Taiwan uitgewezen COMMUNISTISCH - CHINA IN VERENIGDE NATIES In november mogelijk beslissing over vakatures in raad van bestuur PZEM VVD en DS'70 niet gelukkig met het China-beleid Koningin prijst Europese politiek van West-Duitsland Vanavond hervatting loon- en prijsgesprek VRAGEN AAN REGERING Vandaag in de krant... MILIEUHYGIËNE ONDERWERP VAN GESPREK TIJDENS STAATSBEZOEK Zeven voorzitters: gisteren verkenning VOORDRACHT OP 19 NOVEMBER IN STATEN Voetslappen Turkse regering treedt af 214e jaargang - no. 252 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zeeuwse Courinl: F, v. <f. Volde en F. I. <ftn Boet. Heotdredectlei C. A. de Kok. Abonn.prilo 7per miind, ol 20,70 per kv tod. 4799, adv. 01186-584, exp. 2751) Middolkurj, Merkt SI, tel. 7631 (b.g.g. red. 2078|3162, adv. 6248). Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 Advertentieprijs 44 cent per mm. Minimumprijs psr advertentie ƒ6,60. Ingezonden mededelingen 21^ x tarief. Allo advertenticpr Woensdag 27 oktober 71 lucifers voor Kloveniersdoelen Pagina 2 (Van ome correspondent) In kringen van de VN wordt het mogelijk geacht dat een delegatie ran de Chinese volksrepubliek nog deze week zal aankomen in New York om zijn geloofsbrieven in ie dienen bij secretaris-generaal Thant. De secretaris-generaal zal deze brieven aan de veiligheids raad voorleggen, waar leden the oretisch bezwaar kunnen maken tegen de accreditatie. Dit wordt niet verwacht. Eerder deze week deden onbeves tigde geruchten de ronde dat er in Ottawa en in Londen Peking- vertegenwoordigers klaar stonden om naar, New York te reizen. Ge noemd wordt o.a. de vertegen woordiger van Peking in Ottawa, Hoeang Hoea (foto boven). Na de stemming in de VN ont stond grote vreugde bij de dele gaties van Albanië en Tanzania (foto onder). Bij de pijl de am bassadeur van Albaniëdie de winnende resolutie indiende. (Van onze correspondent) VERENIGDE NATIES (NEW YORK) Met 76 tegen 35 stemmen heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties maandag nacht communistisch-China toegelaten en Taiwan uitgewezen als lid van de volkerenorganisatie. Er waren 17 onthoudingen. De de legatie van Taiwan verliet de assemblee, kort voordat de door Al banië en Algerije ingediende resolutie in stemming kwam. De mi nister van buitenlandse zaken van Taiwan zei in een emotionele toespraak dat zijn delegatie besloten had niet langer „mee te wer ken aan de illegale procedures" van de Verenigde Naties. De stemming: kwam even voor vier uur in de morgen (Ne.» rlandse tijd), ongeveer zeven uren nadat het debat over de toelating van China was hero pend. De overwinning van de Albanese resolutie betekent een belangrijke ne derlaag voor de intensieve pogüigen die de Amerikaanse delegatie aan wendde om zowel China als Taiwan een zetel te geven in de Verenigde Naties een nederlaag die vooral door een aantal Afrikaanse delegaties met staand applaus werd begroet. Vrijwel alle beschikbare plaatsen voor genodigden, publiek, en pers waren bezet toen voorzitter Adam Malik, Indonesisch minister van buitenlandse zaken, de vergadering opende. Er heerste een sfeer van ongeduldigheid om door de brij van resoluties, tegen- resoluties, amendementen, en procedu re-technische moties heen te raken en tot de stmming van de eerste belang rijke motie te komen waarin Ameri ka om prioriteit vroeg voor de motie om de uitwijzing van Taiwan als een .belangrijke aangelegenheid' te schouwen. Op deze ,belangrijk'-verklaring had de Amerikaanse delegatie een-groot stuk van zijn strategie gebouwd, want dan zou voor de uitwijzing vair Taiwan een meerderheid van tweederde van de assemblee vereist zijn. Hoewel be kend was dat de stemming over dezè kwestie aan beide rijden op een of twee stemmen hing, hadden de Ameri kanen in een psychologisch publiciteits offensief voorspéld dat zij het zou den winnen. Zo ver was het echter nog lang niet, vooral dankzij de onverstoorbaarheid van de ambassadeur van Saoedi-Ara- bië, Jamil Baroody, die begon met de resolutie in te dienen (de vierde) waarin werd voorgesteld zowel Tai wan als China in de Verenigde Naties te houden, totdat deze landen onder ling tot een vergelijk" waren gekomen over hun relaties. Toen Baroody door andere procedures werd gedwars boomd dreigde hij te eisen' dat er op zijn al eerder ingediende amendemen ten stuk voor stuk zou moeten wor den gestemd, en land voor land. Ook de Amerikaanse ambassadeur Ge orge Bush probeerde de stemming zo lang mogelijk uit te stellen, zodat tenslotte het gerucht de ronde deed dat Washington wilde wachten op de terugkeer van dr Henry Kissinger, die vanavond in de hoofdstad terug wordt verwacht van zijn besprekingen Peking. In zijn rede zei ambassadeur Bush dat de Verenigde Staten niet probeer den de geschiedenis van China té her schrijven, behalve dat het geweld niet zou toestaan wanneer Peking er op uit zou zijn om Taiwan tc annexeren. Hij deed nogmaals een beroep óp de afgevaardigden om de uitwijzing van Taiwan niet de prijs te maken voor de toelating van Peking. Albanië bad het daarop over de .cyni sche pressietactieken van de Verenig de Statèn die in deze zitting van de assemblee ongekende hoogten hadden bereikt. Geen uitstel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De China-politiek van het kabinet-Biesheuvel heeft tot onenigheid in het kamp van de regeringspartijen geleid. Stemde' Nederland donderdag ochtend vroeg in de algemene vergadering van de VN met in stemming van de confessionele fracties voor de Albanese reso lutie, die het lidmaatschap van Peking verbond aan de uitslui ting van Taiwan en onthield de delegatie zich van stemming over de Amerikaanse resolutie, die deze zaken ontkoppelde, VVD en DS '70 zijn met het stemgedrag van de Nederlandse delegatie niet erg gelukkig. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5 en 6. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3, 7 en 9. Sport op pagina 11. Televsie op pagina 13. Financieel nieuws op pagina 15. De heren Pors (ds'70) en Berkhouwer (vvd) hebben de minister-president en de minister van buitenlandse zaken nu schriftelijke vragen gesteld over de opstelling van de Nederlandse delega tie in de algemene vergadering. Zij willen weten wélke overwegingen ten grondslag liggen aan het besluit de (Zie slot pag. 3 kol6) Saoedi-Arabië stelde toen voor stemming een dag uit' te stellen, om de alsnog ingediende amendementen en resoluties te bestuderen. „Peking heeft nu al 21 jaar gewacht, kan die ene dag er nu ook nog niet bij?!', vroeg ambassadeur Baroody. De span ning was merkbaar in de verhitte argumenten van de voor- en tegen standers maar toen er tenslotte over PIANIST KORT VOOR VOORSTELLING OVERLEDEN GRONINGEN (ANP) Dinsdagavond, kort voor een voorstelling van dc Hoofdstad Operette uit Amsterdam tie stadsschouwburg te Groningen is de 48-jarige pianist en repetitor Joop Brul. nen de Bruin overleden. De pianist van de Hoofdstad Operette was ruim 10 jaar aan dit gezelschap verbonden. De dirigent van de Hoofdstad Operette1 John Kapper verving hem. Het pu bliek, de stadsschouwburg was vrijwel uitverkocht, werd niet ingelicht over het overlijden. Men heeft overwogen de1 voorstelling af te gelasten maai- 'zag hiervan af. het uitstellen werd gestemd werd de motie verslagen met een kleine meer-j derheid van 56 tegen 53 stemmen, en! 19 onthoudingen. Het was opmerke-i lijk dat Nederland zich voor het uit-j stellen van de stemming uitsprak. I Met deze overwinning leek het eerste, ijs gebroken te zijn ten gunste van de Albanese resolutie. Op dit punt beslo-' ten Albanië en Algerije hun offensief in te zetten om te voorkomen dat er nu prioriteit verleend zou worden aan de motie waarin om een tweederde meerderheid van de stemmen werd gevraagd. Toen de prioriteitsmotie i eindelijk door voorzitter Adam Malik. die zich overigens een weinig be kwaam leider van de vergadering toonde ter tafel werd gelegd, slen terde ambassadeur Baroody opnieuw naar het sprekerspodium om priori- (Zie slot pag3 kol. 3) Koningin Juliana bij aankomst in Bonn. Vrolijk wuivend naar de menigte op het stationsgebouw loopt de koningin met, president Heinemann naar de wachtende auto. (Van onze correspondent) BONN Koningin Juliana heeft dinsdagavond de 'moed en heldere blik' geprezen, waarmee in de bondsrepubliek wordt gewerkt aan de samenwerking tussen de Europese volken. „De creatieve inspanningen van bondskanselier Brandt, om ontspanning en veiligheid te bevorde ren, Zijn door de hoge onderscheiding van de Nobelprijs voor de vrede erkend. Met u verheugen wij ons hierover van ganser harte", aldus de koningin tijdens een tafelrede waarmee zij een toe spraak van president Heinemann beantwoordde. DEN HAAG Dinsdagmiddag, na drie uur praten, is het over leg van de zeven voorzitters der werknemers- en werkgeversor ganisaties en de beide voorzit ters van de looncommissie der Stichting van de Arbeid afgebro ken. Vanavond wordt het ge sprek voortgezet. De deelne mers schetsten dit eerste deel van het nieuwe overleg over de loon- en prijsmatiging als ver kennende besprekingen, die nut tig waren. Het overleg is in deze eerste fase niet afgerond. Men is niet tot defini tieve conclusies gekomen over de pun ten, die aan de orde werden gesteld. Cijfers zijn niet genoemd. Over de hoogte van de totale loonkostenstij ging en hoe dit tot stand zou moeten komen is niet gesproken. Maar de staiid van zaken is dermate, dat tot voortzetting kon worden besloten. Vanavond zal worden bezien of er con crete beslissingen kunnen valenl. De volgende punten zijn aan de orde geweest: het karakter van het' overeg. Moet. een globale aanduiding worden gegeven van wat verder met lonen en prijzen dient te gebeuren of dienen richtlijnen te worden verstrekt voor vrij e onderhandelingen in de be drijfstakken? Op welke wijze kan in houd worden gegeven aan de positie van het hoger personeel en kan dit erbij worden betrokken? Op welke wijze is het mogelijk greep te krijgen op de prijsontwikkeling als er afspra ken worden gemaakt over de lonen. Is er in het beleid plaats voor uitbrei ding van de meest dringende collectie ve voorzieningen? Is deze periode gelijk nuttig om ook een beleid uit te stippelen voor de toekomst ten aan zien van de investeringen en de facto ren, die daarop van invloed zijn zoals milieubeheer, ruimtelijke ordening en regionale politiek? Al deze punten zijn dinsdagmiddag globaal benaderd en niet uitgediept. Wat de overlegprocedure betreft, de voorzitters rijn het cr over eens dal zij snel moeten voortgaan. Zij willen de problematiek spoedig geheel door nemen en mogelijk tot een oplossing brengen. En zij zijn zich er terdege van bewust dat er niet zo veel tijd meer is. Daarom gaan zijn woensdag avond in dezelfde opstelling door. Op het terras van de vilia Hammer- Schmidt, zijn ambtswoning, had de Westduitse president zijn koninklijke gasten 's middags 't schitterende uit zicht getoond op de drukke verkeersa der die door Bonn noordwaarts naar Nederland stroomt, 's Avonds, tijdens hun toespraken in het slot Augustus- burg, waar koningin en prins een gala-diner en een officiële ontvangst, werden aangeboden, kwam zowel hij' als koningin Juliana in toespreken op dat onderwerp terug. Beiden noemden! het snel vervuilen van de Rijn als een1 van de grote gemeenschappelijke pro blemen. Koningin Juliana sprak overigens haar tevredenheid uit over de nauwe en effectieve samenwerking die zich op het gebied va.n de milieubescher ming tussen Nederland en de hondsre publiek ontwikkelt. Datzelfde onder werp was 's middags al besproken door de ministers van buitenlandse zaken Schmelzer en Scheel. Volgens de Nederlandse bewindsman nai de Duitsers met waardering kennis van de verklaring die minister van verkeer en waterstaat Drees over de Groninger 'smeerpijp' heeft afgelegd. (Minister Drees heeft verklaard dat geen ongezuiverd water in hèt Eems- Dollart hekken zal worden geloosd. Europa Moest het politieke gesprek op het hoogste niveau beperkt blijven tot hoffelijkheden waarbij president Heinemann zijn prettige herinneringen aan het staatsbezoek in Nederland, november 1969, ophaalde de beide bewindslieden konden zich onmiddel lijk tot concrete onderwerpen bepa len, Uit de bespreking van de houding die de Westeuropese landen in de toekomst tegenover de DDR zullen innemen, bleek duidelijk dat de Ne derlandse regering in geen geval stap- Zie slot pagina 9 kolom 5) AANDEELHOUDERS BESLISTEN NOG NIET OVER ONTSLAG DIRECTLUR MIDDELBURG Het ligt in de bedoeling, dat de vergadering van aandeelhouders van de PZEM in een vergadering op maandag 22 november aanstaan de nieuwe leden zal benoemen in het dagelijks bestuur van de PZEM. Er wordt naar gestreefd in de vergadering van de staten van Zeeland van vrijdag 19 no vember de staten een voor dracht te presenteren ten aan zien van de beide gs-leden en een statenlid voor de raad van bestuur en het db van de PZEM, Dat werd dinsdagavond duidelijk tij dens een besloten vergadering van aandeelhouders van dc PZEM. Dc op zet is dat ook de gemeente op korte termijn overleg pleegt over de vaca tures van gemeentelijke zijde in dé raad van bestuur. Van die kant is daartoe intussen een initiatief geno men. Commissaris der koningin mr. J. van Aartsen deelde de vergadering van aandeelhouders meè, dat gedeputeerde A. J. Kaland zijn ontslag als lid van de raad van het bestuur en daar mee ook van het db van de PZEM heeft ingediend. Hij herinnerde het al eerder aangekondigde vertrek van de db-leden M. J. van Poelje (es) W. Huson (staten), M. J. van Dijke en naar treeft deze vacatures zo snel mogelijk weer aan te vullen. I. Pilius (gemeenten) en liet weten, dat men er in de raad van bestuur Er werd tijdens dc vergadering van dinsdagavond geen beslissing genomen over het ontslag van dc met buk tengewoon verlof zijnde directeur ir. T. Bogcrd. Naar liet zich laat aanzien zal in de vergadering van 22 november ook over deze zaak beslissing vallen. Dinsdagavond werden de heer Bogerd en zijn beide raadslieden mr. dr. C. A. van Haren en mr. N. W. A. Brinkman nogmaals gehoord. Het ging daarbij met name om nadere toelichtingen van de heer Bogerd op verklaringen, tijdens de aandeelhoudersvergadering van 4 oktober afgelegd door een aan tal personeelsleden. Daartoe werd de heer Bogerd dinsdag een tiental door de juridisch adviseur van de PZEM, mr. J. J. van der Weel, opge stelde vragen voorgelegd. Tot de kern punten hoorden een aantal vragen rond de verklaring van administrateur J. M. de Koning inzake het befaamde ordernummer voor de Domburgse bungalowbouw. Ook werd nog nader ingegaan op de verklaring van administrateur C. Faas- se, dat de directeur over liet afschrift van hei ordernuinmer zou hebben ge zegd: „Dil briefje kunt u wel ver scheuren." De heer Bogers persisteer de bij zijn opvatting, dat daarmee niet was bedoeld dat het briefje letterlijk moest worden verscheurd. Nieuwe ge zichtspunten kwamen niet naar voren. Er bleven hiaten tussen de verklarin gen van bet personeel en de directeur. Tijdens de vergadering legden ook drie personeelsleden een verklaring voor de vergadering' van aandeelhou ders af ten gunste van de directeur. Daarbij werd er onder meer op gewe zen, dat de onrust onder het PZEM- personeel niet met de bungalow-affai re is begonnen, maar al te signaleren was bij da komst van de heer gerd: 'er werd gesteld, dat het bedrijf toen van een 'bedrijf waar we ons als een familie voelden' werd tot een 'modern geleid bedrijf', terwijl voorts werd geattendeerd op de veranderin gen in het promotiebeleid en dergelij- Na afloop van de vergadering van aandeelhouders van kwart voor acht tot kwart voor elf werd de volgende schriftelijke verklaring ver strekt: „De heer Bogerd is in de gelegenheid gesteld zich te verweren tegenover aandeelhouders met betrek king tot de door personeelsleden afge legde verklaringen op 4 oktober. Ver wacht mag worden, dat de aandeel houders in een volgende vergadering; waarschijnlijk in de tweede helft van november een beslissing zullen, nemen inzake het ontslag van de heer Bogerd, Verder is gesproken over een tijdelijke voorziening in de directeurs functie en over de vacatures in de raad van bestuur". JjafttlijK Na de Russische oktober revolutie schreef de Ame rikaanse journalist John Reed een later beroemd ge worden boek over de gebeur tenissen in wat toen nog Pe- trograd heette. Zijn werk bleek achteraf een belangrijke bron voor de geschiedenis van de Russische revolutie en had een markante titel: 'Tien dagen, die de wereld schokten'. In het najaar van 1917 waren er ech ter in Amerika en Europa maar wei nig, die begrepen dat het in Rusland om werkelijk wereldschokkende zaken ging, die de loop der historie zouden veranderen. In de Nederlandse pers bijvoorbeeld van die dagen werd vrij wel geen enkele fundamentele be schouwing opgenomen over de achter gronden en doelstellingen van de bolsjewiki: men beperkte zich tot de vermelding van feitelijke gebeurtenis sen. Later pas heeft men begrepen, dat het in oktober 1917 inderdaad ging om tien dagen, die de wereld schok ten en dat. de revolutionairen uit Rus land bij wijze van spreken „hun voet stappen achterlieten in het zand van de tijd". Deze laatste beeldspraak is nogal romantisch: rij is afkomstig van de negentiende-eeuwse dichter Long fellow, maar spreekt de moderne mens toch wel aan. Hij heeft die voet stappen in letterlijke zin zien zetten, namelijk toen de eerste mens de maan betrad en daar nadrukkelijke sporen achterliet op de maanbodem, afdruk ken „in het zand van de tijd". Op dit ogenblik is er reden zich af te vragen of in dit jaar 1971 in overdrachtelijke zin niet soortgelijke tekens worden achtergelaten. In dit verhand rijst met name de vraag: hoe moet op dit moment de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties worden ge zien Als een incident, dat weliswaar niet van belang is ontbloot, maar geen wezenlijke betekenis voor de nabije toekomst heeft Het is haast ondenk baar. Het ziet er eerder naar uit, dat te zijner tijd dit be sluit tot die gebeur tenissen moet wor den gerekend, die de wereld schokten en dat diegenen die China binnen de Verenigde Naties hebben toegelaten, inderdaad duidelij ke voetstappen hebben gezet in het „zand van de tijd". Wellicht is het voor barig deze conclusie te trekken, maar zij dringt zich niettemin op: het be sluit in de Verenigde Naties staat niet alleen, maar is een onderdeel van een reeks gebeurtenissen, die dit jaar de aandacht trokken. Een reeks, die wijst op accentverschuivingen in de wereld politiek. We willen enkele van die feiten noe men. In de eerste plaats de reis. die Nixon naar Peking zal maken. Deze reis wijst er op, dat de Verenigde Staten China niet langer meer nege: ren als machtsfactor in Azië. Amerika ziet derhalve de realiteit onder ogen, dat China wereldpolitiek kan bedrij ven, als industriële zowel als militaire macht. Dat kan grote gevolgen hebben voor de feitelijke machtsverhoudingen in deze wereld: in de toekomst gaat het niet meer alleen om de verhoudin gen tussen Moskou en Washington, maar om het krachtenveld China - Rus land-Amerika. De gevolgen daarvan zijn in Europa nu al merkbaar: de liquidatie van de tweede wereldoor log is op gang gekomen via de 'Ostpo- litik' van Brandt, maar had pas een redelijke kans van slagen omdat Rus land bereid bleek er aan mee te doen. Vanwaar die wijziging Omdat de bui tenlandse politiek van Moskou niet meer in de eerste plaats een Europees beleid is, maar zich nu richt op de ver houding Amerika - China. De accenten zijn verschoven, een verschuiving die haar invloed deed gelden in de regio- naal-Europese sfeer: Engeland en de EEG kwamen dichter bij elkaar. Die toenadering heeft niet alleen te maken met de economie van de zes en van Engeland, maar is ook verbonden met nieuwe politieke verhoudingen in. ae wereld: tussen deze superstructuren is een verenigd Europa de enige moge lijkheid om een factor van enige in vloed te zijn. Deze feiten en ontwikkelingen zijn niet van vandaag of gisteren: ze spelen al vele jaren een rol in de wereldpolitiek. Het markante op dit ogenblik echter is dat plotseling een versnelling optreedt. Er is ergens een beweging ontstaan, die vrij snel voort plant. Niemand echter weet precies hoe en wanneer deze beweging zal zijn beëindigd, niemand ook kan ex act aangeven in hoeverre er dan een nieuwe stabiliteit zal zijn ontstaan. Het werkelijke proces is namelijk on eindig veel gecompliceerder dan bij be nadering kon worden aangeduid. Bin nenlandse factoren spelen een rol, in de Verenigde Staten en elders, ontwik kelingen binnen de industriële maat schappij oefenen invloed' uit, bijvoor beeld de discussies over de toekomst van deze maatschappij, voorts ook de verhoudingen met de derde wereld. Re cente gebeurtenissen het besluit van de VN met name duiden in ieder geval op veranderingen. Later zal blij ken welke invloed ze hebben gehad. Misschien zijn er dit jaar inderdaad voetstappen gezet „in het zand van ae tijd", die een heel nieuwe richting be tekenen. Wellicht wordt later over de afgelopen week in de Verenigde Naties geschreven als de dagen „die de wereld schokten". In ieder geval zijn er ver anderingen te signaleren, die van grote betekenis voor de toekomst kunnen zijn. ANKARA (AFP) De Turkse rege ring onder leiding van premier Nilia- terim is dinsdagavond kort voor mid dernacht afgetreden, zo heeft minister van justitie Ismail Arar meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1