PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MATIG INGSO V ER LEG MISLUKT Staten van Zeeland houden maandag speciaal debat over de veertarieven VLOEDGOLF IN INDIA: ZEKER 5000 DODEN Dalende werkgelegenheid in grond-, water- en wegenbouw Lege glazen Vandaag ira de kr*«ant.» OPNIEUW EXPLOSIE IN LONDEN Interprovinciaal documentatie centrum luchtvervuiling Senatoren voor herziening slemverdeling VN VOOR STEMMING TWEEDE KAMER EXTRA WERK BIJ OPLOPENDE WERKLOOSHEID 214e jaargang - no. 257 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Provlnclil» Ze.uv/ie Couranl; F. v. d. Veld» »n F. B. don Boer. Hooldrtdecile: G. A. d. Kok. A 5144 fb.g.a. red. 4799, adv. 01136-584, exp. 2751) Middelburg, Markt 51, lel. 7651 (b g.g red, 207S per maand, ol 20,70 c Dinsdag 2 november 1971 Prinses Anne van Engeland brengt een bezoek aan Hongkong. Zoals alle toeristen maakte zij van die gelegenheid gebruik om vanuit een uitkijkpost een blik te slaan op communistisch China. Gekleed in een rib-pantalon e met een verrekijker. STANDPUNTEN WERKGEVERS EN WERKNEMERS LIGGEN 2 PROCENT UITEEN (Van onze redactie economie) UTRECHT Het overleg tussen de voorzitters van de werkge vers- en werknemersorganisaties over het matigen van lonen en prijzen is na een vergadering van vier uur mislukt. Beide partijen zijn uit elkaar gegaan zonder verdere afspraken te maken. De werkgevers lieten duidelijk blijken dat de verantwoordelijkheid nu bij de ondernemers in de diverse bedrijfstakken ligt. De werk geversorganisaties zullen hun leden adviseren niet verder te gaan dan een reële loonstijging van nul procent. De vakcentrales zullen zich eerst nog nader beraden op de nu ontstane situatie en pas daarna een advies aan de aangesloten bonden geven. Zowel werkgevers als werknemers zijn niet van plan de bemiddeling te roepen van de minister van sociale zaken, de heer Boersma. De werkge vers zeiden wel te verwachten dat de regering binnenkort beide partijen bij een zal roepen om de standpunten te horen. Voordat de vergadering maan dagmiddag om drie uur in Utrecht begon, hadden zowel werkgevers als werknemers nog weinig tijd gehad om het rapport van de economische deskundigen van de Sociaal-Economi sche Raad in te zien. Er waren voor zitters die pas een half uur voor de bijeenkomst het rapport in handen hadden gekregen. Daarin wordt een loonmatiging bepleit van twee procent gedurende een periode van drie jaar. Voor 1975 zal dan weer een loonsom stijging van 8 procent mogelijk zijn. Tijdens de besprekingen werd de bijeenkomst tweemaal geschorst. In de eerste plaats omdat de werkgevers het gesprek nog een week wilden uitstellen om tijd te hebben het rap port van de economische deskundigen te bestuderen en voor de tweede maal omdat zij een nieuw werknemersvoor- stel ontvingen dat een matiging hield tot 12 procent van de loonsom. In feite is het gehele overleg mislukt omdat de standpunten twee procent uit elkaar bleken te liggen. De werknemers verklaarden na af loop sterk de indruk te hebben dat de werkgevers met een duidelijke op dracht waren gekomen, namelijk niet verder te gaan dan een reele loonsom stijging van nul procent, wat inhield alleen een aanpassing van de lonen aan de gestegen prijzen. Deze aanpas sing zou dan achteraf moeten gebeu ren. „Zij verklaarden dat ze een loon stijging niet aan de achterban konden 'Geen verrassing' Berichten over 10 tot 15 duizend doden NEW DELHI (RTR) Vele duizenden mensen zijn omgekomen toen een vloedgolf, veroorzaakt door een cycloon, vrijdag het ge bied van Cuttack in Oost-India heeft getroffen. Het Indiase pers bureau Press Trust of India heeft dit maandag meegedeeld. De omvang van de ramp is nu pas bekend geworden, daar de verbin dingen door de cycloon waren verbroken. Volgens de eerste be richten uit het rampgebied zou het aantal doden 10.000 bedragen. In de provincie Orissa alleen al zouden 8000 doden zijn. De storm trof de provincie Orissa en delen van het aangrenzende West-Ben galen met windsnelheden tot 150 km. per uur. Alle treindiensten langs de oostkust van Calcutta werden gestaakt wegens grote schade aan de spoorbaan en de installaties. In tal van gebieden bij Cuttack. dat op 350 km. ten zui den van Calcutta ligt, zijn huizen ver nield. Het zwaarst getroffen zijn Ken- drapara, Jajpoer en Cuttack Sadar. Volgens niet-officiële berichten die maandagavond in New-Delhi zijn ont vangen bedraagt voorts het aantal dak lozen een half miljoen. Officieel heet; het dat er 5.000 doden zijn en ver scheidene duizenden daklozen. Volgens het hoofd van de regering van de staat Orissa. Biswanath. zijn ongeveer vier miljoen mensen in meer of minder ernstige mate het slachtoffer van de wervelstorm geworden. De invloed van de cycloon werd tot in Calcut ta ondergaan. Daar woei een felle wind en regende het twee dagen onophou delijk. In India en Pakistan hebben honderd duizenden mensen hun leven verloren door cyclonen en vloedgolven die vrij wel elk jaar in het gebied van de Golf van Bengalen voorkomen. Er hebben zich reeds honderden rampen voorge daan. Bij de vloedgolf die in november vorig jaar de delta van de Ganges In Oost- Pakistan trof. kwamen zeker 200.000 mensen om. Er werden vernielingen aangericht, waarvan het land zich on danks een grootscheepse internationa le hulpactie nog niet hersteld heeft. Weerkundigen hebben de Golf van Ben- Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 7. Nieuws uit binnen en bui tenland op pag. 1, 3 en 9. Radio en tv. op pag. 11. Sport op pag. 10. Financieel nieuws op pag. 13. galen wel een geweer genoemd, waar van de loop gericht is op Oost-Pakis- tan en Oost-India. Fatalisme De zware stormen eisen dikwijls veel mensenlevens. Als het aantal slacht offers betrekkelijk gering is, hoort de buitenwereld er vaak niets over. De bevolking in het gebied, met name de Oost-Pakistani die gewoonlijk het zwaarst getroffen worden, heeft een fatalistische houding ten opzichte van het weer ingenomen. In april 1969, toen een tomada toesloeg in de industriële buitenwijken van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca, waarbij meer aan 1000 mensen omkwamen merkte een inwoner op: 'Je moet sterk zijn om hier te kunnen leven'. Drie dagen la ter kwamen honderd mensen bij een nieuwe storm om. Wanneer de zuicl-west-moeson waalt wordt de Golf van Bengalen een broed- (Zie slot pag. 3 kol4) Na afloop verklaarden de werkge vers dat het mislukken van het cen traal overleg voor hen geen verras sing betekende, omdat de standpunten te ver uit elkaar lagen. Zij hadden de vakbeweging voorgerekend dat er voor 1972 nog een overloop bestond vanuit 1971 van 3,6 procent en een incidentele loonstijging van 2 procent. Daardoor zou, verspreid over de di verse bedrijfstakken, een reële loon stijging van nul tot 5,6 procent gerea liseerd worden. Via de macro-economische verken ningen was bekend dat rekening werd gehouden met een loonsomstijging van 13,5 procent. „De werkgevers wil den terug naar 9,5 procent. Er wordt rekening gehouden met een prijsstij ging van 7 procent. Men wilde dat de komende jaren terugbrengen via 5 naar 3", aldus VNO-voorzitter Bakke nist. Deskundigen van het Centraal Plan bureau hadden berekend dat door overlopen en incidentele verhogingen voor 1972 toch nog een loonsomstij-1 ging van 11,7 procent zou optreden. De werkgevers hadden berekend dat er over 1971, 1972 en 1973 de totale loonsom met 40 procent zou stijgen. „Dat kan de Nederlandse economie niet hebben, vooral nu niet nu er een teruggang in de conjunctuur is opge treden. Wij vrezen voor veel bedrijven ernstige moeilijkheden", aldus di werkgevers. De werkgevers waren van meninL dat het tijdens de bijeenkomst gedane voorstel van de vakbeweging om de incidentele loonstijging terug te bren gen van 2 tot 1 procent moeilijk te realiseren is. Na schorsing waren de' werkgevers nog bereid om de reële stijging van nul op 1 procent te brengen, maar daar bleven de stand punten uit elkaar liggen. De door de economische deskundigen van de Soci aal-Economische Raad voorgestelde driejarentermijn werd door de werk gevers te lang gevonden, „wil je de bedrijven niet in moeilijkheden bren gen". Wel hebben de werkgevers toege zegd dat een toe te passen loonmati ging gebruikt zal worden voor het afremmen van de prijzen. Ondanks het mislukken van het centrale over leg zijn de werkgevers niet bang dat het op het loonfront in 1972 een chaos zal worden. „We hebben t (Zie slot pagina 9 kolom 6) LONDEN (RTR AFP) Maandag morgen vroeg heeft zich een ontplof fing voorgedaan bij de ingang van de exercitiezaal en bureaus van het Roy al Yeomanry Regiment' op de rechter oever van de Theenis in Londen waar zich verscheidene kazernes be vinden. Er zijn geen slachtoffers ge vallen want er was niemand in het gebouw. De schade is niet groot. Een onbekende heeft maandagochtend het Britse binnenlandse persbureau .Press Association' opgebeld en gezegd dat de .Woedende Brigade' en niet het verboden Ierse Republikeinse Leger verantwoordelijk is voor de aanslagen op de toren van de posterijen op de kazerne in Londen. Volgens de onbekende was de eerste aanslag een protest tegen het besluit tot toetreding tot de Europese Ge meenschap en de tweede tegen Britse politiek ten opzichte van Ierland. De .Woedende Brigade' is en anar chistische, louter Britse organisatie die zich sedert een jaar bezig houdt met het plegen van bomaanslagen. Bij één van de aanslagen ontsnapte minis ter van arbeid Robert Carr aan de dood. UTRECHT Vakbondsvoorzit ters (vlnr) Mertens (NKV), Ter Heijde (NVV) en Lanser CNV tijdens liet maandagmiddag in Utrecht gehouden mislukte centrale overleg over het loon- en prijsbeleid in 1972 door voorzit ters van werkgevers en werkne mersorganisaties. INKRIMPING MET EEN VIJE DE OVER KORTE TIJD DEN HAAG De werkgelegenheid in de grond-, water- en wegen bouw loopt sterk achteruit. Het ziet er naar uit, dat op korte ter mijn een vijfde van het aantal werknemers in deze sector zal zijn ontslagen. ,Vooral in het noorden en in het oosten is het aantal ontslagen percentagegewijs groot. Oorzaak: het regeringsbeleid, waardoor aanzienlijk minder opdrachten worden verstrekt. Dit blijkt uit een enquête, gehouden in oktober onder de werkgevers in deze sector. Gevraagd werd naar de verwachtingen met betrekking tot de werkgelegenheid voor de rest van dit jaar en voor 1972. De raad voor grond-, water- en wegenbouw Raad van Bestuur Bouwbedrijf het initiatief tot dit onderzoek. In oktober was de daling in orders reeds dermate voelbaar, dat een groot aantal werknemers ontslag werd aangezegd of op korte termijn zal worden aangezegd. Het gaat om 14 pet van het bestand, berekend op een gemiddeld totaal van ruim 57.000 in het derde kwartaal. Seizoeninvloe den zijn buiten beschouwing gela ten. Nog dit jaar zal de grond-, water en wegenbouw 7.850 werknemers min der tellen. Uit reacties van bedrijven, DEN IIAAG (ANP) In het provi ciehuis van Zuid-Holland in Den Haag zal binnenkort een interprovinciaal informatie- en documentatiecentrum voor luchtverontreiniging worden ge vestigd. Dit hebben gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland meegedeeld de provinciale begroting voor 1972. Gs. hebben het initiatief voor deze vestiging genomen om de schaars aan wezige kennis en deskundigheid over luchtverontreiniging zo economisch mogelijk te kunnen gebruiken en in terprovinciaal gegevens en kunnen uitwisselen. die nu nog terughoudend zijn met ontslag, blijkt dat. alsnog vele werkne mers op straat komen te staan als er geen nieuwe orders komen in dezelfde mate als voorgaande jaren. Dit bete kent dat, als het overheidsbeleid zo blijft nog 2.500 ontslagen, of bijna 5 pet, noodzakelijk worden. Dan zal het totaal aantal ontslagen in deze sector oplopen tot boven de 10.000. Regionaal bezien, zullen in Gro- WASHINGTON (AP) Zestig Ameri kaanse senatoren hebben zicli voor standers verklaard van een resolutie waarin wordt voorgesteld het haiMvest van de Verenigde Naties te wijzigen en in liet bijzonder het systeem op grond waarvan iedere lidstaat een stem uit- brengt in de algemene vergadering te herzien. Senator Alan Cranston heeft maandag tegenover de pers verklaard dat zijn re solutie ten doel heeft de Verenigde Na ties te versterken. Het principe dat ie dere lidstaat een stem uitbrengt, heeft, de grote landen verhinderd vertrouwen te stellen in de volkerenorganisatie, zo van Califomië. Hij wees erop dat lan- verklaarde de democratische senator den, die slechts 4 procent van de we reldbevolking vertegenwoordigen, een stemmenmeer,derheid in de algemene vergadering hebben. In de resolutie van Cranston wordt er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een conferentie ter herziening van het handvest. ningen. Friesland en Drenthe relatief de meeste ontslagen vallen, in het zuiden de minste. Noorden en oosten zijn daarmee opnieuw gedupeerd, ge zien het gebrek aan vervangende werkgelegenheid. Cijfermatig overzicht Aantal werknemers in derde kwartaal '71: noorden 6.500 oosten 9.900 westen 26.160 zuiden 14.840 totaal 57.400 Percentage ontslagen in vierde kwar taal: noorden 22.5 (1465) oosten 14,5 (14300) westen 14,5 (3630) zuiden 9,0 (18361 gemiddeld 13,3 (totaal 7861) Terughoudendheid Begin 1971 besliste de regering f 135 miljoen aan uitgaven te blokke ren. Daarvan kwamen enkele tiental len ten laste van de grond-, water- en wegenbouw. Dat was een eerste tegen valler. Nu voelt men de terughoudend heid, die wordt ingegeven door het schrappen van f 75 miljoen in het rijkswegenfonds, het verminderen van onderhoudsposten met. f 5 miljoen, het korten van het bedrag voor de provincies volgens de wegenuitke ringswet met f 20 miljoen en het verlagen en-of schrappen van subsi dies aan de gemeenten. TIENERS OVERVALLEN BANK IN KIEL KIEL (DPA Een roversbende van zes lot acht gemaskerde tieners, jon gens en meisjes gewapend met auto matische pistolen en revolvers heeft maandag bij een overval op een spaarbank in Kiel ongeveer 237.000 mark buitgemaakt. Eea klant die de ongeveer zestienjari-: gen met een kruk te lijf wilde, kreeg een kogel in zijn been. De politie heeft onmiddellijk uitvals wegen van de stad afgezet. TELEGRAFISCHE CONVOCATIE OP TELEGRAFISCH VERZOEK STATENLEDEN MIDDELBURG Er komt een apart statendebat over de kwes tie van de veertarieven Wester - schelde: volgende week maan dagmiddag om half drie. Gister middag ontvingen de statenle den telegrafisch de uitnodiging en agenda voor deze vergade ring, waarop een dag eerder eveneens telegrafisch namens 18 van hen was verzocht. De spe ciale zitting komt er overigens nadat het debat over de begro ting van het ministerie van ver keer en waterstaat in de twee de kamer al zo goed als gepas seerd is. Vanavond laat (dins dag) of uiterlijk morgen start aan het Binnenhof de behande ling van de begroting van dit de partement. De initiatiefnemer tot deze aparte sta tenzitting over de veertarieven. drs. W. L. A. Lockefeer (kvp) gaat er van uit dat pas volgende week dinsdag' in de tweede kamer over de waterstaats- begroting wordt gestemd. „Het is in ieder geval de bedoeling dat uitstel van de stemming wordt aangevraagd, wanneer deze week de kamerbehande ling- rond komt", legt hij uit. „En als het statendebat in Middelburg' nieuwe elementen oplevert, kan in de tweede kamer om een zogenaamde derde ter mijn voor de fractiewoordvoerders worden gevraagd". Of de heer Lockefeer dan nieuwe elementen uit het statendebat ver wacht? Hij zegt: „Ik laat nu nog niet het achterste van mijn tong zien. Er komt beslist wat. Ik heb nog iets achter de hand". Het Zeeuws-Vlaamse KVP-statenlid herinnert er graag even aan, dat hij vorige week na afhandeling van de PZEM-affaire. al heeft een statendiscussie over de vëertarie ven op gang -le brengen. „Het college had de brief van minister Drees over deze tariefsverhoging bij de veerdien sten al van 13 augustus binnen en ik vond het. langzamerhand tijd worden dat. de staten gelegenheid werd gebo den om hardop over deze zaak le denken. Ik wilde de hele affaire ook in samenhang met de beslissing over de bouw van een derde dubbeldeks- veerboot en over het begin van de bouw van een vaste oeververbinding Westerschelde behandeld zien. Maar mijn eerste initiatief in deze is om| zeep gebracht. Ik za.g dan ook geen! andere uitweg meer dan een speciale statenzitting te verzoeken op grond van artikel 6 van het reglement van orde". Is het niet wat laat reageren, mosterd na de maaltijd nu de kamer al bezig is met de behandeling van de water staatsbegroting? Drs. Lockefeer: „Beter dit. dan hele maal niets. Zonder een statenzitting op het laatste moment, zou het erop uitgedraaid zijn dat Zeeland helemaal geen mening had laten blijken". Het KVP-statenlid, dat het initiatief heeft genomen tot deze bliksemuit- nodiging voor een speciale zitting, laat er geen twijfel over bestaan „dat hij niet zal nalaten het Zeeuwse colle ge van gedeputeerde staten ernstig te kapittelen over het feit dat zij hebben verzuimd de staten tijdig over deze zaak aan het woord te laten. En of ik in dit geval op zere tenen trap laat me verder koud". D', A fit lij K je gang van zaken rond het aangekondigde de- bat in provinciale staten over de veertarieven is weinig ge- lukkig. Gedeputeerden heb- ::aLv^i ben het initiatief overgelaten aan een groep statenleden met als gevolg, dat er pas maandag aanstaande een vergadering over de ta rieven kan worden gehouden. Te laat. Deze week immers behandelt de twee de kamer de begroting van minister Drees en dat houdt in. dat bij die gele genheid niet bekend zal zijn althans niet officieel hoe de staten van Zeeland denken over het voornemen van de bewindsman de tarieven te doen herzien. Weliswaar zal in de ka mer nog worden gepoogd de stemming over de begroting tot volgende week aan te houden, zodat eventueel nog om een derde termijn kan worden verzocht, maar dat betekent niet veel meer dan het aanleggen van een nood verband. De kern van de begrotings behandeling valt nog deze week en bij die gelegenheid had het standpunt van Zeelands provinciaal bestuur bekend moeten zijn. Er is echter geen officieel standpunt op dit ogenblik. Er is niet meer dan een brief van gedeputeerden aan provinciale staten, waarin kennis wordt gegeven van het voornemen van de minister hogere tarieven te laten vragen. Er ïs nog altijd geen nota van gedeputeerden over dit onderwerp, er is eigenlijk alleen maar een soort luchtledig, dat vermoedelijk volgende week maandag wordt opgevuld. En dan nog alleen om- dat een groep sta tenleden er om heeft gevraagd. Van de kant van het college zal wel worden be toogd, dat het ook bij gedeputeerden in de bedoeling lag een speciale ver gadering aan de tarieven te wijden, maar dat neemt niet weg dat dit voornemen nog niet had geresulteerd in een oproep. Vandaar het onver wachte initiatief van drs Lockefeer: hij kreeg vanzelfsprekend vol doende steun, een initiatief dat echter in feite felle kritiek inhoudt op gede puteerde staten. Maar ook de heer Lockefeer en de zijnen kunnen er niet voor zorgen, dat er deze week een of ficieel Zeeuws standpunt op de tafel van de tweede kamer ligt. Geen Zeeuwse visie. Dat is onjuist, ook al zou er worden getwijfeld aan hei effect van een dergelijk stand punt tijdens de kamerdebatten. Er be hoort in ieder geval een poging te worden gewaagd om druk op de ka mer uit te oefenen. En dat heeft het provinciaal bestuur nagelaten, waar door de minister bij voorbaat al de eerste ronde heeft gewonnen. Er zijn groepen in Nederland, die zich in der gelijke zaken anders en agressiever op stellen, de Stichting Weg bijvoorbeeld. Deze instelling heeft op het juiste mo ment de kamer de resultaten aange boden van een opinie-onderzoek inza ke de wegenplannen van de regering. Niet aldus in Zeeland: hier moet nog snel op de valreep een debat worden gehouden, opdat de kamer even vóór de stemming over de verkeersbegro- ting let wel: vóór de stemming, niet: vóór de behandeling kennis krijgt van een officieel Zeeuws stand punt, Een zonderlinge gang van zaken. Oorzaak? Vermoedelijk de onwerkba re situatie, die was ontstaan tengevolge van de PZEM-affaire. Deze veren-pro cedure maakt dan ook dwingend dui delijk, dat de PZEM-kwestie nu einde lijk eens moet worden opgeborgen. De verhoudingen dienen te worden genor maliseerd wil het beleid er niet verder onder lijden. Inmiddels is er nog weel een nieuwe affaire onder de toch al verduisterde PZEM-zon ontstaan: twist onder de zonen uit het confessio nele huis. De KVP en de CHU hebben zo kwam vorige week naar buiten voorlopig de contacten opgezegd met hun antirevolutionaire broeders. We hebben overigens de indruk, dat het hier om vooral één broeder gaat, namelijk de fractievoorzitter van de AR-partij in de staten. Misschien dat nu alle betrokkenen uit de gang van zaken rond dit verendebat de lering trekken, dat slechte persoonlijke ver houdingen fnuikend zijn voor de openbare zaak. Fnuikend en op de duur ook ridicuul. In deze verenkwestie bijvoorbeeld komen de Zeeuwse staten bij wijze van spreken volgende week hijgend door de achterdeur van de kamer bin nen, een paar minuten vóór sluitings tijd. In het horecawezen roept men op zulke momenten: „Hoogste tijd he ren". En dergelijke late klanten krij gen niks meer ingeschonken. Zo zal het in de kamer ook wel gaan: lege glazen en verhoogde tarieven. DEN HAAG (GPD) De regering heeft een portefeuille met werkprojec ten achter de hand om deze bij een oplopende werkloosheid in uitvoering te kunnen brengen. In deze portefeuil le zijn werkprojecten opgenomen uit dc normale programmas van werken van ri.jlcsinstanties en lagere' publiek rechtelijke lichamen, die naar ver wachting de komende twee a drie jaar zullen worden uitgevoerd. Per 1 september 1971 bevatte het totale werkbestand 4365 projecten, waarvan de kosten thans worden ge raamd op 3.600.000.000,- en de werk gelegenheid op rond 2.200.000 manwe- ken of rond 50.000 manjaren. Aldus antwoordt minister Boersma van soci ale zaken en volksgezondheid op vra gen van het tweede-kamerlid Wïel- draaijer (pvda). Voor wat eventuele financieringspro blemen betreft, merkt de minister op, dat in het kader van de voor de gemeenten in het leven geroepen zoge naamde ventrale financiering bij de toedeling van vaste financieringsmid delen algehele prioriteit wordt toege- •kend aan de aanvullende werkgelaaa*»* heidsobjectaa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1