PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERINGSBERAAD OVER LONEN EN PRIJZEN „Ontwikkelingsschets voor Zeeland verbetert niets aan het welzijn" Indiase actie op Pakistaans gebied Volkswagen wil bedrijf sluiten Nixon ontmoet Heath op Bermuda VANMIDDAG TIJDENS EXTRA KABINETSVERGADERING NA BESCHIETINGEN Vandaag in de krant... SPREEKVERBOD ITALIAANSE NEO-FASCIST Commissie Minister Boersma verwacht in winter 100.000 werklozen DOOR STAKING GEDWONGEN Vier grote steden krijgen 300 miljoen RVV-DISTRICTSBESTUURDER PEL TIJDENS PVDA-CONFERENTIE Rioolpunt Programma no. 279 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olnctl* NV Beh. MIJ- »«n <J* CV Provincial* ZnuwM Courant: P. v. d. Valfl 0 Bur. Vlisj., Walitr. 56-60. tal. 5144 (b.g.g. rad 4799. adv. 01186-584. Zierlkzaa. rad tel 3346. adm. lel. 2094 0 Advertentieprijs 44 cent en P. I. dan Boer. Hoofdredactie: G. A. de Kok. 0 Abonn. prlla f 7.— par meanc I. 2751) Middelburg, Markt 51, tal. 7651 (b.g.g. rad. 2078/3162, adv. 6248). Goa*. Grota r mm Mlnlmumprij. par advertentie 6,60. Ingezonden mededelingen 2% tarlr post 21.70 par kwartaal. Lotaa n adv. 8969) Ooalburg. tel. 2762. Ter t btw. Giro 359300, Provincial NIEUW DELHI (DPA-RTR) Indiase troepen, gesteund door artillerie en pantserwagens, hebben volgens "berichten uit Nieuw Delhi voor de tweede keer de Oostpakistaanse grens overschreden en in een 'verdedi- ie' een vijandelijke tank Daarbij zouden Pakistaanse soldaten of gewond. De In- i troepen leden lichte ver- Volgens het persagentschap United News of India speelden de gevechten nel. in het noordwestelijke grensge bied af. Tevoren hadden Pakistaanse soldaten Indiaas gebied beschoten en daarbij talrijke burgers gedood of gewond. Bij de eerste 'verdedigingsac tie' hadden Indiase troepen afgelopen zondag naar zij meedeelden in het zuidwestelijke grensgebied bij Jessore dertien Pakistaanse pantserwagens vernietigd. De door India ondersteun de Oostpakistaanse vrijheidsstrijders zouden sedert vier dagen het militaire hoofdkwartier Khoelma in het zuid westen van Oost-Pakistan omsingeld hebben. Volgeins waarnemers zou ook het oostelijke gebied in de omgeving van Sylhet het toneel van hevige ge vechten zijn. Inlichtingen uit dit ge bied zijn echter nauwelijks te krijgen, daar journalisten slechts met bijzon- Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5,7 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 12 en 13. Televisie op pagina 23. Financieel nieuws op pagi na 25. En in de Pog. 15: Zeeuws streekvervoer is op weg naar meer samen werking. "og. 16; Stemmen uit de Kerken gesprek met Dow-mede- werker Degesero, advi seur voor veiligheidsmaat- regeler. fag. 17: Letterkundige kroniek van I-Ians Warren: Be spreking van de 'sriller' van Rinus Ferdinandusse: 'Fe bloedkoralen van de bastaard'. Schaleendammen, bridge hengelrubriek en puzzel. dere toestemming daarheen mogen reizen. Radio-Pakistan meldde nieuwe overwinningen over binnendringende Indiase troepen in het oostelijke ge bied. Van het politieke front is ge meld, dat de Pakistaanse president, Jahja Chan, vrijdag de Nationale Awa- mi Partij heeft verboden en enkele leiders daarvan heeft laten arresteren. Officieel is meegedeeld, dat de partij de veiligheid van het land in gevaar bracht en dezelfde .oogmerken heeft als de Indiase vijand. Het is niet bekend of partijeleider Chan Wall Chan tot de gearresteerde behoort. De NAP heeft zes leden in de nationale vergadering. Deze zouden hun zetels op individuele basis mogen behouden. In Stockholm is van welingelichte zijde vernomen, dat- de Pakistaanse regering Zweden en Zwitserland heeft gevraagd, hun goede diensten te verle nen om het uitbreken van een oorlog op grote schaal met India te voorko men. De regering in Bern heeft daaro ver contact met Stockholm opgeno men. Pakistan zou nog een of twee dagen afwachten alvorens de kwestie bij de Veiligheidsraad aanhanging te maken. In diplomatieke kringen in de omge ving van de organisatie der Verenigde Naties is vernomen, dat België en Italië overwegen, de kwestie-Oost-Pa- kistan voor de Veiligheidsraad te orengen. Een besluit daartoe zou be gin volgende week kunnen worden genomen. Vermoedelijk zal een ont- werp-resolutie worden ingediend, waarin de betrokkenen wordt ge vraagd, het vuren te staken en de grootste matiging in acht te nemen om verscherping van het conflict te voorkomen. De wereldraad van kerken heeft er in I een telegram aan India en Pakistan op aangedrongen een confrontatie met gebruik van wapens te vermijden. CALCUTTA (INDIA). Een Pakis taanse tank. die op Indisch grond gebied is achtergelaten na een treffen tussen Pakistaanse en In dische troepen. Er zouden bij dit treffen 13 Pakistaanse Chafee- tanks vernietigd zijn. Fotö en ge gevens zijn afkomstig van d» re gering van India. FRANKFORT/BRUSSEL <DPA/ANP) De leider van de neo-facistische beweging in Italië (msi), Giorgio Al- mirante, heeft vrijdag in Frankfort een spreekverbod opgelegd gekregen, nadat hem de toegang tot België al was ontzegd, omdat men ongeregeld heden vreesde. In Frankfort was juist een kantoor van de MSI geopend. Voor dit ge bouw kwam het tot een treffen tussen politie en anti-facistische arbeiders uit Italië. Dezen probeerden het huis te bestormen. Drie politieagenten werden gewond. Almirante had zondag in Brussel wil len spreken voor oud-SS-ers. Zijn aan hangers zijn er niet in geslaagd daar! een zaal te huren. Almirante heeft inmiddels afgezien van 1 een bezoek aan Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad komt vanmiddag in aparte ver gadering bijeen om over het loon- en prijsbeleid te praten. De bijeenkomst is bedoeld ter voorbereiding van het gesprek, dat een regeringsdelegatie vol gende week donderdag voert met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Het kabinet kwam vrijdag niet aan die voorbereiding toe. Minister Langman van economische zaken zal het gesprek met de werkge vers niet kunnen bijwonen omdat hij donderdagmiddag zijn begroting in de tweede kamer moet verdedigen. In overleg met het kamerpresidium zal hij echter 's avonds wel aan het overleg met de vakcentrales kunnen deelnemen. De kamer vergadert om die reden donderdagavond niet. De groep ministers uit de financieel- economische sector heeft vrijdag wel een standpunt bepaald over de hou ding die Nederland op 30 november in Rome zal innemen op de conferentie van de ministers van financien van de groep van tien rijke landen. De confe rentie is bedoeld om een oplossing te vinden voor de monetaire problemen, met name voor een herziening van de pariteiten en een verbetering van de handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten. Er is geen sprake van enige maatre gel aan de Nederlandse grenzen die tot beperking van de toelating van buitenlandse arbeiders moeten leiden. De regering venvacht wel dat de in te voeren selectieve investeringsheffing de spanning in de economie van West- Nederland zal afremmen. Een logisch gevolg daarvan zal zijn dat de toe vloed van buitenlandse arbeiders zal worden afgeremd, aldus de premier. De ministerraad besloot vrijdag voorts het verbod van verticale prijs binding, dat sedert 1 april 1964 geldt en dat op 15 juni 1972 wettelijk afloopt, te verlengen. Dit in afwach ting van het SER-advies over een herziening van de mededingingswetge ving, dat door minister Langman is gevraagd. De minister is van plan de verticale prijsbinding wettelijk te re gelen in de trapsgewijs in te voeren verbodswetgeving. Het kabinet besloot vrijdag voorls tot instelling van de reeds 'door minis ter Stuyt (volksgezondheid) aangekon digde adviescommissie ter bestudering van het bevolkingsvraagstuk. De com missie, die onder leiding komt te staan van prof. Muntendam, zal de te verwachten omvang en samenstelling van de bevolking moeten bestuderen alsmede de spreiding daarvan. Zij zal maatregelen moeten voorstellen ter bescherming van de gezondheidstoe stand en het leefmilieu. LONDEN: De Britse premier Ed ward Heath heeft donderdagavond veel succes geoogst als dirigent van het London Symphony Orches tra tijdens een concert in de Royal Festival Hall. Het was voor het eerst, dat de eerste minister een beroepsorkest dirigeerde. HILVERSUM (ANP) Minister Boersma van sociale zaken verwacht dat in de komende wintermaanden hei aantal werklozen in Nederland zal oplopen tot over de 100.000. Voor november schat bij het aantal op 70.000 en een geregistreerde arbeids- j reserve een iets ruimer begrip van ongeveer 75.000. Deze verwachtingen sprak hij vrijdag-! avond uit in een vraaggesprek in de tv-rubriek 'Achter het nieuws' van de Vara. KOUDER NA EEN ZACHT WEEKEND (Van onze weerkundig® medewerker) Zeer zachte oceaanlucht stroomt thans over ons land met tempe raturen rond de tien graden. In de loop van vandaag bereikt ons een zwak koudfront en zodra dat is gepasseerd kunnen we weer wat zon verwachten en zullen mist en lage wolkenvelden op trekken. Achter een depressie die dit wee keinde Scandinavië passeert gaat na zondag uit noordelijke streken weer wat koudere lucht binnen stromen zodat wij niet lang- meer in de zachte lucht verblijven. Vrijdagavond meldden verschil lende stations in ons land zeer dichte mist, anderen meldden motregen. Het zijn al wat vroege donkere dagen voor Kerstmis. Veel regen valt er bij de storings fronten niet, zodat de meeste sportvelden dit weekeinde wel be speelbaar zullen zijn. Toeneming van het geweld zou de tragedie nog vergroten. In Oost-Pakistan bevinden zich 455 Nederlanders. Premier mr. B. W. Bies heuvel deelde dit vrijdagavond mee na afloop van de wekelijkss zitting van het kabinet. De regering hesft de diplomatieke vertegenwoordiging in Pakistan op het hart gedrukt alles in het werk te stellen om de veiligheid van deze landgenoten zekere te stel len. De regering heeft intussen kennis genomen van de ontwikkelingen in dit gebied. Zij heeft in de VN een initia tief ontwikkeld dat moest leiden tot een beroep op beide partijen om tot een humanitaire en politieke oplossing te komen. WOLFSBURG (DP.A) Het Volkswagenconcern, de grootste autofabriek van West-Duitsland, heeft vrijdag laten weten dat het zijn gehele produktie met in gang var.' 3 december zal stilleggen als de staking van de metaalarbeiders in de deelstaat Baden-Wuerttemberg blijft voortduren. De produktie zal stopgezet moeten worden omdat de Volkswagenfabrieken geen materiaal meer krijgen van de toeleveringsbedrijven. Door een eventuele sluiting zullen rond honderdduizend werknemers getroffen worden. Het arbeidsconflict in de metaalindustrie heeft vrijdag een hoogtepunt bereikt door de uitsluiting van ongeveer 360.000 arbeiders door de werkgevers. SAN CLEMENTE-LONDEN (RTR) President Nixon zal op 20 en 21 december op Ber muda een gesprek hebben met de Britse premier Edward Heath. Dit is tegelijkertijd in San Clemente en Londen be kendgemaakt. Men neemt aan dat de voornaamste onderwerpen van gesprek zullen zijn de ontwikkeling en versterking van het Atlantische bondgenootschap, de samenwerking tussen de Verenigde Staten en West-Europa, de internatio nale monetaire situatie en in dit ver band met name ook de economische maatregelen van Nixon, inclusief de invoerbelasting van tien procent Het topgesprek wordt in Londen vooral ook gezien als een voorberei ding van d« Amerikaanse president op zijn reizen naar China en de Sowjei-j Unie. Op 13 en 14 december heeft hij! daartoe ai een ontmoeting met de; Franse president Pompidou op de' Azoren en er gaan geruchten dat bondskanselier Willy Brandt, van. West-Duitsland ook in de rij komt te' staan. PAVILJOEN INRICHTING UITGEBRAND APELDOORN (ANP) Een brand heeft afgelopen nacht het St.-Antonius- paviljoen van de psychiatrische inricli-i ting St.-Joseph in Apeldoorn geheel verwoest. De brand ontstond kort na midder-! nacht op de bovenste verdieping van; het paviljoen en was om één uur be-j dwongen. Niemand van de patiënten en verplegers werd gewond. Over oorzaak; en schadebedrag konden geen mede-! delingen worden gedaan. DEN HAAG (ANP) Het rijk zal ƒ300 miljoen van de voorinschrijfre- kening van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ter beschikking stellen van de vier grote gemeenten voon con solidatie van vlottende schuld. Dit blijkt uit het antwoord dat mi nister mr. R. J. Nelissen (financiën) vrijdag heeft gegeven op een vraag van het kamerlid Notenboom (kvp). CONCLUSIES VERGADERING KOMEN NOG AARDENBURG „De ontwikkelings schets Zeeland draagt maar matig bij tot de ontwikkeling van de welvaart en helemaal niet tot de verbetering van het welzijn". Met deze scherpe kritiek op de nieuwe toekomstvisie (tot 19S5) van het provinciaal be stuur. richtte NVV-dislrictsbeslmirder W. Pel zich vrijdagavond tot de onge veer 50 deelnemers aan een PvdA- conferentie over de ontwikkelings schets. die tot en met vandaag zaterdag in het Van Eeghenhuis te Aardcnburg gehouden wordt. De vak bondsman vond dat teveel zaken (on der andere in het sociaal/culturele vlak) er in dc schets bekaaid vanaf zijn gekomen. „Ook de cijfers in het stuk zijn niet zoveel waard'', stelde de heer Pel, „Zo is het aantal arbeidsplaatsen voor vrouwen niet opgenomen en die vrou-i wen maken toch nog altijd een vierde, deel uit van de beroepsbevolking. Dat ontbreken is een ernstige tekortko ming". Vraagtekens zette de NVV- bestuurder verder bij de plannen voor een industriegebied van Reimerswaal. „Dat gebied moet er volgens de schets toch komen, maar tegelijk wordt een oostelijke doorsnijding van Zuid-Beve land afgewezen. Het betekent volgens mij dat er een zeehavenindustrieter rein komt, dat afgesneden is van de zee", aldus de heer Pel. „Ik begrijp dan niet. waarom die industrie niet wat verder het land in opgezet kan worden". De vakbondsbestuurder was één van de forumleden, die ter inleiding op discussies die vandaag in werkgroe pen worden gehouden, zijn licht over de schets liet schijnen. De andere die dit deden waren drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Techno logisch Instituut (ETI) voor Zeeland, drs. B. Cools, schepen voor planologie van de stad Antwerpen, drs. W. J Wolff, secretaris van het Zeeuws Landschap en hydrobioloog en W. Vijg. NVV-dist.rictsbestuurder voor Zuidwest-Nederland. De heer Pel was overigens zo'n beetje de enige die een aantal concrete uitspraken over de ontwikkelingsschets deed. Er werd in hoofdzaak gepraat over de wijze waarop de economische groei moet voortgaan en over de inzet van bui tenlandse werknemers. Cijfer; Bioloog Wolff kwam met een aantal cijfers op tafel, die moeten aantonen hoeveel grond er per hoofd van de bevolking beschikbaar is om het oeco- Iogie-systeem 'mensen-planten-die- ren') draaiend te houden. Voor heel Nederland is dat totaal 0,28 hectare en in Zeeland heeft iedere inwoner 0.37 hectare (voor voedsel 0.30 ha, voor vezelproducten 0,01 ha, voor steden 0,04 ha en voor natuurge bieden exclusief water 0,02 ha Volgens drs. Wolff heeft een Ameri kaans deskundige al berekend dat ie der mens in feite 2 hectare nodig heeft. Hel waren cijfers waar vooral PvdA-gedeputeerde J. P. Boersma (planologie) en Zeeuws kamerlid P. A. Roels belangstelling voor hadden. Schepen Cools bracht naar voren dat er geen nijverheid in en bij de grote woongebieden moet staan, maar daar waar minder milieuhygiëne bezwaren zijn. „waar ze het minst storend voor de mens zijn". Drs. Cools vond dat in de afgelopen periode de groei van de economie ie sterk is voorgetrokken en dat er te weinig rekening gehouden is mee de werkelijke behoeften. ..We moeten ons er sterk van bewust zijn geen groei op zichzelf na te streven, maar die groei afhankelijk laten zijn van de sociale behoeften", aldus de Antwerpse schepen. Voor statenlid A. C. van Overbeekei was het betoog van drs. Cools aanlei ding om zich af te vragen waarom België dan een industrieterrein van ruim 6000 hectare op de linker Schel- de-oever gaat ontwikkelen. Uit de toe lichting van de schepen bleek dat dit nodig is om de verkeersproblemen op de Schelde op te lossen (Baalhoekka naai- en om de afname van de werk gelegenheid in bepaalde sectoren (ha venarbeiders) op te vangen. Parlemen-i tariër Roels daarop: ..Hoe moet ik; daar ae vestiging van Progil dan in-1 passen?". Dat was niet zo'n probleem, liet de heer Cools weten. .Progil heeft, aangesloten op de ontwikkelingen op1 de uitpuilende rechteroever. En de S02 uitwaseming van Progil is maar een peuleschilletje vergeleken bij de overige uitstoot". Uitvoerig werd er gesproken over dc| inschakeling van buitenlandse gast-; werknemers in het arbeidsproces. „Er| is vastgesteld dat voor bepaalde be-; roepen (hoofdzakelijk de bouwsector) geen Belgen meer te krijgen zijn.' Daarom zijn buitenlanders noodzake lijk. vertelde drs. Cools. En. na enkele kritische geluiden vanuit de vergade- ring: ..Er is door ons nog nooit iemand met de bajonet in de niej gedwongen om ergens te gaan wer- Zaterdag 27 nov. 1971 Politie begint met radar Pagina 2 In Den Haag is deze week een VVD-v/ethouder afge treden, waarbij verschil lende oorzaken in het geding waren. Zo was het een pu bliek geheim, dat de verhou ding tussen de wethouder en de burgemeester nog wel eens moeilijk heden opleverde, maar dat was toch niet de belangrijkste reden voor he* heengaan. Het ging hem vooral om - wat. men zou kunnen noemen een Ijestuursfilosofie": in zijn afscheids woord wees de wethouder er op. dat „de stormachtige ontwikkelingen van ons bestuur, waarop wij naar mijn mening het goede antwoord nog niet hebben gevonden" hem met zorg vervulden. Hij gaf daarbij aan wat hij bedoelde: „De ontwikkeling van het stadsbestuur van het monistische systeem, dat wij nu kennen (met de raad als ondeelbaar stadsbestuur met daarin en daarnaast als organen de burgemeester en net gezamenlijke college van b. en w.) in de richting van het dualistische systeem stadsparlement en college, met indi vidueel en voor sommige vraagsi uk ken toch ook een gezamenlijke verant woordelijkheid) zie ik in ae zich af tekenende nieuwe verhoudingen niet. als een te wensen weg", aldus mr A J. Dankelman, de vrijwillig afgetreden wethouder van Den Haag. De heer Dankelman heeft op deze manier een interessant onderwerp aan de orde gesteld, al is het de vraag of het de belangstelling van een groot publiek heeft. De gemiddelde kie zer stelt weinig belang in dergelijke staatsrechtelijke nuances en dat is ook wel te begrijpen: hij wil een goed en krachtig stadsbestuur en het interes seert hem minder of dat nu monistisch dan wel dualistisch van structuur is. Toch gaat het hier om een zaak, die meer en meer de aandacht zal vragen, juist omdat de kie zer of groepen van kiezers op hun wijze invloed op het bestuur trachten uit te oefenen. Men merkt het ook in deze provincie. De opstelling bijvoorbeeld van de PvaA- fractie in de staten gaat veel meer uit van een dualistisch systeem dan vroe ger bij deze fractie bet geval was. het geen ook gevolgen heeft voor het be leid van gedeputeerde staten. Gedepu teerden traden vroeger in provincial® staten uitsluitend als college opde collegiale verantwoordelijkheid voor allerlei voorstellen stond voorop. De laatste tijd zijn er tekenen, die er op wijzen dat met name bij de PvdA-gede puteerden de binding met de fractie een belangrijker rol speelt dan die met het college. Dat valt onder meer af te leiden uit het feit, dat al enige malen bij een voorstel van gedeputeerden een minderheidsstandpunt is meegedeeld, welk standpunt in die gevallen afkom stig was van de beide PvdA-gedepu- teeraen. Waarom een afwijkend stand punt Omdat de bewuste gedeputeer den wisten hoe in hun fractie en in hun partij over bepaalde voorstellen werd gedacht. Zij waren het daarmee eens en vonden dat van een zo groot belang, dat zij bij het voorstel uiting gaven aan hun minderheidsstandpunt. Dat gebeurde bijvoorbeeld bij de keuze van het Baalhoekkanaal. Deze ontwikkeling komt er op neer, dat de collegialiteits- gedachte wordt afgezwakt: er ontstaat, een verhouding, die in dit opzicht heel; de Haagse mr Dankelman gelijk inderdaad lijkt op die van een par lement (staten) en een regering (gede puteerden). Overigens heeft ook een Zeeuws CH-lid van het college tot ate ontwikkeling bijgedragen: door na drukkelijk een portefeuillekwestie te stellen gaf hij de persoonlijke verant woordelij kheid een zwaarder accent dan de collegiale. Een belangwekken de ontwikkeling, die op zichzelf nog niet verontrustend hoeft te zijn, zoals de Haagse wethouder kennelijk meent. Staatsrechtelijke vormen zijn soms in beweging, het openbaar bestuur is niet statisch, maar ondergaat aller lei invloeden terecht vanuit de samenleving. Het is begrijpelijk, dat de overweging van sommige partijen om zoveel als maar mogelijk aanslui ting bij de kiezer te zoeken, ook gevol gen heeft voor de wijze waarop het bestuur wordt uitgeoefend. Indien deze ontwikkeling zich dooreet krijgt men vermoedelijk ook in provincies en gemeenten op den duur 'regeringspro gramma's', ook al kan men zich daar bij niet in allerlei details verliezen. Nu gaat het anders: wethouders of gede puteerden worden gekozen na enig vooroverleg, waarbij de verkiezingsre sultaten een rol spelen en uiteraard de kwaliteiten van de kandidaten. In de toekomst zou het echter wel eens kun nen gebeuren, dat bijvoorbeeld een college van gedeputeerden wordt sa mengesteld mede op basis van een glo baal programma, dat door de 'rege ringsfracties' wordt onderschreven. Daarin zou bijvoorbeeld de ruimtelijk© vormgeving van Zeeland een rol kun nen spelen, voorts bet cultuurbeleid (7ie slot pc*. 4 l 5) Er zijn nogal wat bestuurders en be- stuursdeskundigen, die deze ont wikkeling heilloos vinden: wethou der Dankelman van Den Kaag staat in dit opzicht niet alleen. Men kan echter beter afspraken met elkaar maken dan voortdurend te maken krijgen met spanningen. Ook daarvan levert Den Haag een recent voorbeeld. Het colle ge van b. en w. had namelijk besloten om de tarieven van tram en bus te ver hogen. een besluit waaraan ook de PvdA-wethouders hadden meegewerkt. Toen echter de PvdA-fractie in de Haagse raad meende geen steun aan dit voorstel te kunnen geven, lieten de PvdA-wethouders hun binding aan de fractie prevaleren boven de collegiale verantwoordelijkheid. Zij distantieer den zich van het aanvankelijke besluit van "D. en w. Afspraken vooraf zouden dergelijke conflicten kunnen voorko men. (Voor vervolg zie pagma 2 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1