Pakistaanse aanvallen op 8 vliegvelden INDIA NU 'OP VOET VAN OORLOG' Sint doet niet mee aan bezuiniging TREINKAARTJES WEER DUURDER UI DDR: akkoord gereed Minimumsnelheid op autosnelweg 70 km Vandaag in d@ krant... KABINET MAANDAG BIJEEN Wetswijziging bij staten generaal LUCHTKAPER GIJZELDE PASSAGIERS 7 UUR LANG Computer bij NS voor beveiliging Gymnastiek bij de oïielamp Vietcong kondigt bestanden aan 214e jaargang - no. 285 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 dec. 1971 k. 0 Abonn. prlji 7p«r m««nd ■ed. 2078/3162, adv. 6218). Goa», Grol» Ingezonden mededelingen 2x larie NEW DELHI, RAWALPINDI (RTR, DPA, AFP) India's premier mevrouw Indira Gandhi heeft vrijdagnacht bekendgemaakt, dat zij het land 'op voet van oorlog' heeft gebracht. Zij zei geen andere keuze te hebben gehad, nadat Pakistaanse straalvlieg tuigen acht Indiase vliegvelden hadden beschoten en gebombardeerd. Kort te voren had president Giri al in verband met de Pakistaanse actie de noodtoestand afgekondigd. Vanochtend zou deze beslissing ter bekrachtiging aan het parlement worden voorgelegd. De regering krijgt dan vrijwel onbeperkte macht. HiMASJAl PRAOESJ r west- P£K0>,AA3V.-K CALCUTTA - Een bezorgde dm haar toespraak. mevrouw Indira Gandhi tij- Met een door emotie verstikte stem verklaarde mevrouw Gandhi, dat Pa kistan in de middag een volledige oor log tegen India was begonnen. Zij ver zekerde dat liaar land vastberaden, ge disciplineerd en eensgezind deze 'moed willige en onuitgelokte agressie' zou afslaan. India zou zicL moeten voorbe reiden op een 'lange periode van ont bering en opoffering.' Aan de korte rede van de Indiase pre mier was een dag van militaire acties te land en in de lucht voorafgegaan, waarbij er voor het eerst op grote schaal gevechtshandelingen waren over de grens tussen India en West-Pakistan. Daarvoor lag het strijdtoneel voorna melijk langs de grens tussen India en Oost-Pakistan. Mevrouw Gandhi zei dan ook, dat 'de oorlog tegen Bangla Desj een oorlog tegen ons is gewor den.' UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen gaan de reizi gerstarieven met ingang van 16 december verhogen met gemiddeld 9,5 procent. Dit is de derde tariefsverhoging binnen twaalf maan den: in december 1970 werden de kaartjes ruim 6 procent duurder en in juni 1971 gingen ze opnieuw met dit percentage in prijs om hoog, De komende tariefsverhoging dient om de tarieven 'in zekere mate' aan te passen bij het gestegen kostenpeil. Ze is nodig omdat de tekorten van de NS nog steeds ieder jaar blijven groeien. Voor enkele reizen en retours zal de verhoging voor afstanden boven de 90 Boeter minder bedragen dan het gemiddelde van 9,5 procent, op kortere af raak meer. Dagkaarten van 20,tweede klas en 30,eerste klas gaan respectievelijk St- en 33,kosten. De twee plus-abonnementen worden voor de tweede iki/5,— en voor de eerste klas 7,50 duurder. D> spoorwegen verwachten, dat de tariefsverhoging zal leiden tot een meer opbrengst van 32 miljoen. Sea woordvoerder van de NS verklaarde, dat het tekort op het reizigersvervoer krachtens een EEG-verordening door de oveheid moet worden vergoed. Het is cuidelijk zo zei hij, dat NS met de regering overleg pleegt over het tarievenpeil cü mede bepalend is voor de omvang van het tekort. Deze nieuwe tariefsverho ging, aldus de zegsman van de NS, 'is nodig om een opbrengst te verkrijgen die de regering met het oog op de tekorten wenselijk acht'. Voor een enkele reis tweede klas Ylissingen-Bergen op Zoom moet men nu 5,20 betalen. Na de ta riefsverhoging komt dat bedrag op 5.80. Een retourbiljet kost nu f 7,60. Dat wordt 8.60. Eerste klas enkele reis is 7,40 en straks ƒ8.40. Een retour eerste klas komt van 10,80 op 12,20. Een enkele reis Vlissingen-Anisterdam is nu f 14,- en wordt verhoogd tot 14,80. Alleen in Italië en Oostenrijk kan men in Europa nu nog goedkoper reizen dan in Nederland na de ta riefsverhoging. Aanvallen Zij maakte melding van aanvallen Pakistaanse straalvliegtuigen op de strategisch belangrijke vliegvelden bij Amritsar, Pathankot. Srinagar, Awani- poer, Oetterlai, Jodhpoer, Ambala en Agra. Volgens een Indiase bekendma king zouden drie Pakistaanse toestellen zijn neergeschoten. Van Pakistaanse kant werd toegegeven, dat aanvallen waren gedaan op vier vliegvelden, zon der dat daarbij verliezen waren gele den. De Pakistaanse staatsomroep meldde dat tot de luchtaanvallen was besloten, nadat Indiase strijdkrachten langs de gehele grens met West-Pakistan tot de aanval waren overgegaan. Hierbij In zijn woonplaats Pernis is vrij- cigaiiddag ae 82-jarige A. C. Oore- tek verongelukt. De bejaarde man veni gegrepen door een personenauto tai hij met zijn fiets de Burgemees ter tan Esstraat overstak. Geboortemaand VOLGENS DE Utrechtse peda- toogdr Doornbos hebben kinde ren die door hun geboortemaand gelukkig vroeg' naar de lagere «hooi kunnen slechtere kansen hun na 1 oktober geboren lotgenootjes (pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1,3 en 9 Nieuws uit Zeeland: pagina 2,4,5 en 7 pagina 11 en tv: pagina 20 pag. 21 En in de HU: Y?''en op Temeuzen van 1828 tot 1972. Geschiede nis van de verdwijnende veerdienst. Letterkundige kroniek aoor Hans Warren; mr. I- C. van Schagen 80 jaar. 5-' De zei/binder en hel ho- reca-liouvastReportage over Zeeuwse bars. Stemmen uit. de kerken; Lezers schrijven. '•J7: Poppract; Van en voor de draaitafel. J19, Schaken, dammen, bridge. Vi Mei. OOST-BERLIJN (Reuter/DPA) Oostduitse regering heeft- de staatsse cretarissen Michael Kohl en Günther Korht gemachtigd tot parafering van akkoorden met West-Duitsland en West-Berlijn, dit heeft liet Oostduitse! persbureau ADN vrijdagavond laat be- j kendgemaakt. Maar verzet van Westberlijnse politici j tegen de bepalingen van een der ak-; koorden betreffende de opening van de Berlijuse muur voor Westberlijners schijnt parafering van westelijke zij- j de nog in de weg te staan. den plaatsen genoemd als Sialkot, Tsjamb, Jessar, Lahore, Rajsayhan, Ra- himjajr en Cha. India sprak deze be richten echter met klem tegen. Maatregelen Zowel voor New Delhi en andere In diase steden als voor Karatsji en an dere plaatsen in Pakistan gelden ver duisteringsvoorschriften. De haven van Bombay is gesloten. Vrijdagavond werd de luchthaven van New Delhi tot nader order voor alle nationale en interna tionale vliegtuigen gesloten. Dit gold ook voor het luchtruim boven Pa kistan. Naar in diplomatieke kringen bij de VN is vernomen, zou Pakistan stappen hebben gedaan om de veiligheidsraad in spoedzitting bijeen te bi-engen. Pa kistan zou niet zelf om een bijeenkomst vragen, maar willen dat een ander lid of de voorzitter, Ismael Taylor-Kamara uit Sierra Leone dit doet- Tot dusver I waren er geen tekenen die erop wezen.1 dat India of Pakistan de veiligheids raad zou willen inschakelen. Een extra- moeilijkheid is dat ook Rusland eni China geen voorstander van een behan-' deling van de kwestie door de veilig-: osimiMH PRAOESJ mocwr, ASSAM-'N/GAIANO A, AL-"9*. 'f'' A]£° 'D l A toGHALAJA><P--JiANI?OER |0E0ZJARAAI\Bhop'ol ^AhmodSbody haOHJA MADES) slot pag. 3 kolom 5) (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet is vrijdag niet rond gekomen met de bespreking van de sociaal-economische toestand naar aanleiding van liet donderdag avond gevoerd gesprek met werkne mers- en werkgeversorganisaties. Daarom heeft men besloten maandag avond alsnog een speciale kabinetsver gadering aan de gehele problematiek te wijden. Wanneer het gesprek met werk nemers en werkgevers wordt vervolgd, staat nog niet vast. Na afloop van het kabinetsberaad zei de premier dat het kabinet positief staat tegenover een aanpassing van het minimumloon per 1 januari aanstaan de in verband met de sterk stijgende kostenontwikkeling. Een percentage voor de aanpasing kon hij nog niet noemen. Over de jongste werkloos heidscijfers kon hij nog niet veel zeg gen. Op het ministerie van sociale za ken wordt de ontwikkeling nauwlet tend gevolgd. Fransman eiste op Orly medicamenten voor Bangla Desj (Van onze correspondent) PARIJS Zeven uren lang heeft de 30-jarige Fransman Jean Kay uit naam van het Bengaalse Be vrijdingsfront vrijdag 28 passa giers van een Pakistaanse Boeing op hel Parijse vliegveld Orly on der bedreiging van een pistool ge gijzeld, alvorens ze om half acht 's avonds eindelijk konden worden bevrijd. De eis van de piraat luidde, dat onmiddellijk 20 ton penicilline en andere medicamenten voor de vluchtelingen uit Oost-Pakistan ter beschikking moest worden gesteld. Bovendien verlangde hij vrijgelei de, om daarna met zijn lading te vertrekken. Bij weigering zou het vliegtuig met zijn 28 passagiers in brand worden gestoken. Ofschoon met vereende krachten van het Franse ministerie van ge zondheid, het Pasteur-instituut in Parijs en het internationale Rode Kruis de eis in de loop van de middag bleek te kunnen worden ingewilligd, heeft Kay met de Boe ing en zijn kostbare buit Orly niet kunnen verlaten. Een kwartier voor bet ultimatum verstreek, zagen twee Franse po- litie-inspecteurs, die zich als baga geknechten hadden vermomd, de kans schoon het vliegtuig binnen te dringen en de piraat te ont wapenen en te arresteren. Hij werd onmiddellijk naar het politiebu- reau gebracht, terwijl de passa giers, onder wie veel vrouwen en kinderen, en de bemanningsleden het toestel eveneens verlieten. Enkele passagiers, die een zenuw crisis nabij waren, werden naar het ziekenhuis vervoerd. PARIJS De drie stewardessen van het Pakistaanse vliegtuig kun nen na een gijzeling van 7 uur weer lachen. DEN HAAG (ANP) Minister dr W. Drees van verkeer en wa terstaat heeft van een overheids- werkgroep, die zich daarbij ba seerde op een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Vei'keersveiligheid, een aantal adviezen ontvangen over de instelling van snelheidslimie ten en de indeling van wegen in categorieën. De minister zal deze adviezen voorleggen aan de raad van de waterstaat. Tot de adviezen behoort onder meer; UTRECHT (ANP) De NS wü bij de emplacementsbeveiliging op de knooppuntstations in ons land compu ters gaan inschakelen zodat de taak van de treindienstleider aanzienlijk- kan worden verlicht. Een studiegroep van de spoorwegen is tot de conclusie gekomen dat de 'treindienst-computer' technisch haal baar is. het binnen de werkgroep eenstemmig I geformuleerde voorstel op autosneï- wegen een algemeen geldende mini-: mumsnelheid van 70 km per uur in te voeren. Invoering hiervan is niet on-! middellijk mogelijk, onder meer om-j dat dit een wijziging van artikel zeven; van de wegenverkeerswet eist. Deze] wijziging is samen met de wijziging,; die bestrijding van overmatig alcohol gebruik in het verkeer mogelijk moet i maken, bij de tweede kamer aanhan gig gemaakt. Een bespreking in de werkgroep over| een algemeen geldende maximum snel-j heid op niet-autosnelwegen heeft tot; nu toe niet tot eenstemmigheid geleid. I De voorstellen liepen uiteen van 901 km. per uur tot 110 km. per uur. In het advies aan de minister stelt de; werkgroep voorop, dat het alleen zin heeft om limieten op korte termijn irn te voeren, als deze limieten en de categorie wegen waarop ze ran toe-1 passing zijn, ook passen in een beleid: op lange termijn. Bij dit alles speelt; de indeling van wegen in categorieën een belangrijke rol. Categorieën Slechts een beperkt aantal categorie- en van wegen, die voor de weggebrui ker goed herkenbaar zijn, komen in aanmerking voor snelheidslimieten. Die categorie-indeling bestaat op hetj ogenblik nog niet, hoewel rijkswater-! staat in principe drie categorieën in| gedachten heeft: autosnelwegen, auto-I wegen en overige wegen. IN ZEELAND HOGERE OMZET DAN VORIG JAAR VEEL GESCHENKENCENTEN GESTOKEN IN KLEINE ELEKTRISCHE APPARATEN VLISSINGEN Hoewel de makkers hun wilde geraas nog niet hebben gestaakt, is het nu al duidelijk, dat het voor velen weer een heerlijk avondje zal worden. Bij het nagaan van de gangen van de sint in Zeeland is gebleken, dat de gulle gever met een welgevulde portemon nee inkopen is gaan doen. En die beurs puilde nog meer uit dan vorig jaar. Er wordt dan ook alom gesproken over een stijging van de omzet ten op zichte van 1970. 'ie ssactiEs van dc leveranciers varië ren van 'goed', via 'bijzonder goed' tot 'uitstekend'. De detailhaudcl heeft over het algemeen weinig kunnen merken van het streven naar bezuini-' ging. Het gewone consumentenartikel blijkt daar vooralsnog buiten te val len. Wel is hier en daar gebleken, dat bet publiek zich enige beperkingen beeft opgelegd ten aanzien van de prijzen van de cadeaus. Er wordt wel veel geld besteed, maar niet aan erg dure stukken. Het bedrag wordt, zo zeiden enkele woordvoerders, meer uitgesmeerd over verschillende kleine re artikelen, „Rekening houdend met het feit dal- we de laatste tijd zoveel horen over bedrijfssluitingen en hoge prijzen is het met de koopkracht wel erg mee gevallen", zo vertelde ons de Zeeuwse middenstandsconsulent de heer Cor- stanje. „De verwachtingen waren om deze reden namelijk niet zo erg hoog gespannen. Volgens de heer Corstanje is de consument vooral bij de aan- schaf van meer duurzame artikelen bedachtzamer geworden bij het doen van de uitgaven. Dat men over het algemeen wat meer doelbewuster is gaan kopen leidt de heer Corstanje af uit het feit, dat de laatste tijd bij de spaarbanken meer is ingelegd. „Dat houdt in dat de mensen gaan denken' aan slechtere tijden". Zijn eigen, tot over de schoenen rei kende tabberd heeft de sint vorig jaar bij de besteding van zijn geschenken- centen geïnspireerd tot liet aan dei dag leggen van een meer dan gewone; belangstelling voor de modesector. Deze interesse van de sint was toen ongetwijfeld het gevolg van de sterkei modewisseling van mini naar midi enj van midi naar de lengte van des goedheïligmans eigen mantel: maxi. I De kooplust in de modesector is dit jaar echter wat meer afgezwakt al; was er een levendige belangstelling! voor de kleine mode-accessoires. Gretigst Uit de navraag naar de koopgewoon ten die de sint er dit jaar op na heeft gehouden, valt voorzichtig af te leiden dat de huishoudelijke apparaten wel het gretigst aftrek hebben gevonden. En dan gaat het met name om de kleine elektrische huishoudelijke arti kelen, zoals de elektrische haarborstel, de ladyshave, het koffiezetapparaat en de mixer. Diverse artikelen in deze branche waren de laatste dagen zelfs' niet meer bij de grossier voorhan den". De luxe cadeau-artikelen lagen even eens goed in de markt. Verder ging' de belangstelling uit naar parfumerie-1 artikelen, doe-het-zelf materiaal er. grammofoonplaten. Ook de aankleding van het huis speelde bij de sinter-! klaasinkopen in Zeeland een belangrij ke rol. Dat kwam niet zozeer tot uiting in een abnormaal grote aan-, koop van grotere meubelen, maar vooral in het kleinere meubilair zoals bijzettafeltjes en kastjes. Ook sche merlampen hadden sint's royale aan dacht. Omdat de sinterklaasviering een speci fiek feest is voor de jongste spruiten richtte de kooplust zich vanzelfspre kend in sterke mate op de kinder- speelgoedbranche. Evenals vorig jaar viel er een duidelijke vraag naar liet betere speelgoed te registreren. De consument lette er daarbij sterk op of bet speelgoed wel opvoedkundig juist was. Er was ook dit jaar weer veel materiaal voorbanden, waarbij aan de fantasie van het kind de vrije band wordt gelaten. Tot het attractieve speelgoed behoort dit jaar beslist de enorme voorraad plastic soldaatjes, indiaantjes en cow boys, uitgevoerd in een handzaam for maat. met de mogelijkheid tot een aanvulling met attributen als wigwam- men. uitkijktorens, prauwen en totem paaltjes. Tezamen met de Bonanza- achtige ranches en de kastelen die; aangevuld met riddertjes in zakfor-' maat sterk doen denken aan enkele; befaamde tv-series zorgde dit materi aal voor een stevige concurrentie voor de al even fraaie garages en del grote verscheidenheid aan miniatuur-] autootjes, waarvan vooral de op af stand bestuurbare modellen in de] koopgolf meespoelen. Goeie geld In de tweede kamer heelt deze week Marcus Bakker, de fractievoorzitter van de communisten, bezwaar ge maakt tegen wat hij „gedwon gen gymnastiekoefeningen" noemde. Hij doelde op het stemmen bij zitten en opslaan over al lerlei moties en amendementen op be grotingen. ingediend door met name de PvdA. D '6€ en PPR. Deze methode van stemmen is in de kamer a! vele jaren geleden ingevoerd, omdat zij aan zienlijk sneller gaat dan de hoofdelijke stemming. In dat laatste geval moe ten alle namen van de kamerleden worden afgeroepen, waarna zij me; vóór of tegen antwoorden. Wanneer nu bij zitten en opstaan wordt gestemd, kan met één blik de stemverhouding worden vastgesteld, omdat de meeste fracties eensgezind stemmen. De voor zitter constateert in een dergelijk ge val. dat de motie of het amendement is aangenomen of verworpen met de stemmen van die en die fracties voor en die en die tegen. Wanneer er echter veel moties zijn bij de begroting van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk moest er een vijftig keer worden gestemd gaat de stemming inderdaad op een soort kamergymnas tiek lijken. En daartegen maakte Mar cus Bakker bezwaar. Hij kwam tevens met een principiële overweging: de oppositie kon in de meeste gevallen verwachten dat de moties en de amendementen werden afgestemd en daardoor werden die naar het oordeel van Bakker „een hol gebaar, waardoor het anti-parle- mentarisme in de hand wordt ge werkt". Oppositieleider Den Uyl liet dat niet op zich zitten en stelde vast. dat zijn fractie direct al bij de indie ning van de huidige begroting heeft laten weten dat zij met alternatieve voorstellen zou komen. Deze alterna tieven krijgen vorm via moties en amendementen en daarom ls het zin vol volgens de opvatting van Den t Uyl om daarover stemming te vragen. pAntllj Hij heeft gelijk. Het 1 is reëel, dat de op positie steeds weer duidelijk maakt hoe de beslissingen worden genomen en wie daarvoor verantwoordelijk zijn. Vermoedelijk zal ook niemand van de regeringsfracties deze opvatting be strijden al werd er deze week het zwijgen aan toe gedaan maar wel is duidelijk geworden via uitlatingen in de wandelgangen, dat de regerings partijen vinden dat de oppositie veel te veel moties en amendementen in dient. Men vindt dat overdreven. Is dat zo? We geloven dat het optre den van de oppositie past ixx het schema, zoals dat vóór de verkiezin gen duidelijk is geworden. De drie par tijen van het alternatieve kabinet heb ben van meet af aan duidelijk gemaakt dat zij alleen willen regeren op basis van hun gezamenlijk programma. Tot het sluiten van compromissen waren zij niet bereid. Daarmee valt de ka mer uiteen in twee blokken, namelijk het linkse blok, dat al van vóór de verkiezingen dateert, voorts het rege- ringsblok, waarvan het programma bij de kabinetsinformatie en -formatie werd vastgesteld. Die twee blokken nu beheersen het beeld van de tweede ka mer, zij staan voortdurend tegenover elkaar: enerzijds de regering steunend op een aantal fracties, die al dan niet van harte met het beleid van het .ka binet-Biesheuvel instemmen, anderzijds de oppositie, die probeert het beleid om te buigen in overeenstemming met haar alternatieve programma. Dat laatste kan alleen via de indiening van moties en amendementen op de be groting. Uiteraard worden die als regel afgestemd, omdat het kabinet nu een maal op een meerderheid in de kamer steunt, maar dat behoeft de oppositie niet van haar pogingen te weerhouden om het heleid te door'oreken. Aldus laat zij tevens de verantwoordelijkheid voor het heleid duidelijk registreren. 1s derhalve de kamergymnastiek on- vermydeiijk? Weineen, helemaal niet. Als de kamer maar met haar tijd mee ging was dat zitten en opstaan niet nodig. In deze tijd van computers en andere elektronika is het absurd, dat in de Nederlandse volksvertegen woordiging nog stemmingen op deze manier worden gehouden. Bij verkie zingen in den lande worden wel stern- machines gebruikt, die onmiddellijk na het sluiten van het stembureau aangeven hoe de uitslag is, maar in de kamer moeten nog altijd stramme knieën worden gebogen en gestrekt. Afgezien van de zotte vertoning een dof gestommel, met op de perstribune aan beide zijden over de ballustrade hangende journalisten om goed de uitslag te kunnen zien is het in efficiënt en tijdrovend. Dat is aan ook het enige punt, waarin Marcus Bakker het gelijk in deze zaak aan zijn kant heeft. Een eigenaardige toestand: bij alle mogelijke quizzen en opiniepro gramma's heeft bijvoorbeeld de tele visie de beschikking over goede elek tronische apparatuur om tientallen mensen een stem gelijktijdig te laten uitbrengen, in de kamer de volks vertegenwoordiging doet men het echter nog als in de tijd van de olie lamp. Terwijl één druk op de knop voldoende zou zijn. Misschien zou de kamer eens over een stemmachine kunnen denken, dan zou ze de gym nastiek elders kunnen beoefenen. Naar gebleken is hebben de Zeeuwen; dit jaar aardig de tijd genomen om him goeie geld in geschenken om tel zetten. Al een maand geleden was eri sprake van een omzetstijging die toe-I nam naarmate de vijfde december i naderde. Deze laatste week vóór St.-1 Nicolaas blijkt echter in Zeeland wel de meest uitgezochte tijd te zijn ge-; weest om de cadeaus in te slaan.; Méér nog dan vorig jaar viel er een! sterke verschuiving van de drukte! naar de koopavonden te bespeuren. Het gunstige weer heeft de sint daar bij aardig in de kaart gespeeld. SAIGON (AF) De Vietcong heeft via liaar eigen radiozender, 'bevrij ding', laten weten dat het bevrijdings- front een bestand in acht nemen tij dens Kerstmis, nieuwjaar en het Tet- feest van februari aanstaande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1