PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRAND EINDHOVEN: ELF DODEN Ontwapenings conferentie voor eind 1972 „West-Brabant krijgt binnen twee jaar uitsluitsel over tweede luchthaven" Geen PSV- Chemie Halle Schoolblad geen Flits meer POLITIE VREEST DAT NOG TIEN MENSEN ONDER HOTELPUIN BEDOLVEN LIGGEN VOORSTEL GROMYKO IN VN MINISTER DREES KONDIGDE IN DEN BOSCH AAN: ORIËNTATIE OP BRABANTS PROBLEMEN Polarisatie 214e jaargang - no. 228 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELB U RG SE, VLI SS I N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 sept. 1971 uj De geblakerde gevels van hel ho tel vormden na de brand een droefgeestige aanblik. (links). Eerst redden, dan blussen', zo luidde het parool van de brand weer van Eindhoven, die assis tentie kreeg van de korpsen van Philips en van het nabijgelegen Veldhoven (rechts). Vandaag in de krant... Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 10. Binnen- en buitenlands nieuvs op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Televisie op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. EINDHOVEN (GPD) Elf mensen hebben dinsdagmorgen de dood gevonden in een vuurzee die het hotel 't Silveren Seepaerd' aan het Eindhovense Stationsplein teisterde en volkomen vernielde. Drie van hen vielen te pletter bij een vertwijfelde sprong uit de vensters van de hoogste verdieping. Twaalf gewonde hotelgasten worden in drie Eindhovense ziekenhuizen verpleegd. Voor het leven van een van hen wordt gevreesd. De materiele schade die de omvangrijke brand veroorzaakt heeft is bij benade ring nog niet te schatten, maar beloopt zeker vele miljoenen guldens. De oorzaak van de rampzalige brand is niet achterhaald. Specialisten van de politie, TNO in Delft en van de arbeidsinspectie zoeken daar nog naar. Foto: Langs aaneengeknoopte la- j kens wisten velen de brand te ontvluchten: stille getuigen van een ramp. JUWELENSCHAT GING VERLOREN EINDHOVEN (GPD) De brand die dinsdag in het hotel 't Silveren Paerd in Eindhoven woedde en die zeker 12 mensenle vens eiste is ook een grote .juwe lenschat goeddeels verloren ge gaan. De firma Dresme uit Am sterdam stalde maandagavond in vitrines in een van de zalen van het hotel een collectie sieraden en juwelen uit voor een waarde van ongeveer twee miljoen gul den. Dinsdag zouden de vertegen woordigers van die firma iil het hotel starten met een verkoop- expositie. De vertegenwoordigers I.. Barnhard (19) uit Amsterdam. J. Dresme (49) uit Castrieum en H. Schenk (38) uil Berkhout heb ben het vege lijf kunnen redden met de hulp van lakens en gordij nen. De heer Schenk stortte bij een eerste poging om via een regenpijp weg te komen haast neer omdat die regenpijp afbrak. Van de juwelenschat is bij de berging van de slachtoffers al een klein gedeelte teruggevonden. Naar de rest zal later worden uitgekeken. Rond het verwoeste hotel is dinsdagavond een grote schutting opgetrokken- Op alle openbare gebouwen in Eind hoven werd gisteren op last van bur gemeester ir H. Witte de vlag halfstok gehesen. De vlaggenversiering op het Eindhovense Stationsplein werd haas tig opgeruimd. In het ramphotel logeerden in de nacht van maandag op dinsdag onder anderen 31 buitenlandse artsen met vier familieleden, achttien buitenland se Philips-emploes en vijftien spe lers met vijf begeleiders van de Oost- duitse voetbalclub 'Chemie-Halle' en twee Oostduitse sportjournalisten. Toen de brand uitbrak dinsdagmor gen even voor half zes waren in totaal 86 gasten en drie personeelsle den aanwezig. Buschauffeur Hub van Gils (50) zag de brand het eerst. Hij sloeg groot alarm en vroeg een PTT- besteller de brandweer te alarmeren. Dat gebeurde om 5.37 uur. Even later werd de brandweer nog eens gealar meerd via de automatische brandmel ders van het tegenover het hotel gele gen postkantoor. Op het alarm van Hub van Gdls en portier Nielsen vlogen de hotelgasten uit hun bedden. Het vuur ontstaan in het restaurant op de begane grond greep zo snel om zich heen dat alle normale uitgangen in een oog wenk door het vuur waren geblok keerd. Getuigen hebben verklaard dat de doorgang in de brandgangen van het hotel gedeeltelijk was geblokkeerd door opgeslagen materiaal. Enkele nooduitgangen waren niet open te krijgen. „Wij hebben dat wel gepro beerd. We hebben er op staan ram men, maar zij gingen niet open", zei dinsdag de sportjournalist Karl-Heinz Lehmann uit Halle. De brandveilig heidsmiddelen noodverlichting, blusmiddelen en ontvluchtingsmidde- len zijn door de brandweer van Eindhoven in het hotel regelmatig gecontroleerd en in orde bevonden Op de vraag of die brandveiligheids middelen voldoende waren werd door brandweercommandant M. van Dijk van de Eindhovense brandweer niet bevestigend beantwoord. „Niet altijd kun je van de ene dag op de andere dag alle noodzakelijke middelen af dwingen". zei hij. In paniek schreeuwden hotelgasten dinsdagmorgen voor de ramen van 't Silveren Seepaerd om hulp. De vuur zee belette op veel plaatsen onmiddel lijk die hulp te bieden. Voor de ogen van de eerste toegestroomde toe schouwers sprongen een aantal gasten van de hoogste verdiepingen op straat. Twee van hen bleven dood liggen. Een viel door het dak van de keuken en overleefde die val niet. Het vuur vloog niet alleen in het gebouw snel van verdieping naar verdieping, ook langs de voorgevel sloegen me tershoge vlammen van de ene kamer naar de andere. „Toen we bij de brand arriveerden sloegen de vlam men al aan alle kanten uit het ge bouw". zei brandweercommandant Van Dijk. Zijn korps kreeg later ook de hulp van de Philips-brandweer en de brandweer van Veldhoven. Aan de achterzijde van het hotel reikten de brandweerladders niet ver genoeg over de tegen het hotel gelegen lagere bebouwing heen om de hotelgasten een vluchtweg te bieden. Tientallen mensen zijn op klassieke manier, met behulp van aan elkaar geknoopte la kens, dekens en gordijnen uit het gebouw aan het vuur ontkomen. Het vuur woedde in enkele minuten tijd in het gehele gebouw. Het trappenhuis dat een oud gedeelte van het hotel en een nieuwere vleugel verbindt is ge heel ingestort. Het zoeken naar nog meer slachtoffers is 's middags we gens het gevaar van instortingen ge staakt. Een slachtoffer werd al in de voormiddag in de smeulende puinho pen ontdekt maar kon wegens instor tingsgevaar niet worden geborgen. Onder de slachtoffers is de vaste bewoonster van hel hotel, mevrouw Hoppenbrouwers (84) uit Eindhoven. De andere 10 geïdentificeerde slachtof fers zijn buitenlanders, merendeels deelnemers aan het medisch congres in Eindhoven. Het verwoeste hotel is eigendom de Heineken Brouwerij. Onlangs is er een nieuwe gasverwarmingsinstallatic in aangelegd. De werkzaamheden daarvoor waren nog niet helemaal gereed. Op 17 september heeft het GEB van Eindhoven de nieuwe gaslei ding in het hotel nog op lekken onderzocht, maar er geen gevonden. De mogelijkheid dat een lek in de gasleiding oorzaak van de brand is geweest wordt klein geacht. „In het onderzoek wordt ook de mogelijkheid van brandstichting of brand door schuld betrokken. Er zijn evenwel geen concrete aanwijzingen voor een van die misdrijven", zei officier van justitie mr Pijnenburg uit Den Bosch. Er is ook geen zekerheid of aan de brand een explosie vooraf is gegaan. Sommige mensen die voor het uitbre ken van de brand in de omgeving van (Zie slot pag. 3 kol. 7) WOLFGANG HOFFMAN Zie ook pagina 11 sport i. NEW YORK (RTR-AFP) An drei Gromyko, de Russische mi nister van buitenlandse zaken, heeft in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een resolutie ingediend, waarin wordt verzocht voor eind vol gend jaar te besluiten tot het houden van een ontwapenings conferentie. De beoogde verbetering van de Ameri- kaans-Chinese betrekkingen noemde de Russische minister in beginsel een normale ontwikkeling. Het moest ech ter geen combinatie tegen andere sta ten worden. Dat kon tot complicaties leiden. Gromyko pleitte wederom voor een Europese veiligheidsconfe rentie. waaraan ook Amerika en Cana-| da kunnen deelnemen. Daar zou kun nen worden gesproken over het afzien van geweld en over uitbreiding van de betrekkingen. Wat West-Duitsland be- - treft, zei de minister, dat de vredes- krachten daar de overhand krijgen. 'Als de Duitse bondsrepubliek voor goed met het verleden breekt, kan niemand haar de plaats ontzeggen die haar in Europa toekomt. Een van de voornaamste grondslagen van de vre de in Europa noemde Gromyko de goede verhouding tussen de Sowiet- Unie en Frankrijk. Twaalf landen, waaronder de Sowjet-Unie en de Vere-1 nigde Staten, hebben dinsdag op dei ontwapeningsconferentie in Geneve ae| definitieve tekst ingediend van een ontwerp-verdrag voor een verbod op] biologische wapens. Het verdrag voor ziet ook in een vernietiging van alle! aanwezige b-wapens. Nederland steunt het voorstel. SPELER ONDER SLACHTOFFERS De voetbalwedstrijd PSY - Chemie Halle die vanavond in de eerste ronde van de l'EFA-cup In Den Bosch zou worden gespeeld, is afgelast in ver band piet de ramp in Eindhoven. Tot de slachtoffers die zijn geborgen behoort de 20-jarige reservespeler van Chemie Halle. Wolfgang Hoffmann uit Halle. Her, elftal, dar. met begeleiders in 't Silveren Seepaerd' was onderge-i bracht, was volkomen overstuur. Vijf leden van het Oostduitse sportgezel-i schap zijn gewond geraakt. De Oost-I duitsers verklaarden niet meer tegen PSV te willen spelen. Het bestuur van. de voetbalclub overweegt zich voor de| rest van dit jaar geheel uit het inter- j nationale voetbal terug te trekken. Behalve mevrouw Hoppenbrouwers- Kievits en Wolgang Hoffman zijn omgekomen E. V. Chauvin en zijn echtgenote. Lois Chauvin (VS), dr G. Colombo (It), E. M. Dadrewalla (Indi- a), M. L. J. Heim (W-Dld). mr L. Ingmann (Finl). dr Ortega (Fr), A. Wals (W-Dld) en F. H. E. Winkelman (W-Dld). lij tl IR W. C. REIJ DIR.-GENERAAL MILIEUHYGIËNE DEN HAAG (ANP) De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr L. B. J. Stuyt, is van plan voor de benoeming tot directeur-generaal voor de milieuhygiëne voor te dragen, ir W C. Reïj. De heer Reij is thans directeur-gene raal van de arbeid bij het ministerie van sociale zaken. (Van een onzer redacteuren) DEN BOSCH - Uiterlijk binnen twee jaar „en wat mij betreft zo vroeg mogelijk" wil minister Drees (verkeer en waterstaat) een beslissing nemen over de plaats voor een tweede nationa le luchthaven. De nieuwe be windsman heeft dat gistermid dag aangekondigd op een pers conferentie na afloop van een| bespreking met het provinciaal! bestuur van Noord-Brabant, i Voor een eerste oriënterend be-1 zoek was de minister met zijn naaste medewerkers een dag te gast in Brabant en uiteraard prijkte daar de zaak van het 'tweede Schiphol' bovenaan de agenda voor het overleg. In westelijk Brabant (de omgeving van Dinteloord-Steenbergen) wil men namelijk zo snel mogelijk een eind maken aan de onzekerheid die is ontstaan sinds dit gebied in studies en rapporten van diverse kanten en niet in liet minst door het provinciaal bestuur van Brabant zelf naar voren is geschoven als kandidaat voor een nieuw nationaal vliegveld. Commissaris der koningin, dr. C. N, M. Kortmann gistermorgen: „Met het oog op de grove planologie in onze provincie en de consequenties voor het gebied is het zaak dat snel uit sluitsel komt in ieder geval voordal deze streek in westelijk Brabant zal zijn volgeslibd met andere bestemmin gen" Brabant heeft daarom de urgen tie van de zaak bijzonder onder de aandacht van de nieuwe minister verkeer en waterstaat gebracht. Overigens is volgens dr Drees jr. ook aan het verschijnen van het zogenaam de rapport-Falkenhagen de zaak vanl de tweede nationale luchthaven nog] volledig open. „Dat rapport is de! eerste stoot geweest. Er zal nog heel] veel werk moeten worden verzet. Het is echt niet zo dat we zoveel materi-i aal op tafel hebben gekregen dat het nu alleen nog maar een kwestie vanl sorteren is. Zodra we over locaties voor een tweede nationale luchthaven gaan denken moeten we tegelijk zo veel andere aspecten in beschouwing nemen: het aantrekken van werkge-l legenheicl, de infrastructuur van het' gebied, de milieuschade, andere econo mische aspecten". Minister Drees speelt met de gedachte om al deze! deelstudies 'uit te besteden' bij gespe cialiseerde bureaus. Over enkele, maanden wil hij in deze richting een! beslissing genomen hebben". Spoed Om allerlei redenen is er volgens dr. Drees spoed nodig voor een beslis sing. De huidige situatie op Schiphol zelf is een van die redenen. Hoewel ook minister Drees erkent dat het! aspect van de werkgelegenheid een rol speelt bij liet beantwoorden van de vraag waar de tweede nationale luchthaven zal moeten komen, zal het in het geheel van factoren geen over heersende rol spelen. Het is volgens de minister zelfs denk baar dat een project als een luchtha ven in een volkomen leeg gebied wordt gesitueerd en dat. het arbeids potentieel daarheen wordt verplaatst. Een van de belangrijkste argumenten noemde de minister de aan- en afvoer van luchtpassagiers. Zuidwest-Neder land kreeg gistermorgen overigens van de minister de niet meer dan zeen voorlopige aanduiding van „een vanj dc redelijk denkbare locaties" mee. Hij wees er nog eens op dat de commissie-Falkenhagen er in haar rap port de nadruk op heeft gelegd dat. een tweede Schiphol in de omgeving van de randstad zal moeten worden aangelegd. Intussen stelde minister Drees het wel op prijs dat het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant zo veel belangstelling heeft voor een tweede nationale luchthaven. „Het is altijd vervelend als je aan een project' zit .te dokteren en het krijgt bij! niemand interesse". De vraag of Bra bant mogelijk mt een oogpunt van arbeidspotentieel een tweede nationale luchthaven zal moeten 'inruilen' tegen een Reimerswaal-zee'navenplan speelde de bewindsman terug naar het provin ciaal bestuur. Sn van die kant werd een dergelijke veronderstelling op nieuw scherp van de hand gewezen. .Van die visie hebben we ons volledig gedistantieerd", aldus gedeputeerde Brockx. „Voor een luchthaven zal al tijd een stevige hoeveelheid mensen in een bepaald gebied moeten worden gepompt". In plannen voor de aanleg van Benelux-vliegveld in het grensge van Nederland en Belgie zag minister Drees niet veel. „We staan open voor contacten daarover, maar het is niet waarschijnlijk dat het doorgaat". Reimerswaal Hoewel hel provinciaal bestuur van Noord-Brabant haar wensen met het oog op een versnelde uitvoering van een Reimerswaalzeehavenplan in de Oostersclielde bij de minister nog eens duidelijk heef» onderstreept, zijn Ziet.t>ag.4kol.2) r^e Hervormde Kerk be .W& meegedeeld over te- tenstellmscen binnen dr. ins: tuut. In dr verband werd het uitdrukking die de laat ste tijd bij herhaling opduikt in dis cussies van politieke aard Vroeger werd dit woord vrijwel uitsluitend in de natuurwetenschappen gebruikt, maar tegenwoordig bedoelt men er vooral een maatschappelijk verschijn sel mee: het verxhijnsel namelijk, dat tieoaalde groepen - in het verleden bij elkaar behorend of intensief sa menwerkend thans on verzoen: ijk uit elkaar gaan en soms eikaars bUters'e tegen-standers worden. Men ziet dat in de Hervormde Kerk. maar niet alleen daar. het valt ln de hele Nederlandse samenleving te signaleren. Ds. F. H Landsman, secretaris-generaal van de hervormde synode, definieerde de ker- kelijke polarisatie als een „tegenstel- I ling tussen degenen, die het evangelie opvatten als een maatschappij-kriti sche boodschap en hen, die menen dat. het alleen om de boodschap der beke- ring gaat". In de politiek zijn soortge lijke scheidslijnen te herkennen, ook daar leidt de polarisatie tot een schei ding der geesten Het polarisatieproces gaat samen met allerlei begripsverwarringen. Zo worden in sommige politieke discussies begrippen gehanteerd, waar aan de deelnemers in de loop van he' gesprek verschillende betekenissen blijken te hechten. Het bemoeilijkt het zoeken naar overeenkomsten en bevor dert de polarisatie in sterke mate. Aan hangers van radikale opvattingen wil len als regel oude begrippen openbre ken en er nieuwe waarden in brengen. Termen als 'vrije wereld', 'democra tisch bestuur' om er enkele te noe men zijn niet langer meer als slui tende definities te gebruiken. Zo was in het gewone of laten we zeggen- het oude spraakgebruik 'tolerantie' een woord, dat als positief werd ge voeld. In een moderne discussie even wel staat dat allerminst vast. sommi gen bedoelen namelijk met tolerantie een ondeugd, een weinig aantrekke lijke verdraagzaam heid. die bij het be staande systeem be hoort en tegenstan ders inkapselt. Men kom: dan me- ce toevoeging 'repressief', de repressieve tolerantie, de verdraagzaamheid die onderdrukt. Een ander voorbeeld: ge weld. Wanneer deelnemers aan een dis cussie er van uit gaan. dat geweld af keurenswaardig is en het woord in die zin dan gebruiken, kan dat tot misver standen aanleiding geven. Er zijn im mers ideologen die geweld uitsluitend verwerpen als het wordt gebruik; door de gevestigde orde. Zij achten het ech ter volledig verantwoord als er een nieuwe maatschappij mee wordt ge vestigd. Structureel geweld (afkom stig van de gevestigde orde) tegenover revolutionair geweld (de overgang naar een nieuwe maatschappij). De polarisatie in Nederland is de laatste jaren in een stroomversnel ling gekomen, maar het proces is al jaren geleden begonnen, eerst bin nen bestaande verhoudingen en opvat tingen. later over deze grenzen heen. De VVD heeft bewust of onbewust nu al weer vele jaren geleden dit- proces op gang gebracht: zij sloot vooral na het laatste kabinet-Drees een samenwerking in één kabinet tussen VVD en PvdA uit en stelde daardoor de confessionele partijen voor de keus om óf met de PvdA óf met de WD te regeren. In feite bestaat deze situatie nog, zij het dat dit jaar de PvdA de lijn in alle scherpte trok: zij wenste alleen te regeren op basis van het ont- werp-regeringsprogram PvdA, D'66 en PPR. Sinds die eerste polarisatiever- schijnselen, na de kabinetten van óe 'orede basis, is het Nederlandse poli tieke bewustzijn sterker naar buiten gericht.: de derde wereld. Zuid-Ameri- ka. Vietnam, rassenvraagstukken vroe gen ae aandacht, waarbij bleek dat bij allerlei groepen m diverse partijen (en daarbuiten) gelijke denkbeelden be stonden. In mindere mate geldt dat ook voor bepaalde binnenlandse pro blemen zoals milieu-verontreiniging, woningnood enz. Men weet zich ten aanzien van deze problemen 'geënga geerd', men voelt zich er rechtstreeks bij betrokken, een engagement dat in de kerken nog wordt onderstreept om dat het moderne theologische denken zich meer met het leven-nu bezig houdt dan met het leven-hierna. Zo is de groep ontstaan, die om met ds. Landsman te spreken Tiet evangelie opvatten als maatschappijkritiek*. De polarisatie in Nederland is vooral politiek nog lang niet af gelopen. de symptomen wijzen eer der op toeneming dan op verminde ring. Sommigen juichen dat toe. An deren zeggen er weliswaar tegen te zijn. maar werken op hun beurt de polari satie in de hand door in discussies on verwijld de tegenpool te verdedigen. Zo ontstaan zwart-wit-schema's, tegen woordig met. een mooi woord als 'con flictmodellen' aangeduid, die in geen enkele opzicht een oplossing geven. Een voorbeeld van dit zwart-wit sche ma is het kabinet-Biesheuvel: het kwam tot stand omdat het polarisatie proces deelneming van de PvdA aan de regering onmogelijk maakte. Sinds de miljoenennota is wel duidelijk gewor den hoe betreurenswaardig het is, dat de grootste partij in het parlement geen regeringsverantwoordelijkheid draagt. Nederland zal echter met een voortgaande polarisatie rekening moe ten houden, met alle gevolgen vandien: scherpe tegenstellingen, felle debatten, begripsverwarring en wat dies meer zij. Geen makkelijke basis voor de zo vaak gevraagde politieke vernieuwing. De Nederlandse samenleving krijgt zonder twijfel in de komende jaren met vele 'polarisatie-conflicten' te ma ken. botsingen in letterlijke en figuur lijke zin. De zorg van de Hervormde Kerk. deze week door ds. Landsman onderstreept, zal lange tijd moeten voortduren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1