PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND ZET 105 RUSSEN LAND UIT 9 Raad Vlissingen: in principe zestig woningen voor de dorpskom Ritthem Betrokken bij spionage en sabotageplannen MAATREGELEN STRENGER BIJ SMOG-AANVAL Topman KGB liep over Belgen naar de stembus Steun voor inkomensplan NVV-voorzitter Verdere beperking risico kernoorlog Nationaal zeehavonplan Vandaag in de krent... IN TEGENSTELLING TOT CONCLUSIE B EN W 214e jaargang - no. 225 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RG SE, VLI SS IN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 september '71 56-60. !«l. 5144 I Grote Markt 2. tel. 6140 Ikt.t ..4 6256. 4 Minister Stuyt: ROTTERDAM (ANP) Bij een volgende smog-aanval in het Rijnmondgebied zullen strengere maatregelen worden genomen. De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr L. B. J. Stuyt, overweegt onder andere een omlegging van het verkeer en het terugdraaien of geheel stilleggen van de produktie van bedrij ven, die in ernstige mate tot de luchtvervuiling bijdragen. Dit zei de bewindsman vrijdagmiddag na afloop van een bezoek aan de centrale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond in Schie dam waar vrijdagmorgen waarschu wingsfase twee weer werd ingetrok ken. Voorts deelde hï.j mee dat de regering niet zal aarzelen de grote vervuilers flink aan te pakken. Dit zou beperking van de produktie van sommige bedrijven kunnen betekenen en in het ergste geval zelfs sluiting van de fabriek. De minister, die nog voor het einde van dit jaar de wet op de luchtverontreiniging van kracht wil laten zijn, zal daardoor in staat wor den gesteld een groot aantal vervul Iers gemakkelijker aan te pakken. De saneringscommissie, die vorig jaar door de voormalige staatssecretaris Kruisinga werd ingesteld, krijgt, zo beloofde de minister, op zeer korte termijn een wettelijke basis. Op deze wijze zal de commissie haar werk zaamheden beter kunnen uitvoeren en een bredere taak krijgen. Minister Stuyt kondigde vervolgens, aan, dat hij een reeks bezoeken gaat afleggen aan Rijnmondgemeenten ter bespreking van de grootste problemen op het gebied van de milieuvervuiling. Tenslotte deelde hij mee, dat de rege ring een extra bedrag van vier mil joen gulden heeft uitgetrokken dat zal worden besteed aan onderzoek op het terrein van de milieuhygiëne. Deze en nog vele andere maatregelen, waar-! onder intensief contact met de bedri.il ven zelf, zullen in snel tempo worden verwezenlijkt. De minister was opti mistisch over de vorderingen en zag Zie slot pag. 3 kol. 7 NU OORVIJG VOOR BRANDT MUENCHEN (DPA) Bondskanse lier Willy Brandt heeft volgens oogge tuigen tijdens een bezoek aan het comité da1 de Olympische Spelen in Muenclien organiseert, van een jonge man een oorvijg gekregen. „Dat is voor de politiek jegens Oost-Europa" riep de dader, de Ut!-,jarige Westberlijn- se student Viktor Rnediger Gislo, uit. De man werd c-nmiddeilijk door de politie overweldigd en weggevoerd. Zichtbaar onthutst zei Brandt. „Laat hem, laat hem". De bondskanselier had juist voor het i gebouw vragen voor een televisie-uit- zending beantwoord, toen hij d? klap! kreeg. Brandt is met de eerste bondskanse-i lier die in het openbaar een oorvijg! kreeg. Zijn voorganger Kiesineer kreeg in november 1968 op een verga dering een klap van Beate Klarsfeld, die hem zei dat hij een Nazi-verleden had. MiiNCHEN: Gislo rechtswordt weggevoerd per politieauto. LONDEN' De Britse regering heeft niet minder dan 105 Rus sische diplomaten en andere functionarissen wegens spionage- activiteiten uitgewezen. Hiervan zullen 90 binnen twee weken uit Londen moeten vertrekken. De overige 15 Russen die zich op het moment in hel buitenland bevinden en visa's bezitten waardoor ze Engeland weer kunnen binnenkomen zullen niet meer mogen te rugkeren. Voor een massale uitwijzing zoals deze bestaat er geen precedent. genoten bij zich om zowel spionage als sabotage te bedrijven. Naar de aard van deze sabotageplan nen kan men slechts gissen maar het feit dat zij bestonden werpt een schril licht op de Moskouse geestesgesteld- heid. Paradox Ml De genoemde Sowjet-vertegenwoordi- gers, verhonden aan de Russische am bassade in Londen en medewerkers van een aantal Sow.jet-instellingen in de Britse hoofdstad zoals de perma nente handelsmissie, liet Londense fili aal van de Moskouse arbeidersbank. Aeroflot. Intourist en liet Russische houtagentschap. waren niet alleen spi onnen maar ook betrokken bij sabo tageplannen. Dit laatste is wellicht ook het geval geweest bij de Sowjet-spionnen die vroeger uit Engeland zijn gezel, maar het is de eerste maal dat zulks offieïe- eel wordt toegegeven. De opzienbarende mededeling van het Foreign Office, he: Britse departe-: Daar tegenover staat echter dat. hoe- In de aid de memoire waarin het Foreign Office de uitwijzing van de Russen aankondigt, wordt dan ook met bitterheid de paradox vastgesteld tussen liet Russische verlangen naar een conferentie over de Europese ligheid en de schaal van de Sowjet- spionage gericht tegen Kngelands vei ligheid. De Britse regering zegt dat zij een einde aan deze tegenstelling gemaakt wil zien voor het begin van de voor bereiding voor een Europese veilig heidsconferentie De consequentie van de uitwijzing Is dat. zoals altijd in zulke gevallen het totaal van in Engeland geaccrediteer de Sowjet functionarissen zal worden verminderd met het aantal Russen dat uit. het land wordt gezet. Dit betekent een geweldige aderlating voor de Russische ambassade en an dere Sowjet-instellingen in Londen. Scholier tijdens gymles overleden MOERDEN (ANP) Een leerling van de christelijke F. Kalsbeek-mavo in Woerden, tie U-jarige Leon Schou ten, is vrijdagmiddag tijdens de gym les onwel geworden en spoedig daar na overleden. De jongen kreeg tijdens het gym-uur bij een balspel een bal tegen de borst. Even later klaagde hij over inwendige pijn en ging even zitten. Spoedig daar na geraakte hij buiten bewustzijn en overleed op weg naar het ziekenhuis. De artsen konden geen duidelijke doodsoorzaak vaststellen. el de omvang van de Sowjet-ambas- sade in november 1968 naar aanlei-; ding van de spionage ten behoeve van! de Sowjet-Unie uitgevoerd door de RAF-sergeant en chef technicus Brit ten, die 21 jaar gevangenisstraf hier voor kreeg, werd ingekrompen, hetj aantal in andere categorieën in Enge land werkzame Russen voortdurend is j gegroeid. Het totaal bedraagt thans 550, het hoogste aantal Sowjet-functio- ment van buïtenlanse zaken, kwam vrijdag in de late middag, nadat reeds eerder op de dag bekend was gewor den dar een topfunctionaris van de' KGB, de Sowjet geheime politie, naar: Engeland was uitgeweken. Dit is wellicht reeds drie maanden j geleden gebeurd hoewel de autoritei-1 ten het tijdstip verzwijgen. Dankzij de informaties en de docu- menten die deze overloper bij zich! narissen in enig westers land inclusief had met inbegrip van plannen voor dej de Verenigde Staten, doch de Vt infiltratie van Sowjet-agenten die sa- de Naties met meegerekend botage moesten uitvoeren, konden de Sowjet-spionnen worden ontmaskerd, iets wat de Britse contra-spionage dienst op haar eentje nooit zou heb ben klaargespeeld. Er wordt niet ge zegd welke diplomaten op de lijst van uitwijzing staan maar alleen dat de Sowjet-ambassadeur en de zaakgelas tigde er niet bij betrokken zijn. Het is inderdaad een enorme vangst ongekend in de analen van de ontdek kingen van Sowjet-spionnen in het buitenland. De KGB-man die er de brui aa-n gaf had stapels instructies voor zijn land- V^renig Brieve n De Britse miinster van buitenlandse Zie slot pagina 9 kolom 6 PREMIER EYSKENS Kabinet-Eyskens treedt af (Van onze correspondent) BRUSSEL Belgie krijgt vervroegde verkiezingen: premier Eyskens en vi ce-premier Cools hebben koning Bou- dewijn voorgesteld de kamers van volksvertegenwoordiging te ontbinden. Dit regeringsbesluit kwam wel zeer onverwacht, nadat de eerste minister eerder op de dag met nadruk had verklaard dal de regering niet aan aftreden dacht en ook niet over een voorgenomen bezoek aan de koning voorgenomen bezoek aan de koning had gesproken. De ontbinding van het parlement is de voorlopige climax van een geduren- j de de laatste snel verslechterde ver houding tussen de regeringspartijen-1 de socialistische BSP en de christer. j democratische CVP. Edmond Lebur- ton, voorzitter van de BSP. heeft donderdag in feite de regeringscoalitie, doen ontploffen door in een interview voor een Franstalig weekblad te ver klaren dat hij de CVP wegens her-, haald negeren van afspraken beu was. Overigens heeft premier Eyskens! verklaard, da: de regering met een twist tussen de partijen niets had uit' te staan. De Belgen zuilen op zondag 7 novem-l ber nieuwe volksvertegenwoordigers kiezen voor senaat, kamer en provin ciale raden, terwijl 21 november nog: gestemd wordt voor de vertegenwoor-1 diging in de Brusselse agglomeraties. VOOR IEDEREEN GELIJK BEDRAG ALS WERKELIJKE INKOMENSVERBETERING DEN HAAG Een plan van NVV-voorzitter drs H. ter Hei de, een gelijk bedrag voor ieder een als werkelijke inkomensver betering te geven naast een ver hoging van alle inkomens Vermeer EEN VERMEER van het Amster damse Rijsmuseum, uitgeleend aan het Brusselse museum voor Sohone Kunsten, is donderdag nacht uit zijn lijst gesneden en verdwenen. (Pag. 3). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5 en 7. Binnen en buitenland op pa gina 1, 3 en 9. Sport op pagina 10, 11 en 21. Radio en tv op pagina 23. Financiën op pagina 25. En in de Pag. 15: Afbraak Breezand: dra ma van ambtelijke zorg vuldigheid. Pag. 16: Paul Harris onthult in een nieuw boek achter gronden over piratenzen ders. °ag. 17: Letterkundige kroniek van Hans Warren: Pop- praet. Pag l'J- Pralen met 'Prutske'. bij de 100ste geboortedag van Stijn Streuvels; Stemmen uil de Kerken. °ag. 21. Dammen, schaken, brid- ae. vuzzel en culinair krachtens de stijging van het! prijsindexcijfer, heeft vrijdag op de verbondsraadvergadering in Scheveningen in principe de goedkeuringen gekregen van de aangesloten vakbonden. voorwaarden moeten worden gefor-j plaats van procenten. Er zullen echter' muleerd voor de voorgestelde metho de van inkomensverbetering, die over-j igens volgens drs. Ter Heide een bij drage levert aan de beteugeling van| de inflatie. Ook gaven de bonden lnin fiat aan de suggestie van het overlegorgaan van de vakcentrales, 10 pet van de inflatiecorrectie (is 200 miljoen) te bestemmen voor structurele verho ging van de AOW en 40 pet voor de' woningbouw. Groenevelr verklaarde, dat de over heid duidelijk moet maken „wat zei wil doen met wat wij niet zullen gebruikend, dat de overheid een uit spraak moet doen over het toekomsti ge investeringsbeleid en dat er afspra ken dienen te komen om ook de hogere inkomensgroepen een adequate bijdrage te laten leveren. j 1 Het plan van de NVV-voorzitter.. r OOrWQQrdPfl door hem nadrukkelijk persoonlijk ge lanceerd, gaat thans discussiepunt, vormen in de beleidsorganen van de] centrale en de vakbonden. Ook wordt! contact opgenomen met NKV en CNV. Het plan van Ter Heide was, zo| bleek uit reacties, in eigen kring nog niet besproken. Daarover bestond dan ook enige ontevredenheid. De grafische bond had nog de mees te reserve tegen het plan. omdat deze het zeer de vraag acht of de leden wel zo gelukkig met de meuwe opzet zullen zijn. De bouwbond wees er op. niets te voelen voor openbreking van de onlangs voor twee jaar afgesloten CAO. De metaalbond zit ook moeilijk, omdat op het ogenblik de onderhande- j lingen lopen met Philips. Bij dezei bond was over het beginsel .centen in plaats van procenten" echter al een discussie aan de gang. zodat het de metaalbond niet moeilijk viel op de i ingeslagen weg thans in een veel bre-[ der verband verder te gaan. Zie slot pag. 3 kol. 5) Russisch-Amerikaanse overeenstemming WASHINGTON (RTR) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn het eens geworden over maatregelen ter bemerking van het risico van een kernoorlog bij ongeluk en over maatregelen ter ver betering van de 'rode lijn* tussen Washington en Moskou, aldus, heeft het Witte Huis vrijdag bekendgemaakt. Volgens het Uitte Huis heeft presi dent Nixon twee overeenkomsten goedgekeurd, waarover door de Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie is beraadslaagd op de conferentie over beperking van de strategische kernbe wapening (Salt-conferentie), die zo juist in Helsinki is besloten en op 15 november in Menen wordt voortgezet. De eerste overeenkomst betreft maar regelen ter vermindering -.-an de kans. op het mtbreken van een kernoorlog! tussen de VS en de Sowjet-Unie, de, tweede, die gedeeltelijk zal dienen ter uitvoering van de eerste, voorziet in] verbetering en modernisering van dej rechtstreekse verbinding tussen Was-| hington en Moskou, de zogenaamde] .rode lijn', die in 1963 tot standi kwam. De overeenkomsten zullen donderdag a s. in Washington getekend worden door de Amerikaanse minister va-r. buitenlandse zaken, Rogers en dien? Russische ambtgenoot Gromyko. *!et Witte Huis heeft voorts meege deeld. dal de overeenkomst aangaande beperking van het risico van een kern oorlog drieledig is: een plechtige be lofte van beide partijen te waken voor abusievelijk of ongemachtigd ge bruik van kernwapens: regelingen voor snelle communicatie als liet ge vaar van een kernoorlog zich voor doet duor dergelijke incidenten, of bij waarneming van niet-geidentificeerde voorwerpen donr vroegtijdige waar schuwingssystemen en kennisgeving vooraf van voornemens tol het inrich ten van bepaalde raketbases. FRACTIEVOORZITTERS STELDEN GEZAMENLIJK EEN NIEUWE MOTIE OP VLISSINGEN Ritthem krijgt er zo'n zestig woningen bij. In de vrijdagmiddag gehouden verga dering van de raad van de ge meente Vlissingen is een motie van die strekking met algemene stemmen aanvaard. Alleen de 4 wethouders wensten geacht tel zich in principe uitspreekt voor de uitbreiding van de dorpskom Ritthem met ongeveer 60 wonin gen. De tekst van de motie gaal verder: „In verband daarmee verzoekt zij hel college van b. en w.: a een aanvang te maken niet bet opstellen van een bestemmingsplan voor bedoelde uit breiding; b. gelijktijdig 'n onderzoek in te stelten naar de belangstelling om in Ritthem te wonen en te bou wen en de raad van de uitslag van dat onderzoek in kennis te stellen". Deze motie, die werd voorgelezen door de lieer G van Sluijs (ccp). was tol stand gekomen in gezamenlijk overleg! var. de vijf fractievoorzitters in dej Deze vijf fractievoorzitters hadden ook allen de motie ondertekend. Zoals bekend, is deze motie geheel in1 tegenspraak met de gedachten die b en w. over Ritthem hebben In de op 13 augustus gehouden vergadering va-n de raad was de nota aan de orde geweest waarin b en w tot de con clusie komen, dat voor Ritthem ge srreefd moet worden naar bebou wingsmogelijkheden op beperkte schaal mede ter vervanging van onoe woonbaar te verklaren c q. in verval] verkerende woningen. Het bleek toen' ook al dat de raadsleden zich niet met deze conclusie konden verenigen Er werden twee moties ingediend- Een motie van de heer E. de Priester om een gedegen onderzoek naar de] belangstelling om in Ritthem ie wo-| nen en te bouwen in te stellen, werd toen met negen stemmen voor er. vijftien tegen verworpen. Een motie I van de heer Van Sluijs met het verzoek „de nodige maal régelen te, willen nemen om in de kom van' Ritthem tot een dorpsuitbreiding te geraken vooi ongeveer 200 inwoners"i maakte de zaak er niet eenvoudiger op. wan: de stemming eindigde 12-12. De reglementen schrijven voor dat in een dergelijk geval de motie in een volgende vergadering opnieuw aan ae orde moet worden gesteld Onvoldaan In de vergadering van vrijdag stelde aangenomen of verworpen in feite ook maar een onvoldaan gevoel geeft. Daarom hadden de vijf fractievoorzit ter zich rond de tafel geschaard om de kwestie onder ogen te zien Resultaat van deze bespreking was. j dat de heer Van Sluijs aankondigde zijr motie uit de vorige vergadering' :e zullen intrekken om daar de in, gezamenlijk overleg opgestelde motie voor in de plaats te leggen In deze motie zijn feitelijk de beide moties' uit de vorige vergadering samengevat. Zoals gezegd werd de nieuwe motie zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Loco-burgemeester Ch. J. Gillis sen Verschage (burgemeester drs D. Roemers was wegens ziekte afwezig voegde daar evenwel aan toe dat de finlster Drees gaat in de toelichting op zijn deze i'AZzfcweek verschenen begroting uitvoerig ln op de problems t;(.k van de zeehavenonlwik- 3 deling in zuidwest-Nederland, --- - zich vooral baserend op het laatste rapport van de rijksplanologi sche commissie, het zg. 'paarse boek". Op dit ogenblik is die studie zo onge veer de grondwet voor iedereen, die een beschouwing wil leveren over de zeehavenproblemutick: hoe lang dat zal duren is onbekend, want de afgelopen jaren is wel duidelijk geworden dat op dit gebied niets zo tijdelijk is als de invloed van bepaalde rapporten. Wan neer men zo eens nagas: wat er de af gelopen jaren aan officiële publikaties over het Nederlandse zeehavenbeietd is verschenen, dan blijkt dat het om vele kilo's papier gaai He: overleg orgaan Zuidwest-Nederland heeft he: groene boek gepubliceerd, de diverse provincies hebben publifcaties aange dragen. de gemeente Rotterdam heeft gekleurde stapels het licht doen zien en ook de rijksoverheid liet zich niet onbetuigd. En elk rapport alzonderlUk had weer nieuwe pub': ka ties en con- tra-publikaties tot gevolg. Daarnaast werden er allerlei debatten gehouden ook weer samengaand met de pro duktie van stukken in staten, ge meenteraden en in het parlement, een gedachten wisseling zonder eind. heen en weer golvend zonder dat ooit een definitief resultaat werd bereikt. Er kwamen iedere keer nieuwe berekenin gen en nieuwe gezichtspunten op tafel en zo trok men verder, van stadium tot stadium, maar het eindstat ion bleef uit zicht. Deze gang van zaken dwingt de be langhebbenden en de belangstellen den de literatuur over het onderwerp zorgvuldig bij te houden. Dat geldt vooral voor diegenen, die geroepen zijn in de vertegenwoordigende licha men over deze problematiek mee te denken en mee te beslissen. Geen ge ringe opgave. Het blijk: vaak. dat :n een debat misverstanden ontstaan doordat een deelnemer niet helemaal op de hoogte is van de nieuwste ont wikkelingen. Het is namelijk bijna niet bij te houden: het is dan ook niet zo vreemd wanneer men wel eens een publikatie mist. Bovendien gaat het niet alleen om volledige rapporten, er zijn ook deelstudies verschenen, voor een beperkt doel gemaakt en dikwijls onvolledig naar buiten gekomen. Toch gaan zij een eigen leven leiden en wor den in de discussies al dan niet met opzet verkeerd gebruikt. Een voor beeld daarvan was destijds een rappor: van het centraal planbureau over de zeehavengebieden, waarin de milieufac tor buiten beschouwing was gelaten. Er zijn debatten geweest, waarin dit feit niet nadrukkelijk naar voren werd gebracht met als gevolg een onzuivere discussie. Zo is een toestand ontstaan, die voor de direct-belanghebbenden nog wel overzichtelijk is. maar voor diege nen buiten deze kring een uiterst ver warde indruk schept Met direct-belanghebbenden bedoelen we in dit geval vooral de bestuur ders en hun adviseurs, die dagelijks met deze problematiek hebben te ma ken. Er is echter ook een andere cate- gorie belanghebbenden, namelijk de bevolking zelf. Zij neemt kennis uit de tweede hand van allerlei publikaties, via kranten of een enkele maal via een voorlichtingsbijeenkomst, maar is als regel niet in staat om de vaste lijn te ontdekken. Een voorbeeld: het Reimerswaaiplan. De publikatiereeks daarover is begonnen met het Brabant se Kreekrakplan. toen nog aan de Westerscheiaekant gesitueerd. Vervol gens werd het 'op papier) overge bracht naar de Oostersche'.de, er wer den voorts rapporten over uitgebracht, die variaties inhielden, er werden de batten gehouden in de staten van Bra bant en Zeeland, er zou wél en er zou géén zeevaartkanaal bij Waarde komen, het kwam in het groene boek en het staat nu (gereduceerd) in het paarse boek. Voor de burger zo langzamer hand een reden zich af :e vragen wat er van die hele papierwinkel nu eigen lijk in de praktijk terecht zal komen. Inmiddels zijn nieuwe elementen in de discussies opgedoken, waarbij vooral ae factor-milieuverontreiniging een rol speelt. Dezelfde onzekerheden gelden ook voor Sloe II en Ossenisse: er wordt technologisch over gedebatteerd, voor al in de kringen van deskundigen, maar voor de burgerij is het moeilijk om het allemaal bij te houden. En dat is de oorzaak van een onvermijdelijke ver vreemding tussen overheid en bevol king. In de memorie van toelichting op de verkeer- en waterstaatsbegroting deelt minister Drees nu nog eens na drukkelijk mee. dat de studies van het paarse boek 'de bouwstenen vormen voor de samenstelling van een natio naal plan voor de ontwikkeling van de zeehaven' Dat is zonder twijfel juist: er moet inderdaad een nationaal plan komen, waarin wordt vastgesteld hoe de ontwikkeling van de zeehavens in Nederland nodig wordt geacht, ook met het oog op de toekomst van het land. In een dergelijk plan kan een regionale taakverdeling zijn opgeno men. waardoor met name elk gebied aan diep vaarwater weet welke bijdra ge in dit geheel moet worden geleverd. Op een dergelijk plan wordt echter al zo lang gewacht. Zo langzamerhand wordt het dringend tijd, da: dit natio nale zeehavenplan ter tafel komt. zo dat de diverse regio's weten waar zij aan toe zijn Dan kom: er tenminste een beetje lijn in de discussies, dan ook kan de burger meepraten op grond van een vast gegeven. De com- missie-zeehavenoverleg 'een rijkscom missie onder voorzitterschap van ir S. A. Posthumus) moet nog over allerlei deelgebieden rapporteren, zo meld: de minister hu. We begrijpen dat er veel fVn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1