„De jongeren zijn tegenwoordig moeilijk tot actie te bewegen" ZELANDICA Zeer vereerd l Belgen vinden de Nederlandse automobilisten „hardrijders" haasösjk^ De legendarische' koninginnepage terug in Zeeland Jeugdtoertocht van commissie wielerbelangen haasdijk interieurs! VEEL INTERESSANTE REACTIES ,EEN AUTO IS 'N PISTOOL GERICHT OP DE BORST VAN WIE DAN 00K" DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P. SMIT: PAS BENOEMDE JEUGDWERKADVISEUR BIJ HET GEREFORMEERDE JEUGDWERK: (ADVERT EST IE) VLISSINGEN De nieuwe jeugdwerkadviseur van liet Provinciaal Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk in Zeeland, de 26-jarige I*. .1. Smit is geen man' die van zijn hart een moordkuil maakt. De in Leiden geboren onderwijzer heeft veel ervaring met jeugd opgedaan: eerst als vrijwilliger in zijn woon plaats en daarna als beroepskracht in het clubhuis 'De Globe' te Vlissinecn. Als opvolger van ds. Wessels krijgt hij nu te maken met een veel breder terrein van het jeugdwerk. De heer Smit zal de plaatselijke gereformeerde jeugdwerkvormen in Zeeland begeleiden en van advies voorzien, een taak die hij met energie ter hand neemt. TAAK: STIMULEREN, ACTIVEREN EN GEVEN VAN AANWIJZINGEN Smit ook liet begeleiden van actie groepen betekenen. „Het is de taak] van de jeugd om de maatschappij' kritisch onder ogen te zien. Dat houdt in dat je bijvoorbeeld een streven naar vrede van de jeugd begeleidt". Naar de mening van de heer Smit moet er in deze maatschappij nog heel wat veranderen. „Het verschil tussen rijk en arm is nog veel te groot. Daar mag je best tegen protes teren mits het binnen de democrati sche regels van deze maatschappij blijft. Ook het standverschil tussen de arbeider en de man met het witte boord moet verdwijnen". Met drugs heeft de heer Smit in zijn vorige werkkring als jeugdleider bij De Globe van dichtbij te maken, gehad. De vraag of je drugs mag tolereren kan de heer Smit niet direct met ja of nee beantwoorden „Hef gebruiken van drugs is een vlucht uit het leven, die kan uitmonden in een weinig perspectief biedende subeul 1 tuur". De individuele benadering van elke] club in Zeeland staat voor de heer Smit centraal. „De situatie is in de ene plaats totaal verschillend van de andere. In het verleden was het zo, dat er werkmateriaal vanuit het lan delijk centrum werd verzonden naar de verschillende clubs. Elke plaats moet nu zijn eigen programma maken met hulp van het landelijk centrum Zijn taak als jeugdwerkadviseur is niet gemakkelijk te omschrijven. „Ik onderhoud contacten met. de gerefor meerde jeugdclubs in Zeeland, acti veer. stimuleer en geef aanwijzingen. Daarnaast heb ik geregeld contact met predikanten in deze provincie. Je kunt het werk tot op zekere hoogte vergelijken met het werk van wika Hiensch bij het hervormd jeugdwerk. Het werk van de heer Hiensch is echter ingebouwd in de hervormde kerk. maar ons werk staat organisato risch los van de kerk". De heer Smit zal in zijn nieuwe functie niet meer de sfeer aantreffen uit de tijd dat hij zelf actief als j vrijwilliger in het gereformeerde jon gelingswerk meedacht. Naast de voor malige jongelingsvereniging waarin diep op levensproblemen wordt inge gaan treft hij nu jeugdvormen waarin heel andere normen gelden. Hel. kopje koffie is vervangen door een glas bier en popmuziek is in de plaats gekomen van volksdansen. De heer Smit. kan slechts ten dele meegaan met de veranderde mentali teit van de jeugd. ..Vaak zijn de jongelui zo weinig actief. Dat schrikt me wel eens af. Een van mijn taken is het stimuleren van de jongeren". Actiegroepen Dat stimuleren kan volgens de MIDDELBURG De jeugdcommissie wielerbelangen Zeeland houdt zater dag aanstaande vanuit Middelburg een jeugdtoertocht op de fiets. De start is om 9.30 uur vanaf de Voorborch-eind Breeweg. Daar is ook het eindpunt. Iedere jongen en ieder meisjes tussen 8 en 17 jaar kan meedoen. Alle fietsen zijn toegestaan, dus racefietsen, sport- fietsen. gewone fietsen, ook het aantal versnellingen is vrij De jongens en meisjes van 8 lol en met 11 jaar rijden ongeveer 20 km. De deelnemers «an 12 tot en met 17 jaar fietsen ongeveei 30 km. Deze tocht wordt, onder auspiciën van de KNWU georganiseerd door de jeugdcomissie wielerbelangen Zeeland en begeleid door een gediplomeerd jeugdwielrenleidster en een leraar li chamelijke opvoeding Na afloop is er voor iedere deelnemer een herinnering. Bij voldoende animo zullen meerdere tochten volgen. (ADVERTENTIE) en aan de hand daarvan stippelen we] een beleid uit" Voor deze verandering heeft vooral; de voorzitter van het gereformeerd jeugdwerk in Zeeland, de heer J. K. Balkenende geijverd De clubs sturen hun eigen vertegenwoordigers naar de ledenraad en hebben samen met de beroepskracht zeggenschap in het be leid. Volgens de heer Smit zijn de vrijwilli gers de pulers waarop het jeugdwerk rust ..Zonder vrijwilligers is jeugd werk ondenkbaar I. heb een onder steunende taak die bestaat uit het aanbieden van werkmateriaal, jeugd kranten en een beleidsadvisering naar, de besturen. De vrijwilliger is geen| tweederangs jeugdleider maar een ge j waardeerde kracht die inbreng heeft; in het beleid en uitvoering en niet' goed is voor het aanvegen van dei ADVERTENTIE SLECHTE SPIJS- VERTERING? Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. CARTERS PILLETJES Import Benelux: N.V. Odol Company Amsterdam SCHIP DEFECT IN ANTWERPSE HAVEN Vracht van 10.000 ton goederen voor Oost-Pakistan wacht op transport niet duurder... wel iets beter ■I winkellnterieurs ,A Loetestr. 2-4, Spaanse Polder Vflotterdam Tel. 010-154322 J Reygersberch van Cortgene Noord Beveland en vestigde zich in Veere. Hij stond in relatie tot Maximiliaan van Bourgondie, markies van Veere en Vlissingen, heer van Beveren. Daardoor was Reygersberch in staat de archieven van het kasteel Zandenburg bij Veere te raadplegen en veel feiten mee te delen, die uit andere bron met bekend zijn". Achterin haar omvangrijke werk Stormvloeden en rivierover stromingen in Nederland I; de periode voor 1400. vermeldt dr M. K. E. Gottschalk biografische en bibliografische gegevens over le kroniekschrijvers en kronieken, die zij in haar boek heeft aangehaald. De schrijfster is heel kritisch te werk gegaan, maar Reygersberch komt er met zijn kroniek van 1551 niet ongunstig af. Door het vergelijken van de kronieken en ander materiaal met oetrekking tot de stormvloeden en overstromingen, komt zij tot de conclusie, dat de tegenwoordig geldende theorien over trans- en •egressiefasen (langdurige overstromingsfasen, gevolgd door een ;erugtrekken van de zee) op een weinig hechte historische basis rijn gefundeerd. Reeds eerder had zij in haar bekende werken over historische geografie van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de ingrij pende veranderingen aangetoond, die stormvloeden hebben teweeg gebracht. Zij kon toen al vaststellen, dat het de vloed van 1375 is geweest die de Braakman deed ontstaan. Zij twijfelt aan de term Iransgressiefase omdat het woord iets suggereert, dat niet door de feiten wordt gesteund. Men kan haar werk beschouwen als een inventaris van alle stormvloeden en overstromingen vanaf de 6e eeuw tot 1400. In feite is het een bronnenstudie, die ons in staat stelt vele correcties aan te brengen in ons beeld van de catastrofes die Nederland in de loop van de tijd hebben getroffen. Hoe nauwkeurig de schrijfster te werk gaat. blijkt bijv. uit de beschrijving van de vloed van 1262. Sanderus verhaalt in zijn werken over Vlaanderen, dat het cisterzienser vrouwenklooster Ter Hagen bij Axel door de vele overstromingen van de zee zodanig in gevaar kwam, dat de religieuzen na een verblijf van 35 jaar met toestemming van de- abt van Ter Duinen naar elders vertrokken. Gottschalk neemt aan, dat het; vertrek van de kloosterzusters in 1265 is geschied, maar hoewel zij archiefstukken heei't geraadpleegd, deelt zij mede dat nog een uitgebreider onderzoek noodzakelijk is om Sanderus te controleren. Als er maar van enige onduidelijkheid of onzekerheid sprake is, wordt dit vermeld. Wij zien met grote belangstelling uit naar het tweede deel, dat de periode 1400-1600 zal beslaan. ANTWERPEN' dings- en geneesmiddelen, op transport naar Oost-Pakistan. Het schip dat de goederen zou vervoeren liep op de heenreis naar Antwerpen op de Wes- terschelde voorbij Vlissingen aan de grond, waardoor, naar later in de Bel gische haven bleek, zwaar defect aan de motor is ontslaan en het schip liet brevet van zeewaardigheid werd ont nomen. De rederij van het schip, het onder de vlag van Somaliland varende Italiaan se motorschip 'Angela' heeft de op drachtgevers. het internationale Rode Kruis en de Belgische humanitaire werkgroep X toegezegd, dat de vracht binnen een maand met een ander schip naar Oost-Pakistan wordt ge transporteerd. Foto 2: Rups lichtgroen met zwarte, banden waarop oranje stippen. De volwassen rups wordt ca. 7 cm. lang Leeft op schermbloemen als: melk- peppe, dille, peterselie en vooral op wortelloof in tuintjes. Is niet scha delijk. De pop is lichtgroen van kleur. De rups is gemakkelijk te\ kweken in een glazen fles of pot i Dagelijks van vers wortel )loof voorzien; dit mag niet bespoten zijn.. Foto: J. C. Wedts Deswart. vloer en dergelijke door de beroeps kracht als minderwaardig wordt gety peerd". De relatie kerk jeugdwerk zal naar de mening van de heer Smit hel komende jaar de nodige aandacht krijgen. „De belangstelling die de jeugd heeft voor de kerk. die onder meer tot uitdrukking komt in jeugd- dienstcommissies zal gericht en on dersteund moeten worden met men sen vanuit de kerk Als men deze kans laat schieten, vervreemdt een groot deel van de jeugd van de kerk. De jongeren moeten actief in het kerke lijk gebeuren betrokken worden. Niet als aparte groep maar als wezenlijk onderdeel van de gemeente". Een zaak vindt de nieuwe functionaris- van de PCGJ wel jammer: het volgens] hem te geringe bedrag dat voor het I jeugdwerk is uitgetrokken „Jeugd' werk is één van de belangrijkste pij lers van de maatschappij en dat heeft nu niet voldoende prioriteit". De voormalige jeugdleider van De Globe windt zich hevig op over de algemeen heersende opvatting dat zijn benoeming bij het gereformeerde jeugdwerk een promotie betekent. Het werk van de clubhuizen is zeker zo belangrijk als het meer organisato rische werk dat ik nu doe. Ik kan me ergeren aan dat gedenk in klassen en standen. GEZINSWASMIDDEL wit-èn kleur-aktief Vereniging I van Huisvrouwen. Prijs: 6,15 RUPS GEMAKKELIJK MET WORTELLOOF TE KWEKEN MIDDELBURG Toen op 13 augus tus de PZC melding maakte van het feit dat m'n dochtertje Martha de prachtige koninginnepage gevangen had in onze tuin (Middelburg) had den we niet verwacht en gehoopt dat we zoveel interessante reacties uit Zeeland zouden ontvangen be treffende het voorkomen, zowel als vlinder en als rups. van deze grootste Westeuropese dagvlindersoort We ontvingen waarnemingen die een pe riode behelst van1915 tot op heden. Toen bovendien Bert Gart- hoff in zijn bekende A'AR A-radio- programma 'Weer of geen weer' op 15 augustus bij monde van weerman 'Gerrit' aandacht aan het artikeltjej in de PZC schonk kwamen mei een regelmaat van een klok meldingen binnen uit liet zuiden, midden en oosten van ons land! Al met al bleek zonneklaar dat de koninginnepage in de mooie, warme zomer van 1971 zijn entree in de Nederlandse fauna maakte wan', vrijwel iedereen die ons schreef was het erover eens: „Na de tweede In Belgie 3500 verkeersdoden per jaar BRUGGE Nederlandse automobilisten hebben over het algemeen geen 'hoge pet op' van de rijcapaciteiten van hun Belgische collega's. Denigrerende opmerkingen zoals 'da's zeker weer zo'n Belg. die achter het stuur zit', worden op de Neder landse maar vooral op Zeeuws-Vlaamse wegen bij na dagelijks naar het hoofd van onze zuiderburen geslin kerd. Omgekeerd heeft men in Belgie ook wel het een en ander aan te merken op de rijstijl van Nederlandse weg gebruikers „Ze staan hier vooral bekend a:s hardrijders", zo vertelt kolonel Clement Iiiano van de Belgische rijkswacht West-Vlaanderen. „Mei name de vrachtrijders maar dat is misschien een algemeen verschijnsel hebben hier niet zo'n beste naam. Van deze cate gorie automobilisten krijgen we de m2este klachten binnen. Mis schien komt het, doordat ze reke nen op hun onkwetsbaarheid In zekere zin maken ze misbruik van hun macht. Maar van de overige Hollandse weggebruikers in Belgie, of het moet hun nei ging zijn het gaspaal een beetje te veel in Ie trapen. kan niet worden gezegd dat het slechte rijders zijn" Kolonel Iiiano weet, dat er in Nederland af en toe (op z'n zachtst uitgedrukt) wat gering schattend over zijn landgenoten als automobilisten wordt gespro ken. HIJ tilt daar echter niet al Ie zwaar aan. „In Frankrijk zeg gen ze ook dat wij geen beste automobilisten zijn" En dan wat feller: „Maar dan moeten ze mij toch eerst maar eens vertellen hoe het dan komt dal. daar net zoveel ongelukken gebeuren als hier. Volgens mij zijn alle bestuurders precies het zelfde" De rijks wacht-kolonel, die de vijf kruisjes maar net, is gepasseerd, meent dat het aantal Nederlanders dat in Belgie ongevallen veroorzaakt of erbij betrokken raakt niet bui tensporig groot. is. „Cijfers heb ik er met van. maar het is echt niet verontrustend". zo verzekert hij. Gepakt Belgische verkeersover- treders voor een Zeeuws-Vlaams kantongerecht op het matje wor den geroepen, laten zij vaak op een wat verontwaardigd toontje horen, dat ze eerder 'gepakt' wor den dan een Nederlandse automo bilist. «lie een zelfde overtreding zou hebben begaan. De beer Iiia no vertelt dal er voor het ge recht in Belgie ook wel eens dergelijke beweringen door Ne derlandse weggebruikers aan hel adres van de Belgische rijks wacht worden geuit Hij meent dat aan deze uitlatingen niet zo veel waarde inoet worden ge hecht. ..Het is meestal een uiterst zwak excuus voor hun oiiwelenheid" gelooft hij. Wel is de kolonel de mening toegedaan dat de Belgi sche rijkswacht globaal gespro ken wat soepeler optreedt dan de Nederlandse politie. „We volstaan hier eerder met een waarschu wing". Nog niet zo lang geleden kon' iedere Belg die daar zin in had achter het stuur kruipen en weg rijden. zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Ongeveer twee jaar terug is daar een eind aan gemaakt. Nu is er ook in Belgie een rijbewijs verplicht, zij het dan dat men op een andere, misschien wat ingewikkelder ma nier. te werk gaat. ..De Belgen kunnen op twee ma nieren een rijbewijs halen. In hei ene geval moet er een eenvoudige theoretische cursus worden ge volgd. zowel door automobilisten als door motorrijders. Daarna krijgt men een proeftijd van twaalf maanden, waarvan de eer ste twee onder toezicht gereden moet worden. De leerling-chauf feurs mogen niet harder dan veertig kilometer per uur rijden, terwijl autowegen verboden ter rein is. Daarnaast moeten ze op hun achterruit een 'L' plakken" Wanneer men de proeftijd zonder kleerscheuren is doorgekomen, kan een volwaardig rijbewijs af gehaald worden. Er bestaat ook een mogelijkheid om een kortere proefperiode <6 ma_nden) door te maken, Daartoe moet een vol ledige theoretische en praktische cursus gevolgd worden. Ook voor deze categorie adspïrant-automo bilisten is de 'L' verplicht. Zij mogen zich daarentegen wel op de snelwegen wagen, terwijl voor hen een snelheid boven de zeven tig kilometer per uur taboe is. Evenals dat 4n ons land het geval is. moeten de automobilisten minstens achttien jaar zijn. Kolonel Iiiano geeft aan het Bel gische systeem de voorkeur. „Het gevaar in Holland is. dat iedere bestuurder die pas zijn rijbewijs heeft gehaald denkt dat. hij me teen een goede automobilist is. Bij ons zal hij echter gedurende zijn proefperiode extra voorzich tig zijn. Bovendien is de 'L' een aansporing voor de andere weg gebruikers wat clementie te heb ben met de beginneling". Groot Het exacte aantal dodelijke onge vallen per .jaar in Belgie kan de rijkswacht-kolonel niet opgeven. „Maar het zal zo om en nabi j de 3500 liggen. Dat is natuurlijk ver schrikkelijk. Het komt er op neer, dat er in Belgie jaarlijks de bevolking van een groot dorp wordt uitgeroeid. De weggebrui kers moeten boven atles beseffen dat ze zich zo strikt mogelijk aan het verkeersrglement dienen t-- houden. Iedere goede burgci heeft de sociale plicht om niet alleen zich zelf, maar ook and'- ren te ontzien. We kunnen tocli niet toestaan dat iedereen maar met een pistool staat tc zwaaien •n z'n medemens bedreigt. E" een auto is nu eenmaal een pis tool gericht op de borst van wie dan ook". wereldoorlog niet meer gezien tot op heden Voor ik meer details verschaf wil ik eerst even een misverstand uit de weg ruimen, die mogelijk bij som migen gerezen kan zijn na de publika- tie in de PZC: „wij vangen geen vlinders om het vangen, doch alleen om de dieren van een klein merkte kentje te voorzien zulks ten bate van het onderzoek van verschillende soorten waarna de vlinders direct weer worden losgelaten. Ook dieren die we uit rupsen kweken word' na het uitkomen en merken ervan, vanzelsprekend de volle vnjheid ge geven. Vliegende legende De koningannepage is duidelijk aan een 'come-back' bezig! Het is een soort wiens voorkomen mijn inziens met sterke 'golfbewegingen' gepaard! gaat. dat wil zeggen: de toppen der golven beslaan enkele jaren, de da len enige tientallen jaren, althans in: ons land in deze eeuw. tot nu toe.j De vlinders zijn dan respectievelijk vrij algemeen of zeer, zeer zeld zaam, zelfs in goede gebieden zoals: Zeeland in het verleden bleek te! zijn. Bij sommige vogelsoorten ko men ook dergelijke schaarse en nj ke jaren voor. Ach. eigenlijk al wat leeft en groeit ontkomt er niet aan. ook de mens niet. Ups en downs zijn immers ook ons niet vreemd nietwaar? Wat de koninginnepage betreft: in de jaren 1915-1923 was de soort vrij algemeen, waarna een af name volgde totdat ze rond 1935 ineens weer opdook, toenam en plaatselijk een gewone verschijning' werd tot het eind van de oorlog. Velen schreven of vertelden tegen mij: „als schoolkinderen verzamel den wij rupsen die talrijk voorkwa- men op her. wortelloof in de tuin tjes. Wij deden de rupsen in glazen potten, gaven ze iedere dag vers! jong loof van de peentjes en na] enige tijd gingen de prachtige groen met zwarte banden, waarop j oranje stippen rupsen verpoppen Na enkele weken kwamen daaruit, de koninginnepages die we, na ze eerst van alle kanten bewonderd te hebbei"» weet loslieten. Dit herhaalde! zich enige keren in een zomer. De rupsen die van september tot no vember gevonden werden verpopten nog wel doch de vlinders kwamen dan in mei. soms juni, pas uit. De poppen overwinterden in dozen, ol gewoon in de potten zodat er geen spinnen, wespen of andere ro vers bij konden op een koele plek. Er gingen nadien vele. vele jaren voorbij zonder dat er rupsen of vlinders werden gezien: ook al keken we er iedere keer weer naar uit. Pas onlangs zagen we eindelijk weer de eerste na 1945. Aldus, kort samengevat, de zeer vele ooggetuige verslagen van mensen boven de 30 jaar. Ik mag dus stellen dat de koninginnepage bij de twintigers en jonger een legendarische vlinder was geworden en deze schoonheid alleen kenden van horen zeggen of van afbeeldingen. Sommigen maak ten er zelfs een reis naar Zuid-Euro-! pa voor; om althans een keer in hun leven deze vliegende 'legende' in le vende lijve te zien. Men dacht ook ae ouderen —dat de soort was i uitgestorven in ons land en wel nooit meer zou terugkeren. Doch ziedaar, de koninginnepage keerde tegen alle vervuilingen in. wel terug! Welltch» speelt niet alleen het goede zomerweer van óe laats.-* jaren hierbij een rol. doch het feit dat in 1969 een aantal giftige stoffen door de minister van landbouw en visserij uit de handel zijn genomen waaraan indertijd eel uilen en stootvogels ten offer zijn gevallen Enkele van deze sloffen werden na- Foto 1- Koninginnepagegrondkleur heldergeel met zwarte aders. Zwarte banden op de voorvleugels waarin gele vlekken. De achtervleugels met paarsblauwe rand waarin eveneens gele vlekken. Op het eind twee 'zwa- luw'staarten. Twee lichtrode vlek ken aan het einde van de achtervleu gels Vleugelspanwijdte 8': tot 10 cm. Foto: J C Wedts Deswart. melijk ook gebruikt bij het ontsmet ten van de grond voordat wortelen •.verden gezaaid. Vanaf verleden jaar is dat een andere gifstof, mogelijk dat de rupsen van de konmginnepa ge hier beter tegen bestand zijn. Mocht u deze schitterend gekleurde dieren vinden dan kunt u ze voor alle zekerheid toch 't beste loof geven waarvan u weet dat de grond er niet behandeld is zoals bijvoor beeld wilde peenloof dat overal langs de dijken groeit en op ande/e ruige hoekjes. Ook eten de rupsen wel peterselie, dille etc. etc Per provincie zl«-t het staatje van de waargenomen dieren er thans ais volgt uit: Zeeland: aantal waargeno men vlinders: 11 ex. en 90 rupsen, over de hele provincie verspreid. Noord-Brabant 13 vlinders gemeld voornamelijk uit Eindhoven en om geving: Limburg- 5: Zuid-Holland: 5: Utrecht: 2: Gelderland: 4. Zeeland steekt duidelijk met kop en schouders boven de andere provin cies uit. Vier keer werden zelfs 2 koninginnepages tegelijk gezien waarvan een paar (?i 10 dagen achtereen op een buddleia Deze vlinderstruik was blijkens de gege- v "_s wel 't meest in trek. zoals ook bij vele andere vlindersoorten, even als de sedums dat zijn. Een keer werden zelfs drie koninginnepages waargenomen. De koninginnepage zit duidelijk m 'de lift'! Hoewel de soort nog zeldzaam te noemen is. Tot slot nog gaarne even dit: een ieder die vlinders een goed hart toedraagt zou eigenlijk in zijn tuin een lapje wortelen moeten hebben om de rupsen van de koninginnepa ge een nog betere kans te geven, een hoekje met brandnetels om de rup sen van onze mooiste dagvlinders te weten de kleine vos. de atalanta, de distelvlinder en de dacpauwnog een stevig maal te verschaffen (iets an ders dan brandn«-tels vreten ze niet. dus ze ziin volkomen onschadelijk! en een rijtje koolplanten voor dr 'witjes.' Dit heeft als voordeel dat u naast de groente die u dan kunt oogsten ook nog kunt genieten van het vrolijke gefladder van talloze vlinders. Natuurbescherming is niet altijd er gens ver wee zoals 'men' over liet algemeen nogal eens denkt doch be gint voor een aantal dieren heel dicht bij huis. namelijk onze eigen tuin! J. C. Wedts Deswart. fADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 17