extiA VLAAMS JOURNAAL HOOGST EENVOUE MARECHAUSSEE VERLAAT BINNENKORT 'INFIRMERIE' EEN STUKJE GESCHIEDENIS VAN BRIGADE TERNEUZEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Enkele Franse dag- en sportbladen zijn het niet eens met de leiders van de nationale wielerfederatie dat de 22-jarige Reg. Ovion nog een jaar amateur moet blijven, namelijk tot na de Olympische Spelen te Munchen. Hij zelf en naar onze mening terecht is van oordeel dat hij na het behalen van het wereldkampioenschap en het winnen van de Ronde van de Toekomst, rijp is om beroepsrenner te worden. Tal van merkenploegen staan te springen om hem met vlag en wimpel binnen te halen; er zijn er zelfs al bij die hem een cheque hebben aangeboden waarop Ovion zelf het bedrag kan invullen. Zo gaat dat als je roem oogst in de wielerwereld. Een van de verwijten die de Franse wielerleiders naar het hoofd zijn geslingerd, is dat deze veelal vergrijsde mannen alleen maar aan hun eigen eer denken. Daafbij doelt men dan aan de te behalen roem met Ovion, een roem die op hen zelf afstraalt. In de Franse bladen wordt gewezen op de gevallen met de twee 'eeuwige' amateurs Moreion en Trentin, die door het behouden van de (overigens vetbataalde) amateur- status hopen medailles te winnen en daarmee de meereizende heren van de wielerfederatie niet weinig plezier doen. Andere Franse voorbeelden zijn die van Jean Jourden en Bernard Guyot, die op verzoek eveneens amateur bleven na het behalen van wereldsuccessen. Doch toen zij eenmaal overgingen naar de rijen van de profs, waren zij over hun hoogtepunt heen en bleven verdere successen en hoge gages uit. Reg. Ovion kent die gevallen uiteraard en is daarom niet zo erg gelukkig met die Franse bepalingen. Hij denkt aan zijn handels waarde van vandaag en die is erg hoog. Daar komt nog bij dat de Franse bladen met name l'Equipe, Le Parisien, Dimanche, en dergelijke zitten te springen om een nieuwe vedette, die hun weer eens in staat kan stellen verhalen en reportages te maken zoals destijds van Bobet, Anquetil, Poulidor, ja zelfs Aimar en Pingeon. Als Ovion zich tot een dergelij ke hoogte zou kunnen opwerken, dan is ook de Franse wielersportpers weer gered. Vandaar! Als er een man is die zondag met gemengde gevoelens deelneemt aan of misschien slechts toeschou wer is bij de najaarsklassieker Parijs-Tours, dan zal dat wel Jan Janssen zijn,. U zult het zich waarschijnlijk nog herinneren van vorig jaar toen hij met alleen de onbekende Duitser Jurgen Tschan naast zich de finisch naderde, zodat hij die wedstrijd in feite niet. meer kon verliezen. Maar zoals u weet bleek Jan totaal uitgeput niet alleen van die wedstrijd, maar wellicht van het hele seizoen en misschien ook na de inspanningen in z'n hele wielercarriere en was zelfs niet eens in staat om de eindstreep te bereiken. Jan is maandenlang uit de circulatie geweest en is eigenlijk nooit meer geheel de oude geweest, al heeft hij nog een paar fraaie uitslagen behaald. Tschan won dus Parijs-Tours en Rene Pijnen werd derde. Die Tschan werd toen de ontdekking van 1970 genoemd maar ik geloof dat men daarop wel wat is terug gekomen. We hebben hem kort na z'n zege in Parijs-Tours nog eens zien zegevieren in de zesdaagse van Frankfurt met Sigi Renz, daarna nog eens een 9e plaats in de 'Omloop Het Volk' van dit voorjaar maar verder bleef het een magere oogst. Een man waar zondag wel weer rekening mee gehouden zal moeten worden is de Belg Guido Rey- broeck. Parijs-Tours lijkt voor hem gemaakt. Hij won die koers al in 1964, 1966 en 1963 en eindigde vorig jaar als derde. Dit jaar heeft hij wat in de versukkeling gezeten maar juist vorige week bracht hij toch weer de Ronde van Nieuw Frankrijk in Canada op z'n naarn, Nederlandse winnaars zijn tot nu toe; 1960 Jo de Haan, 1962 en 1963 Jo de Roo en in 1965 Gerben Karstens. Er zullen zondag weer tal van landgenoten van de partij zijn waarvan al zeker Zoetemelk en Dolman met Mars-Flandria. De andere ploegen waren woensdag nog niet allemaal bekend. Het zou ons niets verwonderen als het dit jaar weer een Nederlander werd. Karstens, Duyndam maar ook Dolman en Van der Vleuten verke ren in een goede vorm. Het plaatsje Onze Lieve Vrouw Waver in Belgie kende een Nederlandse invasie van profrenners. De Belg de Schoenmakers won er, 3e Van der Vleuten, 7e Tabak, 11e Bravenboer, 12e Zoetemelk, 13e Zoons, 17e Buckac- ki, 13e Kisner, 19e Karstens, 20' Krekels. Charles de Smit behaalde een 10e plaats in Sint Lievens Hou ten. Dinsdag 5 oktober dus de ronde van Hulst. Nieuwelin gen starten om 13 uur voor hun 55 km; de amateurs om half vier voor een koers van 95 km. aka VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 „Het arsenaal", eens de glorie van de vestingstad Ter neuzen, nu een vervallen gebouio. TERNEUZEN Zelfs de oudere Terneuzenaars zullen het zich niet meer herinneren: de houw van de kazerne 'het Arsenaal' en de daarnaast gelegen zogenaamde 'infirmerie' (de huidige marechausseekazerne). Beide bolwerken van defensie in de Terneuzense Nieuwstraat werden namelijk al zo'n 125 tot 130 jaar geleden opgetrokken onder toezicht van de 'algemene direc tie van de genie'. Het doel dat de militaire autoritei ten toen voor ogen stond heeft men inmiddels allang voorbij geschoten. Het 'arsenaal' doet alleen nog dienst al opslagplaats voor het mobilisatie- complex en de infirmerie wordt zo als gezegd gebruikt als kazerne voor de marechaussee-brigade in Terneu- zen. En ook dat zal niet lang meer duren, want voor 1 november hoopt men de splinternieuwe kazerne aan de Sweelinckhof in Temeuzen te kunnen betrekken. De reden dat in 1839 het Arsenaal en zo'n vijf jaar later de infirmerie werden aanbe steed is nogal voor de hand liggend: Nederland had het toen immers aan de stok gekregen met Belgie dat vocht voor zijn onafhankelijkheid. Belgische troepen ondernamen in die tijd strooptochten door Zeeuwsch-Vlaanderen en men wilde de bevolking daartegen beschermen door Temeuzen tot vestingstad te bombarderen; Temeuzen kreeg zijn eigen vestingwerken en een eigen garnizoen, een situatie die tot na de eerste wereldoorlog heeft voortge duurd. Al was inmiddels de dreiging van Belgische zijde uiteraard ver dwenen. De soldaten van het garni zoen (en van een compagnie vesting artillerie die in 1909 naar Temeu zen kwam) waren ondergebracht in het Arsenaal, Het was (en is) een sombere (toen ook nog bomvrije) kazerne, ingegraven in de dijk van het bastion 1. waaraan het nu sa men met de 'infirmerie' nog de eni ge voortbestaande herinnering is. Het gebouw was onderverdeeld in zeven vakken, allemaal met een koe pelvormig dak. Die koepelvorm was niet zo goed te zien omdat boven op het gebouw grond was aangevoerd (met de kruiwagen waarschijnlijk) zodat het geheel fraai overliep in de rest van het bastion en er via het dak in ieder geval niets kon binnen komen. Op dat dak, en dat herinne ren sommigen zich misschien nog wel, stonden indertijd bomen en struiken en graasden er rustig de koeien. Later is vrijwel het comple te bastion 1 gesloopt en zo ook de dijk op het dak van het arsenaal en daarmee de aanplant. De kazerne zelf liet men ongemoeid, niet alleen omdat het gebouw nog was te ge bruiken, maar wellicht ook omdat het slopen van de op sommige plaat sen bijna een meter dikke muren nogal wat problemen op zou leve- Onder de zeven vakken van het arsenaal lag overigens nog een kel derverdieping, die in vroeger dagen gedeeltelijk in gebruik was als 're genbak'. Een groot probleem was toen namelijk de watervoorziening, getuige een aantekening in een van de oude garnizoensboeken: „De ar me lieden halen het water uit de karperput, gelegen in een weide na bij de Moffenschans, en ook bij schaarste aan water maken zelfs al de bewoners er gebruik van. De militairen van het garnizoen ontvan gen geen ander water dan dit". Dag ivoningnood, je hebt je langste tijd gehad, hier spreekt de omroep-ombudsman, dank zij zijn plan, zal je stoffelijk overschot, woningnood, zeer snel worden bijgezet, vergaard met het stof en puin van door bulldozers weggeveegde krotten. Men dulde het niet euvel, hel plan van de heer Van Dam zweept ons tot tranens toe op. Het enthousi asme van het Nederlandse Volk de Collectieve Arbeid Contracters en overige loontrekkenden, hoe wél in het plan alleen de eersten werden genoemd, loopt de spuigaten uit. Of zit u soms niet te pope len, om met de heer Van Dam de hand te slaan aan de ploeg van de sociale woningbouw. middels een half percent van uw aanstaande loonsverhoging'.' U. C.A.O.-ers en ook u. niet-C.A.O.-ers, ambtenaren klein en groot, zelfstandigen, kapitalisten, zeg, v wilt toch zeker niet achterblijven en vrijwillig naar rato bijdragenHoe ive het zullen fiksen, als u niet wilt, is nog niet bekend, doch de vindingrijkheid van de ombudsman staat er borg voor, dat men ook u zal weten te vinden indien het plan doorgaal. 'I Is duidelijk, met. de omroep-ombudsman zit en spreekt een man die met recht Onze Grote Vriend genoemd kan worden. Hij heeft hart. voor oude men sen en naar hij kortelings liet -weten ook voor woningzoekenden, Voor 's mans prestaties niets dan groot respect. In een uur tijd ontvouwde hij voor ons een plan dat geen enkele va-oorlogse regering, met of zonder begrotingsgaten voor elkaar kreeg: het oplossen van de ivoningnood. Nu ja, niet de gehele woningnood natuurlijk, maar die. welke met een elegante bena dering worden aangeduid als 'krepeergevallen'. Nu heeft juist het Centraal Bureau voor de Stati stiek becijferd dat er tussen de driehonderd- en vier honderd vijftig duizend gezinnen en alleenstaanden in woningen die die naam eigenlijk niet meer kun nen dragen, zitten, slechte, of maiig-slechte behui zingen. En ook. dat niet al die bewoners hun onder komens zouden willen verwisselen voor een betere woning. Waarom, meldt het Bureau niet. Is het wel licht omdat deze bewoners geen hoge huur kunnen betalen, of is het, omdat ze hun huisje zodanig heb ben opgeknapt dat ze er geen afscheid van kunnen nemen, of. omdat het hun eigen bezit is? Sfeer, gezelligheid en zelfs comfort zijn zeer relatie ve begrippen, de eerste twee hoeft men niet per sé te zoeken in nieuwe huizen. Maar goed, er zijn er nog genoeg, die wel anders willen. Het plan van de ombudsman is zo simpel, dermate eenvoudig van toepassing, dat wis en ze ker ieder, die ooit iets in de woningnood te brokken had, van schaamte in de grond zou willen kruipen. Dat we ddar nou niet aan gedacht hebben, zullen deze, zich bij het vernemen van het plan voor de kop slaand, hébben geroepen. Sociale huizenbouw, zegt de heer Van Dam. Een half procent van des C.A.O.-ers loonstijging, dat maakt een fonds van pakweg driehonderd miljoen gulden per jaar. En daarvan kan wel een extra steentje aan de draad gelegd worden, een extra woninkje ivorden opgetrokken. Op de keeper beschouwd past het plan helemaal in het straatje van de profijtgedachte van het nieuwe bewind: wie van iets profijt trekken wil. moet hier voor betalen. Wie vallen er onder een C.A.O.? Juist de krepeergevallen. En wie profiteren er van de so ciale woningbouw? Akoord, alweer voornoemde kre peergevallen. En vergeet de bouwvakkers niet. Met het halve procentje dat zij van hun loonstijging af staan, zorgen ze weer voor meer werk in hun bran che. Nu nog even wachten tot het plan uitgevoerd wordt en er zal een visgraat uil vele bezeerde kelen ge haald zijn. De kazerne van de marechaussee Temeuzen, vroeger in gebruik als hospitaal bij de kazernekomt binnenkort leeg te staan, Deze foto, dateert uit I960, 'MASKER IN BLAUW' IN OPERA GENT Operetteliefhebbers kunnen de. komende week hun hart ophalen in de koninklijke opera in Gent. Zondag 3 ok tober (om 14,00 uur) gaat daar de operette 'Masker in Blauw' in premiere en de voorstelling wordt herhaald op vrijdag 8 en zondag 10 oktober. Belangrijkste vertol kers zijn Neily Lancia, Arthur Hoogveld, Simonne van Parijs, Chris van Woekom, Andre Bossaer en Jef van den Berghen. Vandaag (vrijdag) en zondag (steeds om 20.00 Ekseption treedt op in De Speye. Minstens even solide als het arse naal, maar nogal wat fraaier is het in 1846 gebouwde hospitaal naast de kazerne. Zieke soldaten werden daar verpleegd en him herstel kon wor den versneld middels een wandeling in de mooie tuin, die toen nog volledig ommuurd was. Nu staat er alleen nog een muur rond het plein hij de veemarkt. Aan de voorzijde ziet de marechaussee-kazerne er nog al wat uitnodigender uit dan in de vorige eeuw, toen men de zieke soldaten streng wilde scheiden van de burgerij. De geschiedenis van de marechaussee-brigade in Temeuzen, vooral van de huisvesting vormt overigens een verhaal apart. Vanaf de Franse tijd is de mare chaussee ook in Zeeuwsch-Vlaande ren een vertrouwd verschijnsel ge worden. Vrijwel alle grensplaatsen hadden een brigade, maar in Temeu zen was daar toen nog geen sprake van. Tot in 1877 werd besloten om het kantongerecht te verplaatsen van Axel naar Temeuzen. Aangezien de marechaussee toen een belangrij ke politietaak had vond men het noodzakelijk ook in Temeuzen een brigade te stichten. Zegge en schrij ve vijf marechaussees namen in 1878 hun intrek in een pand aan de Lange Kerkstraat. Een zeer oude Terneuzenaar weet zich te herinne ren dat hij van zijn vader moest gaan kijken of de patrouille al bin nen was. Als dat het geval was trok men er op uit om te gaan vissen, een bezigheid die weliswaar in strijd was met de voorschriften maar waartoe men gezien de bittere ar moede wel genoodzaakt was. In 1903 verhuisden de marechaus see-s naar een nieuw verblijf aan het Brugpad (bij de Axelse dam, waar nu de Boerenleenbank staat). Erg lang bleef men ook daar niet, want toen na de eerste wereldoorlog het garnizoen in Temeuzen werd opge heven kwam er voor de marechaus see-brigade een unieke gelegenheid de oude infirmerie te betrekken, wat in 1920 ook prompt gebeurde. Aan vankelijk bood het gebouw zelfs nog woonruimte aan de commandant en diens plaatsvervanger, maar later werd het korps zo uitgebreid dat 'net. niet meer mogelijk was. Ruim vijftig jaar is het gebouw de basis ■eweest van waaruit de brigade 'naar werk (voornamelijk controle van in en uitgaande scheepvaart) iieeft gedaan. Binnenkort komt daar een eind aan en betrekken de mare chaussees het veel beter geoutileer- de gebouw aan het Sweelinckhof. Maar de leden van de Terneuzense brigade, die jarenlang in de Niéuw- straat hebben gezeten, zullen onge twijfeld nog wel eens met weemoed terugdenken aan de 'infirmerie'. ALLIANCE FRANCAISE IN HET SEIZOEN 71-72 De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Alliance Fran- caise heeft voor het komende seizoen een programma van vijf lezingen samengesteld. Het zijn er minder dan vorig jaar, toen de belangstelling voor de Franse cultuur nogal .tegenviel. De openingsavond is op woensdag' 6 oktober in hotel Rotterdam in Temeuzen. James Ollivier brengt dan een programma van chansons en gedichten waarbij hij zichzelf 'begeleidt op de guitaar. Pas drie maanden later, om precies te zijn op woensdag 5 januari 1972 volgt de tweede lezing van Claude Roudil, die als onderwerp heeft 'Vivrais, Terre ardente'. In februari staat een lezing van A. M. Carré op het programma en op 10 april wordt het seizoen weer al besloten met Max-Pol Fouchet, die zal spreken over 'De betekenis van de kunst in de wereld van vandaag'. Tussendoor (op woensdag 1 maart) is er in het Terneuzense Zuidlandtheater een speciale voorstelling van het Theatre d'Essais d'Aix en Provence 'Eric. Eychenne' voor de middelbare scholen in de streek. Naast dit eigen programma stelt de Allian ce Francaise haar leden in de gelegenheid tegen geredu ceerde prijzen bepaalde theatervoorstellingen in de ko ninklijke opera in Gent hij te wonen. uur) zijn er nog voorstellingen van de opera 'L'Arlesiana' van Francesco Cilea. EKSEPTION IN DE SPEYE Vandaag (vrijdag) treedt in het cultureel centrum De Speye de Nederlandse popgroep Ekseption op. Het op treden van Rik van der Lindens formatie, met de geheel eigen stijl succesvol in eigen land en daarbuiten, begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 27