Proef met 'dropping' van betonblokken uit een helicopter Felle kritiek J. Stenvert op KV P-statenleden Gedeelte te Goes van pand Bouwfonds door brand verwoest Mevrouw eerste Van Aartsen koopt kinderpostzegels JEUGD WEINIG GEÏNTERESSEERD IN 'WERKWIJZE" VAN PROVINCIE PROTEST TEGEN VERHOGING VAN BUSTARIEVEN SCHOLIEREN ,DE CENTRALE' ARCHIEFRUIMTE GING IN VLAMMEN OP Enorme chaos Stoffelijk overschot Belgische matroos aangespoeld BIJ WERKEILAND NEELTJE JARS IN PVDA-VERGADERING TE TERNEUZEN Zeeuwse ALMANAK PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 Bijeenkomst onderwijscommissie Suggesties ter stimulering MIDDELBURG Op de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeland blijkt over het algemeen wel belangstelling te bestaan voor de activiteiten van de provincie, maar in aanmerkelijk min dere mate voor inrichting en organi satie van het provinciaal bestuur. Dit bleek tijdens een informatieve bijeen komst, die de provinciale onderwijs commissie hield met directeuren en leraren van scholen voor voorrgezet| onderwijs in Zeeland en met vertegen-j woordigers van de vormingsinstituten j voor werkende jongeren. Doel van deze bijeenkomst was om| na te gaan of en zo je. op welke wijze met medewerking van de provincie io> het onderwijs meer aandacht zou kun nen worden besteed aan de betekenis, functie en taken van de provincie. Aanleiding hiertoe was, zo vertelde de voorzitter van de onderwijscommis sie, gedeputeerde J. van den Bos, in zijn Inleidend woord, onder meer het feit dat de toezending van de uitgave 'Boekje open over Zeeland' vorig jaar aan alle Zeeuwse scholen nauwelijks; reacties heeft uitgelokt, terwijl in de boekwinkels ook weinig exemplaren van het boekje zijn verkocht De na druk van de bijeenkomst lag hoofdza kelijk op de staatsrechtelijke kant van het provinciaal bestel. De heer Van den Bos deed drie sugges ties om de belangstelling van de jeugd voor deze kant van het previa ciaal bestuur 1e stimuleren: het bijwo nen van de vergaderingen van de provinciale staten; het bezo iken door groepen leerlingen van het provincie huis met film. inleiding en discussie en tenslotte het opnemen van een les ln het rooster dan wel het be.iandelen van het ondeiwerp als onderdeel van eer lesvak. Hiervoor kari documents tiemateriaal verkregen worden, ter wijl eventueel ook een gastspreker vav de provincie kan worden ge vraagd. Naast documentatie- en infor matiemateriaal werd vanuit cie verga dering ook gewezen op de wenselijk heid van audio-visuele middelen Er werd de verwachting uitgesproken da: op die manier meer belangstelling bij de jeugd gewekt zou worden. De con clusie van het overleg zal aan de orde ZIERIKZEE Tijdens een oudera vond van de rijksscholengemeenschap, 'Professor Zeeman' heeft de ouder- commissie met algemene instemming besloten een schrijven te richten aan de directie van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij RTM, waarin men namens de ouders van de leerlingen die de rijksscholengemeenschap bezoe ken uiting geeft aan de verontrusting over de voortdurende stijging van de tarieven van de schooibusabonnemen- ten. Volgens de betrokken ouders hebben de tarieven dit jaar reeds een stijging van 25 procent ondergaan. Een geza menlijk protest tegen deze als een 'te grote belasting' betitelde verhoging van de bustarieven en een verzoek om hieraan een halt toe te roepen zal daarom bij de RTM worden inge diend. worden gesteld in de onderwijscom missie, waarna bepaalde voorstellen aan gs zullen worden gedaan. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door afgevaardigden van de beide pe dagogische aoademies in Zeeland, een aantal scholengemeenschappen, het mavo, hel hoger en lager technisch onderwijs, het huishoudonderwijs en het economisch beroepsonderwijs (ADVERTENTIE) Middelburg: Damplein 40, tel. 3813 Vlissimgen: Hoek Hobeinsfcraat/Paul Kruger- straat, tel. 2593 Goes: Opril Gr. Markt 2, tel. 7999 ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar vooral in de kuststreken ook plaatselijk enkele bui en. Overwegend matige noordelijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 8 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag: Overwegend droog, perioden met zon en in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min.temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; max.temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode ^an minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot c 5; min.temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max.tem- peratuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Normalen voor 12-16 november: Den Helder 5 9 Eelde De Bilt VILssingen Vliegv. Z.-Limburg Gemidd. over Ned. 11 november zon op onder 07.52 16.56 IN KADER AFSLUITING OOSTERSCHELDE KORTSLUITING VERMOEDELIJKE OORZAAK GOES Een uitslaande brand heeft in de vroege dinsdagoch tend een deel van het gebouw van het NV Bouwfonds Neder landse Gemeenten in Goes ver woest. De gehele archiefruimte op de zolder ging in vlammen op. De brand richtte ook grote schade aan op de eerste verdie ping, waar de federatie voor maatschappelijk werk is gehuis vest. Het hele gebouw liep wa^ terschade op. De brand werd omstreeks vijf uur 's ochtends door de heer B. Stans, wiens woning achter het gebouw van het Bouwfonds ligt, ontdekt. De heer Stans: „De vlammen sloegen uit de ramen en op sommige plaatsen vielen gaten in het dak, waardoor rook ey vlammen kwamen". De heer Stans verzuchtte: „Ik ben blij dat de wind niet anders zat, want, dan had mijn woning misschien ook ge vaar gelopen". Kort nadat de heer Stans de brand had gemeld was de brandweer ter plaatse. Met vijf stra len ging men de vlammen in de nok van het gebouw te lijf. Het grootste deel van de inboedel van de eerste verdieping wist men te redden door het in de brandvrije kasten op te bergen. Hierbij werd de brandweer geholpen door onder meer de direc teur van het Bouwfonds, de heer M. Kloet. Na enkele uren was de brand weer zover dat men uitbreiding van plus 15 met maan; 45 plus 20 met water. Bij de keuze van de tekeningen heeft het onderwerp milieubescher ming een belangrijke rol gespeeld. Daarnaast is er ook een groot assorti ment kaarten waaronder bloemen-, knipsel-, felicitatie- en kerstkaarten. Als bijzondere attractie was in de stand een verzameling te bezichtigen van alle kinderzegens die in de loop der jaren zijn uitgegeven. De eerste uitgave was in 1924. In de oorlogsja ren 1942 tot en met 1944 werd geen verkoop van kinderpostzegels gehou den. De uitgave van dit jaar is de 45ste. Foto: mevrouw Van Aartsen-Stap koopt de/eerste kinderzegels van me vrouw Wolters-Blauwijkel. (Foto PZC) de brand hoegenaamd uitgesloten achtte. Nog geruime tijd hierna (tot zeker half negen) bleef de brandweer paraat. Daarna konden de drie brand weerwagens inrukken. Ondercomman dant G. Broekstra: „Het was helemaal niet zo'n gemakkelijk karwei. Eerst konden we het vuur namelijk niet bereiken, maar toen we een gat had den gemaakt in de vliering was het een fluitje van een cent". Volgens directeur Kloet valt de schade erg moeilijk te schatten. „Er werden van ochtend wel bedragen als ƒ100.000,- genoemd, maar de experts van de verzekering houden zich daar nog mee bezig. De chaos, die door de brand is aange richt in het gebouw, noemde de heer Kloet enorm. „Ik heb nog nooit zoiets gezien", vertelde hij. Het archief be vatte stukken vanaf 1953 toen het Bouwfonds in Zeeland gevestigd werd, tot ongeveer 2Vs jaar geleden. Van de belangrijkste stukken bestaan kopieën op het hoofdkantoor van de NV in Hoevelaken. De papieren van de laat ste 2Va jaar waren elders in het gebouw ondergebracht en konden gespaard blijven. Voorlopig zal het Bouwfonds intrekken in een leeg staand pand in de Goese Wijngaard straat. „Er zal heel wat aan het gebouw moeten worden opgeknapt en dat zal wel vele maanden kosten", aldus de heer Kloet. Op het Bouw fonds werken drie vaste krachten, plus een inspecteur en een opzichter. Omtrent de oorzaak van de brand tasten zowel de recherche van de gemeentepolitie als de heer Kloet in het duister. Er zijn ecliter vermoe dens dat de brand is ontstaan door kortsluiting. een motie heeft ingediend om de veer- tarieven te bevriezen. De ledenverga dering in Terneuzen ging zonder veel opmerkingen akkoord met het door de raadsfractie in het afgelopen jaar ge voerde beleid. Uit het verslag van fractiesecretaris J. H. Strijbos bleek dat de raadsleden meer samenwerking willen met de achterban. Na enige dis cussie, besloot men om te proberen de leden meer te betrekken bij het bepa len van raadsstandpunten. Eén van de eerste zaken, die aan de orde zullen komen is het te ontwerpen structuur plan voor de stad Terneuzen. De PvdA wordt in de commissie ad hoc, die de ze zaak moet opzetten, vertegenwoor digd door raadslid P. J. Huijbrecht. De kwestie Hol bleef gedurende de le denvergadering buiten schot. Wel merkte de heer Strijbos op dat de wehoudersaffaire als enig positief punt heeft opgeleverd, dat het afdelingsbe stuur de raadsfractie niet in de kou heeft laten staan. Zoals gemeld, heeft het afdelingsbestur zich enige tijd ge leden nadrukkelijk gedistantieerd over uitlatingen van FvdA-wethouder R. Hol, die zijn partijgenoot Huijbrecht kapittelde over zijn wijze van vragen stellen. Socialisme Zeer uitvoerig werd er gesproken over het samenstellen van gespreksgroepen, die moeten praten over het onderwerp 'Socialisme nu'. Een voorstel van het bestuur om ook leden van D '66 en PPR mee te laten discussiëren stuitte bij een deel van de aanwezigen op gro te tegenstand. Men vond dat een zo specifieke PvdA-zaak eerst in eigen kring uitgepraat moet worden. Een compromisvoorstel van voorzitter drs. A. J Rekveld, om afzonderlijke ge spreksgroepen te formeren (een voor alleen socialisten en een 'gemengde' groep) werd nadat het was aangeno men, weer teruggedraaid. De aspirant- leden voor de gespreksgroepen zullen nu eerst gezamenlijk bijeenkomen (op 17 november) en tijdens deze bespre king bekijken op welke wijze de dis cussie zal worden gevoerd. Bij de bestuursverkiezing werden tot nieuwe leden gekozen de heren C. Jan sen, H. Geense en Th. A. van de Spie gel (als penningmeester). Het jaarver slag van secretaresse en penningmees teres werden zonder aanmerkingen goedgekeurd. WESTKAPELLE Op het zuider- hoofd te Westkapelle is dinsdagmor gen omstreeks acht uur het stoffelijk overschot aangespoeld van de 42-jarige Belgische matroos Gaston Prosper Everaert. De matroos is op 21 oktober tijdens werkzaamheden op een klepbak voor Zeebrugge overboord geslagen. Het slachtoffer is afkomstig uit Zeebrugge en was gehuwd. GESLAAGD Mevrouw Naerebout-Keim uit Vlissin- gen is geslaagd voor het examen apo thekers-assistente. Mevrouw Naerebout woont nu in Maassluis. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde: mejuffrouw J. F. Meulmeester te Middelburg en A. P. Volker te Vlissingen. bestuur van de afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (UW). De kinderpostzegelactie bracht in 1970 een bedrag op van ruim vijf miljoen gulden. Plet Nederlands Comtié voor Kinderpostzegels kon met dat bedrag belangrijke steun verlenen aan grote en kleine ontwikkelingsprojecten in de sector van de kinderbescherming en de jeugdwelzijnszorg in ons land. Voorts werd medewerking verleend aan enige projecten op dit gebied in India, op de Nederlandse Antillen en in Suriname. De Zeeuwse Kruisvereni gingen ontvingen bijdragen voor de bij hen in exploitatie zijnde gebou wen. Te koop zijn zegels van 15 cent plus 10 met afbeelding aarde; 20 plus 10 met insekten; 25 plus 10 met zon; 30 DEN HAAG (ANP) Rijkswa-' terstaat gaat binnenkort, waar schijnlijk al volgende week, bij het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde tussen Schou wen en Noord-Beveland, proe ven nemen om betonblokken, die bij de afsluiting in 1978 van de Oosterschelde zullen worden gebruikt, te storten met behulp van een helikopter. De proef wordt nu genomen, omdat in het komende half jaar de be slissing zal moeten vallen hoe de Oosterschelde zal worden gedicht: met caissons of door het storten van betonblokken met een kabelbaan of door een helikopter, of een combinatie van verschillende methoden. Bij wijze van proef zal ten westen van het werkeiland Neeltje Jans een vierhonderd meter in zee stekende stregdam worden gemaakt. De tweeën- eenhalve ton wegende beonblokken zullen met drie, en misschien wel vier stuks tegelijk door de helikopter in zee worden 'gedropt'. Totaal zullen er 7000 betonblokken worden gestort. De helikopter, die daarvoor zal wor den gebruikt is een zogenaamde Si korsky Skycrane, die door KLM- Noordzee helikopters zal worden ge vlogen en die Sikorsky in bruikleen heeft gekregen van het Amerikaanse leger in West-Duitsland. Het vliegtuig moet voor de proef gereed worden gemaakt en met name zal een elektro nische uitrusting worden gemonteerd om de plaatsbepaling van het 'drop pen' nauwkeurig te kunnen bepalen. De proef, het aanleggen van de dam dus, zal ongeveer drie a vier weken in beslag nemen. De kosten liggen tweeën eenhalf ton hoger dan wanneer de dam, die toch moet worden aange legd, door middel van een hijskraan zou worden aangelegd, maar zo zegt rijkswaterstaat: de kost gaat voor de baat uit. Studie De foto toont een helikopter aan het werk van het type Sikorsky skycrane die zal worden ingezet bij de proef neming met het storten van betonblokken ter afsluiting van de Oosterschelde. NAKAARTEN OVER HET VERENDEBAT TERNEUZEN Het PvdA-sta- tenlid J. Stenvert uit Terneuzen is zeer verontwaardigd over de houding van de KVP-ers drs. W. L. A. Lockefeer en drs. W. R. V. Dusarduijn tijdens het debat over de tarieven van de Westerschel- deveren in Zeelands staten. De heer Stenvert luchtte dinsdag avond tijdens een algemene leden vergadering van de PvdA-afde- ling Terneuzen zijn gemoed over wat hij noemde 'de misselijke' houding van zijn collega-staten leden. „Be heer Lockefeer heeft een nummer tje op het publiek afgegeven", aldus de heer Stenvert. „Ook de heer Dusar duijn, die in de tweede kamer nog wel achter PvdA'er Roels stond, nam in de staten een volkomen draai. Maar de heer Lockefeer is afgegaan als een gie ter, op een verschrikkelijke manier". Weinig waardering ook had het socia listische statenlid voor de wijze waar op de KVP-woordvoerder brieven van de gezamenlijke kamers van koophan del en de afdeling Hulst van de NCB had behandeld: „De heer Lockefeer veegt er zijn bilen mee af", betoc_ de heer Stenvert. Hij legde zijn felle verklaring af, naar aanleiding van kri tiek op de houding van de PvdA in de verenkwestie, die volgens een van de aanwezigen te slap is geweest. De heer Stenvert wees er met nadruk op dat het juist de PvdA is geweest die bij monde van tweede-kamerlid P. A. Roels De ledenvergadering ging akkoord met het voortzetten van gesprekken met vertegenwoordigres van D'66 en PPR, om te bekijken of er op plaatse lijk niveau een verdere samenwerking mogelijk is. .Als de proef achter de rug is zal de gehele sluiting van de Oosterschelde in studie worden genomen en dan zal ook moeten worden bepaald op welke manier dit zal gebeuren, aldus ir. P. H. van der Weele, hoofdingenieur van rijkswaterstaat en belast met de Ha- ringvlietwerken. Ir. Van der Weele vertelde dat stu dies hebben uitgewezen, dat het stor ten van betonblokken middels een helikopter mogelijk is en misschien financieel ook "haalbaar' zou zijn. Men ging bij deze studies evenwel uit van een aantal veronderstellingen, die thans aan de werkelijkheid kunnen worden getoetst. Het gaat er met name om na te gaan welke capaciteit met een hefschroefvliegtuig te berei ken is en hoe nauwkeurig men ermee kan werken. Na de proef zullen alle voor- en nadelen tegen elkaar worden afgewogen. Het werken met een ka belbaan is ook een miljoenenaffaire, waarbij de instailatiekosten allesover heersend zijn. De installatie zelf wordt ook maar voor een betrekke lijk korte periode (werkbaar werk in de zomermaanden) gebruikt. Het gaat bij het dichten van de Oosterschelde om drie stroomgaten. In feite om vier, die gelegen zijn tussen de drie werkeilanden, maar tussen twee van deze eilanden zal volgend jaar het gat worden gedicht door middel van dammen. Er blijven van het acht kilometer brede water vlak nog drie sluitgaten over resp. één van 1500 meter en twee van zo'n 1200 meter. Rijkswaterstaat heeft nog twee kabelbanen in voorraad: één, die gebruikt is voor de sluiting van de Grevelingen en het Haringvliet en de ander, die voor de sluiting van het Brouwershavensegat is gebruikt. Op het werkeiland 'Neeltje Jans' lig gen de betonblokken, die de helikop ter moet storten al gereed. De heli kopter moet met de blokken gemid. deld zo'n vijfhonderd meter vliegen alvorens ze in zee te storten. Telefoontje Het was een wat verwarrend te lefoontje. dat die Middelburgse mevrouw gisteren behandelde. De dame die haar belde stak met een van wal met de woorden: 'U krijgt altijd een haas van mi] met Kerstmis. Zal ik er weer een sturen?" "Pardon", sprak de Middelburgse, „ik begrijp u niet helemaal." Aan de andere kant van de lijn werd eens diep gezucht over zo veel onbegrip. Daarna verkondig de dezelfde vrouwenstem: „17 spreekt met mevrouw Mes uit Venlo, u krijgt toch altijd een haas van mij met Kerstmis?" „Nee, nooit" moest de Middel burgse eerlijk toegeven. Even bleef het stil in Venlo. Toen sprak de vrouwenstem: „Ik ge loof warempel dat ik verkeerd verbonden ben." „Oh juist", reageerde de Middel burgse neutraal. Maar er klonk teleurstelling in haar stem toen zij concludeerde: „Nu krijg ik zeker ook geen haas met Kerstmis?" Op dat moment werd echter in Venlo de verbinding verbroken MIDDELBURG De echtgenote van de commissaris der koningin, me vrouw C. van Aartsen-Stap, gaf dins dagmorgen net startsein voor de jaar lijkse verkoop van kinderpostzegels en -kaarten. Mevrouw Van Aartsen kocht de eerste zegels in een daartoe speciaal opgebouwde stand in de hal van het postkantoor te Middelburg. Als eerste verkoopster fungeerde de echtgenote van de burgemeester van Middelburg, mevrouw T. Wolters- Blauwijkel. Verder waren aanwezig de dames me vrouw G. Hesselink-Mondria, me vrouw G. C. van den Briel-Frank, mevrouw R. A. J. Delfos-Mees, me vrouw J. Popma-Saiomé, mevrouw L. Carrière-Kroon en mevrouw A. H. Loudon-Moens, allen leden van bet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2