Minister Connally: „wijziging goudprijs heeft geen zin" jI l E.Ü 1. 1 f-f VI 11 Boller: Nordsee is geen spionageschip Paus Paulus boos over publiciteit rond synode Rome Gevluchte ouders probeerden tevergeefs hun dochtertje uit Tsjecho-Slowakije te halen binnen- en coebergh - i" Kortgeding na artikel in Telegraaf LANG GESTRAFTEN VERLATEN BREDA OVER TWEE JAAR El GEGOOID NAAR HIROH1TO KOGEL DOOR SLAAPKAMER metcoebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk VRIJDAG 1 OKTOBER 1971' PROVINCIATE ZEEUWSE COURANT 3 ROTOGRAVURE ONTSLAAT 150 MAN PERSONEEL HAARLEM (ANP) De Nederlandse Rotogravure Maatschappij NV geves tigd te Haarlem en Leiden, zal als gevolg van een reorganisatie voor 120 tot 150 werknemers ontslag aanvragen, zo heeft de directie donderdagavond meegedeeld. Het juiste aantal is nog niet bekend, omdat aan een aantal werknemers andere functies binnen het bedrijf zullen worden aangeboden. Het accep teren van deze keuzemogelijkheid kan het aantal ontslagen met enige tiental len verminderen. De ontslagen zullen plaatsvinden in de loop van 1972. Het ligt in de bedoeling, dat de ontslagen gelijkelijk over beide vestigingen wor den verspreid. MR WIERSMA HOOGLERAAR DEN HAAG (ANP) Mr K. Wiersma, oud-staatssecretaris van justitie in het kabinet-De Jong, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver siteit te Leiden. Hij zal onderwijs ge ven in het- burgerlijk en notarieel recht. MEER ZWEVENDE KOERSEN ALTERNATIEF V.S. WASHINGTON (RTR) Een verandering van de officiële goud prijs betekent het patent op achteruitgang omdat zij de rol van het goud in enigerlei nieuw monetair bestel zou verminderen zo niet limineren. Dat heeft de Amerikaanse minister van financien, John Connally, donderdag verklaard in de jaarvergadering van het internationale monetaire fonds. Een verandering van de goudprijs heeft volgens hem economisch gezien geen betekenis. Er moeten op een gelegener tijdstip constructieve manie ren worden gevonden om economi sche en onderhandélingsvraagstukken op te lossen met het doel het twist punt van de goudprijs te vermijden, een zo spoedig mogelijke intrekking van de Amerikaanse invoertoeslag van tien procent te bereiken en bij te dragen tot vaststelling van de grootte en de verdeling van de volgens de minister zo noodzakelijke herziening van de pariteiten. Conally zegde toe dat de toeslag zal worden ingetrokken op voorwaarde dat de regeringen van andere landen; in de komende weken merkbare' vooruitgang boeken bij het afbreken, van handelsbelemmeringen en bereid zijn de realiteit van de markt vrij de, koersen van hun valuta's t.e laten bepalen in een overgangsperiode. Voor een levensvatbare structuur van de onderlinge pariteitsverhoudingen stelde minister Connally voor op gro tere schaal valuta's te laten 'zweven'. Hij merkte op dat veel landen er al toe over zijn gegaan hun valuta's vrij k r -i&fiA -fit - SCHEVENINGEN RadiQ Nordsee heeft stappen onderno men om een kort geding aan te gaan tegen het dagblad 'De Te legraaf'. Dit naar aanleiding van een publikatie van afgelopen donderdag, waarin een ontsla gen disc jockey van Radio Nord see suggereert dat liet zendschip van Radio Nordsee, de Mebo II, als spionageschip dienst zóu doen. De ex-disc jockey, Andy Archer, zegt in het bewuste ar tikel dat de dagelijkse uitzen dingen van Nordsee dienen als camouflage voor spionage-aeti- viteiten. Volgens het dagbladartikel had Ar cher 's nachts als er geen uitzendin gen waren, in een telexruimte op het schip technici gezien die banden af draaiden. In zijn hut had hij op zijn radio op de 31 meter-band van de korte golf de meest vreemde geluiden gehoord. Van een vriend van de ex- disc jockey werd bij een bezoek aan boord een filmrolletje afgepakt. De vriend zou o.a. foto's van het geheim zinnige telexkamertje gemaakt heb ben. Tot slot vertelde Archer dat Radio Nordsee geen reclamebood schappen heeft en dat de inkomsten dus uit andere bronnen moeten ko men. Sabotage, meende Archer. „U mag van mij het gehele schip van voor- tot achtersteven onderzoe ken. Technici mag u ook meenemen om de zaak aan boord te bekijken. De veronderstelling dat wij een spionage schip zijn is om te lachen. Het zou toch te dwaas zijn om via ons schip informatie door te geven terwijl er zoveel andere, eenvovudiger communi catiemogelijkheden zijn om dit te doen." Dit zijn woorden van een van de twee Nordsee-eigenaars, Edwin Bollier, die na het vernemen van de publicatie in 'De Telegraaf' onmiddel lijk vanuit Zuerich naar Nederland was gevlogen. „De PTT of de BVD zou het toch ook in de gaten-gehad moeten hebben", aldus Bollier. John de Mol, directeur van de NV Exploitatiemaatsschappij Radio Nord see International, heeft donderdag morgen de BVD uitgenodigd om het schip te onderzoeken. Deze zag echter geen aanleiding om te komen. Bollier en Meister laten liet 'ge heimzinnige' telexkamertje aan boord zien. Bollier doet weer liet woord. „Op de deur van het kamertje staat 'verboden toegang', omdat leken de apparatuur niet kunnen bedienen. Ze zouden brokken kunnen maken". Hij wijst op de bewuste zendapparatuur. „Op de 31 meter-band van de korte golf zendt de technicus rechtstreeks berichten naar ons iii Zuerich. Dit zijn dagrapporten over de situatie aan boord bijvoorbeeld. Or ei- nog onder delen nodig zijn, of ziektemeldingen. Vervolgens worden we door chef-tech nicus Frans dc Fcber langs de gehele zendapparatuur geleid. Hij lacht als liet woord sabotage valt. „Non sens". Ook de aanwezige Joost dc Draai,jer en enkele Engelse disc jocjeys kunnen de uitspraak van hun oud-collega niet begrijpen. John de Mol komt naast Hans ten Hoogen staan, die juist met een live-programma bezig is. Hij roept: „Kan 'Veel liefs uit Moskou' gedraaid worden?" De ex-disc-jockey Andy Archer, die de, verslaggever van 'De Telegraaf' inlichtte is ontslagen omdat, zoals John de Mol zei:„Hij homosexueel was en dit op een te actieve wijze duidelijk maakte. Hij viel mannen lastig". „Het fibnrolletjc van zijn vriend hebben wc afgenomen, omdat geruch ten de ronde deden dat men foto's van dc Mebo II wilde maken voor een boek over piratenzenders. Daar wij juist zelf een boek over Nordsee wilden uitgeven hebben we liet foto graferen verboden". De Mol voegt liier nog aan toe: „Archer was trou wens ook drie dagen dronken. Dat alles tezamen vormde voor mij de aanleiding om hem te ontslaan". De Engelse disc jockeys die donder dag op het schip aanwezig waren verklaarden echter dat zij nooit last van Archer hebben gehad en ook niet hebben gemerkt dat hij homosexueel was. Een van de Zwitserse eigenaars van Radio Nordsee, Edwin Meis ter in het kamertje aan boord van de Mebo. van waaruit volgens De Telegraaf, spionageuitzendin- gen plaats zouden vinden. Eind oktober zal, zoals wij reeds meldden, in Engeland het boek To be a pirate', geschreven door een voor mali.; mede-eigenaar van Capitol Radi- o, Paid Harris, uitgegeven worden. Paul Harris, spreekt ook over contac ten die Meister en Bollier met Oost- Duitsland zouden hebben. Bollier: „We hebben inderdaad contacten niet Oost- Duitsland. We kopen technische appa ratuur en we zijn met Oost-Duitsland, trouwens ook met Spanje, in onder handeling geweest omtrent de moge lijkheid ons te kunnen bevoorraden, indien Nederland het verdrag van Straatsburg ratificeert. te laten in hun koersvorming, maar met sterk wisselende gradaties interventie en toezicht. „Als gevolg daarvan zijn enkele duidelijk noodza kelijke aanpassingen vertraagd of ijdeld, is het proces van besluitvor ming belemmerd en zijn de politieke vraagstukken vermenigvuldigd", Connally. Een Amerikaanse woordvoerder later dat het voorstel van Connally slechts was bedoeld als alternatieve manier om op korte termijn tot een oplossing van het monetaire vraag stuk te komen. Volgens een verklaring van het Neder landse ministerie van financien is de weergave van het persbureau Reuter van een passage in de gisteren gepu bliceerde rede van minister Nelissen niet geheel juist weergegeven. Het betreft hier de passage volgens Reuter de minister zou heb ben gepleit voor een "bevriezing' van de koersen van de zwevende valuta's op het huidige peil. Rede Nelissen Volgens het ministerie van financien hield in de desbetreffende passage de minister een pleidooi voor het zo spoedig mogelijk weer op gang bren gen van de kredietverlening door het IMF. Deze activiteit is na 15 augustus, toen de inwisselbaarheid van de dol lar in goud werd geschorst, praktisch tot stilstand gekomen. Voor het weer op gang brengen van de kredietverle ning. die van groot belang is voor de ontwikkelingslanden, is het noodzake lijk dat een realistische dollarkoers voor deze transacties wordt vastge steld. Minister Nelissen stelde voor de waardevermindering van de dollar voorlopig, en uitsluitend voor deze transacties, te relateren aan de markt waarde van de dollar tegenover de valuta's die het meest bij de IMF kredietverlening worden gebruikt. De minister pleitte overigens voor een herstel van evenwichtige verhoudingen in het internationale handels- en beta lingsverkeer door aanpassing van de koersen van de valuta's van de belang rijkste landen, incl. de VS. Ook zul len de bestaande handelspolitieke maatregelen en de verdeling van de internationale betalingsbalanslasten daarvan deel moeten uitmaken. Op wat langere termijn dient, aldus de minister, gewerkt te worden aan een fundamentele herziening van het internationale monetaire stelsel, waar bij de bijzondere trekkingsrechten op het IMF een centrale plaats moeten innemen. Gulden Over het zweven van de gulden merk te de minister op, dat „aangezien de lopende rekening van de Nederlandse betalingsbalans een groot tekort ver toont, dat er in het geheel geen reden was en is voor een stijging van de koers van de gulden", aldus de vei-- Idaring van het ministerie van finan cien. DUil0/U3fm (Van onze pax-lementaire redactie) DEN HAAG Over twee of tweee eenhalf jaar zullen de langgestraften van de Bredase strafgevangenis 'De Koepel' worden overgeplaatst naar de gevangenis in Scheveningen die dan gereed zal zijn gekomen. Dit deelde gistermiddag het liberale kamerlid Geurtsen als voorzitter de tweede kamercommissie voor jus titie mee na afloop van een gesprek van zijn commissie en die uit de eerste kamer met staatssecretaris Grosheide (justitie). Dit zou dus kun nen betekenen dat de drie Duitse oorlogsmisdadigers, dr O. en Hans van Z. die allen tot levenslange gevan genisstraf zijn veroordeeld, niet r. in Breda zullen blijven maar voortaan in Scheveningen een onderdak zullen krijgen. Mr Grosheide heeft de beide commissies toegezegd te zullen na gaan welke technische mogelijkheden er zijn die verbeterd kunnen worden. In het algemeen wordt gestreefd naar verbetering van de censuurvoorwaar- den en de regeling van de arbeid en arbeidsbeloning en de recreatie in de strafgevangenissen. BESTRIJDING GLADHEID BEDREIGING VOOR MILIEU (Van onze correspondent) TILBURG Tijdens een forumge sprek donderdagmiddag in de stads schouwburg te Tilburg is in het leader van de jaarvergadering van de Neder landse Vereniging van Reinïgïngsclïrec- teuren gepleit voor een selectief en zuinig gebruik van wegenzout bij de gladheidsbestrijding. In de winter van 1969-1970 is drie kilogram zout per viex-kante meter gestrooid, terwijl met 15 grain kon worden volstaan per keer strooien. Dat is 20 maal te veel. De gevolgen daarvan voor het milieu zijn merkbaar. De bijeenkomst was belegd door de pas opgerichte stichting Relatie Glad- heidshestrijding-Milieubeheei-, die uit vertegenwoordigei-s van verscheidene organisaties is samengesteld. De stich ting wil komen tot een evenwichtig gebruik van het wegenzout omdat hij overmatig strooien bomen en heesters langs de wegen worden aangetast. Hoe gxoot de invloed is van het zout op het milieu is nog onderwerp studie. ILLEGALE DRUK" (Van onze correspondent) ROME Paus Paulus de zesde opende donderdagmorgen de derde bisschopssynode met een heilige mis in de Sixtijnse kapel. Een ereplaats tijdens de dienst nam kardinaal Mindszenty in, die door de paus in zijn toe spraak tot de kardinalen en bis schoppen afzonderlijk welkom geheten werd. Inmiddels was bekend dat de Hongaarse rege ring de kardinaal amnestie heeft verleend. Dit is niet wat de kar dinaal wilde en hij had zijn land oorspronkelijk alleen willen ver laten op voorwaarde dat de ab surde beschuldigingen tegen hem van de zijde van de Hon gaarse regering zouden worden ingetrokken. Paus Paulus doet nu kennelijk alles om de Hon gaarse kerkprins een tegenwicht aan eer te bewijzen en zo trad hij aanvankelijk meer in het cen trum van de synode dan met zijn werkelijke rol daarin overeen komt. De rede van de paus tot de deelne mers aan deze bijeenkomst, wa over gerechtigheid in de wereld en over het priesterschap in onze tijd zal worden gediscussierd, muntte niet uit door opzienbarende mededelingen. Wel wekte in Rome beroering de lange zinsnede die de paus wijdde aan het gevaar dat de deelnemers zouden lopen door druk van buitenaf. Het komt er op neer dat paus Paulus alle praktische problemen waarmee de kerk heden ten dage te maken heeft, als illegale druk op het leiderschap van de kerk doodverft. Het gaat naar zijn zeggen -om „meningen die een twijfelachtige relatie bezitten tot de leerstellingen", om „stromingen die in strijd schijnen te zijn met de traditie van de pauselijke autoriteit en onder meer nog "bezwaren over de kerk als zou die anachronistisch en legalistisch en remmend werken op de zogenaam de charismatische ontwikkeling van een nieuw christendom'. De kardinalen en bisschoppen werden door paus Paulus opgeroepen zich VROUW SAMEN MET 2 JONGE ZWEDEN IN GEVANGENIS VAN BRNO (Van onze correspondent) STOCKHOLM Een offici eel telexbericht van het Tsjechische persbureau be vestigde woensdagavond dat een vertwijfelde vluchtpoging uit Tsjechoslowakije was mislukt. In korte bewoordin gen meldde men dat twee Zweden, C. Larsson en C. G. Wikenberg, waren gearres teerd, in gezelschap van een jonge Tsjechische vrouw, An na Porizka. De achtergrond van dit bericht is even dra matisch als tragisch. Mevrouw Porizka vluchtte, tijdens de invasie van Tsjecho-Slowakije in 1968 met haar echtgenoot Jiri naar Oostenrijk. Terwijl de gevech ten russexx Russische en Tsjechi sche troepen volop aan de gang waren durfden ze hun kind, de toen 3-jarige Pavlina niet; mee te nemen. Zoals zoveel andere ouders hoopten zij erop met behulp van het rode kruis en een beetje mede werking van de Tsjechische autori teiten het kind naar het buitenland te kunnen krijgen. Hetgeen uitliep op een 3 jaren lang vergeefse po ging via diverse autoriteiten en instanties in vex-schillende landen. Totaal vertwijfeld ging het echt paar dat inmiddels naar Zweden was verhuisd in mei in hogersta- king die na 11 dagen werd afgebro ken op advies van een arts. Anna Porizka. die nu in de Tsjechische stad Brno in de gevangenis zit, verwacht over drie maanden een kind. De bedenkers van het plan het kind nu te gaan 'ontvoex-en', waren twee jonge Zweden die, on der de indruk van haar vergeefse gevecht tegen de autoriteiten beslo ten of aanboden met een vliegtuig, een Pipercub, met vier zitplaatsen haair dochtertje te gaan halen in Tsjecho-Slowakije. Alibi C. Larsson is in het bezit van een vliegercertificaat en Wikenberg fungeerde als co-pilooa. In de twee de week van september vertrok men vanaf het vliegveld Joenkoe- ping in Zuid-Zweden met bestem ming Bmo waar een luchtvaart ten toonstelling plaatsvond wat hen een uitstekend alibi verschafte. Zij zouden vertellen geïnteresseerd te zijn in kleine Tsjechische vliegtui gen. Als kopers in spe werden ze dan ook met alle eerbied behan deld. Het drama liegon toen de ouders van Anna Porizka weigerden het kind mee te geven. De brieven van Anna en Jiri waarin verzocht werd hun dochter te laten vertrekkeix, hadden geen effect op de ouders die de heide Zweden verweten on mogelijke x'isico's te nemen. Na nogmaals getracht te hebben de ouders te ovexTeden, gaven Lars son en Wikenberg het op en vlogen terug naar Zweden. Teleurgesteld In Lund in Zuid-Zweden waar de familie Porizka was gaan wonen was de teleurstelling natuurlijk enorm. In haar vertwijfeling be sloot Anna Porizka toen een twee de poging te wagen, maar nu zou ze zelf meegaan. Vrienden en ken nissen en Tsjechische verenigingen financiex-den het geheel. De beide piloten en Anna waren zich terdege bewust van het geweldige risico dat zij namen. Voor de vliegers betekende mislukken waarschijn lijk een gevangenisstraf, terwijl Anna Porizka wegens haar vroege re vlucht in 1968 bij verstek tot 18 maanden gevangenisstraf werd! ver oordeeld, die ze nu waarschijnlijk ook nog moet uitzitten. Op dinsdag 21 september jongstle den vertrok het groepje met de Pipercup weer naar Brno. Anna was inmiddels voorzien van een Zweedse pas van een meisje dat sterk op haar leek, de echtgenote van Wikenberg. Tevoren was beslo ten dochtertje Pavlina op te wach ten wanneer ze 's-morgens in het stadje Prostejev naar school zou gaan. Haar moeder zou haar dan opvangen en na een rit van een half uurtje zou men op het vlieg veld zijn geweest. Daar had het toestel klaar moeten staan op weg naar de vrijheid, namelijk Wenen. Volgens een woordvoerder van het internationale rode kruis in Zwe den wordt aan ongeveer 150 kinde ren in Oostbloklanden een uitreis vergunning geweigerd. Het betreft hier kinderen in Tsjecho-Slowakije, Pc-len, Roemenie en Oost-Duitsland, die woi'den gebruikt als pressie middel. Door de betrokken autori teiten wordt er meestal op gewe zen dat een hereniging van de familie mogelijk is indien de ge vluchte ouders terugkeren. Anna en Jiri hebben sedert hun vlucht uit Tsjecho-Slowakije clrie jaar lang tevergeefs geprobeerd hun kind naar Zweden te krijgen. Sinds hun vlucht uit Tsjecho-Slowakije heb ben ze zich tot de volgende instan ties gewend, waarbij alle inspan ning vruchteloos bleek: het Oosten- rijkse rode kruis, het internationa le bureau voor kinderbescherming, het departement van binnenlandse zaken in Tsjecho-Slowakije (drie keer), de Tsjechische ambassade in Stockholm verschillende malen, het ministerie van buitenlandse za ken in Stockholm, de president van de republiek Tsjecho-Slowakije de Verenigde Naties, het Zweed se rode kruis, de ideologische afde ling' van de Tsjechische communis tische partij en de communistische partij ixi Zweden. Het Tsjechische partijblad Rude Pravo leverde donderdag in een artikel commentaar op de misluk te ontvoering. Het blad wees er eveneens op dat de ouders de mogelijkheid hadden naa.r him geboorteland terug te keren maar van deze uitgestrekte hand werd geen gebruik gemaakt, zo schx-ijft het blad. Hierbij werd niet vermeld dat, zoals alle tijdens de invasie gevluchte Tsjechen, An na en Jiri Porizka de gebruikelij ke gevangenisstraf van minimaal 18 maanden te wachten staat. Men schrijft het te betreuren dat Anna Porizka het slachtoffer is geworden van anti-Tsjechische en anti-communistische provocateurs. Het is een duidelijk geval van Na zistische meeloperij, volgens dit lijfblad van de Tsjechische com munistische partij. „De ontvoeringspoging kan onmo gelijk door vluchtelingen alleen zijn georganiseerd", schrijft men. „En onder de mensen die deze zaak steunen zijn dezelfde figui'en te vinden die passief bleven toen honderdduizenden kinderen wer den vergast en vernietigd in de Nazistische concentratiekampen tijdens de tweede wereldoorlog". Een bewering die vol verontwaar diging direct van de hand wordt gewezen door de enkele mensen die in de ontvoeringsplannen wa ren ingewijd. Een broer van een der gevangen genomen piloten verklaarde dat deze zaak grotendeels door de twee vliegers zelf was gefinan cierd en dat men uit puur idea lisme had gehandeld. Het cheque boek van piloot Christer Larsson bewijst dat hij twee weken gele den 3400 gulden opnam om het geheel te kunnen betalen. Men hoopte erop, zo vertelde zijn broer tenminste een gedeelte van de onkosten te kunnen dekken door het verhaal naderhand te verkopen. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm bevestigde men via de ambassa de in Praag alles in het werk te stellen om het drietal te helpen. Men vei*wachtte dat Zweeds am bassadepersoneel vrijdag in de gelegenheid zal worden gesteld hen te bezoeken. Jiri Porizka verzocht donderdag de Zweedse regering om hulp. „Geef mijn vrouw meteen de Zweedse natio naliteit", zo vroeg hij, „dat is het enige dat haar kan redden". Eigen ervaring heeft hij ook in Tsjechische gevangenissen. Hij werd tot lVa jaar gevangenisstraf veroordeel wegens lidmaatschap van een katholieke padvindersbe weging tien jaar geleden. „Als ik aan de mishandelingen denk die wij toen kregen en het feit dat ze er zeker geen rekening mee houden dat Anna al zes maanden in verwachting is, wordt ik wan hopig", zo verklaarde hij dondei- dagavond. De beide Zweden kunnen een maximale gevangenisstraf van vier jaar krijgen, terwijl het vrij wel zeker is dat Anna Porizka Tsjechoslowakije nooit op legale wijze zal kunnen verlaten. ANNA EN .TIRI In werkelijkheid zit het drietal nu reeds naar alle waarschijnlijkheid bijna een week gevangen. Hoe de ontsnappingspoging is mislukt weet men niet met zekeiheid, maar volgens Tsjechische bronnen bestaat de mogelijkheid dat de grootoudex-s van Pavlina, Anna's vader en moeder dus. na de vorige vluchtpoging de politie hebben ver leid wat er was gebeurd. Vermoe delijk werd het drietal dan ook dix-ect na aankomst in Bnxo gear resteerd. Beloofde ansichtkaarten met een code die vex-zonden zou den worden ki-eeg niemand in de vriendenkring in Zweden. In een gesprek met Jiri op woens dagavond zei deze wanhopig te zijn. Behalve zijn vrouw heeft hij nu ook twee kinderen verloren waarvan een ongeboren. Hij vertel de al direct te hebben voorgesteld zelf te zullen gaan de tweede keer maar werd weerhouden door Anna die dacht een betere, kans te heb ben. Tsjechische woordvoerders in Stockholm weigerden commentaar te leveren op deze onverkwikkelij ke zaak. voor 'deze storehde drukmiddelen af te sluiten'. Deze directe aanval op de publiciteits- organen en op andere organisaties die hun opinies over het verloop van de synode verspreiden was de tweede in korte tijd. In zijn audiëntie van woensdag had Paulus de zesde namelijk op een gegeven moment zijn tekst weggelegd en een onverwachte aanval gedaan op een recente uitzen ding van de Italiaanse televisie waar in de kijkers uitleg werd gegeven over de werkzaamheden van de syno de. Volgens paus Paulus was men in deze uitzending 'geweldig tegen de kerk tekeer gegaan'. In feite viel de uitzending helemaal niet. op door moed. Ze was bovendien door expo nenten van het Vaticaan goedgekeurd en sterker nog: de RAI zóu het niet in haar hoofd halen iets 'moedigs' over het Vaticaan te zeggen. Het viel daarbij op dat de uitval van gisteren niet in de tekst was opgeno men van de pauselijke rede die dezelf de avond in de Staatscourant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, werd opgenomen. De woordvoerder van het Vaticaan probeerde de zaak te sussen door later op de avond te verklaren dat paus Paulus er boos over was dat enkele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders van de moge lijkheid gebruik hadden gemaakt dat ze zich van een publiciteitsmedium konden bedienen, „om dingen te zeg gen die beledigend waren voor de kerk en die niet in overeenstemming waren met hun waardigheid van pries ter". Hiermee was de schuld schijn baar van de RAI afgewenteld op de priesters. In een verklaring die de 'Operatie Synode' dat is het orgaan waarin tal van vooruitstrevende priestergroe- pen, waaronder het Nederlandse Sep- tuaglnt, samenwerken uitgaf staat te lezen dat paus Paiüus door deze houding „een uitvlucht zoekt op het terrein van de subjectviteit". Over de toespraak tijdens de mis had 'Operatie Synode als commentaar! „De christenen die zich in de 'Opera tie Synode' hebben verenigd hadden gehoopt op een woord van bemoedi ging en hoop. Inplaats daarvan wordt de rede overheerst door een toon van vermaning en angst. De toespraak bestaat hoofdzakelijk uit lege reto- riek". BRUSSEL Een met vaste hand geworpen el is donderdagmiddag uit eengespat op de glimmende auto waarin keizer Hirohito van Japan, vergezeld van koning Boudewijn op de tweede dag van het staatsbezoek kwam voorrijden bij het Antwerpse stadhuis. De dader een student wist in weerwil van de in ruime mate opge stelde politie te ontkomen tussen het overigens schaarse publiek. De stu dent is echter later door de politie opgepakt, Antwerpen heeft uiteraard de gele genheid aangegrepen om tijdens een boottocht van 2Va uur de betekenis van de Belgische havenstad voor de Japanse scheepvaart te onderstrepen. De keizer en zijn echtgenote kregen op de diamantenclub een kostbare dia mant ten geschenke. Zij gingen ook nog naar de dierentuin waaraan de hoge bezoeker nog waxme herinnerin gen bewaart vanwege een vorig be zoek, 50 jaar geleden. (Van onze correspondent) ARNHEM - Een kogel uit een Win- chesterkarabijn vloog donderdagmor gen door de slaapkamerxnit van de familie J. H. Buunk in Arnhem. Na de ruit doorboorde de kogel een kast aan de andere kant van de kamer en bleef ten slotte steken in de muur achter de kast. Uit een onderzoek dat de Arnhemse politie instelde, bleek dat de kogel afkomstig was van het voormalig mi litair hospitaal Onder de Linden. Ma joor G. A. A. (44) bekeek daar het wapen, dat door onvoldoende staat van onderhoud defect was. De majoor stopte er een kogel in, maar kon deze er niet meer uit krijgen. Hii haalde een paar maal de trekker over, toen het geweer opeens afging. (ADVERTENTIE) Verras uw gasten, trakteer uzelf: Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever 1 is uit Drink Coebergh piitür: 'r verrukkelijke borrel met temperament. Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse •verkwikking!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3