- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEE POLITIEMANNEN IN BELFAST GEDOOD Oost-westverbinding Noord-Beveland krijgt in '72 'hoogtepunt' in viaduct Pensioenfaciliteiten voor zelfstandigen Vandaag in de krant... Belasting of kostprijs A', WAARSCHUWING VS AAN INDIA EN PAKISTAN KUNSTWERK OVER PROVINCIALE WEG NAAR ZEELANDBRUG PRIJSINDEX 0.9 PROCENT GESTEGEN GEEN COASTERS VOOR PAKISTAN Wetsvoorstel in 1973 van kracht KAMERCOMMISSIE BESTUDEERT BEVRIEZINGVERGOEDINGEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 4799. «dv. 01186-584, «xp. 2751) Mlddolburo, M«rlit 51. tal. 7651 (b.i.j. rod 2078/3162, odv 6248). i Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op de pagina's 14 en 15. Televisie op pagina 17. Financieel nieuws op pagina 19. i toe duikt in Neder- i land de gedachte op om de omroepbijdragen te koppelen aan het inkomen van kijkers en luisteraars: er jgggqg] zou in dat geval een verschil- lend tarief voor hogere en lagere inkomensgroepen moeten ko men. Deze week heeft minister Engels in de kamer verklaard een dergelijk systeem niet bij voorbaat af te wijzen, hij wil er nog eens over denken en komt er in de loop van het volgend jaar op terug. We vinden het een idee van twijfelachtige waarde: zou niet eerst eens moeten worden uitgespro ken dat omroepheffingen geen belas ting zijn, maar een vorm van abonne mentsgeld? In dat geval is er weinig reden tot differentiatie. Koppeling van omroepbijdrage aan de draagkracht duidt er echter op, dat de overheid deze bijdrage als een belasting ziet. Naar ons gevoel is dat een onjuiste opvatting. De om roepbijdrage is namelijk een abonne ment op radio- en tv-programma's, zo als men ook abonnementen kan nemen op tijdschriften en kranten. De om roep heeft vergeleken bij kranten het grote voordeel, dat de PTT als y, incassobureau fun- f)AKtiijn geert en dat boven? J dien de staat flinke J boetes heeft gesteld op wanbetaling. Deze staatsincasso ver andert echter het karakter van de om roepbijdragen niet: het zijn en blijven abonnementsgelden, in ruil waarvoor men een reeks programma's krijgt. Er bestaat vaak een neiging om dit te ver geten, vermoedelijk een gevolg van de sterke verwevenheid van staat en om- roepwezen, onder meer tot uiting ko mend in zendvergunningen, beschik baarstelling van technische facili teiten, incasso van omroepgelden enz. De reden van deze staatsbemoeienis is echter niet van principiële maar van praktische aard: het heeft te maken met het bijzondere karakter van het 'machinepark', waarvan radio en tv ge bruik moeten maken. Zo is er een vergunningsstelsel voor uitzendingen, omdat de staat een reeks internationale verplichtingen heeft aangegaan op hot stuk van de verdeling van radio-golven. Als ieder een maar zou gaan zenden zoals wel iedereen gebruik kan maken van de drukpers zou er een chaos ontstaan in de ether. Voorts is de veiligheid van het lucht- en scheepvaartverkeer in het geding. Daarom is in het ver drag van Rome, in het befaamde arti kel tien dat de vrijheid van menings uiting waarborgt, nadrukkelijk de mo gelijkheid vastgelegd van een vergun ningsstelsel, onder meer voor radio en televisie. Een praktisch punt is voorts, dat een belangrijk communicatienet essentieel voor de uitoefening van de omroeptaak in handen is van een staatsbedrijf, namelijk de telefoon dienst van de PTT. Door dit alles wordt de betrokkenheid van de staat bij het omroepwezen onderstreept, maar dat mag het dienstverlenend ka rakter van deze staatstaak niet ver sluieren. Al te vaak wordt zonder meer aangenomen, dat de staat in elk op zicht een vinger in de pap moet heb ben bij de omroep, terwijl in feite niets meer wordt gedaan dan levering van het 'machinepark'. In dit licht gezien zijn de omroepbijdragen uitsluitend abonnementsgelden. Dat laatste wordt overigens van over heidskant bestreden. Het kabinet De Jong bijvoorbeeld stelde zich op het standpunt, dat omroepbijdra gen toch wel als belasting moesten worden beschouwd. Het ontleende dit argument aan de geschiedenis van de luisterbijdrage: zij is namelijk begon nen als belasting op een radio-toestel. Deze opvatting is echter verouderd, maar ze wordt steeds weer op prakti sche gronden van stal gehaald, name lijk als de Wereldomroep ter sprake komt. De binnenlandse omroepen ver zetten zich er al jaren tegen, dat de Wereldomroep uit de omroepbijdragen wordt betaald. Zij betogen terecht naar onze mening dat de luisteraar in Nederland geen belang heeft bij de ze dienst en dat derhalve de Wereld omroep, als propaganda-instituut van ons land, moet worden betaald uit de algemene middelen, de belastingop brengsten dus. Als dat zou gebeuren, zou het geheel van de huidige omroep bijdragen voor de binnenlandse radio en tv kunnen worden aangewend. Waarop de regering steevast zegt: „Luistergeld is een belasting, gekop peld aan de aanwezigheid van ont vangsttoestellen, de opbrengst kan dus ook voor staatstaken worden ge bruikt". Een nogal willekeurig betoog, alleen maar gebruikt omdat het een kabinet toevallig goed uitkomt. De omroepbijdragen zijn naar onze opvatting geen belasting, maar vormen de kostprijs voor zoals het in de wet staat de voorberei ding, de samenstelling, de uitvoering en de uitzending van radio- en tv-pro gramma's. De staat is slechts incasso bureau. Het zou onjuist zijn dit bu reau de klanten van de omroep te la ten indelen in inkomensklassen, ten einde de prijs vast te stellen, die zij voor een bepaald artikel moeten beta len. Als dat zou gebeuren, kunnen di verse hekken van evenzo vele dammen worden gehaald: waarom niet ook de tarieven naar draagkracht voor water en licht? Dit soort differentiaties kun nen wellicht ook bij grootwinkelbedrijf en middenstand worden ingevoerd: prijzen gekoppeld aan de inkomens groep. Het zou een ingewikkelde toe stand worden. Het is een verkeerde methode: omroepbijdragen behoren niet aan net inkomen te worden aan gepast, maar iedereen moet zoveel kunnen verdienen dat een omroepbij- dra'ge geen probleem is. TERREUR NEEMT STEEDS ERNSTIGER VORMEN AAN WASHINGTON/BONN (DPA/RTR) De Verenigde Staten hebben India en Pakistan' nogmaals gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van ec-n oorlog. Onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco heeft woensdag de am bassadeurs Agha Mohammed Raza van Pakistan en Laksjmi Kant Jha van India ontboden en er bij hen op aan gedrongen dat hun landen stappen ne men tot vermindering van het gevaar en zich te onthouden van elke daad die de toestand zou doen verei geren, aldus een woordvoerder van het state department. Bondskanselier Willy Brandt van de Duitse bondsrepubliek heeft donder dag gezegd president Jahja Chan van Pakistan een brief te zullen schrijven in de hoop een politieke oplossing te vinden voor de crisis tussen India en Pakistan. Naar een regeringswoord voerder in Bonn zei, zal Brandt schrij ven na het: vertrek van premier Indira Gandhi van India uit Duitsland. Donderdagmiddag is in een kliniek in Lahore een aanslag gepleegd up Ali Bhoetto, de voorzitter van de Pakis taanse volkspartij en oud-minister' van buitenlandse zaken. Er werden ver scheidene schoten op hem gelost, maar geen ervan was raak. EIND SEPTEMBER 1973 WORDT VOLTOOIING VERBINDING VERWACHT MIDDELBURG De oost-west- verbinding op Noord-Beveland zal dit voorjaar een letterlijk en figuurlijk hoogtepunt bereiken. In mei hoopt men namelijk het viaduct op te leveren, dat de aanslditing van de provinciale oost-west-weg op de provinciale weg Zandkreekdam-Zeeland- brug tot stand zal brengen. Dit viaduct is thans in aanbouw even ten noorden van de afslag van de provinciale weg naar Kortgene. Deze ongelijkvloerse wegkruising wordt dus van vitaal belang in de weg no. 8 van het secundair wegen plan 1968. Zo wordt de oost-west verbinding, die loopt van de .Veerse Galdam naar de kruising met de weg naar de Zcclaudbrug officieel ge noemd. Nog in december hoopt inen aan een tweede viaduct te kunnen beginnen in die zelfde verbinding: het viaduct over de weg Kovtgcne-Colijns- plaat. Dit kunstwerk is op 30 augus tus van dit jaar aanbesteed. „Deze bovengrondse wekruising wordt een enkel viaduct in totaal 10 -meter breed, Het viaduct over de provinciale weg Zandkreekdam-Zeelandbrug wordt een dubbel viaduct met twee dekken van voorgespannen beton, dat ter plaatse wordt gestort", deelde ir. A. Lievense, hoofdingenieur van de afdeling wegen bij de provinciale wa terstaat mee. Als deze twee kunstwer ken klaar zijn, telt de Noordbeveland- se oost-westverbinding drie viaducten, dat bij Kamperland meegerekend. In de oost-westverbinding blijven dan nog twee gelijkvloerse kruisingen over: één bij de Baanshuisdijk en één recht ten noorden van Kamperland, die overigens ook op de nominatie staan om door middel van zogenaam de kokers overbrugd te worden. Geersdijk „De gelijkvloerse kruising bij Geers dijk zal voorlopig nog wel zo blijven. Het aantal ongelukken daar valt nogal mee. Er bestaat overigens een toezeg ging van het provinciaal bestuur ook deze kruising te veranderen in een ongelijkvloerse. Voorlopig echter in verband met de financiën van worden afgezien", aldus vense. „De landbouwweg; die parallel loopt met de provinciale weg- naar de Zee landburg, frusteert de op- en afritten van het viaduct, dat over deze weg in aanbouw is. Wij zullen die parallelweg dan ook afbuigen en daar waar de op en afritten hoog genoeg zijn, voeren we die landbouwweg met een ver- keerskoker onder de op- en afritten door", aldus ir. Lievense. De parallel weg zal daarom, vanuit het noorden komend, ongeveer 750 meter voor het viaduct worden' afgebogen en gelijklo pen met de Colijnsplaat.se Groeneweg.i om dan via een te maken landbouw-) tunnel weer langszij de provinciale weg te komen. Het viaduct zelf krijgt de vier gebruikelijke afritten. De werkzaamheden aan dit kunstwerk worden uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf W. C. van Dijk uit Har- dinxveld-Giessendam. „IJs en weder dienende wordt het dus volgend jaar mei opgeleverd", aldus ir. Lievense. Autoweg Het eerste gedeelte in de oost-westver binding het wegvak Veerse Gatdai tot aan de aansluiting op tie wc Kortgene-Kamperland is al geruime tijd klaar. „Het is aangelegd als een we,g voor gemengd verkeer, en de bedoeling is er een autoweg van te malcen. Wij zijn bezig met de grond verwerving. Als die tijdig gedaan is, kunnen we nog voor bet volgend zomerseizoen met het werk beginnen", deelde ir. Lievense mee. Het blijft een enkelbaansweg, maar met twee rijstroken, die ieder 3,30 meter breed worden. Er lopen geen landbouwwegen en fietspaden langs. „Daarvoor bestaat reeds een goed we gennet op Noord-Beveland", meent de heer Lievense. „Dankzij de ruilverkaveling Noord-Be veland is ook bij de aanleg van de laatste fase van de oosl-westverbin- ding door de Frederikspolder het ma ken van landbouw-kruisingen overbo dig. Dat is bijzonder plezierig", vinclt ir. Lievense. Het laatste wegvak door de Frederiks polder, dat loopt van het nog te maken viaduct bij de kruising van de weg Kortgene-Colijnsplaat naar het r in aanbouw zijnde viaduct over de weg naar de Zeelandburg is inmiddels aanbesteed. Het werk zal worden uit gevoerd door bet aannemersbedrijf Bnele en Paan uit Krimpen aan de Lek. Ook dit wegvak krijgt twee rijstroken van 3,30 meter breed. Bij de kruising over de weg Kortgene-Colijnsplaat wordt in de oost-westweg over een lengte van 1200 meter een baanver- dub'oelïng toegepast, om het gebruik (Zie slot pag. 11 kol. 4) Een van de meisjes, die in Bel fast door vrouwen werden kaal geschoren, vastgebonden en inge smeerd met pek. Hetzelfde-meis je onder vóór de mishandeling. Tsjao K-wan Hwa. de leider van de commurüsüsch-Chinese delegatie bij de VN groet hier met een breed gebaar de belangstellen den op het Newyorkse vliegveld na zijn aankomst in de VS. Onderminister Kwan Hwa legde een verklaring af waarin hij sprak van de 'diepgaande vriendschap' voor het Amerikaanse volk. Hij beloofde dat de Chinese delegatie binnen de VN zal samenwerken met de afgevaardigden van 'alle landen die de vrede lief hébben en gerechtigheid verdedigen voor het veiligstellen van internationale vrede en bevordering van mense lijke vooruitgang'. 'Het Chinese volk is steeds voor stander geweest van het tot stand brengen en ontwikkelen van nor male betrekkingen met andere lan den op basis van de vijf princi pes van vreedzame coëxistentie en heeft altijd onderdrukte volke ren en naties gesteund in hun ge rechtvaardigde strijd voor vrede en vrijheidtegen buitenlandse in menging om meester over zich zelf te worden'. DEN HAAG (ANP) Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 100, is opgelopen van 144,9 medio september tot 140,2 me dio oktober, wat neerkomt op een stijging van 0,9 procent. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer opliep van 135,6 tot 136,3 werden stijgingen waargenomen voor brood, koek en gebak, vleeswa ren, vis en eieren. Dalingen traden op voor aardappelen, fruit en margarine. Voor de sector kleding en schoeisel nam het indexcijfer toe van 149,2 tot 153,5, Voor beide onderdelen werden prijsstijgingen geregistreerd. Wat de kleding betreft wordt opgemerkt dat het indexcijger voor september (144,3) nog gedeeltelijk op het zomer- pakket en gedeeltelijk op het winter- pakket betrof. De stijging van het indexcijfer voor kleding is volgens het CBS voor ongeveer de helft aan deze pakketwijziging toe te schrijven. Ook werden stijgingen waargenomen van huur, onderhoudsmaterialen voor de woning, wonrngonderhoud door der den, vaste brandstoffen, ziekenhuisver- pleging en geneesmiddelen. DEN HAAG (GPD) De Nederlandse regering heeft besloten de vijf door Pakistan bestelde Icustvaartuigen niet te leveren. Dit heeft de minister voor ontwikkelingssamenwerking, dr. C. Boertien in de vaste kamercommissie meegedeeld. (Van onze correspondent) LONDEN Opnieuw zijn twee politiemannen in Belfast op klaarlichte dag doodgeschoten. Daar mee is het aantal dodelijke slachtoffers onder politiemannen in Ulster op 11 gekomen. Onmiddel lijk nadat dit nieuws in Londen bekend werd, trachtte het unionistische parlementslid Robert Chichester Clark, broer van de vorige premier, een. spoeddebat over Noord-Ierland uit te lokken in het Lagerhuis, maar voorzitter Selwyn Lloyd weigerde dat. Belfast was in de ochtenduren het toneel van een ordelijke demonstratie ve optocht van 16-000' protestantse arbeiders, die protesteerden tegen de komst van twee prominente leden van de Britse Labourpartij, James Cal- laghan en Anthony Wedgwood-Benn. Beide vleugels van het IRA hebben ont- kend iets uitstaande te hebben gehad met het kaalscheren en met teer be smeuren van een 17-jarig meisje, woensdagavond. Een woordvoerder zei echter wel dat 'bestraffing' noodzakelijk was voor meisjes die zich met Britse mili tairen 'inlieten. Het meisje zelf ver blijft in overspannen toestand in een ziekenhuis in Londonderry. De fatale aanslag op de twee politie mannen gebeurde in de Old Park-wijk. Zij stonden ongewapend in een slijte rij. Een van hen was in burger, de ander had een burgerregenjas over zijn uniform aan. Zij waren ongewa pend. .Plotseling drongen vier mannen de winkel binnen, dwongen de eigena res om op de grond te gaan liggen en schoten met machinegeweren de poli tiemannen door het hoofd. Daarna verdwenen zij in een personenwagen. Een van de slachtoffers was een ka tholiek en vader van vijf kinderen. Beiden hadden een lange staat van dienst in het Noordierse politiekorps. De winkelierster was de enige getuige van het bloedige incident. Ondanks een nadrukkelijke wens dé vakbonden om het wérk niet neer te leggen trokken duizenden protes tantse arbeiders ter gelegenheid van wapenstilstandsdag naar Belfast. Er werden kransen gelegd bij het oor logsmonument, leiders van de Oranje orde hielden toespraken en er werden psalmen gezongen. De aanwezigheid van twee topleiders van de Labour partij in een hotel in de buurt van het vliegveld van Belfast, wekte grote weerstand op onder de demonstran ten. Callaghan. de Labour-'schaduwminis- tér' van binnenlandse zaken en Wedg wood - Benn spraken met vertegen woordigers van oppositiepartijen in Ulster. Een van de oogmerken van de reis zou zijn geweest om de grootste oppositiepartij, de sociaal-democrati sche Labourpartij te bewegen om mee te werken aan de verzoeningspo gingen van de Britse minister van binnenlandse zaken, Reginald Maud- ling: -Na afloop van de besprekingen zei Callaghan, dat de veiligheidssitua tie in Noord-Ierland gediend zou zijn met politieke initiateven: „We mogen van het leger en de politie niet vergen dat zij een oplossing vinden waar de politici zoveel jaren reeds gefaald hebben. Er moet een politieke oplos sing komen indien men de minderheid onder de bevolking wil scheiden van de sluipschutters". De politiek van internering op grote schaal is mis lukt, aldus Callaghan. Waarschijnlijk zal het huwelijk van Martha Doherty, het 19-jarige eerder in de week kaalgeschoren meisje met de Britse militair John Larter worden uitgesteld en niet in Londonderry plaatsvinden. Het plan was eerst om vrijdag te trouwen, maar de beide verloofden hebben elkaar donderdag voor het eerst sinds lang gezien en daarna heeft er een gesprek plaatsge had tussen hen en de legercomman danten in de stad. Het leger wil de uiterst gespannen situatie in Londonderry niet nog eens extra laden. Als het huwelijk deson danks toch zou doorgaan, dan gebeurt dat in de kapel van het legerkamp. De jongelui hebben alle financiële aanbie dingen van persmedia afgeslagen om hun levensverhaal te vertellen. In de middag wérden troepen in Lon donderry weer grootscheeps belaagd door jongelui die met stenen gooiden. Tot nu toe zijn drie meisjes het slachtoffer geworden van de straf maatregel, waarbij zij aan een lantaarnpaal gebonden werden kaalgeschoren en met pek overgoten. Er zijn aanwijzingen dat dit het werk is van een groep bewoonsters van de katholieke Bogsïde, die zich de vrou- wenwaakgroep noemt en die nog der tig namen op hun lijstje hebben staan. In de hele Bogside neemt men het meisjes zeer kwalijk wanneer zij met soldaten uitgaan, omdat men veron derstelt dat men informaties over vuurtbewoners wil krijgen. De 17-jari- ge Deirdre Duffy werd woensdaga vond, toen zij van een muziekavond op weg naar huis was, opgepikt door drie vrouwen in een wagen en voor een tribunaal in een lege garage ge sleept. De aanvankelijk uitgenodigde pers werd tenslotte weggejaagd onder het dreigement binnen vijf minuten te worden neergeschoten. Het meisje is nog steeds volledig over haar toeren en heeft oogletsel overge houden van de teer, inkt en rode verf waarmee haar gezicht en lichaam be smeurd werden. Zij werd schuldig bevonden aan omgang met militairen en vervolgens kaal geknipt. Om haar hals werd een bord gehangen met de woorden 'soldatensnol'. Zo werd zij gedwongen om een kwartier te kijk te staan, terwijl een menigte het schouwspel gadesloeg en beledigingen riep. (Vaa onze economische redactie) DEN HAAG (GPD) Per 1 ja nuari 1973 moet een wetsvoor stel van kracht zijn, waardoor fiscale mogelijkheden worden) geschapen voor de oudedags voorziening van zelfstandigen. Bovendien zullen tevens in die wet, die wordt opgesteld op ba sis van het rapport van de zo genaamde commissie Van Soest, extra voorzieningen wor den -getroffen voor de oudere Premier Biesheuvel overlegde met de middenstandsorganisaties. Van links naar rechts: staatssecretaris Oostenbrink, van economische za- Van der Weele van het KVO, leen. mr. Biesheuvel, voorzitter staatssecretaris Scholten van fi nancien. COV-voorzitter De Moor en NKV O-voorzitter Parquin. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drie tweede-kamerleden van KVI', PvdA en CHU gaan bin nen veertien dagen voorstellen uitwerken om de stijging van de vergoe dingen voor tweede-kamerleden te matigen. De 'bevriezingscommissie' van drie zal technische steun krijgen van het ministerie van binnenlandse zaken. Donderdagmiddag besloten alle frac ties met uitzondering van die van de CPN om, zoals door mr An l driessen van de KVP werd gezegd, ,een vorm van matiging' te vinden. Wie de commissieleden z-ijn is nog niet precies bekend. Woensdag 24 november zullen de fractievoorzitters weer vergaderen. Per 1 januari 1972 wil men de rem op de kamervergoedingen voor 1 jaar door voeren. Na een verhoging per 1 juli dit jaar (de trendberekening over 1971) bedraagt de vergoeding voor het kamerlidmaatschap 47.155,per jaar. zelfstandigen en voor de zelf standigen met geringe inko mens. Staatssecretaris Schol ten van financiën hoopt het wetsvoorstel eind februari 1972 in te dienen bij de tweede ka mer. Dit hebben de voorzitters van de drie organisaties in het midden- en kleinbe drijf toegezegd gekregen tijdens het gesprek dat zij donderdagmiddag heb ben gehad met premier Biesheuvel en de staatssecretarissen van economi sche zaken en financiën. In het ia te dienen wetsvoorstel zal ook ruime aandacht worden geschon ken aan het verschil in belastingfacili teiten tussen werknemers en onderne mers. De ondernemers hebben ook de pro blemen van de stads- en dorps recon structie onder de aandacht gebracht. Er is een zogenaamde binnenstads commissie opgericht, waarin regering en alle betrokken organisaties samen werken met het doel de individuele ondernemer bij dorps- en stadssane- ring de helpende hand te bieden. De drie voorzitters werd meegedeeld, dat volgend jaar minister Udink zal komen met een nota over de birrnen- stadsproblematiek. De drie organisaties zijn van mening, dat op korte termijn werkgevers, werknemers en regering overleg moe ten plegen om alsnog tot centrale afspraken tot matiging van lonen en prijzen te komen. „Het is nu wel duidelijk, dat als we zo doorgaan met het vraagstuk van de inflatie, het alleen maar een woorden spel blijft en dat er geen daden volgen", aldus KVO-voorzitter P. G. van der Weele, die sprak mede na mens NCOV-voorzitter H. de Mooij en NKOV-voorzitter W. Perquin. Tijdens het gesprek, dat de drie heb ben gehad met minister-president Biesheuvel en de staatssecretarissen Oostenbrink en Scholten hebben zij van hun grote bezorgdheid blijk gege ven, vooral, omdat bij de onderne mers in het midden- en kleinbedrijf de indruk bestond, dat in de loonvor ming niet zal worden ingegrepen, maar dat er wel prijsmaatregelen zul len komen, als de lonen uit de hand zouden lopen. „De heer Biesheuvel heeft ons daarin gerustgesteld door te zeggen, dat hij de lonen en prijzen als een Siamese tweeling beschouwt", zeiden de voor zitters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1