PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ERNSTIGE BOTSING INDIA-PAKISTAN Minister Drees: „Spoedig publicatie over het milieu in het Deltagebied" Pakistan: staat van oorlog Oppositie wil hogere belastingvrije voet Fransen schuiven schuld van Rijnvervuiling af op Duitsers VANDAAG INDIENING MOTIE „In noodsituatie ook bevriezing huren, dividenden en investeringen" CHINA NAM VN-ZETEL IN UITKERINGEN SOCIALE VERZEKERING: 8,5 MILJARD KONINGIN JULIANA OPENDE HARINGVLIETDAM Vandaag in de krent... Grootste werk De slem in de porceleinkast 214e jaargang - no. 269 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN red. tel. 3346, P. B. den Boer. Hoofdredactie: G. A. do Kok. 4 Abonn. prlii 1 7- per maand, of 20,70 per kvrarlael, tranco 751) Middelburg, Markt 51. tel. 7651 <b.g.g. red. 2078/3162, adv. 6248).^Goes, Grote Markt 2, lel. 6140 (M.S. red. 63 Ootlbur'j, tel. 2762. Terneuren. Nieuwilroat 22. t Dinsdag 16 nov. 1971 NEW DELHI (AFP - DPA - RTR) Vorige week vrijdag zijn bij een aanval op Indiase grensposten 135 Pakistaanse militairen gedood. Dit heeft een regeringswoordvoerder in New Del hi maandag bekendgemaakt. Hij noemde dit het ernstigste grensincident sinds het ontstaan van het geschil tussen beide landen om Oost-Pakistan. De Indiase minister van defensie Jagjivan Ram, die de toestand aan de grens met Pakistan zeer ern stig" heeft genoemd. Vier Pakistaanse bataljons ter sterkte van ongeveer 2800 man drongen in de omgeving van Shiltarpoer in West-Ben galen, ongeveer 120 kilometer ten noor den van Calcutta, twee tot drie kilome ter op Indiaas gebied door en vielen grensposten aan. Met de luilp van bet leger wisten de para-militaire Indiase grensveiligheids- eenlieden de Pakistaanse strijdmacht naar eigen grondgebied terug te drij- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositie zal vandaag bij de behandeling van het dekkingsplan van het kabinet-Biesheuvel in de tweede kamer een motie indienen waarin gevraagd wordt om een tariefswijziging in de loon- en inkomstenbelasting, die de laagste inkomens iets lichter en de hoogste inkomens iets zwaarder belast. Het voorstel is bedoeld om de verhoging van de wiebeltax en de teruggave van de inflatiecorrectie, een operatie die voor de laagste inkomens gunstig uitvalt, overbodig te maken. Om deza optrekking van de belas tingvrije voet financieel mogelijk te maken, wil de oppositie ruimte schep pen door een verhoging van de ven nootschapsbelasting en een optrekking van de successierechten. Andere voor stellen van de oppositie die verwacht kunnen worden, betreffen de verho ging van de benzine-accijns als com pensatie voor een wat minder forse optrekking van de motorrijtuigenbe lasting. Van de Antirevolutionairen is met het oog hierop een amendement te verwachten ter verhoging van de autokostenfictie van 15 tot 20 pro cent. De ARP wil ook de toegangsprijs tot de dierentuinen onder het lage BTW-tarief brengen. De KVP stelt voor hetzelfde te doen met kermisat tracties. PvdA, D'66 en PPR willen verder bepaalde opinieweekbladen net, als de dagbladen onder het nul-tarief brengen. De drie oppositiepartijen stellen ook voor dc vermogensbelasting te verhogen tot 7 pro mille. De accijns wijziging voor sigaretten, die de rege ring wil doorvoeren, moet volgens deze partijen zodanig zijn dat pakje van f 1,40 voor 25 stuks niet f 1,55 gaat kosten maar slechts f 1,45. Voor een aanmaning van de belastin gen moet met f 1.-, maar f 2.- worden gevraagd. De zelfstandigenaf- VVD-ER JOEKES: (Van onze parlementaire redactie) MAASSLUIS Als het bedrijfsle ven niet matigt en er een noodsituatie ontstaat moet de overheid niet alleen lonen en prijzen bevriezen maar ook „de huren, de investeringen en de divi denden- Dat zei drs. Tli. Joekes. lid van de Tweede Kamer voor de WD, maandagavond tijdens een politieke discussie met dr. A. Vondeling (PvdA) op een WD-bijeenkomst in Maassluis. Volgens drs. Joekes zal dan in geza menlijk overleg met de sociale part ners voor al deze categorieën een matige stijging moeten worden alge- sproken. Dr. Vondeling zei zo ver nog niet te zijn. Hij wilde slechts terug naar een geleide loonpolitiek als er tegelijk een duidelijk inkomens- en investeringsbe leid wordt gevoerd .Drs. Joekes meen de dat er wel eens sneller een noodsi tuatie lean ontstaan danmen denkt. Hij toonde zich angstig voor de blind heid van de PvdA om de motor van de inflatie bij de loontrekltenden te zoeken. Volgens dr. Vondeling hebben echter ook de investeringen die hoger dan ooit zijn opgelopen voor, een stuk inflatie gezorgd trek in de inkomstenbelasting moet, naar de mening van de oppositie, worden beperkt tot 10 procent onder handhaving van het voorgestelde mini mum van f 300.-. Griepepidemie in Oost-Europa breidt zich uit HAMBURG (DPA) De vooral in de Balkan heersende griepepidemie lieeft maandag Tsjeclioslowakije bereikt. In Slowakije zijn reeds tienduizenden grieppatiënten. In West-Duitsland zijn volgens het Westduitse ministerie van volksgezondheid tot op heden nog geen gevallen bekend van de zoge naamde Hongkong-griep. Hevig woedt de griep in Hongarije. In Boedapest zijn twaalf mensen meren deels van middelbare leeftijd, aan de ziekte bezweken. Ongeveer een kwart van de scholieren is ziek. ven, aldus de woordvoerder in Nevv-| Delhi. Bij deze gevechten, die de gehele dag hebben geduurd, is verder een on bekend aantal Pakistanen gewond of i krijgsgevangen gemaakt en werd eenl grote hoeveelheid wapens veroverd. Dej Indiase verliezen werden 'veel lager' genoemd. Er worden zes Indiase mili tairen vermist. Oorlog Aan de grens tussen India en Pakistan heerst een staat van oorlog, zo ver klaarde de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken sultan Mohamed Khan maandag na afloop van een on derhoud met zijn Amerikaanse collega William Rogers in Washington. Het is volgens hem slechts aan de zelfbeheer sing van Pakistan te danken dat de si tuatie nog niet uit de hand is gelopen. De bekendmaking van de Pakistaanse aanval kwam kort voordat het nieuwe zittingsjaar van het Indiase parlement werd geopend- De minister van defen sie, Jagjivan Ram, noemde de toestand aan de grens met Pakistan 'zeer ern stig'. Hij deelde mee, dat India bijna zijn gehele strijdmacht naar het grens gebied heeft overgebracht om een oor log te voorkomen. De regering is be reid haar troepen terug te trekken als de repatriëring van de vluchtelingen uit Oost-Pakistan is geregeld. Aan het ge schil tussen beide landen kan volgens de minister alleen langs politieke weg een einde worden gemaakt. Hij legde er de nadruk op, dat deze 'politieke op lossing' slechts zal kunnen worden be reikt door onderhandelingen tussen de regering in Islamabad en de leider van de Awami liga, sjeik Moedjiboer Rah man, die thans in West-Pakistan recht moet staan. Minister Jagjivan Ram beschuldigde de militaire leiders van Pakistan van wreedheden in Oost-Bengalen, die 'hun weerga in de geschiedenis niet hebben'. Hij juichte de acties van de 'Moekti Bahini' het bevrijdingsleger van Bangla Desj toe, die, zo zei hij, wor den gevoerd ter land, op zee en op be perkte wijze in de lucht. Volgens de minister zijn de wapens waarover de vrijheidsstrijders van Bangla Desj be schikken afkomstig van de Bengaalse gemeenschappen in het buitenland. China In goedingelichte kringen in de Chine se hoofdstad is maandag vernomen, dat de Chinese volksrepubliek Pakistan zeer duidelijk en onomwonden te ver staan heeft gegeven dat Peking beslist geen oorlog tussen India en Pakistan wenst. De Chinese regering heeft bij herhaling haar bezorgdheid over de ontwikkeling tussen de twee landen uitgesproken. NEW YORK (AFP) Maandagmid dag heeft de Chinese delegatie onder leiding van Tsjiao Kwan Hwa, onder minister van buitenlandse zaken, en Ilwang Hwa, vaste vertegenwoordiger bij de VN, zitting gei'.'omen in de algemene vergadering van de Verenig de Naties. De voorzitter van de algemene verga dering, Adam Malik, sprak een kort welkomstwoord, waarna de sprekers namens de regionale groeperingen aan het woord kwamen. Als spreker na mens het gastland, de Verenigde Sta ten, zei de Amerikaan George Bush te hopen dat de Verenigde Naties door de medewerking van China een grote re bijdrage tot vrede en gerechtigheid in de wereld kunnen leveren. Namens de Westeurópese groep zei de Nederlandse ambassadeur R. Fack dat de VN door de aanwezigheid van China met meer gezag de internatio nale problemen kunnen aanpakken. NEW YORK De Chinese onder minister van buitenlandse zaken Isjiao Kwan-Hwa (links) en de ■permanente afgevaardigde Hwang Hwa (rechts gezeten) in blijde stemming als zij voor het eerst de zetels bij de Verenigde Naties be zet hebben. „Duitsers en Zwitsers zorgen voor 65 procent van zout (Van onze correspondent) PARIJS De Nederlandse par lementariërs hadden hun pro test over de vervuiling van het Rijnwater beter naar Bonn dan naar Parijs kunnen sturen: zo vatte een hoge Franse regerings ambtenaar die wij om zijn me ning vroegen maandag zijn con clusies samen. Sociale verzekeringsbank en raden van arbeid over 1970 AMSTERDAM (ANP) De socia le verzekeringsbank in Amsterdam en de tweeëntwintig raden van ar beid hebben, als uitvoeringsorga nen van de sociale verzekerings wetten, in 1970 ruim 8,3 miljard gulden uitgekeerd. Dat is ruim ne genhonderd miljoen gulden meer dan in 1969. Dit blijkt uit het ver slag over 1970 van de bank en de raden van arbeid dat maandag is verschenen. Aan aow is in 1970 uitgekeerd 5,1 miljard gulden (617,4 miljoen meer dan in 1969), aan kinderbij slag 2,2 miljard (207,6 miljoen meer dan in 1969). Aan bedragen van de algemene weduwen- en wezenwet is in 1970 uitgekeerd ruim 716 miljoen gul den 81,6 miljoen meer dan in 1969). De totale premie-ontvangst- van alle daarvoor in aanmerking ko mende sociale verzekeringswetten nam in 1970 toe met ruim 870 mil joen gulden. Op 31 december 1970 bedroeg het aantal pensioenen dat krachtens de aow werd uitgekeerd 1.061.000 (1969: 1.035.000): het aantal pen sioenen en tijdelijke weduwuitke- ringen krachtens de algemene we duwen- en wezenwet steeg van 150.000 op 31 december 1969 tot. 153.000 een jaar later. Het gemid delde aantal gerechtigden aan ivie over 1970 kinderbijslag is verleend bedroeg 1.613.000 ('69: 1.578.0000). In de eerste plaats zijn de Duitsers en de Zwitsers verantwoordelijk voor 60 a 65 procent van het zout dat in de Rijii geloosd wordt. En voorts be schuldigen de Fransen hun overrijnse buren dan nog van het feit dat zij de oplossing die de Europese Rijncom missie voor het probleem had uitge dokterd voortijdig hebben getorpe deerd. Volgens die oplossing zou Frankrijk het eilandje Felsenheïm be schikbaar hebben gesteld om al zijn afvalzouten op te slaan. De Duitsers hebben dat voorstel verworpen omdat ze dat Franse zout niet zo dicht in de buurt van huu territoir wilden hebben. Maar voor hun eigen afvalprodukten hebben ze nog geen enkele regeling getroffen en de Franse experts zijn dan ook overtuigd dat het euvel w mee Nederland nu zit opgescheept voor zeker driekwart door de Duit sers wordt veroorzaakt. Het protest van het Nederlandse par lement was intussen gisteren nog tijd niet bij de Franse nationale ver gadering gearriveerd. Niettemin had vorige week de Nederlandse ambassa deur in Parijs, mr. De Ranitz al een bezoek gebracht aan de Franse minis ter voor de milieubescherming Robert Poujade. De Fransen vatten het vraag stuk zeker ernstig op maar ze vinden, als gezegd, dat de Nederlanders zich met hun protest in het adres hadden vergist. Vooral ook omdat de Franse potas-fabrieken in de Elzas die voor Frankrijk de Rijnvervuiling bijna mo nopoliseren zich scrupuleus aan de regeringsvoorschriften hadden gehou den. Die instructies verplichten de fabriek de zoutlozing in de Rijn te reduceren, zodra de waterstand, zoals nu, beneden een zeker niveau is ge daald. Zo'n maatregel ter bescherming (Zie slot pag. 3 kol. 3) PGEM OFFREERT GEEN SIGARET MEER OP VERGADERINGEN ARNHEM (GPD) De directie van de Provinciale Geldersclie Elcctriciteits maatschappij te Arn hem heeft besloten om met in gang van 1 december geen siga retten van bedrijfswege meer aan te bieden op vergaderingen en bijeenkomsten. Het roken van sigaretten, zegt de directie, is een schadelijke zaak. De PGEM-bedrijfsarts W. M. van Gaasbeek heeft nog eens uitvoe rig op schrift gesteld welke scha de door het roken van sigareten kan worden toegebracht. De in vloed van sigarettenrook is veel kwalijker dan die van de rook van een sigaar of pijp, omdat sigarettenrook gemakkelijker geïnhaleerd wordt. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 7. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pag. 1, 3 en 9. Radio en tv- op 11. Sport op pag. 10. Financieel nieuws pag. 13. „MISSCHIEN PERFORATIE IN DAM DOOR DE OOSTERSCHELDE" HELLEVOETSLUIS Bij de opening van de autoweg over de Haringvliet- dam door koningin Juliana heeft mi nister dr. W. Drees van verkeer en waterstaat maandagmiddag laten we ten, dat nu spoedig een publikatie rond dc afsluiting van de Oosterscbel- de zal verschijnen, onder de titel 'Het deltaplan in liet liclit van dc laatste ontwikkelingen'. Hij onderstreepte vóór de koningin de Haringvlietdam tussen Voorne en Goeree voor hel verkeer vrijgaf, dat men ten aanzien van het milieu „vceel aandacht moet geven aan een zo goed mogelijke oplossing, bijvoorbeeld door perfora tie misschien, of met compartimenten in liet Zeeuwse Meer". Hij herinnerde de honderden genodig den in Vermaats Autohal in Helle- voetsluis eraan, dat van liet deltaplan het laatste grote werk bestaat uit de afsluiting van de Oosterschelde, „die in 1978 dient te worden voltooid". Minister Drees: „Het water van de open Oosterschelde is helder, deze zeearm is rijk aan marien leven. Aan de binnenzijde van de delta zien de vuile Rijn. Het is begrijpelijk, dat er acties zijn ontstaan om de Ooster schelde open te houden. Maar de centrale overheid en bijvoorbeeld ook de staten van Zeeland zijn van me ning, dat de afsluiting door moet gaan". Minister Drees: „Elke ingreep van de mens heeft wat kunstmatigs en beïn vloedt de natuur. Met mijn voorgan ger wil ik echter opmerken, dat in grijpen vaak geen verarming van de natuur betekenen, maar een verande ring, heidevelden en polders zijn ook ontstaan door menselijke ingrepen. Bin nen het deltaplan ontstaan veranderin- gn, die vaak ook uit een oogpunt van natuurmilieu interessant zijn en wel licht treedt er ook winst op aan de zeezijde. Maar het beheer van deze gebieden vergt grote zorgvuldigheid", aldus de bewindsman, die verklaarde dat er in het "boek' 'Het deltaplan in het licht van de laatste ontwikkelin gen' op deze milieuproblemen wordt ingegaan. Naar de mening van minister Drees is ae afsluiting van de zeegaten „met grote inventiviteit en werkkracht aan gepakt". Zo zullen we ook de aanpas sing aan de nieuwe omstandigheden moeten aanpakken, met goed beheer van het milieu. Dan zal het rijke potentieel dat in dit open gebied van Zuidwest-Nederland aanwezig is een zegen zijn voor de mensen in dit gebied en voor anderen". In zijn toespraak releveerde minister Drees, dat zijn ambtsvoorganger drs. J. A. Bakker vorig jaar begin novem ber de spuisluizen in het Haringvliet in gebruik stelde. Hij noemde liet sluizencomplex met zeventien openin gen en een lengte van 1050 meter met alles wat eraan vast "bet grootste civiele werk dat ooit in Nederland is uitgevoerd en een van de grootste waterbouwkundige werken ter we reld". Hij wees erop, dat er in het nieuwe dammenstelsel tenminste één grote kraan moest worden aangebracht om de afvoer van overtollig Rijnwater Zie slot pag. 2 kol. 6 De gasten tijdens de openingsplechtig heden: vlnr minister Drees. koningin Juliana en mr. J. Klaassesz. commis saris der koningin van Zuid-Holland. (Foto PZC ftant lijft §Q taatssecretaris Vonhoff D heeft zich vorige week de woede op de hals gehaald van diegenen, die betrokken zijn bij het onderwijs op de pedagogische academies. Vroeger waren de kweek scholen zo heetten toen de hier be doelde instituten „broedplaatsen van pure kwaliteit", aldus de staats secretaris tijdens een interview met- het NKV-blad Ruim Zicht. En hij voeg de er aan toe: „mensen van dat niveau kom je op de pedagogische academies niet meer tegen. De zeer pienteren gaan nu meteen naar de universiteit". In sommige onderwijskringen ging een storm van verontwaardiging op. waar bij vele verwijten werden gericht aan het adres van de staatssecretaris. In het gunstigste geval werd verklaard, dat de heer Vonhoff zich 'ongenuan ceerd' had uitgelaten. Dat laatste is zonder twijfel juist: politicus en staats secretaris Vonhoff is geen man, wiens woorden op luisteraar en lezer afko men als een scherp en flitsend rapier. Zijn betogen hebben iets van een bull dozer, een effect dat nog weer wordt, versterkt door zijn manier van optre den: Vonhoff maakt niet de indruk ooit enige twijfel te hebben gekend sinds hij het levenslicht aanschouwde. De felle reacties op zijn woorden zijn niet onbegrijpelijk. De fout van de staatssecretaris in dit geval is, dat hij twee onvergelijkbare grootheden met elkaar heeft vergeleken. Grootheid één: de kweekschool oude stijl, passend en thuishorend in een tijd die geheel an ders was dan tegenwoordig, een tijd die ook totaal verschillende onderwijs vormen kende vergeleken bij die van nu. Grootheid nummer twee: de heden daagse onderwijzersopleiding, een in stituut waarin ten minste drie elemen ten anders zijn dan vroeger. In de eer ste plaats de eigen vorm van de instel ling. waarbij het schoolse element steeds meer wordt losgelaten, zonder dat men echter al kan spreken van een definitief stadium. Het is overigens de vraag of zulk een stadium ooit kan worden bereikt in een tijd, waarin de maatschappij niet tot rust komt: zo lang een maatschappij verandert zijn ook de onderwijsvormen in beweging. In de tweede plaats heeft men te ma ken met leerlingen, die een ander voor bereidend onderwijs hebben gehad dan de vroegere kweekschoolleerlingen. En tenslotte moet men leerkrachten afle veren voor basisscholen, die weinig meer gemeen hebben met de lagere scholen van bijvoorbeeld vóór de tweede wereldoorlog. De kweekschool oude stijl was inder daad de staatssecretaris zei het wat bloemrijker een instelling van allure. Als regel leverde zij uitmun tend getrainde onderwijsfiguren, van wie velen een stempel hebben gezet op het geestesleven van Nederland. Deze 'ouderwetse' onderwijzers hadden en hebben enorm veel in hun mars en hun invloed was groot. Ze selecteerden de leerlingen, die naar hun oordeel 'verder moesten leren' en wisten vaak ook wegen te vinden voor hen, voor wie ccn voortgezette studie financieel moeilijkheden opleverde. Sommigen deden belangrijk wetenschappelijk werk: veel historisch onderzoek in Ne derland is door onderwijzers verricht, Anderen waren op muzikaal gebied werkzaam, ze waren dirigent van ko ren en orkesten. Sommigen ook deden sociaal werk in een tijd, waarin bij wijze van spreken dit woord nog niet eens bestond. In de crisisjaren waren het onderwijzers uit deze categorie, die fel bewogen aandacht vroegen voor sociale noden. De onderwijzer oude stijl was om een term uit de com municatie-theorie te gebruiken een 'gate-keeper', een sleutelfiguur in het selectieproces, een soort maatschappe lijke sluiswachter, die een beslissende rol vervulde in 'de schutsluis van de samenleving'. Nu die samenleving sterk is veran derd en met de dag nog weer an ders wordt, is de functie van de on derwijzer niet dezelfde als vroeger. Dat heeft hij gemeen met vele andere beroepen: de predikant, de huisarts, om er enkele te noemen. Ouderen kun nen met heimwee over vroegere figu ren spreken, legendarische mannen, dominees en schoolmeesters en dokto ren, over wie de verhalen eerder ster ker dan zwakker worden. In die sfeer nu heeft staatssecretaris Vonhoff ge sproken, als een oude grootvader op kousenvoeten bij de kachel: „Vroeger, ja toen had je kweekscholen, die broed plaatsen waren van pure kwaliteit". Wat hij echter had moeten zeggen was iets anders: „Laten we dankbaar zijn voor de kweekscholen van vroeger: zij leverden onderwijzers, die als regel voor hun taak berekend waren en dat hield in dat de kweekschool een insti tuut was dat paste in de tijd, waarvoor het was gemaakt". Hij had er dan aan toe moeten voegen: „Ik heb de in druk, dat men bezig is de huidige peda gogische academies om te vormen tot instellingen van dezelfde orde, name lijk aangepast aan de zo volstrekt an dere eisen van deze tijd. Een boeiend, maar moeilijk proces, waarbij ook de selectie van de kandidaten een rol speelt. Er zijn immers zoveel beroepen, die attractief zijn voor de jonge gene ratie en intellectueel een grote bevre diging geven. De kweekschool nieuwe stijl zoekt niettemin naar eigen identi teit, een interessant proces: wie wel eens leerlingen van deze instituten ont moet, bijv. tijdens werkweken, komt onder de indruk van hun ernst en toe- wijding". Als de staatssecretaris dat had gezegd, dan zou hij geprezen zijn. Hij zei echter iets veel hoekigers. Misschien heeft hij het wel zo be doeld als wij het hier hebben genoteerd. Hij is er echter de man niet naar om uitgebalanceerde formulerin gen te gebruiken, maar laat het liefst (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1X

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1