PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT geen basis voor een akkoord over lonen IK Nederland voor China-resolutie van Albanië In Zeeland weinig problemen rond de uitvoering wet luchtverontreiniging Uitgangspunten liggen te ver uiteen NOBEL-VREDESPRIJS VOOR BRANDT Kledingbedrijf in Tubbergen dicht: '75 ontslagen MET RUBBER BOOT GEVLUCHT OVER OOSTZEE Vandaag in cla krant... If; Stemonthouding bij resoluties VS T v-interview met Brandt MINISTER UDINK KONDIGT AAN: NIEUWE REGELING VOOR WONING EN WIJK- VERBETERING GESLAAGDE STUDENTEN OP WACHTLIJST VERWACHTINGEN BIJ PROVINCIE Alle richtlijnen nog niet bekend 214e jaargang - no. 247 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 okt. 1971 Sollicitanten: geen vrouu) als chef Pagina 9 NEDERLANDSE TREKKER RAMT DUITS HUIS: BLINDE VROUW GEDOOD KASSEL DPAEen Nederlandse trekker met oplegger heeft woensdag te Melsungen bij Kassei (in West- Duitsland) een woonhuis geramd, waarbij een 72-jarige blinde vrouw nm het leven is gekomen. De 22-jarige .1. H, uit Helmond sprong kort voor de botsing uit zijn w agen en is volgens de plaatselijke politic ernstig gewond. Het ongeluk zou te wijten zijn aan weigering van de remmen. De be stuurder van de Nederlandse trekker reed een hellende weg af en toeterde voortdurend toen hij bemerkte dat de remmen niet werkten. Hij probeerde bij een kruispunt naar rechts af te slaan. Hij zag toen een bus met schoolkinderen uit de tegenovergestel de richting aankomen en gooide het stuur naar links om. Hij ramde ver volgens het woonhuis. De oplegger schampte langs de bus met schoolkin deren, waardoor 29 kinderen en twee volwassenen lichte verwondingen op liepen- De botsing met het woonhuis was zo hevig, dat de trekker tot in de keuken van het woonhuis doordrong, waar een 72-jarige blinde vrouw onder het puin van instortende muren werd be dolven. Zij stierf enige uren later in een ziekenhuis. ENSCHEDE AI HP Het filiaal van Ha zewind kledingindustrie te Tubbcrgen- zal met ingang van 4 december a.s. vinden gesloten. De 75 personeelsleden (BO meisjes en 15 mannen) is ontslag aangezegd. Met de vakbonden is over eenstemming bereikt over een vloeiingsregeling. Het moederbedrijf van Hazewind is gevestigd in Winterswijk. De directie heeft het nodig geacht de produktie in Tubbergen te staken. Er zijn thans be sprekingen gaande met enkele gegadig den, die wellicht de panden van het fi liaal willen overnemen. De beslissing wordt volgende week verwacht. Haze wind in Winterswijk telt 250 perso neelsleden, terwijl in Beltrum (Gelder se Achterhoek) 30 man werkzaam zijn. KOPENHAGEN (DPA) Twee jonge vluchtelingen uit Onsl-Duitsland zijn ar in geslaagd een gevaarlijke tocht met een opblaasbare boot over de Oostzee te maliën. Een 19-jarige arbeider en zijn 18- jange vriendin dreven achttien uur op de stormachtige zee rond voordat zij door het Deense schip 'Anne Birthe' voor het Arkonarif werden opgepikt., nun boot was verscheidene keren om geslagen, maar de opvarenden hadden wL ds weer overeind kunnen dp p™? une Bir,;he' onderweg naar rt! vu, l«e ,haven Gdynia was, werden de vluchtelingen door de Deense mari ne-cutter vjroe overgenomen, die de twee naar Bornholm bracht. Johnson DE ESCALATIE van de oorlog in Vietnam is ditmaal het onderwerp m een nieuwe aflevering uit de memoires van oud-president John son. (Pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de Paginas' 2, 5, 6 en 7. Nieuws uit binnen- en bui tenland op pagina 1, 3 en 9. Sport op pagina's 11 en 13. Financieel nieuws pag. 17. W' M, W (Van onze correspondent) NEW YORK Nederland zal vóór de door Albanië en Algerije inge diende resoluties stemmen, waarbij Communistisch China wordt toe gelaten, en Taiwan wordt uitgewezen als lid van de Verenigde Na ties. Tegelijkertijd zal de Nederlandse delegatie zich onthouden van een stem, wanneer de Amerikaanse resolutie, waarbij zowel Commu nistisch China als Taiwan vertegenwoordigd zouden zijn in de Ver enigde Naties, maandag ter stemming komt. Dit standpunt, uiteengezet door de Ne derlandse ambassadeur, R. Fack, in zijn rede voor de Algemene Vergade ring, betekent een klaarblijkelijke wij ziging in de positie die Nederland aan vankelijk innam en waarbij er tegen de Amerikaanse resolutie gestemd zou zijn. Volgens welingelichte kringen was deze verandering het resultaat van een toegespitste gedachtenwisseling tussen de Nederlandse delegatie in New York en de regering in Den Haag, kort voordat ambassadeur Fack zich tot de Algemene Vergadering zou richten. De ambassadeur zei, dat Nederland zich ook zal onthouden van een stem op de resolutie waarbij de uitwijzing van Taiwan uit de Verenigde Naties de status van 'een belangrijke aange legenheid' wordt gegeven, waardoor er geen eenvoudige, maar een twee derde meerderheid van de Assemblé vereist wordt. Dit is van belang, om dat de door Albanië en Algerije inge diende uitwijzings-resolutie vermoede lijk wel. een gewone meerderheid kan behalen, maar geen twee derde van het totale aantal stemmen. Niet bevredigend In zijn toelichting zei ambassadeur Fack, dat geen van de resoluties be vredigend was voor de Nederlandse delegatie, en dat Nederland er de voorkeur aan zou hebben gegeven om Communistisch China onmiddellijk de zetel van China te geven, terwijl dan een rapport uitgebracht zou moeten worden bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties over het juridi sche en staatkundige dilemma van Tai wan. Maar, zei ambassadeur Fack, delegatie zag in dat een dergelijk officieel ingediend voorstel geen kans zou hebben in de Assemblé, omdat „de frontlinies blijkbaar al gevormd. (Zie slot pagina 9 kolom 7 DEN HAAG (ANP) Er is woensdagavond in het voortgezette overleg over matiging van de loon- en prijsontwikkeling in 1972 geen basis gevonden voor overeenstemming. Dat was de conclusie van de voorzitter der commissie, de heer A. de Boon (werknemers- voorzitter) Deze conclusie werd gedeeld door de vice-voorzitter der commissie mr J. C. van Gorkom (werkgeversvoorzitter). De uitgangspunten van de werkgevi verbonden en van de vakcentrales blijken te ver uiteen te liggen om gezamenlijk een advies uit te brengen aan de voorzitter der centrale organi saties. Wat er nu verder gaat gebeuren het overleg is nog niet zeker, de heer De Boon verwacht dat begin volgende week het voorzittersoverleg bijeen za! komen om kennis te nemen van verschillen. Hij vermoedt dat daarna het bestuur van de stichting met het kabinet zal gaan praten om mei delen dat men er niét in is geslaagd tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Een derde vergadering van de looncommissie op dinsdag aan staande zal niet doorgaan. In een gezamenlijke persconferentie hebben de heren De Boom en Van Gorkom de respectievelijke standpun ten uiteengezet. Vakcentrales, overeen komstig hun voorstellen, met onder meer reëele inkomensverbetering van drie procent, aandacht in het bijzon der voor laagst betaalden, indezering, bijdrage topfunctionarissen aan mati ging, bijdrage overheid door matiging ambtenarensalarissen, bijdrage werk gevers door bestemming niet uitge keerde verhogingen ten algemene nut te. Werkgeversverbonden, overeenkomstig hun voorstellen, terugdringen prijsstij ging met twee procent, beperking van de loonsomstijging per werknemer in 1972 ten opzichte van 1971 met een derde wordt verminderd. In feite: vakcentrales drie procent reel in 1972, werkgevers nul procent in het alge meen. Ceprikkeld Ter persconferentie bleek men over en weer geprikkeld. Van de kant van de centrale organisaties van onderne mers in landbouw en in midden- en kleinbedrijf bleek men teleurgesteld over het verloop van het overleg. Men had zich van die zijde voorgesteld, overeenkomstig de opdracht van de voorzitters der centrale organisaties van werknemers en-- van werkgevers aan de looncommissie, te inventarise ren wat er op tafel is gelegd. Inplaats daarvan, aldus drs N. A. Vaandrager (landbouworganisaties), heeft men zich verloren in allerlei gekissebis. De landbouworganisaties hadden een discussiestuk ingebracht, dat de steun kreeg van de centrale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. In deze discussienota wordt voorgesteld in 1972 bij vernieu wing van collectieve arbeidsovereen komsten in het algemeen af te zien van het overeenkomen van reële! loonsverbeteringen, met uitzondering van de laagstbetaalden. Nota's De vakcentrales hadden woensda vond de nota uitgereikt die basis geweest voor het gemeenschappelijke voorstel, met twee varianten, dat vori ge week bekend is geworden. De in dustriële werkgeversverbonden (Ver bond van Nederlandse Ondernemingen, en Nederlands Christelijk Werkgever sverbond) dienden deze avond een notitie in ter toelichting op de brief van de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden van 14 oktober, heer De Boon zei dat het werkgevers standpunt er op neerkomt dat een loonstijging per contract van in 1972 te sluiten overeenkomsten uitkomt op vier procent. Dat betekent met de door werkgevers nagestreefde terug dringing van de prijsstijging tot vijf procent een laag uitgangspunt. Dat maakt de besprekingen moeilijk, maar ze worden nog moeilijker als men verder punten, die voor de vakbewe ging essentieel zijn bij het matigings- beleid, verwaarloost. De werkgevers verbonden bevelen, volgens de heer De Boon, een procentuele loonsverho ging voor het cao-, het middelbare en het hoger personeel aan die in een redelijke verhouding staat de beoogde prijsontwikkeling. HILVERSUM (ANP) De NOS- televisie zal vanavond In een ex tra, aflevering van 'Panoramiek' een interview uitzenden met de zojuist met de Nobelprijs voor de vrede onderscheiden Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Het programma wordt uitgezonden vanaf 23.10 uur, na afloop van 'Ter Het interview met Brandt, dat door W. L. Brugsma wordt afge nomen, vindt vanmiddag in Bonn plaats. Brandt lieeft zich bereid verklaard, in te gaan op vragen over zijn oostpolïtiek en de moge lijkheden van en verenigd Euro pa. ZOETERMEER (ANP) Bij het ministerie van volkshuisvesting; en ruimtelijke ordening is een nieuwe regeling in de maak voor woning- en wijkverbetering. Deze regeling, die hopelijk nog voor het einde van het jaar gereed zal komen, zal de stadsbe stuurders in staat stellen in versneld tempo in oude woonwij ken tot verbeteringen te komen, hoewel de regeling niet bete kent, dat er niet meer aan afbraak en sanering zou worden ge daan. Deze aankondiging heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, drs. B. J. Udink, woensdagavond in Zoetermeer gedaan na afloop van een tweedaags werkbezoek aan de Haagse agglomeratie. Door gezamenlijke inspanning moet gettovorming in de grote steden, zoals in de Verenigde Staten, worden voorkomen. Het kan nog, het is nog niet te laat. maair het is wel vijf minuten voor twaalf, aldus minister Udink, die onder meer gewaagde van zijn er vallingen bij zijn bezoek aan de Haagse Schilders wijk. Steden en agglomeraties zullen de komende jaren veel aandacht moeten beste den aan het lot van slechte wijken. Geld zal daarbij de komende jaren voor de overheid geen probleem vormen, aldus de minister, wel andere vraagstuk ken. LEIDEN (ANP) Aan de Leidsel universiteit zijn zestien studenten ini de medicijnen niet toegelaten tot het tweede jaar, hoewel ze zijn geslaagd voor hun propaedeutisch examen. I Plaatsgebrek is de reden van deze' maatregel. De zestien studenten staan nu op een wachtlijst, die hen volgend jaar voor rang geeft tot het tweede studiejaar. Een aantal heeft inmiddels besloten! verder te studeren in Amsterdam. In! Leiden bekijkt men nu ook of de! anderen toch nog studiefaciliteiten! kunnen krijgen in Leiden, zoals het; afleggen van tentamens, waarvoor geen practicum behoeft te worden gevolgd. Twee Amerikaanse democratische senatoren. Edward Kennedy en Abra ham Ribicoff, hebben woensdag ge- eist dat de Britse troepen in Noord- Ierland onmiddellijk teruggetrokken worden en dat een verenigd Ierland tot stand komt. Senator Kennedy heeft te kennen ge geven, dat een voorstel van dezelfde strekking ook in het Amerikaanse huis van afgevaardigden zal worden ingediend door de democratische afge vaardigde Hugh Carey uit New York. „VOOR VREEDZAME ONTWIKKELING IN EUROPA', (Van onze correspondenten) OSLO, BONN Het Nobelcomité van het Noorse Storting (parlement) heeft besloten de Nobelprijs voor de vrede in 1971 toe te kennen aan de Duitse bondskanselier Willy Brandt. Aan deze prijs is een bedrag van 315.000 gulden verbonden. Kanselier Brandt heeft al bevestigd naar Oslo te komen waar hem de prijs zal worden overhandigd. In haar motivering voor de toeken ning van de prijs aan Brandt zegt de Nobelprijs-commissie, dat Brandt zich heeft ingespannen om de mogelijkhe den voor een vreedzame ontwikkeling niet alleen in Europa, maar in de hele wereld te versterken. Brandt iieefi als minister van buitenlandse zaken en later als premier concrete initiatieven genomen die tot ontspanning tussen oost en west kunnen leiden. In dit verband noemt de commissie de West duitse ondertekening van het non-pro liferatieverdrag en het sluiten van verdragen met Polen en de Sowjet- Unie. De commissie heeft volgens het offi ciële communique haar besluit ook gebaseerd op het werk van Willy Brandt voor de verzekering van de rechten van de mens. met name voor de bevolking van West-Berlijn. Ook heeft de bondskanselier belangrijke initiatieven genomen op het gebied van de economische esi politieke een heid van West-Europa, aldus de com missie. Begrijpelijkerwijs zijn de Noren ook enigszins trots op Willy Brandt. Voor de tweede wereldoorlog vluchtte hij voor het opkomende na zisme eerst naar Zweden en vandaar uit naar Noorwegen, waar hij zich als journalist door het leven sloeg. Hij trof er zijn echtgenote, die Noorse is, en beheerst de taal nog steeds vloei end. Elke zomer brengt hij er zijn vakantie door in de fjorden. De No belprijs voor de Vrede is de enige van de Nobelprijzen die in Oslo wordt uitgereikt. Alfred Nobel, uitvinder van het dynamiet, besliste dit in zijn testa ment. Huldiging Het Westduitse parlement heeft bonds kanselier Brandt woensdagmiddag ge huldigd. „Deze onderscheiding eert uw oprechte inspanning voor de vrede in de wereld en het begrip tussen de volken", aldus Bondsdag-president Von Hassel, die een begrotingsdebat onderbrak, toen" het verrassende nieuws over de onderscheiding bekend was geworden. Ook Willy Brandt zelf was door zijn uitverkiezing zichtbaar verrast. Even voor de huldiging in het parlement had hij in het kabinet gezegd, dat hij dit zelf eigenlijk had afgewezen, tnen men hem had genoemd als een van de mogelijke kandiaten. „Wij zija mers nog midden in het werk", aldus de kanselier. In een toespraak tot de Bondsdag verklaarde Brandt, dat hij 'de zeer verplichtende onderscheiding' op 10 december in Oslo in ontvangst zal nemen 'in verbondenheid met. allen die zich inspannen om de wereld van oorlogen te bevrijden en om in Euro pa de vrede te organiseren'. Bij de vele gelukwensen, die de bondskanselier ontving, waren tele grammen van president Nixon, pre mier Heath, de Franse minister buitenlandse zaken Schumann en VN- secretaris-generaal Oe Thant. Opposi tieleider Barzel - die Brandt in de Bondsdag als eerste de hand had gedrukt - en CSU-voorzitter Strauss feliciteerden hem eveneens telegra fisch (zie ook pag. 3). MIDDELBURG De nieuwe wet op de luchtverontreiniging geeft de provinciale besturen een aantal belangrijke taken op het terrein van het milieube heer in handen. Op de provin ciale griffie in Middelburg voor ziet men, dat die nieuwe wetge ving het provinciale apparaat in Zeeland weinig 'aanpassings moeilijkheden' zal geven: de be moeienissen met milieuveront reinigende industrieën in de af gelopen paar jaar hebben ertoe geleid, dat er in de provincie al is 'toegewerkt' naar de nieuwe ontwikkelingen. Wel bestaan er op dit moment nog een aantal onzekerheden rond de uitvoe ring van de wet, omdat nog niet alle begeleidende maatregelen van bestuur uit zijn. Sinds eind december van vorig jaar is een deel van de wel inzake de lucht verontreiniging in werking getreden. De verwachting is, dat de gehele wet met de algemene maatregelen van bestuur als hegeleiding eind dit jaar van kracht zal worden. Dan zul len gs de bevoeglieid krijgen: een bedrijf een vergunning le ver lenen als het aan de eisen inzake de wet op de luchtverontreiniging voldoet; de aan een vergunning gebonden voorschriften wijzigen, aanvullen of intrekken als daarmee de lucli'- veronlrciniging kan worden be perkt of voorkomen; een zonder vergunning werkend be drijf te sluiten. Als zich bijzonc'ere omstandigheden voordoen lean de commissaris der koningin maatregelen nemen dat een bedrijf of een afdeling buiten werking moet worden gesteld: dat lean als e": sprake is van een 'een ongewoon1 vo.orval' voor een tijd van twee weken. In 'bijzondere omstandigheden van tijdelijke aard' (weersomstandighe den bijvoorbeeld) kan de commissaris maatregelen nemen door bijvoorbeeld bedrijven voor twep dagen te sluiten welke beslissing het college van gsj met maximaal twee dagen kan verïen gen Bedrijven In februari van dit jaar heeft liet ministerie van volksgezondheid een lijst gepubliceerd met categorieën van bedrijven, die door hun verontreini gende uitsloot van stoffen in aanmer king komen voor een 'provinciale ver gunning'. Kon nadere regeling noemt ook namen van dei gelijke bedrijven. I Voor Zeeland zijn dal Iloechst Vlïs-J singen. Zuid-Chenee Sas van Genl Hercules Middelburg, Dow Chemical Terneuzen, Nederlandse Stikstof Maal-' schappij Sluiskil, de ACZ de Carboni sation Sluiskil, de conventionele PZEM-centrales, Pee.hiney Vlïssingen, en in de toekomst Total Borsse- le, Hoewel het de bedoeling is, da' deze lijst wordt aangevuld met minder ver ontreinigende bedrijven, is de ver wachting op de provinciale griffie, dal deze aanvulling voor Zeeland van wei- mg betekenis zal zijn: het gaat daar bij met name om de afgifte van vergunningen door gs aan bedrijven in 'saneringsgebieden' (Rijnmond), be drijven die de lota.-e belasting in een gebied ontoelaatbaar hoog kunnen hel-1 pen maken. Uitbreiding Met het oog op ds activiteiten van de provincie in het kader van de nieuwe wetgeving is de bezetting van provin ciale waterstaat technisch advies apparaat van gs met twee man uitgebreid en wordt op provinciale griffie gewerkt aan een sterkere coör dinatie ten aanzien van het milieu beheer. De opzat is dat de provinei' bij de beoordeling van een aanvraag om een vergunning in het raam vm de nieuwe wet ook de gemeente van vestiging inschakelt, onder mee. iii.i de organisatie van hoorzittingen An CZie slot pag. 7 kol. 5) Kamerlid: politie niet meer bij blikschade roepen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Laat aanrijdingen, waarbij slechts blikschade optreedt, buiten het strafrecht. Dat bespaart de politie veel werk, het verkeer wordt minder lang opgehouden en de rech ter hoeft er uiet meer aan te pas te komen. Die suggestie deed mejuT- frouw mr Haars (chu) woensdag in de tweede kamer de ministers Geert- sema (binnenlandse zaken) en Van Agt (justitie) aan de hand. Mejuffrouw Haars stelt zich voor, dat de automobilist, die blikschade op loopt, die schade zelf draagt, ongeacht de schuldvraag en bij de eigen verze keringsmaatschappij declareert.. De politie behoeft, dan geen proces ver baal meer op le maken en civiele procedures kunnen worden voorko men. Voor de verzekeringsmaatschap pijen als totaal maakt het volgens haar toch niets uil, omdat ook nu vrijwel elke schade via de wa is gedekt. Dat zou betekenen, aldus de heer De Boon, dat de laagstbetaalden weer het kind van de rekening zouden dreigen te worden. Daar kan geen sprake van zijn. Een herhaling van de situatie in 1951 en 1956 is nu niet meer denk baar. De lasten van een onevenwichti ge situatie in de economie moeten op evenwichtige manier te lijf worden gegaan. Ook topfunctionarissen moe ten hun bijdrage leveren. Een com pensatie voor prijsstijgingen in 1972 van bijvoorbeeld zeven procent Is v oor een minister met een salaris van 110.000 altijd nog ƒ7.800 en dat is meer dan bejaarden in een heel jaar aan uitkering krijgen om van te leven. De heer Van Gorkom stelde in het licht dat het werkgeversverbonden primair blijft gaan om het. terugdrin gen van de prijsstijging tot ongeveer vijf procent. Om dat te bereiken vra gen ze van iedereen een duidelijk offer. De werkgeversverbonden achten het. gezien het vrije loonbeieid, onjuist op centraal niveau een cijfermatige aan- ezïen het vrije loonbeieid, onjuist op centraal niveau een cijfermatige aan- duigit geven. Dat is een zaak voor de onderhandelaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1