PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING VOERT BOUW WONINGWETHUIZEN OP St Antoniusziekenhuis Oostburg kan een nieuw verpleegtehuis gaan bouwen Duys in Doelen: ruim 13 miljoen Prinses Margriet in verwachting Nieuwe escalatie in Iers conflict verontrust Londen Sportvissers op Noordzee vuurden lichtkogels af thant wil niet aanblijven Culturele raail h: Vandaag in de krant... cholera in frankrijk 214e jaargang - no. 216 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RGSE. VLISSIN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15sept. 1971 r. 50-60, lel. 5144 l Zeeuwse Courenl: Irene© e«r pon 11.70 per kwart Ml. Losse itwi I. 6396. ede. *9691 Oo*tkur«. lel. 2395. Tem., tlunel 4 bi..' G .O 359300, Provlne tie i MINISTER UDINK: KEERPUNT IN GESUBSIDIEERDE BOUW' DEN HAAG (GPD) Minister Udink wil volgend jaar 49.450 vergunningen uitgeven voor woning wetwoningen. Tn 1973 worden dat er 50.325, in 1974 51.325 en in 1975 in totaal 52.450. Dit jaar; worden 48.500 vergunningen uitgegeven. Bovendien is de regering bereid om de grote steden iedere hoeveelheid bouwvergunningen te ver-j strekken die ze nodig menen te hebben voor het inlopen van het woningtekort. De bouwactiviteit in die gemeenten zal niet worden belemmerd door het toewijzingsbeleid van de rijksoverheid. De subsidieregelingen voor woningver- j betering en voor de aankoop van een; eigen huis worden binnenkort verbe terd. Of de doorstroming moet wor den bevorderd door een huurbelasting of dat de vrijwilligheid zal worden gestimuleerd maakt op het ogenblik nog een punt van onderzoek uit. De minister sprak van een .keerpunt in de rechtstreeks door het rijk gefi nancierde woningbouw". Het bovenstaande hebben minister Voorlopige opbrengst Memisa-actie ROTTERDAM (GPD) De Memisa-actie ,Geef gezond heid' die gisteravond en af gelopen nacht vanuit de Rotterdamse Doelen via ra dio en t.v. werd gevoerd, had vanochtend om twee uur reeds een bedrag van ruim 13.398,000 gulden op geleverd. Terwijl Frits Thors zich ernstig wijdde aan het eerste NOS-jour- naal toverden teister om half elf dinsdagavond het eerste cijfer op het Memisa-scorebord in de grote zaal van de Doelen: 277.183.46 gulden. Nauwelijks een half uur latei- kon actieleider Willem Duys al melden dat de score het half miljoen was gepasseerd. De Doe len zat met 1500 man driekwart vol. applaudiseerde tevreden. Beneden in de Doelen-apparte menten, bij de 120 geplaatste te lefoons en de voor giften in natu- ra vrijgemaakte ruimte stond Ne derland letterlijk en figuurlijk te dringen geld en goederen (een landrover, een licht agregaat en worsten met geld) te lossen voor Memisa's met veterane Catherina Valente en het Senegalees ballet opgesierde gezondheidsmissie in de ontwikkelingslanden. Dat de zaal niet helemaal vol was. leek een sceptisch kijkende brandwacht in de Doelen aan de hoge toegangsprijzen te liggen: 50,- en iets minder. Hij sprak 'somber: „Allemaal kale kak me neer, mensen van zie je mij ook zitten. En als ze klappen dan is het van: tik, tik. want dat mag de buurman dan niet horen". Verhitte bezoekers waren er ook. Bij de portier meldden zich op een zeker moment twee jongens, die alle geweld wilden doordrin gen tot Willem Duys op het podi um. Een portier probeerde hen weg te krijgen, wat tenslotte luk te behulp van een agent, die bars sprak: „Geef je geld en hoepel op". Op de foto: Een jongetje bracht op een pony namens een Limburg se school een paar laarzen vol geld. TERHEIJDE (ANP) Drie sportvis-I sers uit Schiedam hebben dinsdag morgen op de Noordzee, enkele mij len ten noorden van de Noorderpier te Hoek van Holland, met hun polyes ter motorbootje in moeilijkheden ver keerd. Nadat zij lichtkogels hadden afgevuurd en de marine een reddings actie was gestart kon een van de vissers, de 43-jarige S. Timmerman, aan boord van een helikopter gehesen worden. De twee anderen, de 30-jarige P. G Hoogenboom en de 37-jarige W. Mac- Kay bleven in het bootje achter en werden later, dank zij de hulp van de uit Terheijde uitgevaren collega M. Heinen op sleeptouw genomen en naar het strand gebracht De vissers, die dinsdagmorgen om half zes op zee waren gaan vissen, kregen tegen half twaalf pech met de 40 pk. buitenboordmotor. Zij probeer den met het starttouw de motor op gang te brengen, doch dit brak. Ook viel een pallelie uit de motor. Onder tussen was de zee woelig geworden doordat een flinke regenbui naderde. Ex-minister Schut gaat werken aan nieuw Zoetermeer ZOETERMEER (ANP) Ir W. F. Schut, voormalig minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, zal zich gaan bezighouden met de ontwikkeling var. het stadscentrum van Zoetermeer. Hij heeft deze (part time) functie in gemeentedienst aan vaard. NEDERLANDSCHE BANK VERLAAGT DISCONTO: NU 5 PCT AMSTERDAM (ANP) De Ne- derlandsche Bank zal met in gang van vandaag (15 septem ber) het wisseldisconto met een half procent verlagen van 5,5 tot 5 procent. In een communique deelde de centra le "bank mede dat. zij, ter ondersteu ning van de maatregelen gericht op het tegengaan van toestroming van middelen uit het buitenland, besloten heeft haar tarieven over de gehele linie met 0,5 pet. te verlagen. Met ingang van vandaag zijn de tarieven als volgt vastgesteld: wisseldisconto 5 pet., promessendisconto 5.5 pet, rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen: voor particulieren 6,5 pet en voor anderen 5.5 pet. Het wisseldisconto heeft sinds 5 april dit jaar, toen het eveneens met 0,5 pet werd verlaagd, op 5,5 pet gestaan. Het promessendisconto en de rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen werden met ingang van 26 augustus j.l. reeds met 0.5 pet. verlaagd. Geldmarktkringen bleken verrast en verbaasd te zijn door de discontover laging van de Nederlandsche Bank. omdat de bank de laatste tijd tracht de geldmarkt krap te houden door het plaatsen van kortlopend schatkist papier, hetgeen een renteverhogend effect heeft. De renteverlaging werd wel als een ondersteuning gezien van de nieuwe staatslening, waarop a.s. vrijdag de inschrijving openstaat. Vol gens geldhandelaren is de renteverla ging, na de invoering van het 0-gulden circuit kortgeleden, bedoeld als vol gende stap om de uitzetting van bui tenlandse geiden in Nederland minder aantrekkelijk te maken. Sommige beurskringen waren van me ning dat de maatregel er eerder op is gericht de wat te ver afgeremde con junctuur te stimuleren. Er zijn vol gens hen weinig buitenlanders die kort geld in ons land aanhouden. Van de maatregel, die ook voor deze krin gen onverwacht kwam, mag, naar zij zeiden, verwacht worden dat zij een stimulans zal zijn voor de beurs, hoewel de doorwerking ervan enige tijd nodig zal hebben. VERENIGDE NATIES (RTR/AFP) Oe Tharil wil 'in geen enkele omstan digheid' nog secretaris-generaal van de Verenigde Naties blijven na afloop van zijn mandaat op 31 december van dit jaar. Zelfs een verlenging van zijn ambtspe riode met een jaar of een paar maan den zou hij in geen geval accepteren. „Mijn besluit staat, onomstotelijk vast", zo verklaarde Oe Thant dinsdag i persconferentie. Udink en staatssecretaris Buck van volkshuisvesting bekendgemaakt. Zij voegden aan hun verklaringen toe dat het totale bouwprogramma, gerekend in uitgegeven vergunningen dit jaar de 131.000 woningen zal halen. Ds 137.500 woningen, die men in 1975 denkt te realiseren zal. behalve door de uitbreiding van de woningwetbouw gevonden worden door vergroting van' de premiebouw. Er worden per jaar 22.500 vergunoin gen uitgegeven voor ongesubsidieerde woningbouw. Dat aantal zal niet wor den vergroot. Er komt ook een struc tuuronderzoek in de bouwbedrijf stak ter bevordering van de produktivitei: in de bouw. Het blijft volgens de bewindslieden voor jongemensen aan trekkelijk om in de bouw te gaan werken. Er zal tot minstens 1980 nog overvloedig werk zijn. Sanering Staatssecretaris Buck deelde mee, dat hij overleg gepleegd heeft met de wethouders van de grote steden over de stads sa-neringenDe mensen, aldus de staatssecretaris, moeten kunnen, zien dat er wat gebeurt, ter verbete ring van hun situatie. Minister Udink kondigde bezoeken aan de saneringswijken in de grote) steden aan. Hij wil de mensen per soonlijk de boodschap brengen dat de regering wil voorkomen dat er in Nederland ghetto's ontstaan. „Wij kunnen een dergelijke armoede tussen onze welvaart niet gebruiken", zo zei I de minister. De minister bond zijn ambitieus pro- gram wel aan de beteugeling van de! inflatie. Hoewel in ae komende mil- joenennota een afneming van de in vesteringen over 1972 met 5 procent wordt geraamd moet in de woning bouwsector een stijging worden gerea liseerd. De laatste jaren verminderde het aan-' tal woningwetwoningen, nu moet het| groter worden. De minister sprak zich sceptisch uit over het effect van dras tische huurverhogingen op de conti- nuiteit van de woningbouw. Er kan ook vermindering van vraag door ont slaan, meende hij. Om de ruimtelijke ordening bij te sturen moet de minister reclitsstreeks de bevoegdheid krijgen om de inhoud van een bestemmingsplan te mogen wijzigen. Dat kan nu alleen bij een streekplan, wat te indirect werkt. DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet is in verwachting. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst dinsdagmiddag na mens prinses Margriet en haar man mr. P. van Vollenhoven meegedeeld. De bevalling zal naar men verwacht eind maart plaats vinden In het St. Radbouwziekenhuis in Nijmegen. Uit het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven zijn tot dusver twee kinderen geboren: prins Maurits Willem Pleter Hen drik (drie jaar) en prins Bernhard Lucas Emmanuel (een jaar). Het medisch team bij de bevalling zal bestaan uit: prof. dr. J. L. Mast boom. vrouwenarts, prof. dr. E. D. A. M. Schretten. kinderarts, prof. dr. J. F. C. Crul en dr. G. M. Nijhuis van de afdeling anesthesiologie. fl&Ktlih IRA VERNIETIGT WERKGELEGENHEID (Van onze correspondent) LONDEN Dinsdag was het in Noord-Ierland weer raak. In Lon-j donderry werd in de late middag een Britse soldaat gedood dit is de zestiende die dit jaar in Ulster is gesneuveld en een ande re ernstig gewond terwijl ook in Belfast een militair werd neerge schoten. De laatste stond op wacht voor het. Royal Victoria zieken- huis. Hij werd door een kogel getroffen die uit een passerende auto werd afgevuurd. De Ulster crisis heeft een nieuwe ernstige wending genomen doordat dei IRA het thans gemunt heeft op de vernietiging van de werkgelegenheid van in hoofdzaak protestantse arbei ders. Dinsdag werd in Belfast een beken de journalist gearresteerd die een ma chinegeweer bij zich' had. Het was Vincent Brown, de correspondent voor Noord-Ierland van het rooms- katholieke blad Irish Press in Dublin. Brown protesteerde verklarende dat hij op weg was naar de politie om het wapen in te leveren. 250 huilende vrouwen en meisjes bij) een door de IRA. het Ierse onder-1 grondse guerrilla-leger maandag metl een viertal afzonderlijk geplaatste; brandbommen opgeblazen fabriek in Belfast verloren hun werkgelegenheid! in een land, dat toch al aan chroni sche werkloosheid lijdt. In totaal moesten reeds 10 door bommen beschadigde bedrijven hun produktie staken. Een daarvan trok; zich voorgoed uit Ulster terug. Alleen; al in de afgelopen week verloren als; gevolg van de terreur 700 arbeiders of; arbeidsters hun baan. Dit is een nieuw grimmig aspect j van het afgrijselijke Noordïerse dra ma, dat bovendien thans het karakter' van een werkelijke burgeroorlog; dreigt aan te nemen. Men is er namelijk van overtuigd1 dat de IRA op het ogenblik alles doet om de protestantse extremisten, die) zich voornamelijk wegens gebrek aan! NA TWEE JAAR ONZEKERHEID Naar twee kanten Het doel van de IRA zou zijn! gewapende protestanten de straat opj te krijgen zodat het Britse leger naar) twee kanten zou moeten optreden enj een onhoudbare situatie zou ontstaan i die de ondergang van Ulster als zelf-; besturende staat snel naderbij zou- moeten brengen. Grote politieke deining is verwekt door een maandagavond door John Taylor, de Noordierse onder-minister i van binnenlandse zaken en lid van de! Noordierse veiligheidscommissie, ge houden rede waarin hij, zoals hij a! i eerder had gedaan, zinspeelde op de! noodzaak om een extra, derde gewa pende macht te vormen tenzij in de komende weken de bestaande onder het leger ressorterende burgerwacht.! het Ulster Defence Regiment aanzien-! lijk zou worden versterkt. De Britse regering heeft onmiddel lijk duidelijk gemaakt dat zij tegen de oprichting van een gewapende macht is die los zou staan van het ministerie van defensie in Londen. Dit zou, zo vreest men, een terugkeer van de B-' specials betekenen. - Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Televisie op pagina 13. Financieel nieuws op pagina 15. PROVINCIE GARANT VOOR 6,5 MILJOEN OOSTBURG Oostburg krijgt dan toch een verpleegtehuis. Na dat het stichtingsbestuur van het St. Anthoniusziekenhuis bij na twee jaar lang in onzekerheid verkeerde of de plannen al dan niet verwezenlijkt konden wor den, is thans de grootste hinder nis de financien genomen. Het provinciaal bestuur heeft laten weten garant te willen staan voor het benodigde be drag van zeseneenhalf miljoen gulden. Notaris G. de Kok uit IJzendijke, voorzitter van heti stichtingsbestuur, hoopt dat J medio juni van het volgend jaar met de bouw van het verpleeg tehuis in de Oostburgse Veer-j hoekpolder kan worden begon-, nen. Het verpleegtehuis is de laatste fase van de grootscheepse nieuwbouwplan- nen van liet St-Antoniusziekenhuis. On geveer 2,5 jaar geleden kwam de 78; kamers tellende vorplecgstcrsflat ge reed. Momenteel wordt gewerkt aan het nieuwe St-Antoniusziekenhuis, dat evenals het oude een capaciteit van 122 bedden krijgt. Men verwacht dal liet nieuwe ziekenhuis eind volgend jaar in gebruik tc kunnen nemen. De kosten van de gehele nieuwbouw be dragen bijna 26 miljoen gulden. Het verpleegtehuis is altijd een 'zor-i genkindje' voor het stichtingsbestuur geweest. In oktober van 1969 gaf het ministerie van sociale zaken en volks-! gezondheid toestemming om een ac-i commodatie voor zestig gehandicapte! bejaarden neer te zetten. Aan deze i goedkeuring was echter een 'maar' verbonden. De vergunning zou slechts; voor tien jaar geldig zijn. Voorzitter De 'Kok weet niet met! zekerheid te vertellen, waarom het ministerie deze voorwaarde heeft ge steld. Hij heeft alleen maar een ver-I moeden: „Ik denk dat men deze tijde-1 lijke vergunning heeft afgegeven om in de toekomst, de concentratie van verpleegtehuizen in Zeeuwsch-VIaande- ren te kunnen bevorderen. Maar het i is voor ons toch een onmogelijkheid; om het verpleegtehuis maar voor een periode van tien jaar te bouwen. Als je zoiets bouwt, doe je dat voor; veertig of vijftig jaar. Het stichtingsbestuur stelt op het ogenblik alles in hot werk om de tijdelijke vergunning om te zetten in een permanente. Volgens de heer De Kok bestaat er alle kans, dat het ministerie hier weinig bezwaar tegen zal hebben. Het staat immers vast, dat er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte bestaat aan een verpleegte- Verzoek Bovendien zal men verzoeken om de capaciteit van zestig bedden uit te mogen breiden tot honderd. ..Een ver-! pleegtehuis met een dergelijk aantal bedden Is beter te exploiteren". Voor zitter De Kok voegt hier overigens onmiddelijk aan toe. er weinig ver trouwen in te hebben dat het ministe rie hiervoor loestcmmi. verleent. Nauwelijks een half jaar nadat de' ministeriele goedkeuring binnen was, kwam bet stichtingsbestuur mei een schetsplau op tafel. Eea plan. dat nog steeds ongewijzigd is Het verpleegte huis zal uit twee verdiepingen be-' staan. Op tedere laag is een verpleeg- afdeling voor dertig patiënten gepro jecteerd. Evenals het nieuwe zieken huis zal ook het verpleegtehuis een ruime binnentuin krijgen. Het tehuis zal door middel van een lange gang in verbinding staan met het in aanbouw zijnde St-Antoniusziekenhuis. Een half jaar geleden was notens De Kok nog somber gestemd over he: welslagen van de plannen om tot een verpleegtehuis te komen. Maar er kan; momenteel, hoopt hij, zo goed a!s: niets meer mis gaan. Temeer, daar de gemeente inmiddels ook de benodigde grond beschikbaar heeft gekregen Di: leverde aanvankelijk ook nogal wat! moeilijkheden op. Overigens heeft men nog overwogen om het verpleegtehuis onder te bren gen in de nieuwste vleugel van het bestaande ziekenhuis. De ziekenhuis-! commissie is er een kijkje komen i nemen en eensgezind kwam men tot ae conclusie aai di: niet mogelijk is. Het gebouw is voor dit doe! totaal ongeschikt Wanneer de nieuwbouwplannen over enige tijd in hun geheel gerealiseerd zijn. telt Zeeuwusch-Vlaandeeren drie verpleegtehuizen- Terneuzen. Hulst en Oostburg De heer De Kok vertelt desgevraagd,- dat er aan een centrali satie van de verpleegtehuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen ontegenzeggen- lijk voordelen zijn verbonden. M - Zie slot pag. 7 kol. 7 heel vriendelijke oijeen- ytkomst, gisteravond in het Middelburgse stadhuis: een feWf?j hoorzitting over de culturele Ffy." J nota van het gemeentebe- stuur. Niet alleen vriendelijk, ook nog saai. Pas later op de avond ging het wat feller toe, er was toen eindelijk sprake van enige bewogen heid. waarbij onvermijdelijk tegenge stelde opvattingen aan het licht traden. Op dat ogenblik ook werd duidelijk, dat een culturele raad Middelburg heeft er nog steeds geen een belang rijke functie kan vervullen, namelijk als ontmoetingspunt van mensen met diverse achtergronden en van uiteen lopende opvattingen. Die opvattingen bepalen mede de prioriteiten, die de deelnemers aan een dergelijke discus sie nodig achten bij de beoordeling van het gemeentelijk cultuurbeleid. Daar bij lijkt het nogal eens oppervlakkig beschouwd alsof het om onover brugbare tegenstellingen gaat. Bijvoor beeld: een negentiende eeuwse elitaire cultuuropvatting tegenover hedendaag se stromingen, waarin geen plaats meer is voor verouderde vormen als concertzaal en schouwburg. Het is ech ter de vraag of deze tegenstellingen wel zo absoluut zijn als de deelnemers aan dergelijke gesprekken het soms doen voorkomen. Een voorbeeld daarvan leek ons gis teravond het debat over de con certzaal. Er waren twee opvattin gen herkenbaar. Opvatting éénhet conventionele concertgebouw past niet meer in deze tijd, de grote symfonie orkesten met hun repertoire trekken immers slechts een klein publiek, zo dat het veel zinvoller is de gelden voor deze kunstvormen te besteden aan eigentijdse cultuur. In dit verband wordt het begrip cultuur zo breed mo gelijk geïnterpreteerd: modem jeugd werk wordt er bijvoorbeeld ook toe gerekend. Daarte genover opvatting nummer twee: er zal altijd belangstel ling bestaan voor de 'klassieke' wijze van muziekbeoefening, de ontwikkeling van de grammofoonplaat, en de verbre ding van het muziekonderwijs zorgen er voor. dat deze belangstelling eerder toe- aan afneemt. Er is derhalve nog altijd volgens deze gedachtengang alle reden om er voor te zorgen, da- een concertzaal, zoals nog in Middel burg staat, niet alleen behouden blijft, maar ook wordt verbeterd. Ziehier twee stromingen, die men overigens niet alleen op het gebied van de mu ziek aantreft, maar herkenbaar zijn op vrijwel het gehele terrein van de cul tuur. Gisteravond kwam een deelnemer aan de hoorzitting plotseling rr.e- een eigen plan voor de Middel burgse concertzaal voor de dag: het ging hier om een lid van het Zeeuws orkest, tevens lid van de werkgroep Middelburg van de ZVU Voor de aan hangers van nieuwe culturele opvat tingen is wellicht het feit, dat hier sprake was van een 'symfonisch man' al voldoende zulk een figuur wordt immers per definitie een vertegenwoor diger van het verleden geach:. Er kwam nog bij. dat de bewuste initia tiefnemer zich nogal polemisch op- stelde zodat mede daardoor de indruk wel werd gewekt, dat het hier ging om twee onverenigbare elementen: oud te gen nieuw. Maar dat -was niet waar: initiatiefnemer Tavenier kwam eigen lijk helemaal niet me-: een plan voor een verbeterde concertzaal, maar me: wat tegenwoordig heet multi purpose-plan. Zijn visie was daarom zo interessant, omdat het wellicht mo gelijkheden biedt voor vele artistieke vormen: een discotheek is in zijn con ceptie even goed mogelijk als het hou den van pop-concerten of initiatieven van Jeugd en Muziek. Wat dat betref: gaat dit 'alternatief plan' althans dat is onze eerste indruk verder dan de ideeenschets, die de gemeente op ta fel had gelegd. Er lijkt ons alle aanlei ding om dit plan eens nader te bestu deren. Dit nadere beraad echter zal eerst en vooral dienen te geschieden in de kring van de direct-belaneheb- benden. En daaronder moeten diege nen worden begrepen, die gisteren aan de discussie deelnamen. Dat wil zeggen de mensen van de 'cultuurverzorgende organisaties' zo goed als die van het. jeugdwerk. Jeugd en Muziek evenzeer als de organisaties op het gebied van de harmonie- en fanfaremuziek. Da- betekent echter, da: eerst en vooral de culturele raad in Middelburg van ce grond moet komen. Daar immers moe: men met elkaar praten over de onder werpen, die in de culturele nota wor den behandeld. Daarbij is het nog niet van zo heel veel belang of aan die cul turele raad ai dan niet een stuk be stuursbeleid wordt overgedragen. Waar het wel om gaat is. dat men on der meer met elkaar in één instelling nagaat of allerlei opvattingen onder één noemer zijn te brengen. We hadden de indruk dat de initiatiefnemers tot het alternatieve concertgebouwplan eveneens in deze richting denken. Daar mee is dan tegelijkertijd prioriteit nummer één aangeduid: de vorming van een culturele raad als ontmoe tingspunt van diverse stromingen :n Middelburg. Stromingen die wellicht makkelijker bijeen zijn te brengen dan meestal wordt aangenomen. PARIJS Het Franse ministerie van gezondheid heert dinsdag bekend gemaakt dat zich in Toulouse en in Henday aan de Spaanse grens twee cholera-gevallen hebben voorgedaan Een der berde patiënten is een jonge man die juist uit Barcelona was te ruggekeerd. Ze zijn in ziekenhuizen opgenomen, doch uitbreiding van cle ziekte acht men vrijwel uitgesloten. Hun gevallen worden niet als ernstig beschouwd en alle voonzorgsmaa: rege len zija inmiddels getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1