„Invalide werknemers zijn voor vele bedrijven nog steeds taboe" EÉlElOfeï makkeren Groei inwonertal Valkenisse: consequenties over hele linie KVP-kringbestuur wil dat Drees zijn uitspraak herroept Fischer wint OOK 8e PARTIJ 'sport voor gehandicapten belangrijk' WINKELSLUITINGSWET WORDT AANGEPAST VOOR BORSELE 'Rustiek meubel in 't Sint Pieter' Jacht in brand en gezonken in Walchers kanaal Man verdacht van bromfietsdiefstal Twee gewonden bij botsing met boom MAANDAG 25 OKTOBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VOORZITTER VAN SCHAICK TIJDENS CONGRES GEHANDICAPTEN IN HULST: HULST „Bï.ï het bedrijfsleven leeft nn" steeds een weerstand om gehandi capten in dienst te nemen. Wat voor resultaat hebben de revalidatie en stu die als we toch niet in de gelegenheid worden gesteld om onze eigen inkom sten te verwerven. Iedere werkgever heeft de verplich ting bij de aansteling van personeel ook aan de gehandicapten te denken. Voorzitter G. H. M. van Schaick trok zaterdagmiddag nogal van leer tegen de houding van een aantal bedrijven ten opzichte van de invaliden, tijdens het zestiende congres van de Neder landse katholieke invalidenbond afde ling Zeeland in de 'Bleeuwe Hoeve' te rozijn openingswoord herinnerde de heer Van Schaick aan een rapport, dat door een speciale commissie in opdracht van het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid is ge maakt. Deze commissie heeft onder vele bedrijven een enquête over deze problematiek gehouden. „De eerste conclusie was", aldus de heer Van Schaick.„dat een hoop van deze be drijven onvoldoende op de hoogte waren van de mogelijkheden om inva liden op de loonlijst te plaatsen Voorzitter Van Schaick verwees naar de wet plaatsing invaliden. „Op grond hiervan moet iedere werkgever met meer dan twintig werknemers ten min ste één invalide in dienst nemen. Gro tere bedrijven één op de vijftig Volgens de heer Van Schaick gaat dit in de praktijk echter niet altijd op. Er bestaat nog een weerstand, waar vooral de blinden en rolstoelers mee| te maken hebben" De voorzitter van de Nederlandse katholieke invaliden- bond afdeling Zeeland, hoopte dat aan deze toestand snel een einde komt. Als we niet kunnen werken, voelen wij ons buitengesloten. De mens kan toch dan pas goed functioneren wan neer hij werkt?" Sportbeoefening Een ander probleem, zo meende de heer Van Schaick, vormt de sportbe oefening voor de minder validen. De voorzitter liet tot uiting komen, dat er op dit gebied nog wel het een en ander te verbeteren valt. Deze uiterst belangrijke zaak vraagt des te meer onze aandacht, nu volgen de week de derde Zeeuws-Vlaamse sporthal te Oostburg wordt geopend. Deze sporthallen zijn gebouwd voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaande- ren. Omdat wij ook deel uitmak— van deze bevolking ben ik van n ning, dat wij eveneens het recht ^heb ben om er gebruik van te maken". De heer Van Schaick zei overtuigd te zijn, dat het onmogelijk is om alle drie sportaccommodaties voor de ge handicapten beschikbaar te stellen. „Dan moeten er nu eenmaal bepaalde voorzieningen worden getroffen, die veel geld kosten" Hij vond het daar om verheugend, dat de gehandicapten iedere zaterdagmorgen terecht kunnen in het nieuwe Oostburgse zwembad. De heer Van Schaick wees verschillen de malen op de noodzaak van sport- I ADVERTENTIE) goede (maandag)morgen! Maandag 25 oktober 1971 GOES Lyceum, 20 uur: bijeen komst openbaar onderwijs. Prins van Oranje, 20 uur: voorlich tingsavond hartstichting. MIDDELBURG - Abdij 11. 20 uur: lezing voor het Zeeusch Genootschap. Gasthuis, 19.45-21 uur: uitzending ra- ulo Walcheren. SOUBURG Rode-Kruisgebouw, 14 uur: bijeenkomst- Nederlandse vereni ging van huisvrouwen. Bachtenpoorte, 14 uur: filmvoorstel ling bejaarden. VLISSINGEN Sfcrandhotel, 20 uur: jaarvergadering woningbouwvereni ging Sint-Willibrord. ZAAMSLAG Voormalig gemeente huis, 19.30 uur: verkeersquiz. GOES Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: tentoonstelling 'Hans Warren, be wegend portret van een dichter, criti cus, vertaler'. Bovenzaal Nuttsspaarbank 10-12, 14-17 uur- tentoonstelling werken Antoon Beysens. MIDDELBURG Van Benthem en Jutting, 9-17 uur: tentoonstelling wer- Ken Wim Vaarzon More! en mevrouw L. Messer-Heijbroek. SAS VAN GENT Uilenspiegel, 14-18 uur: tentoonstelling werken Dirk Jan Kibbeling. TERNeuzen Varenscentrum 14-17 uur: tentoonstelling werken Ben Bon BERGEN OP ZOOM Roxy. 20 uur: ■JffiS 18 jaar. 18 jaar "d 20 uur: Wat zien ik' MTOELTORO City, 20 uur: Bex- P°es huey, 18 jaar ETBURG Ledel, 20 uur: The love story, 14 jaar. terneuzen Luxor. 20 uur: The love story, 14 jaar. gissingen Alhambra, 20 uur: ue nonnen van Parijs, 18 jaar denJ7,£fN^RliIV1 Noord- en Mid- JiTironix^J6 Goes lei- 01100-4444. de£rS'T M Zeeuwsch-Vlaan- en te Terneuzen, tel. 01150-4444. G. H. M. VAN SCHAICK beoefening door invaliden, in verband met de broodnodige lichaamsbewe ging en revalidatie. Hij was er zich va,n bewust, dat het uitbouwen van de ii.validenspori zeer moeilijk is en „een zaak van lange termijn". Dit weer houdt vele gehandicapten om tot de sport te komen, hetgeen betekent dat een groot aantal invaliden een brok levensgeluk wordt onthouden. Daarom moeten veel invaliden tot een aan hun handicap aangepaste sportbeoefening worden gebracht" „Daarbij moet er van worden uitge gaan, dat een invalide recht heeft om deel. te nemen aan het maatschappe lijk leven. De gehandicapte is geen uitzondering meer in de wereld van vandaag, maar een normaal verschijn sel. Jaarlijks komen er 30.000 bij". De heer Van Schaick betoogde dat de minder validen niet meer zijn weg te denken uit de huidige maatschappij. „Net zo min als de jeugd en de bejaarden. In de sport wordt ruimte geschapen voor de jeugd. Ze worden opgenomen in de club van Volwasse nen. Ook de ouderen komen in vereni gingen en dat geeft hen faciliteiten tot sportbeoefening". Hij vroeg zich af, of het niet juist zou zijn, om ook invali den in deze clubs te integreren. Ter illustratie van zijn pleidooi voor meer sportmogelijkheden voor de gehandi capte mens noemde de heer Van Schaick enkele cijfers. In Nederland zijn er 300.000 invaliden. Hiervan is de helft in staat om sport te beoefe nen. Slechts 2100 van deze mensen doet dat ook. Het jaarlijkse congres begon zater dagmorgen met een eucharistievie ring in de kapel van de 'Blaauwe Hoeve', opgedragen door pastoor Ver dunnen van de St.-Willibrordus-paro- chie'. De bijeenkomst werd afgesloten met een optreden van het jeugdorkest 'De Harmonicaantjcs' uit Breda. VLISSINGEN Stichting Filmkring Vlissingen startte het nieuwe seizoen VLISSINGEN Vrijdagavond hield de Stichting Filmkring Vlissingen de eerste filmvoorstellingen gehouden in 'Het Anker', dit keer werd gebruik ge maakt van het vestzaktheater 'Eden- burgh' aan het Bellamypark. In dit sfeervolle theatertje wex-d de Franse film 'Jeux interdits' (Verboden spel) getoond, een ontroerend spel van twee kinderen, van de cineast Renë Clé ment. Vooraf werd de film 'Rembrandt, schilder van de mens' vertoond. Voor deze eerste filmvoorstelling was een zeer geringe belangstelling. Mocht men het vorige seizoen op een gemiddelde van zestig bezoekers rekenen, deze avond kwam het aantal niet boven de tien bezoekers. De volgende voorstelling vindt plaats op 19 november, eveneens in theater 'Edenburg'. Getoond wordt dan de be kende film 'De roverssymfonie'. VROUWENPOLDER Vergadering van conditietraining Onder voorzitterschap van de heer J. Tax, hield de vereniging voor conditie training te Vrouwehpolder de jaarver gadering. De vereniging telt momenteel 19 leden. Besloten werd deze winter in de zaal te trainen, waarvoor on der andere een volleybal is aange schaft. In het zomerseizoen wil men vriendschappelijke voetbalwedstrijden gaan spelen. Als clubkleding zal ge dragen worden een oranje blouse met zwarte bies en oranje kousen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Dekken en M. Verhage res pectievelijk als secretaris en penning meester herkozen. Gewonde bij botsingen in Vlissingen VLISSINGEN Het afgelopen week einde werd bij verkeersongevallen in Vlissingen een bromfietster gewond en ontstond vrij lichte schade. Zondagmorgen reed de bromfietster J. A. M. uit Vlissingen op de Bloemenlaan in de richting van de kruising met de Hercules Segherslaan bij de Hendrik Vroomlaan. Bij het naderen van deze kruising verleende ze geen voorrang aan de bestuurder I. B. van een perso nenwagen, die op de Hercules Seghers laan vanuit de richting Meindert Hob- bemalaan reed. De bromfietster werd door de auto geschept en kwam op de motorkap terecht en werd tegen de stoep gegooid. Met een hersenschud ding, een kaakfractuifr en een verwon ding aan de heup werd ze per ambu lance naar ziekenhuis Bethesda ver voerd. Zaterdagavond ontstond blikschade toen de Vlissingse bromfietser A. v. V. vanuit het Groenewoud komende, geen voorrang verleende aan de automobi list C. L. O. uit Vlissingen. Er ontstond een botsing. Zondagavond raakten twee brommers en een geparkeerd staande auto bij een botsing betrokken. De uit Wissenkerke afkomstige bromfietsers A. A. D. en L. A. v. L. reden in de Coosje Busken- straat vanuit de richting Betje Wolff- plein. L. wilde uitwijken voor de gepar keerde auto en raakte daarbij de ande re bromfietser. Het tweetal kwam te vallen en raakte daarbij de auto. Zo wel de brommers als de auto liepen lichte schade op. BEROEPINGSBERICHTEN Clu'. Geref. Kerk Beroepen te Middelburg, ds. J. Kievit te Almelo. Op 2 november in de raad Niet voor alle dorpen gelijk HEINKENSZAND In de dinsdag 2 november te houden vergadering krijgt de raad van de gemeente Borselc ook een voorstel voorgelegd tot vaststelling van een verordening in gevolge de winkelsluitingswet. Dit houdt onder meer in dal van liet ver bod om de winkels na 18.00 uur voor bet publiek geopend te hebben vrij stelling wordt verleend tot 19.00 uur gedurende dc periode van april tot en met september. Voor kappersbedrijven geldt deze vrij stelling bet gehele jaar. De balvedagsluiting wordt voor de ker nen van de gemeente Borsele als volgt geregeld: dinsdag na 13.00 uur Drie wegen (behalve voor kapperszaken), Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, Hoedekenskerke en Oude- lande, woensdag na 13.00 uur Lewe- dorp (behalve voor kapperswinkels) en Nieuwdorp (behalve voor slagerijen en kapperswinkels). Een koopavond is voor de kernen Baarland, Ellewouts dijk, 's-Gravenpolder, 's-I-Ieerenhoek, Heinkenszand, Kwadendavnme, Lewe- dorp, Nisse en Ovezande bepaald op de vrijdagavond tot 21.00 uur. De raad krijgt voorts een verzoek te behandelen van de Vereniging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Gereformeerde Grondslag te 's-Graven polder om medewerking bij de aan schaf van een naaimachine, een aantal leesboeken, een projector met toebe horen en een aantal filmstroken, een methode voor vaderlandse geschiede nis en een methode voor pluriforme leesvormen. B. en w. stellen voor om de bijdrage aan het Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs te verhogen tot 600,-. De raad wordt gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen inza ke het bestemmingsplan 'Industrieter rein Sloe II'. Betreffende de binnen gemeentelijke decentralisatie stellen b. en w. voor om g.s. te berichten dat in de gemeente Borsele reeds van de in de gemeentewet geboden gelegenheid gebruik is gemaakt en dat, wanneer daaraan behoefte zou bestaan Hr. ivv nengemeentelijke decentie li geval tot geval zal worden bezien. Tegen de vaststelling van de voor schriften, deel uitmakende van de be stemmingsplannen .Industrieterrein Sloe 1967 en 1969' is alleen door het raadslid I. A. van Royen te Baarland bezwaar ingediend. B. en w. stellen voor dit bezwaar ongegrond te ver klaren en de voorschriften vast te stel len. Afwijzend willen b. en w. beschik ken op enkele verzoeken om schade vergoeding' als bedoeld in artikel 49 van de wet, op de ruimtelijke orde ning. Eveneens afwijzend staan b. en w. tegenover een subsidieverzoek van de Stichting_ Nationaal Katholiek Thuisfront, ue subsidie voor het Zeeuws studiefonds willen b. en w. ver hogen en wel tot 0.15 per inwoner. De raad zal dokter A. F. R. van Op- dorp ontslag moeten verlenen als ge meentegeneesheer in verband met zijn benoeming tot geneesheer-directeur van de tehuizen Maria ter Weel en Huize den Berg. Het college stelt de raad voor om niet in te gaan op het verzoek om subsidie voor de restau ratic van de hoeve 'Landlust' te Nieuw dorp. Evenmin voelen b. er. w. er wat voor om een bijdrage te verlenen in de aanschaffing van een Sint-Nicolaaskos- luum door de oudercommissie van de openbare lagere school te Baarland. Voor voorzieningen aan hel vereni gingsgebouw te Baarland wordt eer. krediet, gevraagd van f 3.901),—. De heer IJ. Eversdijk re Heinkenszand heeft verzocht hem ontslag te verle nen als voorzitter van de stichting dorpshuis te Heinkenszand. De Vereni ging tot stichting en instandhouding van een r.k.-lagere school te Noord Kraaijerd in de kern Lewedorp vraagt medewerking van de gemeente bij het realiseren van een hoofdenkamer cq. leerkrachtenkamer, een opbergruimte voor leermiddelen en nieuwe toiletten, alles in de rk lagere school te Lewe dorp. De raadsleden krijgen in deze vergade ring, die gehouden wordt in het ge meentehuis te Heinkenszand en die om 19.00 uur begint, tevens de gemeen tebegroting voor 1972 aangeboden. De ïebanrioiing van deze begroting is be -'acember met een .i.ig ip U decpmb. Studiebijeenkomst plattelandsvrouwen over gehuwde werkende vrouw GOES De afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt op donderdag 4 novem ber een provinciale studiebijeenkomst in 'De Prins van Oranje' te Goes. Tij dens deze bijeenkomst, die om 13.00 uur begint en die als motto draagt 'Werken buitenshuis ook iets voor u?' zal het werken van de gehuwde vrouw van verschillende, kanten wor den belicht. Na de opening door de presidente, mevrouw M. S. Evers-Pauw, volgen er drie korte inleidingen. Mejuffrouw drs. J. M. Appel, consulente voor de arbeidsvoorzieningen van vrouwen bij het directoraat generaal van de ar-, beidsvoorzieningen van het ministerie van socale zaken, zal spreken over 'Het werken van de gehuwde vrouw buitenshuis'. Mr. J. S. P. Rietema, hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in de provincie in Zeeland, heeft tot onderwerp geko zen 'Arbeidsmogelijkheden in Zeeland' en de heer C. Paauwe, directeur van het boekhoudbureau van de ZLM, spreekt tenslotte over 'Hoe zit het met de belastingen?'. Na de pauze, waarin men voorlichtingsmateriaal kan inzien, worden er ervaringen uit gewisseld door gehuwde vrouv/en die een betrekking buitenshuis hebben. Tot slot is er gelegenheid tot het stel len van vragen. MIDDELBURG UIT HET ZAKENLEVEN MIDDELBURG In het pand Nieuw- straat 11 is zaterdagmorgen 'Rustiek meubel in 't Sint-Pieter' geopend, een tweede vestiging in Middelburg van het meubelmagazijn 'De Uiver'. Hierin heeft de eigenaar, de heer Adrie Boog aard, zich geheel gespecialiseerd op het rustieke, romantische meubel, va riërend van de oud-Hollandse knop- stoel tot fraaie, in handwerk vervaar digde stijlkasten. Zo zijn iri de intie me, door betimmering en stoffering sfeervolle ruimte enkele schitterende kussenkasten te zien, porceleinkasten en een Utrechtse poortkast, waarin kundige meubelmakers het oude am bacht laten herleven. Men vindt hier voorts eiken zitmeubelen en kleinmeu- belen, zoals theewagens en bijzetta feltjes, De kelder van het pand aan de Nieuwstraat kreeg eveneens een sfeer volle aankleding; hier is potterie bij eengebracht, alsmede tin, tegeltjes (Makkum). houten voorwerpen, gobe lins, Engels tapijt en stijlfoumituren. Deze collectie zal nog worden aange vuld met gietijzeren voorwerpen. Bij de stijlfoumituren mag men, met eni ge vrijheid, ook de ouderwetse, bijna polsdikke gordijnroeden rekenen, die ook weer, na een afwezigheid van zo'n vijftig jaar, 'terug' zijn. WATERSCHAP WALCHEREN VERGADERT 28 OKTOBER MIDDELBURG In de algemene vergadering van het Waterschap Wal cheren, die donderdagmiddag 28 okto ber wordt gehouden, moet een aanbe veling worden opgesteld voor een ge zworene, ter voorziening in de vacatu re, die 1 januari aanstaande ontstaat bij het aftreden van mr J. H. C. Heyse. In deze vergadering zullen te vens de geloofsbrieven worden onder zocht van de verkozen hoofdingeland voor het ongebouwd in district IV, de heer L. F. Polderdijk te Nieuw- en Sint-Joosland.- Voorts komen voorstel len aan de orde tot wijziging van de bezoldigingsverordening van het wa terschap i.v.m. structurele herziening van het BBRA, tot wijziging van de vakantieregeling en vakantietoelage en een voorstel om de voor het rijksper soneel geldende salarismaatregelen per 1 juli 1971 van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het wa- terschapspersoneel. Officiële publikatie VLISSINGEN Hinderwet Openbare kennisgeving B. en w. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie, bureau al gemene zaken, een verzoek met bijlagen ter in. zage ligt van de NV Aannemings- en wegenbouw bedrijf P. H. Oifringa te 't Harde om vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een asfalteermenginstal- latie en een opslag voor wogenbouwmaterialen, op een perceel aan de Kranyerthaven (Vlissin- gen-Oost), kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, sectie M, nummer 530 (ged.). Gedurende tien dagen, te rekenen vanaf 26 oktober 1071, bestaat voor een ieder de gelegen heid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van de vergunning bij hun college in te bren gen. Voorts zal op dinsdag 0 november 1971, te 10.00 uur, ten gemeentehuize een openbare zitting gehouden worden, waarin mondeling be zwaren ingebracht kunnen Op het genoemde bureau kan van de terzake ingekomen sohrifturen kennis genomen De aandacht wordt erop gevestigd, dat inwoners van de gemeenten Vlissingen en Borsele lal er slechts tot beroep bij de kroon gerechtigd zijn indien zij, in persoon of bij gemachtigde, op de bovengenoemde openbare zitting zijn nen. Zij die hief. in deze gemeente wor nen, ten einde van hun beroepsrecht gebruik te kunnen maken, volstaan met het tijdig dienen van LAATSTE NIEUWS BUENOS AIRES (RTR) De Ame rikaan Bobby Fischer heeft ook tie achtste partij van de schaaktwee kamp met de Rus Rigran Petrosjan in winst weten om te zetten. Pet ros jan gal' zich gewonnen na de 40e zet. Fischer leidt nu met 5'A tegen 2Va en heeft, nog slechts 1 punt nodig om uit dager te worden van wereldkampioen «sski. Tn de negende oartij AANBIEDINGSBRIEF BIJ BEGROTING VOOR 1972 RIOOLPERSLEIDING WALCHEREN DOOR WONINGBOUW NU BIJZONDER URGENT MIDDELBURG B. en w. van Valke nisse noemden In hun aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting voor 19' zonder volgorde naar urgentie - een aantal kapitaalsobjecten, die zo spoedig mogelijk gerealiseerd moeten worden. Het zijn de bouw van een tweekla-ssïge kleuterschool in Koude- kerke (geraamde kosten 400.000). uitbreiding van de bijzondere basis school te Zoutelande 250.000), uit breiding bijzondere basisschool te Koudekerke, de centrale rioolperslei ding Walcheren, de kustriolering Val kenisse, de riolering tweede gedeelte Bosweg' te Zoutelande (ƒ65.000), de riolering en verbetering van de Duin weg te Zoutelande 285.000), de re constructie en riolering Dorpsstraat en Kerkplein te Bïggekerke (ƒ420.000), uitbreiding van het sport terrein te Zoutelande (ƒ100.000), uit breiding sportterrein en verbetering accommodatie te Kouderkerke, bouw' van het dorpshuis te Bïggekerke (aan deel gemeente .f30.000) en realisering van de bestemmingsplannen Biggeker- ke-Oost, Zoutelande-Noord, Koude- kerke-Zuid, zomerhuizenterreïn Melse- weg te Zoutelande en plan Dishoek te Koudekerke. „Dat de voortdurende groei van de gemeente qua inwonertal consequen ties met zich brengt behoeft uiteraard geen nader betoog", zo schrijven b. en w. in hun aanbiedingsbrief bij de begroting, die aan de orde komt in de raadsvergadering 'van dinsdagavond 2 november aanstaande. „Zo zullen", vervolgen b. en w. in hun brief aan de raad, „diverse voorzieningen onder an dere op het gebied van onderwijs, cultuur en sport de aandacht blijven eisen, terwijl, wil aan de toenemende vraag naar bouwrijpe gronden vol daan kunnen worden, met voortva rendheid aan de totstandkoming van nieuwe bestemmingsplannen en aan de realisering daarvan gewerkt moet worden. Ook de recreatieve voor zieningen zullen de aandacht blijven vergen". B. en w. van Valkenisse wij zen er op. dat mede in verband met de uitbreiding van de woningbouw de aanleg van de centrale rioolperslei ding Walcheren een punt vormt waar van de ontwikkeling dient te worden gestimuleerd. Rioolschap "De oprichting van een rioolschap waarover u in de eerstkomende verga- tiering een voorstel zal worden aange boden kan als een belangrijke stap in de realisering van deze hoogst BROMFIETSER GEWOND BIJ BOTSING MET AUTO MIDDELBURG Zaterdagmiddag is de 66-jarige bromfietsberijder H. H. uit Middelburg bij een botsing met een personenauto in de Prins Hen drikstraat zodanig verwond geraakt, dat hij per ambulance naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. De heer H. had een neusbeenbreuk en een hersenschudding opgelopen. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur. De bromfietsberijder, die slech thorend is, sloeg linksaf op het mo ment dat hij werd gepasseerd door een door de heer A. W. uit Seroosker- ke bestuurde personenauto. MIDDELBURG In het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Arne ïs zaterdagmiddag omstreeks kwart voor één het zeiljacht 'Eagle' van J. D. uit Terneuzen in brand gevlogen en gezonken. Eigenaar D. sprong over boord en bereikte zwemmend de vas te wal. De brand ontstond doordat D. een brandende lucifer op een lap met benzine liet vallen. D. was met zijn jacht van het Veerse Meer op weg naar Terneuzen. TERNEUZEN De Terneuzense ge meentepolitie heeft zondagmorgen om streeks vier uur de 47-jarige Terneu- zenaar J. M. de L. aangehouden op verdenking van bromfietsdiefstal. De L. was in het bezit van een brommer, die hij ergens in Terneuzen had ont vreemd. Nadat hij op het politiebu reau een bekentenis had afgelegd, werd L. weer op vrije voeten gesteld. De eigenaar van de bromfiets is nog niet op komen dagen- Koninginnepage in tv-programma MIDDELBURG Een team van AVRO's Televizier Magazine heeft zondagmiddag in Middelburg, in de tuin van onze medewerker Jan Wedts de Swart (P. Schollevaer) aan het Noordbolwerk opnamen gemaakt van de konginnepage, de grootste Europese dagvlinder, die na een afwezigheid van een kwart eeuw weer in Nederland is gesignaleerd. De heer Wedts de Swart, amateur-bioloog heeft zo als bekend over dit fenomeen in de PZC gepubliceerd: de konin- ginnepage was eigenlijk na de tweede wereldoorlog niet meer in Nederland waargenomen. Er kwa men veel reacties op deze publi katie: Bert Garthoff besteedde er in 'weer of geen weer' aandacht aan en zal dit aanstaande zondag morgen weer doen. De in Middelburg gefilmde konin ginnepage ei werden ook op namen van een pop gemaakt komen, heden, maandagavond op het scherm, in het om 21.10 uur beginnende AVRO's Televizier Magazine. De heer Wedts de Swart werd voor dit programma geïnterviewd door A van Wester- loo. Gameraman was Pïm Kor- Verschillende bestemmingsplannen! zijn in een zodanig stadium van voor- bereiding, dat zij in de eerstkomende maanden ter vaststelling kunnen wor den aangeboden. Het zijn de plannen Duinstreek -Zoutelande, Zoutelande - Noord, Dishoek (herziening). Buiten gebied Valkenisse en het plan Vebena- bos. De onverwacht snelle ontwikke ling van de woningbouw in de ge meente heeft ertoe geleid, dat de voorraad bouwrijpe grond nagenoeg is uitgeput terwijl nog geen nieuwe gronden beschikbaar zijn. Valkenisse groeit snel: in het eerste kwartaal van 1972 komen in Koudekerke honderd woningen gereed, waardoor hier de bouw van de nieuwe kleuterschool bijzonder urgent wordt. Het plan voor de uitbreiding van de openbare basisschool te Koudekerke kan binnen MIDDELBURG Bij een frontale botsing met een boom op de Dwars- kaai tc Middelburg zijn zaterdagavond] omstreeks kwart over zeven de be stuurder en een inzittende dame van een personenauto zodanig gewond ge raakt, dat zij per ambulance naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd.' De auto bestuurd door de heer C. W. de V. uit Middelburg, reed in de richting van de Beatrixbrug. In de flauwe bocht van de Dwarskaai ver loor De V. de macht over het stuur. De frontale botsing met de boom, die hiervan het gevolg was, was zo hevig, dat de boom bijna midden in de auto de wagen werd geheel vernield kwam te staan. De bestuurder liep beenletsel en een shock op en mevr. De V., zijn moeder, die naast hem zat, brak bij de botsing beide benen en liep verwondingen aan het hoofd op. De artsen Schram en Feikema verleenden eerste hulp. AGENT ACHTERVOLGT SNELLE BROMFIETSER MET BEHULP VAN PARTICULIERE AUTO HANSWEERT Vindingrijkheid van een Zuidbevelandse politie agent, bij de achtervolging van een halstarrige bromfietser, die een stopteken negeerde, kostte deze een proces-verbaal en inbe slagname van zijn (te snelle) ver voermiddel. Tijdens een routine-controle van de politie op de Oostkanaaldijk in Hansweerfc passeerde daar J. J. de S. die een stopteken van de controlerende agent negeerde en met onverminderde snelheid doorreed. De politiefunctionaris die slechts de beschikking had over een rijwiel was niet in staat de vervolging in te zetten en hield een voorbijkomende auto mobiliste aan, die aan het ver zoek om de voortvluchtige brom fietser te achtervolgen, voldeed. Tijdens de achtervolging bereikte De S. op zijn 'fiets met hulpmo tor' snelheden van ongeveer 80 kilometer per uur, maar in de buurt van Wemeldinge moest De S zijn meerdere erkennen in de personenauto en kon de doortas tende agent hem wegens het ne geren van een stopteken verbali seren. De S. gaf als reden voor zijn doorrijden op dat hij bang was dat zijn opgevoerde brom fiets in beslag werd genomen, waartoe de politieagent alsnog overging. enkele weken worden aanbesteed. Ver wacht wordt, dat op 1 janauri 1972 het inwonertal van Valkenisse rond 5000 zal zijn. Hierdoor kan, door een hoger dan geraamde uitkering uit het gemeentefonds de post onvoorzien, nu op 54.076 laag gehouden, nog aan zienlijk stijgen. Cijfers De inkomsten en uitgaven van de ontwerp-begroting 1972 zijn, voor wat de gewone dienst betreft, geraamd op respectievelijk 2.325.885 en ƒ2.271.809. De kapitaaldienst Iaat aan uitgaven een totaal van 6.868.721 zien en aan inkomsten een totaal van 5.546.402, zodat een nadelig saldo resteert, van 1.322.319. De uitgaven van de gewone dienst zijn procentueel als volgt verdeeld: algemeen beheer 20,26, openbare vei ligheid 3,32, volksgezondheid 1.65, volkshuisvesting 7,78, openbare wer ken 24,18, eigendommen 1,32, onder wijs 22,74, cultuur en recreatie 4,91, sociale zorg en maatschappelijk werk 10,67, economische aangelegenheden 2,30, belastingen 0,27, kasvoorzienin- gen 7,09 en 'overige uitgaven en on voorzien' 3,52 Uit de aanbiedingsbrief blijkt voorts, dat b. en w. in het eerste kwartaal van 1972 hopen te kunnen beginnen met het bouwrijp maken van de uit breiding zomerhuizenterrein Melseweg te Zoutelande. Over eenzelfde soort terrein, 'Het Kustlicht' te Zoutelande, kunnen binnenkort voorstellen worden verwacht. Eveneens binnenkort zullen nadere besprekingen worden gevoerd met het gemeentebestuur van Vlissin gen over het ontwerp-bestemmings- plan Westduin. Er moest zoals be kend een geheel nieuwe opzet voor dit plan worden gemaakt. Zodra de ex ploitatie-opzet van het plan 2e Bosweg te Zoutelande door g.s. is goedgekeurd, kan tot uitgifte van de inmiddels bouwrijp gemaakte gronden worden overgegaan. De bevolkingsaanwas heeft ook conse quenties in de sector sport. Beide voetbalverenigingen in de gemeente hebben een aanzienlijke toeloop van jeugdige leden, waardoor een grote behoefte bestaat aan uitbreiding van het aantal speelvelden. Er zijn reeds voorbereidingen getroffen. Het plan voor de uitbreiding te Zoutelande ïs volgende maand bestekklaar. Het ont- werp-plan voor de uitbreiding te Kou dekerke wordt eveneens zeer binnen kort verwacht. In de raadsvergadering van dinsdag avond 2 november komt naast de be groting voor 1972 nog een aantal voorstellen ter tafel, onder meer tot verhoging van de jaarlijkse subsidie aan de Stichting Zeeuws Studiefonds, het verlenen van een jaarlijkse subsi die aan het reclasseringsbureau Zee land, tot deelname aan de gemeen schappelijke regeling Sociaal Admini stratief Centrum, tot aanleg van een oarkeersfcrook in het plan West II en tot het verlenen van een subsidie voor het bejaaraenwerk te Koudekerke. De bejaardensociëteit voor dames kan de beschikking krijgen over het 'Jeugd honk' voor ƒ10 per middag. B. en w. willen deze huur voor rekening van de gemeente nemen. Schipper raakte bekneld tussen twee schepen HANSWEERT Schipper E. S. uit Sneek is zaterdagmiddag tegen vijf uur ernstig gewond geraakt toen hij bij de sluizen te Hansweert tussen twee schenen bekneld raakte. Met een gebroken bekken werd hij overge bracht naar het ziekenhuis 'Bergzicht' te Goes* Zeeuwse Collecte Nisse De Zeeuwse collecte heeft in Nisse in totaal 196,75 opgebracht. OVER VASTE OEVERVERBINDING TELEURSTELLING EN BEZORGDHEID TERNEUZEN Het bestuur van de Zeeuwse KVP-kring wil dat de tweede kamerfractie van de partij zorgt dat minister Drees terugkomt op zijn uit latingen tegenover het comité Wester- scheldeveren over de vaste oeverver binding en dat er werk wordt ge maakt van 'de realisering van de] bestaande plannen in een niet al te verre toekomst'. Dit schrijft het kringbestuur in een motie, die dezer dagen naar de ka merfractie is gestuurd. In het onderhoud met het verencomi té liet de bewindsman zoals ge meld weten dat er urgentere ver keersproblemen zijn dan het realise ren van een oeververbinding. Wel zal het kabinet in '72 nog een uitspraak doen, maar die kan zo stelde dr Drees ook negatief uitvallen. In de motie herinnert het kringbe stuur dat zijn 'rote teleurstelling en bezorgdheid' uitspreekt over de opmerkingen van de minister aan de toezeggingen van zijn voorganger over de vaste oeververbinding, de reeds gedane en nog aan de gang zijnde studies, het belang van de ver- STOFFELIJK OVERSCHOT DRENKELING GEVONDEN TERNEUZEN De rijkspolitie te wa ter heeft zondagmorgen rond negen j uur bij de spuisluis in de Braakman het stoffelijk overschot gevonden van i de zeventienjarige .1. Weïjns uit Ter neuzen. De jongen verdronk vrijdag-I middag in de Braakmankreek, nadat] zijn zeilbootje was omgeslagen. I binding voor West-Europa en m het bijzonder de industriegebieden Zeeuwsch-VIaanderenN oordwest- Frankrijk, in de toekomst Engeland en West-Nederland en het feit 'dat de financiering kan worden gewaarborgd en de exploitatie geen verdere stijgen de extra lasten voor het rijk behoeft mee te brengen". Volgens het kringbe stuur zullen er in de toekomst zelfs baten ontstaan. MARKTBERICHTEN VEILING ROTTERDAM 22 oktober. Andijvie 11—25 per kg, bloemkool: 5 stuks per bek 65—61 per stuk, 6 50—79, 7 4864. 8 36—68, 10 27—51, dubbele bonen: Ia 320—3D0 per kg, Ila 160—280, pronkbonen 120— 150. snijbonen 220—380, Chinese kool 13—23, rode kool 8—25, groene kool 10—24, spitskool 17—23, gele kool 3—17. kroten Ia 17—24, grote peen 10—20, peterselie 6—20 per bos, prei 20—38 per kg. selderij 1017 per bos, sla: Ia 14—27 per stuk, Ila 7—15, spinazie 37—67 per kg. spruiten: Ia 43—86, Ila 25—42. Id 70—99, uien 11—23, witlof: Ia 165—199, Ha 123—164, lib 115—147, aanvoer witlof 24 ton. Black aiic-ante 170—230 per kg, tomaten: A 690 per bak. B 670-680, C 550. VEILING ZWIJNDRECHT 22 oktober. Andijvie 11—22 per kg. spinazie 33—66, pfvi 18—23, uien 5—16, spitskool S—17. groene kool 1120, witte kool 17. rode kool 6,5 22, gele kool 17 Chinese kool 10, boerenkool 16 17, spruileü: A o4—69, B 3r, ',6C 25—27, D 47—75, snijbonen 290—330, stambonea 360, pronkbonen 120, witlof: A II 149176, B II 130—141, veldsla 130—210, bloemkool: AA 57— 73 per stuk, A 40-66, B 33—50, C 17—26, paprika 10—23, knolselderij 13—25, sla: A I, natuur, 1022, A I, glas, 724, komkommers: 75 96102, 60 86—89, 50 67—72, 40 50—52, 35 40—43, 30 29—32, krom 89—93 per kg, stek 19—65, tomaten: A 690—720 per bak, B 670— 690, C 570600, selderij 6—18 per bos, peteseli# 6—8, radijs rood 3555, witpunt 25—27. Cox's o. p. 25—58. golden del. 33, st. remy 27— 42. gieser wildeman 64—98, goudrenet 15—50, brederode 55, conference 19—36.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 5