Drs. M. C. Verburg: 'PECHINEY HOORT HET PAKKET' IN BALANS Bil EEN pechiney provinciale zeeuwse courant VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 De balans opmaken over de vestiging van Pechiney in Zeeland begiïit voor Zeelands ETI-directeur drs M. C. Verburg bij de constatering: „Pechiney hoort in het pakket". Hij signaleert, dat de Pechiney-vestiging mede van invloed is geweest op tal van voorzieningen en ontwikkelingen in Zeeland en vindt: „Pechi ney hoort ook daarom in het Zeeuwse pakket thuis, omdat het bedrijf een andersoort welvaartspreiding geeft dan bijvoorbeeld chemische industrie. En het past in het beeld van de provincie, die een klein aantal grote fabrieken heeft. Voor het noorden verwacht ik met heel veel inspanning vooral de vestiging van vrij veel kleine bedrijven en dat levert voor de verzekering van de werkgelegenheid een onzekerder beeld op dan in een situ atie, waar enkele grote ondernemingen het fundament voor de werkgelegenheid vormen. Voor de overheid is dat aantrekkelijk". Drs Verburg zet bij de vestiging van Pechiney een rijtje positieve elemen ten. Verburg: „Het heeft bijvoor beeld de kerncentrale gebracht, Pe chiney heeft er de stoot toe gegever. an daarmee is de energiecirkel met gas, olie en elektriciteit wel rond. Eventuele volgende elektriciteits-in- tensieve bedrijven zullen gemakke lijk kunnen aankoppelen. Dat is een bijdrage aan de agglomeratie-vor ming'. Een element van betekenis acht drs Verburg de bijdrage van Pechiney aan de werkgelegenheid in Midden- Zeeland. „Er zijn in het gebied vorig jaar zo'n kleine vierhonderd arbeids plaatsen bijgekomen in de basisin dustrieën. Als je ziet, dat de inge bruikname van Pechiney een toena me van vijfhonderd man zal geven en je vergelijkt dal, met de toename in Zeeuwsch-Vlaanderen van honderd vijftig arbeidsplaatsen vooral van Dow dan blijkt hoe belang rijk Pechiney is' ARBEIDSPLAATSEN Constateert, dat de dienstensector vorig jaar niet zo sterk is gestegen, „mede door een nogal overbezet winkelapparaat en terugslag in de landbouw" en betoogt, dat het effect van de basisindustrieën op de groei van de dienstensector pas op lange re termijn zichtbaar wordt. Drs Ver burg voorziet voor de komende ja ren in de dienstensector en de bouwnijverheid een groei met, dui zend arbeidsplaatsen voor de indus trie (Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen) 750 arbeidsplaatsen en gen teruggang in de landbouwsector met ongeveer vierhonderd arbeids plaatsen. Verburg: „Dan kom je aan een toe name mede dank zij de Schelde van 1350 plaatsen, dat betekent, 3en groei tussen de 4000 en 5000 inwoners. Als nu de lijn van de basisbedrijven ongeveer gelijk blijft en je krijgt te maken met de stij ging in de dienstensector, dan moe ten we halverwege nu en 2000 aan een groei van ongeveer 6500 inwo ners per jaar kunnen komen. Daar na zouden we er aan het eind van de rit 2500 inwoners per jaar boven moeten zitten. De toename van per soneel in de basisindustrieën com penseert op dit moment een zekere afname in de rest van de industrie". Hit wijst erop, dat die ontwikkeling en de groei in die specifieke secto ren Zeeland mede het handvat heb ben gegeven een aantal voorzienin gen te bepleiten. Noemt onder meer de vaste Westerscheldeverbindtng. „De in vergelijking sterkere groei dan elders levert behalve meer men sen ook meer verkeer op. Daardoor springt, zo'n verbinding er in een prioriteitenlijst plotseling uit". Noemt ook de onderwijssector. „Er is nu aan de Vlissingse lts een opleiding procestechniek. Een duide lijk voorbeeld van die vergrotende schaal. Terwijl het ministerie elders in het land zeer voorzichtig tegeno ver een dergelijke opleiding s|.aat, kwam men tot de ontdekking, dat-ie hier gewoon nodig was. Die oplei ding is in Zeeland gekomen dwars tegen de stroom in eigenlijk. Aan de andere ka.nl, is de' schaal nog te klein om een hogere economisch- UITBOUW MILIEU Naar de mening van de ETI-direc- teur heeft de Pechiney-vestiging ook voor de stadsontwikkeling in Middel burg en Vlissingen gunstige impul sen opgeleverd. Hij wijst in dit verband op de uitbouw van de ste den in de laatste jaren en op de problemen, waarmee dat soms ge paard gaat. „Als je stadscentra wilt hebben, dan zal de groei toch moe ten doorzetten. We voelen voor een grootwinkelcentrum, de vakbeweging heeft bijvoorbeeld laten weten, dat het aantrekkelijk zal zijn voor het gebied als de mensen er kritisch kunnen kopen. Maar de kwestie Lammerenburg is in feite bet pro bleem van de kleine schaal. Voor een winkelcentrum heb je een res pons van honderdduizend inwoners nodig, dat lijkt een haalbare zaak. Nu zijn er de nodige problemen. Weer anders ligt het met een com plete universiteit bijvoorbeeld, daar voor moet je toch kunnen putten uit een reservoir van een miljoen men sen. In ieder geval brengt de huidige groei nieuwe voorzieningen binnen het bereik". Het is voor drs Verburg duidelijk, dat de industrialisatie in Vlissingen- Oost intussen ook minder grijpbare veranderingen tot gevolg heeft ge had: „Men moet het sociale beeld van Middelburg nu eens vergelijken met dat van tien jaar geleden. Vlis- singers hebben altijd wat gemakke lijk in de Zeeuwse samenleving rondgelopen, in Middelburg kon je tien jaar geleden nog spreken van een wat zelfgenoegzame sfeer. Kijk naar Middelburg-Zuid en je merkt, dat dat beeld nogal grondig gewij zigd is. Ik vind dat een grote voor uitgang". Vraag: „De Pechiney-vestiging is in het industrialisatieproces van Zeeland doelwit geweest van veel kritiek, van acties van allerlei groepen, vooral waar het ging om de milieuhygiëne. Hebben die be zwaren en bedenkingen naar uw mening invloed gehad op het ves tigingsklimaat voor de indus trie? Verburg: „Het verzet tegen Pechiney komt van maoïsten tot, brave bur germensen. Plet beeft wel z'n in vloed gehad op het vestigingskli maat. maar ik geloof niet, dat het effect zo groot is geweest als voor Amsterdam bij de Progil-affaire. Er Is' een gespreksbasis gebleven en a,ls dat het geval is', komt, er aan weers kanten iets over. Nee, ik kan niet zeggen, dat het verzet tegen Pechi ney een schrikeffect heeft veroor zaakt. Het is me nogal meegevallen. Er zijn een paar keer wat overdre ven accenten gezet. Toen de benzpy- reen-affaire speelde zag het er even onheilspellend uit. maar die zaak is vrij snel tot zn ware proporties teruggebracht". Volgens drs Verburg zijn de bezwa ren van Pechiney op het gebied van de milieuverontreiniging duidelijk onderkend. „Er is ook wat aan ge daan. Het wordt voorshands een fabriek van een beperkte opzet, met twee series smeltovens. Men mag niet zonder meer verder uitbouwen. Aan de andere kant merk ik in nationaal verband ook bij radicalen, dat men wat schrikt van de klappen in de nationale economie. Alles bij elkaar vind ik,.dat goede actiegroe pen echt wel invloed hebben. Er wordt dan ook heus wel bijge stuurd". Attendeert erop, dat een van de centrale economische doelstellingen beoogt het milieu in het economisch beleid te verrekenen. „We gaan er steeds meer naar toe onsjes van de welvaart over te hevelen naar het welzijn. Het gaat niet in een slag, je kunt het vergelijken met de ontwik keling, die van de kinderarbeid heeft geleid tot een leerplicht voor zes tienjarigen. Een dergelijke verschui ving kun je ook op het terrein van de milieuzorg waarnemen. Maar bij die verschuivingen heeft men wel te maken met de kortsluiting, dat Bel- gie puur economisch nog wat meer doordraait dan Nederland, al. nade ren we elkaar toch wel". Drs Verburg: „Als je te maken hebt met het principe van de concurren tie is het duidelijk, dat regelingen voor het milieu vooral via de wet moeten worden afgedwongen. Als onze fabrieken goed zijn uitgerust, op dit terrein en dergelijke regelin gen worden in Belgie een paar jaar later van kracht, dan liggen de be drijven hier voor in de concurrentie strijd. En het bedrijfsleven ziet zeer wel in, dat de eisen morgen straffer zullen zijn dan vandaag". Vraag: „Toen de beslissing om Pechiney in Vlissingen-Oost te ves tigen werd genomen, was er een sfeer om door te zetten met de industrialisatie. Nu is de houding ten aanzien van industrialisatie wat aarzelender. Hebt u er een verklaring voor? Verburg: „Het is de vraag of je voldoende mensen naar deze kant krijgt, als er veel nieuwe bedrijven komen. Het paarse boek het rapport van de rijksplanologische commissie over de ontwikkeling van zuidwest-Nederland, red. is er vrij pessimistisch over. Men rekent met een eigen groei van het gewest met bijna een procent en een migratie van een procent. We hoeven naar 'mijn mening niet op meer te reke nen. Je kunt wel gestaag doorgaan met industrialiseren., maar niet al teveel impulsen verwerken. Voor 2000 gingen de prognoses voor Zee la,nd eerst uit van 750.000 inwoner' toen van 600.000 en nu rekent m met, een inwonertal vaar 510.000". NIET ZENUWACHTIG „Er komen wel verschillende aanv gen om informatie binnen van geb teresseerde bedrijven bij het aquis tiebureau van het overlegorgaa: zuid-west-Nederland. Maar men i met eigenlijke vestigingen niet z< royaal. Ik ben daar echt niet zenuw achtig van. We kunnen betrekkeliji weinig bedrijven in Zeeland gebru ken, al is het ene bedrijf kwalitatic aantrekkelijker dan het anderi Voor Total wordt nu gebouwd, e de 'Union Rheinisch Braunkohle: und Kraftstoff' is nog steeds geïntc resseerd voor een raffinaderij in ht Sloegebied, het bedrijf wordt m getoetst op z'n gevolgen voor he milieu". In het huidige tempo, me de impulsen van Hoechst, Pechine en Total in aanbouw heb je t maken met een rij activiteitei waarvoor je geen groot beroe hoeft te doen op buitenlandse werl nemers. Je kunt de taak van Zei land in acht blijven nemen, en j kunt zaken als continuïteit, in d woningbouw, stadsontwikkeling e de ontwikkeling van de dienstensec tor voldoende doseren Pechiney is in dit kader een bedri. waarmee aldus drs Verburg - „uitstekend is samen te werken „De mogelijkheden voor een coöpi ra tie tussen het bedrijfsleven en d overheid liggen hier gunstig. De ci„ fers inzake de personeelsbehoeft van de industriegroep Midden-Zee land bijvoorbeeld zijn als uitgangs punt uitstekend bruikbaar. Er kan in de toekomst aan die contacten nog wel een en ander worden uitge bouwd en een bedrijf als Pechiney staat daar echt. wel vnor open". KEES CIJSOUVt ■STADSU1TBOUW IN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 37