Westduits kabinet paraat AKKOORD BONN EN DDR VANDAAG VERWACHT Nieuwe monetaire conferentie 17 -18 december in Washington Gs: Nota over toekomst Westerschelde VS: geen wapens meer voor India REGERING NEEMT MOTIE OOST-PAKISTAN OVER EUROPESE TOP MIDDEN 1972 Vandaag in de krant... Inspraak in havenschappen SAMENHANG MET BELGIË Gezin van zes mensen verbrand 214e jaargang - no. 283 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 dec. 1971 I. «799. idv. 01186-584. «xp. 2751) f. poj» f 21,70 p«r kwart ui. Losw iWmmcn adv. 8969)Ooatburfl. UI. 2762. Tarnaujan lbrw. Giro 359300, PiovinclaU Zee STRIJD GELUWD IN OOST-PAKISTAN WASHINGTON, NEW DELHI (RTR, AFP) Het Amerikaan- je ministerie van buitenlandse raken heeft gisteren meegedeeld, dat naar aanleiding van het bin nentrekken van Indiase troepen in Oost-Pakistan de Amerikaan se regering de verstrekking van uitvoervergunningen voor wa pens naar dat land heeft opge schort. Ook zijn de vergunningen voor de uitvoer naar India van munitie en materiaal voor de vervaardiging van munitie ter waarde van twee miljoen dollar ingetrokken. De levering van verbindingsmaterieel, vliegtuigonder delen en elektronisch materieel ter waarde van 11.5 miljoen dollar kan wel doorgaan. In april hadden de VS al besloten geen toestemming meer te verlenen voor de uitvoer van militair materieel naar Pakistan. Vorige maand werd eenzelfde beslissing geno men ten aanzien van de voor april verleende vergunningen die nog niet waren gebruikt. Waarnemers De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton somde voorts een reeks moeilijk heden op, die aan het voorstel van president Jahja Chan van Pakistan voor stationering van VN-waarnemers aan de Pakistaanse kant van de grens verbonden zijn. Volgens hem moet de veiligheidsraad een dergelijke stap goedkeuren, terwijl de financiering van het voorstel door de VN zou moeten geschieden, die al met een groot tekort zitten. Tenslotte zou de veiligheid van de waarnemers op het itrijdtoneel niet kunnen worden g randeerd. Strijd De strijd tussen Indiase en Pakistaan- ie troepen in het gebied van Hilli in Oost-Pakistan is geluwd, zo maakte ren Indiase regeringswoordvoerder woensdag bekend. Vijf dagen geleden begon de strijd in deze sector, die ongeveer zeven kilo meter binnen Oost-Pakistan ligt, op 300 km ten noorden van Calcutta. De Indiase woordvoerder verklaarde, dat de Indiase troepen in hun stellingen ten noorden van Hilli zullen blijven, „zolang dit om veiligheidsre denen noodzakelijk is". Hilli is een belangrijk station aan de spoorlijn van Dacca naar het strategisch belang rijke grensgebied van Rangpoer en Dinajpoer. PEN' HAAG (ANP) Zoals liet zich thans laat aanzien, zal de Europese topconferentie tegen het midden van volgend jaar en niet in de eerste helft van 1972 kunnen worden ge houden. Dit heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. T. E. Wes terterp, woensdagavond in de tweede hamer meegedeeld. Bij deze topconferentie over de eco nomische en monetaire unie. de insti tutionele ontwikkeling van de gemeen schappen en de betrekkingen met de Verenigde Staten, de derde wereld en het oostblok zal de Europese com missie zo veel mogelijk worden betrok ken. De kandidaatleden. Engeland, Ier land. Denemarken en Noorwegen zul len niet alleen bij de conferentie zelf, maar ook bij de voorbereiding, worden betrokken. FASE TWEE IN RIJNMOND ROTTERDAM (ANP) Het openbaar lichaam Rijnmond heeft woensdag avond waarschuwingsfase 2 laten uit gaan. Er is weliswaar geen verhoging van het S02-gehalte waar te nemen, maar in verband met de weersvoor spelling voor donderdag er wordt windstil weer verwacht is deze maatregel uit voorzorg genomen, woensdagavond waren wél enkele klachten over stank binnengekomen. Mansholt „VAN EEN gemeenschappelijke Politiek binnen Europa is eigenlijk geen sprake", vindt dr. Sicco Mansholt. (pag. 13) De Zeeuw DE NIEUWE voorzitter van de KVP, dr. De Zeeuw, wil zijn par ti] weer een politiek gezicht geven. 'Pag. 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5,7,9 en 11 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1,3 en 13 Sport op pagina 14 en 15 Radio en televisie op pag. 17 Financieel nieuws pag. 19 B (Van onze correspondent) BONN In Bonn is het Westduitse kabinet vandaag paraat om het resultaat van de onderhandelingen over Berlijn met de DDR te be spreken zodra de staatssecretarissen Bahr (west) en Kohl (oost) er definitief een punt achter hebben gezet. Vannacht werd algemeen aangenomen dat dit in de loop van de dag het geval zal zijn. De Westduitse regeringswoordvoerder Von Wechmar zei gisteren dat het in- ter-Duitse akkoord al voor 95 pet vast lag. Daartoe behoort volgens betrouw bare inlichtingen het belangrijke punt dat ook Oostduitsers die na de oprich ting van de Berlijnse muur in 1961 naar het westen zijn gevlucht, onge stoord tussen de bondsrepubliek en West-Berlijn heen en weer kunnen rei- Bahr en Kohl, geassisteerd door juri dische deskundigen, overlegden giste ren de gehele middag en avond. Hun al min of meer als afsluitende ontmoe ting aangekondigde vergadering ver liep volgens de westelijke onderhande laar succesvol. Minder duidelijk uitte zich gisteravond de Westberlijnse onderhandelaar Mül- ler, die in parallellopende besprekin gen met de Oostduitse staatssecretaris Kohrt een regeling moet treffen voor bezoeken van Westberlijners aan Oost- Berlijn en aan de DDR. Beslissingen zijn nog niet gevallen, aldus zijn korte commentaar. Staatssecretaris Bahr heeft, verklaard dat hij een overeenkomst met Kohl pas zal kunnen paraferen als die eerst door de regering in Bonn en door de drie westelijke geallieerden. Amerika, Engeland en Frankrijk, is besproken. De Westduitse regering heeft gisteren, nadat minister van buitenlandse zaken Scheel verslag had gedaan van zijn varingen in Moskou in de afgelopen dagen, een eerste gesprek gevoerd over de manier waarop het verdrag Moskou in het parlement moet wor den gebracht. Hierover zou voor de Kerstdagen een officiële beslissing den genomen. Zoals gemeld staat de Sowjet-Unie er op dat het verdrag door het parlement in Bonn is geratificeerd voordat de Berlijn-overeenkomst, waaraan Bahr en Kohl een laatste bijdrage leveren, officieel wordt ondertekend. „GEEN ERKENNING VAN BANGLA DESJ" (Van onze parlementaire redachtie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal met kracht door blij ven gaan om een politieke oplossing te vinden voor het conflict tussen India en Pakistan, dat inmiddels als tot een oorlog is uitge groeid. Minister Schmelzer (buitenlandse zaken) vindt de motie- Berkhouwer (wd), die de steun heeft van de meerderheid van de tweede kamer, „een welkome steun in de rug voor het regerings beleid". Maar dis. Schmelzer wil Bangia Desj (Oost-Pakistan, onafhankelijk van West-Pakistan)' niet erkennen. Evenmin wil hij een uitspraak doen over de eventuele vrijlating van sjeik Moedjibocr Rachnian, de gevangen ge nomen leider van onafhankelijk Oost- Pakistan. Drs. Schmelzer wilde zich woensdag avond hij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken voor wat India en Pakistan betreft zo veel mogelijk onthouden van politiek»? uitspraken, omdat dan het streven van de regering om met grot© zorg naar een oplossing te zoeken, door kruist zou worden. De minister heeft zich met de zeer positieve reactie op de motie nadruk kelijk uitgesproken voor een politieke oplossing 'in overeenstemming niet de wil van de bevolking van Oost-Pakis tan en zijn in vrije verkiezingen geko zen politieke leiders'. Overigens toonde drs. Schmelzer zich niet erg optimistisch over een spoedige oplossing van het conflict. Hij herinnerde nog eens aan het Ne- derlands-Nieuw-Zeelandse initiatief in de Verenigde Naties, dat in sterk gewijzigde vorm is aanvaard door de algemene vergadering. „Dat heeft de gemiddelde verwachtingen in de wan delgangen wel overtroffen en het moet voor de secretaris-generaal een stimulans zijn om te streven naar een spoedige oplossing". Drs. Schmelzer verwachtte echter niet. veel medewerking van India en Pakistan, de grote mogendheden en Afro-Aziatische landen om de zaak in de Veiligheidsraad te brengen. „Om maar een paar oorzaken te noemen: men is bang om de leidinggevende rol van India in Azië aan te tasten of de zeer belangrijke positie van het Mos- lemland bij uitstek, Pakistan" China Minister Schmelzer antwoordde zeer summier op de slechts geringe reacties vanuit de Kamer over het Nederlandse gedrag bij de toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de VN. „Nu communistisch China in de Verenigde Naties zit en daar verkla ringen aflegt, is een meer realistische analyse mogelijk", zei drs. Schmel- Noord-Vietnam Dc minister ontraadde de Kamer aanvaarding van de motie-Visser, waarin om diplomatieke erkenning van Noord-Vietnam wordt gevraagd. „Ik zie, ook hij hernieuwde overwe ging, geen redenen om tol erkenning over te gaan. De regering gelooft nog steeds, dat er eerst een wapenstil stand moet worden gesloten, dat de terugtrekking van alle buitenlandse Zie slot pag. 3 kol. 5) tij het afdelingsonderzoek van de provinciale be groting is een vraag gesteld over de inspraak van de be- volking bij de havenschappen. EL, i-i Een nogal argwanende vraag: er wordt in gesuggereerd dat de bestuurlijke structuur van de ha venschappen „iedere vorm van in spraak van de bevolking uitsluit". Ce- deputeerde staten zetten vriendelijk uiteen hoe nu precies de gang van za ken behoort te verlopen, een vrij over bodig antwoord, want men mag aan nemen dat de vragensteller precies weet waar het om gaat. Zou dat niet het geval zijn, zou hij als statenlid niet deugen. Enfin, gedeputeerden zeggen ten overvloede en ze blijven er be leefd bij dat voor het beleid van de havenschappen „de minister, de ver tegenwoordigers van ae provincie en die van de gemeenten door gekozen vertegenwoordigers van de bevolking in de daarvoor bestemde organen ter verantwoording kunnen worden geroe pen". En tevens wijzen ze er op, dat de vergaderingen van de havenschap pen openhaar zijn en dat de verslagen van deze bijeenkomsten aan de staten, de staten-generaal en aan de raden van de deelnemende gemeenten worden toegezonden. Ze gaan niet in op de vraag welke stappen gedeputeerden denken te nemen om de toestand te verbeteren. We vragen ons af wat het bewuste statenlid eigenlijk heeft bedoeld. Misschien komt dat bij de openbare behandeling uit de verf, wellicht zorgt hij bij die gelegenheid voor enige ver duidelijking, want dat is wel nodig. Hoe stelt de vraagsteller zich de door hem bedoelde inspraak voor? Moeten er commissies komen uit de burgerij die het havenschap adviseren? of moet het havenschapbestuur overgaan tot hoorzittingen? Hoe dient die inspraak in de praktijk te worden verwezen- lijkt? Is het niet veel zinvoller en praktischer na te gaan of het huidige j systeem al dan niet voldoet? In prin- cipe gaat het hier om een sluitend stelsel: er worden vertegenwoordigers benoemd, zowel door raden als door provinciale staten, zodat him beleid i kan worden getoetst door en in de j benoemende colleges. Wanneer dat j laatste niet zou gebeuren, dan is daar mee overigens het systeem niet ver- oordeeld, maar wel de manier waarop het wordt gehanteerd. En daar zal dan v/at aan veranderd behoren te worden. HIGATA (Japan) Tijdens een zware storm, dinsdagavond brak deze Liberiaanse tanker in twee stukken, na uren te hebben rond gedobberd in het zicht van de ha ven. Op de foto zien we de Juliana waarvan de boeg en het achter schip al een flink eind uit elkaar zijn gedreven. ONVERWACHT EIND BERAAD IN ROME De bewuste vraagstelling suggereert dat deze formele democratie over boord moet worden gezet: de bevol king dient rechtstreeks inspraak te hebben in de havenschapbesturen, zo begrijpen we althans uit het afdelings verslag. Dat is echter in de huidige (bij de wet vastgestelde) structuur het paard achter de wagen spannen: ha venschappen zijn samenwerkingsvor men van rijk, provincie en gemeenten en daar ligt. de uiteindelijke verant woordelijkheid. DaL betekent derhalve, dat statenleden en raadsleden vragen moeten stellen aan diegenen uit hun midden, die hen in de havenschappen vertegenwoordigen, zij moeten hen zo nodig een bindend mandaat meegeven. Dat is weliswaar een getrapte, maar desondanks reële vorm van inspraak. Een methode, die echter goed moet, worden toegepast en waar uitgehaald j dient te worden wat e i zit. (Van onze correspondent) ROME De conferentie van de tien rijke niet-communistïsche landen in Rome is woensdagavond onverwacht om tien voor half acht uiteen gegaan. Besloten werd om 17 en 18 december in Was hington opnieuw bijeen te komen. De Nederlandse minister van financiën Nelissen heeft verklaard dat deze avond geen enkel akkoord werd be reikt over welk aspect van de proble matiek dan ook. Hij beantwoordde biermee een vraag naar aanleiding van de mogelijkheid van een tegemoetko ming tussen de landen over een stabili satie van de internationale valuta. Het einde van de conferentie komt des te onverwachter omdat in de loop van woensdag de algemene indruk was ont staan dat in Rome nog positieve resul- taten zouden worden bereikt. De Ame rikaanse minister van financiën Conal- ly had tijdens een schermutseling met zijn Franse collega Giscard d'Estaing plotseling te verstaan gegeven dat hij bereid zou zijn de dollar te devalueren. Sinds dat moment leek het er op of het om alles of niets zou gaan in Ro me. Een groot aantal praktische pro blemen kwam plotseling op tafel. De dollar-devaluatie zou een revaluatie van Europese munteenheden met zich mee brengen, o.a. van de Duitse mark. Vooral de Nederlandse delegatie hield het oog met bijzondere belangstelling op de Duitse delegatie gericht. Ons land zou bij de herwaardering van de mark het meest betrokken zijn. Doordat het leek dat de nacht van woensdag op donderdag een histori sche zou worden, waarin het herstel van het geregelde internationale han delsverkeer zou worden bereikt, heeft het er veel van dat door het plotselin ge einde al deze vooruitzichten weer op losse schroeven komen te staan. Aan (slot pag. 3 kolom 5) „IN RUIMER PLANOLOGISCH KADER ZETTEN" MIDDELBURG Met een speciale Westerschclde-nola willen gs van Zee land de ontwikkelingspolitiek voor de komende periode in een ruimer plano logisch kader zetten. De al in de be groting voor 1972 aangekondigde nota van het provinciaal bestuur krijgt een tweeledige hoofdopzet. economie (diep vaarwater) en milieu zullen er met hun belangen nuast en tegenover elkaar worden j gesteld: er zal worden gestreefd naar een goede onderlinge verhouding van de industriële ontwikkelingen in hel Ne derlandse en in het Belgische deel van het Scheldebekken. Gedeputeerde staten antwoorden dit op de (schriftelijk gestelde) vragen van de statenafdelingen in een pakket opmerkingen hij de voorbehande ling van de begroting. Ontkend word', dat de onlangs verschenen ontwikke- lingsrchets 1971 van de provincie geen geintegreerd beeld zou geven van de ontwikkelingspolitiek, die moet worden gevoerd. In de komende Westerschelde note, zal de gehele ontwikkeling breder in be schouwing worden genomen. Gs,: „Eco nomie en ecologie naast en tegenover elkaar zal moeten leiden tot een keu ze over situering, omvang en fasering van industriegebieden in he; Wester- scheldebekken". Er wordt de staten meegedeeld dat in Benelnx-verband op het ogenblik wordt gewerkt aan een structuurplan voor Belgisch en Nederlands Vlaanderen. Dat gebeurt dan in de 'subcommissie west" van een bijzondere commissie voor ruimtelijke ordening van de Be nelux. die al enkele jaren functioneert en waarvan Zeelanas commissaris der koningin rnr. J. van Aartsen en de ge deputeerden mr. J. F. G. Scnlingemann en mr. J. P. Boersma deel uitmaken. Deze commissie poogt streek- en ge westplannen aan weerskanten van de grens zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Het nieuwe ontwerp streekplan voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal nog 'geruime tijd aan voorbereiding vorde ren'. antwoorden gs op de vraag of het in 1972 tegemoet gezien kan wor den. Dat houdt verband met de in spraakprocedure. die zal worden ge volgd. Het is niet uitgesloten dat een speciale s treekcommissie zal worden ingesteld. „Wanneer wij zeggen alle waarde te hechten aan een goed ge structureerde inspraak van de streek dan gaan onze gedachten ernaar uit de streek reeds in een zeer vroeg sta dium in te schakelen en te horen". En onder dat. zeer vroege stadium ver staan gs dan: het stadium waarin de uitgangspunten van het streekplan moeten worden geformuleerd. De me ningsvorming over het streekplan is volgens gs overigens niet gediend met een voorontwerp waarin 'alle techni sche. economische, sociale en ruimte-! lijlce alternatieven" naar voren komen, j Theoretisch zijn talrijke alternatieven denkbaar. Voor een goeie ci'scu-sie is het naar opvatting van gedeputeer den nodig dat een beperkt aantal alter-1 natieven wordt opgenomen, waaruit dan een duidelijke en goed gemoti veerde beleidskeuze kan worden ge maakt. 4 kilometer Als norm voor de afstand tussen zee- havenindustrieën en woongebieden wordt globaal 4 kilometer aangehou den. Gs delen de staten mee dat de nieuwe woongebieden van Middelburg en Vlissingen (Oost-Souhuvg) niet bin nen 3Va kilometer afstand van hei westelijk deel van het industriegebied Vlissingen-Oost liggen. Een uitzonde ring moet daarbij worden gemaakt! voor een geringe afronding bij Nieuw en St.-.Ioosland. Over een eventuele af-! ronding bij Rilthem is nog geen stand-1 punt ingenomen. Anders ligt. het met de kernen Nieuw-j dorp, 's Heerenhoek en Borssele: hunl afstand ten opzichte van het Sloe is' gering. „Maar dan moet worden ge-; steld dat in beginsel in de toekomst j aan deze kernen geen uitbreiding moet worden gegeven. Er zal naar moeten worden gestreefd om groenstroken en groensingels aan te brengen." Wat dei positie van Borssele beireft: die zal, volgens gs moeten worden bepaald als de vraag aan de orde komt of en zo ja hoe een nieuw Sloe II (ten oosten van Borssele) moet worden aangelegd. Het ligt niet in de bedoeling in het uiterste westen van het huidige Sloe gebied (de Nieuw St. Jooslandpolder en de Bijleveldpolder) basisindustrie- en chemie en petrochemie te vestigen. Gs attenderen de staten erop dat het toekomstige pakket van algemede voorzieningen in de kleinere kernen niet of alleen maar voor een deel kan worden gerealiseerd, „De kleinere ker nen hebben daarvoor 'n te smal draag vlak. Ei zal dan ook naar een hiërar chie (rmgorde) van kernen moeten worden gestreefd, waarbij bepaalde kernen in hun ontwikkeling worden gestimuleerd. De andere hoeven dan niet te verdwijnen. Dat niet. Gs staan niet afwijzend tegenover plannen om die kernen te doen voortbestaan en levend te houden. Ze zullen in staat moeten zijn zoveel nodig hun natuur lijke groei op te vangen. De bestem mingsplannen 's-Heerenhock Oost I en II zijn gs inmiddels ter goedkeuring aangeboden. Sloegebied Gs bevestigen dat zij de vastigim. een raffinaderij (van Total) in dé on middellijke nabijheid var. dorpskernen en van twee PZEM-centrales oij Bors sele onverantwoord vinden. „De reden is dat de dorpskernen en de beide: centrales op zodanige afstand zijn gele gen dat er geen reëel gevaar bestaat bij eventuele calamiteiten", aldus het college dat aankondigt dat de gege vens over de Tot al-ra lïinaderii in een convenantsrapport zullen worden ge publiceerd, zenls ciaf destijds ook met Pechiney is gedaan. De plaats voor een steiger ten behoeve van Total (ee- schikt voor scner.en Lot 100.000 ton) is globaal, aan het dijkvak van de Borsselep.uder-tusëen de dijkpalen-34 en 40. Uit hetzelfde afdelingsonderzoek blijkt duidelijk, dat deze metho diek op gang komt. Zo worden vragen gesteld over de brandbestrijding in het Sloegebied. over de brandweerkorpsen van de industrieën, over de vestiging van Total, over de bouw van een olie steiger, over de kanaalhavens bij Ter- neuzen, over UK-Wesseling enz. Gede puteerden gaan bij de beantwoording uitvoerig op al deze zaken in, maar in feite gaat het hier om havenschap zaken. Ze komen terecht aan de orde bij deze begrotingsbehandeling en vormen er tegelijkertijd het bewijs voor, dat de instelling van de twee ha venschappen in Zeeland niet inhoudt, dat- de zaken van heide instellingen niet worden onderworpen aan de in spraak van de gekozen vertegenwoordi gers. Misschien dat de methodiek nog moet of kan worden verfijnd. Denkbaar zou bijvoorbeeld zijn, dat de begrotingen of jaarverslagen van de havenschappen afzonderlijke agenda punten worden, zoals dat ook gebeurt met bijvoorbeeld de bootdiensten en het energiebedrijf. De verantwoorde lijkheid daarvoor ligt echter bij de statenleden zelf: zij dienen er voor te zorgen dat de democratie van de ha venschappen functioneert zoals die behoort te functioneren. Gedeputeerde staten hadden wel wat vinniger op de bewuste vraag mogen reageren. De vraagstelling was: „meent het college niet dat iedere vorm van inspraak van de bevolking is uitgesloten?" Het antwoord haa eigenlijk moeten lui den: „Neen. Gij zijt zelf als staten lid voor deze inspraak verantwoor delijk. Wij nemen aan dat ge uw werk te aien aanzien goed zult doen". In- plaats daarvan wordt met eindeloos geduld de procedure nog weer eens uiteengezet. Soms zijn gedeputeerden te vriendelijk: waarom eigenlijk niet gezegd dat vragen in deze vorm over bodig zijn? LONDEN (DPA) Een Grieks gezin van zes mensen uit Cyprus is woens dagmorgen vroeg bij een brand in liet Londense Eastern! omgekomen. De politie zoekt twee jongelui die volgens ooggetuigen een molotovcock tail hadden gegooid door het raam van het café, waarboven het gezin woonde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1