Belgische actiegroep in het offensief tegen sekshoetieks Bescheiden viering jubileum wethouder Blommaert te Hulst 4 Seksboetieks in grensdorpen bedreigen Belgit BETERE CONTACTEN TUSSEN DE GEMEENTE N SPORTRAAD HULST Najaarsconcert van Rotterdams Filharmonisch Orkest te Goes X)iesi)|£^*os rev KUNST IN Feest-concert van St Caeciliakoor en Excelsior-orkest FAMILIE- BERICHTEN Gewonde bij een frontale botsing Meer buitenlandse werknemers naar Zeeland Free-jazz in 'De Beuk' Fons Jansen met 'Kwartetten' in ZuidJandtheater ZEELAND MOVlMCfALI ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 PRIKKELLECTUUR ALS (S)EXPORT ARTIKEL GENT - SLUIS Het gaat de exploitanten van seks- boetieks in de Nederlandse grensgemeenten aardig naar den vleze nu ze hebben ont dekt dat er in Belgie een grote markt open ligt voor de afzet van de prikkellec tuur uit hun winkeltjes. De interieurs van de shops ver tonen vaak het beeld van een drukke slagerswinkel op za terdagmiddag: de klanten staan er in de rij te wachten tot ze aan de beurt zijn. Voor zeker tachtig procent zijn de klaten van Belgische afkomst. Gelet op deze gro te klantenbinding zijn de ar tikelen dan ook 'Belgisch ge prijsd'. Dat alles verdriet een in Gent zetelend actiecomité zeer, want men vreest dat de Belgische markt spqgdig zal zijn overspoeld met pornografisch materiaal dat bij stapels van vele duizenden exemplaren tegelijk de grens over wordt gesmokkeld Overi gens: eigenlijk is er nauwelijks sprake van een op klandestiene wijze binnenhalen van de sexlec- tuur in Belgie want er bestaat geen enkele vorm van controloe op dit gebied aan de grens. En daarover is de Gentse actiegroep nog het meest ongerust. In een A.ziiegroep te Cent JK\T Eer- zCtlegriJep van Jop vrea in Geai Is scnmiresi óv-. r ïnetvEwviif: iapRrt van porat» T»f>s-.-he !c"c;=m.- vaste£i Neder- MvL 1st sper? brief. die is 4<w- r>i:iard aan diverse flöktóc in famies de cr«rft de gssr ho&ëing V3H ér Belgische ert-vblerttikr asteriirites. v«asr- i-tl m«;diSv dat au1; p&r- «paGsch materna: -.•>!* e'adfi: aio's er.^hisvdrrti "de Belgische plósecsitrs kaïiöva voorbijrijden -ewalerè -.ia? p«;.s?gr.'i -n-st r.-> vrs in soutier. .naroep - 3 r>ian atv - ,u Uit de PZC van 18 september. open brief aan diverse officiële instanties heeft de groep de laks heid van de gerechterlijke autori teiten voor wat betreft de import van pornografisch materiaal aan de kaak gesteld. Enkele alincas uit de open brief: 'Gewetenloze pornografen-schat- tendelvers in Belgie zijn volgens onze informaties van plan met medewerking van sexhandelaren een grootscheeps offensief op de Belgische markt te doen. De door ons gecontacteerde personen ver klaren dat welbekende Belgische porno-promotors regelmatig in de Nederlandse sekszaken in de Vlaamse grensgemeenten worden opgemerkt. Zij slaan daar hun voorraden in en rijden vervol gens ongehinderd de Belgische toldiensten voorbij Alle bewerin gen ten spijt wordt er op deze gang van zaken niet de minste controle uitgeoefend. De actie geeft, aldus dc brief, blijk van een handige commercialiteit wel ke haar geldhonger verbergt ach ter slogans als vrijheid, vrije me ningsuiting. taboe-afbraak en sexuele ontvoogding Dat het in werkelijkheid gaat om het zoda nig conditioneren van deze hoog geprezen vrijheid, dat. de lezers een willoos consumplieobject worden met de morele aftakeling van dien, beseffen de mensen niet. Wat blijft er van de vrijheid nog over wanneer elke weerbaar heid door ongebreidelde sexafwij- kingen is vernietigd'. Tot zover de brief. In zijn kan toor te Gent zegt Achiel Buijst, voorzitter van het actiecomité en samensteller van het schrijven: 'Als u in Slui s of in Putten of eigenlijk om het even in welke gemeente aan de grens gaat kij ken waar sexboetieks zijn dan zult u daar zaken zien die niet door de beugel kunnen. Wij stel len ons op het standpunt dat Vlamingen die woonachtig zijn in gemeenten die aanpalen aan de Nederlandse gemeenten eigenlijk tegen hun wil onder druk worden gezet. En dan denk ik vooral aan de kinderen, die de dupe worden van die praktijken. Ik heb het persoonlijk gezien. In Putte was dat. Ik kwam uit Nederland en zag daar vlak bij de grens twee sexboetieks naast elkaar. Voor de etalages stond een groepje deels Nederlandse, deels Belgische kin deren waarvan de leeftijd vari eerde van acht tot twaalf jaar met de neus tegen de ruit ge drukt. Wanneer Vlaamse kinderen de mogelijkheid hebben om zon der de minste moeite in porno grafische winkels in Nederland plaatjes te gaan bekijken die werkelijk immoreel zijn en die vast en zeker niets te maken hebben met de sexuele voorlich ting dan moet daar wel op gerea geerd worden. Wij doen dat nu vanuit Belgie' Aldus de heer Buijst. Hij zegt het verder maar moei lijk te kunnen begrijpen 'dat grensgemeenten gelijk Putte en Sluis zo laks reageren tegen het oprichten van sexboetieks'. Het actiecomité overweegt nu om na der contact te gaan opnemen met de gemeentelijke autoriteiten in de grensdorpen. Maar eerst wor den de contacten die er bestaan met, de zusterorganisatie in Den Haag verder uitgebreid Het zal, zo zegt de heer Buijst zaak zijn de plaatselijke culturele en socia le organisaties wakker te schud den. Wij zullen de mensen niet HULST De contacten tussen de sportraad Hulst cn dc gemeentelijke overheid zullen worden verstevigd. Het heeft, zo bleek vrijdagavond tij dens de vergadering van de sportraad Hulst in het "Klein Patronaat' de afgelopen periode nogal eens ontbro ken aan samenspel tussen liet gemeen tebestuur en de sportraad. De tijdelijk wethouder voor sportzaken, de beer B. de Keyzer beloofde te» proberen verandering in deze situatie te bren gen. Hij deed deze toezegging naar aanlei ding van een pleidooi door de voorzit ter van v v Clinge „Het is noodzake lijk om de banden met de gemeente; strakker aan te trekken. Er wordt nog te veel over het hoofd van del sportraad gespeeld". Als voorbeeld haalde de heer Van der Kelen de moeizame pogingen aan, om de vv Graauw aan een nieuwe kleedaccom modatie te helpen „In deze zaak is de sportraad nooit gekend De ge meente heeft de oprichting van een sportraad destijds zo toegejuicht. Dan moet de gemeente ook pogingen on dernemen om de levensmogelijkheid van deze raad zoveel mogelijk te bevorderen".Het betoog van de heer Van der Kelen kreeg grote bijval. De heer De Keyzer („ik ben ook nog maar een nieuweling"), deed de toe zegging om de onderlinge contacten te bevorderen, „Hoe meer ik voor de sport kan doen. hoe liever het mij is", zo zei hij. De heer J. Everaard van de volleybal vereniging 'Taktika' werd gekozen tot nieuwe voorzitter van de sportraad) Hulst De voorzitterszetel was vrij gekomen in verband met het aftreden van de heer G. Boddaert. Deze hadi laten weten door zijn drukke werk zaamheden niet langer in staat te zijn de belangen var) de sportraad te be hartigen. De heer Everaard werd te vens gekozen op de vrijgekomen j plaats in de sportadviescommissie. In deze vergadering lichtte wethouder; De Keyzer de concept-verordening voor subsidies aan sportverenigingen toe. Dit gebeurde wel achter gesloten deuren. De leden van de raad hebben dit stuk nog niet eens gezien Het zou wat vreemd zijn. als ze dit uit de krant moeten halen'motiveerde de heer De Keyzer. fADVERTENTIE Biezelingsestraat 46 - Kapelle Tel. 01102-1907 een rijtje boekhandels van 'De Slechte'. aanzetten tot geweld. Dat is niet onze rol. Wij zijn er alleen voor een voorlichting op grote schaal van het volk Daar zijn we nu mee begonnen. Dat het nodig is. is volgens de Gentse actievoerder wel gebleken uit de grote toleran tie van sexboetieks in de Neder landse samenleving. "De mensen zijn werkelijk zeer laks gewor den. En ons de taak om die laksheid te doorbreken. Hoe we dat doen? Ach wel. door eerst en vooral de zachtzinnige middelen te gebruiken. Wanneer dat niet gaat, ja dan zullen de extremis ten. de relletjesjagers het moeten gaan opknappen Uit brieven en telefoontjes is ons al gebleken dat er andere maatregelen zullen komen als de regering niet in grijpt, zo zegt de heer Buijst geheimzinnig. Wij met ons comi té zullen echter alleen werken met de mogelijkheid die de wet ons biedt' Burgemeester mr Van den Beid van Sluis is burgemeester van een van die grensgemeenten' met druk beklante sexshops. Ook hier zijn het voornamelijk de Belgen die in deze winkels hun inkopen komen doen. 'Het zijn', zo zegt hij, .eigenlijk de Belgen die hier de sexboetieks in leven houden. Ik dacht eerlijk gezegd dat, de sexboetieks zo langzamerhand bevolking mag vertegenwoordigen, weet zich gesteund door dat vertrou wen." De heer Molthoff wees er op dat het I aan weinigen is gegeven om een j plaats te krijgen in een gemeenteraad „De omvang van de werkzaamheden! van het raadslidmaatschap, en vooral dat van het wethouderschap, neemt in onze gemeente nog steeds toe. Dit' werk goed te doen, eist de gehele, mens. De heer Blommaert heeft ditj aan den lijve ondervonden." stelde de heer Molthoff. Hij prees verder de- politieke eerlijkheid van de jubileren de wethouder. Namens de raad werd een schriftelijke gelukwens vergezeld, van een bloemenhulde, naar de heer) Blommaert gezonden. voorraadvorming van grote klantenkring. hun tijd wel hebben gehad. Het kan nog even duren, maar ik dacht dat het hoogtepunt wel was bereikt en dat over enige tijd geen droog brood in die hele sex zal zijn te verdienen. Zeker als het mogelijk wordt om Belgie af te grendelen. Burgemeester Van den Beid ziet niet veel heil in het plan van de Gentse 'ver ontruste oudets' om contact te zoeken met de autoriteiten in de Nederlandse grensgemeenten. Dit is geen zaak voor de burgemees ters. maar voor de justitie. Het heeft namelijk niet de minste zin. Als je niet tot een vervolging kunt komen heeft het ook geen zin om in te grijpen'. Overigens is de heer Van den Beid van mening dat men ook wel eens te overdreven benauwd kan zijn voor de zedenverwildering. NIET ZO'N VAART Ik dacht dat liet allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Deze dingen lossen zich vanzelf op. Dat is overigens al duidelük merkbaar. Bepaalde bladen zi.in ai aanzien lijk in oplaag gedaald. Zelfs de grote zoals Chick en Candy. Daar blijkt al uit dat de vraag niet meer zo groot is als die destijds GOES Het Rotterdams Filharmo- j nisch Orkest onder leiding van Jean Foumet geeft dinsdag in de Maria I Magdalenakerk te Goes het traditio nele najaarconcert. De bekende violis te Vera Beths zal aan dit concert haar solistische medewerking verle nen. Op het programma staan Canzo- na primi toni van Giovanni Gabrieli, Variaties over het St Antoni koraal, opus 56 a van Johannes Brahms en het concert in e. opus 64 voor viool en concert van Felix Mendelssohn- Bartholdy. Na de pauze staat de sym fonie nr. 39 in Es, K.V. 543 van Wolfgang Amadeus Mozart op het. programma. Het concert begint om half acht. AFVALWATER UIT BELGIE NOG NIET VIA AWL KANAALZONE TERNEUZEN Het dagelijks be stuur van de Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen (AWL) heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om Belgisch industrie water via de AWL te gaan lozen. De AWL probeert al enige lijd om de zuiderburen hij het leidingnet aange sloten te krijgen, mede ook omdat de maximumcapaciteit van de AWL-Iei- dingen nog bij lange na niet wordt benut. Na overleg met het ministerie van economische zaken, heeft het da gelijks bestuur van de AWL toestem ming gekregen om rechtstreeks met Belgische geïnteresseerden te gaan praten. Voorzitter D. J Oggel van de AWL deelde vrijdagmorgen tijdens een ver gadering van de raad van bestuur in het stadhuis van Terneuzen mee dat 'enkele mensen' door de AWL zijn benaderd. „Maar er is nog niets uit voortgevloeid en bovendien moeten we ook wachten op de nieuwe ge meenschappelijke regeling", aldus de heer Oggel. Bestuurslid L. F. S. de Meijer (Sas van Gent) wees er nog eens op dat de Belgische gemeente Zelzate gedeeltelijk haar riolering loost in het kanaal Terneuzen-Gent „Daar is door Nederland al over gere clameerd. Het wordt nu misschien een lozing via het Zwarte water op de AWL". vertelde de heer De Meijer. Hij! deed de suggestie om contact op te nemen met een internationale com missie, die de samenwerking op het gebied van onder andere de infra structuur in de Benelux bekijkt. De raad van bestuur van de AWL heeft zich verder beziggehouden met het vaststellen van de definitieve hoeveel heden afvalwater over 1970 en de voorlopige vaststelling van de hoeveel heden afvalwater in 1971. Volgens de berekeningen zal er in 1971 bijna acht miljoen kubieke meter vuil water door de leidingen van de AWL vloei en. Door het. bestuur werden drie schadeclaims totaal bijna 1000) toe gewezen. Vijf verzoeken om schade vergoeding werden afgewezen, waar onder dat. van de heer A. Roegiers te Assenede. De schade die deze Belg claimde betrof gewassen die op een stuk grond van de AWL zelf staan. Het. kerkbestuur van de haar 100-jarig' bestaan vierende H. Martinuskerk te! Kloosterzande had voor het feestelij-1 ke openingsconcert van de viering vrijdagavond, twee ensembles uitgeno digd. Het publiek, dat de parochiekerk In redelijke mate bezette, kon kijken en vooral luisteren naar het St-Caecilia- koor uit Sint-Jansteen, en het mando line-orkest Excelsior uil Kruiningen. Het koor, onder leiding van Willem Bartz, nam maar liefst 20 zangstuk ken voor zijn rekening, allen echter van korte duur, en geschikt om zowel de liefhebber van klassieke koorwer ken als de minnaar van het wat lichtere genre niet onbevredigd naar huis te laten gaan. Het koor opende met het devoot gezongen ,Ave Maria' van Arcadelt. al direct daarbij een goede klankbalans en goede muzikale expressie-vaardig heid tonend. De zangeressen en zangers van St- Caeeillia bleven tot en met het laatste werk een homogene groep: een koor.! dat gelukkig nu eens niet suk kelde met te weinig mannenstemmen.! Zonder de alt- en sopraan-groepen te| kort te doen: dit koor toonde een tenor- en vooral bassengroep, die er zijn mocht. Zowel Psalm 90 van Sweelinck. als het bekende .Innsbruck, Ich muss dich lassen' en Den Uil Vivat' van Diepenbrock om er maar enkele te noemen gaven dit vocaal ensemble volop gelegenheid zich in de akoestiek van de kerk a capella uit te leven, op een beheerste manier overigens, die' ook voor de luisteraar een genot was. Het instrumentaal ensemble het mandoline-orkest Excelsior onder lei ding van B. Leijs wist zich vrij goed aan de grote akoestische ruimte, aan te passen. Alhoewel de mandoline en de aan haar verwante tokkelinstrumenteni niet tot de groep met de meest ex pressieve mogelijkheden behoren, moet van dit orkest worden gezegd, dat men de aanwezige mogelijkheden wel wist uit te buiten. 'Excelsior' leverde gedicïplineerd spel. en boven dien zo genuanceerd als maar moge lijk was. Het orkest opende met de ballet-suite Die Liebesprobe' van Mo zart, en voerde daarna .Ungarissche Skizzen' van Schmidt en .Ouverture in h-moll' van Wolki uit. waarvan Mozarl ons het beste aansprak. Samen met het koor werden de Bar carolle van Offenbach, het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi en het overbe kende Land of Hope en Glory ge bracht. i Liever hadden we dit kooT samen met een symfonisch bezet ensemble ge hoord, maar de eerbied gebied ons te zeggen dat de geringere mogelijk heden van een toldcelorkest in aan merking genomen de vertolkingen zeker niet onverdienstelijk waren. Hel publiek beloonde de uitvoerenden met een enthousiast applaus. In plaats van kaarten. Voor de zeer vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en voor het medele ven ontvangen na het over lijden van mijn lieve vrouw WILHELMINA VAN HERMON geboren Kervink betuig ik allen mijn hartelij ke dank. Inzonderheid de doktoren voor de geneeskundige be handeling en het verplegend personeel van het Gasthuis te Middelburg voor hun lief devolle verzorging. N. K. van Hermon Middelburg, september 1971 Statenlaan 70. Voor de vele blijken van be langstelling en het medele ven, ontvangen na het over lijden van mijn geliefde man en onze lieve vader, behuwdvader en opa. de heer JOHANNES BERNARDUS GOEMAN betuigen wij allen onze har telijke dank. Uit aller naam. J. Goeman-de Visser Middelburg, sept. 1971. Vreedenburg 91. Voor de vele bewijzen van medeleven, ontvangen na het overlijden van onze lieve dochter en zuster JACOBA CONSTANTINA ZANDEE echtgenote van I'. A. Zwaanswijk betuigen wij allen onze har telijke dank. Fam. G. P. Zandee 's-Heer-Hendrikskinderen, september 1971. Onze hartelijke dank, ook namens onze kinderen, voor de vele felicitaties, bloemen en cadeaus, die we ter gele genheid van ons '25-jarig hu welijksfeest mochten ont vangen. Inzonderheid onze dank aan de mensen van 'De Zon' voor hun bijzonder meeleven. M. de Mey W. de Mey-Geelhoed Souburg, september 1971 Kanaalstraat Voor de vele bewijzen van medeleven, ons betoond na het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwdmoe- der en oma JOZINA POLDERMAN- JACOBSE betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, P. J. Pouwer-Polderman Mlddenmeer, sept. 1971. Havenstraat 24. MIDDELBURG Omstreeks negen uur vrijdagavond is op de Oude Vlis- singse weg een personenauto frontaal' in botsing gekomen met een autobus, - het Streekvervoer Walcheren. Het j ongeluk gebeurde toen de door de heer, J. J. van de V. uit Souburg bestuurde' auto, die in de richting van zijn woon-l plaats reed in een slip raakte. De auto kwam op het linkerweggedeelte te recht, waar op dat moment de door H. v. d. B. bestuurde autobus naderde. De heer Van de V. werd aan het hoofd gewond en moest met borst- en buikklachten per ambulance naar het! ziekenhuis te Middelburg worden ver voerd. De personenauto werd geheel vernield, de autobus beschadigd. I (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Zeeland lokt sind: enkele jaren in toenemende mate bui tenlandse arbeiders aan. Dat blijkt uit cijfermateriaal van c.r.m. over de bin- iicn- en buitenlandse migratie. Het zuidwesten van Nederland blijkt., in tegenstelling tot bijvoorbeeld Am sterdam. nauwelijks aantrekkings kracht te hebben op mensen uit Suri name en de Nederlandse Antillen. Uit de overzeese rijksdelen vestigden zich vorig jaar slechts 31 personen in Zeeland, tegen 400 vreemdelingen uit andere landen, voornamelijk uit lan den rond de Middellandse Zee. Sinds 1965 valt een toenemende pro gressie te constateren in de stroom buitenlanders naar Zeeland: van 150 in 1965, naar 333 in 1968 tot 431 in 1970. Ook uit andere delen van Nederland trekken steeds meer men sen naar het zuidwesten: in 1966 nog maar 502, in 1968 647 en vorig jaar al 1383. Voor 1965 trokken uit Zeeland meer mensen weg dan er van elders uit het land weer bijkwamen. HULST De gemeenteraad van' Hulst heeft vrijdagavond na afloop; van de raadsvergadering op beschei den wijze het 25-jarig wethoudersjubi- leum gevierd van wethouder J. A. Blommaert. Omdat de wethouder we gens ziekte al enige tijd uitgeschakeld is. beperkte men de jubileumviering tot een felicitatierede van burgemees ter P. J. G. Molthoff. \!s de heer Blommaert hersteld is van zijn ziekte, zal men zijn 25-jarig wethouderschap wat feestelijker herdenken. In een toespraak tot de raad, gingi burgemeester Molthoff uitvoerig in op de werkzaamheden die voor een raadslid tegenwoordig zijn weggelegd. „Het werk van een raadslid en van een wethouder is dankbaar, noch spectaculair," stelde de heer Molhoff. ..Maar evenmin als een goed gerespec teerde zaal: altijd etalage vraagt, be hoeft goed bestuur aanhoudend de uitstalling van tot de publieke verbeel ding sprekende prestaties." De burge meester benadrukte dat goed bestuur meer dan ooit inzicht in de werkeli,ik heid. een moderne kijk op een effi cient personeels- en materieelbeheer en een zo scherp voorziene en beheer ste taakstelling vraagt „Nog altijd wordt, de functie van het raadslidmaatschap, maar nog meer het wethouderschap het zuiverst gete kend als een typische vertrouwens functie." aldus burgemeester Molthoif. „Het is een functie waarin de belan gen van anderen, van allen, worden toevertrouwd, Bij de heer Blommaert' waren die belangen veilig en men; stelde in hem vertrouwen,, gedurende 25 jaar. Wie een kwart eeuw MIDDELBURG In het goed bezette zaaltje van het jongerencentrum De Beuk' (heel aantrekkelijk opgeknapt) was vrijdagavond op invitatie van Jeugd en Muziek het Zuidamerikaans# Frank Wright Quartet te beluisteren. Grillige saxofoonsprongen, soulvolle kreten van een door de sfeenrijk ver lichte ruimte wandelende, knielende, met zijn lichaam schokkende Frank Wright brachten het publiek, dat een uur geduldig had zitten wachten op de dingen die zouden komen, heel snel optemperatuur. Bobby Few (piano veelzijdig bewerkend), Donald Ganrett (elektrische bas) en Mohammed All (fantastische drummer) staken een muzikaal vuurwerk af dat zijn uitwer king niet miste. Onvermoeibaar, de glinsterend natte zwarte koppen met handdoeken drogend, speelden zij een lange avond him free-jazz, waarin Mo hammed Ali zich tot razernij opzweep te door zijn rijk geschakeerde ritmiek. Jeugd en Muziek, in het verleden al met succes sleutelend aan de vorming van een Zeeuws jazzpubliek, schoot deze avond wel heel raak in de roos. TERNEUZEN Voor een uitverkocht Zuidlandtlieater trad vrijdagavond ca baretier Fons Jansen op met zijn pro gramma 'Kwartetten*. Het werd een voorstelling die goed werd ontvangen. Zijn liedjes werden op de piano begeleid door Frans Oudhoff.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4