keizer hirohito vertrokken Vier doden door frontale botsing Gif moord op meisje na 12 jaar opgelost if Bi C-p Argentijnse opstandelingen gaven zich zonder strijd over ALFRINK PLEIT VOOR PRIESTER WIJDING 'RIJPE GEHUWDE MAN' ahoy' Experimenten met kankerpatiënten voor Pentagon Heroine bende in Frankrijk opgerold MAANDAG II OKTOBER 197) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WIM KAN GEEFT VERZETSSTER TERUG AMSTERDAM Wim Kan en Corrie Vonk zullen hun verzets- sterren die zij na de oorlog van de Nederlandse regering hebben gekregen, weggooien. Nu de Ja panse keizer Hirohito in ons land op bezoek is kunnen ko men, hechten zij geen enkele waarde meer aan de onderschei ding. Kan liet dat zondag op Schiphol weten, vlak nadat Hi rohito, zijn vrouw Nagako en hun gevolg waren vertrokken naar Zwitserland. Het echtpaar Kan zal de onderscheiding niet naar koningin Juliana terugstu ren. Zij menen dat zij er ook niets aan kan doen dat zij met de Japanse keizer heeft moeten lunchen. Het was erg rustig op de luchthaven rondom het vertrek van de Japanse vorst Vanaf een der ballustraden zwaaide personeel van de ambassade met hun gezinnen hun keizer vaarwel. Br waren na' het incidentenrijke be zoek zaterdag aan Amsterdam echter geen nieuwe betogingen. Wim Kan heeft niet de gelegenheid gekregen om zijn dagboek uit Birma aan de keizer te overhandigen. Hij heeft nu fotoko pieën aan Japanse journalisten meege geven. Bij het binnenrijden van Artis m Amsterdam - waar de nijlpaarden overigens niet wilden eten van het brood en de andijvie die de keizer him toewierp - rende zaterdag een man op de keizerlijke gepantserde auto toe. Politiemannen voorkwamen dat hij de auto bereikte. „Bijna m'n hele familie is aan de spoorlijn omge komen. Ik wilde hem hier een klap in z'n gezicht geven, om hem te bedan ken voor de 16.000 Nederlanders die ze daar vermoord hebben". Een poli tieman werd bij het incident - dat al was voorafgegaan door boe-geroep en het demonstratief brengen van de na zi-groet - stevig vastgepakt door colle- „a°Si die in hem een demonstrant zagen. In Artis hep de musicus Vischjager rond met een bord om zijn nek, dat. meldde: „Hirohito moet in Artis blij ven". Een vrouw in rouwkleding vroeg op een groot stuk wit karton: „Waar is mijn vader"? Betogers De meeste van deze overigens nit zoveel betogers volgden Hirohito op zijn tocht door Amsterdam naar ande re gebouwen die hij bezocht: het Rijksmuseum en het pas geope--1- Okurahotel, waar de keizer zich in keizerlijke suite (650 gulden per nacht, exclusief ontbijt) even wat kon verfrissen, en waar hem o. a. een glimlachende burgemeester Thomas sen van Rotterdam en een strak kij kende Samkalden van Amsterdam de hand drukten. Buiten staken leden van een ultra- linkse jeugdbeweging rode vlaggen en spanborden met foto's van voorzitter Mao de lucht in. Er werd weer boe geroepen en de dood geeist. van 'het herleefde Japanse militarisme en im perialisme'. Enkele kleine Japanse vlaggetjes kort voor de komst van de keizer door hotelpersoneel uitge deeld - werden in brand gestoken, bespuwd en vertrapt. Japanse journa listen toonden zich daardoor zeer ge schokt. Op Schiphol stelden ze Wim Kan de volgende dag vragen over. (Corrie Vonk: „In omgekeerde zin gebeurde het zelfde door de Ja panners in de kampen in Bir ma"). Wim Kan: „Ik betreur dit ook. Niemand schiet er iets mee op door op deze manier kwaad met kwaad te vergelden. Maar het is misschien wel te verklaren. Het is allemaal gebeurd doordat Japan de verkeerde afgezant heeft gestuurd". „Ik geloof dat als Japan iemand had gestuurd die niet het symbool is van het verleden, dat dit dan niet zou zijn gebeurd. Ik heb onder deze vlag de meest verschrikkelijke dingen zien gebeuren. Nog sta ik nooit achter het besmeuren van een vlag. Het is te wijten aan de schandalige stommitei ten van onze regering, die heeft laten weten dat de keizer welkom was. Het spel is nu verloren. Onze groep is uur lang in het gezicht geslagen. Wat deze week is gebeurd, is voor mij onvoorstelbaar en ook onherstelbaar. Een week lang heb ik vergeefs tegen dit gereglementeerde overspel van de regering gevochten. Nooit heb ik ge weten dat Nederland zo'n bierkaai heeft", aldus Wim Kan, wie de tranen bij tijd en wijle in de ogen scho ten. Het ergert Kan bijzonder dat bij alle ontmoetingen van Nederlanders met Japanse leiders nog nooit in aanwezigheid van die Japanners of ïers zelf bij wijze van symbool een krans of iets dergelijks is gelegd bij een monument ter nage dachtenis van de doden die langs de Birma-spoorweg zijn gevallen. In Osa ka, op de wereldtentoonstelling vorig jaar, had Kan, in het Nederlandse paviljoen, al was het maar een vier kante meter gewijd willen zien aan de Birma-lijn. Oud-premier Cals, die de leiding over ons paviljoen had. noch prins 'Bernhard, die met de keizer is gaan lunchen, heeft ooit met een woord,gerept van wat daar in Birma is gebeurd". „Er bestaat tussen Ne derland en Japan een band van schijn heiligheid, waarbij men van beide zij den doet alsof de neus bloedt en waarbij geen van beide kanten open kaart speelt. De Japanners hebben in tegenstelling tot de nieuwe Duitse ge neratie tegenover Nederland nooit ui ting gegeven van enige vorm van spijt". „Dagen achtereen heb ik op de televisie weer dat. portret van de keizer zien verschijnen. Dat is voor ons, die aan de Birma-spoorweg heb ben gewerkt, niet te slikken. In alle wachtlokalen van de kampen hing zijn portret. In zijn naam, of hij het nou wist of niet, zijn mensen gemarteld en doodgeslagen. Dan kim je dat por tret nu niet nog eens naar Nederland sturen". Onthutst zag een demonstrant zater dag voor het Okurahotel zijn 'zwij gend' protest de mist in gaan. Met een Nederlandse vlag halfstok gehesen aan de vlaggemast die hij voor zijn buik hield, had hij zich opgesteld in de middenberm van de oprijlaan van het hotel, zodat de keizer hem goed zou zien wanneer hij op weg zou gaan naar de lunch bij de koningin. Maar met het oog op de sterk opdringende luidruchtige groep beto gers vlak voor het hotel, trad een alternatieve regeling in werking. Langs de zijkant van het hotel ver trok de stoet naar Soestdijlc. Langs de route een spandoek „Laat Hirohito leven. Laat de doden met rust'. Naar Soestdijk Om een uur arriveerden keizer Hiro hito en keizerin Nagako bij paleis Soestdijk, waar zich ruim 150 belang stellenden hadden verzameld, sommi gen uitgerust met protestborden. Als eersten werden de Japanse gasten verwelkomd door prinses Beatrix ei prins Claus, die de trappen van het bordes waren afgedaald. Daarna volg de de begroeting met koningin Julia na. De Japanse keizer en zijn echtgenote gebruikten daarna de lunch met ko ningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus en prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven. Tijdens deze ontmoeting werdén wederzijds ge schenken uitgewisseld. Omstreeks drie uur verliet keizer Hi rohito paleis Soestdijk, waarna in snelle vaart wederom geescorteerd door motorrijders van de rijkspolitie en twee helikopters van de lucht macht de terugreis naar paleis Huis ten Bosch in Den Haag werd aanvaard. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken liet zaterdagavond in Den Haag nog we ten dat het is uitgesloten dat de keizer commentaar zal geven op zijn tweedaags prive-liezoek aan Neder land. Ook over de losgekomen reac ties zal de keizer zich niet uitlaten. DE DOOD OP DE WEG Bij een frontale botsing tussen een bestelbusje en een personen auto zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de Brusselsweg in Maastricht vier mensen om het leven gekomen. Een persoon werd vrij zwaar gewond. De omgekomen slachtoffers waren de drie inzittenden van het busje (twee mannen en een vrouw) en een vrouw in de personenauto. De bestuurders was de 36-,jarige dak dekker F. W. van der Venne uit Maastricht. De twee andere inzitten den van het busje waren de 68-jarige Reneerkens uit Maastricht en zijn 42- jarige vrouw. De omgekomen vrouw uit de personenauto was de 25-jarige Griekse mej. Karavagella uit Kozani. De brandweer moest eraan te pas komen om enkele van de slachtoffers' uit de wrakstukken te halen, en dien de daarbij rekening te houden met ?3£osieg:evaar omdat de tank met LPG-gas van het bus.ie was lekgesla gen. Het verkeer op deze verbindings weg tussen Maastricht en het Belgi sche Lanaken was anderhalf uur ge stremd. De 65-jarige Amsterdammer R. Beer- «a is zondagmiddag om het leven ge komen toen hij op een oversteek plaats in de Linaeusstraat in de hoofd stad werd geschept door een auto. Het slachtoffer weifelde bij het overste ken en liep terug. De bestuurder van de auto, die naderde, wilde doorrijden en op datzelfde moment liep de heer Beerda opnieuw de zebra op en werd aangereden. De 65-jarige mevrouw D. Boks-van der Zijden uit Goudswaard is zondag avond bij een verkeersongeluk in Rot terdam om het leven gekomen. Zij zat in de door haar evenoude echt genoot bestuurde auto, die op de krui sing Dorpsweg-Wielewaalstraat; tegen een andere personenauto botste. De man werd ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. De twee inzitten den van de andere auto een Rot terdams echtpaar liepen snij won den op en moesten in een ziekenhuis worden behandeld. SOESTDIJK: V.l.n.r. koningin Ju liana, prins Claus. Keizer Hirohi to, prinses Beatrix, keizerin Na- DEN BOSCH Dankzij een bijzonder goede samenwerking tussen de districtsrecherche van het korps rijkspolitie in Den Bosch, de groep van de rijkspo litie Rosmalen en de recherche van de Bossche gemeentepolitie is een vergiftigingszaak van 12 jaar geleden geheel opgelost. Na de arrestatie vorige week dins dag- van de 36-jarige monteur J. H. R„ uit Den Bosch, die werd verdacht van poging tot vergiftiging van zijn vrien din. de 27-jarige mej. Antoinette Voor mans. herinnerde een rechercheur van de Bossche gemeenterecherche zicli plotseling dat de verdachte in deze zaak 12 jaar geleden verloofd was geweest met een 20-jarig meisje dat aan vergiftiging door thallium was overleden. Men had destijds haar ver loofde vrijuit moeten laten gaan om dat de vergiftiging wel kwam vast te staan, maar aangenomen werd dat het meisje Willie Maas slachtoffer was geworden van ondeugdelijke haarbe- handelingsmiddelen. De poging tot moord op Antoinette. Voormans is de man, die na zijn eerste moorddaad in het huwelijk trad (een huwelijk dat in 1969 werd ontbonden, maar waaruit wel vier kinderen werden geboren) tenslotte noodlottig geworden. Antoinette had op haar brood spo ren van kwik aangetroffen waarmee J. H. R. nogal eens werkte. De pinda kaas waarin dit vergif zat werd door haar moeder aan de keuringsdienst voor waren voorgelegd, die de politie na verloop van tijd van de analyse op de hoogte stelde. Inmiddels was het meisje echter met, een thallium-vergif- tiging in een ziekenhuis opgenomen, een melding die eveneens de politie bereikte. Toen de rechercheurs met het ver hoor bezig waren kwamen er in Den Bosch naar aanleiding van het oude, maar nog steeds niet gesloten dossier nieuwe verdenkingen tegen de mon teur. Het team rechercheurs dat de man verhoordde, werd uitgebreid met mannen van de recherche van de ge meentepolitie in Den Bosch. Na moei zame verhoren moest de monteur toe geven, dat hij zijn eerste verloofde 12 jaar geleden had vermoord. Deze zaak is nog niet verjaard, zodat de verdach- hiervoor volledig ter verantwoording kan worde n geroepen. Tragisch bij dit alles is wel verdachte bijzonder goed ontvangen werd in het gezin van zijn eerste meisje. Met de tweede geliefde heeft hij een jaar lang op haar flat in Rosmalen samengewoond en daar scheen ook alles, althans naar buiten, erg goed te zijn. Uit het onderzoek is ook komen vast te staan, dat het huwelijk dat verdachte vijf jaar lang geleid heeft niet zo bijzonder goed was. Zijn vrouw werd dikwijls door hem gesla gen en is dan ook na de scheiding elders in het land gaan wonen. Omtrent het motief van de dader weet de politie op dit moment alleen, dat het een ziekelijke bezitsdrang die de man tot zijn daden heeft gebracht. Hij kon niet instemmen met het feit dat zijn partner ook nog vriendschappelijke betrekkingen met anderen onderhield, ook al waren die betrekkingen nog zo onschuldig. S8g Bga binnen i- en t RtnfPCi Meerderheid sprekers van zaterdag achter hem (ADVERTENTIE) HUISDIEREN op de Femina, het v/el en wee op 'thuisdieren- 4 voorlichtingscenlum. WASHINGTON (RTR) De universi teit van Cincinnati heeft kankerpatiën ten gebruikt voor een onderzoek in opdracht van het Amerikaanse minis terie van defensie naar de gevolgen van radioactieve straling op militairen te velde. Pentagon-woorclvoerder Jerry Friedheim bevestigde dit vrijdag, na dat de 'Washington Post' melding van de kwestie had gemaakt. Volgens Friedheim maakt de studie deel uit van een lopend onderzoeks- program waal-mee men al elf jaar bezig is. „We doen er zekere kennis uit op", zo zei hij. Het Pentagon betaalde er ongeveer 17.000 dollar per jaar voor. Volgens de Tost' daarentegen heeft het nucleair defensiebureau van het ministerie de universiteit 850.000 dol lar betaald, genoeg voor de 'behande ling' van 111 patiënten in elf jaar tijds. De universiteit gebruikte vol gens het blad kankerpatiënten die niet meer chirurgisch konden worden ge holpen en bij wie de ziekte was voortgewoekerd naar diverse delen van het lichaam. Zij werden geheel of gedeeltelijk blootgesteld aan dezelfde soort straling die troepen te velde konden verwachten van taktische kernwapens. Het onderzoek behelsde de nauwkeurige bestudering van de gevolgen van de straling voor de rode en witte bloedlichaampjes, de chro mosomen, de stofwisseling en het denkvermogen van de patiënten. Generaal-majoor Djaafar El Nimei- ry heeft bij verkiezingen in het begin van deze maand 98.6 procent van de stemmen behaald en zal de eerste pre sident van Soedan worden, sinds het land in 1956 onafhankelijk werd. ALICANTE: Hevige regenval heeft In Alicante en in andere Spaanse I badplaatsen overstromingen ver- oorzaakt. J ROME De bisschoppensyno de in Rome bereikte zaterdag een eerste hoogtepunt met een verhit debat over het priesterce libaat, het toelaten van gehuw de mannen tot het priesterambt, over politieke standpuntbepa ling door priesters, nieuwe ta ken voor de leken en het weer opnemen van ex-priesters in het ambt. Tot de sprekers van zaterdag behoor de kardinaal Alfrink. Zijn toespraak werd met meer dan grote belangstel ling gevolgd. Sommige noemden haar het 'hoogtepunt' van de bijeenkomst. Kardinaal Alfrink wijdde in zijn toe spraak tot de deelnemers aan de synode waaronder paus Paulus VI die iedereen aan het woord liet zon der een spier van zijn gezicht te vertrekken veel aandacht aan de positieve kanten van het priesterceli baat. De kardinaal sprak zich ook als een voorstander van het celibaat uit, maar er was een maar, aldus kardi naal Alfrink. „Wat is beter, het evan gelie te preken met de hulp van getrouwde mannen, of om het evange lie helemaal niet te prediken". Kardi naal Alfrink gaf als zijn advies het geschil van het celibaat dat „de kerk dient het celibaat te bewaren, maar zij moeit de (landelijke) bisschoppen conferentie vrijlaten om in overeen stemming met de heilige stoel het priesterambt op te dragen aan rijpere gehuwde mannen". De kardinaal deed in deze passage van zijn rede ten aanzien van zijn eigen Nederlandse kerkprovincie een stap terug. Hij maakte geen melding van het besluit van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie, om te adviseren, gedispenseer de priesters nog zoveel mogelijk bij de ambtbediening ingeschakeld te hou den. Kardinaal Alfrink sprak over het met Rome lang omstreden punt niet meer. omdat hij bij zijn optreden tijdens de synode alleen wil spreken' over zaken die althans in beginsel een schijn van haalbaarheid vertonen. 'Politiek' Ten aanzien van het politieke engag- ment van de priester sprak kardinaal Alfrink zich echter duidelijker uit dan ooit. Hij verklaarde: „Het zou fout zijn het voor te stellen alsof de priester alleen de plicht toekomt te bidden en te offeren voor de vrede in de wereld en voor het heil van de mens, of dat de concrete verwerkelij king van deze idealen alleen aan God zou toevallen. De priester zal zijn ambt. minder goed bekleden wanneer hij niet met persoonlijke inzet zou meewerken aan het vestigen van vre de en gerechtigheid". Kardinaal Al frink ging voort met te zeggen: „De synode zou daarom dank dienen te brer.gen aan die priesters die. met het risico van de gevangenis en mot het (van onze correspondent) PARIJS Na een minutieuze voor bereiding van bijna een jaar, waarbij met het Amerikaanse anti-narcoticum bureau werd samengewerkt, heeft de Franse politie zaterdag de voldoening mogen smaken de grootste voorraad heroine in beslag te kunnen nemen die haar tot dusver ooit gelijktijdig in handen was gevallen. De ruim 100 kilo's verdovende middelen die een verkoopwaarde van meer dan 6 mil joen gulden vertegenwoordigen, waren in vijf luxueuze hutkoffers verpakt die in een gehuurde Volkswagen vauaf de Champs Elyssees in Parijs naar der Franse havens met bestemming Amerika getransporteerd zouden wor den. Het transport was de politie tevo ren echter bekend en halverwege kon de auto worden aangehouden. De be stuurder was de 49-jarige industrieel en filmproducer Andre Labay, w van de politie eveneens allang wist dat hij zijn vrije tijd met de aanmaak van en handel in verdovende middelen lucratief placht te maken, Labay, wiens naam op de Generiques van verschillende bekende Franse films had geprijkt, bood bij de arrestatie geen enkel tegenspel. Hij verzette zich niet en poogde evenmin te ontkennen dat hij op weg was naar Le Havre om zijn kostbare lading te versche pen. En tijdens het verhoor bleek hij ook al weer best bereid te zijn nog wat namen van medeplichtigen te noe men die zo intussen eveneens konden worden ingerekend. BIJ CONFRONTATIE MET REGERINGSTROEPEN BUENOS AIRES (RTR, AFP, DPA) Zonder dat er een schot is gelost hebben de opstandige legereenheden in de Argentijnse garnizoenssteden Azul en Oli- varria zich zaterdagmiddag overgegeven aan de regerings troepen. De militairen zijn naar de kazernes teruggekeerd en de leiders van de rebellie zijn aan gehouden. Ze zullen door een militair tribunaal worden be recht. Kolonel Manuel Garcia, die vrijdag de leiding van de opstand op zich nam, had zaterdagmorgen met zijn 3.000 soldaten en 100 pantservoertuigen Azul verlaten in de richting van het 150 km. noordoostelijke!- gelegen Sala dillo, kennelijk om aan een omsinge ling van Azul door de regeringstroe pen te ontkomen Zijn troepen wer den echter door de regeringstroepen tot staan gebracht, en hij moet zich terugtrekken naar Azul. Garcia gaf zijn regimenten toen het bevel zich over te geven. Het eerste pantserregi ment van Olivarria onder aanvoering van luitenant-kolonels Florentine Diaz Loza en Arman do Baldrich gaf niet onmiddellijk aan zijn bevel gehoor. Maar toen ook zij omsingeld waren door regeringstroepen die tot de aan val wilden overgaan, gaven de beide luitenant-kolonels zich over aan gene raal Aguilar Pinedo. die door presi dent Lanusse met het neerslaan van de rebellie was belast. Twee pantser-regimenten, in Formosa in Noord-Argentinie en in Magdalena, 120 km ten zuiden van Buenos Aires, hadden zich vrijdag solidair verklaard met de opstand. In Formosa slaagde rebellerende kolonel er echter niet in zijn manschappen mee te krijgen. Hij werd gearresteerd, ook in Magdalena werd de rebellie in de kiem ge smoord. President Lanusse had 10.000. militai ren, 46 pantserwagens en 75 kanonnen laten aam-ukken om de opstand neer te slaan. Arrestaties Ex-president Roberto Levingston van Argentinië is zaterdagavond gearres teerd. Hij had openlijk steun betuigd aan de opstand van de regimenten in Azul en Olivarria. Ook de luchtmacht officier, die op de terugreis van Frankfort naar Buenos Aires een vliegtuig kaapte om zich bij de op standelingen te kunnen voegen, is aan gehouden. Commandant Pio Matassi dwong de piloot van een Argentijnse Boeing 707 in Mendoza te landen waar hij dichter bij de haard van de opstand was. Hij wilde zich van daar uit naar luchtmachtbasis Villa Rey- nods begeven, waarvan hij comman dant is. Toen hij bij de landing hoor- Ontslag Aan de opstand in de garnizoenen Azul en Olivarria ging vooraf liet ontslag van de opperbevelhebber van de Argentijnse marine, admiraal Pe dro Gnavi, afgelopen woensdag. Eer der waren al een twaalftal marine- officeren ontslagen. Waarnemers in Buenos Aires menen dat zowel de moeilijkheden bij de marine als de opstand van de pantserrreghnenten onder leiding van kolonel Gracia ver band houden met de 'politiek van nationale verzoening' van generaal La nusse. De opstandelingen verzetten zich te gen de indirecte contacten met de voormalige dictator Juan Peron, tegen de integratie van de Peronisten in het Argentijnse politiek bestel en tegen het presidentiele besluit om voor maart 1973 algemene verkiezingen uit te schrijven. De rebellerende militai ren vrezen dat Argentinië daarmee terugkeert naar een constitutioneel burgerbewind, wat een 'verraad' zou betekenen aan de 'revolutie van 1966' toen de militairen de macht overna men van de gekozen president Arturo Illia. Ze beschuldigen Lanusse van 'liberalisme en anarchie'. President Lanusse heeft de rebellen betiteld als een 'kleine groep onver antwoordelijke, op macht beluste re actionairen', die een rechts-totalitair stelsel nastreven. verlies van hun leven, de rechten van de mens en van de samenleving en zielen verdedigen". Kloof Tijdens de debatten van zaterdag, waaraan 33 sprekers deelnamen, is voor het eerst duidelijk de onheelbare kloof tussen de conservatieven en de vooruitstrevenden aan het daglicht ge komen. Zonder dat het nu al mogelijk is de balans op te maken, leek het er zaterdag op of in het algemeen de vooruitstrevenden een kleine meerder heid in het gezelschap begonnen uit te maken. Voor het toelaten van gehuw de mannen tot het ambt hebben zich zaterdag 16 sprekers uitgesproken. Voorzover zij voor hun eigen kerkpro vincies spraken, waren dat behalve kardinaal Alfrink: twee Canadezen, een Maleier, drie Afrikanen, een Patri arch. de primaat van Peru, een Brazi liaan, een Zuidafrikaan, een Indone siër, een Australiër, een Nigeriaan, een Mexicaan en een Fransman. Tot de tegenstanders van deze vernieu wing bleek tot verrassing van de meeste toehoorders plotseling ook de Duitser Degenhardt te behoren. ACTIE IN HET ONDERWIJS Slot van pagina 1 de taak van het onderwijzend perso neel. Op een jaarvergadering in Amersfoort heeft de voorzitter van het, Genoot schap van Leraren aan Nederlandse gymnasiumalpha en beta ook gamma en. ernstige kritiek geuit op het rege ringsbeleid en met name de bezuini gingsmaatregelen voor het onderwijs. De kritiek betrof met name de ver mindering van de aantallen lesuren, de bouwstop, de nieuwe salarisrege ling en de 'botte weigering' naast het gymnasium-aloha en beta ook gamma mogelijk te maken. Drs. Geenen releveerde, dat het terug brengen van het weekprogramma van 32 tot maximaal 30 lesuren aanvanke lijk een ombuiging van het beleid en een verandering in de onderwijsstruc tuur heette. De algemeen directeur Algemeen Vormend en Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs (AVO en VWO) van het ministerie, dr. P. J. Gathier, heeft er evenwel geen doek jes om gewonden: de leraren moeten maar wat harder werken, dan kunnen ze ook met minder lesuren of eventu eel met vollere klassen hetzelfde ni veau bereiken. Hoe deze verlaging van het aantal lesuren in de praktijk tot stand komt moet nog blijken. Drs. Geenen meen de, dat het overleg hierover een on voorstelbare koehandel, een touwtrek ken zonder einde wordt. Het departe ment wil, dat de onderwijsorganisa ties over enkele maanden met concre te voorstellen komen. „Dit is niet alleen een opdracht om te hangen, zij het dan met vrije keuze van het touw, maar tevens een bevel om zelf de maar tevens een bevel om zelf de strop om de eigen hals te leggen", meende hij. De bouwstop maakt de situatie ook nog moeilijker. Plannen in vergevor derd stadium voor scholen om de groei van de aantallen leerlingen te kunnen opvangen, gaan de ijskast in en de scholen moeten zich voor onaf zienbare tijd maar zien te redden. Hoe staat het met de verzekering van de vorige staatssecretaris, dat de ver nieuwing van het onderwijs niet over de ruggen van de leraren ingevoerd zou worden?, zo vroeg drs. Geenen zich af, trotest Het genootschap van leraren heeft bij minister Van Veen geprotesteerd te gen de manier waarop zonder overleg met de onderwijsorganisaties de week urentabel met zes procent van het aantal uren zal worden verminderd per 1 augustus 1972. Een desbetreffen de motie werd zaterdag aangenomen. 1 augustus 1972. Een desbetreffende motie werd zaterdag aangenomen. In dezelfde motie klaagt, het genoot schap over de denigrerende wijze waarop de recteur van de directie AVO van het ministerie van onderwijs over leraren en schoolleiders heeft gesproken tijdens de algemene verga dering van schoolleiders eind septem ber in Utrecht. MUITERIJ BIJ AMERIKAANSE TROEPEN? SAIGON (AFP) Een eenheid van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie, gelegerd op de basis 'Pace' die zich op rond 100 km ten noordwesten van Saigon bevindt, is zondag aan het muiten geslagen, zo meldde de Ameri kaanse journalist Richard Boyle, cor respondent van het tijdschrift Tam- parts' die zondagavond in Saigon aan. kwam met een brief en een op een bandje opgenomen verklaring, afkom stig van de muitende soldaten. De brief en het bandje zijn bestemd voor senator Edward Kennedy en het Ame rikaanse congres. (ADVERTENTIE) Raifteisenbank O Boerenleenbank O? tank voor iedereen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3