SOWIET-PIRATENZENDERS VOOR ANTI-EEG PROPAGANDA KAMER INGERICHT ALS KLEIN PIRATENMUSEUM RUUD EN TON TIEMAN: VASTE DEALERS VAN PAUL KARRIS GENOEG PIRATEN-STOF VOOR EEN TRILOGIE „MAYDAY" PAUL HARRIS IN NIEUW BOEK: „ALS MEISTER EN BOLLIER IN ENGELAND KOMEN, WORDEN ZE DIRECT GEARRESTEERD" 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD „Oost-Duitsland wil binnenkort met verschil lende piratenzenders vanuit de Noordzee gaan opereren. Hoewel de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, al het mogelijke heeft gedaan om geruchten over deze plannen te verspreiden teneinde de Sowjet- regering te kunnen compromitteren, liggen de piratenboten al ge reed in een aantal Oosteuropese havens. Het plan maakt deel uit van een veel groter complot, dat in Moskou is ontwikkeld. Omdat de Sowjet-Unie wil voorkomen, dat Engeland zich zal aansluiten bij d» EEG, is het de bedoeling, vanaf de piratenzenders een propaganda- offensief te voeren om de publieke opinie in Engeland over de EEG nadelig te beinvloeden," Dit schrijft Paul Harris, een 23-jarige Engelsman, doctorandus in de politieke wetenschappen, eige naar van een uitgeverij in Aberdeen en voormalig mede-eigenaar van Capitol Radio, in zijn boek To be a pirate king', dat eind volgende maand zal verschijnen. In dit boek al eerder verscheen van zijn hand het boek When pirates ruled the waves', waarin een overzicht wordt gegeven van de Engelse piratenzenders gaat Paul Harris in op de vele achtergronden en intriges, waarin Radio Veronica en Radio Nordsee International verwikkeld zijn of zijn geweest. Volgens Paul Harris hebben de twee Zwitserse eigenaars van Radio Nordsee International, Meister en Bollier, al geruime tijd contacten met Oost- Duitsland Het zou hier niet uitsluitend om handels relaties gaan. In hoeverre Meister en Bollier bij het voornoemde piratenplan van het Oostblok zijn be trokken, wil Harris nog niet vertellen. 'Ik weet ook niet precies in hoeverre Nederland hierbij betrokken is of zal raken en wat de Nederlandse autoriteiten van plan zijn te doen', aldus de Engelse auteur. 'Maar volgens mij slapen ze. Als Meister en Bollier een voet op Engelse bodem zetten, worden ze onmidellijk gearresteerd door de veiligheidspolitie. Waarom? Omdat ze be trokken zijn bij zaken, die de veiligheid van de Navo schade berokkenen. Meer kan ik er nu nog niet over verteilen'. Inmiddels hebben, zo verzekerde Paul Harris ons, Meister en Bollier al geprobeerd publikatie van het boek te verhinderen. De advocaat van Harris heeft hem evenwel verzekerd, dat de Zwitsers geen kans maken en dat de uitgave van het boek op normale wijze kan doorgaan. Hel gerucht, dat van Oosteuropese zijde piratenzen- ders in de maak zijn, heeft de afgelopen zomer ook al gecirculeerd. Toen werd bericht, dat de CIA een plan in handen had gekregen van Poolse havenar beiders. die waren betrokken bij de onlusten in de Poolse havensteden, vorig najaar. In dit geval luidde het, zou de Sowjet-Unie een aantal treilers in de Noordzee en Middellandse Zee stationeren om anti-Amerikaanse en anti-Israelische propaganda te kunnen uitzenden. John de Mol, directeur van de NV Exploitatiemaat schappij Radio Nordsee International, die de Mebo 2 van Meister en Bollier huurt, weet niets van deze plannen. "Meister en Bollier hebben inderdaad con necties met Oost-Duitsland', vertelde hij desge vraagd, 'maar die zijn zakelijk. Bovendien valt het beantwoorden van vragen over deze zaken buiten mijn competentie'. MISKLEUN "Volkomen uit de lucht gegrepen' noemt hij het bericht, dat er een fusie op stapel zou staan tussen Nordsee en Veronica, met als nieuwe directeur Jan van Veen, ex-discjockey van Veronica en schoon zoon van directeur Hendrik Verweij. Ook bij Veronica wordt samenwerking met Nord see naar het rijk der piratenfabels verwezen. Zegt John de Mol nog: 'Als je alles heel koel en nuchter gaat bekijken, hebben we natuurlijk een gemeen schappelijk belang. En dat is: in de ether blijven. Maar samenwerking is er niet bij. Ook niet wal de propaganda betreft. Die hele actie van Veronica is trouwens toch een miskleun. Tegen de tijd, dat het parlement de zaak in behandeling krijgt en dat duurt nog wel even is het best mogelijk dat wij met een actie komen'. Inmiddels blijven vele vraagtekens rond de beide piratenzenders en andere plannen bestaan. Vraagte kens, waarom Meister en Bollier in hun hotel in Scheveningen een complete zendinstallatie hadden, die door de politie in beslag is genomen, of er inderdaad een kerkelijke organisatie is, die met een eigen piratenzender (Radio Horizon) in zee wil gaan, of een Belgische organisatie vanaf de King David (vroeger Capitol Radio) wilde uitzenden Links Meister, rechts Bollier. onder de naam Radio Manna en toen 70.000 gulden zwijggeld vroeg aan Veronica, of Caroline en Kees Manders plannen hadden voor eigen televisie-sche pen etc. et. Bij Veronica wordt ook ten stelligste ontkend, dat er plannen zouden bestaan voor een mogelijke samenwerking met Radio Luxemburg of met Radio Monte Carlo. Pelix Meurders (dlscjockey bij Hilver sum 3 en Radio Luxemburg) heeft, zo zegt hij, in Luxemburg diverse keren plannen gehoord, die in die richting wijzen. Ook Paul Harris heeft soortge lijke mededelingen gekregen van de secretaris-gene raal van Radio Luxemburg. Maar de heer Ten Heggen, programmaleider van de Nederlandstalige programma's van Luxemburg ontkent het. 'Er is wel van weerskanten een idee in deze richting geweest', zo zegt hij, 'maar een concreet plan is nooit op tafel gekomen. In feite is er dus geen sprake van'. Robby Dale (discjockey bij de Tros en voormalig deejee van Caroline en Veronica) zegt hierover: 'Het enige dat ik weet is, dat Radio Monte Carlo en Radio Andorra geld nodig hebben. In principe lijkt het mij wel mogelijk om Veronica als steunzender van Monte Carlo te laten fungeren. Het is trouwens ook moeilijk, omdat als alle Westeuropese landen het verdrag van Straatsburg hebben ondertekend, alleen nog maar reclame mag worden uitgezonden van firma's uit landen, die het verdrag niet hebben getekend. Caroline heeft na de ondertekening van het verdrag door Engeland ook geprobeerd door te gaan. Als er 25 pet van het totale aantal commerci als uit de bloeitijd zou binnenkomen, was het o.k. ie konden amper 5 pet krijgen. Dan is er ook nog het probleem, dat Nederlandse discjockeys straf baar zijn als ze meewerken aan uitzendingen van piratenzenders, indien Nederland het verdrag ratifi ceert. Als ik naar Engeland terugga, kan ik ook nog een proces krijgen, omdat ik bij Veronica heb gewerkt'. Over de intriges achter de schermen van Nordsee en Veronica wil Robby Dale liever niet praten. 'Kijk maar eens welke connecties Meister en Bol lier en de Verweijs met Oost-Duitsland hebben. Als alles, wat je daarover hoort, waar blijkt te zijn, krijg je een schandaal'. Over het feit, dat ook de Verweijs relaties met Oost- Duitsland hebben, zoals Robby Dale beweert, kan Paul Harris kort zijn. "Dat klopt', zegt hij, 'dat hebben ze mij verteld. Maar het zijn zuiver handels relaties en die zijn volgens mij geheel bonafide'. Over Meister en Bollier denkt Harris anders. Wat de gevolgen van de publikatie van zijn boek voor het Zwitserse duo en Nordsee zullen zijn, kan hij niet precies peilen. 'Maar het leven van de heren zal er niet makkelijker op worden'. illllllllllllllllllillllllll (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) Verzamelaars, die treinkaartjes als sigaren bandjes en zelfgemaakte speelgoedlocomotieven als porcelein behan delen, weten dat hun hobby-mekka zich in Utrecht bevindt: het spoor wegmuseum. Fervente luisteraars en bewonderaars van piraten zenders kunnen als inderdaad het tijdstip aanbreekt, waarop Veronica en Nordsee Internationaal, evenals alle Engelse piraten zenders in augustus 1967, uit de ether moeten verdwijnen het beste aanbellen bij Ruud en Ton Tieman aan de Valeriusstraat 298 in Amsterdam-Zuid. Beide broers hebben hun kamer langzaam maar zeker ingericht als een klein piratenzendermuseum. Ruud Tieman (rechts) en zijn broer Ton in hun als pintenmuseum ingerichte kamer. Op de achtergrond een affiche van de King David, het schip waarop Capitol Radio was gevestigd. Al geruime tijd verzamelen Ruud (20) en Ton (22) alle mogelijke materiaal over de, zoals de Engels man zegt 'off-shore stations' (letterlijk vertaald: niet aan land gestationeerde radiostations) varië rend van stickers ("Veronica blijft, als u dat wilt') tot vrijwel alle uitgaven van het Britse informatie bulletin Impulse news' en het Nederlandse perio diek "Pirate radio news' Tot de verzameling beho ren verder grammofoonplaten met de zogenaamde jingles (herkenningsmelodieeen van bepaalde pro gramma's of zenders) en diverse bandopnamen, waaronder de historische uitzending van Radio Nordsee International, toen dringend om hulp werd gevraagd in verband met de bomaanslag van Veroni ca en de daarop volgende brand. De kranteknipsels, boeken, tijdschriften, zelfgemaakte boten, affiches en foto's worden gecompleteerd door een eigen zendinstallatie. Want Ruud is zelf ook etherpiraat geweest in welke tijd hij de bewoners van Amster dam-Zuid zijn muzikale keus voorschotelde. De waarschuwingen van de buren, dat hij niet zo vaak moest vloeken als er weer eens iets verkeerd ging, en het feit dat Radio Nordsee notabene op 'zijn' golflengte ging uitzenden, brachten hem er toe met deze hobby te stoppen. Het verzamelen van documentatie ging echter door. Meer nog: Ruud en Ton werden vaste 'dealers' van Paul Harris in Aberdeen. Op die manier waren zij behulpzaam bij de voorbereidingen van Harris' tweede boek To be a pirate king'. Mede dankzij de bijdragen van de twee Amsterdamse broers kan dit boek binnenkort verschijnen. NA PROCES Ruud: „Begin vorig jaar ben ik hiermee begonnen, kort nadat Nordsee in de lucht was gekomen. Eigenlijk interesseerde ik me altijd al voor piraten zenders, temeer omdat ik zelf 'piraat' ben geweest. Erg leuk hoor, plaatjes draaien op de middengolf en zo. Voor Veronica ben ik me pas later gaan interesseren. Och weet je, dat was al zo gewoon. Veronica hoorde er gewoon bij. Van een bevriende piraat hoorde ik, dat op een nieuwe grammofoon plaat van 'The Who' een jingle van Radio London stond. Die heb ik toen gekocht. Later las ik in de krant dat Paul Harris een langspeelplaat had uitge geven. Ik heb hem toen een brief geschreven en sindsdien hebben we geregeld contact met elkaar onderhouden". x Ton: „Hij heeft het grootste deel van zijn nieuwe boek al klaar. Deze zomer heb ik de drukproeven gezien. Maar hij wilde met de uitgave nog wachten tot na de uitspraak in het proces tegen Buil Verweij. inzake de bomaanslag op Radio Nord- Ruud: „In feite staat het hele verhaal er in, met name over Nordsee. Over het feit, dat Meister en Bollier, de twee Zwitsers, een piratenzender wilden hebben en daarvoor eerst de Mebo 1 ('Me' van Meister en 'Bo' van Bollier) lieten bouwen. Maar die bleek te klein te zijn. Toen kwam de Mebo 2. De eerste uitzending was in januari 1970. De eerste rotzooi kwam met Kees Manders. Die zei, dat-ie een vordering had op Meister en Bollier. Het was kennelijk de bedoeling geweest, dat hij direc teur of zoiets zou worden, maar contracten schij nen er nooit te zijn getekend. In elk geval zei Manders, dat hij al het nodige geld had geinves- teerd. En omdat hij dat geld niet terugkreeg, wilde hij de Mebo 2 aan de ketting leggen". bomaanslag en zo. De Verweijs wilden gewoon hun schip terughebben". ZWIJGGELD PUINHOOP „September vorig Jaar is Nordsee de lucht uitge gaan, zogenaamd om de regering niet al te veel problemen te geven over het hoofdstuk piratenzen ders. In werkelijkheid heeft Veronica een miljoen gulden aan zwijggeld betaald om de concurrentie weg te werken. In ruil daarvoor zouden de Ver weijs de eigendomspapieren van de Mebo 2 hebben gekregen". „Later wilden Meister en Bolier toch maar weer piraatje spelen om de een of andere reden. Ze wilder, het geld toen terugbetalen aan Veronica, maar dat werd geweigerd. Toen hebben de Zwitsers het schip maar weer overgenomen. Dat was ook een van de oorzaken van dat gedonder met die Volgens Ruud Tieman heeft Paul Harris ook nog een zakelijk contact met Meister en Bollier lopen. „Paul zou zendtijd krijgen op Nordsee voor zijn uitgeverij. De spotjes en zo waren al gemaakt, maar de zendtijd kwam niet. Meister en Bollier hadden in die tijd een serie boeken en grammo foonplaten besteld, die gedeeltelijk al van tevoren was betaald. Maar die boeken en platen moeten ze nog steeds krijgen. En Paul wacht net zo lang totdat hij zendtijd heeft gekregen" Wat er volgens Ruud en Ton in de naaste toekomst gaat gebeuren, valt moeilijk te zeggen. Ton: „Als je alles moet geloven, hebben ze nog een jaar be staansrecht. Maar in een Hilversum 4 zie ik niets. Dat gaat gewoon teveel gelu kosten. En ais het dan nog net zoiets wordt als Hilversum 3, kunnen re het net zo goed niet doen, want dat is toch een puinhoop". ilililill AMSTERDAM (GPD) De historie van piratenzenders op zee kan zo langzamerhand worden samengevat in een trilogie vol spanning, humor en (valse) romantiek Hoogtepunten zijn er meer dan genoeg De eerste piratenzender, die in Europa illegaal muziek uitzond, was Radio Syd, gestatio neerd voor de Zweedse kust op het schip Cheetah 2 Eigenaresse van de zender was de voormalige schoonheids koningin Britt Wardner De Cheetah 2 werd iater omge bouwd tot Radio Caroline South De eerste uitzending op het vernieuwde schip vond plaats op 28 maart 1964, voor de En gelse kust. De naam Caroline is bedacht door directeur Ronan O'rahilly, een jong Iers zakenman, die zich momenteel in de filmbu- siness heeft gestort. Ronan noemde zijn zender naar de dochter van wijlen president Kennedy Hij koos deze naam. toen hij over de oceaan vloog en in de krant een portret van haar zag staan „Zij lachte en ze leek nog zo jong, zo spontaan en zo gelukkig. Dat was precies het gevoel, dat ik ui de ether wilde overbrengen", aldus Ronan Ronan begon met zijn zend-activiteiten op het schip Mi Amigo, dat tot 1962 was gebruikt door het Zweedse piraten station Radio Nord De op 9 mei 1964 begonnen Radio Atlanta werd korte tijd later door Ronan overgenomen, waarmee hij Caroline-schepen had. Beide schepen liggen nu te verrotten in de Houthaven van Amsterdam In dc loogtijdagen werd het totale aantal luisteraars van Caroline jeschat op 8.818.000 In augustus 1967 verdween Caroline uil de ether, nadat de Britse regering het verdrag van Straats burg had ondertekend Datzelfde lot was ook de meeste andere zenders beschoren zoals Radio City, Radio 390 (het vroegere Radio Invicta en King Radio), Radio London, Radio Schotland, Radio Essex, Radio Engeland (het latere Radio Dolfijn en Radio 227) Britain Radio (later Radio 355), Radio 270 en Manx Radio Een van de vele trieste hoogtepunten uit die tijd is het vermoorden van Reginald Calvert, directeur van Radio City, in juni 1966 Hi.t werd doodgeschoten in het huis van majoor Dlivier Smedley een van de oprichters van Radio Atlanta. De moord vond Dlaats in een tijd, dat er een complete oorlog woedde, tussen enkele zenders die him domicilie hadden op enkele forten in de Theems-monding. In 1967 hielden diverse stations, evenals Veronica nu doet, acties met stickers affiches, handtekeningen en grammofoon platen, zoals 'I love Caroline'. Nog later werd door Radio 270, Radio 390, Radio Scotland en Radio Caroline, de 'Free Radio Association opgericht, welke organisatie nu in een huwelijksbureau is omgezet. Radio Veronica heeft het nog het langst kunnen uithouden en is al sinds april 1960 in de ether De laatste zender, die het piratenhoofd moest buigen, was Capitol Radio. Het schip, de King David, strandde op 14 november 1970 op de Nederlandse kust De King David ligt, evenals de Caroline- boten in de Amsterdamse Houthaven. AMSTERDAM (GPD) Mayday, mayday, mayday. Dit is Radio Nordsee International aan boord van de Mebo 2, Mebo 2. Mebo 2, vier mijl uit de kust van Scheveningen. Vermoedelijk door een bom. geworpen in onze machineka mer. staat de machinekamer in brand. Het is onmogelijk deze brand te blussen. Wij vragen dringend assistentie van andere schepen in de buurt. Mayday, mayday. mayday. Deze noodkreten, afgewisseld door SOS-mededelingen van diskjockey Allen West weerklonken kort. nadat een bomaanslag op de Mebo 2 was gepleegd. Door toeval hebben Ruud en Ton Tieman vrijwel alles van hetgeen die nacht werd uitgezonden op de band kunnen opnemen. Ruud en Ton zijn evenwel niet de enige piratenluisteraars die meer doen dan alleen maar luisteren. Zo is in Den Haag de Free Radio Organisation gevestigd, die onder leiding van Hans Verbaan onder meer deze zomer een boottrip organiseerde naar Veronica, Nordsee en het voormalige REM- eiland In Delft, (postbus 436) is de redactie gevestigd van het periodiek Pirate Radio News. in welk blad de ontwikkelüigen bij de piratenzenders op de voet worden gevolgd Paul Harris heeft tenslotte zijn eigen uitgeverij in Aberdeen (28 Guildstreet Aberdeen AB 1 2-nb). waar van tijd tot tijd het blad Impulse News van de persen rolt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 16