OP 2 GEDACHTEN HINKEND ORANJE ONGEÏNSPIREERD LANGS O-DUITSERS Krachtige aanvalsgolven chaotisch uitgevoerd STAND GROEP 1 üederianders, niet onder de indruk van 0-1 achterstand, wonnen toch nog gemakkelijk: 3-2 Italië in groep de winnaar Sporttoto Hongaren versloegen Fransen 9 FADRHONC: „WIJ MOETEN AF VAN MIDDENVELD MET 5 MAN Van Dijk Chaotisch Ineens sfeer Twee ploegen Keizerdoelpunt Te laat Niets meer Teleurgesteld WESTDUITSE TOTO EN LOTTO TWEE GOALS VAN MULLER VELLEN POLEN MAANDAG 11 OKTOBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROTTERDAM Bondscoach Frantisek Fadrlionc heeft gistermiddag een op twee gedachten hinkend Nederlands elftal de groene wei van het Feijenoordstadion ingestuurd om de Europacuplandenwedstrijd tegen de Oostduitsers te laten spelen. De ene gedachtengang van de Nederlan ders was bepaald bij de hedendaagse competitie- en Euro pacupwedstrijden, waarbij de clubtrainers in feite zweren bij een tot soms wel vijf man versterkt middenveld, an derzijds moest de oranje-equipe zich richten naar de na bije toekomst van het wereldkampioenschap 1974, waar voor de Hongaarse bondscoach Fadrhonc kennelijk een zo gering bezet middenveld wil propageren. Nadat de bondscoach in de perskamer van het Feijenoord stadion het tafeltje waaraan hij wenste te zitten van lege flesjes, glazen en kopjes had ontdaan, liet hij met schorre stem in zijn Nederlands kinderbrabbeltaaltje (waarbij hij ontzettend veel woorden produceert, waar van er maar enkele begrijpelijk zijn) weten: „Wij moe ten in het Nederlandse voetbal in dit geval de moeilijkste weg kiezen. Wij moeten af van een middenveld, waarop vier of vijf man geposteerd staan. Vanmiddag hebben we de eerste stap gezet naar een veel lichter middenveld en een sterkere aanval. U heeft gezien dat ik er maar twee man geplaatst heb. Dat moet de wedstrijden voor het pu bliek veel aantrekkelijker maken. In de eerste periode zullen we wat de aantrekkelijkheid betreft wel eens een veer moeten laten, maar wij moeten durven strijden voor deze nieuwe spelopvatting". Of de clubtrainers er evenzo over denken, is natuurlijk een tweede.... Feit was in elk geval, dat de oranje- equipe duidelijk op de twee midden- veldgedachten hinkte. Met het gevolg, dat oranje veel te traag speelde, veel te fantasieloos, zeker niet geïnspireerd ook. En dat ondanks het feit, dat de oranjemannen met toch nog makke lijk 3-2 wonnen. Bondscoach Fadrhonc had zeer zeker een aannemelijke verontschuldiging bij de hand. „Wij hebben", zo zei hij, „nog maar vier dagen de tijd gehad om ons deze nieuwe spelopvatting eigen te maken en dat is natuurlijk veel te weinig. Zo kwam het ook, dat de drie linies in het Nederland nog te weinig flexibel opereerden om het nieuwe middenveldidee van de bonds coach gestalte te geven. Maar omdat 's bondscoaches preciese idee daaro ver verbrgen bleel' in zijn ondefini eerbare wordenstrom hebben de spe lers het wellicht ook nog niet hele maal tot in de finesses begrepen. verband met de clubbelangen, al zijn we natuurlijk niet foutloos geweest". Bij zijn nieuwe taktiek (de kracht van het middenveld verleggen naar de aanval) paste ook het veelvuldig op komen van de achterspelers. Het werd wel uitgevoerd door de oranje mannen, maar bijzonder chaotisch: men stormde zonder meer naar voren zonder aan het overnemen van de dekking te denken. En als dat eenmaal gebeurd was ver gisten de Nederlanders zicli schrome lijk in de aanvalskraclit van de Oost duitsers dat gebéurde bij een afge slagen oranjeaanval bliksemsnel, waarbij de laatste Nederlandse verde digers ook terugkerend voor de allerzwaarste problemen werden ge steld. Vooral Peun Strik, die aanval lend goed uit de verf kwam, maar verdedigend gaten als grote pleinen liet vallen. Maar aan deze kritiek waagde bonds coach Fadrhonc zich met 'Neen' ik geef geen individuele kritiek. Mede in ROTTERDAM De Duitse doelman Croy is aan hevige emoties ten prooi nadat Piet Keizer na een blunder in de Duitse defensie Nederland de lei ding heeft gegeven. (Foto PZC). ROTTERDAM Uitblinker Johan Cruijff (3e van rechts) in duel met zijn eeuwige bewaker Weisse, die vaalc met unfaire middelen de Nederlander moest afstoppen. Rechts kijkt aanvoerder Wim van Hanegem oplettend toe. (Foto PZC). Een fut was namelijk ook het hand haven van Ajacied Dick van Dijk na rust. Deze aanvaller was slechts een enkele maal aan de bal geweest: hij maakte niet de indruk fysiek tegen de krachtig ingrijpende Oostduitsers op te kunnen. Het was daarom een blun der van Fadrhonc, dat hij Twentespits Jan Jeurings pas in de laatste 10 minuten het veld instuurde voor Van Dijk. Lof had de bondscoach wel. Voor de twee debutanten, Barry Hulshoff en Hans Vemieker. Hulshoff was uiter aard tevreden. „Als je een doelpunt maakt, natuurlijk". Hij vond het voor Nederland een moeilijke wedstrijd. „De Duitsers speelden mapdekking op het middenveld en dat ging bij ons ten koste van het tempo", zo legde hij het trage optreden van de Nederland se aanvalsacties uit. In het begin klopte het achter niet zo. maar later ging het beter. Met Israel heb ik het uitstekend kunnen vinden. Hans Venneker, die zijn carriere als aanvaller begon op het terrein, waar hij zondag zijn debuut als internatio nal maakte, was ook duidelijk tevre den. „De uitslag viel me achteraf tegen. We hadden zeker met twee doelpunten verschil moeten winnen. De Oostduitsers vielen me niet zo mee. Ze zijn sterk uit de defensie, maar dat weten we". Naast de twee kritische spclersnoten (Van Dijk en Strik) behoren daaetrgen over twee pluimen gestoken te wor den op de hoeden van vooral Johan Cruijff en van Piet Keizer. Met vaak onnavolgbare acties bracht Cruijff nog enige briljance in het Nederland se aanvalsspel. Het was tekenend voor de angst in de Oostduitse defen sieve gelederen voor Cruijff, dat het Amsterdamse idool slechts met grove middelen door zijn 'klit' Weisse ge stopt kon worden. Keizer viel op door zijn grote activiteit en het tweemaal benutten van een kans. Maar die briljante momenten van Cruijff hebben deze interland toch niet kunnen boeien: het was een saaie vertoning. En als bondscoach Fadr honc dat niet aannemen wil dan heeft hij zijn oor niet te luisteren gelegd bij het publiek. De duizendkoppige massa was immers duidelijk in zijn oordeel: zij liet zich hoegenaamd niet horen. Zij vond de strijd evenzeer als wij een sfeerloos, onaantrekkelijk du el. In het licht gezien van de voorbe reiding op het toernooi om het we reldkampioenschap geen al te fraaie start. tegen een achterstand op. Want nadat Johan Cruijff in de beginfase de Duit se verdedigingsgemoederen druk be ziggehouden had, moest Pleun Strik in de 9e min bij een snelle Duitse uitval de bal van de doellijn knallen toen Jan van Beveren gepasseerd was. De Nederlandse verdedigers konden de bal echter niet uit het verdedi- gingsgebied retourneren, waarna Spar wasser met een eenvoudige beweging de bal voor Vogels schoen kon leggen. De Duitse vleugelspeler legde even aan en knal toen keihard de bal langs de verblufte Van Beveren, die wel uitviel, maar dat veel te laat deed. Nederland reageerde even met af standsschoten van onder andere Piet Keizer, maar vooralsnog ontbrak het aan de flitsende aanvalsstoten, die bondscoach Fadrhonc en ook het 55.000 koppige publiek in liet warme najaarszonnetje zo graag gezien had den. De Duitsers hadden met hun veelal via Streich, Sparwassr, Vogel en de wat tegenvallende Peter Ducke in die eerste helft opbouwend het beste van het spel. Plotseling, in de 25e min, kwam er sfeer in liet Rotterdamse stadion: de butant Hulshoff prikte beheerst een kopbal achter de DDR-doelman Claus Croy. Inleiding daartoe was een vrije trap door Piet Keizer, die naar de bijna naast het Duitse doel staande Cruijff zoefde. Op uiterst behendige wijze passte Cruijff de bal op maat naar het hoofd van Hulshoff die maar hoefde, te knikken. Slechts even duurde het offensief van de oranjes, waarbij Keizer een bal uit een vrije trap net naast liet suizen. Want toen Hulshoff de koppende Duc ke niet kon houder dreigde er op nieuw gevaar voor de Nederlandse verdediging, maar een niet altijd zeke re Van Beveren kon de zaak klaren. De laatste minuten voor rust waren duidelijk voor Nederland: Keizer liet in de 36 min. een unieke kans op een voorsprong voorbij gaan toen hij over een mislukt schot van Henk Wery trapte. Vlak voor de rust plukte Van Beveren nog een verrassend schot van de felle Streich uit de rechterhoek. Van Beveren was na de hervatting de eerste van de twee doellieden, die in actie moest komen: bij een corner had de Nederlandse goalie nog juist de topjes van zijn hand over om een gevaarlijke bal over de lat te tippen. Het had, in een minuut, twee Duitse comers tot gevolg, waarop Nederland repliceerde met ook twee corners. ROTTERDAM Doelman Jan van Beveren is verslagen. Oost-Duitsland leidt met 1-0. JC 3 Ook verrassende wijze nam Ni Bovendien gaf het Oostduitse team geen enkele maal de indruk, dat het ernstig wilde strijden voor de zege, waardoor het wellicht de Joegoslaven nog voorbij had kunnen streven als eerste in de betreffende groep. Inder daad legde de Oostduitse formatie meer de aandacht op een verdedigen de dan op een aanvallende taktiek. Tot grote teleurstelling van dr Fadr honc: „We hadden toch een aanval lend DDR moger verwachten. Dan had er een beter wedstrijd uit de bus gekomen. Want het is toch zo, dat twee ploegen een wedstrijd maken. Terwijl nu de Oostduitsers het spel zelfs gingen vertragen". Was de bondscoach niet teleurgesteld in zijn ploeg, hij was het wel in de uitslag. „We hebben met minstens twee punten verschil moeten winnen", meende hij. Maar dat gebeurde niet, omdat de oranjemannen te weinig reinspireerd waren een enkele perio de lift rust uitgezonderd. Oranje keek, zoals Ook verrassende wijze nam Nederland in de 7e minuut de leiding. Bij een ongevaarlijke scrimmage voor het Oostduitse doel had verdediger Sam- mer de bal makkelijk weg kunnen werken. Hij treuzelde echter te lang, waarop Johan Cruijff en Dick van Dijk de bal een klein tikje in de goede richting konden geven. De bal kwam daarop voor de voet van Kei zer, die met een lakonieke, maar kei harde zwaai de netten achter de ver baasde Croy liet bollen: 2-1. Een eclit Keizer doelpunt. In de volgende minuut speelde de andere Duitse centrumverdediger, Bransch, verkeerd op zijn doelman terug, maar Wim van Hanegem kwam juist te laat om van die kans te profiteren. De Duitsers raakten aange slagen en met een serie flitsende aanvallen met veel opkomende spe lersbracht oranje hen in verwar ring. En met de werkelijk magnifiek- ste aanval van de hele wedstrijd na men de Nederlanders definitief af stand van hun opponenten. Van Hane gem stuurde Johan Cruijff met een uitgekookte beweging op links de ruimte in, de frele Ajacied bereikte aan de andere kant van het doel clubgenoot Piet Keizer, die met een nonchalante beweging van de voet keeper Croy voor de derde maal liet capituleren. Seconden daarna kon Kei zer net niet profiteren van opnieuw een weergaloze actie van Johan Cruijff, ditmaal in samenwerking met Henk Wery. Achttien minuten voor het einde leek Nederland de zege al veilig te stellen en vanaf dat moment was er voor het publiek helemaal niets meer te bele ven. Sparwasser moest bij de Duit sers plaats maken voor Irmscher, de man, die in Duitsland de voor Neder land zo fatale goal maakte, en bij Nederland werd eindelijk de teleur stellende Dick van Dijk vervangen. Maar Jan Jeuring had te weinig tijd om zijn naam als gevreesd schutter te rechtvaardigen. Peter Ducke kwam, toen hij het niet eens was met Carlo lo Bello's arbitra le leiding, in het scheidsrechterlijke boekje terecht, hetgeen voor de Duit se coach aanleiding was om zijn spel maker overigens deze middag niet maar naar de kant te halen en te vervangen door Lowe. Dezelfde Lowe, die 9 minuten voor tijd de voorzet gaf (en niet in buitenspelpositie, waarvoor de Nederlandse verdedigers bleven staan...) waaruit nogmaals Vo gel kon scoren. En dat was 3-2, maar voor de Oostduitsers kennelijk niet meer van belang, want in de resteren de tijd kon oranje heel makkelijk zijn zege vasthouden. Het was een duidelijk te constateren feit: het publiek toog zeer teleurge steld huiswaarts. De tienduizenden be grepen het eigenlijk ook niet zo goed: in Europacupwedsi-rijden hebben de Nederlandse topploegen (neem Ajax en Feijenoord maar) toch eigenlijk heel weinig moeite gehad met de Oostduitse vertegenwoordigers, terwijl er thans zo weinig opwekkends uit de bus gekomen was Overigens moet men er wel begrip voor hebben, dat er ditmaal heel wat minder op bet spel stond dan in de Europacupduels. En het wereldkampi oenschap van 1974 is immers nog wat te ver verwijderd.... PETER VERHAGE LINZ (ANP) Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft zondagmiddagin Linz in groep 4 van het toernooi om het Europese kampioenschap, een monsteroverwinning van 6-0 (rust 3-0) behaald tegen Ierland. De doelpunten werden gemaakt door Jara (2), Parits •(3) en Pirkner. Er waren 15.000 toe schouwers. Stand in groep 4: 1. Italië 5 4 1 0 9 10- 2 2. Oostenrijk 5 3 0 2 6 10- 4 3. Zweden 6 2 2 2 6 8 4. Ierland t 0 I I 1 Ml NederI - O.-Duitsland X Ned. o. 23 - O.-D. 23 X PoTen W.-Duitsland X Volewljck. Graafschap 1 X Heerenv. Heracles 5 X Roda J.C. Willem II X Wageningen Veendam 7 X SW PEC Zw. X VW Helm. Sport X AZ '67 - Fortuna VI. X Haarlem - Eindhoven X HVC-Fort. S.C. 12 X DFC Cambuur 13 X DEN HAAG (ANP) Bij het kantoor van de sporttoto hadden zich zondaga vond twee deelnemers aangemeld met dertien juist voorspelde resultaten. Aan de toto 11 van het afgelopen week einde hebben 66.424 mensen deelge nomen. Zij zorgden voor een inleg van 1.516.112 gulden en een prijzenpot van 641.315 gulden. De drie prijzen en de extra premie zullen elk 160.328,75 gulden groot zijn. DEN HAAG fGPD) De lottocijfers van dit weekeinde zijn: 1. 3. 6. 17, 34, 45. Zusatzzahl: 33. Olympia-gewinnzahl 8500. De cijfers van de Westduitse voetbaltoto zijn: 2, 2, 2, 0, 1, 2, 0, 0, 1, 2, 2. Auswahlwette (6 uit 39)i 4, 7, 8, 13, 14, 19. Zusatzspiel: 18. BARCELONA GAF RINUS MICHELS WEER GEEN DOELPUNTEN MADRID (ANP) De uitslagen van de voetbalwedstrijden voor de hoogste kl2s van de Spaanse competitie zijn; Malaga - Real Madrid 1-1, Real Socie- dad - Cordoba 2-1, Espanol - Burgos 1-1, Gijon - La Coruna 2-0, Atletico Ma drid - Granada 1-0, Betis - Barcelona 0-0, Celta de Vigo - Valencia 1-3, Sa- badell - Atletico Bilbao 0-0, Las Pal» mas - Sevilla 1-1. De stand aan kop: 1 Real Madrid en Valencia, 6 gespeeld, 10 punten; 3 Ma laga en Gijon 6-8, 5 Espanol, Sevilla, Las Palmas en Atletico Madrid 6-7. Barcelona, de club van trainer Rinus Michels, heeft een wedstrijd gewon nen en twee gelijkgespeeld. De ploeg bezet met vier punten een plaats in de onderste regionen. De stand in groep zeven voor het toer nooi om het Europees voetbalkam pioenschap voor landenteams is: Zuidslavie 4 3 1 0 7 7-2 Oost-Duitsland 5 3 0 2 611-6 Nederland 5 2 0 2 5 10- 6 Luxemburg 4 0 0 4 0 1-15 PARIJS (ANP) Het Hongaarse voetbalelftal heeft zaterdag in Parijs met 2-0 gewonnen van Frankrijk ln groep twee van de voorronden van het toernooi om het Europees kampi oenschap. Hongarije heeft nu zeven punten uit vijf wedstrijden en is fa voriet voor de overwinning in deze groep. Zaterdagmiddag hadden de Hongaren niet veel moeite met het Franse elftal, waarvan met name de verdediging nog al 'rammelde'. In de 38e minuut was het veteraan Ferenc Bene, die na een combinatie met Dunainosko, met een hard schot voor het eerste doelpunt zorgde. Acht minuten later wisten de Franse verdedigers geen raad met een schot van Zambo en werkte Jacky Novi de bal in eigen doel. Stand in groep 2: 1. Hongarije 5 3 1 1 T 8- S 2. Bulgarije 4 2 1 1 5 8-4 3. Frankrijk 4 2 1 1 5 7-5 4. Noorwegen 5 0 14 1 5-14 WARSCHAU (ANP) Het Westduitse voetbalelftal heeft zich zondag in War schau practisch zeker gesteld van een plaats in de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioen schap. De Westduitsers wonnen met 3- 1 van Polen en hebben nu negen punten uit vijf wedstrijden bii een doelsaldo van 10-2. De Polen staan tweede met vijf punten uit vier bU een doelsaldo van 10-5. Op 17 novem- ber ontmoeten beide landen elkaar opnieuw in Hamburg, waar de West» duitsers aan een gelijkspel voldoende zullen hebben voor kwalificatie. Stand in groep 8: West-Duitsland 5 4 1 0 t 10- Polen 4 2 1 1 5 10- r, Turkije 4 1 1 3 8 4.' Albanië 8 0 4 I t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 9