..Commissie voor voldongen feit gesteld met verlenen hinderwetvergunning Hoechst" Vrede naderbij door wijziging onderwijs P. de Ridder nam afscheid van firma Jurry Terneuzen 'Stichting maatschappelijke opbouw' in Middelburg is aan een herstructurering toe Marokkaan bekent moord op vriendin Dronken man bleek Russisch topspion Horeca! Zeeland niet alleen op zondag prijs verhoging AMERIKA ZAL BIJ STAATSGREEP IN VIETNAM HULP STOPPEN Nog geen akkoord over Philips-cao WEER SCHILDERIJENDIEFSTAL - IN BELGISCHE KERK - ONTDEKT VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 COMMISSIE VOLKSGEZONDHEID EN MILIEUHYGIËNE VLISSINGEN VERGADERDE VOORSTEL „BIJ EEN OPEN KEERSLUISBRUG MOTOREN AF" VLISSINGEN „Wat voor ad vies wij als adviescommissie hier nog moeten geven weet ik niet. Wij zijn hier voor een vol dongen feit gesteld". Dat zei het raadslid J. M. Bannink over de reeds verleende hinderwet-ver gunning aan Hoechst-Vlissingen NV, voor de derde fosforoven, welke vergunning donderdag avond alsnog aan de orde kwam in de openbare vergadering van d<3 vaste commissie van advies en bijstand voor de volksge zondheid en de milieuhygiëne. De voorzitter van de commissie, wet houder C. J. Janse, was liet hiermee wel eens, en zegde toe het college h en w op het nadeel van de mi gevolgde procedure te zullen wijzen. De heer Bannink uitte verder kritiek op de voorwaarden van de vergun ning, die hij niet streng genoeg vond op het. gebied van inspectie, stank- en geluidshinder. De heer D. Stam, directeur gemeente werken, legde uit dat de arbeidsin spectie en de veiligheidsinspectie re gelmatig bij Hoechst controles zullen houden. Een andere bouwconstructie van de nieuwe oven vermindert de geluidshinder, en door de beperking van de afgassen wordt ook de stank beperkt. De heer Bannink had betoogd dat de uitstoot van fluor en zwaveloxide bij deze oven weliswaar met. 20% was beperkt, maar dat de produktie van de oven 22% hoger is, zodat het effect gelijk blijft. „De inspectie voor de volksgezondheid acht dit nog aanvaardbare normen. Wij hebben hier in Zeeland de zaak meer in de hand, dan in Roergebied en Rijnmond", antwoordde de heer Stam. Bij de bespreking van het rapport van het instituut voor plantenziektekundig onderzoek over de metingen van de luchtverontreiniging in de omgeving van het Sloegebied, wees de heer Bannink op de eventuele gevolgen van fluoruitstoot voor veeteelt en eventu eel ook voor groenteteelt in een straal van 3 tot 5 km rond het gebied, 'ERE-DOCTORAAT' PECHINEY-C0LLECT1EF VOOR PRINS BERNHARD VLISSINGEN Het Pcchiney- Kollektief in Zeeland uil prins Bernhard vandaag (vrijdag) een 'doctoraat in de technische we tenschappen' aanbieden voor de activiteiten van uwe koninklijke hoogheid op liet gehied van mi- lieuvernletïging op wereldniveau, waarvan wij de opening op 1 oktober van het Pechineycomplex te Zeeland als symbool opvatten.' Dit blijkt uit een open brief die Jan Goedman namens hel, Pechi- ney-Kolilelctief aan prins Bemhard heeft gestuurd. Volgens deze brief wil men het ere-doctoraat aanbieden in navolging van de universiteit van Lausanne, waar men de prins onlangs een docto raat in de natuurwetenschappen honoris causa aanbood als waar dering voor zijn werk op liet gebied van de milieubescherming op wereldniveau. In de brief wordt de prins verder uitgeno digd om, wanneer hij er prijs op stelt om de bij het ere-doctoraat behorende bescheiden in ont vangst te nemen en geïnteres seerd is in de motivatie van het Pechiney-Kollektief voor het ver lenen van deze graad, in aanslui ting op de festiviteiten rond de opening van Pechiney om 16.00 uur naar het actie-, informatie- en documentatiecentrum in de Gortstraat te Middelburg te ko men. die nu gesignaleerd worden in het rapport, dat ongeveer een jaar oud is. De heer J. C. Loddei constateerde eveneens, dat rapporten altijd achter lopen bij de situatie van het moment- Hij hoopte dat, de deskundigen op tijd zouden waarschuwen als de derde fosforoven van Hoechst de zaak zou verergeren. De heer Stam wees op de mogelijkhe den, die de wet op de luchtverontrei niging geeft aan het provinciaal be stuur om desnoods een fabriek te sluiten. „Er zijn bovendien tussentijd se rapporten. De gezondheidsdienst voor dieren en de inspectie volksge zondheid letten ook scherp op", aldus de heer Stam. Onkruid De commissie adviseerde het college van b en w om bij de bespuitingeu tegen onkruid in plantsoenen en stra ten de grootste terughoudendheid tc betrachten. Deze formulering werd voorgesteld door dokter J. L. van Ligten, nadat er uitvoerig was gediscussieerd over vraag of men do bespuitingen moest handhaven, dan wel het 'groen' maar zijn gang moest laten gaan. „Ook hij de bevolking bestaat hierover geen eenheid van opvatting", meende wet houder Janse. Uit een brief van de directie van de NV Orgachemie en de gemeente-arts bleek, dat niet vaststaat dat een be paald door de gemeente gebruikt on- kruidverdelgingsmiddel de oorzaak is geweest van de huidirritatie, waaraan in een door de heer Bannink gesigna leerd geval werd geleden. Eigen slraatje Een voorstel van de heer Bannink iedere burger te verplichten zijn eigen straatje onkruid-vrij te houden, vond weinig instemming. „Dan wordt het middel erger dan de kwaal want ieder zal dan zijn eigen bestrijdingsmiddel wel kiezen", meende dokter Van Lig ten. Men was het er over eens clat controle hierop erg moeilijk is. De commissie ging akkoord met een ontwerp-antwoord van b en w aan het raadslid mevrouw M. M. Scheepers- Voet, die om maatregelen ten behoeve van invalide en minder-valide inwo ners van Vlissingen had gevraagd. De commissie stelde daarbij voor om de verlaagde trottoirbanden ten be hoeve van invalidewagentjes voor lopig alleen op trottoirs bij verkeers lichten te realiseren. Een suggestie van de heer Bannink om bij de Keersluisbrug kenbaar te maken aan de automobilisten 'bij geo pende brug motor af', werd door de gehele commissie na gedachtenwis- selïng over de wijze waarop over genomen. B en w worden dienover eenkomstig geadviseerd. VERGADERING SCHOOLMUSEUM VLISSINGEN Een kleine vijfhon derd onderwijzers en onderwijzeres sen uit geheel Zeeland hebben zich donderdag tijdens de algemene verga dering van de Vereniging Schoolmusu- em Middelburg bezig gehouden met de vraag ,Hoe leren wij de vrede'?. Zowel uit de inleidingen als uit de discussie bleek, dat de aanwezigen een aanpassing van de geschiedenis en aardrijkskundelessen in dit verband noodzakelijk achten, om een noodza kelijke mentaliteitsverandering te he reiken. Inleider S. C. Dercksen leraar aan de rijks pedagogische academie te Mep- pel, noemde als kern van de zaak: „De denkhouding is niet gewijzigd, terwijl de middelen evolueerden van handkar tof jumbojet. Het onderwijs kan een grote rol spelen om de gedrags- en denkwijze meer te richten op de vrede", Indirect kan dat. aldus de heer Dercksen, door een wijziging van het klimaat op de school: meer democratische leermethoden, waar door agressieve spanningen dan min der kans krijgen; en het onderwijs meer richten op het mens-zijn. Op directe wijze is een vredesopvoeding mogelijk, aldus de heer Dercksen, door meer informatie te geven over oorlog en vrede, het ontwikkelen van een mondiaal gericht besef: „We moe ten de romantische oorlogsvoorstel- ling zo vroeg mogelijk coi-rigeren". In zijn inleiding onderkende de heer P. W. Brouwer, leraar aan de pedago gische academie Lucia te Rotterdam, drie mentaliteiten. De heer Brouwer, die leraar is aan een r-k school, noemde als eerste .de instelling, dat het niet de taak van de kerk is om aan politiek te doen: „Bidden is wel belangrijk, maar niet alles". Als twee de mentaliteit noemde de- heer Brou wer: „Laten we eerst maar eens orde op zaken stellen in de eigen klas. We moeten Ieren, dat vrede toch vooral een kwestie van mentaliteit is". Bij de derde door de heer Brouwer genoem de mentaliteit is het uitgangspunt, dat de wereld in handen van mensen is en dat het gedrag van die mensen in het vredesonderwijs centraal dient te staan. Mentaliteiten Wilca D. E. Hiensch. die was uitgeno digd als provinciaal jeugdwerkadvi seur van de provinciale werkgroep vredesweek, die aan het Schoolmu seum had gevraagd het onderwerp 'Hoe leren wij de vrede?', aan de oi'de te stellen. De heer Hiensch memoreer de, dat er van de zijde van de scholen steeds meer belangstelling komt voor dit vraagstuk, met name tijdens de vredesweek. Hij pleitte ervoor, de zaak van oorlog en vrede te integreren in het gehele onderwijs, met name in de vakken geschiedenis en aardrijkskunde en zich niet te beperken tot incidentele projecten. Het ochtendprogramma werd besloten met een les van geschiedenisleraar A. J. Kaarsemaker aan en vijfde havo klas van de christelijke pedagogische academie uit Middelburg, waarin hij door middel van een discussie enige helderheid over het conflict in het Midden-Oosten werd nagestreefd, en een korte uiteenzetting van de heer J. Kole, hoofd van de rijksleerschool te Middelburg over de wijze waarop hij vredesonderwijs gaf. De heer Kole wees erop, dat dit zijns inziens, nood zakelijk stuk onderwijs niet óp een neutrale wijze kan worden gegeven, maar dat onherroepelijk de visie van de onderwijzer naar voren zal komen. Op zichzelf achtte hij dit geen be zwaar, hoewel er af en toe wel moei lijkheden met oudérs uit kunnen voortkomen. Schoolmuseum-voorzitter A. A. Leehouts zette zich' hier tegen af. Hij zei van mening te zijn, dat vredesonderwijs mogelijk was onaf hankelijk van de visie van de onder wijzer. Geschiedenis In de 's middags gehouden discussie de vergadering werd gehouden in het Scheldekwartier te Vlissingen werden verschillende uitgangspunten voor het geven van vredesonderwijs naar voren gebracht, overigens zonder tot gemeenschappelijke conclusies te geraken. Het forum, waarin naast de drie inleiders ook de heren Kole en Kaarsemaker zitting hadden en dat werd voorgezeten door RPA-directeur M. A. Hage, bleek het vak geschiede nis niet te willen missen. De heer Dercksen zei erover: „We schenken veel te weinig aandacht aan de niet- sensationele, dingen. De interesse in de geschiedenis van de vrede is minstens net zo groot als die in de geschiedenis van de oorlog, zoals die nu wordt onderwzen". Tussen de hedrijveii door bleken de aanwezige onderwijskrachten grote belangstelling te hebben voor een uit breide expositie van leermiddelen. Bo vendien bleek ook nu weer, dat de algemene vergadering van liet School museum fungeert als een reünie van leerlingen van de Zeeuwse pedagogi sche academies. TERNEUZEN In cafe-restaurant 'Vijverhof' te Terneuzen is donderdag de, afscheidsreceptie van de heer P. de Ridder gehouden. De receptie werd hem aangeboden door de firma J. L. Jurrij NV. De thans 65-jarige heer P. de Ridder kwam op 16-jange leeftijd als loopjongen in dienst van het toen malige manufacturen- en woningtex tielbedrijf in dienst. Hij bleef er 49 jaar en enkele maandeix en speciali- ceerde zich in het stoffeerdersvak. Hij werd chef-stoffeerder van het bedrijf. Dat 'Piet van Jurrij' zeer bekend is bleek wel uit het grote aantal belang stellenden dat de receptie bezocht. De heer De Ridder, zijn echtgenote en zijn 90-jarige vader mochten heel wat felicitaties in ontvangst nemen, on der anderen van de oud-clirekteur van het bedrijf, de heer J. M. Jurrij. Op de foto v.l.n.r. directeur J. L. Jur rij, oud-directeur J. M. JuiTij, de heer P. de Ridder en mevrouw De Ridder. VLISSINGEN In de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de horecaf- Zeeland hebben de ongeveer dertig aanwezigen unaniem besloten om de vijftien procent prijsverhoging die no dig is om de 50 procent loonsverho ging van het horecapersoneel op de zondagen op te vangen niet alleen op de prijzen op zondag te laten druk ken. maar te verdelen over de gehele week. Voor geen van de aanwezigen was de 50 procent loonsverhoging aanleiding om te besluiten het bedrijf maar dicht te doen op de zondagen. De heer E. T. Oosterhuis, directeur van het Vlissingse Strandhotel, die als waarnemend voorzitter de vergade ring, die in zijn hotel werd gehouden, voorzat, schat dat de prijsverhoging door de verdeling over de gehele week neer zal komen op zo'n 3 a 4 procent. Hij voegde daar evenwel nog aan toe dat onmogelijk een algemeen geldend percentage is te geven, daar daarvoor elk horecabedrijf weer ande re factoren in meespelen. GROEIEN NAAR GEMEENTELIJK OPBOUWORGAAN STREVEN NAAR EEN BREDERE VERTAKKING MIDDELBURG De sinds eind 1967 'opererende' stichting maatschappelijke ophouw Mid delburg is zo langzamerhand toe aan een herstructurering. Hoewel de voorbereidingen daartoe nog in een beginstadium verkeren, heeft de stichting voor ogen langzaamaan te groeien naar een gemeentelijk opbouw- orgaan met een veel bredere vertakking in de samenleving dan tot nu toe. Het is de bedoeling om liet huidige algemeen bestuur, beslaande uit elf leden, uit te breiden tot een bestuur van rond 25 leden en getracht zal wor den om van alle wijkverenigingen een vertegenwoordiger hierin zitting te la ten nemen. Het is voorts de bedoeling om zoveel mogelijk sectoren uit de samenleving in de stichting te bunde len, zoals vakbeweging, vrouwenvereni gingen en de raad van kerken. Zo zou een overlegorgaan tot stand kunnen ko men van organisaties, die zich vooral op wetenschappelijk terrein bewegen. In het huidige bestuur zijn vertegen woordigd: de hervormde kerk, de ge- VROUWELIJKE CONSUL IN CARACAS ONTVOERD CARACAS (DPA-RTR) De vrouwe- lijke consul-generaal van de Domini caanse Republiek in Caracas, Thelma Frias, is woensdag ontvoerd. Familie leden zeiden, dat de ontvoerders in een brief een losgeld van een miljoen dollar eisten. De 56-jarige Thelma Frias is sedert april 1969 consul-generaal van haar land in de Venezolaanse hoofdstad. Daarvoor vertegenwoordigde zij haar land op Aruba. De ontvoerders noem den zich de Rudas Mendoza-cel van de nationale bewapende bevrijdingsmacht (fain), die in 1963 Caracas de Spaanse, in Argentinië geboren voet bal-ster Alfredo di Stefa.no ontvoerde. Mevrouw Frias werd ontvoerd toen zij een bank in het centrum van de stad verliet, zo heeft de ambassade van de Dominicaanse republiek mee gedeeld. Haar zoon, Fausto, die vice- consul in de Venezolaanse hoofdstad is, zei op instructies van de ontvoer ders te wachten over de vrijlating van. zijn moeder. Hij zei niet of het los geld al was betaald. EBAN WIL MET RIAD PRATEN NEW YORK (RTR) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft donderdag in een rede in de VN-assemblee gezegd dat hij on middellijk met zijn Egyptische ambt genoot Mahmoed Riad wil praten over een regeling clie het mogelijk zal maken het Suezkanaal te heropenen. Eban verklaarde zich ook bereid te vergaderen onder voorzitterschap van VN-bemiddelaar Gunnar Jaring over een algehele vredesregeling. Haarlemse moordzaak opgelost HAARLEM (GPD) De 30- jarige Marokkaanse gastarbei der Allal Z. heeft bekend zijn Haarlemse vriendin Frieda van Nie (38) op dinsdagavond 14 september te hebben vermoord. De man werd vorige week gear resteerd nadat het deerlijk ver minkte en gedeeltelijk verbrande lijk van de vrouw, die hij als ver mist had opgegeven, naakt in de Ringvaart bij Vijfhuizen was ge vonden. Allal Z. had de vrouw volgens oosters ritueel gedood, omdat zij hem met een Turk had bedrogen. Volgens zijn verklaring stond Frieda van Nie, met wie hij drie jaar had samengeleefd, op het punt om uit te gaan, toen hij 's avonds om half elf was thuisgeko men van zijn werk in een fabriek in Vijfhuizen. Hij had haar toen voorge steld mee terug te rijden naar de fa briek om daar de Turk te zoeken, die hij wilde doden. In plaats daarvan heeft hij haar op een fabrieksterrein gewurgd en vol gens zijn bekentenis ergens in de pol der onder wat rommel en karton ver stopt. Nadat hij de dag daarna om de opsporing van zijn vriendin had gevraagd om de verdenking van zich af te wenden, was hij opnieuw naai de plaats van het misdrijf gereden om zich definitief van het lijk te ont doen. Met het slachtoffer in de kofferruim te van zijn auto reed hij naar de Jlot van pagina 1 verhaal over de Rus in de kraut had gestaan. Het was, zo zei deze, aan het einde van de vorige maand. Nog steeds weet Blackman niet of Pawlinow hem een vage aanwijzing wilde geven ol' dat hij zich niet realiseerde dat hij in feite een onthulling deed De beide journalisten snelde naar het archief van hun krant terug en von den na een half uur snuffelen het kleine berichtje over de aanhouding van de dronken Rus Oleg Lialine. Het klopte, want de ambassademan had gezegd dat hij betrokken wa-s bij verkeersincident op dat uur van de nacht, namelijk om half twee. Lialine zigzagde over de weg én werd door de politie gestopt. De beide agenten hiel pen hem uit zijn wagen en verdachten hem ervan dat hij had gedronken, maar Lialine weigerde de ademproef te laten afnemen. Men bracht hem naar het politiebureau waar hij latei- op borgtocht door een lid van de Sowjet-ambassade van 50 pond (ruim 400 gulden) werd vrijgelaten. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heel't donderdagmiddag be vestigd, dat Oleg Lialine de agent van de Russische geheime dienst (KBG) is, die onlangs naar het westen is overgelopen. Onjuist De Westduïtse minister van binnen landse zaken. Hans Dietrich Genscher, heeft donderdag het bericht in het blad 'Bild' 'onjuist' genoemd, als zou de overgelopen Russische geheime agent Oleg Lialine de namen van vijf spionnen in de Russische ambassade in Bonn hebben bekend gemaakt. De minister wilde zich niet verder over de onthullingen van de Rus uitla ten. Wel zei hij .dat de activiteit van buitenlandse spionnen in de bondsre publiek de laatste tijd is toegenomen. De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas-Home, heeft donderdag te kennen gegeven, dat zijn onderhoud met zijn Russische ambt genoot, Grómiko, ertoe had bijgedra gen de lucht te zuiveren na de affaire van de 105 uitgewezen Russen. Sir Alec, die maandag een gesprek van bijna anderhalf uur met Gromiko had, zei op een persconferentie „te hopen, dat de diplomatieke betrekkingen een goede basis hebben". De Britse minis ter deelde mee, dat tegen hem niets was gezegd over vergeldingsacties je-1 gens Britten in de Sowjet-Unie. Film Dé BBC heeft donderdagavond eei het geheim gemaakte film van een Sowjet-spion in actie vertoond. Men ziet daarop hoe een derde secretaris van de Sowjet-ambassade in Londen, Wladislaw Drozdow documenten uit een zogenaamde dode brievenbus (een spleet in een oude boom) in ont vangst neemt. Deze documenten wa ren daar door een Britse dubbelspion achtergelaten. Het materiaal bestond echter uit wetenschappelijke schijnge- gevens. Het was echter niet duidelijk wie deze, blijkbaar van de Britse geheime dienst afkomstige film, aan de BBC heeft gegeven. Drozdow werkte van 1965 tot 1968 aan de Sowjet-ambassade in Londen en verliet Engeland op verzoek van liet Britse ministerie van buitenlandse zaken. ringvaart, waar hij het in het water gooide. De Marokkaan werd na de vondst van de vrouw, die in een brief had ge schreven zichzelf van het leven te wil len beroven, aangehouden nadat was vastgesteld dat hij haar enkele dagen voor haar verdwijning met zweepsla gen had gestraft voor het feit dat zij er een minaar op na hield. De beken tenis kwam na een week van hard nekkig ontkennen voor de recherche vrij onverwacht. Zelfs toen de Marok kaan foto's van het geblakerde lijk waren getoond, had hij gezegd: „Dat is ze niet. Jullie halen een truc met me uit, want Frieda, zou terugkomen". Hij gaf zijn daad toe, nadat de re cherche er achter was gekomen dat het in oosterse landen gebruik is dat mannen hun ontrouwe vrouwen op wrede wijze doden. In dit verband li.jkt het de recherche waarschijnlijk dat de gastarbeider zijn plan op koelbloedige wijze heeft uitgevoerd. SAIGON (RTR, DPA) De Verenigde Staten hebben donderdag op niet mis te verstane wijze gewaarschuwd voor een militaire staatsgreep tegen het Zuidvietnamese staatshoofd president Ngoeyen van Thieu. De ambassade in Saigon en het Ame rikaanse militaire opperbevelwezen de bevelvoerend generaal van het Zuid vietnamese leger er met nadruk op dat elke staatsgreep of andere maat regel die Thieu de macht zou ontne men de onmiddellijke stopzetting van de Amerikaanse economische en mili taire hulp zou betekenen. EINDHOVEN (ANP) Donderdaga vond tegen kwart voor acht zijn par tijen bij de Philips-cao uiteengegaan om nogmaals in eigen kringen bij de beleidsinstanties na te gaan, hoe de wederzijdse nieuwe voorstellen daar worden beoordeeld. Volgende week donderdag worden de onderhandelin gen voortgezet. Een van de gestolen doeken is een Rubens BRUSSEL (ANP) In een rooms-katholieke kerk in Meche- len is woensdagochtend de verdwijning vastgesteld van een negental schilderijen uit de 17e en 18e eeuw, die samen een grote waarde vertegenwoordigen. Volgens de politie is de inbraak het werk van kenners. Minder waardevolle werken, die ook in de kerk aanwezig waren zijn namelijk niet aange raakt of, nadat ze al van de muur waren genomen, achterge laten. Onder de gestolen schilderijen is er een, dat aan Rubens wordt toegeschreven,, Voorts zijn er werken van de Vlaamse schilder Abraham Janssens, die van 1576-1632 leefde. De schilderijen zijn gestolen uit de wat afgelegen St-Janskerk in Mechelen. Ze waren niet tegen diefstal verzekerd, wel tegen brand. De pastoor heeft verklaard dat de kerk onvoldoende geldmiddelen bezit om de schilderijen ook tegen diefstal te verzekeren. Rubens Het aan Rubens toegeschreven werk dat is verdwenen is het middelste deel van een drieluik van het hoofdaltaar van de kerk. Het draagt het jaartal 1617 en meet 66 bij 20 cm. Voorts worden vermist: een .Madonna met kind' uit de achttiende eeuwse Spaanse school, ,De vier evangelisten' naar Jacob Jordaens, een werk van Willem Herreyns, getiteld .Johannes de doper in de woestijn', dat het jaartal 1813 draagt, de .Heilige Barbara', naar Rubens, De opdracht van Jezus in de tempel', van Theodoor van Loon (1629-1678), een .Graflegging van Christus' van Jan van Hoeck (1598-1651) en andere werken. De negen schilderijen hebben een totale waarde van Her tot vijf miljoen gulden. Naar verluidt legt. de politie verband tussen deze diefstal en de ontvreemding van Vermeers 'Liefdesbrief' uit het Museum voor Schone Kunsten in Brussel) vorige week. Brusselse rechercheurs zouden in Me chelen overeenkomsten hebben vastgesteld tussen de wijze waarop de Vermeer was losgesneden en de manier waarop de inbrekers in Mechelen te werk zijn gegaan. De diefstal in Mechelen werd donderdagmorgen ontdekt toen de pastoor kort na acht uur de deuren opende. Via een afdak en een ingeslagen ruit zijn de dieven binnengekomen. Met een koevoet hebben zij vervolgens een zware houten deur naar de eigenlijke kerk geforceerd. De dieven moeten op een vier meter lioge muur geklommen zijn waar ze in de gelegenheid waren een venster te forceren. Binnen hebben ze de tijd voor hun werk genomen. Ze sneden op hun gemak de doeken uit de lijsten, er angstvallig voor zorgend dat de kostbaarste tot hun buit behoorde. Een groot doek van Rubens, De aanbidding der wijzen', hebben ze echter ongemoeid gelaten. zamenlijke vrouwenverenigingen, de wijken Sint-Laurens, Nieuw- en St Joosland en Middelburg-Zuid, de knus- verenigingen en de gereformeerde kerk. De stichting, die een verslag heeft uitgebracht over de afgelopen jaren (1969 en 1970), streeft er naar de doel stellingen ook voor degenen die niet di rect bij het werk van de stichtingen betrokken zijn, duidelijker te doen worden, waarbij de noodzaak wordt gevoeld het geheel van de werkzaamhe den meer gestructureerd vast te leg gen en te doen plaatsvinden. Als vast staand feit wordt namelijk aangeno men dat er onder de verschillende be volkingsgroepen nog teveel onduide lijkheid heerst over doel en werkwij ze van instanties die zich met maat schappelijke opbouw bezig houden. Opbouwwerker J. C. Stroolman, sinds 15 februari in dienst van de stichting formuleert zijn werkzaamheden en dus die van de stichting zo: „De mensen bij elkaar en aan de gang brengen met het doel onder meer in spraak te bewerkstelligen en deelne ming in allerlei organisaties ook be leidsinstanties te bevorderen". De heer Strootman heeft het werk hervat van opbouwwerker J. J. Beurskens. die 15 september vorig jaar vertrok naar Breda, waarna deze functie enige tijd vacant is geweest, hetgeen de voortgang van de werkzaamheden van de stichting op verschillende terreinen tijdelijk heeft vertraagd. De slichting is van oordeel dat de ac tiviteiten van de heer Beurskens er toe hebben geleid dat de werkzaamhe den van de stichting meer geconcreti seerd konden worden, zodat het to tale beleid meer lijn begint te krijgen Volgens voorzitter J. A. van Bennekoni heert de stichting nu een onmisbare plaats in de Middelburgse samenle ving ingenomen. Bij de oprichting van de stichting is men er van uitgegaan en dat kwam ook in de statuten tot uitdrukking dat de stichting in het streven naai 'een zo gunstig mogelijk maatschappe lijk en cultureel klimaat tot welzijn van de bevolking' vooral aandacht diende te schenken aan Middelburg-Zuid. Da: is in de praktijk ook gebeurd, maar nu in deze wijk desanlhmeev nu in deze wijk de samenleving 'op gang is gebracht', zullen in de toe komst alle bevolkingsgroepen in de gemeente gelijke aandacht krijgen. He: streven om de werkzaamheden meei te structureren, komt ook tot uiting in het plan om de 'immateriële' taak en de 'materiele' taak van de stichting strenger te scheiden. De activiteiten van de stichting zijn namelijk in twee groepen te splitsen: werkzaamheden op het gebied van de samenwerking op het- gebied van de samenlevingsop bouw (immaterieel) en het stichten en beheren van gemeenschapshuizen (ma terieel). Het wordt wenselijk geachi deze werkzaamheden nu meer te ver delen, omdat het pakket van te beheren wijkcentra steeds meer aandacht gaa: vragen. Zo zijn er het 'Zuiderbaken' in Middelburg-Zuid en het wijkcentrum Sint-Laurens, terwijl de stichting mo menteel alles in het werk stelt om een gemeenschapshuis annex sport zaal in Nieuw- en St. Joosland van de grond te krijgen, alsmede een ontmoe tingscentrum in de wijk Dauwen daele. Voorziter Van Bennekom ziet een dei- gelijk ontmoetingscentrum als een con tactpunt voor de bevolking, dat vooi dit doel onder moet worden voorzien van een snackbar en een cafe. Hoewel het wijkcentrum 'Zuiderba ken' als accommodatie voor de verhuur van zalen en zaaltjes naar behoren functioneert, blijkt het overigens ah 'ontmoetingscentrum' niet of onvo! doende van de grond te komen. Dr grote behoefte die er bestaat aan het gebouw als 'accommodatie" voor ver enigingen, blijkt uit een berekening van het -aantal verhuurde uren. In de periode 14 april tot 31 december 1969 bedroeg dit aantal ongeveer 2500 er in het kalenderjaar 1970 4000, waarbi de verhuur op zondagen en de per manente verhuur van ruimten aan eer spaarbank en de kruisverenigingen niet inbegrepen. Over het functioneren van het op 11 april van het vorig jaar geheel gemoderniseerde en nieuw in gerichte wijkcentrum Sint-Laurens dat nu ook voor sportbeoefening kan worden gebruikt, toont de stichting zich over het algemeen tevreden. Kantoor De 'stichting maatschappelijke opbouw Middelburg' zal zich nu waarschijnlijk in december vestigen in bet pand Dam 51, waarin nu de woningbouwvereni ging Middelburg nog is gehuisvest. Dit centrale punt zal meer geschikt zijn voor de toekomstige werkzaamheden dan het vroegere kantoortje in hel Zuiderbaken. Tot slot nog een opmerking van op bouwwerker Strootman: ,De mensen zijn nu wat ver van ons verwijderd, ze lijken zich te hebben teruggetrok ken in de marge van de samenleving Wij moeten teruggaan naar die bewo ners zelf. We moeten nagaan wat de initiatieven en de ideeen zijn, zoda' er plannen en methodes kunnen wor den uitgedacht. Daar zijn we nu hard mee bezig. Ik heb nu dan ook eigenlijk een beetje een 'ombudsfunctie'. Dp stichting is momenteel onder meer bezig met de samenstelling van een 'sociale kaart', dat wil zeggen het ver zamelen van belangrijke gegevens over wat er in de samenleving aan de gang is en die de stichting een beter inzicht geven in het toekomstige te vormen beleid. Opbouwwerker Strootman verheelt niet, dat er nog heel wat te doen staat Bestemmingsplan 'Bebouwde kom Borssele herzien' BORSELE In verband met de voorgenomen bouw van een garage op een perceel aan de Oostsingel te Borsele achten b en w van Borsele noodzakelijk dat een partiele herzie ning van het bestemmingsplan 'be bouwde kom Borssele' wordt voorbe reid. De gemeenteraad neemt hierover in de vergadering van 5 oktober een besluit. Examens De heer J. L. A. de Kok te Middelburg slaagde voor het kandidaatsexamen in de econometrie. Aan de rijks universiteit te Utrech' slaagde voor het dierenartsexamen de heer L. Jobse te Oost-kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 11