Zaterdagtarief op de spoorlijn van Dow met f 75.000 omhoog Veiling van Krabbendijke e.o. vierde het 55-jarig jubileum Textiel in vlasturbinezaal te Heikant in vlammen op Dow-personeel wil betere huisvesting 7 Leger des Heils in Terneuzen KLIM-DE RIE SLAAN HARD TOE IN DE PARENCOMPETITIE NEE bestaat 75 jaar HengeSconcours 'De Leeglopers' Albert Harms 4e in Rotterdam DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEVEEL AUTO'S RIJDEN TUIN VAN BORSELE'S BURGEMEESTER BINNEN 'S-GRAVENPOLDER „Nu moe- ten we er toch eens wat aan gaan doen", verzucht de politie van Borsele. Men doelt op de proble men met de burgemeesterswoning in 's-Gravenpolder, waar zaterdag avond voor de derde keer binnen korte tijd een auto de tuin binnen reed. Maandagmorgen lag er een rap port op het gemeentehuis, waarin de politie verkeersmaatregelen zo als .een betere wegmarkering en meer- opvallende verlichting voor stelt. Het is duidelijk geworden, dat de ligging van de burgemees terswoning verkeerstechnisch niet ideaal is. Om enkele minuten voor tien reed zaterdagavond een per sonenauto de tuin binnen. „Het lag deze keer vooral aan de mist en de voor de omstandigheden te hoge snelheid", aldus een politie woordvoerder. Het ongeluk liep zonder al te grote brokken af. De ergste schade aan het hekwerk van het op een voor veel verkeersdeel nemers aan ean te moeilijke hoek liggend huis is al gerepareerd. MIDDELBURG: Damplein 40, tel. 3813 VLISSINGEN: hoek Hobeinstraat/ Faul Krugerstraat, tel. 2593 GOES: Opril Grote Markt. tel. 7999 Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam-noord, toezeg ging, A. A. Spijkerboer, studentenpre dikant te Amsterdam; te Utrecht en Krimpen a/d IJssel, buitengewone wijkgemeente in wording, A. Gooijer Delft; te Cadzand c.a., M. Enker te 't Zand c.a.; te Maarssen, H. A., van Slooten te Nijkerk; te Wapenveld, W. van Gorssel te Oude Tonge, die be dankte voor Veenendaal; t;e I-Iarlingen, toezegging, J. Voordouw te Aalsmeer. Beroepbaarstelling: G. Boomer, kandi daat, M. G. de Bruinlaan 23 te Utrecht; K. de Ruiter, kandidaat, Dijk- straat te Herveld; A. van 't Hooft, kandidaat, Maliesingel 33 te Utrecht; J. J. W. Mouthaan, kandidaat, Kerk straat 21 te Bleslcensgraaf. Gér. Kerken. Beroepen te Werkendam, J. P. Hoerchner te Rotterdam Clir. Geref. Kerken. Beroepen te Den Haag/Rijswijk, J. J. Rebel te Hilversum. VOORZITTER VAN DER WERFF GERIDDERD GS-DELEGATIE OP BEZOEK BIJ BEDRIJF TERNEUZEN Dow Chemical in Terneuzen zal in 1972 ongeveer 150 nieuwe personeelsleden aantrekken. Het bedrijf heeft momenteel 1600 man in dienst. Een groeiend probleem .is voor Dow het huisvesten van de employees, vertelde maandagmiddag personeelsmanager B. van Dam een delegatie van gs, die de fabriek be zocht. Volgens de heer Van Dam leverde het aanbieden van woningen tot de hersft van vorig jaar weinig problemen op, daarna ontstonden er wat moeilijkhe den. „De categorie hoger personeel Titelstrijd weer volkomen open J. A. NIEUWENHUYSE NIEUWE VOORZITTER KRABBENDIJKE Maandag was het precies 55 jaar geleden dat de veilingvereniging Krabbendijke en Omgeving werd opgericht. Omdat men in 1966 had te kampen met de gevolgen van hagelschade aan fruit achtte het bestuur van de vereniging het in dat jaar niet juist om het 50- jarig bestaan te vieren. De omstandig heden in de fruitteelt zijn nu wat gunstiger, zodat nu werd besloten de feestelijke gelegenheid niet ongemerkt te laten passeren. Tijdens de jubileumbijeenkomst in het cultureel centrum van Krabbendij ke werd tevens afscheid genomen van de heer W. C. van der Werff, die 41 jaar zitting heeft gehad in het be stuur, waarvan 23 jaar als voorzitter. De aftredende voorzitter werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In een herdenkingsre de pleitte de heer Van der Werff voor het behouden van de zelfstandigheid van de veiling: „Prijsgeven van onze zelfstandigheid zal voor de leden van de vereniging alleen maar nadeel ople veren. Dat een goede onderlinge sa menwerking met de andere veilingen meer kans op snellere oplossingen zou geven staat voor ons vast, maar we zullen nooit overwegen om de zelfstandigheid op te geven", zo meen de de voorzitter. Hij zei het volste vertrouwen te hebben in het bestuur om de veiling financieel en technisch bij de tijd in stand te houden. Hij memoreerde dat de veiling op 1 november 1916 werd opgericht. De oprichters waren tien akkerbouwers ('juunboeren'), die de bouw van een perceel grond en de bouw van een 'veiling financieel oplosten door geza menlijk garant te staan voor het benodigde bedrag van 20.000. De bouw van de veiling kwam in 1917 gereed. De eerste jaxen bestond de aanvoer in hoofdzaak uit uien. lams oren, diverse grove groenten en wat zacht fruit. Vanaf 1920 tot 1940 nam de aanvoer van zacht fruit steeds toe. De veiling werd er een van aardbeien, zwarte bessen, kruisbessen enzo voort. In de veertiger jaren werden steeds meer moderne appel- en peren- aanplantingen in Oost-Zuid-Beveland aangelegd en hard fruit werd voor de veiling het belangrijkste aanvoerpro- dukt. Te klein? Momenteel heeft de veilingvereniging 280 leden met een areaal van 850 Achterstand nog nauwelijks 1 pet MIDDELBURG Dc 4e ronde van de districtsparencompetitie van de Ne derlandse Bridgebond gaf weer de nodige verrassingen. Iedereen was er van overtuigd dat Gommers - Le Clercci zouden triomferen. Maar Klink De Itie lieten zien dat het trekken van voorbarige conclusies en het ver- kopen van de huid van de beer voor hij geschoten is een hachelijke zaak is. In één avond wisten zij him grote achterstand van 21,31 te reduceren tot 0,94 'lb. In de twee nog te spelen wedstrijden zullen de snaren wel tot het uiterste gespannen staan. Het echtpaar Rademaker wist door zeer goed spel de degradatiezone te verlaten. Zij stonden hun 10e plaats af aan mevr. Kooman - Morsheim. die. met het echtpaar Van Bers en Bastiaanse - De Jong, zich nu onder de rode lijn bevinden. In de eerste Idas waren het Konings - Merk en het echtpaar De Vlieger, die zeer hoge scores behaalden. In de tweede klas wisten Filius - Vermeulen van de 7e naar de 3e plaats op te klimmen. Uitslag 4e ronde: Hoofdklas: 1 Klink - De Rie 141 punten; 2 echtpaar Rademaker 127; 3 Janse - De Rijclce 122; 4 echtpaar De Schipper 109; 5 Bastiaanse - De Jong 107; 6 echtpaar Boogaard 106; 7 echt paar Van Tilburg 103; 8 echtpaar Van Bers 101; 9 Gommers - Le Clercq 97; 10 mevr. Kooman - Morsheim 67. Eerste klas: 1 Konings - Merk 130 punten; 2 echtpaar De Vlieger .129; 3 dames Merk - Thorenaar 117; 4 echt paar Bergmans 112; 5 Schrijnemaker Verstrate 111; 6 dames v. d. Berg - Westsbrate 108; 7 Aartsen - Den En gelsman 101; 8 echtpaar De Bert 98; 9 echtpaar Douwsma 94; 10 dames Beü- mer v. d. Meijden 80. Tweede klas: N-Z lijn: 1 Filius - Westsbrate 160 punten; 2 dames Leu- pen - Zandee 126; 3 echtpaar Zwee- dijk 123; 4 echtpaar Lezer 122; 5 echtpaar Lindenberg 101; 6 echtpaar Verbrugh 88. O-W lijn: 1 dames Brouwer - Korte- weg 131; 2 dames Bosch - Van Rijn 124; 3 echtpaar Dieleman 122; 4 en 5 mevr. Bastiaanse - Harryvan en echt paar Doggen 120; 6 Cals - Dreessen 103. Stand in procenten na vier ronden: Hoofdklas: 1 Gommers - Le Clercq 229,17; 2 Klink - De Rie 228,23; 3 De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer kon het uit stenen muren opgetrokken gebouw niet betreden, daar alles afgesloten was. De brand weerlieden moesten daarom via een raam de zaal binnenkomen, waarna zij de grendels van de deur schoven en door de verstikkende rook weer haastig naar buiten moesten komen. In de opslagplaats bevonden zich vele gebruikte jute zakken en nieuwe rol len textiel, onder meer gordijnstoffen. De brandweer stond machteloos tegen over deze vuurhaard en kon niet verhinderen dat de helft van het ge bouw uitbrandde. Daar de ijzeren spanten door de hitte ombogen, is waarschijnlijk he: gehele gebouw ver nield. De jute zakken en textielwaren zijn eigendom van de heer Scharden- burg uit Brasschaat (B). De gebou wen zijn verzekerd rnaar men weet nog niet zeker of dat ook het geval is met de textiel. Do schade loopt in de duizenden guldens. De nablussings- werkzaamheden duurden tot half zes in de middag. Het is voor de derde maal dat in dit pand brand uitbreekt. De eerste maal was op 29 oktober 1950, de tweede keer op 29 oktober 1965 en nu op 1 november 1971. De rijkspolitie te Hulst en de technische recherche uit' Den Haag stellen een onderzoek naar de oorzaak in. hectare fruit, waarvan twee-derde ap pels en een-derde peren. Dc recordom zet werd behaald in 1965, ruim vijf miljoen gulden. Tussen 1966 en 1970 bedroeg de gemiddelde omzet onge veer vier miljoen gulden per jaar. De heer Van de Werff: „We zijn dus een betrekkelijk kleine veiling en het is begrijpelijk dat men ons van bepaalde zijde ervan tracht te overtuigen dat we te klein zijn om zelfstandig te blijven. Het doel van onze vereniging! is en blijft de belangen van onze leden te dienen. Wij zijn hierin volko men geslaagd. Wij mogen constateren dat onze veiling financieel én tech nisch gezond is". Tot zijn opvolger de heer Nieuwen- huyse, zei de scheidend voorzitter, die was benoemd tot ere-voorzitter: „Ik! ben blij en dankbaar omdat u de' capaciteiten en de ambitie hebt om, deze u te vertrouwde functie succes-1 vol te vervullen". De heer Van der: Werff over de functie van voorzitter: „De functie is als een sneeuwbal. Het! Voorzitter Van üe Wer)/ tijdens zijn toespraak. pakket verplichtingen en taken wordt steeds omvangrijker. Als voorzitter van een veiling hebt u vergaderingen bij te wonen. Mijn vrouw kan getui gen dat ik vooral de laatste vijf jaar vaak voor de veiling op stap was". Hierna kwam de heer Nieuwenhuyse zelf aan het woord. Hij meende dat het vertrouwen dat in hem is gesteld een basis Iran zijn tot een goede samenwerking en besluitvorming in -het bestuurscollege. De heer Nieuwen huyse sprak de hoop uit dat de pretti ge samenwerking met de gemeente Reimerswaal ook kan worden voort gezet. De burgemeester van Reimers waal, mr C. Pijl Hogeweg, gaf daarna de versierselen behorende bij de on derscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau aan de scheidende voorzitter, die hij 'het visitekaartje van de veiling' noemde. Burgemeester C. Pijl Hogeweg speldt de versierselen bij het ridderschap Oranje Nassau op. (ADVERTENTIE) VOLGEND JAAR 100 MAN MEER kunnen we praktisch geen woning meer aanbieden die aan de door hen gestelde eisen voldoet", zei Dow's per- •sonselsmanager, die verder benadruk te dat hogere huurprijzen voor deze categorie woningzoekenden over het algemeen geen bezwaar zijn. De afvaardiging van gs die Dow gis termiddag bezocht, stond onder lei ding van commissaris van de koningin mr J. van Aartsen. In zijn gezelschap waren verder de gedeputeerden mr J. F. G. Schlingemann, A. L. van Gees- bergen, mr J. P. Boersma en J. van den Bos, Temeuzens' waarnemend- burgemeester R. Hol en de gemeente secretaris van Terneuzen, A. J. van Pagee. Uit een overzicht dat de heer Van Dam deze delegatie gaf, blijkt dat van de 1600 Dov,--medewerkers er 71-3 in Terneuzen wonen, 154 in Axel, 119 in Sas van Gent en 108 in Hoek, De •gemiddelde leeftijd van het personeel in Terneuzen is ruim 33 jaar, 40 procent is middelbaar, hoger of aca demisch geschooid. Maandelijks be taalt Dow aan lonen zo'n 2 miljoen netto uit. Milieubeheer De bezoekers aan het Dow-complex in Terneuzen werden maandagmiddag, na een lunch in het Terneuzense hotel jDe Post' in het administratiegebouw van Dow ontvangen door general ma nager G. Watkins van Dow Terneuzen. Dat gebeurde in de kantine, waar even later de heer Van Dam zijn uiteenzetting, zou geven over het per soneelsbestand en ir A. Krijgsman, staffunctionaris milieuhygiëne, iets vertelde over deze aspecten van de Dow-activiteiten in Zeeuwsch-Vlaande- In zijn dankwoord sprak mr Van Aartsen de hoop uit, dat Dow in de toekomst verder zal uitbreiden. De delegatie rondde de excursie af met een bezoek aan de 2e naftakraker, die Dow op korte termijn in gebruik w3 nemen. STORA: SAMEN AFVALWATER REINIGEN DEN HAAG (GPD) In Den Haag is maandag de Stichting toegepast on- derzoek reiniging afvalwater (btora) geboren. Het gaat daarbij om een samenwerking van in beginsel alle organisaties en instanties, die zelf di rect of indirect belast zijn met de zuivering van afvalwater. De Stora, tot stand gekomen op initiatief van de unie van waterschappen, heeft tot taak het onderzoek met betrekking tot- de zuivering van afvalwater te coördineren en te laten uitvoeren door bestaande instituten en laborato ria. De aangesloten zuiveraars zullen voor de gelden zorgen. De bedoeling is op die manier versnippering van werkzaamheden en daardoor verspil ling van tijd en energie tegen te gaan. Voigens de wet verontreiniging opper vlaktewater is de zuivering van afval water, dat vloeit in rijkswateren, de taak van de lozers zelf, die naar mate van hun vervuiling betalen aan het rijk. Uit de daardoor ontstane pot krijgen zij gelden terug naar mate van him prestatie op het gebied, van de zuivering. De zuivering van afval water, dat stroomt in alle andere wateren, is een zaak van de provin cies, die deze taak kunnen delegeren aan waterschappen, een gemeente of groepen van gemeenten. De tendens op dit moment is, dat de provincies de taak voornamelijk dele geren aan de waterschappen. Dat is al met name het geval in Noord-Bra bant, Overijssel. Gelderland, Noord- Holland en dat is verder te verwach ten voor Limburg. In Utrecht en Gro ningen is nog geen definitief besluit gevallen. Friesland zal de zuivering zelf ter hand nemen, omdat het ook 'net beheer ovgr de Friese boezem heeft. GS INGELICHT; NS WETEN ECHTER VAN NIETS DIRECTEUR GRaPER: „ZOU GEEN FRAAIE ZAAK ZIJN..." TERNEUZEN De directie van Dow Chemical in Terneuzen is bezorgd over plannen die bij de Nederlandse Spoorwegen zou den leven om het bedrijf per jaar 75.000,- meer te vragen voor zaterdagdiensten op de in- dustriespoorlijn die Dow Ge bruikt. 'Als deze plannen door gaan zou ik dat een minder fraaie zaak vinden', zei maan dagavond de beer G. W. Gra- per, directeur administratieve en sociale zaken van Dow. De Dow-directeur vindt dat de con currentiepositie van het bedrijfs leven in Zeeuwsch-Vlaanderen schade zou lijden als de NS de prijs voor de industrielijn zou optrekken. De Dow-directie heeft maandagmiddag gs, op bezoek bij het bedrijf, ingelicht over de prijsverhoging en is verder van plan de kring van werkgevers in de Kanaalzone te benaderen om te informeren of er meer industrieën voor de maatregel worden getroffen. Een verhoging van de contractprijs die Dow met de NS heeft bedongen zou het bedrijf enkele problemen op leveren. Goederen die nu via de spoor lijn op zaterdag naar onder meer België worden vervoerd moeten dan eventueel worden opgeslagen een vrij dure zaak of men zou eveneens prijzige tankwagens moe ten laten rijden. Een functionaris van de NS-voorlich- tingsdienst ontkende maandagavond dat er een prijsverhoging in de lucht zou hangen. „De instanties die over deze zaak gaan is totaal niets hekend van het optrekken van de prijs voor de Dow-lijn. Het is natuurlijk altijd mogelijk dat er een aanpassing moet plaatsvinden tussen kosten en op brengsten van zo'n lijn." Voorzitter F. de- Vos van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel en drs H. J. P. Ver- schaffel, voorzitter van óe kring van werkgevers in de kanaalzone, waren gisteravond niet bereikbaar. TERNEUZEN Het Leger des Heils te Terneilzen viert deze maand zijn 75-jarig bestaan. De festiviteiten rond dit jubileum spitsen zicli toe in del week van zondag 14 tot en met zon-| dag 21 november Brigadier-devisieof-j ficier H. Pauwels leidt zondag 141 november een herdenkingsdienst in het Heilsgebouw aan de Donze Visser straat te Terneuzen. Deze dienst waar in men zich zal bezinnen op de 75 achterliggende jaren, begint 's mor gens om tien uur. Op zondagmiddag 21 november, van kwart voor vier tot zes uur, houdt het Leger des Heils van Terneuzen een grote oecumenische dienst in de gere formeerde kerk aan de Noordstraat. Spreker is kolonel AL. L. Gladpootjes en verder verlenen het muziekkorps van het Vlissingse Leger des Heils en het Surinaamse zangduo 'Jubilee sin gers' hun medewerking. In die week worden verder speciale diensten voor bejaarden en de jeugd gehouden. De speciale bejaardendienst begint donderdagmiddag 18 november om drie uur en zal duren tot onge veer negen uur in verband met een ingelaste broodmaaltijd. Op vrijdaga vond 19 november om zeven uur staat het gebouw aan de Donze Visserstraat open voor de jeugd. Het is de bedoe ling dat de jongeren wat meer geïn formeerd raken over het werk van het Leger des Heils. Daarnaast ligt het accent van deze jeugdbijeenkomst op de gezelligheid: traktaties, de tambo- rijn- en gitaarbrigaden. Tijdens de korpsavond, op woensdaga vond 17 november, zal het Terneuzen se Leger des Heils zich met een studie over de bijbel bezighouden. Belangstellenden hebben vrij entree om deze bijeenkomst te kunnen mee maken. Op de woensdagen 10 en 17 november zijn jeugdmiddagen ge pland, met onder meer een modeshow op het programma. HEIKANT Een textielhandel is maandagmorgen geheel in vlammen opgegaan. De brand werd omstreeks vier uur in de morgen ontdekt door mevrouw J. de Bleijser. De tot textiel handel omgebouwde vlasturbinezaal van de firma De Bleijser is gelegen aan de Magdalenastraat. echtpaar De Schipper 212,95; 4 eohit- paair Boogaard 211,57 vs; 5 Janse - De Rijcke 198,14; 6 echtpaar Van Tilburg 192,13; 7 echtpaar Rademaker 189,82; 8 Bistiaanse - De Jong 185,19; 9 echtpaar Van Bers 181,40; 10 mevr. Kooman - Morsheim 173,15. Eerste Idas: 1 Schrijnemaker - Ver strate 221,30; 2 dames Merit - Thore naar 219,91; 3 echtpaar De Vlieger 218,52; 4 Konings - Merk 207,87; 5 echtpaar De Bert 201,39; 6 echtpaar Douwsma 193,05; 7 Den Engelsman - Sedee 192,60; 8 echtpaar Bergmans 192,13; 9 daones v. d. Berg - Weststra- te 184,26; 10 dames Beumer - v. d. Meijden 178,24. Tweede klas: 1 dames Leupen - Zan- dee 224,46; 2 dames Brouwer - Korte- weg 221,54; 3 Filius - Vermeulen 216,78; 4 dames Bosch - Van Rijn 211,48; 5 echtpaar Lindenbergh 209,39; 6 echtpaar Lezer 206,12; 7 mevr. Bas tiaanse - Harryvan 202.80; 8 echtpaar Doggen 199,04; 9 echtpaar Zweedijk 196,12; 10 echtpaar Dieleman 192,78; 11 Verburg - Wagenvoorde 181,01 vs; 12 Cals - Dreessen 169,99 vs; 13 echt paar Verbrugh 150,00 vs. 's-HEERENHOEK De hengelsport- vereniging 'de Leeglopers' uit 's-Heer- enhoek hield zondagmorgen aan de zeedijk Borssele het eerste internatio nale hengelconcours, sedert bet be staan van de vereniging. Er werd door 439 vissers zelfs afkomstig uit België en Duitsland aan dit concours deelgenomen, ofschoon het merendeel uit Noord-Brabant en Zeeland afkom stig was. In totaal werd 139 kg. vis, bestaande uit schol, hot, zeebaars en paling gevangen. Ten behoeve van de club werd na de wedstrijd een verloting gehouden, waarbij vele waardevolle prijzen beschikbaar werden gesteld. Burgemeester van Borsele, de heer G. H. E. M. van Waes. verrichtte met eni ge toepassende woorden de prijsuitrei king. De voorzitter van de 'Leeglo pers'. de heer Rienus Franse sprak een woord van dank tot de heer J. Lepoeter, afgevaardigde van de Delta federatie, voor zijn hulp en steun bij de organisatie van dit succesvolle con cours. De uitslag luidt: Ereprijzen: le prijs J. Baselier, Edelkarper, Bergen op Zoom 2470 punten; le Zeeuws J. Goedheer, De Pilk, Hansweert 1305 punten; le dame mevr. Lepoeter HVKK. Kapelle 1055 punten; le Leegl. J. Haring Hkz.. 830 punten. Korpsen: Edelkarper, Bergen op zoom 7020 punten. HVKK, Kapelle 3970 punten; Leeglopers, 's-Heeren- hoek 2935 punten; De Pilk, Hansweert 2930 punten. Individuele uitslag: 1 J. Baselier, her gen op Zoom 2470 punten; 2 G. van T'lburg, Zeester, Halsteren. 1565 pun ten; 3 J. Goedheer, De Pilk, Hans weert 1305 punten; 4 W. v. Oosten, Edelkarper, B. op Zoom 1285 punten; 5 G. Otte, Edelkarper, B. op Zoom 1245 punten; 6 mevrouw Lepoeter, HVKK, Kapelle 1055 punten; 7 R. Dierks, Edelkarper, B. op Zoom 1040 punten; 8 Chr. Boden, Zeester, Halste ren 995 nunten; 9 J. Jansen, Edelkar per. B. óp Zoom 980 punten; 10 R. Moens HSV, Vlissingen 935 punten. ROTTERDAM Zondag zijn in Rot terdam de kampioenschappen van Ne derland in het gewichtheffen gehou den. De Terneuzenaar Albert Harms werd in de midden-zwaargewichtklas (85 kg) 4e met drukken. Hij wist in totaal 135 kg te drukken. Harms kwam 8 kg tekort om evenals in februari bij de kampioenschappen ge wichtheffen 3e te worden. De Ter neuzense krachtsporter sluit het sei zoen in november af met een wed strijd in het Belgische Gent. In febru ari 1972 wil hij weer meedoen aan de gewichtheffen 'kampioenschappen in Rotterdam. Foto: Gedeputeerde staten op bij Dow Chemical te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7