BRUGSE JUWELIER BOUWDE EEN GROTE DIEPZEEHAVEN Eerste paal voor bejaardenwoningen te Krabbendijke Burgemeester Vandammezegt politiek vaarwel 4 zeeuws Grote inzet voor gaaf, oud Brugge HUMOR KONINGIN BEZOEKT ZEELAND BIJ OPENING HARINGVLIETDAM Geringe bnit bij inbraak in benzinestation Nieuw havengebouw Terneuzen op 1 november in gebruik Omzet en winst Dow Chemical is stijgende PROVINCIAtS ZEEUWSE COtfRANS ZATERDAG 23 OKTOBER FAMILIEBERICHTEN Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje SANDER BEREND H. Scherphuis S. A. M. Scherphuis- Nieuwenhuis, Berry Amstelveen, 21 oktober 1971. Tijdelijk: Nicoiaas Tulp Zie kenhuis, kamer 3'17, Amstel veen. Heden overleed onze geliefde broeder en LEENDERT MINDERHOUD echtgenoot van Kornelia Jacomina Louwerse in de ouderdom van 63 jaar. Middelburg: H. Minderjjgud S. N. Minderhoud- Brasser Westkapelüp, 22 oktober 1971. Noordst/raat 22. Na een korte ziekte is plotseling van ons weg genomen, onze geliefde broer, zwager, vriend en oom WILLEM F'IETER ÖAANE op de leeftijd van 43 jaar. Yerseke: I. L. Daane A. E. Daane-Danker A. F. Kievit-Daane B. Kievit 's-Gravenhage: F. A. de Haan-Daane H. H. W. de Haan Kapelle: G. Kaat-Daane J. Kaat Wormerveer: C. E. N. Rozel-Daane M. Rozel Nieuwdorp: A. de Jager Neven en nichten Yerseke, 22 oktoher 1971, Dominicusstraat 18. Correspondentieadres: B. Kievit, Oude Boogaert 10, Yerseke. De overledene ligt opgehaard in de rouwka mer van het ziekenhuis Sint-Joanna te Goes. Bezoekuur rouwkamer van 15.00 tot 16.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 26 oktober, op de algemene begraafplaats te Yer seke, om 13.00 uur, vanuit het verenigingsge bouw, Molenlaan 1. Gelegenheid tot condoleren, na afloop van de begrafenis in het verenigingsgebouw, Molen laan 1. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, nog vrij onverwachts, onze innig geliefde eu zorg zame man, vader, behuwd- en grootvader LEENDERT MINDERIIOUD echtgenoot van Kornelia Jacomina Louwerse in de ouderdom van 63 jaar. Westkapelle: K. J. Minderhoud-Louwerse A. Mindenhoud G. Minderhoud-Kremeiër N. Mimderhoud VMssimgen; P. Maas-Minderhoud L. Maas Leo Claudia Anne Marie Westkapelle, 22 oktober 1971. Noordstraat 22. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 25 ok- tober 1.971, op de algemene begraafplaats te Westkapelle. Vertrek vanaf Noorclstraaf 22 om 12.00 uur. Heden overleed, onze zwager LEENDERT MINDERJiOUD in de ouderdom van 63 jaar. Hilversum: A. Louwerse N. Louwerse-de Kuijper Alkmaar: J. Louwerse H. Louwerse-Rozema 22 oktober 1971. Met grote verslagenheid vernamen wij het plotseling overlijden van de heer M. MAAS voorzitter van cle Vereniging Ziekenhuis, verpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedurende vele jaren heeft hij met hart en ziel de belangen van deze vereniging behartigd. Wij zullen hem node missen en zijn nagedach tenis zal bij ons steeds in ere blijven. Het bestuur van de Ver. Ziekenhuiisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Terneuzen, 21 oktober 1971. G. DE GREEF, arts maandag 25 oktober AFWEZIG KRABBENDIJKE Een kleine groep genodigden woonde vrij dagmiddag in Krabbendijke de sobere plechtigheid bij van het slaan van de eerste paal voor een aantal bejaardenwoningen. De voorzitter van de Algemene wo ningbouwvereniging Reimerswaal, de lieer E. A. Suy, gaf het startsein voor de bouw van tweeëntwintig bejaarden woningen op een perceel grond aan de Verlengde Dorpsstraat. De woningen, waarvoor de bouw gis termiddag van start, ging, hebben in tegenstelling met andere in de ge meente neergezette woningen voor be jaarden twee slaapkamers. De huur bedraagt, inclusief water en verwar ming honderdvijftig gulden per maand. De woningen worden gebouwd door het aannemersbedrijf .Schrijvers uit Goes. De tekeningen werden ge maakt door de heer M. J. Ie Clercq uit Kruiningen. Over negen maanden moeten de woningen worden opgele verd. Examen NIEUWER^ERK Woensdag 20 ok tober jongstleden slaagde de heer C. J. v. d. Sande te Nieuwerkerk voor het diploma B-2 scheepswerktuigkun- dige te 's-Gravenhage. Foto: Voorzitter E. A. Suy in decahv van de kraan, waarmee de eerste wordt geslagen. (Foto Pzcj M. Maas van 'Rozenoord' overleden BIERVLIET Op 16-,jarige lefjji overleed in Biervliet de heer M, Ma voorzitter van de 'vereniging prw tants tehuis Rozenoord'. De te Maas, die sinds 1950 als beste! en sinds 1968 als vooratter hij tri werk van de verenïgiug was te! ken, had een belangrijk aandeel) ft totstandkoming van de 2 mew* jaardencentra in Bres kens en te vliet en de verbouwing van het ra 'Rozenoord' in Sluis. Na zijn pensionering als hoofd va!* openbare lagere school in Bienk was hij verder nog.actief als vocé ter van de vereniging ziekenverp&t voor Zeeuwsch-Vlaanderen, voorma van de Groene Kruisafdeling Bietff Hoofdplaat en in het werk voo: ds bejaarden. De heer Maas leidde rofer meer de afdeling West-Zee iwtó Vlaanderen van de bond van gepró neerden en een comité dat. zich-te hield met ontspanning voor bejaz.' dep. De begrafenis is maandagmitoi om 3 uur op de algemene ben plaats van Biervliet. Collecte STAVENISSE De Novib-collectew Stavenisse bracht een bedrag ra 377,25 op. (Van onze correspondent) BRUGGE De nog krasse 76- vaarwel. Dertig jaar lang heeft hij zijn stempel gedrukt op de handel en wandel van deze Vlaamse stad. die onder zijn be leid tot bloei kwam. Zijn naam zal vooral verbonden blijven aan de diepzeehaven van Zeebragge, waarvoor hij steeds beeft geij verd, ook toen niemand er in feite in geloofde. Binnenkort zal hij het startsein geven voor de bouw van de zeesluis van 125.000 ton en hiermede beschouwt hij zijn taak dan als beëindigd. Het is een kroon op zijn werk. Sinds 1956 is Pierre Vandamme onafgebroken burgemeester ge weest en voornamelijk in deze periode' is er in Brugge ontzaglijk veel veranderd. Het was natuur lijk wel het geschikte ogenblik, want een vijftiental jaren geleden begon Vlaanderen zich op econo misch gebiedt te ontplooien. Toch kwam het er van meet af aan op elke kans te grijpen en dat deed de burgemeester van Brugge. In 1939 verzeilde hij in de gemeentepolitiek en meteen werd hem de schepenzetel voor openbare werken aangeboden, die hij trouwens graag aanvaardde. Hij werd toen ook opgenomen in de maatschappij der Brugse Zee vaartinstellingen. die hij steeds scherp had bekritiseerd in week bladartikelen. Zijn beroep was ju welier. Hij had ook een winkel in de Steenstraat, maar na de oor log gaf hij deze zaak op om zich uitsluitend te wijden aan de ge meentepolitiek. Omdat hij tijdens de oorlog nog een tijdje zijn schepenambt had uitgeoefend, werden l}em na de bevrijding moeilijkheden in de weg gelegd, maar in 1947 werd hij met maar eventjes 10.000 voorkeurstemmen weer naar het stadhuis gestuurd. Nochtans had hij slechts de allerlaatste plaats willen innemen op de kandidaten lijst van de Christelijke Volkspar- POPULAIR Pierre Vandamme is steeds even populair gebleven. Dit blijkt nu ook weer door de talloze vierin gen, die op touw worden gezet, niet alleen in plechtige academi sche zittingen, maar ook in volks buurten. Pas een jaar geleden nog, op 11 oktober 1970 kreeg hij .weer meer dan 12.000 voorkeurs stemmen tijdens de jongste dit maal bijzonder belangrijke ge in eenter aads ver kiezin g en Voor het eerst werd immers een raad voor Groot-Brugge verkozen en de Christelijke Volkspartij be haalde de volstrekte meerderheid met 26 van de 42 beschikbare zetels. Het grondgebied van de stad is nu driemaal zo groot als vroeger en het aantal inwoners is gestegen van 51 000 tot 115.000, Pierre Vandamme beweerde tij dens de verkiezingsstrijd v/el dat hij nog zes jaar wilde aanblijven, maar slechts weinigen hebben daar geloof aan gehecht, vooral wanneer bleek, dat hij in stem- menaantal was voorbijgestreefd door de dynamische burgemees ter van de randgemeente St. Mi- chiels, de heer Michel Van Maele. Deze man werd algemeen be schouwd als zijn opvolger. Reeds onmiddellijk na de verkiezingen deden zich allerlei strubbelingen voor, die aantoonden, dat. deze twee figuren met zo'n sterke per soonlijkheid moeilijk lang samen in een college konden zetelen zonder op een of andere manier brokken te maken. Burgemeester P. Vandamme heeft daarom wijs beslist er het bijltje bij neer te leggen, net als zijn voorganger, wijlen V. van Hoestenberge dat in 1956 voor hem heeft gedaan Trouwens, hij heeft zijn voor naamste doel bereikt. Zeebragge wordit nu algemeen aanvaard als een belangrijke diepzeehaven en dit is zonder enige twijfel vooral te danken aan zijn persoonlijke inzet. INDUSTRIALISATIE Pas sedert vorig jaar is de haven van Zeebrugge werkelijk defini tief van de grond gekomen. Thans meren er regelmatig tan kers met zeer grote tonnemaat, terwijl het containervoervoer een hoge vlucht heeft genomen. De nieuwe terminal werd enkele maanden geleden plechtig inge wijd en ondertussen is er ook al een definitieve regeling voor de Townsendlijn. Deze beschikt nu over een keurig zeestation in de voorhaven. De vestiging van deze maatschappij te Zeebragge is een Uilenspiegelstunt geweest van Pierre Vandamme. De Belgische regering heeft er erg verveeld niee gezeten. Men was van offi ciële zijde met klem gekant tegen deze ferrylijn, die teveel concur rentie zou meebrengen voor de Staatspakketbotendienst Oosten- de-Dover. De regeling weigerde de toelating, maar dank zij een juridische spitsvondigheid kwa men de schepen van Townsend toch naar Zeebragge. Ze legden aan in de smalle zeesluis, die maar net breed genoeg was, ter wijl men zich verder behielp met caravans, die dienst deden als lokalen voor de administratie en voor de douane. Uiteindelijk heeft de Belgische staat zich toch maar gewonnen gegeven en er werd zelfs een fikse subsidie toe gekend voor de bouw van het nieuwe zeestation in de voorha ven. Dit is maar één voorval, maar zo zijn er heel wat in de soms erge bewogen politieke loopbaan van deze burgemeester, die niet alleen geijverd heeft voor de uitbouw van de haven, maar ook voor de industrialisering. De twee vraag stukken waren trouwens ver strengeld. Meestal kwam hij per soonlijk tussenbeide of leidde hij de onderhandelingen in verband met de vestiging van een of an der bedrijf. Vooral vijftien jaar geleden was dit belangrijk, want toen was de werkloosheid in de streek nog bijzonder groot. Door ziin toe doen kwam het nijverheidsdok in de Brag.se haven tot stand en daar is nu geen hoekje meer vrij. Duizenden vinden er hun brood winning in de nieuwe fabrieken, die er tot stand kwamen. De toestand is nu totaal anders, om dat er nu handen tekort zijn in plaats van teveel. Het is echter wel goed, dat men af en toe het verleden eens oproept. Het voornaamste wapen van Pierre Vandamme is steeds de humor geweest. Hij geeft zelf grif toe, meer dan een op het eerste gezicht volkomen hopeloze zaak op die manier gewonnen te hebben. Het is natuurlijk ook het geheim van zijn populariteit, die hem al in 1947 niet minder dan 10.000 voorkeurstemmen bezorg de. Dit was echter ook te danken aan het gelukkige feit, dat hij het mooie Brugge tijdens de oorlog en vooral bij de bevrijding door de Canadezen voor vernieling heeft behoed. Na vier dagen on derhandelen slaagde hij in zijn opzet.. Later heeft hij als schepen van openbar® werken en als burge meester steeds alles in het werk gesteld om het middeleeuws ka rakter van Brugge zo gaaf moge lijk te bewaren. Ook dit was geen gemakkelijke opdracht, want de moderne tijd en vooral het steeds aanzwellend wegver keer zijn veeleisend. Hij liet de wegen moderniseren, zorgend voor een keurige ringlaan, die straks helemaal rond zal zijn en ondertussen werden eeuwenoude pronkstukken als het Belfort, het stadhuis, kerken, kapellen, trapge vels, Godshuizen en burgerwo ningen gerestaureerd. Voor het steeds belangrijker wordende toe risme zijn dit troeven met goud- waarde. Een definitief afscheid is het ze ker niet, want Pierre Vandamme wordt ere-burgemeester en zal -ook nog zetelen in de invloed rijke 'Maatschappij der Brugse Zeevaartinstellingen', waarvan hij de gezaghebbende voorzitter is. Hij denkt ook aan een boek over de haven van Zeebrugge cn wel licht ook aan zijn memorires, die wel eens wat politiek stof zouden kunnen doen opwaaien. dat de genodigden in bussen een rondi rit maken met als verste punt Scharen-\ dijke. De.roule gaat via het recreatie-1 gebied bij Ouddorp over provisorisch aangelegde wegen naar de Brouwers- dam. waar over de buüenberm tot aan\ Scharendijke wordt gereden. Over de! binnenberm gaat de tocht terug. Foto:' de spuisluizen in de Haringvlietdam. LuchtfotoKLM-Aerocarto). CADZAND Onbekenden hebben een inbraak gepleegd in een benzinestati on in Cadzand. Er wordt slechts wat klein geld vermist. Wanneer de in braak heeft plaats gevonden is niet hekend. Het benzinestation is slechts twee keer per week geopend. De laat ste keer dat het open was (woens dag) waren er nog geen sporen van inbraak. De dader(s) zijn door het indrukken van een bovenruitje het benzinestation binnen gekomen. De rijkspolitie, groep Oostburg, heeft de zaak in onderzoek. TERNEUZEN Op maandag 1 no vember aanstaande gaan de water staats- en andere scheepvaartdiensten rondom de sluizen van Terneuzen, het nieuwe, havengebouw aan de buitenha ven in gebruik nemen. Het gebouw is voorzien van dubbel gebrand glas, biedt op de bovenste verdieping plaats aan de loodsenregelaar. Daar onder komt de rijkshavenmeester aan de noordzijde terwijl aan de zuidzijde een voor Terneuzen geheel nieuwe dienst komt te zitten, namelijk die van de scheepvaartregelaars. Een dergelijke dienst kent Nederland alleen nog maar in ÏJmuiden. Het gebouw is rondom voorzien van veel glas, daar waar nodig bovendien voor zien van ruitewissers (met twee snel heden). Er is voorts in het gebouw een boekenlift, een radar met een maximum bereik van tien kilometer, er zijn slaapkamers voor overblijven de loodsen, terwijl er voorts in wor den ondergebracht de douane, de ma rechaussee. de loodsendienst met commissaris en de administratie van de havendienst Terneuzen. Elke dienst heeft in het nieuwe gebouw een eigen ingang. Op het piramidevormig ge bouw komt een grote seinmast, een windmeter, een vhf-antenne en een radar-scanner. TERNEUZEN De Dow-Chemical Company in de Verenigde Staten van Amerika heeft zowel in het derde kwartaal van 1971 als gedurende de periode januari tot oktober '71 een hogere omzet en winst gemaakt. De voorzitter van de raad van bestuur van Dow, C. A. Gerstacker, heeft dit onlangs bekendgemaakt. Hij deelde tevens mee dat Dow's bedrijfsresulta ten in de loop van dit jaar een geleidelijke verbetering te zien hebben gegeven. Als voornaamste reden hiervoor noemde de lieer Gerstaoker de verbe terde economische situatie in de VS en Dow's bevredigende bedrijfsresulta ten. Ook de verhoogde uitvoer van Dow-produkten gedurende het derde kwartaal van dit jaair heeft de be drijfsresultaten gunstig beïnvloed. Dow's netto winst gedurende het der de kwartaal '71 bedroeg 43,2 miljoen dollar (170: 33,6 miljoen), oftewel 0,95 dollar per aandeel. Gedurende de eer ste negen maanden van 1971 werd door Dow voor 1535,7 miljoen dollar omgezet (in 1970 over dezelfde perio de 1430,4 miljoen). De netto winst steeg naar totaal 118,4 miljoen dollar (1970: 103,1 miljoen), of 2,61 dollar per aandeel. Heb aantal uitstaande gewone aandelen Dow-Chemical be droeg in het tijdvak januari tot en met september van dit jaar 45,4 mil joen stuks, tegen 45,3 miljoen over dezelfde periode in 1970. MIDDELBURG Koningin Julianai zal op 15 november aanstaande tijdens j da opening van de Haringvlietdam ook Zeeland bezoeken. Het is de bedoeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4