PAKISTAN MELDT OFFENSIEF VAN INDIASE TROEPEN Zeker 35 mensen gedood door liet noodweer in West-Europa 4 Zuidvietnamees offensief in Cambodja Overlegorgaan delta-zeehavens: „Geen tweede Schiphol hij kop van Goeree" Nieuw Delhi ontkent Orders LOON- EN PRIJSGESPREK OP 2 DECEMBER Voor ontvoering Laporte 20 jaar Vandaag in de krant... Vier Russische oceanauten om het leven gekomen SCHEPEN IN NOOD DOOR STORM - SNEEUW EN KOUDE EISEN SLACHTOFFERS DICHT BIJ PHNOM PENH Kabouters kregen half min op giro ALGEMEEN BESTUUR BIJEEN IN ROTTERDAM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 nov. 1971 Oog, bril en auto oagina 3 Mij. v»n d« CV Provincial* Zeeuws* Couren»: F. v. d. Veldi 'alstr. 56-60, tel, S144 (b.g.g, red. 4799, edv. 01186-584, e: tel. 3346, «dm. tel. 2094 Advertentieprijs 44 cent s«t t 21,70 per Kv/orlaol. Losse i. 8969) Oostburg, tel. 2762. 1 btvr. Giro 359300. Provlnc t (Incl. 4 Vt btv». MEUW-DELHI-DACCA-WASHINGTON (AFP-Reuter) Radio Karatsji meldde maandagmiddag om 15.00 uur onze tijd, dat India zonder oorlogsverklaring een grootscheeps offensief tegen Oost-Pakistan was begonnen. Dit bericht van het Pakistaanse persbureau 'Associated Press of Pakistan' (APP) was afkomstig uit de hoofdstad van Oost-Pakistan, Dacca. Een Pakistaanse woordvoerder bij de Verenigde Naties heeft maandagavond bevestigd dat 12 Indiase divisies, ter sterkte van toaal van totaal 100.000 man, Oost-Pakistan in vier sectoren zijn binnenge vallen en dat de strijd voortduurt. De woordvoerder van de delegatie noemde de toestand .ernstig' en zei dat aan Islamabad om instruc tie is verzocht voor actie in de volkerenorganisatie. Telefonisch was uit Islamabad bevestigd dat de sterkte van de Indiërs 12 divisies bedraagt en dat de aanvallen zijn gericht tegen Jessore, Tsjittagong, Syljet en Rangpoer. Hoog water in Rotterdam. Be veerdienst bij Kralingseveer lag maandagochtend stil omdat het water de oevers overstroomde zoals deze foto van het IJssel- mondse hoofd. Op de foto ge heel onder de losgeraakte en op drift geraakte Mebo 2 en de te hulp gesnelde reddingsboot Ber nard van Leer. Woordvoerders van de Indiase rege ring en van het ministerie van defen sie in Nieuw-Delhi hebben de Pakis taanse berichten over een offensief tegen Oost-Pakistan tegengesproken. Maandagmorgen maakte de Pakis taanse radio bekend, dat negen India se infanteriedivisies, vier divisies berg troepen en twee tankregimenten een grootscheepse aanval op het grondge bied van Oost-Pakistan waren begon nen. Bij Jessore tegenover de grens met West-Bengalen was de gehele zon-' dagnacht en de eerste uren van maan dag zwaar gevochten. Aan de Indiase zijde zouden 90 tot 130 man zijn gensueveld. In Nieuw-Delhi werden de berichten over deze aanval tegengesproken. Een woordvoerder van de regering wees erop, dat de Indiase strijdkrachten strenge orders hadden de grens niet te overschrijden. Het Indiase persbureau PTI meldde maandagmorgen uit de Westbengaalse grensstad Krisjnagar, dat Oostpakis- taanse vrijheidsstrijders van de lloektie Bahiri' een aanval van Pakis taanse eenheden hadden afgeslagen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersor ganisaties zullen donderdag 2 decem ber het gevraagde gesprek met de regering voeren over de ontwikkeling van onze nationale economie voor 1972. Op verzoek van de vakbeweging rullen de werkgevers 's middags hun standpunten uiteen zetten, 's Avonds zullen de werknemers worden ontvan gen. De vakbeweging is van mening dat gezien de huidige standpuntbepa ling het geen zin heeft gezamenlijk een gesprek te gaan voeren. De werkgevers zullen het gesprek met de regering voeren met ongeveer 10 mensen, de werknemers komen met een delegatie van 15 tot 20 man. De regering wordt in dit gesprek vertegenwoordigd door o.a. de minis ters Boersma (sociale zaken). Lang- man (economische zaken), Lardinois (landbouw) en Udink (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening). De vakbeweging verwacht dat niet alleen de ontwikkeling van lonen en prijzen aan de orde komt. maar dat ook zal worden gesproken over de sociale programmering voor 1972 en de woningbouw. Waar het gesprek zal plaatsvinden is nog niet bepaald. VIER IN AUTOBUS SAFI (AFP) Een jonge Marokkaan se heeft maandag een vierling ter we reld gebracht in een autobus. Dc beval ling had plaats in de omgevir.'g van Safi, 300 km ten zuiden van Casablan ca, De vierling, allen jongens, en dc moeder maken liet uitstekend. MONTREAL (AFP) Dc 20-jarige Bernard Lartie is maandag in ÏMontre- a in verband met dc ontvoering in oktober 1970 van de minister van arbeid van Quebec. Pierre Laporte. 'ot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Een jury verklaarde hem op september schuldig. Laporte werd vermoord. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 10. Televisie op pagina 11. Financieel nieuws op pagi na 13. Bij hun vlucht hadden de Pakistanen vijf beschadigde tanks van Amerikaan se makelij achtergelaten. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie beschuldigde Pakistan ervan in het grensgebied een 'staat van oorlog' in het leven te hebben geroepen. Het Pakistaanse le ger heeft de laatste drie dagen zijn acties in dit gebied uitgebreid. Daarbij is burgerbevolking met mortieren be schoten. Tien Pakistaanse militairen die bij Karimgank op Indiaas grond gebied waren binnengedrongen, zijn gevangen gemaakt, aldus de woord voerder. Luchtaanvallen Volgens het Pakistaanse persbureau APP hebben Indias° jachtbommenwer pers van Russische en Italiaanse ma kelij bij de gevechten in het gebied van Jessore drie dorpen aangevallen. Hierbij zijn 79 burgers gedood en 130 gewond. Het Pakistaanse leger zou bij Jessore 10 Indiase tanks buiten ge vecht hebben gesteld. Bij deze gevech ten zouden aan Pakistaanse zijde ze ven man zijn gedood en 40 gewond. Bij de strijd in het gebied van Sylhet in het noordoosten heeft het Pakis taanse leger 58 man aan doden en gewonden verloren. Van het derde strijdtoneel in de heuvels bij Chit- tagong, waar twee brigades van een Indiase bergdivisie de aanval hadden geopend zijn geen verliescijfers bekend, aldus APP. Een woordvoerder in Nieuw-Delhi heeft meegedeeld dat Indiase straalja gers maandagmiddag het vuur hebben geopend op vier Sabres van de Pakis taanse luchtmacht, die bij Rangliat in West-Bengalen het Indiase luchtruim waren binnengedrongen. Het was, al dus de woordvoeder, het eerste ernsti ge luchtincident tussen beide landen. De Pakistaanse president Jalija Khan is maandag in Rawalpindi terugge keerd van een bezoek samen met de stafchef van het leger, generaal Abdoel Hamid Khan aan de troe pen in het gebied van Sialkot aan de Westpakistaans-Indiase grens. Volgens een officiële bekendmaking heeft de NEW YORK (RTR) Het Russische project voor diepzeeonderzoek liceft dezer dagen een ernstige tegenslag on dervonden door de dood van vier ocea nauten. Volgens westerse bronnen zijn de vier Russen om het leven gekomen toen tij dens laboratoriumproeven de omstan digheden in een duikklok op een diep te van meer dan vijfhonderd meter werden nagebootst en zich een manke ment aan de drukregelaar voordeed. De proeven maken deel uit van de Russische plannen inzake oliewinnin; uit de'zeebodem. president de militairen de verzekering gegeven dat de gehele natie achter hen staat. Pakistan wil vrede, maar krijgt de oorlog opgedrongen, aldus Jalija Khan. Het persbureau AFP lieeft verklaard, dat India de komende 24 uur op meer fronten een aanval zal beginnen. PHNOM PENH (RTR) Ruim 5000 Zuidvietnamese militairen zijn de grens met het zuidoos ten van Cambodja overgetrok ken in een nieuw grootscheeps offensief, zo is maandag in Sai gon en in Phnom Penh meege deeld. De troepen worden voor afgegaan door pantserwagens. Als de omstandigheden het toelaten zullen de Zuidvietnamezen tot diep in Cambodja doordringen om een grote Cambodjaanse gevechtsgroep te be vrijden die door communistische strijdkrachten is ingesloten, honderd kilometer ten noordoosten vanPhnom Penh. Vrijdag werd uit goedingelichte bron in Saigon reeds vernomen dat Zuid- Vietnam overwoog valschermtroepen naar Cambodja te zenden om de Noordvietnamese druk op de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh te ver lichten. In het gebied van de hoofd plaats van de provincie Kampong Cham zouden zich op verlaten rubber- plantages verscheidene communisti sche bases bevinden. Deze plaats ligt op 80 kilomter van Phnom Penn. De mogelijkheid van nieuwe Zuidviet namese actie in Cambodja had in dat land al een storm van verontwaardi ging doen opsteken. De Cambodjanen beschouwen de Zuidvietnamezen als hun traditionele vijanden. Het Cam bodjaanse blad 'Nokor Thom' schreef zondag, dat Cambodja graag zijn grensgebied zou openstellen voor Amerikaanse bases, maar dat de Cam bodjanen 'geen Zuidvietnamese lakei en willen zijn'. Zuid-Vietnam onderhoudt met toe stemming van de Cambodjaanse auto riteiten twee bases in Cambodja, met totaal ongeveer 9.000 militairen. Onlangs zei de Cambodjaanse m ter van buitenlandse zaken in een vraaggesprek te hopen, dat zijn land het tegen het midden van het volgend jaar zonder deze bases zal kunnen stellen. Regelmatig in de Cambodjaan- (Van onze correspondent) NIJMEGEN - De maatschappij vernieuwers, die opereren vanuit kabouterland, kunnen nog in wonderen geloven. In rust resi derend in een gekraakte villa aan de Nijmeegse Sophiaweg, zagen ze vorige week hun girorekening opeens aangevuld met een bedrag van 550.000 gulden, afkomstig van een onbekende gever. Het geld kwam op de rekening, die zij hadden geopend voor 'de rechten van de mens'. Een soortgelijke geste mocht eerder worden geïncasseerd door de aanverwante organisatie 'Om roep 2000', die door een vergis sing van de AMRO-bank 35.000 gulden rijker werd en dat geld meteen onder nooddruftige rela ties verdeelde. Aangezien toen een veroorde ling door de rechtbank volgde, heeft het kaboutervolk nu eerst een advertentie in de krant ge plaatst om de goede gever te vinden. Het eerste gevolg daar van is, dat de girodienst vanoch tend koortsachtig aan het reke nen is gegaan, om te zien of de eigen computer te vroeg in Sin terklaasstemming is geko- se pers verschenen berichten over gevallen van aanranding en plundering tloor Zuidvietnamese militaiieu heb ben de antï-Vietnamese gevoelens in Cambodja aangewakkeerd. LONDEN-PARIJS-DEN HAAG (RTR-DPA-AFP-ANP-GPD) Het noodweer in Europa heeft de afgelopen dagen aan minstens 35 mensen het leven gekost. Voor de zuidkust van Engeland zijn drie mensen verdronken toen hun vissersbootje op de zware zee kapseis de. Een Westduits vrachtschip met zes bemanningsleden aan boord is in een sneeuwstorm voor het Deense eiland Jutland vergaan. De 358 ton metende Neckar meldde dat de boeg onder water lag en dat er lekken waren, maar daarna werd het radiocontact verbroken. Schepen zoeken het gebied af. Tot nu toe zijn twee lijken geborgen. In Denemarken zijn bij verkeersongelukken in sneeuwstormen negen mensen omgekomen. In België veroorzaakte het slechte weer een reeks verkeersongelukken, waai'bij zeker zes mensen om het leven kwamen. In Knokke verdronk een 59-jarige vrouw toen zij door hoge golven van de zeedijk gerukt werd. Zes jongelui van vijftien tot ne gentien jaar zijn bij een bergtocht in de Schotse Hooglanden dood gevroren. De groep werd vrijdag door een sterk dalende temperatuur en felle sneeuw stormen overvallen.' Slechts de leidster van de groep, de sportstudente Cathy Davidson, had maandagochtend nog de kracht zich een weg naar het dal te banen waar zij door een naar de vermisten zoekende helikopter werd opgemerkt. De hulp ploeg vond toen de groep. Een vijftienjarige jongen gaf nog zwak ke levenstekens. Hij ligt bewusteloos to een ziekenhuis. In Wales kwam een andere bergbeklimmer in de kou om. In Noord-Frankrijk verdronken een moeder en haar kind. De moeder was het kind nagesprongen, dat door een golf van de boulevard de zee In was gesleurd. Een Westduitse toerist verloor het le ven toen hij met drie anderen to Tirol door een lawine werd bedolven. Gewonden Drie bouwvakarbeiders zijn maandag morgen gewond, toen een bïnnen- spouwmuur van een h! aanbouw zijn de woning in Dordrecht omwaaide en op hen terecht kwam. Het staatspakketbotenverkeer tussen Oostende en Dover is maandag stilge legd nadat de pakketboot "Koningin Astrid' maandagochtend naar Dover had moeten terugkeren. Het schip kon vanwege het stormweer de haven Oostende niet binnenkomen. Het is ja ren geleden dat de veerdienst Oosten- de-Dover wegens slecht weer stilgelegd moest worden. Vier telefoon- en telegraafkabels tus sen Nederland en Engeland raakten tij- (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het Overleg orgaan Zeehavenontwikkeling Zuid-West-Nederland, de club van havenbeheerders in het del tagebied, voelt niets voor de aanleg van een (tweede nationa le) luchthaven tegen de kop van Goeree. Dat is maandagmorgen vrij nadrukkelijk vastgesteld toen het algemeen bestuur in het Rotterdamse stadhuis ver gaderde over een interimrap port van een commissie (-Po- lak), die de mogelijkheden voor luchtvaartaccommodatie in het zuidwesten heeft bestudeerd. Met dat rapport en de gedach- tenwisseling daarover gisteren is in het overlegorgaan het laat ste woord over deze kwestie nog niet gesproken. ..Om straks de garantie te hebben dat in de nationale discussie over het tweede Schiphol ook de stem van Zuidwest-Nederland duidelijk wordt gehoord" zal de commissie-Polak wor- dn uitgebreid en verder gaan met studeren. Mr. J. van Aartsen, voorzit ter van de zeehavenclub rondde het gesprek af met de mededeling dal. bovendien via de minister van verkeer en waterstaat zal worden gepoogd om een verbinding te leggen met de natio nale commissie voor de tweede lucht haven, de commissie-Falkhagen, die onlangs ook een rapport heeft uitge bracht. Dat contact moet er vooral komen met het oog op de uitgangs punten voor een zogenaamde kosten- baten-analyse, een onderzoek waaraan men in de kring van de delta-zeelia- venbeheerders gisteren toch wel bij zonder veel waarde hechtte als het erom gaat een geschikte plaats voor een luchthaven te kiezen. Het voortgezette onderzoek van de luchthavencommissie van het haven overlegorgaan zal zich toespitsen op drie kardinale vragen: is hel noodzakelijk dat er in Zuidwest-Nederland een tweede na tionale luchthaven komt of kan wor den volstaan met een andere lucht- vaartaccommodatie? Welke normen moeten worden aangelegd met het oog op de geluids hinder? 3 aan welke iokatie moet de voor keur worden gegeven. Noordwest- Brabant, Maasvlakte of kop van Goeree? Ondanks een zeer gereserveerde hou ding van het algemeen bestuur tegeno ver de kop van Goeree als Iokatie voor een luchthaven werd die toch voor nader onderzoek opgevoerd. Ei genlijk alleSn om een duidelijk afwij zend standpunt te kunnen innemen. In het rapport van de commissie-Polak was de kóp van Goeree niet aanbevo len. Volgens mr. Van Aartsen moest daaruit, blijken dat deze Iokatie in feite als zodanig was afgevoerd. Ver dere studie in die richting werd dan ook aanvankelijk niet nodig geacht. Vooral de Zeeuwse gedeputeerde mr. J. P. Boersma verzette zich fel tegen de Iokatie 'kop van Goeree'. „Dit is een aanslag op het open midden gebied van de delta en als zodanig onaanvaardbaar. Dat open gebied moeten wij voor iedere aantasting behoeden". Ook om andere reden werd een duidelijk veto uitgesproken: een Iokatie daar zal een dure aangele genheid worden en bovendien wordt het milieu van het achterliggende duingebied benadeeld wanneer daar bijvoorbeeld wegen worden aangelegd. Boersma: „We kruinen natuurlijk stu deren op de kop van Goeree, zoveel als we willen maar we zeggen toch 'nee' Erg verstandig om de 'kop van Goeree' nu verder maar buiten beschouwing te laten vond de verga dering het wat later in de discussie nu ook weer niet. Temeer omdat de (nationale) commissie Falkenhagen deze plaats wél als een van haar vijf mogelijkheden had opgevoerd. Mocht ooit van 'den Haag' uit sereius over de vestiging van een luchthaven daar worden gedacht, dan zou zuidwest- Nederland daarvoer dus geen stand punt hebben. Mr. II. B. Engelsman (Zuid-Holland):, dens de zware storm onklaar. De capa citeit van het telefoonverkeer met En geland is daardoor met een derde ver minderd. Drie van de vier beschadigde kabels lo pen vanuit Domburg naaT Engeland, een vanuit Scheveningen. Meb o-2 Radio Noordzee heeft maandag acht uur r.'iet kunnen zenden. Het zendschip 'Mebo 2' was 's morgens bij de zware noordwesterstorm van zijn anker ge slagen. Een van de disc-jockey's verzocht om drie minuten voor acht de luisteraars liet kantoor van Radio Nordsee in Hil versum te bellen. „Wij kunnen het nu duidelijk constateren, wij zijn op drift geraakt", aldus de discjockey. Van zijn ligplaats even buiten de terri toriale wateren bij Scheveningen dreef het schip langzaam naar de kust. De marineluchtvaartdienst stuurde een helikopter en een Neptune naar het in moeilijkheden verkerende schip, en de reddingboot "Bernard van Leeri uit Scheveningen voer uit om eventueel de opvarenden van het zendschip over te nemen. Toen de "Mebo 2' op tweeëneenh2lve mijl van het strand verwijderd was, arriveerde de sleepboot 'Smits'oank'. De helikopter, de 'Neptune' en de red dingsboot werden daarop teruggetrok ken. In de loop van de middag sleepte de 'Smïtsoank' het zendschip weer buiten de territoriale wateren. De fvle- bo 2' ligt nu op 800 meter van Veroni ca. Tot nu toe lagen de schepen op twee mijl afstand van elkaar. De 'Smitsbank' zal bij de "Mebo 2' blijven tot er waarschijnlijk vanmorgen een nieuw anker komt. Een woordvoerder van de martoevoor- lïchtingsdienst verklaarde dat men de Tviebo 2' niet kon opbrengen, omdat het schip voordat het de territoriale watez-en binnendreef de uitzendingen had gestaakt. „Wij zullen het schip in nood alleen maar assisteren", aldus de woordvoerder. Spookschip „Het zou struisvogelpolitiek zijn, wan neer we niet meesluderen zouden op de kop van Goeree" En Zuid-Hollands commissaris der koningin, mr. .1. Klaassesz: „We moeten er niet over- zwïjgen. Misschien kunnen we in één pagina in ons rapport dat hele idee! over de kop van Goeree goed afkra ken". 'Erg onefficiënt' Zoals gezegd: het rapport, waarover het algemeen bestuur van het overleg- oigaan gistermorgen na een verga derstilte van ongeveer een half jaar nu van gedachten wisselde, had voor Zuidwest-Nederland als luehthavenlo- katies de omgeving van Steenbergen en de Maasvlakte naar voren gescho ven. In een advies van het dagelij lis bestuur was daarna vastgesteld dat beide mogelijkheden nader moeten worden onderzocht. Het kwam er dus eigenlijk op neer dat nu een 'nieuwe opdracht' aan de commissie-Polak zou moeten worden verstrekt voor verde re studie. Rondom het hoe en wat (Zie slot pag. 7 kol. 1 De Deense coaster 'Oleto' raakte op zes mijl van Texel in moeilijkheden doordal het roer door de 2avare zee gang was beschadigd. De reddingboot 'Suzanne' nam de zes bemanningsleden aan boord, waari/a de onbemande Deen afdreef in de richting van Den Helder, en zonder menselijke hulp tus sen alle ondiepten door het Molengat binnendreef. De Suzanne nam toen het schip op sleeptouw. Voor de rede van Den Hel der nam een schip van het loodswezen deze taak over en bracht de coaster veilig de haven binnen, waar de inmid dels per reddingboot aangekomen be manning weer aan boord ging. Het Westduitse motorschip "F-rider kwam in moeilijkheden, toen het de 'Oleto' te hulp 2-cwam. De "Fridel' kreeg bij zijn reddingspoging een tros in de schi'oef. maar kon na enige uren zijn reis vervolgen. Op 60 mijl ten noord oosten van Great Yarmouth aan de Britse oostkust verlieten de drie opva renden van de Britse coaster 'Festivity' hun schip en gingen aan boord van de Britse trailer 'Famham'. De verlaten ■Festivity' dreigde daarna het boor eiland Amaco-ISA, honderd kilometer uit de Engelse kust in de Noordzee, te rammen. Te hulp geroepen helikopters haalden veertig man van het boor- (Zie slot pag. 3 kol. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1