HELFT APPELBOMEN ROOIEN" Moderne kweker meer steunen Leden veiling Goes zullen verliezen mislukte champignonteelt zelf dragen Grote partij valse Engelse ponden opgespoord Kamerdebat over lonen en prijzen DRASTISCHE AANBEVELING IN RAPPORT LITTLE OVER CRISIS IN FRUITTEELT: Hel regime van het boetekleed Vandaag in de krant... Publiek reageerde niet op gegil BESTUUR TRAD AF 214e jaargang - no. 278 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 nov. 1971 „Klassen te groof" Pagina 17 llrtcll* NV Bah. Ml), van da CV Provincial Zaauwaa Couranti F. v. d. Vald Bur. VIIji., Walslr. 56-60, tal. 5144 (b.g.fl. rad. 4799, adv. 01186-584, rierikzaa, rad. tal. 3346, adm. tal. 2094 0 Advartantlepriia 44 cant ranre aar port 21,70 par kwartaal. Losaa nummara I I. 6396, adv. 8969). Ooatburg, tal. 2762. Ttrneuzcn. I cluilal 4 btw. Giro 359300. Provlnclala Za.u, Bloeiende bongerds, een beeld dat schaars dreigt te worden. Zoontje Kissinger: „WXON GAAT BEGIN MAART MAR CHINA" SAN CLEMENTE (AFP) Als het waar is dat kinderen de waarheid spreken, zal president Nixon begin maart 1972 naar Chi na reizen. David, de 10-jarige van Nixons raadgever Hen ry Kissinger, heeft woensdag iTond in een vliegtuig op weg naar Californië tegenover journa listen het vertrek van Nixon naar China verklapt. In dat vliegtuig zaten ook de Amerikaanse president en de va der van David, die zijn zoon onmiddellijk een schrobbering gaf. Tot dusver heeft het Witte, Huis verklaard, dat de reis van presi dent Nixon naar China zal vallen in de periode van 1 januari tot 1 mei 1972. Ronald Ziegler, perssecretaris het Witte Huis, heeft woens- meegedeeld dat president m van plan is voor 1 decem ber de datum van zijn bezoek aan China bekend te maken. DEN HAAG (GPD) Bijna de helft van de Nederlandse appelboomgaarden, 9.500 a 11.000 hectare van de 24.000 hectare die Nederland bezit, moet verdwijnen. Deze drastische maatregel is een van de vele belangrijke aanbevelingen uit het zogenaamde rapport Little over de levensvatbaarheid van d,e Nederlandse appel- en pereteelt. Een tweede aanbeveling uit het rapport, dat minister Langman gisteren is aangeboden: moderne fruittelers met schulden dienen financiële steun te krijgen van de regering om de crisis in de fruitteelt te kunnen overleven. Ook bij de realisering vap deze aanbe velingen zall de crisis nog wel tot 1975 voortduren, stelt het rapport. Om de voordelen van een dergelijk beleid volledig uit te buiten zou vol gens Amerikaans marktonderzoekbu reau Arthur D. Little ook geborgd moeten worden voor: In het rapport wordt de minister geadviseerd te werken aan een ver mindering van de produktie en een nationaal programma voor herstructu rering van de appel- en perenteelt. Het rapport stelt voor: Het rooien van 9.500 ha. verouder de appelboomgaarden van 16 jaar en ouder met maximaal 800 bo men per ha. Zo nodig het rooien van 1.500 ha moderne appelboomgaarden na 1973. Herinplant van maximaal 900 ha per jaar van grote, zeer Intensieve aanplantingen met andere rassen dan Golden Delicious. Voorlichting aan de telers over de voordelen van dit rooien en nieuw aanplanten. Tegelijkertijd zou binnen de hele EEG gewerkt moeten worden aan een ver mindering van de "appelproduktie. De andere landen van de EEG zouden moeten meebetalen aan de realisering van het Nederlands programma. Ook over de produktie van soorten zou internationaal contact moeten komen. strengere normen voor verbetering van de sortering en opslag van fruit. Het verminderen van het aantal veilingen. Directe verkoop aan de consument. Oprichting van een fruit af zetbe- drijf, onderzoek voor export naar Groot-Brittannïë, het verplicht stellen van verwerking van een betere kwali teit appels in de industrie in EEG- verband. Studie naar nieuwe appelrassen. Vermindering van de pre-produktie door het rooien van 4000 ha verou derde boomgaarden. Doelmatig beheer Het bureau Little vindt het een kwa lijke kant van de fruitteeltcrisis, dat het bedrijf van de moderne telers met ondergang wordt bedreigd, terwijl de verouderde teler overleeft. Ongeveer de helft van alle telers hebben een verouderd bedrijf. De moderne Neder landse bedrijven worden volgens het rapport in het algemeen doelmatiger (Zie slot pag. 17, kolom 2) I Hoofdinspecteur G. J. Tollenaar loont enkele pakjes vals geld uit een van de twee koffers met valse bankbiljetten. fT^r komt in Nederland een Li opvallende gewoonte op gang, die we willen aan duiden met het regime van het boetekleed. Het begint altijd met een kritische of scherpe uitspraak. Een mi nister of staatssecretaris, een hoge ambtenaar of een politiek figuur, in ieder geval iemand die op de voor grond treedt, komt met een verklaring waarmee hij een aantal mensen tegen zich in het harnas jaagt. Dat gaat heel makkelijk in dit land: er is altijd Wel een groep die zich beledigd voelt, te kort gedaan of in de beroepseer aan getast. Gevolg: de beledigde partij maakt op haar beurt woedende op merkingen over de man of de vrouw, die me', de kritiek is begonnen. In dit stadium gaan ook anderen zich er mee bemoeien, geïnteresseerden en ook niet-belanghebbenden, de kranten be ginnen er over te schrijven en op bet tv-scherm komen bedroefde mannen meedelen, dat ze door de bewuste op merking diep geschokt zijn. Soms gaan de reacties zover, dat er protest-op tochten worden gehouden of dat een voorzitter van het één of ander congres met stemverheffing de ban uitspreekt over de criticus van het eerste uur. Tot zover is echter alles nog normaal, maar dan begint het vreemde: de man, die met het hele geval is begonnen, kruipt in zijn schulp. Dat is het eigenaardige van het be wuste verschijnsel. Niet vreem'd is, dat de één of andere hooggeplaat ste figuur al dan niet ongezouten kri tiek uitoefent op wat hij als een on juiste toestand beschouwt; evenmin is het vreemd, dat allerlei mensen zich in hun kraag voelen gegrepen en terugblaffen; zonderling echter is wel, dat de hooggeplaatste in antwoord op dat blaffen geschrokken uitroept, dat het allemaal niet zo was bedoeld of dat hij het beter niet had kunnen zeggen. Wat is dit voor een verschijn- DRIE ENGELSEN EN 2 ZUIDAFRIKANEN IN ARREST BINNEN ENKELE WEKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verwacht wordt dat de tweede kamer over en kele weken uitvoerig zal debat teren over de loon- en prijsont wikkeling. Dat zal gebeuren na afhandeling der begrotingen van economische zaken en aan de hand van een nota, die de re gering zal uitbrengen over de komende gesprekken met werk gevers en werknemers. Een dergelijke nota heeft minister Langman in uitzicht gesteld toen de kamer woensdagavond debatteerde over de prijsontwikkeling naar aanlei- ojng van de interpellatie-Brautigam. De motie, waarin mevrouw Bautigam om een algemene prijsmaatregel vroeg, is donderdagmorgen verwor pen. Voor stemden PvdA. CPN. PSP. "PR en D'66 (op twee leden na), Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 17. Sport op pagina 19. Televisie op pagina 25. Financieel nieuws op pagina 27. tegen alle regeringspartijen plus GPV, SGP en de middenstandsafgevaardig den. Bij de stemverklaring zei KVP-afge- vaardigde Peijnenburg namens de vijf regeringspartners dat hun zorg voor Zie slot pag. 17, kolom 7 I Minister Langman en mcvrouio Brautigam in gesprek na de inter pellatie van de laatste over lonen en prijzen. LAWINESLACHTOFFERS IN NOORWEGEN GEVONDEN AALESüND (RTR) Bij Aalesund in Noorwegen zijn donderdag de lijken van zeven mensen gevonden die woensdag onder lawines bedolven werden. Zes van hen zochten naar iemand die het slachtoffer van een eerdere sneeuwstorting was geworden. Twee anderen leefden nog toen men hen had uitgegraven. Him toestand ernstig. HILVERSUM (GPD) Op nauwe lijks een afstand van 40 meter van een groep wachtende mensen is woensdagavond om half twaalf de 45-: jarige mevrouw Van N. Icings de: spoorlijn bij de Oude Amersfoortse weg te Hilversum door een onbeken de man aangerand. Haar hevig gillen moet tot ver in de omtrek te horen zijn geweest, niaar niemand is in! actie gekomen. De aanrander kon on-; gehinderd vluchten, niemand heeft dcj vrouw toen zij naar haar vlakbij gelegen huis strompelde geholpen. j AMSTERDAM (ANP) De af deling bijzondere zaken van de Amsterdamse recherche heeft beslag kunnen leggen op een van de grootste partij en vals geld die ooit door haar zijn opgespoord. Het gaat hierbij om honderdduizend pond aan valse Engelse vijf- pondsbiljetten, die voor een deel in betaling waren gege ven bij een diamanttransactie in de hoofdstad. Er zijn tot dusver vijf arrestaties ver richt. De verdachten zijn de directeur van een aannemingsbedrijf in Johannes burg, de 44-jarige Johan A. L; diens compagnon, de 60-jarige Aubrey R. N: de Londense autohandelaren Pe ter A. J. (43) en Lesley D. P. (33). alsmede de antiquair James A. B. (23). eveneens uit Londen. De Zuid afrikanen werden vorige week vrij dagavond kort voordat zij op de boot naar Harwich wilden stappen door de Koninklijke Marechaussee aangehouden. De andere verdachten konden dinsdag in Amsterdam wor den gearresteerd. Diamantairs De zaak ging aan het rollen toen zich vrijdagmiddag twee opgewonden Portugese diamantairs op het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie meldden, die een vals vijf ponds biljet toonden. Omdat zij zich niet verstaanbaar konden maken gingen enkele rechercheurs met hen mee naar het Victoriahotel, waar een hunner logeerde. Op zijn kamer trof de recherche 67.500 pond in valse vijf pondsbiljetten aan. Met behulp van een tolk werd latei- duidelijk dat de Portugezen het geld die dag hadden ontvangen als betaling voor een partij ruwe dia mant die zij aan de twee Zuidafri kanen hadden geleverd. Voor deze transactie waren zij speciaal naar Amsterdam gekomen. Een bezoek aan een bank leerde hen dat de biljetten vals waren. De diamenten zijn inmiddels teruggevonden bij een hoofdstedelijke diamantair die van de verdachten opdracht had de stenen te slijpen. Uit een onderzoek bleek, dat de Zuid afrikanen in het Memphishotel had den gelogeerd, maar inmiddels wa ren vertrokken. Onmiddellijk wer den Interpol en de grensposten ge waarschuwd. Nog dezelfde avond konden zij in Hoek van Holland worden aangehouden. In hun bagage werden sleutels gevon den van een flat in de Amsterdam se. tuinstad Buitenveldert, die zij begin november voor twee maan den hadden gehuurd. Huiszoeking leverde een koffer op, die bundels valse vijfpondsbïljetten tot een be drag van 32.500 pond bevatte. Ook vond de recherche een visitekaartje van de Amsterdamse diamantair waar de diamanten waren gebracht om te slijpen. Gekocht Beide verdachten ontkenden aanvan kelijk te hebben geweien dat het geld vals was. Uiteindelijk ging de oudste door de knieën en gaf toe dat zij de biljetten in Londen van enkele onbekende mannen hadden gekocht. De prijs was 20.000 pond, die zij echter nog niet hadden be taald. In nauwe samenwerking met Interpol en Scotland Yard werd het onderzoek voortgezet. Dit leidde uit eindelijk tot de arrestatie van de drie Engelsen, - die inmiddels naar Amsterdam waren gekomen. Vol gens de recherche zijn de valse bankbiljetten van een type, dat in (Zie slot pag. 17kolom 6 BESLUIT TOT LIQUIDATIE CHAMPIGNONTEELT GOES De leden van de vei lingvereniging 'Zuid-Beveland' in Goes hebben donderdagavond besloten de verliezen, geleden door het mislukken van de op zet van een champignonbedrijf, zelf te dragen. De financiële jaarstukken werden, nadat men er tijdens de vorige vergadering niet akkoord mee was gegaan, nu goedgekeurd. Het bestuur is nu van de verantwoordelijkheid van het boekjaar '70-'71 onthe ven. De vergadering besloot om het champignonbedrijf te liqui deren. Het bestuur is afgetre den. De vergadering onder schreef de beslissing van het bestuur om de directeur met in gang van 1 maart '72 formeel ontslag te verlenen. Tijdens de ledenvergadering wilde aanvankelijk niemand liet voorstel om het champignonbedrijf te liquideren, naar voren brengen. Zowel voorzitter J. Kakeheeke, als de woordvoerders van de ledenvergadering, - wilde dal niet, omdat men de gevolgen op dat moment niet kon overzien. „We moeten over kunnen gaan tot zaken doen. Als dat niet gebeurt, zijn de consequenties groter dan men nu kan overzien. Ik moest u sterk advise ren om nu een beslissing over liquida tie van het champignonbedrijf te ne men. Ik dc») het voorstel nu!" Dal; gooide veilinglid Van der Have in de vergadering. Na ellenlange discussies, waarin de voorzitter van de 'Commis sie van drie', de heer J. W. Hupkes adviserend optrad, werd besloten het champignonbedrijf te liquideren. De lieer Hupkes meende dat het voorstel tot liquidatie uit- de vergadering dien de te komen. .Als er straks een koper komt. dan moet u kunnen handelen. Dat kan niet als er geen besluit wordt genomenaldus de heer Hupkes. De vergadering ging hierna met het liqui- datievoorste! akkoord. Een uitgebrei de discussie ontspon zich over het wel of niet verlenen van decharge aan het. bestuur voor het boekjaar '70-'71. „De commissie geeft in overweging aan de algemene vergadering de jaar cijfers goed te keuren. Ten aanzien van het werkelijk decharge verlenen, over het tot dusver gevoerde beleid, moet de commissie echter zich van advies onthouden en zulks voorleggen ter beslissing van de algemene verga dering", zei de voorzitter van de fi nanciële commissie, de heer M. J. Goud. Hij wees erop dat wanneer de vergadering decharge verleent, men ook zelf de consequenties moet dra gen voor deze beslissing. „Het is voor ons te zwaar, om als rier leden van de financiële commis sie te kunnen beslissen of de verant woordelijkheid het bestuur ontnomen kan worden, op grond van goedkeu ring van het beleid", aldus de heer Goud. Veilinglid N. Filius vroeg zich af op welke grond er decharge moet wor den verleend. „Ik wil de verantwoordelijkheid voor het beleid niet uit handen van het bestuur wegnemen, door decharge te verlenen. Licht de leden voor ze charge verlenen eerst duidelijk ovei situatie in. Het zou wel eens kunnen zijn dat door het bestuur te ontlasten van de verantwoordelijkheid er een groep leden uitgerangeerd wördt, die vindt dat de verantwoordelijkheid daar moet liggen, waar ze hoort", al dus de heer Filius. Een ander lid, de heer Lindenberg, wilde ëvenmin decharge veilenen. Zijn argument was dat het bestuur niet liad gehandeld in overeenstemming met de statuten, en wel artikel 24 daarvan, dat inhoudt dat het bestuur wanneer er voor meer dan 25.000,- wordt ge ïnvesteerd, dat eerst moet worden voorgelegd aan de ledenvergadering Voorzitter Kakebeeke: ,Als de dechar ge niet verleend wordt en de stukken niet worden goedgekeurd, dan kan het bestuur absoluut niet verder. Dat 'ran ernstige consequenties voor de hele veiling hebben". De heer Van der Have onderschreef dit. „Als we nu geen be slissing nemen en de zaak goedkeuren, dan heeft dat erg verstrekkende conse quenties voor de hele veiling". De heer Filius vroeg zich af. en hij deed dat namen een groep leden, wat het ge volg van decharge zou zijn. „Krijgen wij dan alles op onze nek?" zo vroeg hij zich af. De heer Hunkes was van mening dat er zeker moeilijkheden te scheppen zijn. die tot gevolg hebben, dat er niet direct een omslag op de leden komt. Het advies van de com missie van drie voorzag hier ook in. Tijdens een persconferentie, 's mid dags, had vice-voorzitter ir. Felius er op gewezen dat er geprobeerd zal wor den om de rechten van de omslag te (Zie slot pagina 9 kolom 4 vuui ecu versemjn- r sel? Van iemand op S 1L een verantwoorde- Ji j'1 hij weet wat hij zegt. In ieder geval moet van hem worden verwacht, dat hij heeft overwogen welk effect een bepaalde uitlating zal hebben. Dat houdt ook in, dat hij felle replieken incalculeert en bereid is om daar op in te gaan. Hij moet in ieder geval te voren overwegen of bij over zoveel po litieke moed beschikt, dat hij onbe vreesd een storm van tegenkritiek over zijn politieke of ambtelijke hoofd kan laten gaan. Tegen die achtergrond wordt een verklaring afgelegd, wel overwogen en rekening houdend met eventuele nadelige verschijnselen. In stede daarvan krabbelt menig politicus terug: gebrek aan politieke moed? Of heeft het niets met moed te ma ken, maar is er sprake van on zorgvuldig doordenken vooraf gaand aan de bewuste kwestie? In de geest van "eerst spreken dan denken"? We hebben de indruk dat het laatste meer voorkomt dan een gebrek aan politieke moed. Allerlei reacties nopen de bewuste criticus in zo'n geval zijn aanvankelijke uitspraken nog eens na der te overwegen en bij die gelegen heid komt hij tot de conclusie, dat hij maar beter een andere formulering had kunnen kiezen. Er zit dan weinig anders op dan toe te geren, dat de aanvankelijke uitspraak niet erg ge lukkig was. Nu kan zoiets voorkomen zonder dat het de betrokkene schade doet: het boetekleed ontsiert de man niet, zegt men in zulke gevallen. Wan neer echter in Nederland het boete kleed tot de vaste garderobe van po litici gaat behoren, moet men zich af vragen of een zorgvuldiger formulering niet beter is. Dan behoeft een verkla ring niet te worden ingetrokken en kan de uitspraak zonder tegenspraak blijven. Het verschijnsel komt meer voor dan men zou denken op grond van uitlatingen, die worden gepubli ceerd. In debatten in kamer, staten of raden gebeurt het namelijk herhaal delijk, dat een politicus een bepaalde scherpe uitspraak doet aan het adres van een ander, waarop de betrokkene woedend protesteert met als gevolg dat de eerste spreker zegt: „Ik heb het niet persoonlijk bedoeld, maar als u er bezwaar tegen hebt trek ik het wel in." Een makkelijke methode: men geeft iemand overdrachtelijk een draai om de oren en als hij daar kwaad over wordt, neemt men die draai terug. Incident gesloten. Zou een meer doordachte woordkeus niet beter zijn? En als een criticus vindt dat hij ondanks alle protesten toch gelijk heeft, dan is politieke moed op zijn plaats. In dat geval hoeft niets van de verklaring te worden terugge- 1n Nederland lijkt het er op, dat meer en meer het regime van het boete kleed begint te heersen, een soort vrijbrief om te zeggen wat men wil, waarna die eerste verklaring onder het haastig aanschieten van het kleed wordt ingetrokken. Het is niet bevor derlijk voor het respect voor de poli ticus en voor het boetekleed. In beide gevallen is sprake van een onnodige degradatie. Kamervragen over justitieel beleid kinderbescherming DEN HAAG (GPD) Het tweede kamerlid me.j. Van Leeuwen (arp) heeft de staatssecretaris van justitie schriftelijk gevraagd of de discussie- nota-Wiersma met voorstellen tot her structurering van de kinderbescher ming nu al een basis vormt voor het beleid van het ministerie van justitie. Als dat zo is. informeert zij, welke motieven tot deze vervroegde invoe ring van de denkbeelden uit de motie hebben geleid. Op het kinderbescher- mingsberaad te Noordwijkerhout zijn hierover klachten geuit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1