PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND IN EEG - ZEGE VOOR HEATH Regering wil steun geven aan plan Marcel van Dam Verrassend grote meerderheid kiest voor Europa Nieuwe planning hoger onderwijs Weinig nieuwe gezichtspunten na eerste gesprek tussen gedeputeerde staten en minister Drees FINANCIERING DEEL WONINGBOUW UIT BESPARINGEN OP GEZINSINKOMEN DRIE DODEN BIJ ONTPLOFFING VAN TANKSCHIP Vandaag in cl© krant... Verrassing REGERINGSNOTA AAN KAMER 'ORIËNTEREND KARAKTER' Commissaris Van Aartsen verving minister Drees op persconferentie Pap gestort Geen servi tuut 214e jaargang - no. 254 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i. Mil. v«n <ta CV t Vrijdag 29 oktober 1971 Korenbeurs op ie Graanbeurs Pagina 2 nd4799, adv. 011S6-58 (Van onze correspondent) LONDEN Het Lagerhuis heeft na een monsterdebat van 6 da gen dat vaak tot aan het ochtendgloren voortduurde donderdags avond om tien uur met 356 tegen 244 stemmen een meerderheid van 112 het voorstel goedgekeurd dat Engeland op de door de Britse regering in Brussel voor de vijfjarige overgangsperiode verkregen voorwaarden zal toetreden tot de EEG. Het was een waarlijk historische be slissing. Niet omdat de Britten, zoals de tegenstanders van aansluiting vol houden de rest van de wereld de rug hebben toegekeerd, maar omdat ze als één van de belangrijkste partners zoals premier Heath in zijn slotrede verklaarde de EEG zullen helpen ver sterken en tot verdere wasdom bren gen. Het resultaat van de stemming werd door de voorstanders staande met een luide ovatie en met het wuiven van hun papieren begroet- Op het moment dat de uitslag bekend werd schoten er aan de kust bij Folkestone zeven vuurwerkraketten in de richting van Frankrijk omhoog die het Engelse kanaal in groene Bengaal- Op de foto's: rechts premier Ed ward Heath vol vertrouwen op weg naar het lagerhuis voor de stemming; links: zo bracht gis teravond een Engelse avondkrant het nieuws over de beslissing van het Britse parlement om toe te treden tot de EEG. DEN HAAG (GPD) De regering is bereid steun te verlenen aan plannen de wo ningbouw op te voeren door besparingen op het gezinsinkomen zoals is voorge steld door de Vara-ombudsman Marcel van Dam en voorzitter Brouwer van de katholieke bouwvakbond St.-Jozef. De regering is bereid deze woningen in aan merking te laten komen voor de jaarlijkse bijdragen in de exploitatie. Voor wonin gen tot een bepaalde kostprijs zou dat neerkomen op bijna 50 procent van de kostprijshuur. Door individuele aanvullende huursubsidie zou de regering er voor willen zorgen dat de huur dan zou worden teruggebracht tot ongeveer 150 gul den per maand. Dat heeft minister Udink gezegd tijdens de behandeling van zijn begroting in de tweede kamer. Er zou verder overwogen kunnen worden om uit het contingent woningwetwoningen eenzelfde aantal voor zulk een speciale regeling in aanmer king te brengen. De minister meent dat er eerst overeenstemming dient te ontstaan over de ma tiging van lonen en prijzen in het overleg tussen werkgevers en werknemers. Als daarna een besparing ten behoeve van de woningbouw gerealiseerd kan worden, dan is het kabinet bereid aan zo'n initiatief tegemoet te komen. Minister drs. B. J. Udink van volks huisvesting aan het woord bij de aan vang van de be- ■adslanrngcn over de rijksbegroting jor het departe- lent nan volks- 1 vesting en ■'ümtelijlce orde ning. FRANKFORT (DPA) Bij een ont ploffing op het met 400.000 liter benzi ne geladen Duitse tankschip 'Main- tank 5' in de oliehaven van Offenbach, bij Frankfort, zijn donderdag de echt genote van de kapitein en diens twee kinderen omgekomen. De vrouw was onmiddellijk na de ex plosie, die het tankschip grotendeels uiteenrukte, met haar zoontje van an derhalf jaar in het water gesprongen. Haar lijk is geborgen, doch het kind wordt vermist. Het vierjarig dochter tje van de kapitein kwam in cle vlam men om. De tankboot was nog maar kort tevo ren begonnen met het lossen van de benzine toen, vermoedelijk door een lek in de leiding, brand uitbrak. Bin nen enkele seconden deed zich een he vige explosie voor. In wijde omtrek sneuvelden de ruiten. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7, 9 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 15. Televisie op pagina 17. Financieel nieuws op pagi na 19. Een dergelijke gedachte kan volgens de minister slechts verder vorm krij gen in een gezamenlijk overleg van de sociale partner's en de overheid. De regering is bereid een dergelijke ge dachte is te brengen in een gesprek. De oppositie vroeg de minister hoe hij een dergelijke steun zou willen finaneieren. Minister Udink verklaarde dat daarvoor 'ruimschoots' geld aan wezig is, maar libhtte niet toe waar dat daar vandaan zou moeten komen. De minister deelde de kamer mee, dat het met de afgifte van vergunningen voor de woningwetbouw dit jaar niet zo snel gaat. Met name in het westen en het midden van het land bestaat een grote achterstand. Dat betekent volgens de minister echter niet, dat er daardoor ook minder huizen gebouwd zullen worden. Hij verwacht, dat er voor het einde van het jaar nog een verbetering zal optreden. De minister voelt niets voor plannen van de oppositie om meer geld uit te trekken voor 2500 extra woningwet woningen, omdat naar haar mening minder belangstelling bestaat voor de particuliere sector dan de minister denkt. De minister verklaarde een brief van de raad van bestuur van het bouwbedrijf te hebben gekre;_ waarin wordt medegedeeld, dat men bereid is het aantal te bouwen wonin gen in de particuliere sector jaar lijks met 15 procent te willen verho gen. Meer woningen Volgens de minister dient bij de wo ningbouw de grootte van de aan te nemen complexen te worden opge voerd. Hij meent, dat het gebruik van kleine elementen vesnellend en daar door kostenbesparend kan werken. Het hoeft daarbij volgens de minister niet om grote elementen te gaan, die in het verleden veelal tot gelijkvor migheid van de huizen gaat, maar om kleinere leemten, die tal van varia tie-mogeiijkheden overlaten. De kost prijs van de woningen dient verder beperkt te worden door de algemene bestrijding van de inflatie, meent de minister. Andere belangrijke punten uit de rede De huurharmonisatie zal voortgang hebben. Er zal prioriteit gegeven worden aan de aankoop en het bouwrijp maken van gronden voor woning bouw. De minister heeft de lagere overhe den gevraagd de plannen voor de komende tien jaar bekend te ma ken. Hij zal daarover verslag uit brengen, met name over de knel punten daarbij. De minister staat positief tegen over de bouw van zgn. casco-wonin gen, waarvan een deel van de af bouw aan de bewoner wordt over gelaten. Er is een toenemende behoefte aan eengezinswoningen. In 1967 bestond 55 procent van de nieuwbouw uit eengezinswoningen, in 1970 was dat al 71 procent. De minister zal zich bezinnen op de werkelijke waarde van het rijks- goedkeuringsbeleid. Dat is de minis ter op dit moment nog niet hele maal duidelijk. Later op de avond diende de opposi tie moties in waarin gevraagd werd om verschuiving van de datum van doorvoering van de huurharmonisatie voor corporatie- en gemeentewoningen en om zodanige veranderingen dat onverantwoord langdurig leeg staan van woningen onmogelijk wordt ge maakt. Ook het voorstel om geld uit te trekken voor 2500 extra woningwet woningen werd in ,de motie opgeno men. Huurbelasting Minister Udink staat in beginsel niet. afwijzend tegen de invoering van een huurbelasting om de doorstroming te bevorderen. Dat betekent echter niet, dat hij zich met deze uitspraak al wil vastleggen voor de toekomst. De bewindsman zei, dat hij zal beslis sen naar aanleiding van een studie die op het ministerie over dit onderwerp wordt ingesteld. De minister had de (Zie slot pagina 13 kolom 5 se gloed zetten. Op de krijtrotsen van Dover werd een vreugdevuur ontsto ken, dat op de Franse kust werd beantwoord. Voor het parlementsgebouw dromde een grote menigte samen. Velen had den tevergeefs de hele dag in de rij gestaan in de hoop een plaats op de publieke tribune te bemachtigen. Er werd ook urenlang met spandoeken, borden en pamfletten door tegenstan ders van Engelands aansluiting gede monstreerd. Het resultaat van de stemming was een grote verrassing voor de regering, want volgens de voorspellingen zou de meerderheid waarvan men overi gens lang tevoren zeker was, waar schijnlijk hoogstens 70 of misschien 80 bedragen. Uit de gedetailleerde uitslag blijkt dat bij de Tories 282 voor toetreding stemden, 39 tegen, 2 onthielden zich en 1 was afwezig wegens ziekte. Bij Labour stemden 199 tegen aanslui ting, 69 voor, terwijl zich 19 van stemming onthielden. Van de zes liberalen stemden 5 voor en 1 tegen aansluiting. En van de onafhankelijke leden stemden er 5 tegen en onthield zich 1 van stem ming. Hoewel het aantal tegenstemmers bij de conseivatieven aanzienlijk groter was dan verwacht dat kwam waar schijnlijk omdat er voor deze fractie een vrije stemming was toegestaan was aan de andere kant ook bij Labour het aantal voorstemmers gro ter dan oorspronkelijk was aangeno men. Het gevolg van deze situatie was dat het puur partijpolitieke asi van deze dramatische stemming werd teniet gedaan en premier Heath na afloop juichend kon verklaren in een schriftelijke uiteenzetting dati het parlement op de meest effectieve wij-ze dwars door de partijen heen zijn opvatting zo zuiver mogelijk heeft weergegeven. Dit betekent vol gens Heath dat aangezien alleen het parlement kan beslissen de stemming representatief is voor het Britse volk. Wat ook de opiniesteekproeven mogen beweren. Volgens Labour zouden al leen nieuwe algemene verkiezingen over Engeland lidmaatschap van de Zie slot pag. 13 kol. 1 SCHIPHOL: De dochter van wij len Sir Winston Churchill. Sarah Churchill, kwam donderdagmid dag aan op de Amsterdamse lucht haven. Ze zal vanochtend in Utrecht de klassieke Edisons uit reiken. DEN HAAG Om te komen tot een betere planmatige ontwikke ling van universiteiten en scho len voor hoger beroepsonder wijs zullen de bewindslieden van onderwijs en wetenschap pen binnenkort met een wets ontwerp komen, waarin een al omvattend planningsysteem wordt voorgesteld". Dit systeem zal voornamelijk gebaseerd zijn op de gegevens van het planning bureau McKinsey, dat sinds be gin 1970 op verzoek van minis ter Veringa een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van een nieuwe planningproce dure. In grote lijnen komt de procedure, die het ministerie voorstaat, neer op een planning in drie fasen en 'per discipline'. Dat blijkt uit- een nota die donderdagavond aan de Tweede Ka mer is aangeboden. Fasen De drie fasen die gehanteerd zullen worden, zijn een lange-termijnfase (zich uitstrekkend over tien jaar), een middellange-termijnfase (over vier jaar) en een begrotingsfase (betrek king hebbend op het komende, lopende jaar) Dat de planning 'per dis-cipline' wordt uitgezet, houdt in dat er een indeling gemaakt zal worden van aan elkaar verwante studierichtingen bij universiteiten en hoger beroepsonder wijs. Elke dan ontstane groep van studierichtingen, aangeduid als disci pline, wordt als een geheel gezien bij de planning. In de lange-termijnfase worden per (Zie slot pagina 13 kolom 2) OVER WESTERSCHELDEVERBINDING EN BAALHOEKKANAAL (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Dc Zeeuwse commissa ris, mr. J. van Aartsen, en gedeputeer de M. J. van Poelje zijn donderdag na een eerste gesprek met minister dr. IV. Drees over onder meer de Wester- schcldcverbindingcn en liet Baallioclt- kanaal niet met duidelijke toezeggin gen op zak naar Middelburg terugge reisd. Wel hebben de Zeeuwse gesprekspart ners aan het onderhoud, dat een 'sterk oriënterend karakter' had, een aantal indrukken overgehouden Minister Drees houdt voor de ex ploitatie van de Scheldeveren vast aan de zogenaamde 60-40 verhou ding. G. S. van Zeeland hebben zich, aldus mr. Van Aartsen, nog niet neergelegd bij een verhoging met 35%, maar ze zullen zich over dit onderwerp wel nader moeten beraden. Over de vaste Westerscheldeverbin- ding kan in de eerste helft van 1972 een beslissing worden ver wacht. Minister Drees beloofde dat hij deze voor Zeeland zo belangrij ke zaak vooraf diepgaand zal be studeren. Over het ontwerpen van een derde dubbeldekker kan op korte termijn een vermoedelijk gunstige beslis sing worden verwacht. Gedeputeer de Van Poelje zei echter, dat dit niet betekent dat het schip dan ook daadwerkelijk wordt gebouwd. Behalve voor het maken van een ontwerp moet de minister afzon derlijk toestemming geven voor de aanbesteding en de bouw. Er is bij de minister begrip voor de wens van het provinciaal be stuur, omdat de mogelijkheid van industrievestiging langs het Baal- hoekkanaal niet bij voorbaat uit te sluiten. 4 Over een binnendijks- of buiten dijks tracé voor het Baalhoekka- naal staat nog niets vast. Minister Drees ontkende dat hij al een keus zou hebben gedaan. Hij wacht op het advies van de Raad voor de Waterstaat. Het zal nader worden onderzocht of het water uit de Brabantse perslei ding nog wel totaal ongezuiverd bij Waarde op de Westerschelde kan worden geloosd. Dit laatste mede in verband met de bochtafsnij ding bij Bath. Ifloe ilijk De Zeeuwse commissaris zei na af loop aan het gesprek de indruk te hebben overgehouden, dat vooral de kwestie van de veertarieven voor Zee land heel moeilijk zal komen te lig gen. Tegenover minister Drees zijn alle bezwaren nog' eens op een rijtje gezet, maar de bewindsman houdt van zijn kant vast aan de eis, dat 40% van de exploitatiekosten door Zeeland zelf moeten worden opgebracht. De kwestie van de tariefsopbouw be- (Zie slot pag. 7 kol. 6) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Drees van verkeer en waterstaat heeft het donderdag aan de Zeeuwse commissaris mr. .1. van Aartsen en gedeputeerde Van Poelje over gelaten, om een aantal belangstel lende journalisten iets te vertel len over liet bijna drie uur duren de gesprek dat men met de be windsman had gevoerd. In tegen stelling tot wat in zulke gevallen vrijwel gebruikelijk is, dook mi nister Drees na het onderhoud snel de deur van zijn w erkkamer in, om zich daar te wijden aan een lunch met de directeur-genc- van de PTT Zelfs de eigen voorlichtingsdienst van het ministerie was met het onverwachte optreden van de be windsman wat verlegen. Maar dankzij mr. Van Aartsen kreeg de buitenwereld toch nog gelegen heid van het besprokene kennis te nemen. Af en toe voorzichtig formulerend „ik zit hier zo'n beetje voor de minister te pra ten" deed hij de standpunten van minister Drees uit de doeken. En even later stelde hij zich gewillig op voor de camera's van het NOS-journaal, ook daarbij de- plaats innemend die de NOS-ver- slaggever eigenlijk aan ür. Drees had toegedacht. fc&ntliin Gisteren zijn gedeputeerde staten van Zeeland op bezoek geweest bij minis ter Drees en bij die gelegen heid is wel duidelijk gewor den dat de bewindsman er niet aan denkt ook maar een millimeter terug te gaan met zijn ta rievenpolitiek voor de Westerscheide- veren. Hij hanteert de vuistregel, dat het rijk zestig procent betaalt in de tekorten van de veren, zodat de res terende veertig procent van de gebrui kers moet komen. Die verhouding zes tig-veertig is nu verstoord, met andere woorden: de tarieven omhoog. Eigen lijk zegt de bewindsman het iets min der scherp: het is hem om het even wie nu precies die veertig procent be taalt. Zou Zeeland niets voor verho ging voelen, dan zou de provincie moe ten overwegen uit eigen middelen zo veel aan de tekorten bij te dragen, dat de verhouding zestig-veertig toch wordt gehaald. Maar gedeputeerden hebben gisteren minister Drees laten weten dat daar geen sprake van kan zijn: een dergelijke aanslag op de pro vinciale middelen zou leiden tot be vriezing van allerlei provinciale taken. Daar valt niet aan te denken. De commissaris der koningin in Zee land. mr J. van Aartsen, zei gister middag in Den Haag na afloop van het gesprek met de minister, dat gede puteerde staten zich nog niet bij de verhoging hebben neergelegd. Dat klinkt veelbelovend, maar de vraag is natuurlijk wel of dat enig effect sor teert. Het standpunt van de minister staat namelijk vast, er valt niet aan te wrikken: hij vindt dat er een ta riefsverhoging moet komen. Zeeland is een andere mening toegedaan, maar de provincie kan niet uit eigen mid delen het verschil bijpassen. Het enige' wat in een dergelij ke situatie over blijft is een beroep op de volksverte genwoordiging: zij kan per motie vast stellen, dat de bijdrage van het rijk moet worden verhoogd. De minister zal een dergelijke uitspraak echter zon der twijfel naast zich neerleggen: hij moet immers rondkomen met het geld dat hij van de minister van financiën heeft gekregen. Nog afgezien daarvan: het lijkt ons zeer de vraag of een ka mermeerderheid te vinden zou zijn voor een dergelijke motie. In het ver leden is bij herhaling gehleken, dat d» kamer niet meer zo warm kon lopen voor dit onderwerp. Voor zover de situatie op dit ogenblik is te overzien kan men wel aannemen dat de pap is gestort, de tarieven zullen omhoog moeten. Het enige dat Zeelands provinciaal bestuur nog is gelaten, is het na gaan van de verdeling van de ta riefsverhoging over de diverse groepen gebruikers. Zoals men weet zal de verhoging ongeveer vijfendertig pro cent moeten bedragen, maar dat hoeft niet te betekenen, dat alle tarieven met dit percentage omhoog gaan. Er kan wat worden geschoven, mits het to taalbedrag maar wordt gehaald. Erg groot is de marge voor dit schuiven overigens niet: wanneer men een be paalde groep bijvoorbeeld inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen geen ver hoging laat betalen, maar de overige bewoners van Zeeland wel, dan ont staan ook eigenaardige verhoudingen. Enfin, daarover kunnen gedeputeerden .nu gaan filosoferen: men mag aanne men dat over deze problemen meer te lezen zal zijn in de nota, die zij over dit onderwerp nog moeten schrijven voor provinciale staten. Er kan dan daarover wat grommend en grimmig worden gedebatteerd, vermoedelijk zullen in de staten wel een of meer moties worden aangenomen, maar la ten we over het effect daarvan geen illusies koesteren: het einde van het lied is toch dat de verhoging doorgaat. Drees houdt het been stijf. Gedeputeerde staten hebben gisteren minister Drees er op gewezen, dat zij niet bij voorbaat een eventuele industrievestiging aan de landzijde van het Baalhoekkanaal wensen af te wij'zen. Nu heeft de minister het eens van het provinciaal bestuur gehoord: hij ging er namelijk van uit, dat van "industrie langs het kanaal (landzijde) geen sprake kon zijn, In de onderhan delingen met België heeft de Neder landse delegatie dat eveneens volge houden: geen industrie bij Baalhoek. Nu heeft dan het provinciaal bestuur een tegengeluid laten horen. Terecht. Bij de planologische vormgeving van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen behoort de ze mogelijkheid niet bij voorbaat te zijn uitgesloten. Het wil helemaal niet zeggen dat in de toekomst daar indus trievestiging nodig is, maar het bete kent wel dat de mogelijkheid moet kunnen worden afgewogen tegen bij voorbeeld Ossenisse. Den Haag wilde daar niets van weten en in Zeeland ging men er kennelijk van uit, dat daar niets aan viel te veranderen. Daar in is nu verandering gekomen: de dis cussie over de vestiging van eventuele industrieterreinen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is open. Het Baalhoekka naal mag wat dat betreft geen servi tuut inhouden op het streekplanwerk voor deze streek. Jongetje pleegde "sabotage" AMS1ERDAM (ANP) De Amster damse politie is achter de indentiteit gekomen van degene die op 7 septem ber 1971 in de Eendrachlspolder in Amsterdam een afsluiter in een olie- leiding van Rotterdam naar Mobil dichtdraaide. Het is een 14-jarig de biel Amsterdams jongetje, clie naar zijn zeggen wat wilde plagen. De jon gen deed onlangs bij de Gasunie in Rotterdam hetzelfde met een afsluit- kraan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1