Excursie-bootje van Zeeuwse statenleden bleef in de mist jV Vier Goese fietsers peddelen naar India Nog geen regeling met de Belgen over zoet water-compensatie Schelde-Rijn TOUR D'HORIZON IN OOSTELIJK ZEELAND INFORMATIE VERHELDEREND ALMANAK WELLICHT VRIJDAG BERGING VAN GEZONKEN SLEEPBOOT 'TEMIIV' Dit jaar slechts twee nieuwe bedrijven in Zeeland Vrouw uit Waarde bezweken aan gevolgen ongeval ^rand 3-iotel Britannia VRIJDAG OKTOBER TOT 18.00 UUR GEHEEL GERESERVEERD. Politie Hulst sluit onderzoek naar de diefstallenreeks af Geld VOOR ZOUTBESTRUDING IN KREEKRAKSLUIZEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 IADVERTENTIEI RILLAND Het bootje voor de staten bleef gisteren in de mist. Het bootje dat de deelnemers aan de jaarlijkse excursie van Zeelands provinciaal bestuur van de Kreekraksluizen door de Oosterschelde naar Sint-Anna- land zou brengen. Het ver scheen de hele morgen niet. Het kreeg ook geen verbinding met een tegemoet varend vlet van de rijkswaterstaat, zodat men rond het middaguur maar weer in de bus stapte en naar Brabant hotel van Tilburg in Steenber gen uitweek voor een in der haast geimproviseerde lunch. Overigens was het beslist geen 'misti ge excursie' gisteren: het oosten van Zeeland een gebied dat ooit ook nog eens in een streekplan in een evenwichtige toestand zal moeten worden gebracht heeft al zijn wen sen. problemen en kritiek aan de bus reizende statenleden en provinciale deskundigen uitgestald. En dat werkte op zichzelf zeer verhelderend. Het gezelschap probeerde zich on beginnen een indruk te vormen het project Schelde-Ri.inverbinding voor de binnenvaart op de grens van Brabant en Zeeland. Dat gebeurde aan de hand van kaarten, tekeningen, ma quettes en ingenieus demonstratiema teriaal in het directiegebouw van rijkswaterstaat bij de Kreekraksluizen te Rilland-Bath, waar het niet moge lijk bleek om de mist iets van het werk te onderscheiden. Het hoofd van het bouwbureau Schelde-Rijnverbin- ding, ir C. P W. Rietveld, zorgde samen met zijn medewerkers voor een duidelijke explicatie en maakte in een notedop de balans op van het miljoenenkarwei. dat Nederland voor de Belgen uitvoert. Reimerswaal Oost-Zeeland ls verder: de gemeenten Reimerswaal, Tholen en Sint-Philips- land. In hetzelfde waterstaatsgebouw waren het de burgemeesters van Rei merswaal en Sint-Philipsland, die de staten een indruk gaven van wat er aan belangen in hun gemeente speelt. Burgemeester mr C. Pijl Hogcweg (Reimerswaal): 'Onze gemeente dreigt op de schop te raken. Wij willen daarom een eigen visie op het terri toir van onze gemeente geven, waar zoveel anderen dat la over ons gebied eoen'. En met de kaart bij de hand gaf de burgemeester nog eens een uiteenzetting van de structuur-schets voor Reimerswaal met daarin opgeno men het eigen, bescheiden Reimer- waalhavenplan van deze gemeente, een verkleinde versie van de Bergen op Zoomse ideeen over een zeehaven in de afgesloten Oosterschelde. De heer Pijl Hogeweg onthulde dat er over dit plan van Reimerswaal con tact is geweest met het gemeentebe stuur van Bergen op Zoom en dat van die kant de reactie was: beter dit dan helemaal niks „Ons plan (2000 ha industrieterrein netto, bereikbaar voor schepen van 6000 tot 8000 ton en via pijpleidingen verbonden met een overslaghaven aan de Westerschelde) is bescheiden in vergelijking met het voor ons aan vaardbaar grote plan van Bergen op Zoom". De burgemeester van Reimerswaal confronteerde de Zeeuwse staten ook leeuwse Welstand Al lange tijd hadden ze de fami lie in Drenthe niet meer gezien en daarom moes het er maar een keer van komen. Bovendien was het een mooie gelegenheid, want het nichtje van de Drentse fa milie zou haar tiende verjaardag vieren. Dus pakte het Goese gezin dezer dagen de trein naar het land van de hunebedden. Het weerzien was bijzonder har telijk. En de Goesenaren keken er ook van op. dat de jarige dochter van haar ouders een flets ten geschenke had gekregen. ,Je kunt wel zien waar de cen ten zitten", grapte de oom uit Goes. ..Dat is niet waar", bestreed de kleine. „Ik heb maar een fiets. Een jullie zijn met de trein geko men". SINT-MAARTENSDIJK Staten leden op excursie bezichtigden het nieuwe bejaardencomplex van de Stichting Verpleeg- en Rus thuizen Zeeland. (Foto PZC). nog met de problemen van Yerseke als gevolg van de afsluiting van de Oosterschelde. Wanneer de hele schelpdierencultuur en -handel er moeten verdwijnen gaat dat om 1200 arbeidsplaatsen. Het bedrijfsleven in Yerseke is volgens de heer Pijl Hoge weg verdeeld over de mogelijkheden voor kunstmatige verwatering van mosselen. „Er is een categorie die alleen maar wil praten over een open Oosterschelde en dus helemaal niet over kunstmatig verwateren van mos selen. Er is een categorie die alleen is geinteresseerd in de cultuur in de Waddenzee en dan is er nog een categorie die in ieder geval de handel' en mosselconserveninaustrie in Zee- land wil houden (500 arbeidsplaat sen). „Veel hangt er van af of en hoe het provinciaal bestuur meewerkt", al dus de burgemeester, die zelf zei dat hij niet de ogen wil sluiten voor het feit dat de afsluiting van de Ooster-| schelde over een aantal jaren een feit zal zijn. „Er zijn in de raad moties aangeno men. waarvoor ik begrip heb. Moties om de Oosterschelde open te houden.] Maar het is struisvogelpolitiek omj niet te zien dat de uitvoering van de afslultingswerkcn doorgaat" Sint-Philipslani Burgemeester G. van Velzen (Sint- Philipsland) belichtte de problemen van zijn gemeente in de Zeeuwse) samenleving. „Zolang er niet een vas te verbinding met Midden-Zeeland tot stand is gekomen zal men zich auto-| Nog geen opdracht voor 'Jan Heijmans' opdracht binnen te hebben voor het lichten van de 'Jan Heijmans'. Met dit karwei zullen wel enkele weken ge moeid zijn. De politie heeft het onder zoek in de zaak rond het asfaltschipj nog niet kunnen afronden. Dat zal eerst mogelijk zijn wanneer zowel de! sleper als de asfaltfabriek weer boven I water zullen zijn. 7 matisch blijven richten op Noord-Bra bant'. aldus de eerste burger van Sint- Philipsland. die signaleerde dat er nog altijd een pendel van 300 man naar, Rotterdam, Alblasserdam. Maassluis] en Belgie en merkwaardig genoeg niet, naar bedrijven in overig Zeeland is.j In de recreatie zag de heer Van Velzen voor Sint-Philipsland wel kan sen. onder andere in de watersport op de Krabbekreek. 'een rustige inham, voor de niet zo ervaren watersporter'.! De Fliplandse burgemeester kondigde nog aan dat een beleggingsmaatschap pij het plan heeft opgevat om 400 vakantiebungalows in deze gemeente te bouwen. .JDe bevolking <nu 2100 inwoners) zou daarmee worden ver dubbeld. Tholen En dan was er 's middags een eerste ontmoeting van Zeelands staten met, het heringedeelde Tholen. In St-Maar- tensdijk nam men een kijkje in het nieuwe (in afbouw verkerende) be jaardencomplex van de Stichting Ver- pleeg- en Rusthuizen Zeeland. Voorzit ter A. J. Kaland van die stichting wees er daar op dat Tholen met dit complex en de verbouwing/uitbreiding van Ten Anker' in stad;Tholen een compleet pakket van bejaardenvoor zieningen heeft, In het Thoolse stadhuis ging later op cle middag burgemeester J. E. van Bocyen uitvoerig in op de knelpunten van en perspectieven voor het nieuwe Tholen. Hij wees er op dat Tholen te maken heeft met een hele reeks mi lieuproblemen: vuil waterlozing (onge zuiverd) van de gemeentelijke riole ringssystemen in een aantal kernen, zorgen om luchtverontreiniging uit een toekomstig zeehavenplan Reimers waal. zorgen om geluidshinder van een mogelijke tweede nationale lucht haven in West-Brabant, problemen ook met de woonvoorziening het leef milieu. Burgemeester Van Boeyen stelde nog vast dat Tholen op het ogenblik geen arbeidspotentieel heeft om nieuwe be drijven 'op te vangen'. Tegen de op gaaf, die Tholen in de wet op de herindeling van het eiland heeft meege kregen de binnengemeentelijke de centralisatie van bestuur, een experi ment met dorpraden en dergelijke dus kijkt het gemeentebestuur op het ogenblik nogal zwaar aan. Elders in het. land zijn daarmee teleurstellen de ervaringen opgedaan. Tholen zal dan ook een hele dobber hebben om op dit gebied iets van de grond te krijgen. Tot medio 1973 heeft men de tijd: dan moet er over de pogingen een rapport naar gs.s. Onderzoek politie opgeschort tot na het lichten VLISSINGEN Het bergings- bedrijf Van den Akker NV is woensdag begonnen aan de voorbereidende werkzaamheden voor de berging van de sleep boot 'Temi IV', die zondagmid dag in de Oosterschelde zonk, toen de drijvende asfaltfabriek 'Jan Heijmans' kapseisde en de sleepboot Temi IV' onder water werd gedrukt. Het bergingsbedrijf heeft nog geen officiële opdracht voor het boven wa ter halen van dc 'Jan Heijmans'. Deze kwestie zou verzekeringstechnisch nog niet helemaal rond zijn. Inmiddels is de 'Walcheren' met! de sleepboten 'Anja' en Willem' van. Vlissingen op weg naar de plaats van het gebeurde. Uit Rotterdam vaart, vanmorgen, donderdag, de drijvende, bok 'Taklift II' van Van den Tak af. De bok Walcheren heeft een hefver mogen van 250 ton en de Taklift II heeft een vermogen van 400 ton. Het gewicht van de Temi zou liggen tus-1 sen de 500 en 600 ton. Als alles meezit! zal vrijdag de Temi worden gelicht. Tegen die tijd hoopt men ook de (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In Zeeland hebben zich dit jaar nog maar twee nieuwe bedrijven gevestigd. Samen geven ze werk aan 33 personen. Volgens een overzicht van het ministerie van eco nomische zaken waren er dit jaar in Zeeland geen belangrijke bedrijfsuit- breidingen. Voor heel Nederland telde men tot i eind september 106 nieuwe vestigin gen en 69 bedrijfsuitbreidingen. Als gevolg hiervan kwamen er 8398 nieu we arbeidsplaatsen. De provincie] Overijssel profiteerde hiervan met 1546 het meest. Zeeland staat hele-: maal onderaan de ranglijst. WAARDE In de loop van woens dagavond is mevrouw P. Braam-van Boven (44uit Waarde overleden aan dc verwondingen, die zij opliep toen zij 's middags betrokken raakte bij een aanrijding met een heftruck. De heftruck, bestuurd door K. uit Waar de, kwam op de Weclweg van achter een vrachtwagen vandaan en schepte de Juist op de bromfiets passerende mevrouw Braam. Zij raaide daarbij ernstig gewond en werd op last van dokter C. A. Donker naar het zieken huis 'Bergzicht' te Goes overgebracht, waar zij enkele uren na het ongeval overleed. Mevrouw Braam had twee kinderen. Vergadering staten op 19 november MIDDELBURG De provinciale sta ten van Zeeland zullen op vrijdag 19 november in vergadering bijeen ko men. De'commissaris van de koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, bericht dit ter bevestiging van zijn reeds in de vergadering der staten van 13] september gedane mededeling. VLISSINGEN TELEFOON 01184-3255 In verband met onze werkzaamheden ter gelegenheid van de fabriek Péehiney Nederland NV is ons bedrijf Na dit tijdstip bent 11, zoals altijd, vanzelfsprekend weer van harte welkom. OOK BRANDSTICHTER GEPAKT HULST Dc rijkspolitie tc Hulst heeft het onderzoek naar de diefstal lenreeks. die vorige week al groten- drels werd opgelost, afgesloten. Bo vendien is de oorzaak van een brand, die enkele maanden geleden een hooi schuur in de as legde, aan het licht gekomen. Op verzoek van de Hulster politie heeft de rijkspolitie te Waterlandkerk je de 16 jarige J. B. uit deze plaats aangehouden op verdenking van mede plichtigheid aan de ka'nelaiefstal bij de kernenergiecentrale Ebes te Gent. Hij legde een volledige bekentenis af. De politie heeft ook de 57-jarige han delaar in lompen en metalen A. A. G. uit Aardenburg aangehouden. Hij lieeft de gestolen kabels geheeld. De 19-jarige J. V. uit Hulst, die vorige week werd aangehouden, heeft óe brand in een hooischuur van de heer E. P. te Kapellebrug veroorzaakt. Hij was van huis weggelopen en heeft in die schuur de nacht doorgebracht. Met een brandende sigaret is luj in slaap gevallen. De schuur brandde geheel af. V. heeft een volledige be kentenis afgelegd. GOES „Ik stel me er niks van voor. We gaan gewoon verder met leven", zegt Ditje Iversen (20) uit Oudelande. Zij vertrekt maandag, met Reinier de Muynck (19) uit Goes, Bram van der Linden (60) uit Goes en Dino van Steenis (19) uit Kloetinge op de fiets naar India. „We willen", zegt Dino, „ei genlijk gewoon opgaan in de wereld", „Gewoon mensen zien", vult Reinier aan. India is als reisdoel gekozen, om dat volgens de fietsers in dat land de mensen nog beter leven, nog dichter bij de natuur staan en niet doende zijn geestelijk af te sterven, een onhebbelijkheid, die de fietsgroep de meeste be woners van bet rijke westen aan wrijft. Dat er in India regelmatig miljoenen mensen niet geestelijk, maar wel degelijk lichamelijk sterven bij gebrek aan voedsel en medicijnen, is voor de rcisluchti- ge Bevelanders een bewijs te meer, dat deze oostelijke bevol king dichter hij dc natuur staal, Het meisje Ditje is al eens in India geweest, tlidens een lange lifttocht door Azie. Toen heeft ze in het land niets onaangenaams kunnen ontdekken. De anderen gaan voor het eerst een dergelij ke fietstocht maken. Het plan om naar India te gaan is al een half jaar oud. Men heeft vele moge lijkheden overwogen! per auto, liftend of op de brommer. Dat. uiteindelijk de fiets is gekozen is deels te danken aan de 60-jarige Goese stratenmaker Bram van der Linden, een groot fiet.senthou- siast, die ai eens een amateurwie lerkampioen van Nederland heeft uitgedaagd. De kampioen is daar overigens nooit op in gegaan. De afgelopen tijd hebben de vier hard gewerkt om geld te verdie nen. Voor dat geld zijn nu bij dc Goese tweewielerspecialist I. dc Rcgt snelle lichte fietsen en een grote voorraad reserveonderdelen aangeschaft. Per man heeft men nog voldoen de geld over om het de eerste maanden van de zonder twijfel langdurige fietstocht uit te zin gen. En daarna? „We kunnen wat muziek maken, misschien krijgen we daar geld voor". Stuk voor stuk hebben de deelnemers artis tieke plannen. Reinier wil zo lang zijn eigen kleren verstellen tot hij nog slechts in verstelstukken gekleed gaat. Als het zover is wil hij die kleren omvormen tot wandkleden. Dino gaat gedichten schrijven. De fietsroute voert eerst naar Amsterdam, waar nog wat ken nissen bezocht moeten worden. Vervolgens gaat het over Duits land. Oostenrijk, Joegoslavië. Griekenland naar Turkije. Daar wacht men op vier andere fiet sers. die nu nog doende zijn geld te verdienen voor de afreis. Geza menlijk zal men zich in Istanboel over de verdere route buigen. Bram van der Linden heeft in middels berekend, dat het gaat om een tocht van 40.000 kilome ter. uit en thuis. Er is geen vast schema van dagelijks af te leggen afstanden. .Als het ergens leuk is blijven we een tijdje steken". (Foto PZC) NET ZOVEEL ALS INHOUD BEKKENS IN BIESBOSCH RILLAND Zonder dat er direct uitzicht is op een definitieve rege ling zijn er tussen Belgie en Neder land nog steeds onderhandelingen aan de gang over de hoeveelheid zoet water, die Belgie na 1978 zal moeten leveren voor de zoutbestrij- cling in de nieuwe sluizen van dei Schclde-Rijnverblnding voor dc bin-J nenvaart bij de Kreekrakdam. In de sluizen daar is een kostbaar,! maar zeer effectief systeem opgeno men dat het binnenstromen van zout water uit het Antwerpse ka- naalpand op het toekomstige Zeeuwse Meer (afgesloten Ooster schelde) moet tegengaan. Over dc hoeveelheid water, die de Belgen daarvoor aan ons moeten compen seren Is men het nog steeds niet' eens. De geheel in het belang van Belgie j aan te leggen Schelde-Rijnverbin- ding veroorzaakt, zoals bekend, in de waterhuishouding van het delta gebied in feite een nieuw zoutlek op het Zeeuwse Meer van straks.l Zonder een zoutbestrij dingssysteem1 in de tweelingsluis bij de Kreekrak dam zou hier bij elke schutting vani schepen een grote hoeveelheid wa ter uit de Antwerpse havendokken, en dus de zoute Westerschelde kun nen toestromen. Het zogenaamde systeem-Duinkerken j (bij iedere schutting wordt het wa ter in de sluiskolk via een dubbele bodem met. opening afgevoerd en ververst) kan het zoutbezwaar tot vijf procent terugdringen. Maar datj kost dan tamelijk veel zoet water: 20 kubieke meter per seconde. of-I wel een hoeveelheid van 300 tot 4001 miljoen kubieke meter per jaar. Tijdens de excursie van Zeelands provinciale staten aan de Schelde- Rijnprojecten gisteren werd deze plas water vergeleken met de capa citeit van de spaarbekkens voor de drinkwatervoorziening in de Bies- bosch. Bekkens In het in 1963 afgesloten traktaat voor de aanleg van dit nieuwe nenvaartkanaal van Antwerpen naar de Rijn/Rotterdam is vastgelegd dat een aparte regeling moet wor den getroffen met Belgie voor de compensatie van zoet water aan Nederland in het belang van deze zoutstop bij de Kreekrakdam. Ir. C. P. W. Rietveld, hoofd van het bouw bureau Schelde-Rijnverbinding Bergen op Zoom legde de Zeeuwse staten gisteren uit dat de terugleve ring van dit zoete water voor de Belgen een bijzonder moeilijke zaak is. „Men moet het daar erg ver weg halen; het zou zelfs kunnen beteke nen dat er in Wallonië speciale spaarbekkens voor moeten worden aangelegd". Er werd nog aan herinnerd dat deze zaak indertijd de Walen ook bijzon der 7.waar op de maag heeft gele gen. Toen het trakaat in de Belgi sche kamer van volksvertegenwoor diging werd behandeld zijn er voor al van de kant van de Waalse afgevaardigden destijds krachtige bezwaren tegen de regeling voor compensatie aan Nederland aange voerd. Hoewel de Schelde-Rijnverbinding be gin 1975 aan de scheepvaart zal kunnen worden vrijgegeven gaat de kwestie van de compensatie van zoet water pas spelen in 1978, wan neer de Oosterschelde zal zijn afge sloten en zal veranderen in een zoei Zeeuws Meer. otherak Dint«loor4 Vertraging Op het bouwbureau Scheldc-Rijnver binding verwacht men niet dat er vertraging zal ontstaan In de uit voering van de werken. Het project is niet onder het snoeimes van het kabinet terechtgekomen. Van de totale investering van 440 miljoen is op het ogenblik ongeveer drie kwart aanbesteed en uitgevoerd dan wel in uitvoering. Nederland betaalt in de aanlegkosten: van het geheel intussen minder dan! tien procent; de rest komt voor rekening van de Belgen. Ir Rietveld gistermorgen: „Ik geloof niet dat het aan Belgie te verkopen zou zijn: om door maatregelen van onze kant een nog veel grotere uitgaaf' bij de Belgen te blokkeren! Er werd gisteren tijdens de statenex- cursie ook nog eens geïnformeerd naar de mogelijkheid van een recht streekse wegverbinding over de lei- dam langs de Schelde-Rijn-over- steek door de Oosterschelde tussen Tholen en Zuid-Beveland. Deze lei- dam wordt er eigenlijk uitsluitend aangelegd om in het toekomstige zoete Zeeuwse Meer ijs uit het binnenvaartkanaal te weren. Ir Rietveld zag een wegverbinding over die leidam niet erg zitten. „Als u daarover een weg wil aanleggen, dan zal het dijklichaam aanzienlijk zwaarder en groter moeten worden] dan in de plannen is voorzien. En; bovendien: er is ook geen sprake j van een aaneengesloten dam; er blijft altijd nog een opening in voor het overstekend oost-west scheep vaartverkeer richting Bergen op' Zoom. NEVELIG Veel bewolking met af en toe wat motregen en eerst nog plaatselijk mist. In de middag ook enkele op klaringen. Mïddagtemperaturen rond 16 graden en een zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Droog en tamelijk zonnig, maar plaat selijk mist. Temperaturen overdag in lie* algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog tin aal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 8; mm. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een gehel droog etmaal: 80 procent. den Helder 11 Eelde 8 De Bilt 9 Vlissingen 12 Vlv Zd Limburg 9 Gemiddeld over Nederland 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2