'Stichting Ongeboren Kind' krijgt Vlissingse subsidie Sas van Gent in teken van middenstandstentoonsteiling Complimenten bij huldiging Vlissingse wethouder Janse Concentratie jonge tongetjes in Oosterscheldemonding UITSTEKENDE VOORUITZICHTEN VOOR VANGST VAN TONG EN KABELJAUW Schooldekanen over STARTSUBSIDIE VAN 100 mavo •havo VEEL STANDS EN AMUSEMENT Schakel wmsmmsm V - v V!" iSïèlAi. 1,'J? Doorstroming OPROEP TOT VOLGEN VAN CHRISTELIJK ONDERWIJS VEROORZAAKT DEINING... „Klok dertig jaar terug" Wijkvereniging Nieuwland over bouw dorpshuis ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 TIEN RAADSLEDEN TEGEN VLISSINGEN Met veertien stem men voor en tien tegen, besloot de raad van de gemeente Vlissingen Vrij dagavond om de 'Stichting voor het Ongeboren kind' een eenmalige start subsidie te verlenen van 100,-. De meningsverschillen omtrent deze zaak lagen niet zo zeer in het bedrag als wel in het principiële vlak. Mevrouw M. M. Scheepers-Voet (CCP) had het in eerste instantie al wat vreemd ge noemd, dat het hier een particuliere instelling betreft, terwijl er och vol doende instanties zijn die ook der gelijke belangen behartigen. Deson danks wilde zij de stichting de sub sidie niet onthouden, hoewel zij het wel juist vond dat hel bedrag niet zo hoog was, daar men immers nog geen resultaten van de stichting had gezien. De heer E. de Priester (PvdA), spre kend namens een groot deel van zijn fractie, zag het nut van de stichting niet in. Hij meende dat de abortus, waar deze stichting zich tegen keert, al met vele waarborgen is omringd. De aanhef van de brief van de Stich ting noemde hij een stukje demago gie: "Hoe zou de wereld eruit heb ben gezien als de moeders van Rem brandt, Shakespeare, enzovoorts, abor tus zouden hebben laten plegen?" De heer De Priester kon dit ook om draaien. Hij kon ook namen noemen van mensen op wie de uitsnraak van toepassing zou zijn dat de wereld heel wat leed bespaard was gebleven als de moeders abortus zouden hebben laten plegen. Tegen het verlenen van de subsidie ver klaarde zich ook de heer J. M. Ban- nink (d'66). Hij motiveerde dit aan de hand van de statuten en de opstelling van de stichting. „Als deze subsidie wordt verleend, hoe staat de raad dan tegenover een eventuele subsidieaan- vraag van de stichting Stimezo?' vroeg de heer Bannink zich af. De heer A. van der Maas (rpcu) vond de subsidie eigenlijk veel te laag. De doelstelling van de stichting trok hem wel aan. „Het ongeboren kind kan de barricaden nog niet beklimmen", moti veerde hij. De heer F. K. P. Schets (pvda-ppr) tenslotte zag in de stich ting een soort tegenhanger van de „Baas in eigen buik"-actie. Wethouder I. Filius antwoordde op al, deze overwegingen dat het college van b en w zich had gedistancieerd van de vraag voor of tegen abortus. Het col lege was tot de conclusie gekomen dat er geen bezwaar bestond tegen een be scheiden subsidie, temeer daar het wel nuttig is dat een stem als die van de „Stichting voor het Ongeboren Kind" ook eens gehoord wordt. De meerder heid van de raad dacht er ook zo over. Jeugdwerk Eveneens met uitzondering van de i fractie van de RPCU had de raad er geen bezwaar tegen dat de cafes in de winterweekeinden tot een uur geopend mogen zijn. Het voorstel dat de detailhandelaren in de elektrotechnische branche hun winkels in de zomermaanden op maan- j dagmiddag geopend mogen hebben, werd goedgekeurd. Het speet de heer E. de Priester (pvda) wel dat derge-! lijke zaken nog in de raad behandeld moesten worden. „De middenstand moet eigenlijk zelf uitmaken -wanneer de winkels open zijn en wanneer niet", meende hij. Wethouder Filius zei dat standpunt geheel met hem te delen. Reuma Naar aanleiding van liet verlenen van een krediet van 7500- voor het lie-1 volkingsoiiderzock op tbc informeerde j de heer G. Huizing» (vvd) of er ook zon onderzoek kon plaatsvinden met! betrekking tot reuma en hart- en vaat- i ziekten. Wethouder G. J. Janse zei daarop dat een verzoek daartoe wei1 was ingediend, maar te laat om ge-1 realiseerd te kunnen worden. Hij sprak j de hoop uit dat het een volgende keeri wel zou lukken. I?e raad ging akkoord met het bestem mingsplan Waaigat, met het aanschaf fen van een seintafel ten behoeve van de brandweer, met het aanleggen van een voetgangersoversteekplaats in de Burgemeester Stemerdinglaan, met het slopen van panden in het ontwerp-be- stemmingsplan Westerzicht, met het verlenen van een krediet voor het slo pen van panden in de binnenstad, met een krediet voor herbestratingswerk- zaamheden, met de voorbereidingen voor de bouw van een aula op de be graafplaats te Oost-Souburg, met de aanleg van een toegangsweg naar de nog te bouwen Theo Thijssensschool, met het inrichten van het terrein rond de voormalige vismijn als parkeer plaats voor bussen, met een geldlening van f 3000,- aan de gymnastiekvereni ging 'Oranje Nassau', met de huisves ting van de jeugdorganisaties in Sou burg en met de geldlening aan de Stichting Sportbelangen Vlissingen voor verbetering van de staantribunes op het hoofdveld van het sportvelden complex aan de Irislaan. De raad ging akkoord met de begroting van de NV Sportfondsenbad Vlissin gen. Door het aftreden van de heren A. A. Gillissen (vd) en L. A. C. Soeters (d'66) als leden van de raad moest in enkele vacatures worden voorzien. Tot lid van de raad van beheer van het Sportfond- senbad werd benoemd de heer ir. C. W. Wo'ndergem (d'66). In het bestuur van de Stichting wijkcentrum Paauwen- burg verkoos men de heer G. Huizinga (vvd). Tot lid van de commissie van toezicht en advies voor het volkskre dietwezen werd benoemd de lieer ir. Wondergem en in de commissie voor bezwaarschriften algemene bijstands wet de heer Huizinga. Plaatsvervangend lid van de commissie voor georgani seerd. overleg in ambtenarenzaken werd de heer Huizinga. In de vaste commis sies van advies en bijstand werden be noemd de heer J. Verkerk (vvd) toe risme en detailhandel, drs. M. Braak fvvd) financiën, G- Huizinga (vvd) ruimtelijke ordening, de heer Wonder gem (d'66) onderwijs en culturele-, ieugd- en sportzaken en de heeer Hui zinga (vvd) economische zaken. Aan het begin van de vergadering wer den de beren Huizinga en Wondergem beëdigd als nieuwe leden van de raad, MIDDELBURG ln dc jaarlijkse' trainingsbijeenkomst van de Zeeuwse provinciale contactcommissie (sectie mavo) van de Nederlandse vereniging van schooldekanen hebben twee schooldekanen van de Prinses Juliana scholengemeenschap uit Dordrecht het onderwerp 'Aansluiting mavo-havo' on der de loep genomen. De heer W. de Koning deed dit als vertegenwoordi ger van het havo. de heer T. in 't Veld sprak als zijn collega van het mavo In hun betoog kwamen zij tot de conclusie, dat de aansluiting goed tot heel goed verloopt. Zij benadrukten vooral de noodzaak dat de kinderen vooraf moeten weten waar zi j aan toe zijn, ia verband met de binding door het vakkenpakket. De schooldekanen behartigen op de eigen school de belangen van de leer lingen bij de beroepskeuze en de keu ze van het studiepakket. Tijdens de jaarlijkse trainingsbijeenkomst wisse len zij ervaringen uit. De belangstel ling voor deze in de bovenzaal van de Middelburgse schouwburg gehouden trainingsbijeenkomst was bijzonder goed; voor de middagbijeenkomst, waarin de schooldekanen uit Dor drecht hun inleidingen hielden, waren ook de directeuren van de mavo- scholen in Zeeland uitgenodigd en col- lega's-schooldekanen bij het vwo-havo. Er bestond ook belangstelling van de] sectie Roosendaal. In de morgenuren werd het huishou delijke gedeelte van de agenda afge werkt. Tot secretaris van de provinci ale contactcommissie werd de heer T. Lemstra uit Goes gekozen. Hij volgt in deze functie de heer Van Belle uit Vlissingen op, die de provincie heeft verlaten. LOCO-BURGEMEESTER OPENDE 'EXPO SAS' De aankoop van de panden Hellehar- dierstraat 11 en 13 (het voormalige KMT-gebouw) kon geen goedkeuring vinden In de ogen van de fractie van de RPCU. Dit pand zal een bestemming moeten vinden in bet jeugdwerk, ter vervanging van de voormalige huis houdschool aan het Groenenwoud, die afgebroken moet worden. „We moeten niet voor sinterklaas spelen en afzien van de aankoop", meende de heer A. van der Maas (rpcu), die het hoven- dien. gezien de hezuïnïginesnlannen van de regering, maar een dure gelegenheid vond 130.000,-). De heer B. Kossen (ovda) sprak er zijn teleurstelling over uit dat het Vlissings- Ontspannings Centrum de huishoud school zou moeten verlaten, daar men er zonder meer op achteruit ging in accommodatie, terwijl ook de ruimte in het KMT-gebouw aanzienlijk minder is. De heer Bannink informeerde of er, voordat de huishoudschool wordt af gebroken, een nota kon worden opge steld waaruit zou kunnen blijken hoe de behoefte is aan accommodatie voor het jeugdwerk. Loco-burgemeester Ch. J. Gillissen Verschage noemde het onjuist om met bezuinigingen te beginnen bij de jeugd. Hoewel het college van b en w het ook liever anders had gezien, zit er evenwel niets anders op dan afbreken van de huishoudschool, daar dit reeds wettelijk is vastgesteld. Een jeugdnota stelde hij in het vooruitzicht. Met uit zondering van de heren Van der Maas en M. A. Kole (beiden rpcu) ging de raad akkoord met de aankoop van de panden. SAS VAN GENT Loco-burgemees ter W. II. M. Colsen heeft vrijdagmid-| dag de middenstandstentoonsteiling 'Expo Sas' officieel geopend. Hij decdj dit door het traditionele lint door te knippen. 'Expo Sas', waarvan de orga-j nisatie in handen is van de midden- standsvereniging 'Sas '70', duurt tot en met dinsdagavond 38 september. Naast de vele stands, die in de grote tent aan de Prinsenkade zijn inge richt, biedt 'Expo Sas' eeD gevarieerd' amusementsprogramma. Waarnemend burgemeester Colsen meende dat de tweede tentoonstelling die door 'Sas '70' wordt gehouden, een juiste weerspiegeling is van de inspanning van de Sasse middenstand. De heer Colsen benadrukte dat de middenstanders, in de toekomst n ten kijken. „Het is duidelijk dat ook! voor de middenstand een 'op dej plaats rust' ondenkbaar is, maar dat' vooral 'het timmeren aan de weg'! geboden is. De organisatie van 'Expo Sas' is een bewijs, dat 'Sas '70' als een goed vakman verder timmert." De loco-burgemeester wees er in dit ver band op, dat de middenstandsvereni ging door haar activiteiten tracht te bereiken dat Sas van Gent als koop stad veel en aantrekkelijke mogelijk heden te bieden heeft. „Dit streven gevoed door een bekoorlijk enthousi asme en uitgevoerd met een weldoend elan. verdient alle lof en zal. naar ik hoop en verwacht, ook zakelijke vruchten afwerpen." De heer Colsen meende dat het zeker aanbeveling ver dient om de tentoonstelling in de toekomst uit te breiden. „Het moet toch mogelijk zijn, om bij een volgen de organisatie ook middenstanders van de kernen Westdorpe en Philippi ne te betrekken. Waar het groeiproces van de gemeentelijke herindeling zich gestaag voltrekt, zie ik niet in, dat dit niet op uw terrein zal kunnen gebeu ren." De loco-burgemeester liet ook zijn teleurstelling blijken over het feit' dat deze maal de industrie niet op de 'Expo Sas' is vertegenwoordigd. „Het moet ook mogelijk zijn, dat een vol gende keer de Sasse industrie weer wel meedoet," zo pleitte hij. De heer W. Remery, voorzitter van 'Sas '70' beklemtoonde, dat de mid-. denstanders niet al te pessimistisch gestemd moeten zijn, voor wat de toekomst betreft. „Ondanks de vaak sombere berichten, moeten wij wel beseffen, dat de middenstand een be langrijke schakel is in het economisch verkeer." De heer Remery betoogde blij te zijn. dat men dit jaar in staat is geweest een 'Expo Sas' te organise ren. Hij zei verder, dat de Sasse middenstanders een bewogen jaar achter de rug hebben, waarin zich allerlei problemen hebben voorgedaan. De voorzitter sprak er zijn genoegen over uit, dat men deze problemen in samenwerking met het gemeentebe stuur het hoofd heeft kunnen bieden. Na afloop van het officiële gedeelte konden de genodigden waaronder burgemeester M. Christiaans van het Belgische Assenede en de schepenen van Zelzate een kijkje nemen in de grote tentoonstellingstent Vrijdaga vond werd het amusementsprogram ma geopend met een optreden van de boerenkapel 'De Betestekers.' Vana vond, zaterdag, is er een Vlaamse avond met het orkest 'Die Roselander' en Eddy Wally. Zondagmiddag komen Pipo de clown en Mamaloe naar Sas van Gent. Zondagavond volgt een dri ve-in show van Radio Noordzee met medewerking van de beatgroep 'Am sterdam'. Sandra en Andress komen maandagavond. 'Expo Sas' wordt dins dagavond afgesloten met, een optreden van de zangeres zonder naam. „NIET UIT ZIJN HUMEUR TE KRIJGEN" $$8$^ fpBmp mm -- 'il VLISSINGEN „De heer Janse is niet uit zijn humeur te krijgen". Dit was één van de complimenten die de Vlis singse wethouder G. J. Janse kreeg tij dens zijn huldiging voor het feit dat hij op 3 september precies 25 jaar' raadslid was. eerst van de voormalige, gemeente Souburg cn daarop aan slui tend (na de herindeling) van de ge-1 meente Vlissingen. De huldiging was ingelast in de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de raad. Dit niet op de agenda voorkomende punt van de vergadering werd ook bijgewoond door! echtgenote en kinderen -/an de heer! Janse, alsmede door echtgenotes van raadsleden en gemeentelijke functio narissen. Loco-burgemeester Ch. J. Gillissen Ver-j schage (burgemeester drs D. Roemers, had vrijdagochtend laten weten wegens ziekte niet aanwezig te kunnen zijn; j wel kwam mevrouw Roemers de jubi lerende wethouder feliciteren) -memo reerde in het begin van zijn toespraak de loopbaan van de heer Janse, die in| 1946 bij de eerste democratische ver kiezingen na de oorlog voor de CHU in de raad van de gemeente Souburg werd gekomen. Uit het feit dat de heer Janse reeds" op de jeugdige leftijd van 14 jaar zelfstandig in de handel was gegaan, concludeerde de loco-burge meester dat de jubilaris al vroeg was begonnen met het zelf ontwikkelen van initiatieven. Ook had de heer Janse altijd al blijk gegeven van een alge mene belangstelling, waaronder ook de CHU gerekend kon worden. „U hebt u altijd een gemeentebestuurder met hart en ziel getoond", meende de heer Gil lissen Verschage, die voorts wees op de vele zaken die de heer Janse in zijn Souburgse tijd tot stand bad gebracht (onder andere de purley pool). Na de herindeling van Walcheren stapte de heer Janse van het Souburgse college van b en w., waar hij sinds 1962 deel van uitmaakte, over naar dat van Vlis singen. De loco-burgemeester meende dat er in het Vlissingse college altijd een prettige samenwerking was ge weest, waarin de heer Janse een con structieve bijdrage in het beleid had geleverd. Zeer van pas kwam onder meer zijn uitgebreide kennis van Sou burg. Tenslotte wees de heer Gillissen Verschage nog op de vele nevenfunc ties die de jubilerende wethouder be kleedt. Een woord van waardering richtte hij ook tot mevrouw Janse, die op het gebied van het maatschappelijk werk overigens geen onbekende is. De loco-burgemeester besloot zijn toe spraak met het overhandigen van een cadeau aan de heer Janse: een ets, voorstellende een duinlandschap. De nestor van de raad, de heer J. J. Kempe, nam hierop het woord. „Een 25-jarig lidmaatschap van de raad komt tegenwoordig niet zo veel meer voor", merkte deze op. „Enerzijds gelukkig niet het oog op de doorstroming, maar anderzijds is het wel jammer dat som mige raadsleden er vroegtijdig mee moeten stoppen omdat het raadsweerk zoveel aandacht gaat vergen, dat men er geen tijd meer voor heeft." Zich bepalend tot de mens Janse, meen de de heer Kempe dat hij altijd zijn beste krachten had gegeven, eerst van de Souburgse en daarna voor de Vlis singse gemeenschap. Waardering had hij voor de vriendschappelijke verhou ding die er bestond tussen de wethou der en de raadsleden. Van de heer Kempe was ook de uitspraak dat de heer Janse nooit uit zijn humeur is te brengen, wat hij een uitzonderlijke ei genschap noemde. De steun die de wet-j houder bij zijn werk van vrouw en, kinderen ontving, vergat de heer Kern-1 pe niet in zijn toespraak te vermelden. Ter herinnering aan dit jubileum kreeg de heer Janse tenslotte het boek 'Zee land in beeld' aangeboden. De heer Kempe vertelde dat het nogal wat pro blemen had gegeven om dit boek te pakken te krijgen en dat men het ten slotte uit Amsterdam had laten komen. Het speet de heer Kempe dat op de omslag een foto van Middelburg was afgedrukt- Ook had het omslag niet de Meur van de partij die de heer Janse vertegenwoordigt. De daarop volgende, verspreking van de heer Kempe ver wekte wel enige hilariteit in de raad zaal: „Het is de kleur van de partij die ik helaas vertegenwoordig." in zijn dankwoord trok de heer Janse een vergelijking met de muziekvereni ging 'Vlijt en Volharding', die ook ju bileert. Deze vereniging, zo had de bur gemeester tijdens een vorige week ge houden receptie gezegd, had zich weten te handhaven in de i-aandelaf deling. „Als er afdelingen waren geweest voor wethouders, dan zou ik de vaandelaf deling nooit hebben gehaald", meende de jubilaris. Het wethouderschap had hem overigens altijd veel voldoening gegeven. Eerst had hij gevochten voor de zelfstandig heid van Souburg, maar na de herin deling had hij zijn best gedaan om con structief mee te werken aan het beleid van de gemeente Vlissingen. Over de vriendschappelijke verhoudingen die er bestonden merkte de wethouder op dat die wel van twee kanten moesten ko men. De heer Janse dankte tenslotte voor de vele bloemstukken die hij had gekregen en voor de geschenken. Nadat loco-burgemeester Gillissen Verschage. die overigens meende dat wethouder Janse een vaandel had verdiend, de vergadering had geschorst, werd de aanwezigen een drankje aangeboden; IJMUIDEN De vooruit zichten voor de tongvisserij op de zuidelijke Noordzee worden beter. Deze conclu sie trekken biologen van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek uit een groot scheepse inventarisatie van het jonge tongbroed, dat dit voorjaar op de Noordzee ge boren werd. Na 1969 blijkt nu ook het voorjaar en de zomer van 1971 vrij gunstig te zijn geweest voor de ont wikkeling van ei tot larve van deze voor de visserij belangrijke consumptievis. De afgelopen weken hebben de onderzoekingsvaartuigen van het visserij onderzoek in diverse Noordzeelanden: volgens interna tionale afspraak, een groot aantal steekproeven in hun kustgebieden genomen op de aanwezigheid van jonge tong, die dit jaar geboren is. De vangstmeldingen uit Frank rijk, Belgie, Engeland en Duits land bewijzen, dat 1971 als een zeer redelijk broedjaar voor de tong de vesserij geschiedenis in gaat. Een versterking van tong stand is van groot economisch belang, omdat een deel van de vangst tot nog toe slechts steun de op het zeer rijke broedjaar 1963 en een vrij redelijke geboor golf van deze platvis in 1964. De komende maanden zal het •grootste deel van de jonge tong, die in 1969 op de zuidelijke Noordzee geboren werd, de wet telijke maat van 24 centimeter krijgen. Ook deze jaarklasse gaat de komende jaren dus al een belangrijke rol in de vangstresul taten spelen. Een deel van de vangsten van de kottervloot is trouwens al van de jaarklasse 1969, waarvan een deel tot; nog toe nog ondermaats was. In ver schillende kustplaatsen heeft zich de afgelopen maanden trouwens een levendige illegale handel Ln deze ondermaatse tongetjes ont wikkeld, die moeilijk in zee kon den worden teruggezet. Het per centage ondermaatse tong in de vangsten zal nu snel dalen, om dat een groot deel van de jaar- klasse 1969 inmiddels de wettelij ke maat heeft bereikt. De snel- groeiers uit dat jaar waren de afgelopen maanden al consump tie-rijp. De laatste weken hebben de Nederlandse biologen grote concentraties jonge tong, die in 1971 geboren werd in de Zeeuw se- en Zuid-Hollandse kustgebie den en het Waddengebied aange toond. Deze baby-tongetjes zijn momenteel 6 tot 8 centimeter lang. In de mondingen van de Westerschelde en Oosterschelde zijn grote concentraties van deze jonge platvis ontdekt, die over twee jaar in de vangst komt. De RIVO-biologen verwachten, dat het optreden van enkele goede broedjaren achtereen, een be hoorlijke basis kan leveren voor de tongvisserij in de maaste toe komst. Het, zal dan echter ook zaak zijn, d« ionge vis te sparen. Kabeljaaw De vooruitzichten voor de garna len-vangst zijn nog steeds niet erg rooskelurig. De vangsten zijn het afgelopen jaar ver beneden de verwachtingen gebleven. De bi ologen zoeken een verklaring in de aanwezigheid van een ware kabeljauw-invasie in de Noordzee. De kabeljauw heeft in 1967 en 1968 redelijke broedjaren beleefd, maar in 1969 een record-jaarklas se opgeleverd. De afgelopen win ter hebben minstens 60 millioen tot 75 millioen gulden en kabel jauwen de kost in de zuidelijke Noordzee moeten opscharrelen Zij hebben daarbij de garnalen stand op dit gedeelte van de Noordzee, gedecimeerd. Een een voudige berekening leert, dat als elke kabeljauw per etmaal slechts luttele grammen garnaal verorberde, een totale hoeveel heid van zeker 3000 ton consump- tiegarnalen voor de vloot verlo ren ging. Het vroege verschijnen van kabeljauw op de kust voor spelt ook voor de komende win termaanden een nieuwe invasie van deze vraatzuchtige rovers. De gulletjes uit de jaarklasse 1967 en 1968 zijn inmiddels tot kabel jauwen van 80 cm lengte ge groeid. De exemplaren van de jaarklasse 1969 zijn al een halve meter en iets langer bij een ge wicht van zeker 4 pond. Ook in 1963 na de rampwinter is veel jonge kabeljauw geboren, die nu nog als ware kanjers van 20 tot 25 pond door de zeehengelaars aan de haak geslagen worden. De enige troost voor de garnalen- vissers is, dat 1971 een slecht broedjaar voor de kabeljauw was. Er komt dus het komende jaar wat minder jonge gul, die zich vooral tegoed doet aan de jonge garnalen. Voor de komende winter staan er dus nog mooie kabeljauwvangsten voor de vis sersvloot te wachten, maar ook de zeehengelaars zullen op de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse stranden op record-vangsten van deze smakelijke roofvis mogen rekenen. De grote kabeljauw-vangsten op de Westerschelde bewijzen, dat bet met de watervervuiling op deze zeearm met een grote zelf reinigende werking nogal mee valt. De randen van de stroom geultjes in de Schaar van Osse- nisse worden door de zeehenge laars als de beste stekken voor de kabeljauwkanjers beschouwd. Deze vis is ook in de pan van prima kwaliteit. Artikel in 'Hervormd Zeeaws-Vlaanderen' aanleiding OOSTBURG In de kringen van het Oostburgse openbare onder wijs is nogal wat deining ont staan over een artikeltje in het weekblad .Hervormd Zeeuws- Vlaanderen', geschreven door het bestuur van de christelijke natio nale schoolvereniging Tmmanuel'. In dit hervormd kerkblad van vorige week doet het schoolbe stuur een dringende oproep aan de lezers, om hun kinderen toch vooral het christelijke onderwijs te laten volgen. Het wordt met name betreurd, dat deze publika- tie juist in 'Hervormd Nederland' is opgenomen. Drs. H. P. Waalwijk, rector van de rijksscholengemeenschap Ko ningin Wiléhlmina te Oostburg, zei „wat vreemd te hebben opge keken", toen hij het artikeltje in het kerkblad las. „Zoiets hoort er bepaald niet in thuis. Zo'n blad heeft als taak om de mensen te verenigen. Door een dergelijke publikatie wordt dat bepaald niet bevorderd. De mensen moeten toch vrij zijn om uit te maken naar welke school zij him kinde ren sturen?" De heer Waalwijk voegde er aan toe, dat ook een aantal predikanten zich aan deze oproep van 'Immanuel' hebben geergerd. „Aan de andere kant kan ik er toch wel wat begrip voor hebben. De christelijke ma vo in Oostburg telt nu eenmaal niet zoveel leerlingen". De lieer D. Maliepaard, hoofd van de openbare lagere school in Oostburg: „Door dergelijke arti keltjes wordt de klok weer dertig jaar teruggezet. Het komt de ver houding tussen het openbaar en het christelijk onderwijs bepaald niet ten goede. We moeten juist naar een vorm van samenwer king toe. Het is niet de bedoe ling, dat er een concurrentiesfeer ontstaat". De heer Maliepaard heeft naar aanleiding van het gewraakte ar tikeltje contact opgenomen met ds. P. A. v. d. Vlught uit Terneu- zen, eindredacteur van 'Her- vromd Zeeuws-Vlaanderen'. Deze schrijft in dit bald van vrijdag 24 september: „Naar aan leiding van bet artikeltje van de CNS vereniging 'Immanuel' is mij gebleken, dat men in 'z wes ten publikatie van een dergelijk bericht toch niet zo op prijs stelde, 't Was waarschijnlijk be ter geweest gezien vroegere ervaringen in osn kerkblad geen publikaties op te nemen warme hoofden en koude harten van komen. „Er werd echter", zo schrijft ds. v. d. Vugt verder, ,anet grote nadruk om opname gevraagd. Onbekendheid met 'westerse' situaties was oorzaak van deze opname. Ik meende goed te doen deze aantekening te maken, ter verduidelijking van de situatie". NIEUWLAND Tijdens een openba re ledenvergadering die de wijkvereni ging Nieuw- en Sint Joosland op vrij dag 8 oktober belegt zal men zich onder meer gaan bezighouden met de financiële consequenties die zijn ver bonden aan de bouw van het dorps huis. De totale bouw- en inrichtingskosten van het dorpshuis annex gymnastiek- gebouw bedragen ƒ471.950,-. Van dit bedrag moet de gemeenschap Nieuw en Sint Joosland zes procent oftewel ƒ27.500,- op tafel leggen. De vergade ring begint om half acht. Van negen tot half elf zal er een gesprek plaats vinden met vertegenwoordigers van b. en w. over belangrijke Nieuwlandse aangelegenheden Vergadering VVV De vereniging voor vreemdelingenver keer te Groede houdt op maandag 27 september de algemene najaarsverga dering in hotel Hoogeveeen. De bij eenkomst begint om 20 uur. Op de agenda staat de behandeling, van de o van de streek-VW i-Vlaanderen. BEROEPINGSBERICHTEN NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Hemelum T. W. Dekker te Rotterdam; te Harlingen toezegging P. van de Veer te Muijderberg. Be dankt voor Ridderkerk toezegging J. P. van Roon te Katwijk aan Zee. CHRISTELIJKE GEREF. KERK Een tweetal te Zaandam G, Leender- tse te Zwijndrecht en W J. Quist te Opperdoes. KRABBENDIJKE WINT SPELREGEL WEDSTRIJD VOOR B-JUNIOREN SAS VAN GENT Vrijdagavond werd ln Sas van Gent de finale van de voet bal-spelregelwedstrijd voor B-junoiren georganiseerd door de scheidsrechter commissie district Zuid I, gehouden. De teams van de verenigingen Krab- bendijke, Middelburg en Corn Boys uit Sas van Gent streden om het kam pioenschap voor Zeeland. Elk districtskampioensteam bestond uit vijf man, waarbij iedere individue le deelnemer in totaal drie vragen moest beantwoorden. Winnaar werd het team van Krabbenaijke met 24 punten. 2 Corn Boys (23 punten), 3 Middelburg (22 punten). Verder streden in Sas van Gent de winnaars uit de voorronden voor hec persoonlijk kampioenschap Persoon lijk kampioen werd Noordhoek (Wis- senkerke), 2 Verstraate (AZW), 2 Roelse (Middelburg).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7