'PARIJS' HEEFT GOEDE RWACHTINGEN VAN PECHINEY-DOCHTER VLISSINGEN PRESIDENT PIERRE JOUVEN VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 llllllllllllllllllllllll PARIJS Pierre Jouven (63) is de man aan de top van La Compagnie Pechiney, hel centrale punt van een over dé hele wereld opererende industnegroep. Met vestigingen in meer dan twintig landen en meer dan 60.000 man personeel rekent de groep zich bij de vijf belangrijkste aluminiumproducenten, de eerste op de ranglijst van koperproducenten en tot specialist in de verwerking van bijzon dere metalen en produlcteji voor de kernener gie. Het hoofdkantoor van Peclüney staat in het hart van de Franse hoofdstad, Rue Balzac 23. Up het eerste gezicht een gebouw als alle andere in de rij. onopvallend, grijs gepleis terd. Wie er binnenstapt komt terecht in een zeven verdiepingen hoge kantoorflat, in de gangen en ontvangsthallen waarvan men al lerlei experimenten met het favoriete metaal aluminium heeft ondernomen. President Jouven van deze onderneming is van huis uit mijningenieur. Als zodanig prak tiseerde hij van 1932 tot 1941 in de mijnon derneming van Metz en Nancy. Na twee jaar als naaste medewerker van de secretaris generaal voor de energie het ministerie van industriële produktie) te hebben doorgebracht stapte hij in 1943 bij Pechiney binnen. Hij klom er achtereenvolgens op tot directeur van de fabrieken (1945), directeur van de afdeling chemie (1948), directeur van de afde ling aluminium (1956), directeur-generaal (1961administratief directeur-generaal (1962), vice-president (1964) en fungeert sinds 1968 als president. Hij bekleedt verder belang rijke functies in de beheersorganen van een aantal banken en industriële organisaties. PZC-redacteuren G. A. de Kolc en C. van der Maas hadden een interview met hem in verband met de officiële opening van de nieuwe Pechineyfabriek in Vlissingen-Oost. llllllllSllllllllI (Van een onzer redacteuren) PARIJS „Onze verwachtingen van de nieuwe aluminiumfabriek in Vlissingen zijn hooggespannen. Toen we de beslissing na men om ons aan de Noordzeekust in Neder land te vestigen en daar overgingen tot gro te investeringen zijn we ervan uitgegaan dat het een bedrijf zou worden met toe komstmogelijkheden voor op zijn minst vijftig jaar". Op de tweede verdieping van het hoofdkantoor van de Compagnie Pechi ney in Parijs zitten we tegenover de heer Pierre Jouven, voorzitter van de raad van beheer van het Franse moederbedrijf van Pechiney Nederland NV. De aluminium in smelter in het Sloegebied is in produktie en aan de vooravond van de officiële ope ning komt natuurlijk de vraag op: wat is de volgende stap van Pechiney? Een verdub beling van de produktie? Een aluminium verwerkend bedrijf? De heer Jouven: „Op het ogenblik kunnen we nog niet de minste aanwijzing geven over het moment, waarop een dergelijke beslissing zal worden geno men. Veel hangt af van de ontwikkelingen op de wereldmarkt voor aluminium en die is thans erg onzeker". Enkele maanden terug heelt hij op cle algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhouders al ëen beeld geschetst van de minder opgewekte situatie op die wereldmarkt. Letterlijk zei hij toen: „De grondstoffen- en metaalindustrieën maken een niet zo rooskleurige periode door. Overigens geloven we dat. ondanks de huidige aarzelingen in de conjunc tuur. het verbruik van basisprodukten die wij leveren aan tal van bedrijven in de sector van de groei-industrie, in de toekomst opnieuw een gezon de stijging te zien zal geven". Pechiney's president wijst ons erop dat sinds de oorlog de resultaten op de wereldmarkt van aluminium nog niet eerder zo'n stagnatie hebben vertoond. „In de Verenigde Staten van Amerika was het verbruik van aluminium afgelopen jaar minder dan het jaar daarvoor. De markt is erg verward en de statistieken geven een onzuiver beeld, Over de hele wereld wordt de produktie wat verminderd en worden voorgenomen plannen tot uitbreiding voorlopig uitgesteld. Heel belangrijk is welke beslissingen de politieke leiders straks zullen nemen om de geld-zorgen het hoofd te bieden. Daar hangt veel van af. U begrijpt dat wij in deze situatie geen beslissing kunnen nemen over nieuwe activiteiten in Vlissingen. Zeker, er is wel eens gesproken over een verdubbeling van de produktie, die nu met twee series smeltovens op 170.000 ton per jaar zal komen, maai' daarbij ging het toen meer om een theoretische mogelijkheid. Ook een aluminium-verwerkingsbedrijf behoort tot de mogelijkheden. Is de aluminiumproduktie ook erg afhankelijk van de grondstoffenvoorraden? Pierre Jouven: „Aluminium is overal te vinden, in leem, in bauxiet, in graniet. Punt waarom het draait is: welke winningsmethode levert het beste rendement op. Bauxiet geeft daarop het antwoord. Het is in praktisch ongelimiteerde hoeveelheden beschikbaar". Uit een overzicht; dat hij ons vervolgens geeft blijkt dat Pechiney in Frankrijk (in de departementen Var en Hérault) zelf bauxietmijnen exploiteert, onder lang lopende contracten met mijnen in Griekenland het erts van een dochteronderneming in dit land betrekt, deelneemt in een maatschappij in het Afrikaanse Guinee en verder de grondstof in Australië aankoopt. Om een duidelijk inzicht te krijgen in de produktieverhoudingen en de produk- tiestadia bij aluminium is het volgens de heer Jouven steeds nodig om drie fasen te onderschei den: 1. de winning van het ruwe erts bauxiet; 2. de reiniging van bauxiet, een proces dat aluinaarde oplevert; 3. de produktie van aluminium uit aluin aarde. Deze driedeling in het produktieproces noemt de heer Jouven van grote betekenis, wanneer de vraag wordt opgeworpen: waarom de alumini umproduktie niet naar de ontwikkelingslanden over gebracht, de landen waar ook de bronnen van grondstoffen zijn? Investeringsproblemen spelen daarbij een rol. terwijl tevens niet mag worden vergeten dat de aluminiumproducenten in het wes ten steeds meer tegemoet moeten en willen komen aan de gevarieerde wensen van hun afnemers. Grote afstanden en lange leveringstijden zijn daar bij vaak een handicap. Dat de ertsen evenwel op grote afstand moeten worden gewonnen is een 'imstandigheid waaraan weinig te veranderen valt. HINDERWET Hoe heeft men bij Pechiney de beswaren legen luchtverontreiniging uit de fabriek in het Sloe en de problemen rond de hinderwetvergunning erva ren? Pecliiney-voorzitter Jouven: „Ik wil niet zeggen dat we de problemen, die we in Nederland op dit punt moesten oplossen elders ook niet gekregen zouden hebben. Over het algemeen heeft men in Europa de laatste jaren een scherpere houding tegenover mi lieuverontreiniging ingenomen. De publieke opinie in Nederland loopt wel vooruit op die in andere landen, waar men aluminium smelterijen al heeft. Het is duidelijk dat we dit in onze onderhandelin gen met de autoriteiten hebben gemerkt. Maar wij bij Pechiney zijn ervan overtuigd dat we met onze maatregelen een afdoend antwoord hebben gegeven op de problemen van luchtverontreiniging. U moet eens nagaan, tien jaar geleden werd er aan de bestrijding van schade als gevolg van luchtvervui ling uit aluminiumfabrieken nog bijna niets gedaan. Wij waren de eersten, die met onze fabriek in Noug'ères (in de Pyreneeen) een systeem hebben ingevoerd, dat de schade ver beperkte. Een daarop volgende nieuwe fabriek aan de westkust van de Verenigde Staten (Intalco) was een ander voor beeld, zeer vooruitstrevend en bijzonder belangrijk. In Vlissingen hebben we bij de bestrijding van de luchtverontreiniging opnieuw een stap vooruit ge zet. We hebben wasinstallaties geplaatst, die nog verder zijn geperfectioneerd en aan verontreinigen de stoffen opvangen wat mogelijk is. Ik wil graag vaststellen dat we hebben gedaan wat technisch en economisch haalbaar is. Tenslotte moeten wij als bedrijf deze maatregelen economisch beschouwen. En dan is het een kwestie van haalbaar en accepta bel. Voor het overige is het een emotionele en politieke zaak, En ik wil er nog wel aan toevoegen dat technici wel eens twijfelen aan de meetbaarheid van bepaalde vormen van luchtverontreiniging, mei. name als het er om gaat de laatste restjes uit te wassen WAAROM VLISSINGEN? Wat heeft Pechiney destijds bewogen om speciaal naar Vlissingen te gaan? Pierre Jouven: „Ja kijk, dat is al een oud verhaal. We waren er aan toe om een aluminiumfabriek in het; EEG-gebied te bouwen. In het noorden wel te verstaan. En daarbij moest aan een reeks voor waarden worden voldaan. Het was de bedoeling een vestiging aan zee te hebben, aan een haven die vrij grote schepen zou kunnen ontvangen. Dat hield verband met de aanvoer van de grondstoffen over zee. Enfin, we hebben toen gezocht naar een vestigingsplaats tussen, zeg maar, Duinkerken en Hamburg In die zone hebben we de havens en hun mogelijkheden bestudeerd, de eerste contacten ge legd met. havendirecteuren enzovoorts". De Pechi- ney-president haalt nog even op dat hij in de periode van die eerste contacten bijzonder werd getroffen door de wijze waarop onder meer de toenmalige burgemeester van Vlissingen. mr B. Kolff, de nieuwe vestigïngskandidaat tegemoet trad. Hij graaft in zijn herinnering. „We kregen al meteen het gevoel dat men in Vlissingen de haven projecten bijzonder serieus aanpakte. Er werden realistische onderhandelingen gevoerd. Bij u in Zeeland besefte men kennelijk heel duidelijk dat theoretische discussies de zaken niet veel verder brengen. Bovendien nam men in Zeeland een erg onafhankelijk standpunt; in ten opzichte van de hele havenontwikkeling. Ook dat trof ons". En dan is er natuurlijk het verhaal van de energie voorziening. voor een aluminiumfabriek nel zo belangrijk als de aanvoer van grondstoffen. De heer Jouven: „Met. onze vestiging kwam het project van de kernenergiecentrale te Borssele in zicht. Er is veel en langdurig onderhandeld met de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij fPZEM). Ten slotte werd ons een energieprijs aangeboden, die aan onze verwachtingen voldeed en die vergelijkbaar was met. die in andere havengebieden. Na overleg met de gemeente Vlissingen, het provinciaal bestuur van Zeeland en de Nederlandse rijksoverheid kwa men we tot de conclusie dat; wat te Vlissingen werd gepresenteerd niet. onder deed voor andere kandi daat-vestigingsplaatsen langs de kust van het noorde lijk EEG-gebied. Enfin, op een gegeven moment wordt dan de knoop doorgehakt en een keus gemaakt. En dan spelen zelfs toevalligheden nog een rol. Je hebt dan alles op een rij gezet. Dit zijn de mogelijkheden, dit de voordelen. Averkomstandig- heden voor het; bedrijf, ruimte, havenoutillage. per soneelsvoorziening, energie. In zo'n geval' gaat de sfeer van de onderhandelingen een rol meespelen. In Nederland hadden we een realistische benade ring van onze problemen gevonden en een doeltref fende manier van werken bij de industriële ontwik kelingen. Dat zijn dingen die bij de overwegingen om je ergens te vestigen worden ingebouwd..." MÜLTI-NATIONAAL Is Pechiney-Nederland een zelfstandige onderne ming of een dochter van een Franse maat schappij? Pechiney-voorzitter Jouven haalt even diep adem.- „Op het ogenblik zijn er in de wereld eigenlijk maar een paar ondernemingen die men de titel 'multi-nationaal' zou kunnen meegeven. Over het algemeen gaat het om grote bedrijven (Britse. Duitse, Franse, Nederlandse, Amerikaanse), die ot-er heel de wereld opereren, maar toch geen Avercld- firma's zijn. Kijk naar uw eigen Philips. Een bedrijf met vestigingen over de hele wereld, maar toch een Nederlands bedrijf. Eigenlijk is het enige voorbeeld van een wereld-concern dat van Shell dat een internationale topleiding heeft. Voor ons, Pechiney, gaat het om een Franse onderneming, die werkt in Nederland en daar een dochterbedrijf heeft opge richt: Pechiney Nederland NV. We weten en dat dan uit ervaring met het Averken in het buitenland dat Ave de interesse voor ons bedrijf in het land waar Ave opereren heel nauwkeurig en serieus moeten benaderen. We zijn er van overtuigd dat. als Ave lang in Nederland werken Ave er ook thuis raken. Het beste bewijs dat we Nederland thuis willen horen is onze associatie met een Nederland se onderneming. Hunter Douglas. En als ik dan spreek over multi-nationale onderne mingen, dan zeg ik: misschien zijn we over 20 jaar wel zover dat Ave een industrieel Europa hebben bereikt, waarin echte Europese ondernemingen mo gelijk zijn. Bedrijven die overal hun aandeelhouders hebben en uit de landen Avaar ze opereren eigen vertegenwoordigers in de raden van beheer. Ik weet dat ik een erg moeilijk vraagstuk aansnijd. Maar ik ben ervan overtuigd dat het haalbaar is. Ik ben op dit punt realist. Het is een kAvestie van volhouden. Onze jeugd is in dit opzicht erg voortuilstrevend. Denkt Europees. Kijk maar naar de A-ele 'internatio nale huwelijken', die gesloten Avorden. Het idee Europa moet werkelijkheid worden bij onze jeugd. Daar geloof ik heilig in. Zeker, er zal veel moeten veranderen. We zullen een internationaal, een Euro pees onderwijssysteem moeten krijgen. Internatio nale scholen en universiteiten. Hel is nog toekomst, maar het zal ervan komen". Pechiney Nederland NV met een aluminiumfabriek in het Sloegebied bij Vlissingen is een dochteron derneming van een Frans concern, dat naar ver wachting eind dit jaar 878.000 ton aluminium op de wereldmarkt zal brengen. De dochter heelt de eerste stappen gezet en in Parijs is men ervan overtuigd dat het een goed begin is. Over de verdere toekomst van het kind valt op dit moment nog weinig ie voorspellen. Her. zal vooral van de markt afhangen hoe het zich verder kan ontwikke len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 33