De chef van de Hell Drivers gelooft vooral in gas geven Recreatieraad niet afwijzend tegenover het vrije kamperen Kamerleden vragen financiële steun voor stank bestrijding Vlissingse recherche vraagt opsporing kledingwinkelier 7 Nauwe samen werking woning inrichtingen Gabriëlse en NV v.h. Gercher Kemper Raadslid Kortgene snelle verbetering kwaliteit Veerse- Meerwater gewenst ZEEUWSE RECREATIERAAD OVER VESTIGING CASINO IN ZEELAND VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SLOOPAUTO'S IN VLISSINGEN .Tijdens de voorstelling moet je niet denken, maar gasgeven", zegt der Herr Direklor van de Hell Drivers, de stuntgroep, die deze. week in Vlis- singcn en Middelburg zeer veel sloopauto's in de show doet. En ter completring van zijn filosofie deelt hij mee. „Als je bang bent, dan moet je er niet aan begin nen. Dan krijg je ongelukken". Dat' slaat dan op de personen, want de Ilell Drivers hebben er bun vak van gemaakt ongelukken te maken, Avoncl aan avond rijden ze er gens in het land vier sloopauto's waarde ongeveer honderd gul den per stuk uiterst grondig in puin. De dekselse kerels van de Duitse groep rijden met grote snelheden over schansen, laten him auto's salto's maken, scheu ren door brandende barricaden en laten zien hoe een echte slip nou eigenlijk wordt uitgevoerd. Directeur Alfred Bürstlein van de Hell Drivers ziet daar geen of in ieder geval nauwelijks gevaarlij ke kanten aan, En hij kan het weten: „Ik heb alle stunts zelf gedaan, ik zou mijn mensen toch nooit iets laten doen, wat ik niet zelf eerst gedaan zou hebben. Wij weten precies waar een kantelen de wagen terecht komt en we nemen de ruimte om hem een keer extra te kunnen laten kante len. Je vangt wel een enorme klap op als je tegen een stilstaan de wagen rijdt, maar het is heel iets anders dan een ongeluk. Hier op de baan zie je alles tevoren aankomen. Het is precies bere kend. Als je met een wagen door het vuur rijdt, dan is dat niet gevaarlijk. Wel spectaculair. Al leen moet de auto niet in het vuur stoppen. Dat kan natuurlijk niet". wijl de rollende auto's de overzij de van het terrein moeten kiezen. Verder besloot men tot plaatsing van dranghekken. De Middelburg se politie, kennelijk ook gealar meerd, bezocht Bürstlein temid den van zijn wagens en vroeg hem meteen even te komen kij ken naar de stand van zaken op het kleine industrieterrein in Mid delburg. „U moest het maar eens bekijken en dan zullen we onze voorwaarden stellen. Gaat u daar niet op in, dan gaat het feest niet door", voorspelde een Middel burgse politiefunctionaris. Herr Direktor Bürstlein: „We hebben het niet zo makkelijk hier in Nederland. I-Iet duurt vreselijk lang voor je eer vergunning hebt. We zijn aangewezen op asfaltter- reinen. Op gras begin je niks. We zullen wel zien, het moet voor het publiek niet gevaarlijk zijn nee". En over de moeilijkheid, dat de toeschouwers, die wat la ter komen en die niet direct langs de baan kunnen staan, in veel gevallen maar moeten raden wat er gaande is: „de mensen zijn misschien een beetje gehan dicapt ja. Maar als ze wat rond lopen kunnen ze hel allemaal zien". Vraagje: „Waarom komen de mensen in drommen naar de waaghalzen in wier woordenboek volgens het programmaboekje het woord angst niet voorkomt". Alfred Bürstlein denkt dat het sensatiezucht is. „En wel wat sa disme ook", veronderstelt hij. „Het is van alles wat. Als de mensen op straat een ongeluk zien gebeuren, gaan ze ook kij ken". Het ontbreken van het woord angst in het woordenboek moet overigens niet al te letterlijk op gevat worden. Bürstlein, die zelf als clown onder de naam Yogi zijn opgewekte bijdrage levert aan de show geeft toe: Als mijn dochter Monioa door de vlam men gaat, ja, dan ben ik wel eens een beetje bang. Dat heeft ieder een hier, maar dat is niet erg. We zijn eraan gewend. De hele troep komt uit het circus. Mijn grootvader werkte er, mijn vader was clown en acrobaat en ik ben het zelf ook. We zijn vogels, we moeten vrij zijn. In het circus heb ik wel ongelukken meege maakt. Een paar familieleden zijn dood gevallen. Onze troep, de Hell Drivers dan, heeft nooit, een ongeluk gehad en we doen dit al twee jaar. 's Winters geven we ook circusvoorstellingen. We gaan dan uit elkaar en dan wer ken ive in allerlei circussen. Het uitblijven van ongelukken bij tie onverschrokkenen in de sloop wagens, wordt tegengesproken door een wervend tekstje voor in het programmaboekje van de Hell Drivers. Daar wordt gemeld, dat een dieptepunt van de groep bestond uil zestig hechtingen in het hoofd van één van de cou reurs. Maar ook dat blijkt bij nader inzien wel los te lopen. Herr Direktor, niet zonder verba zing: „O ja, staat dat erin? Nou ja, dai was een ongeluk, dat één van onze mensen gewoon op de weg heeft gehad. Johnny Crash heelt meerdere spe cialiteiten. Een ervan is het ruw verwijderen van het dale van een stilstaande auto. Angst De coureurs mogen dan .veilig' in him gordels hangen en de brand weerlieden mogen dan bij elk optreden met hun apparatuur in de hand langs de lijn staan, naar het oordeel van de Vlissingse po litie genoot het publiek woensda gavond tijdens het eerste Vlis singse optreden minder waarbor gen. Zo'n zevenhonderd toeschou wers stonden rond het hele par keerterrein bij het zwembad kort bij de stuntbaan achter een touw. Consigne van de Vlissingse politie voor de tweede voorstelling die van donderdag „De men sen mogen alleen nog komen ter- ADVERTENTIE/ IN WEST-BRABANT SLUITING SLUIZEN HARINGVLIET EEN VAN DE OORZAKEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG (GPD) - De tweede kamerleden Wilbers en Terlouw (d '66) willen dat het rijk op korte termijn financiële steun verleent om een eind te maken aan de stankoverlast op meer dere plaatsen in West-Brabant. Ze menen dat er tussen rijks waterstaat en provinciale water-' staat en de waterschappen in Noord-Brabant een gebrek aan coördinatie valt te constateren, waarop een deel van de overlast kan worden teruggevoerd. Door dit gebrek aan coördinatie zou volgens beide kamerleden niet ge zorgd zijn voor adequate zuivering van het afvalwater in West-Brabant, toen de sluiting van het Haringvliet doorspoeling via de werking van eb cn vloed voortaan verhinderde. Dit wegvallen van de doorspoeling zou al in 19G4 officieel zijn vastgesteld. Ia vragen aan de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne en van verkeer en waterstaat sommen Wil bers en Terlouw een aantal oorzaken en bronnen van stankoverlast op. De riolering van Zevenbergen loost onge zuiverd in de Rooüe Vaart, Ook een stearine- en oliet'abriek aan de Schans- dijk loost; ongezuiverd, terwijl een suikerfabriek bij Zevenbergen, on danks een investering van een miljoen in een zuiveringsinstallatie, eveneens bijdraagt aan de vervuiling. Op de Marl; wordt verder ongezuiverd ge loosd door Belgde (afval van slachte rijen), door een deel van Breda ea door Standdaarbuiten en Stampers- gat. Op de Donge komt via de Leye ongezuiverd water uit Belgie, een deel van Tilburg, Rijen en Dongen (leer looierijen) alsmede uit Oosterhout. In het oude gedeelte van Lage Zwaluwe MIDDELBURG De woninginrich ting Gabrielse NV te Middelburg en de NV Woninginrichting v/h Gercher en Kemper te Amsterdam zijn bespre kingen begonnen om te komen tot een nauwere samenwerking binnen een nieuwe nv, waarbij de beide wo ninginrichtingen een 'eigen gezicht' zullen behouden. Doel is, aldus algemeen directeur A. Gabrielse te Middelburg, .enerzijds het streven naar schaalvergroting en an derzijds het veilig stellen van de con- tinuiteit van beide bedrijven. Door centralisatie in de leiding en op het gebied van de inkoop zullen we kun nen komen tot een bredere basis, wat een goed management mogelijk maakt'. De voorgenomen samenwer king zal zo werd meegedeeld geen nadelige consequenties hebben voor het personeel, dat totaal 150 man omvat. De woninginrichting Gabrielse heeft vestigingen in Middelburg, Vlis- singen en Goes (35 man) en de NV woninginrichting v/h Gercher en Kemper heeft vestigingen te Amster dam, Arnhem en Den Haag (115 man personeel). De vakbonden en de fusie commissie van de SER zijn inmid dels al op de hoogte gebracht van de plannen van beide ondernemingen. (ADVERTENTIE) GWK-EMBLEEIVI Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Vlissingen - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 8 tol 18 u. Hansweert, Sluis 9-11-13 - ma. t/m za. dag en nacht; zo. van 8 tot 12 u. Douanepost Sas van Gent - ma, t/m za. dag en nacht; zo. van 8 tot 12 u. Douanepost Sluis - ma. t/m vr. 8 tot 19 u; za. van 8 tot 17 u; zo. van 8 tot 12 u. Terneuzen, Herengracht 5 - ma. t/m vr. 8.30 tot 17.30 u; za. van 8 tot 12 u. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. ontbreekt riolering. Ook een deel i Noordhoek heeft geen rioolafvoer. Maatregelen Van de ministers willen beide kamer leden weten, of de desbetreffende ge meenten c.q. waterschappen in staat zijn de finanorele lasten van de nood zakelijke zuivering te dragen. Daar naast informeren ze naar de ma&fere- gelen die zullen worden getroffen om het door hen geconstateerde gebrek aan coördinatie tegen te gaan. KORTGENE Op voorstel van het raadslid P. van der Maas zal binnen het kader van de samenwerking tus sen de Veerse Meer gemeenten er bi,i de betrokken gemeenten worden aan gedrongen op een snelle en drastische verbetering van de waterkwaliteit van het Veerse Meer te verkrijgen. Na spoorloze verdwijning kleding MOGELIJK SPRAKE VAN VERDUISTERING VLISSINGEN De recherche in Vlissingen heeft via de Nederlandse politieposten de opsporing verzocht van de Vlissinger H. D. van het kle dingmagazijn Duym. De man is sinds donderdag spoorloos, nadat ontdekt was dat zijn kledingmagazijn in de Walstraat 37 cn zijn tegenover liggen de boetiek 'Pinkie' plotseling geheel zijn ontruimd. Bij de Vlissingse poli tie houdt men rekening met de moge lijkheid van verduistering. De goederen zijn tot nu toe niet opgespoord. De recherche in Vlissin gen acht; het waarschijnlijk, dat ze zijn verkocht. In dat geval zou er sprake van verduistering zijn, omdat de voorraad kleding als 'onderpand' geldt voor de financiering die de Ne derlandse Middenstands Bank in Vlis singen voor het kledingmagazijn heeft verzorgd. Hoewel de recherche kennis heeft ge nomen van berichten dat D. in Spanje zou verblijven, heeft men op dit. mo> ment geen gegevens, die erop duiden, dat de man buiten Nederland zou zijn. Niet bekend is aan wie de kle ding is overgedaan ea wie de goede ren heeft weggehaald uit de beide zaken. De eigenaar van het aan D. verhuurde pand waarin de boetiek "Pinky", is ondergebracht heeft; gesignaleerd dat 'opkopers' dinsdagmiddag al zijn be gonnen de kleding uit de zaken te halen. Dat zou dan in de nacht van dinsdag op woensdag zijn voortgezet. De betrokkenen waren in het bezit van sleutels van de boetiek en het kledingmagazijn. Zoals donderdag al gemeld is de kleding weggehaald tij dens de vakantie van het personeel. Op dit moment, is het de recherche niet duidelijk of de heer D. d© op Geen aanwijzingen Bij de Vlissingse recherche beschikte men donderdagavond nog niet over nadere aanwijzingen voor het onder zoek. Zoals gemeld heeft de Neder- -landse Middenstandsbank de politie op de hoogte gebracht van het ver dwijnen van de kleding uit het maga zijn en de boetiek in de Walstraat. NMB-dïrectèur G. Karstanje wilde geen mededelingen doen.over de ver houding van de bank tot het kleding magazijn. 'Het is een vervelende zaak. Ik moet eerst eens grondig nagaan hoe de vork ia de steel zit;. Op dit moment heb ik geen commentaar', zo zei hij. Controle-test voor auto's en brommers door Veilig Verkeer VLISSINGEN In samenwerking met de Vlissingse gemeentepolitie or ganiseren de afdeling Vlissingen en Souburg van het Veilig Verkeer Ne derland in de week van '1 tot -9 oktober een verkeerstest auto's en brommers op het parkeerterrein van de sportvelden aan de President Roose- veltlaan. Automobilisten en bromfietsers kun nen hun banden en remmen hier op deugdelijkheid laten controleren, zon der de kans te lopen om bekeurd te worden. Maandag, woensdag en don derdag bestaat er voor bezitters van een auto of bromfiets een mogelijk heid tot het controle van lien tot twaalf 's morgens en van twee tot vier uur 's middags, terwijl er zater dag van tien tot twaalf 's morgens gelegenheid tot controle bestaat. WERKGROEP NEEMT ZAAK IN STUDIE MILIEU-HYG1ENISCHE EN PLANOLOGISCHE BEZWAREN MIDDELBURG De provin ciale raad voor de recreatie in Zeeland staat in gevoelen niet afwijzend tegenover het vrij kamperen op boerderijen in deze provincie. De consequen ties op het gebied van reglemen tering en de milieu-hygienische aspecten zijn echter op dit mo ment nog dermate onoverzichte lijk, dat de raad in zijn donder dagmiddag in Middelburg, in het statenzaalcomplex van de Abdij- gehouwen gehouden vergade ring besloot een werkgroep in te stellen, die met de Zeeuwse situatie als uitgangspunt deze materie nader zal bestuderen en hiervoor op zo kort mogelijke! termijn aan de raad een pread- vies zal uitbrengen. Stof voor een discussie over het vrije; kamperen werd gistermiddag in de; Zeeuwse recreatieraad aangedragen j door twee leden, de heren J. Boon-; man-Vermue, die de landbouwsector vertegenwoordigt en de heer H. Ver douw, de secretaris van de Nederland se Kampeerraad. De heer Boonman zei in zijn inleiding dat het 'vrije kamperen' in een be hoefte kan voorzien, omdat de kam- peeraccommodatie in het kustgebied uitbreiding nodig heeft. De vertegen woordiger uit de landbouwsector zei niet te verwachten, dat het kamperen op boerenerven zo'n grote vlucht zal nemen, omdat lang niet iedere boer dit wil of kan en er bovendien het gegeven ligt, dat „iedereen toch wü weer zijn waar iedereen is", tussen de grote concentraties aan de kust. De heer Boonman vroeg zich af o£ men niet teveel van de veronderstel ling uitgaat, dat iedere boer dit wil. Niet iedere boer wil. dit, nog afgezien van het feit, dat in vele gevallen de gezinssfeer of de bedrijfsomstandighe den dit niet zullen toelaten. Bovendien leent niet iedere boerderij zich hier voor. Tegen die achtergrond, van de ver wachting van een niet excessieve om-I vang van het vrije kamperen, bepleit te de heer Boonman „laat toch iedere boer die het wil, die vrijheid". Als garanties zou men bijvoorbeeld schoon water, een wc met waterspoe ling en een goede afvoer van huisvuil kunnen eisen. Voorts wees hij op de aanwezigheid van windsingels rond ve le bedrijven, een 'landschappelijke be schutting' voor de tenten en caravans van de vrije kampeerders. De heer Boonman bepleitte een snelle uit spraak van de recreatieraad, met de door hem genoemde normen en het stellen van een maximum aantal-kam peerders als uitgangspunt. Kampeerraadsecretaris Verdouw ver klaarde van harte bereid te zijn er van uit te gaan, dat achtergrond van het streven naar een realisering van het vrije kamperen is, de kampeer ders meer van land en rust te laten genieten, een begrijpelijke drang in een steeds voller wordend land. Maar, zo stelde hij, in dit overvolle land is geen ongebonden vrijheid van kampe ren mogelijk. Daarom zal elke boer, die een beperkt aantal kampeerders wil opnemen, daarvoor een vergunning moeten aanvragen. Dan kan het be trokken gemeentebestuur afwegen o£ dit toegestaan kan worden uit milieu hygiënisch en landschappelijk oog punt. Die vergunning moet een tijde lijk karakter hebben steeds afgege ven voor een jaar en het maxi mum zal men moeten stellen op 3 tot 5 caravans of tenten, zodat het niet om een groter aantal mensen gaat dan ongeveer twintig, „dan blijft het individueel kamperen". Gevaren Slot vari pagina 1 de heer Peters, dat casino's in de recreatie een functie vervullen. Hij vond het gewenst om tot een uit spraak te komen, „om de mensen, die de eindbeslissing' moeten nemen, een geluid uit het deelgebied te laten horen". Concrete vraag is, zo vervolgde hij later, of het scheppen van een moge lijkheid voor een casino voor de re creatie een positieve betekenis heeft. Bordeel De heer Phixteren stelde daar tegeno ver, dat bij het accepteren van een casino in Zeeland geen rekening- wordt gehouden met de religie en de mentaliteit van de Zeeuwse samenle ving; het grootste deel van de Zeeuw se bevolking zou principieel tegen zijn. De CNV-al'gevaarcligde in de Zeeuwse recreatieraad wilde zijn overwegingen met een concreet voorbeeld staven. Zijn gedachten gingen daarbij uit naar 'grote bordelen in Duitsland', waarvoor hij, vooralsnog, geen vesti- gingsmogelijkheden in Zeeland zag. „Een dergelijk voorstel zou althans uit deze raad niet komen", zo zei hij, onmiddellijk gevolgd door een reactie van de heer Peters: „Dat weten we niet". Enigszins geladen ging de heer Pinxte- ren voort, dat een casino voor hem op hetzelfde vlak lag als een bordeel, een instituut, waarvan de vestiging niet- door de provinciale overheid mag worden gestimuleerd. Vice-voorzitter Boersma verklaarde, hierop aansluitend, dat hij de vergelij king met een bordeel niet voor zijn rekening zou willen nemen. -Hij kon zich, puur de lijnen van het theore tisch denkend volgend, voorstellen, dat bij een andere benadering, om excessen tegen te gaan, men het uit een oogpunt van volksgezondheid op een gegeven moment wenselijk zou kunnen achten bordelen te stichten. Uiteraard wilde de gedeputeerde dit niet met concrete vestigingspunten ge realiseerd zien; hij poneerde de moge lijkheid als een vorm van abstract denken, zoals hij zich ook, de moge lijkheid van vrijheid openlatend, per soonlijk als een tegenstander van casi no's aandiende. De heer A. Korstanje, de rijksconsu lent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, kon het met de heer Imanse eens zijn, dat op dit moment voorzichtigheid geboden is. 'Pas na het aannemen in de staten-generaal wordt het tijd voor de provincie, zich over de noodzaak van een casino te orienteren' zo zei hij. De heer Kor stanje wüde aan de door secretaris C. de Vos opgestelde casino-nota het ren- dementscriterïum verbinden; de renta biliteit zal, stel dat de staten-generaal de wet wijzigt, een belangrijke rol spelen bij vestiging van een casino in Zeeland. Een ander lid van de raad,! provinciaal WV-directeur J. P. de! Regt, stelde nog, inhakend op de op merkingen van de heer Pinxteren, dat de confessionele bevolkingsgroep zich door de jaren heen toleranter heeft opgesteld t.a.v. allerlei recreatieve ont wikkelingen. Twintig jaar geleden was ontspanning op zondag voor deze groep nog nauwelijks denkbaar, ter wijl thans toerisme op zondag geen bedenkingen meer oproept. Een grote meerderheid van de raad verklaard zich er tenslotte voor, een' principe-uitspraak te doen. Dezelfde meerderheid sprak zich dus uit voor opheffing van het verbod met daarop j aansluitend een onderzoek naar de wenselijkheden van vestiging van een casino in Zeeland. De heer Verdouw signaleerde ook al lerlei gevaren Een dergelijke mini- camping kan uitgroeien tot een groot kampeerterrein, wat bijvoorbeeld pla nologisch niet de bedoeling is. Daar om zal ook elke mini-camping plano logisch gelegaliseerd moeten zijn en bij omschakeling naar een 'totaal-cam ping', bijvoorbeeld bij bedrijfsbeëindi ging, zal men de gebruikelijke proce dure moeten volgen. Een van de conclusies van de heer Verdouw moest derhalve zijn, dat men het vrij kamperen moet ophan gen aan bestuurlijke regelingen, waar bij men het kampeerbeleid van het gemeentebestuur moet synchroniseren met de planologische maatregelen, die voor dit gebied gelden. Een algemene kampeerwet zou eigen wenselijk zijn, omdat kamperen in wezen een ver plaatsing is geworden van de urbani satieproblemen van de stad naar het platteland. De heer Verdouw stelde nog, dat men voor sommige gemeenten zal -moeten adviseren niet tot vrij kamperen over te gaan en een van zijn conclusies was voorts, dat ongebonden vrijheid van kamperen in Nederland tot een chaos zou leiden. De heer Verdouw werd hierin bijge vallen door de vice-voorzitter van de raad, gedeputeerde mr. J. P. Boersma, die zei dat men het „heel voorzichtig in de hand zal moeten houden" en een ander lid van de raad, PPD-directeur ir. M. de Vink, die voorzag dat in het hoogseizoen alle mogelijkheden tot controle zullen wegvallen, omdat bij voorbeeld in een gemeente als Wes- tenschouwen, 4000 zielen en 50.000 gasten in het hoogseizoen, van contro le geen sprake zal kunnen zijn en het planologisch beleid dan geheel in d© lucht komt te hangen. De heer De Vink stipte nog aan, dat men de plaatsen voor het vrij kampe ren in de gemeentelijke bestemmings plannen zou moeten vastleggen, waaraan weer het bezwaar kleeft, dat het jarenlang duurt eer een dergelijk bestemmingsplan tot stand komt. „Je haalt eigenlijk iets binnen, waar van je niet kunt zien, waar het toe- leidt", aldus de heer De Vink, dit- kan tot grote aantastingen leiden van het landschap en het milieu. De heer De Vink meende daarom, dat zonder nieuwe maatregelen niets mogelijk zal zijn. Raadslid en CNV-vertegenwoordiger C. Pinxteren tenslotte: „Is het land schap er voor de mens of de mens voor het landschap? Het is van groot belang, dat kinderen uit de grote, verpauperende steden eens twee of drie weken in de natuur kunnen rond scharrelen". In de loop van de vergadering deelde het raadslid A. Korstanje, de rijkscon sulent voor het midden- en kleinbe- Irijf en toerisme nog mee, dat de post voor toeristische objecten van iet ministerie van economische zaken van zeven miljoen voor het gehele land is teruggebracht tot 3Va mil joen gulden, De heer Korstanje vond dit een meevaller, omdat zijn ver wachting was geweest, dat het gehele bedrag geschrapt zou worden. Voor zitter en gedeputeerde A. L. van Gees- bergen vond het echter teleurstellend, vooral voor een provincie met veel toeristische projecten, die gefinan cierd zouden moeten worden door economische zaken. Met de reeds eer der gepubliceerde subsidievoordracht voor de ministeries van c.rjn. en economische zaken kon de recreatie- raad zich verenigen. Het is, ondanks de bezuinigingen, de bedoeling, dat de recreatieraden normaal doorgaan met- het indienen van aanbevelingen voor te subsidiëren objecten in de toeristi sche sfeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7