33§ BIJ PECHSNEY EIND DIT JAAR EERSTE SERIE OVENS IN GEBRUIK pechiney provinciale zeeuwse courani VRIJDAG 1 OKTOBER 19 71 Eind december zal Pechiney in Vlissingen-Oost de eerste serie ovens in gebruik hebben voor de produktie van aluminium. Nu nog is er een halve serie ovens in bedrijf, die samen een produc tiecapaciteit hebben van ongeveer 40.000 ton aluminium. Als aan het einde van dit jaar de hele eerste serie van 256 ovens te benutten is, kan de capaciteit van het bedrijf geleidelijk aan worden opgevoerd tot de produktie van 85.000 ton aluminium per jaar. Pechiney - op drie april van difc jaar met de produktie begonnen - heeft zich intussen verzekerd van voldoen de personeel om het werk rond de produktie van de hele eerste serie ovens te kunnen bemannen. Over enkele maanden zullen er zevenhon derdzeventig personeelsleden in dienst zijn. Bij dat aantal zitten in totaal vijfen veertig Fransen: van hen brengen vijfentwintig man de 'know-how' in als opzichter en ingenieur, terwijl in die eerste periode daarnaast twintig Fransen werkzaam zijn in de pro- duktiesector. Een aanzienlijk aantal medewerkers kon men in Zeeland aantrekken, anderen zijn afkomstig uit- W rest van Nederland'. Verder- werken bij Pechiney op het moment twintig Marokkanen en twintig Spanjaarden en is er een kleine groep personeelsleden van verschil lende andere nationaliteiten. Van de kant van Pechiney zegt men: „In het verleden zijn er zekere moei lijkheden geweest bij het aantrekken van personeel. Dat was met name zo in de periode, dat meer bedrijven - Hoechst, de PZEM en de Schelde bijvoorbeeld tegelijkertijd nogal wat mensen nodig hadden." Pechi ney heeft een eigen bedrijfsschool, waar toekomstige bazen in de fabri- cage-afdelingen een opleiding volgen voor ze in het Vlissingse bedrijf aan het werk gaan. TWEEDE SERIE Is de personeelsbezetting bij Pechi ney op dit moment al min of meer afgestemd op de produktie van de volledige eerste serie ovens, er wordt intussen ook gewerkt aan de montage van de tweede serie. De bedoeling is, dat ook deze tweede serie van 256 smeltovens geleidelijk in gebruik wordt genomen. De con structie van het gebouw vordert, er worden ook ovens geplaatst. De be doeling is, dat die tweede produktie- set in 1973 in gebruik wordt geno men. Zoals bekend is op een aan grenzend terrein ruimte voor toe komstige uitbreidingen. Eind okto ber 1969 ging op het terrein van Pechiney de eerste paal voor het fabriekscomplex de grond in, de der de april van dit jaar kon met de produktie worden begonnen. Men zegt: „We hebben geen fabriek, die vanaf de eerste, paal zo snel over eind stond als hier in Vlissingen- Oost." PRODUKTIE Als eind van dit jaar de eerste serie van 256 ovens in gebruik zal zijn, kan Pechiney de helft produceren van wat men zich als totale eerste produktiefase heeft voorgesteld. Die eerste fase zal zijn afgerond als de tweede serie ovens in 1973 in dit bedrijf is gesteld. Dan beloopt de capaciteit 170.000 ton aluminium per jaar, dan zal de investering van het bedrijf in Vlissingen ongeveer 675 miljoen belopen. De omzet wordt dan op 300 miljoen per jaar geraamd. Voor de produktie van 170.000 ton aluminium heeft men nodig: 340.000 ton aluinaarde; 68.000 ton coke-s; ï.7.000 ton pek; 25 miljoen kubieke meter gas. De PZEM levert via de twee nieuwe elektriciteitscentrales - conventione le- en kerncentrale Borsele - dan dag in dag uit aan Pechiney een vermogen van 300 megawatt, Waar mee elektriciteit een van de belang rijkste grondstoffen is. Langs de kade - toegankelijk voor schepen tot 60.000 ton dw staan enorme elevatoren, die de grondstof fen naar de verzamelsilo's voeren. De aluinaarde, die daar arriveert, is voor het belangrijkste deel afkom stig uit Frankrijk, Griekenland, Afri ka of Australië, met namè van fa brieken van de Pechiney-groep. In de toekomst zal een nieuwe fabriek in Duinkerken vooral grondstoflever ancier voor het bedrijf in Vlissingen- Oost worden, maar als het nodig is kan men de grondstoffen ook elders in de wereld betrekken. Aluminium - een van de meest voor komende elementen in de aardkorst, maar voor industriële doeleinden vrijwel uitsluitend te winnen uit bauxiet - gaat bij Peühiney als pro- dukt in verschillende vormen de deur uit. De vloeibare massa uit de smeltovens komt na een bewerking in de gieterij op de markt als ignots ('broodjes' van enkele kilo's en be stemd om te worden omgesmolten), plakken (in allerlei afmetingen, soms tonnen zwaar en tot plaat gewalst), extrusiestaven (voor alu- miniumprofielen in de bouwnijver heid en voor het trekken van draad) en als draad voor elektrische leidin gen. AFZET De produktie van Pechiney-Vlissin- gen wordit voor een deel in Neder land afgezet. Het grootste deel - ongeveer tachtig procent van de jaarcapaciteit - is echter voor export bestemd. Het gaat naaf Frankrijk. Belgie, Duitsland en ook naar over zeese gebieden. Wanneer Pechiney aan het einde van de eerste produk tiefase tot een jaarcapaciteit van 70.000 ton aluminium komt, produ ceert men ongeveer vier keer zoveel als er op dit moment in Nederland aan aluminium wordt verbruikt. Met Pechiney Nederland NV is in ons land een aluminiumverwerkend be drijf verbonden, Hunter Douglas, vijftien procent van de afzet op de Nederlandse markt gaat naar deze onderneming. Bij de produktie van aluminium uit aluinaarde verbranden de anodeblok- ken. Die moeten regelmatig worden vervangen. Het verbruik komt neer op ongeveer vijfhonderd kilogram per ton metaal. In een van de hoeken van het vierenveertig hectare grote bedrijfscomplex is de fabrica ge van anoden, geconcentreerd. Grondstoffen voor anodes zijn zuive re petroleumcokes en teerhars van een bijzondere samenstelling. De co kes wordt gebroken en gemalen en met teerhars vermengt tot een soort pasta. Daarna gaan de toekomstige anodes de bakovens in als rechthoe kige, geperste blokken om ze als nieuwe stroomgeleideis te verlaten. Door de anodes boven de smelt ovens - waarin aluinaarde langs elek trische weg wordt omgezet in alumi nium - wordt een stroom gevoerd van 130.000 ampere. Gelijkstroom. Dat houdt in, dat de hoge spanning uit de PZEM-een trales moet worden omgezet in gelijkstroom. Daarom is aan de kop van de vierhonderd me ter lange electrolysehallen met de smeltovens een onderstation ge bouwd, waarin gelijkrichters de juis te stroominstelling voor de produk tie leveren. MILIEUZORG Als de eerse produktieketen van in totaal 256 ovens in gebruik is, zullen in totaal 68 gaswassers in de nok van de hallen in bedrijf zijn, om de uitstoot van verontreinigde stoffen .tot een minimum te beperken. Vol- gens de Pêchme'y:üirect.ie garanderen de wassers, dat 96 procent van het in de lucht aanwezige fluorwaterstof in water wordt opgelost, een norm, die ook in de hinderwetvergunning is aangehouden. Een groot percenta ge van eventuele stofdeeltjes wordt eveneens opgevangen. Door toevoe ging van natriumhydroxyde wordt voorts een overwegend deel van de zwavelddoxyde - vrijkomend bij de anodeverbranding - opgelost. Elke werkruimte is voorzien van installa ties om de uitstoot van vrijkomende stoffen tegen te gaan. De aanschaf van installaties om mi lieuvervuiling te beperken, belopen bij een produktiecapaciteit van 170.000 ton per jaar ongeveer 60 miljoen. De Fechiney-directie stelt, dat het Vlissingse bedrijf in dit opzicht tot de modernste fabrieken ter wereld behoort. Men meent, dat dit door de technische vooruitgang echter maar van korte duur za.l zijn, maar zo zegt men: „Men kan ervan verzekerd zijn, dat de resultaten van deze vooruitgang ook in Vlissingen- Oost zullen worden toegepast." ■era van aluinaarde aan de kade. Hel afzuigen in de fabriek van vloeibare aluminium, die daarna naar de gieterij gaat. Een indruk van heb Pechiney-complex op dit moment. Eén van de vormen in dit geval broodjes (ignots) waarin het aluminium bij Pechiney wacht op transport

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 43