PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJD TEGEN DE LUCHTVERVUILING IN RIJNMOND BEGONNEN V „Bij groei-prognoses niet oude visies economische uitgaan van de ontwikkeling" Zwevende koersen bevriezen" Symptomen 214e jaargang - no. 229 Donderdag 30 sept. 1971 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN naar India AANBIEDING SANERINGSPLAN VALT SAMEN MET RECORDAANTAL KLACHTEN WASHINGTON: Ministers van fi nancien uit vele landen bespreken m Washington de monetaire pro blemen van het ogenblik. Op de foto de Nederlandse minister Ne- lissen 11. m gesprek met zijn Italiaanse collega Marie Ferrari- Aggradi ROTTERDAM Op de dag dat een nieuwe 'smog'- golf in delen van het gebied grote verontrusting teweeg bracht om negen uur gisteravond was het recordaantal van 950 telefonische klachten ontvangen is een plan tot sanering van de luchtvervuiling in Rijnmond bekendgemaakt. De van rijkswege vorig jaar ingestelde saneringscommissie liet daarmee de eerste resultaten van haar studie zien. Men begint nu te werken aan het verminderen van de piekconcentraties, zoals die zich bij dit rustige herfstweer voordoen, en aan het terugdringen van de gemiddelde concentraties van stank, oxydantia en stof. NEDERLANDS VOORSTEL IN JAARVERGADERING IMF: hel 'papieren goud', de bijzondere trekkingsrechten (sdr's) op het Inter nationale Monetaire Fonds. Af iron 99 WASHINGTON (RTR-AP) Nederland heeft woensdag in de gezamenlijke jaarvergadering van het internationale monetaire fonds en de wereldbank in Washington voorgesteld alle koersen die op het ogenblik zweven, met inbegrip van de dollarkoers, op hun huidige peil te 'bevriezen'. Dat gebeurde bij monde van minis ter van financien, R. J. Nelissen. Hij zei dat zo'n onmiddellijke maatregel nodig is terwijl het zoeken naar een oplossing voor de internationale geldcrisis doorgaat. Het peil waarop de dollar moet den bevroren zou voorlopig moeten worden vastgesteld aan de hand van de koers op de wisselmarkten in ver gelijking met een aantal andere valu ta's, zo meende hij. Minister Nelissen merkte op dat de jongste ontwikkelingen het vijfentwin tig jaar oude internationale monetaire stelsel op zijn grondvesten hebben doen schudden. De tijdelijke afschaf fing van de onbeperkte inwisselbaar heid van de dollar heeft een van de steunpilaren van het systeem wegge nomen. De maatregelen van de Ameri kaanse regering en de tegenmaatrege len van andere landen vormen in de naaste toekomst een werkelijke be dreiging van de wereldeconomie, dus minister Nelissen. De handelsmaatregelen die de Vere nigde Staten hebben genomen en nog zullen nemen, vooral de invoerheffing van tien procent, en het koop-Ameri kaans-aspect van de voorgestelde in-: vesteringsaftrek betekenen een ernstig gevaar voor de ontwikkeling van de wereldhandel, zo zei de Nederlandse minister verder. „Ik kan er niet ge noeg de nadruk op leggen hoe gevaar lijk het zou zijn deze onzekere situa tie te laten voortbestaan', zo voegde hij eraan toe. Hij achtte het niet uitgesloten dat de omvang van de wereldhandel dan zaï verminderen. Minister Nelissen noemde twee belan grijke groepen vraagstukken: In de eerste plaats is ccn wereldomvattende herziening van de koersverhoudingen en de gelijktijdige afschaffing van de Amerikaanse invoerheffing een onmis bare voorwaarde voor het herstel van de normale verhoudingen in het inter nationale betalingssysteem: een be langrijk onderdeel van dit vraagstuk is de pariteit van de dollar. In de tweede plaats is men het er nu vrij wel algemeen over eens dat de rol van de reservevaluta's geleidelijk kleiner President Nixon, die wat hij noemde, „het groeiende verontrustende isolati-j onisme in ons land" scherp afkeurde, zei gisteren tegen internationale mo netaire leiders dat zijn regering zal blijven aandringen op een krachtige rol voor de VS in de wereld. President Nixon sprak 45 minuten lang met de directeur van het Inter nationale Monetaire Fonds, Pierre- Paul Schweitzer. Daarna is door het Witte Huis ver-! klaard dat het Amerikaanse standpunt i ten aanzien van het goud onveranderd! blijft. Men kon niet zeggen of de heer, Schweitzer de president had voorge steld de prijs te verhogen, hetgeen in! feite zou neerkomen op een devalua- tie van de dollar. De president van de Westduitse een-; trale bank, Karl Klasen, heeft de, indruk dat de Verenigde Staten bereid zijn de dollar ten opzichte van het goud in waarde te verminderen als dat noodzakelijk is om internationaal tot overeenstemming te geraken over een algemene herziening van de koers verhoudingen. Hij zei dat woensdag op een persconferentie in Washington. Hij is dit jaar voorzitter van de jaarvergadering van het Internationa le Monetaire Fonds. Hij voegde er overigens aan toe dat de Verenigde Staten niet met. zoveel woorden heb ben verklaard dat ze zullen devalue ren. De Verenigde Staten zouden intussen zelf werken aan een uit drie punten beslaand voorstel dat een einde moet; maken aan de huidige momentaire, crisis. Dit is woensdag in Washington uit goede bron vernomen. Volgens dei zegslieden, die de jaarvergadering van! het Internationale Monetaire Fonds; bijwonen, willen de Verenigde Staten, dat begonnen wordt met onaerhande-; lingen over herziening van koersver houdingen. Vervolgens zou gesproken moeten worden over een betere verde ling van de defensielasten en tenslotte' over het opheffen van handelsbelem meringen. Als over het eerste punt| overeenstemming wordt bereikt zijn I de Verenigde Staten bereid de invoer-, toeslag af te schaffen, maar die zall weer worden ingesteld als van dei twee volgende punten niets terecht I komt. aldus de zegslieden. De 20 Latijns-Amerikaanse republie ken hebben woensdag aangedrongen! op onmiddellijke afschaffing van de Amerikaanse extra heffing op de im-j Medewerking van de bedrijven is daarbii onontbeerlijk. Vandaar dat dit raamplan voor sanering werd gepre senteerd op een bijeenkomst met on geveer 150 vertegenwoordigers van de industrie. Er werden uitnodigingen ge daan om een saneringsplan voor eigen bedrijf op te stellen. In nauw overleg met de overheid zullen de maatrege len tot sanering tot stand komen. Dr L. A Clarenburg, milieudeskun dige van Rijnmond, verwacht dat het plan ter bestrijding yan de piek-con- centraties snel gereed zal zijn. ..Daar mee is dan de koorts weggenomen.' maar de patient nog niet genezen", zei hij. Het urgentieprogramma ter ver mindering van de gemiddelde concen traties zal over een jaar gereed zijn, maar het zal drie tot vijf jaar duren voordat daarvan de effecten merk baar worden. De ernst, van een situatie kan vol gens dr. Clarenburg niet uitsluitend aan het klachtencijfer worden ont leend. Vast staat dat het tolerantie ni veau van de bevolking in de laatste jaren sterk is gedaald. Maar de over heid heeft te maken met de manier- waarop de bevolking het milieu be leeft. Feit :s nu eenmaal dat het potentiële luchtvervuilingsniveau in Rijnmond te hoog ligt. Uit de sanering, zoals nu wordt beoogd, volgt een integrale aanpak; van het probleem. Tot dusver was dit met mogelijk, omdat de gemeenten slechts met de hinderwet in de hand' zich konden richten tot de bedrijven afzonderlijk. Terugdringen van het to tale vervuilingsniveau wordt mogelijk in het kader van de nieuwe wet op de luchtvervuiling. De saneringscommissie heeft de no dige voorbereiding verricht sedert de toenmalige staatssecretaris Kruisinga vorig jaar Rijnmond tot saneringsge- bied verklaarde. Binnen drie weken zal de commissie de nodige wettelijke status bezitten en definitief worden, zo verklaarde haar voorzitter. Com missaris der Koningin, ai. J. Klaas- sesz. Deze toelichting had minister Stuyt van volksgezondheid en milieu- hygiene hem maandag gedaan. Eerste stap De saneringscommissie heeft meer plannen. Op langere termijn zal wor den gewerkt aan de beheersing van de luchtkwaliteit van zwaveloxyden, stik- stofdioxvden. koolwaterstoffen. en stankstoffen. stof lialogeen-koolwater- sloffen en sporen metalen. Ook ter beteugeling van verontreiniging door scheepvaart en verkeer wordt nu een plan gemaakt. De eerste stap is nu echter een verbeterd en verdergaand waarschuwingssysteem om de piek concentraties te kunnen verdrin gen Klachten (Zie slot pag. 3 kol. 4) Rijnmond heeft woensdag de hele dag fase drie gehandhaafd. Deze blijft voor donderdag ook nog gelden. Gezien de weersomsumdighe- den houdt de centrale meldkamer re kening met kans op smog vorming. Woensdagmorgen klaagden vele men sen uit Vlaaraingen en Schiedam en later ook uit Rijswijk en Delft over prikkelende lucht. Dinsdagavond al had Rijnmond waarschuwingsfase drie laten uitgaan, omdat men smog- vorming in het Rotterdamse havenge bied verwachtte. Aanvankelijk viel ai! mee, omdat er een laaghangende mist was. Later op de ochtend, toen de zon doorkwam, regende het klachten over misselijkheid, hoofdpijn en aandoenin gen van keel, neus en ogen als gevolg van de smogvorming. De klachten- stroom ging in de loop van de mid dag over op meldingen van eenpene- trante geur. die door de meeste men- BRUSSEL (ANP-GPD) Woens dag. om ongeveer elf uur. zijn op de Brusselse luchthaven Zaventem de keizer en keizerin van Japan aangekomen. Ze werden er be groet door koning Boudewijn van Belgie en koningin Fabiola en de Japanse ambassadeur in Brussel. Keiier Hirohito. zal tot zaterdag in Belgie blijven. Het keizerlijk bezoek aan Belgie. waarvoor stren ge veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. begon in Brussel. Van demonstraties tegen keizer Hirohito. is tot nu toe niets ge bleken Op het programma van het be zoek aan Belgie staan behalve Brussel, ook nog Antwerpen (met boottocht, op de Schelde, een be zoek aan de diamantindustrie en de dierentuin) en Charleroi. Het Belgische persagentschap 'Bei- ga' heeft woensdag voor een pri meur gezorgd. Het zond namelijk een foto van de aankomst van keizer Hirohito per satelliet naar Tokio. Het was de eerste maal dat een foto per satelliet vanuit Belgie naar Japan werd gezon den. Op de foto: Nogal onverwacht brengt de Japanse keizer de of- ficiersgroet met een sabel bij een bezoek aan het graf van de on bekende soldaat in Brussel. sen met Tcattepies' werd aangeduid Deze onaangename reuk was vooral in Rotterdam-Zuid en later ook in het centrum van de stad duidelijk waar neembaar. De industrie in het Rijn mondgebied bleek echter niet schuldig aan deze lucht, die afkomstig bleek van de Rnodc Vaart in West-Brabant, waarin enkele fabrieken lozen. Woens dagavond kwamen geen meldingen meer binnen over prikkelende lucht of smogvorming in liet Rijnmondgebied. De klachten betroffen toen de geur van de Roode Vaart. MARTINAIR ZIT MET ONGEDEKTE CHEQUES VOOR 259.000 DM. DEN' HAAG (ANP) Martin Air Holland beeft woensdag geweigerd vanaf bel vliegveld bi j Munchen een chartervlucht met een DC9 uit te voeren met bestemming Nice in op dracht van de Westduitse luchtvaart maatschappij Pan Air International. Aanleiding van de weigering was de ontdekking, dat de Duitse opdrachtge ver de Nederlandse chartermaatschap pij had 'opgescheept' met een aantal ongedekte cheques ter waarde van! Dm 259.000. Pan Air International had enkele we-' ken geleden wegens een tekort aan beschikbare toestellen een beroep op Martin Air gedaan om een aantal toeristische vluchten binnen Europa uit te voeren. Martin Air accepteerde het aanbod en in de afgelopen tien dagen werden reeds zes vluchten, steeds vanaf het vliegveld nabij Mun chen. uitgevoerd. De gezagvoerder kreeg bij iedere vlucht een cheque van Pan Air overhandigd. Gister zou een DC9 van Martin Air een groep Wi' toeristen (de zevende een groep Westduitse toeristen (de 7e gen. Maar kon voor de start bleek dat de eerder afgegeven cheques onge dekt waren geweest. Na een vertraging van negen uur besloot Martin Air uiteindelijk de vlucht niet door te laten gaan. De Nederlandse kustvaarder 'Apol lo' is woensdag voor de Schotse kust, bij de Hebriaen, aan de grond gelo pen. De bemanning is aan boord ge gaan van een Brits schip voor visse rijbescherming. De kapitein van de 1274 ton metende 'Apollo' is nog aan boord van zijn schip gebleven. VOORZITTER EN SECRETARIS ZEEUWSE RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT: Vandaag in de krant... Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 9, 14 en 17; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13; Sport op de pagina's 14 en 15; Televisie op pagina 19; Financieel nieuws op pagi na 21. „INTERDISCIPLINAIRE SAMENWERKING MEER DAN OOIT NODIG" VLISSINGEN „Bij het op stellen van economische groei prognoses zowel voor ons lancli als geheel, als voor een bepaald gewest, dient er thans meer dan ooit sprake te zijn van interdisci- plinaire samenwerking. Er mag daarbij niet meer zonder meer worden uitgegaan van de oude visies. Bij beschouwingen overj de ontwikkeling van een lands deel, een provincie, mag de ont wikkelingslijn uit het verleden J niet meer zonder meer worden! doorgetrokken. Vooral het be-; trekken van het aspect van de; arbeidsmarkt bij de prognoses, is zeer belangrijk, al moet mr; in de kringen van hen, die met1 de arbeidsmarkt bezig zijn. op passen ook daar niet uitsluitend vanuit de eigen discipline te gaan redeneren". Dal zegt dr. ïr. .1. Nijman. voorzitter van de regionale raad voor de ar beidsmarkt in Zeeland. „De uil de Jaren '50 daterende zekerheden van groeiende produktie en groeiende werkgelegenheid zijn inmiddels wat onzekerder geworden", betoogt de lieer Nijman. Vrijwel alle ondernemingen hebben veel. zo niet le veel geïnvesteerd. Zelfs de huisvrouw geeft bij wijze van spreken geld uit voor flessen frisdrank, hoewel de kinderen soms nel. zo goed water konden drinken Tegelijkertijd roepen we om voorzie ningen om goed drinkwater. Er isi allerwege sprake geweest van een overmvestering en overproduktie". al-i dus de heer Nijman „Het verdergaan van de groei werd als vrijwel vaststaand aangenomen De heren Thomassen, burgemeester van Rol 1 er dan en Dehvaide. schepen van Antwerpen deden om strijd hun be^i om hun havens en htm industrie gebieden de grootsie te maken en hun steden het grootste deel van de groei te laten krijgen". De heer Nijman meent, dat er bij, deze op oude zekerheden gebaseerde groeiverwachtingen vraagtekens wei den en worden gezet. „Het centraal planbureau deed dit al door middel van zijn prognoses, al wel een anderhalf jaar geleden. Een club van Rome vraagt zich ook af of de economische groei vanuit de oude 'zekerheden geredeneerd, kan en mag doorgaan". De heer Nijman wil niet alleen de ondernemers en de regeringen voor dat redeneren uit oude zekerheden in hel beklaagdenbankje plaatsen. „Ook de vakbeweging heeft bij haar jaar lijkre eisen bij de cao-vernieuwingen geëxtrapoleerd tut het verleden". Nuj komen we tot de ontdekking, dat de po: leeg raakt En nu vragen we met zijn allen: „Hoe moet het verder?" Mr. W. M. Otten. secretaris van cl" regionale raad voor de arbeidsmarkt, die het gesprek met d. heer Nijman bijwoonde, is van mening dat er in liet recente verleden te veel van een uitsluitend sociaal-economische visie is uitgegaan: ..Men moet voorn bijvoorbeeld bij de planologie niet alleen twee-dimensio naai denken, maar ook bevolkingspia oologisch. en reken-ng houden me: de groepspsychologie, wam die manifes teert zich vandaag de dag hoe langer hoe meer" De heer Nijman ..De bevolkingsprog noses voor het jaar 2000 blijken ieder jaar weer anders re liggen. De pi: speelt bier een rol. maar we weten nog lang niet in welke omvang zij effect zal sorteren. Ook dat is een aspect waarbij men in de bestuurlijke sector rekening mee moet houden Er zijn veel veranderingen. Aües ligt be slist anders dan voorheen De heer Nijman vervolgt: „Nemen we de nr. iieuvervuiling. weliswaar een mode ontwerp, maar nochthans een factor van betekenis. Het is toch dradeKjk j da: wij bij het maken van onze prognoses daar onvoldoende tegen ge wapend waren alhoewel wij in Zee land op de goede weg zijn" Tempo Voorzitter en secretaris van de raad i voor de ar'oeidsmark' Kji beiden van mening .„Men heef: zich ook verke ken op her tempo van de ontwikkelin gen Dat komi. omdar men vergeten heelt de verschillende disciplines vol doende bij elkaar te trekken. Een kreet als bijvoorbeeld 'rijkswaterstaa is een staat in de staat' is daar een symptoom van". Samenwerking fiantlijn Meer samenwerking dus tussen diverse disciplines, de diverse denk- en vakrichtingen, die bij de totale onl wikkeling van tie maatschappij zijn Zie slot pag. 7 kol. 5 In Washington wordt op dit Uiy 1 ogenblik tijdens de ver- Ki"lering van het Interna- L/'ji tdonaal monetair fonds ge- p00}tc| om tol een oplossing r - -«■ j te geraken van de huidige mo - net ai re crisis. Eén ding i* daarbij duidelijk: <ie dollar verliest zijn overheersende positie in het interna tionale betalingssysteem. Deze munt kan „niet langer meer de zon zijn. waar dc andere valuta als planeten omheen cirkelen om een vergelijking te gebruiken van de president van de Nederlandse Bank Daaruit volgt te vens. dat deze crisis meer Is dan uil sluitend een economisch-technisch pro bleem. zii heeft ook. sterk-politieke ac centen. Een voorbeeld: ae aanvan kelijke weigering van de Amerikanen om de dollar te devalueren was mede ingegeven door de vrees, dat de wereld een dergelijke stap zou interpreteren als een politieke nederlaag -.-an de Verenigde Staten. Zoiets past een su permacht als Amerika niet. aldus de teneur van commentaren, die van ginds naar hier overwaaiden. In deze mone taire crisis is het primaat van de po litiek zonder veel moeste aan te Urnen. Een belangrijk element in hel geheel tuatie van Amerika. De president-»- verkiezingen van volgend jaar begin nen hun Invloed al te doen gelden Nixon kan zich met permitteren de verkiezingsstrijd in te gaan ais de pre sident, die zijn land door allerlei mo netaire maatregelen op een tweede plan heeft gebracht. Integendeel, hij moet in eigen land van zichzelf het beeld opbouwen van een staatsman, die Amerika's macht heeft geconsoli deerd en tevens de vrede heeft gediend. Voor dit laatste punt is zijn komen de reis naar China belangrijk. Zo is een reeks verschijnselen ui', de afgelopen maanden onder één politieke noemer te brengen, namelijk de positie van Amerika in de wereld. Dat neemt ove rigens niet weg. dat er op dit ogen blik onmiskenbaar verschuivingen zijn te registreren in de internationale ver houdingen. De vraag rijst in dit ver band of de door Nixon gewenste beeld vorming de consolidatie van de su permacht Amerika wel helemaal in overeenstemming is met de werkelijk heid. WetUcht da: een aantal veran deringen vooral dit jaar naar bui-en gekomen symptomatisch zullen bui ken te zijn voor wijzigingen in het internationale machtspatroon. We noemden al één symptoom: a« monetaire situatie, beter aan te duiden als de 'dollar-crisis'. De Amerikanen kunnen niet verhinderen, dat hun munt in de toekomst een min der centrale rol zal vervullen dan in de afgelopen periode. Een tweede symp toom. Xixons reis naar China. D>— trip moge voor binnenlands-Ameri kaans gebruik mede als verkiezings stunt kunnen fungeren, er wordt ech ter ook een nieuwe realiteit van machts verhoudingen mee duidelijk. Als China bijvoorbeeld lid zou worden van de Verenigde Naties, wordt het wereld politieke beeld anders, niet alleen in de relatie Amerika-China, maar in het ge hele krachtenspel, waarin ook factoren als Rusland, de derde wereld en de EEG-landen meespelen. In dit totaal is de Vietnamese oorlog eveneens van belang, het is namelijk de vraag of Amerika kans zal zien deze oorlog re liquideren zonder machtsverlies in Aaaë. Er zit beweging in het hele krachtenspel, zonder dat ook maar te voorspellen is in welke richting de ontwikkeling zal gaan. In ieder geval beheerst dit krachtenveld ook de hui dige monetaire situatie, de politiek is een voorname factor aan de confe rentie tafel van het Internationale mo netaire fonds. Het hier geschetste beeld zou met compleet zijn als niet ook werd gewezen op enkele recente ontwik kelingen binnen Europa. Dat is in de eerste plaats de mogelijkheid dat ae EEG wordt uitgebreid, waardoor de invloed van dit blok groter kan wor den. in de tweede plaats trekt de Duit se politiek van de laatste weken Sterk de aandacht. De bondsrepubliek heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een factor van belang binnen West- Europa. maar daarbij was het opval lende tot nu toe. dat deze staat vrijwel nooit een eenzijdige buitenlandse poli tiek voerde Er werd altijd overleg ge pleegd, met Frankrijk, eventueel met Engeland, meestal met de Verenigde Staten. Daarin was het verleden te her kennen: de jonge republiek pleegde overleg met haar stichters, de vroegere bezettingsmachten. Kortelings echter reisde Willy Brandt naar de Krim voor een ontmoeting met de top van Sow- jet-Rusland en hij deed dat zonder vooroverleg en op eigen initiatief. Daarmee gaf hij te kennen, dat de Westduitse bondsrepubliek zo nodig met haar buitenlandse politiek op eigen benen kan staan. Ook dat is een verschuiving, weliswaar op kleinere schaal dan wat zich tussen de grote machten afspeelt, maar niettemin van belang. Arthur M. Schlesinger. .Amerikaans historicus en eens adviseur van Kennedy, heeft eens een interes sante beschouwing geleverd over de 'ondoorgrondelijkheid van de geschie denis'. zij maak: de toekomst onvoor spelbaar: vele kardinale gebeurtenis sen uit onze tijd zijn niet voorzien. Bijvoorbeeld: het pac; tussen Hitier en Stalin, de verwijdering tussen Tito en de Sow jet-Russen, de ideologische strijd tussen de Russen en de Chine zen. om er enkele te noemen. Daarom is het onmogelijk om op grond van de reeks in deze kolom globaal aange duide verschuivingen ook maar eni ge voorspelling te doen. De toekomst is onvoorstelbaar, als die toekomst verleden tijd is geworden zullen aller lei symptomen nader geduid en ge rangschikt kunnen worden. Misschien dat dan 1971 in meer dan één opzicht een belangrijk jaar blijkt te zijn ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1