WET LUCHTVERONTREINIGING EIND DIT JAAR IN WERKING Geen gesprek met IRA B en w Vlissingen: Zeeland blijft achter op gebied van infrastructuur Minister Stuyt VOLKSGEZONDHEID EN MILIEUHYGIËNE): Huisvrouw (26) in haar keuken gewurgd Vrijspraak voor kapitein Medina Koeler na warmtegolfje fjintlij i BUITENGEWOON DEBAT OVER NOORDIERSE KWESTIE Vandaag in de krant... BEGROTINGSBRIEF MELDT VERKOELING VERHOUDING TUSSEN DUBBELSTADSPARTNERS Illusie IJrees zwijnt 214e jaargang - no. 223 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RG SE. VLI S SI N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 sept. 1971 1186-584. op 2751) 6248). Gom. Grole M«rkl I. 6396. ,0. 8969. numm.r. 30 Ci'O 359300, I DEN HAAG f ANP. GPD) Het streven is om voor het einde van dit jaar de reeds door het parlement goedgekeurde wet op de luchtverontreiniging volledig in werking te hebben. Dan zal de overheid aanzienlijk meer machtsmiddelen hebben wat de bestrij ding van die verontreiniging aangaat. Aldus heeft minister dr L. B. J. Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne woensdagmiddag gezegd nadat hij overleg had gepleegd met de vaste kamercommis sie voor volksgezondheid. Op de agenda van die vergadering stond ondermeer het onderwerp: sanering Rijnmond. MINIXSTER STUÏT De minister deelde mee. dat de actue le situatie in de Rijnmond niet be sproken is. omdat er nog over te weinig gegevens beschikt wordt Des gevraagd zei dr Stuyt. dat hij teel de een of andere vorm Echtelijk drama in Heemskerk? HEEMSKERK (ANP) De Heemskerkse huisvrouw J. R.- D. (26 jaar), die dinsdagavond dood in de keuken van haar flat t de Beethovenstraat in Heemskerk werd aangetroffen, is door wurging om het leven gekomen. Dit is komen vast te staan uit de sectie, die dr. Zel- denrust op het stoffelijk over schot heeft verricht. De Italiaan se echtgenoot van het slachtof fer, de 31-jarige Mario R, die in gesloten is, wordt door de rijks politie van Heemskerk sterk verdacht, maar hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. Toen de verdachte met het sectie rappor' geconfronteerd werd stortte hij volledig in, waardoor verder ver hoor onmogelijk werd. Het drama heeft zich dinsdagavond omstreeks tien uur afgespeeld in de flatwoning van het echtpaar R. Ter wijl hun twee kinderen (anderhalf en vijf) sliepen, heeft Mario R. waar- schijnlijk ruzie gekregen met zijn vrouw, zo wordt door de politie ver moed. Uit het sectie-rapport is in ieder geval gebleken dat aan de wur ging een hevige worsteling is vooraf gegaan. De vrouw liep daarbij een ivare hoofdwond op, die door een val ..f een klap met; een zwaar voorwerp is veroorzaakt. Ook had zij kneuzin gen aan armen en benen. Gelni i Buren die omstreeks tien uur door Mario R. werden gewaarschuwd trof fen zijn vrouw levenloos in de keuken aan. Het lichaam lag in een plas bloed. Mario verklaarde toen tegen over de politie dat hij naar de tv had zitten kijken, terwijl zijn vrouw in de keuken bezig was brood voor hem klaar te maken. Hij had wel wat geluid in de keuken gehoord, maar daar aanvankelijk geen acht op gesla gen. Toen hij later ging kijken waar zijn brood bleef, trof hij zijn vrouw dood aan. Deze verklaring, waar de Heemskerkse politie direct al weinig geloof aan hechtte, wordt thans on dergraven door het sectie-rapport getuigenverklaringen van de buren, die kort te voren geschreeuw en gegil hadden gehoord. Uit het onderzoek Vandaag weer Britse kranten LONDEN (AP) Dc Britse landelij ke dagbladen, die in de afgelopen vier dagen in verband met een arbeidsge schil niet zijn verschenen, zullen liun puhiikaties vanmiddag hervatten, zo hebben vakbondsleiders woensdaga vond meegedeeld. inmiddels gebleken dat het echtpaar R. wel vaker ruzie had. Volgens majoor J. Stokreef, stafoffi cier van de districtsrecherche van de rijkspolitie te Amsterdam, die bij het onderzoek betrokken is, is er vermoe delijk geen sprake van voorbedachtej rade. maar meer van een fatale ruzie. De twee kinderen van het echtpaar! zijn inmiddels bij familie onderge bracht. evacuatie niet noodzakelijk vindt. Hem was niets bekend van sterfgeval len als gevolg van de smogvorming. Acties, als de stakkig van een uur dinsdag bij de werf Gusto te Schie dam vond minister Stuyt niet de aangewezen weg om de luchtveront reiniging te bestrijden. Momenteel zuilden de bedrijven alleen nog op basis van vrijwilligheid hun bijdrage aan de vermindering van óe luchtverontreiniging kunnen leveren, Straks, als de wet geheel van kracht is. zal dat anders zijn. Het is volgens de minister niet mogelijk om voor enkele onderdelen tijdelijke of nood maatregelen te treffen. Tevens zei de minister, dat er al regelmatig overleg wordt gepleegd met zijn ambtgenoot van economische! zaken om de industralisatie in het Waterweggebied al of niet in te per-1 ken met net oog op de consequenties! van de volksgezondheid. „Als dokter j vind ik het erg. als iemand in een! atmosfeer als in Rijnmond moet le-| ven. maar een eventueel terugdringen! van de industrie is een heel andere' zaak. dat raakt de belangen van de nationale economie". Actiegroepen (Van onze weerkundige medewerker) GPD Het kwam gisteren in het binnenland tot een officiële zomerse dag. In Limburg en Oost-Brabant werd zell's 26 gra den bereikt. Een zwakke buien storing drong gisteravond van het zuiden uit ons land binnen, maar op de meeste plaatsen zal de neerslag van weinig of geen betekenis zijn geweest, zodat sep tember nog steeds een bijzonder droge maand blijft met op dc meeste plaatsen slechts een tot vijf mm neerslag. Vandaag wordt het al minder warm en daarna volgt een flinke afkoeling. Een nieuw hogedruk- gebied breidt zich uit naar de IJszee en Noorwegen en zal van vrijdag af met noordelijke win den belangrijk koelere lucht van 12 tot 14 graden uit Scandinavië gaan aanvoeren. De herfst, die vandaag, 23 sep tember, officieel begint (vana vond om 17.45 uur bereikt de zon de evenaar) zal dit fraaie nazo- merweer dus niet prolongeren. Drie actiegroepen uit het Rijnmondge bied hebben woensdag een telegram gestuurd aan de ministerraad, waarin zij protesteren tegen de huidige smog situatie in het Rotterdamse havenge bied. Zij eisen van de ministers, dat er onmiddellijk afdoende maatregelen worden genomen om een einde aan deze situatie te maken. Zij vragen niet alleen om tijdelijke maatregelen maar willen, dat de ministers stappen ondernemen om definitief een einde aan de luchtvervuiling rond de Nieu we Waterweg te maken. Vragen Het PSP-kamerlld drs H. Wiebenga heeft minister Stuyt (volksgezond heid) schriftelijk gevraagd, of er een evacuatieplan bestaat voor het Rijn mond-gebied en zo ja, of deze plannen openbaar gemaakt kunnen worden. In deze vragen zegt de heer Wiebenga van oordeel te zijn, dat de afweging van aspecten van volksgezondheid ver sus de verdere industrialisering van het Rijnmond-gebied onder dc gege ven omstandigheden ten gunste van de volksgezondheid dient te worden beslecht. Hlaassluis Maassluis zal een bezwaarschrift in dienen bij b en w van Rozenburg tegen liet in werking stellen en hou den van de etbyleenfabrikage door de Gulf Oil raffinaderij te Rozenburg. Hiertoe heeft de gemeenteraad van Maassluis woensdag besloten in een spoedeisende raadsvergadering. TITO TOT BREZJNEV: JOEGOSLAVIË WENST SOEVEREINITEIT BELGRADO (AP) President Josip Broz Tito lieeft woensdagavond in, zijn welkomstreden tot de Russische! partijleider Leonid I. Brezjnev gezegd! dat erkenning van de souvereïniteit van Joegoslavië een voorwaarde is! voor een verbetering van de betrek-1 kingen tussen zijn land en de Sowjet- Unie. Brezjnev, wiens bezoek aan Joegosla-I rie ten doel heeft de belangen van. Moskou op de Balkan te behartigen.i deed een beroep op Tito om nauwer; met de Sowjet-Unie samen te werkenI en begon daarna zijn geheime bespre kingen met de 79-jarige Joegoslavi sche president. In een van tevoren, opgestelde toespraak, die Tito later woensdagavond zou houden op een officieel diner, zei de president na-! drukkeiijk dat Belgrado van plan is! om binnen de communistische wereld zijn eigen koers te varen. Hij ver wierp de poging van de Sowjet-Unie j om zich de hegemonie in het commu-! BELGRADO Uier begroet Tito I zijn hoge gast. partijleider Brez,- nistische blok te verwerven en on" kende de dikwijls geuite Russische! beschuldiging dat de liberale en onaf-, hankelijke Joegoslavische communist i-; sche partij het contact met het volk verloren zou hebben. Hij bevestigde; indirect dat Joegoslavië voort zou; gaan zijn betrekkingen met alle lan-! den ook met de Verenigde Staten en de Chinese volksrepubliek te! verbeteren op basis van gelijkheid en niet als een land dat van Moskou' afhankelijk is. BRITSE MINISTER MAUDLING IN LAGERHUIS: LONDEN (DPA) De Britse minister van binnenlandse zaken, Reginald Maudling, heeft woens- dag in het Lagerhuis verklaard, dat er geen onderhandelingen met de IRA (het verboden Ierse re-j publikeinse leger) zullen worden gevoerd over het conflict in Noord-Ierland. Maudling zei dit bij dc aanvang van een buitengewoon debat van twee da gen over Ulster in het Britse Lager huis. „Geweld moet teneergeslagen worden. Met de IRA kan geen schik king getroffen worden", aldus Maud ling. De Britse minister verklaarde voorts, dat Britse troepen in Noord-Ierland zullen blijven, zolang zij daar ter handhaving van orde en gezag ge bruikt worden. Maudling verdedigde de internering maatregelen van de Noordierse rege ring en herinnerde eraan, dat de IRA de laatste tijd haar 'terreuracties' bui tengewoon verscherpt heeft. Kiesstelsel Minister Maudling heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is, veranderin gen in het kiesstelsel te overwegen, die de roomskatholieke minderheid meer medezeggenschap op politiek ge bied zouden verschaffen. (Op het ogenblik geldt in Ulster het districten stelsel. Vele katholieken hebben aan gedrongen op toepassing van evenredi ge vertegenwoordiging). De buitengewone vergadering van het Lager- en Hogerhuis wordt gehouden op verzoek van de leider van de Labour-oppositie. Harold Wilson. Wilson heeft woensdag scherpe kritiek geoefend op het huidige beleid in Noord-Ierland. Hij gispte in het bij zonder de wijze waarop vorige maand tot internering in Ulster werd beslo ten en de manier waarop deze maat regel wordt toegepast. Ook Wilson veroordeelde het geweld dadige optreden van de IRA. maar tevens de dreigementen, die door Noordierse protestanten zijn geuit. Volgens Wilson dient de Britse rege ring slechts in het alleruiterste geval (Zie slot pag. 3 kol. 1 NA AANKLACHT MY LAI-MOORD: FORT MCPHERSEN (DPA) Kapitein Ernest Medina, een van de officieren die was aangeklaagd in verband met de massamoord in My Lai, is woensdag door de krijgsraad in Fort Mcphersen (Georgia) vrijgesproken. Medina was aanvankelijk moord op 102 Zuidvietnamese burgers ten laste ge legd, maar de militaire rechter Kenneth Howard bracht vorige week 101 ge vallen terug tot doodslag. In de beschuldiging werd slechts een geval van moord gehandhaafd: het doodschieten van een vrouw. De jury van vijf officieren kwam woensdag na nauwelijks een uur beraad tot de uitspraak, dat de eermalige commandant van de 'Charlie'-compagnie op geen der punten van de aanklacht schuldig was. In zijn requisitoir had de militaire aanklager, majoor William Eckhardt, de beklaagde met Pontius Pilatus vergeleken en verklaard, dat hij 'niet het bloed van zijn handen kon wassen'. Medina's burgeradvocaat Lee Bailey had de jury op het hart gedrukt, zijn cliënt bij ook maar de geringste twijfel aan schuld vrij te spreken. Brief EEN ENSCHEDESE huisvrouw heeft na 28 jaar een brief van haar moeder uit Rusland ontvangen, (pag. 3) Vervalsers DE AMSTERDAMSE politie heeft in samenwerking met binnen- en buitenlandse collega's*een omvang rijke internationale vervalsersben de opgerold er. een moord in Span je ontdekt, (pag. 13) Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 5, 7, 9, 10 en 17. Binnen- en buitenland op pagina 1, 3 en 13. Sport op pagina 15 en 17. Radio en tv op pagina 19. Financien op pagina 21. FATAAL VOOR ONTWIKKELING VLISSINGEN „Wij vertrou wen dat het rijk niet zal over-, gaan tot aantasting van de in frastructuur daar dit vooral1 voor de ontwikkeling van Zee land fataal zou zijn". Deze harte-1 kreet slaakt het college van b. en w. van Vlissingen in de bege- leidingsbrief van de gemeente begroting voor 1971, een begro ting die sluitend kon worden ge maakt met een post voor on voorziene uitgaven van 84.000. Zeeland moge, aldus b. en w. van Vlissingen, als industriege- bied een grote stap vooruit heb-1 ben gedaan, het is op het gebied van de infrastructuur op tal van punten achtergebleven bij dej Randstad Holland. Zeeland1 heeft, zo wordt daar nog ter' verduidelijking aan toegevoegd, ook het. beeld van een achter gebleven gebied. En daarbij wordt verwezen naar het rap port dat voor de drie noordelij- ke provincies is gemaakt en waaruit is te zien, dat Zeeland; relatief weinig aantrekkelijk schijnt te zijn voor binnenland-1 se migratie. Enkele andere zaken uil de begelei dingsbrief: ondanks het feit dat er gewaakt moet worden voor behoud van een gezond leefmilieu is het gemeentebe stuur van Vlissingen er van overtuigd dat voor de ontwikkeling van dit gewest de industrialisatie van Zeeland! geboden blijft. op het gebied van de samenwer king met Middelburg wordt gewag gemaakt van een minder soepele ver houding met deze dubbelstadspartner Verheugd constateert het college in tie begeleidingsbrief dat ondanks de afzwakking van de conjucruur in Ne derland en ondanks enige stijging van de werkloosheid er ook nu weer kan worden gesproken van een stroomver snelling in Vlissingen ten aanzien var de industrialisatie Dat geld: wel in he' bijzonder voor ae Koninklijke Maar schappij "De Schelde'. Liep enkele ja reu geleden de omvang van het perso neel terug thans is er weer sprake van een omvangrijke uitbreiding. He: gemeentebestuur stelt dan ook me: voldoening vast dat door deze ontwik keling de economische structuur van Vlissingen in aanzienlijke mate is ver sterkt. Sprekend over het milieubeheer stel len b. en w. dat de gedachte, dat een hinderwetvergunning kan worden af gegeven voordat de eerste steen ïsi gelegd als een illusie moet worden beschouwd. Daarvoor zou de materie technisch te gecompliceerd zijn- Slechts in langdurige onderhandelin gen bij de opbouw van de fabriek, kunnen de technische voorwaarden waaraan een bedrijf moet voldoen ■.vorden geformuleerd. De gemeente is daarbij in sterke mate afhankelijk] art her advies van instanties van he: vijk. Wij beschikken, aldus b. en w. .ier over de middelen ons een zei! tandig researchappai-aat te verschat- r. om deze materie ter hand te •men. Hoewel het college bezwaren teft tegen her concrete beleid, dat. de .'ereniging Milieu hygiene Zeeland ;eeft uitgevoerd, kan men toch '.vel .vaarderen dat er zoveel belangstelling wordt gewekt voor de problemen die aan de orde zijn. He: gemeentebs stuur zegt zich bewust te zijn van de :aak die men heeft voor behoud van een gezond leefklimaat en herinnert daarbij aan de aandacht die het ha venschap besteedt aan de aanleg van groengordels, rond het industrieter- rein. In beginsel is daartoe besloten maar de financiering (het zou hier in! de miljoenen lopen) is nog niet tot' een bevredigende oplossing gebracht. Met grote belangstelling wordt uitge-i keken naar de ontwikkeiingsschets I 1971 van de provincie. Daaruit zalj volgens de Vlissfngse gemeentebe-i stuurders moeren blijken in welk tem po de industrialisatie moet worden voortgezet. Voor enige temporisering pleit zowel de spanning op de arbeidsmarkt aLs liet gebrek aan woonruimte, waardoor binnenlandse migratie wordt belem merd en het aantal buitenlandse ar- heiders niet onaanzienlijk toeneemt. In wereld*erband zou het zo wordt gezegd, beter zijn de werkgelegenheid naar de mensen te brengen dan omge keerd hen van huis en hof te halen en in de vreemde landen tewerk te stellen. In gemeentelijkverhand kun nen wij deze wereldproblemen niet oplossen. Aldus h en w. Samenwerking B. en w. van Missingen blijven op het! Zie slot pagina 10 kolom 2 A Minister Drees heelt de IVI D '06-kamerleden Wil- fcers. Dijkstra en Imkamp meegedeeld, dat naar zijn mening nog geen zinvolle j discussie mogelijk is over de vraag of het Baalhoekkanaal er al dan niet moet komen. Een der gelijk debat kan pas worden gehou den als de onderhandelingen met Bel gië zijn afgesloten „en vaststaat wat het project inhoudt en welke de daaraan verbonden voor- en nadelen zullen zijn". De bewindsman wijst er op. dat als het tot een verdrag met België komt er ter gelegenheid van de behandeling in het parlement vol doende gelegenheid zal zijn alle ge zichtspunten in de discussie te be trekken. Een duidelijk antwoord, maar het vervelende is dat het voor bijgaat aan de wezenlijke inhoud van de vraag. Die luidde namelijk: „ach ten de ministers het niet een ver ouderde procedure, dat er wel overleg is geweest over de tracé-keuze en niet over de primaire vraag of het kanaal er dient te komen?" Daarop nu geeft de heer Drees geen antwoord. Hij somt nog weer eens de hele gang van zaken rond het Baal hoekkanaal op: principiële bereidheid van de Nederlandse regering, benoe ming onderhandelingsdelegaties, di verse deelstudies, waarvan één het tracé betref:; over dit tracé moet de raad van de waterstaat adviseren, waarbij op verzoek van de minister ook de streek in het keuze-beraad wordt betrokken. Als dat allemaal achter de rug is zegt nu minister Drees kan worden uitgemaakt of er een verdrag moet komen. Zo ja, dan komt dit trak taat in de kamer en ter gelegenheid daarvan volgt dan die 'zinvolle discus sie'. Dat weten we allemaal wel. formeel klopt het tot een paar cijfers achter de komma, maar nogmaals: daar gaat het in de bewuste vragen niet om. De D '66-ers hebben deze kwestie aan ae orde ge steld omdat hun duidelijk was ge worden, dat de hoorzittingen over het tracé misverstanden tot gevolg hebben gehad. Men dacht namelijk in de streek, dat men er over mee mocht praten of het kanaal er moest komen of niet. En dat nu bleek niet het ge val. het ging alleen maar over de keu ze van een tracé. Deze gang van zaken wekte wrevel formeel beschouwd ten onrechte, maar het ongenoegen is niettemin een feit. Daarom stelden de kamerleden: is dit niet een ver ouderde procedure? Minister Drees echter antwoordt niet. We hebben al eens eerder gesugge reerd. dat de raad van de wa terstaat in zijn advies aan de minister eigenlijk ook de procedure zou moe ten betrekken. Misschien vindt de raad het zinvol met het oog op de toekomst, dat de regering in soort gelijke gevallen geen principiële toe zeggingen meer doet dan nadat met de streek van gedachten is gewisseld. Er is. menen wij, reden te meer voor de raad om dit aspect mede in zijn beschouwingen te betrekken, nu de minister het antwoord ontwijkt op de vraag of de huidige gang van za ken niet eigenlijk verouderd is. Dat laatste is namelijk wel het geval. Daarom lijkt ons de ministeriële op vatting, dat een zinvolle discussie pas mogelijk is nadat het verdrag ter goedkeuring aan het parlement is voorgelegd, niet juist: er is in deze procedure namelijk een eerdere fase aan te wijzen, waarin een zinvolle dis cussie wel mogelijk zou zijn geweest. Dat was vóórdat de minister be sloot aan België de principiële toezegging te doen aan het kanaal mee te werken. Vóór hij dat besluit nam, had hij de streek immers om een mening kunnen vragen en wel langs de gebruikelijke weg: het pro vinciaal bestuur, de gemeentebestu ren, de waterschappen. Als dat zou zijn gebeurd, zou de bewindsman de opvatting van de streek hebben ge kend en had hij die in zijn besluit kunnen verdisconteren. Tegen deze opvatting zou men kunnen inbrengen, dat een dergelijke procedure in he: verleden niet gebruikelijk was. Dat hoeft echter geen verhindering te vor men. Tien jaar geleden om maar wat te noemen zou de streek ook niet zijn geraadpleegd over het tracé, toen waren de gedachten over een dergelijke inspraak nog niet zo ver. Nu is dat wel gebeurd. Hier is dan ook sprake van een duidelijke ont wikkeling in de richting van meeden ken door de streek over nationale aangelegenheden, die het eigen gebied raken. Toegegeven in dit geval: de streek zelf is uiterst laks geweest, niemand heeft, in het eerste begin de mond over het kanaal open gedaan, terwijl er toch ruimschoots publici teit aan is gegeven. Maar de regering -heef: evenmin expliciet om de regio nale opvatting gevraagd: zij heeft een principe-toezegging aan België gedaan zonder te willen weten hoe men in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen over de aanleg van het kanaal dacht. Dat mag men nu achteraf zeker een 'ver ouderde procedure' noemen. Waarom geef: minister Drees dat eigenlijk niet toe0 Dat zou hem helemaal geen moeite hebben gekos-, hij is immers niet verantwoordelijk voor het beleid van zijn voorganger? Hij had zonder bezwaar kunnen ant woorden. dat in het huidige, verge vorderde stadium de procedure niet meer kan worden teruggedraaid, maar dat voor de toekomst uit de hier gevolgde gang van zaken de no dige lessen zullen worden getrokken. De minister zwijgt evenwel. We zijn benieuwd wat nu de raad van de wa terstaat over ai: punt zal zeggen. Maandag 11 oktober zal de twee- miljoenste woning die na 2945 in ons land werd gebouwd, worden betrok ken. De sleutel van de woning zal worden overhandigd door Udink van volkshuis vesting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1