PIOVINCIMI ZEEUWSE COURANT Twee vrouwen en 3 jongemannen BRITSE SOLDATEN SCHOTEN 5 NOORDIERSE BURGERS DOOD Onbekende man met 5 kogels doodgeschoten Het Wit-gele kruis luidt de noodklok over moeilijke financiële situatie Pakistan aanvaardt diensten van Thant Amerikanen rekenen op een meerderheid in het China-debat K0MPL0T TEGEN K0SYGIN IN TORONTO? Vandaag in de krant... 214e jaargang - no. 250 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 oktober 1971 i In één jaar 84.000 voetballers er bij. Pagina 9 c. e Abonn.prijs I. 2078 3162, adv. SOESTERBERG: Prins Bernharcl heelt zaterdag de B-'ihj Mitchell- bommenwerper, die de Indonesi sche luchtmacht, hem vorig jaar 'tijdens zijn bezoelc aan Indonesië heelt geschonken, overgedragen ian de bevelhebber dei- luchtstrijd krachten, luitenant-generaal G. van der Wolf. De plechtigheid vond plaats 'in het luchtmachtmuseum op de vliegbasis Soesterberg. waar het vliegtuig een ereplaalsje heelt gekregen. Op de toto de prins voor het toestel, in gesprek met de Indo nesische ambassadeur T. A. Na- ladiningrat (l.) en luitenant-gene raal G. van der Wolf. (Van onze correspondent) LONDEN In het eindeloze drama van Ulster volgt de ene verschrikkelijke gebeurtenis op de an dere. Nadat Britse militairen gedurende het weekeind in Belfast twee vrouwen hadden doodgescho ten, ondergingen drie jongemannen die in het stadje Newry op roof uit waren, hetzelfde lot met als gevolg een tot het uiterste verhoogde spanning en een nieuwe dubbele controverse. De beide doodgeschoten vrouwen wa ren zusters en respectievelijk 19 cn 30 jaar, de laatste moeder van vier kin deren. Volgens de militaire autoritei ten werd er uit de auto op de solda ten geschoten, die het vuur onmiddel lijk beantwoordden. Pas toen dc auto die na een stopteken te hebben gene- SCHIETPARTIJEN AAN GRENS MET INDIA GEMELD RAWALPINDI, NIEUW DELHI (AP-AFP) In een antwoord op een aanbod van secretaris generaal Thant van de Verenig de Naties, heeft de Pakistaanse regering zich bereid verklaard zijn goede diensten te aanvaar den ter vermindering van de spanning met India, zo is van onofficiële zijde in Rawalpindi j grens te overschrijden vernomen. Pakistan heeft al eerder voorstellen van de VN in verband met het con flict met India aanvaard, waaronder een om de vluchtelingen uit Oost- Pakistan onder toezicht van internati onale waarnemers naar hun land te laten terugkeren. Dit plan werd door India verworpen. Officiële zegslieden in Nieuw Delliï hebben verklaard dat ook daar een boodschap van Thant is ontvangen, maar zij achtten het zeer onwaar schijnlijk dat de regering van me vrouw Indira Gandhi daar positief op zou reageren. vluchtelingen uit het Ooslpakistaanse gebied Quasba aangekomen in de In diase staat Tripura. Pakistaanse militaire zegslieden in Dac-1 ca beweerden daarentegen dat Indiase] militairen verscheidene Oostpakistaan-1 se grensplaatsen met artillerie en an-i ti-tankwapens hebben beschoten, en dat daarbij 59 Pakistaanse burgers; om liet leven zijn gekomen. In een officiële verklaring van het Pakistaanse leger stond dat in cle buurt van 'Rangpur meer dan 70 In diërs waren gedood bij pogingen de Overval op pompstation TILBURG (ANP) Drie gewapende mannen van ca. 25 jaar hebben zater dagochtend een pompsation aan de Baronielaan overvallen. Zij dwongen de pompbediende de kassa te openen, die ongeveer 2000,- bevatte. De overvallers verdwenen claarop in een grijze personenauto, die kort daar na bij Breda werd teruggevonden. Hij bleek in Nijmegen gestolen te zijn.; Een speuractie van de politie rond de plaats waar de auto werd aangetrof fen, had geen resultaat. De politie neemt aan dat de daders in een an dere auto zijn overgestapt. Wapens gevonden TORONTO (REUTER) In de Cana dese stad Toronto zijn bij huiszoekin gen twee personen gearresteerd en I vuurwapens in beslag genomen nadat de politie de inlichting had ontvangen dal er pogingen zouden worden ge daan om de Russische premier Kosy- gin bij diens bezoek van 24 uur aan| de stad le vermoorden. Kosygin zoui daar zondagavond arriveren. Inspecteur Roy Soplet van de recher che in Toronto deelde mee dat zondag ochtend invallen waren gedaan in achttien woningen. „In een daarvan légden wij de hand op een grote hoeveelheid geladen vuurwapens", zo vertelde hij. Tot de wapens behoorden geweren, revolvers en bajonetten. De invallen waren gedaan nadat de poli tie tips ontvangen had over 'poging tot moord' op Kosygin. Volgens So plet schijnen 'niet veel mensen' bij de zaak betrokken te zijn. Enkeie van de invallen werden gedaan bij leden van een rechtse groepering. Paul Formm, een lid van deze groepering, zei dat de politie 'jachtgeweren en jacht- en vis sersmessen' in beslag had geeerd legen een muur botste bleek dat drie van de vier inzittenden vrou wen waren. Een 35-jarige moeder van zes kinderen kreeg glas- en schaaf wonden. Toen de schietpartij begon dachten de militairen met mannen te doen te hebben, omdat de vrouwen als zoda nig zouden zijn gekleed. Later werd gezegd dat ze slacks droegen en laar zen aanhadden. De vrouwen waren passagiers in een auto die zijn weg trachtte te banen langs een controle post van het leger in het roomskathó- lieke Pallsroad-district, een van de gevaarlijkste buurten van de stad. De slachtoffers, die in de rug door, kogels werden getroffen, waren de 30- jarige mevrouw Mary Ellen Meehan, echtgenote van een concertzanger en| de 19-jarige mejuffrouw Dorothy; Macquire. De commandant van het in het district opererend bataljon ver-, klaarde dat de actie van zijn mannen volkomen gerechtvaardigd was. Hij noemde het 'verachtelijk' dat de terro risten vrouwen als dekking gebrui ken. Maar zoals altijd in de Noordier-, se situatie is het uiterst moeilijk de juiste feiten vast te stellen. Volgens de autobestuurder bevonden; de vrouwen zich op de zogenaamde waakzaamheidspatrouille. Ze behoor den namelijk tot de groep wier taak het is de bevolking door middel van het tegen elkaar slaan van vuilnisbak ken of claxongeloei te waarschuwen het leger in aantocht is. MEVROUW DOROTHY MAGUIRE MEVROUW MOIRA MEHAN Schoten POLITIE: KOELBLOEDIGE EXECUTIE Maatregelen De politie heeft extra veiligheidsmaat regelen genomen voor Kosygins be zoek aan Toronto, waar veel vluchte lingen uit Oost-Europa wonen. Het bezoek van de 67-jarige Russische pre mier aan Canada is met veel inciden ten gepaard gegaan. Al op de eerste dag, op 18 oktober in Ottawa, werd hij aangevallen en bijna tegen de grond gedrukt door een 27-jarige Hon gaarse vluchteling. Deze daad werdj door de Canadese premier Trudeauj betiteld als een schande voor Canada. 1 De auto zigzagde door een zijstraat! die gedeeltelijk door militairen was geblokkeerd. Een peletonscomman-1 dant, die trachtte de auto te doen stoppen werd bijna weggemaaid. Aan bet eind van de straat stond een ander militair voertuig dat de straat blokkeerde, maar de auto zag kans zich door de nauwe opening heen te wringen. Soldaten zagen toen hoe dej achterruit van de auto werd verbrij-1 zeld door de punt van een geweer, waarna twee schoten uit de wagen, werden gelost. Dc militairen zijn er absoluut zeker van. Ze zagen de flikke ring van het vuur. Daarop schoten de militairen negen maal. De bestuurder verloor de macht over het stuur en botste met een; lekke band,tegen de muur. Het. duur-i de vijf minuten voordat de militairen] De onbekende kreeg vijf kogels dooi de auto konden naderen. In die iijd| zi,n bcf,aam. Twee daarvan werden zo ging de bestuurder er met een taxi, goed a]s zeker van voren op hem ,rj. o7i/ri afgeschoten en drongen in zijn rech- Zie Slot pag. ROl. 4-J terhand en in de horst. Drie schoten KESSEL (GPD) Met vijf kogels uit een 7,65 mm-pistool is een nog onbekende jongeman van 20 tot 25 jaar zaterdagmorgen vroeg op de wal van jachthaven Poseidon bij Kessel (L.) ver moord. De moord waarover de politie na 36 uur speuren zondag avond nog maar weinig bijzonderheden aan de weet was gekomen, heeft duidelijk het karakter van een koelbloedige executie. Architect F. J. II. Nicssen uit Helden voud zaterdagmorgen om half negen op weg naar zijn boot in de haven Poseidon liet slachtoffer van het mis drijf. De vermoerde jongeman Evacuatie De Pakistaanse regering heeft volgens hel Indiase persbureau PTI voorberei cungen getroffen voor 'een massale evacuatie' van haar diplomatieke staf uit India. PTI meldde zondag, „inlich tingen uit diplomatieke bron" cite rend, dat 56 functionarissen van de Palustaande hoge commissie in Nieuw JJelm het advies hebben gekregen hun Koffers te pakken met het oog op „een overhaast vertrek". Een woordvoerder van de hoge com missie ontkende dat er sprake was van een massaal of overhaast vertrek, hi Nieuw Delhi werd zondag officieel meegedeeld dat zeker 20 Indiërs zate dag °m het leven zijn gekomen bij artilleriebeschietingen van grensdor pen vanaf Palustaans grondgebied, net persbureau PTI meldde dal vori ge week ongeveer 200 Pakistaanse öurgers zijn gedood door beschietin gen met mitrailleurs vanuit Pakistaan se Sahre'-straaljagers. Als gevolg uaarvan waren er zaterdag 20.000 FRANSE CENTRISTEN ZEGGEN 'JA' TEGEN SERVAN-SCHREIBER NANTES (AFP) De Franse oppo sitiepartij van Jean Lecanuet, het de mocratisch centrum, heeft zicli zondag op haar congres in Naritcs uitgespro ken voor ccn hergroepering van 'al len die zich bevinden tussen de (gaul listische) meerderheid en dc commu nisten'. Daarmee, zeiden de centralis ten 'ja' tegen Jean-Jacques Servan- Schreibcr, die een week tevoren tot voorzitter van de radicaal-socialisti sche partij werd gekozen en die een grote 'hervormingsbeweging' bepleit. WELLICHT VANDAAG NOG STEMMING (Van onze correspondent.) WASHINGTON Het China-debat in de algemene vergadering van de Verenig de Naties wordt vanmiddag beëindigd. Of er dan nog tijd over is om aan een stemming toe te komen, hangt ervan af of de zitting opnieuw wordt oiulerbro- ken, zoals in de afgelopen week, door felle debatten over bet zionisme dat ter discussie kwam door de beschieting van het gebouw waarin de Sowjet-missie bij de VN is gevestigd. Zowel de Verenigde Staten als de Albanezen cn hun supporters zeggen dat ze dc stemming zullen winnen, zij het met maar enkele stemmen. Dc schatting van Amerikaanse diplo-, maten is, dat Peking op niet meer dan 57 stemmen kan rekenen, terwijl zij zichzelf 58 stemmen geven en daarbij! nog rekenen op twee of drie overlopers uit het kamp van de stern-onthouders. De eerste stemming zal vermoedelijk gaan over de vraag of er voorrang ver leend moet worden aan de motie, waar in wordt voorgesteld dat er tweederde meerderheid moet zijn om Taiwan tFormosa) uit de VN te stoten. Het is gebruikelijke dal de prioriteit wordt verleend, omdat doorgaans procedure, kwesties voorrang hebben op de sub- stantieve resolutie. Wordt prioriteit niet verleend, dan is het pleit hier vermoedelijk ten gunste van de toelating van communistisch- China beslecht, omdat dan over de Al- baanse resolutie gestemd kan worden zonder dat een tweederde meerderheid vereist is, en de Albanezen en hun sup porters kunnen in ieder geval rekenen op een absolute meerderheid. werden van achteren op het slachtof fer gelost. Twee daarvan drongen in zijn rug en eei. in het hoofd binnen. Twee daarvan zijn direct dodelijk ge- weest. Een kogel heeft het lichaam oörover niet ver van liet water in] ook weer verlaten en is op de plaals et haventje tegen tie nogal steile; van het misdrijf teruggevonden. Bij •allekant". de sectie heeft dr. J. Zeldenrust van .j het gerechtelijk laboratorium in Den Haag de andere vier kogels in her. lichaam teruggevonden. Bij het slacht offer werden vier van de vijf pa troonhulzen teruggevonden. Veronder steld wordt dat de dader en zijn slachtoffer per auto tot bij de haven zijn gekomen en dat het slachtoffer daar onder bedreiging uit de auto heeft moeten stappen en zonder par don is neergeknald. Er zijn geen spo ren gevonden dat aan de schietpatij een worsteling of ander handgemeen vooraf is gegaan. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de dader het ha ventje een grindgat in open verbin ding met de Maas goed kent en zijn slachtoffer op de rand van de steile oever heeft neergeschoten om het lijk in het water te laten tuime len. De moord is niet lang voor de ontdekking van het misdrijf door de Heidense architect gepleegd. Uit het eerste onderzoek van de politie onder andere uit de temperatuurme- ting is komen vast te staan dat de onbekende toen nog maar een paar uur dood was. De. spaarzame bewo ners van de omgeving van het jaeht- ha vent je hebben tussen zes en s Een interessante vraag is welke de lan den zijn, die beide partijen denken als nog te kunnen overreden met hun'zijde mee te stemmen. Daar laten de diplo maten zich echter niet over uit. Maar de Verenigde Staten, die zich altijd ge kant hebben tegen het feit dat ieder land, ongeacht omvang of bevolkings aantal, een gelijke stem heeft in de al gemene vergadering, hebben zich in dit China-debat ingespannen om juist die kleine landen te beïnvloeden. Bijvoorbeeld: de onlangs als nieuwe leden toegelaten staten Oman, Bahrein en Qatar, die politiek afhankelijk zijn (Zie slot pag. 3 kol. 4) VOORZITTER HAGENAAR: 'CONTRIBUTIE OMHOOG MET LOONSTIJGING' Nieuws uit Zeeland op de pagina's: 2,4 en 5; Nieuws uit binnen- en bui tenland pag.: 1 en 3; Sport op de pagina's: 9, 10, 11,12 en 13; Radio en televisie pag.: 7. CONTRIBUTIENIVEAU VAN f25,- PER JAAR NAUWELIJKS HAALBAAR TERNEUZEN Voorzitter F. Hage naar van de provinciale bond liet Zeemvsclie Wit-Gele Kruis wil, dat het verbogen van de afdelingseonlributies wordt gekoppeld aan de jaarlijkse loonstijging. Wanneer dat zes jaar terug al was gebeurd, zouden dc afde lingen nu al zijn gekomen aan de contributie van 25 per jaar, die de nationale federatie van liet Wit Gele Kruis nodig vindt om uit de financiële moeilijkheden te komen. „We zullen het lidmaatschap van de kruisverenigingen duurder moeten ma ken", aldus de heer Hagenaar. „Is het nu werkelijk zo'n ramp dat wij per gezin per. week vijftig cent neertellen voor onze gezondheid? Het betekent een half pakje sigaretten minder, een zak frites of drie bonbons. Maar deze dingen willen we niet graag missen, ook al zijn ze slecht voor onze ge-; zondheid". De voorzitter van de provinciale bond| sprak in Terneuzen, waar zaterdag,! tijdens de jaarvergadering in hotel Rotterdam, in vele toonaarden de noodklok werd geluid over de penibe-j le financiële toestand van de kruisor ganisaties. De moeilijkheden liggen voor een belangrijk deel bij de afde lingen, die in de meeste gevallen nog lang niet toe zijn aan een contributie van ƒ25 per jaar. Van de dertig, afdelingen van het Wit; Gele Kruis bijvoorbeeld zitten er 13 nog onder de 15, er is één afdeling met een contri butie van 12 en in één geval wordt er meer dan 20 per jaar betaald. De gemeentelijke subsidies lopen uiteen van 20 tot; 100 procent. Om binnen de drie kiuisorganisaties tot een zekere eenheid in de contributies te komen volgt er op korte termijn overleg de Zeeuwse kruisraad, het provinciale samenwerkingsorgaan. Voorzitter D. Boone (tevens voorzitter van het Oranje-Groene Kruis) liet de vergade ring echter weinig illusies: „Er zijn afdelingen die met 9 per jaar toeko men, andere hebben veel en veel meer; De heer Hagenaar constateerde zater- nodig. Het zal een hele moeilijke zaakl zijn om cle lage contributies opgetrok-j ken te krijgen. Hoe maak je je leden; zo'n maatregel duidelijk?". Klappen Bij hel Zeeuwse Wit Gele Kruis zijn dc eerste (bczuinigings)klnppen al ge vallen. Het aantal kraamverzorgsters werd teruggebracht van 36 tot 24, hel! kraamzorglaricf per 1 oktober 87,50 per dag zal tegen I januari i op rond dc. 100 komen le liggen, dc contributie-afdracht van de afdelingen aan de provinciale bond werd zater dag opgetrokken van I tot 4 per lid en liet in eigen band nemen van] de administratie (met ingang van l; januari '72) moet de boud nog ecnsl 13.000 opleveren. Als negatieve fac tor op dc balans is er de circa, ƒ16.000 die de bond nog van diverse] afdelingen tegoed heeft. Wanneer het geld nu overigens al geboekt onder! de 'dubieuze debiteuren' niet bin nenkomt verspeelt de boncl een stuk van de provinciale subsidie. dag tevens 'met schrik' dat het aantal gediplomeerde wijkverpleegsters slinkt door de ongunstige arbeidsvoor waarden die er bestaan ten opzichte van de verpleegsters in bijvoorbeeld cle ziekenhuizen. „Met de laatste rijks begroting voor ogen zijn wij er ons als bestuur van bewust dat de over heid geen geld meer geeft om extra te subsidiëren. De opname van dé contri buties in het pakket van de algemene wet bijzondere ziektekosten Is voors hands geen haalbare kaart. Wat blijft'., er ons anders over dan de bekende; weg van de contributieverhoging te bewandelen?" vroeg de provinciaal voorzitter zich af. Nieuwe taken De financiële problemen cloen zich voor op een moment dat de kruisver enigingen voor tal van nieuwe taken worden geplaatst. De heer Hagenaar, noemde onder meer de problemen' rond de vervuiling van het milieu, de! bestrijding van hart- en vaatziekten! en activiteiten op het' terrein van de geestelijke volksgezondheid. Wil er aan deze zaken efficiënt worden ge- we'rkt, dan kan samenwerking moei-; lijk uitblijven, meende hij. „Het is u hekencl dat de drie kruisverenigingen in onze provincie samenwerken in de kruisraad. Wij zouden ook de afdelin gen en cle districten willen vragen om in het komende jaar de samenwerking te gaan bevorderen. Verschillende plaatsen zijn u hierin al voorgegaan. We juichen dat toe, maar stellen het zeer op prijs op de hoogte te worden gehouden van deze ontwikkeling", zei hij, na aangekondigd te hebben dat de kruisraad momenteel aan een statu tenwijziging werkt die de sociaal ge neeskundige meer armslag geeft. De heer Hagenaar riep aan het slot van, zijn toespraak de afdelingsbesturen! op, uit te kijken naar ,een sterke! arm', „Ik da,ebt dat er tegenwoordig] overal toch wel voldoende geschoolde] mensen wonen die de waar van de volksgezondheid aan de man kunnen brengen. Aan de andere kant zitten er in de gemeentebesturen toch ook niet de eerste de besten". hoord maar daar geen acht op j gen, omdat schoten uit de geweren van jagers in deze tijd van het jaar op dat uur niet ongewoon zijn. Auto Sommige omwonenden hebben zater dagmorgen ook een auto over de nogal eenzame weg langs de Maas zien rijden, maar daar geen acht op geslagen en zeker niet op de kente- kennnmmers gelet. Een eindje voorbij de jachthaven hebben twee mannen zaterdagmorgen aan een kastelein de weg naar de Belgische grensplaats Maaseik gevraagd. Het slachtoffer van de moord droeg geen beschermende kleding voor de kou van de oktobermorgen. De man droeg een roodbruine trui, een blauw dacronvest (merk Hasenberg), een paarse broek met daaronder een zwembroekje, groene sokken en zwar te laarzen met. ritssluiting en enigs zins hoge hakken. Het slachtoffer was 1.86 meter groot en een krachtige atletische figuur. ..Hij zou goed een beroepsvoetballer kunnen zijn", meen de overste W. Hulsmans van de rijks politie in Roermond. Om zijn hals droeg de jongeman een gouden ket tinkje met een hanger waarin een gouden Zwitserse munt van 20 francs is gevat en aan twee vingers van zijn rechterhand droeg hij een zegelring met de initialen F. J. en een modems trouwring of vrïendschapsring. Zijn haar was lang, blond en krullend. De linker- en de rechterarm waren rijk getatoueerd met bloemen, een tijger kop en de meisjesnaam 'Lienek'. In zijn broekzakken vond de politie be halve voor een paar gulden aan Ne derlandse munten nog twee gouden ringen. Een daarvan bevatte een zwar te steen en cle ander een afbeelding van een mythologische figuur. Spoor De tatoueringen op de armen kunnen wellicht nog een spoor naar de tot nu toe niet achterhaalde identiteit van Zie slot pag. 3 kol. 7\

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1