BLOEDBAD BIJ ONDERDRUKKING GE VAN GENISOPROER-37 DODEN Meerderheid Zeeuwse staten kiest buitendijks tracee Baalhoekkanaal I Helikopters leggen traangaswolk over gebouwen EEG WIL DEVALUATIE DOLLAR Kettingbotsing in Engeland: 10 doden en 60 gewonden MR VAN AGT NIET TEGEN VRIJLATING 3 VAN BREDA ARSENICUM IN GRONDWATER Vandaag in de krant... Bankroof GESPREK HEATH, LYNCH EN FAULKNER OP 27 SEPTEMBER KERKENDAG MILIEU-MOTIE NAAR REGERING EN PARLEMENT Landeriy pn vervelend 214e jaargang - no. 215 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RGSE. VLI SS IN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN r. Vilt».. Wtlfttr. 56-60. I) Ir.iuo P«r po.l 31,70 Mr kwartaal. I. 6366. adv. 1569) Ootlfcuif. lal. 2 clutlaf 4 Uw. G.ra 359300. I il 23. 1.1 4457 Dinsdag 14 sept. 1971 ATTICA (DPA-AFP-RTR) De opstand die bijna 1.300 gedeti neerden donderdag j.l. ontketenden in de gevangenis van Attica in de Amerikaanse staat New York, is maandag bedwongen maar tegen een hoge prijs. Een bestorming van de gevangenis door duizend man van de politie en de nationale garde had een bloedbad tot gevolg, waarbij 37 mensen het leven lieten: 28 ge vangenen en negen van de 38 gijzelaars. Urenlang speelden zich in de cellenblokken verbitterde gevechten af, nadat de zwaarbe wapende ordetroepen met gasmaskers op het gevangenisterrein op waren gestormd, terwijl boven hun hoofden helikopters van het leger wolken traangas uitbraakten. Op een binnenplaats wer den de lijken van negen gijzelaars aangetroffen. De muiters had den hun de keel afgesneden zodra de eerste helikopter boven de gevangenis verscheen. ATTICA: Het hoofd van het ge vangeniswezen in de staat New York. Russell Oswald, keek zeer bezorgd, toen duidelijk werd. dat- bij het bedwingen van de opstand in de staatsgevangenis tientallen doden waren gevallen. DEN HAAG (ANP) „Ik heb tot nu toe geen argumenten gehoord waarom de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase strafgevangenis niet -/ouden moeten worden vrijgelaten". Dat heeft minister Van Agt (justitie) maandag op een kennismakingsbijeenkomst met de pers in Den Haag gezegd. Er is sinds zijn benoeming tot minister geen gratieverzoek van de drie op het departement binnengekomen. De be windsman kan echter ook ambtshalve gratie verlenen. Minister Van Agt zei overigens, dat hij bet met een voorstel tot vrijlating 'nog moeilijker' zou krijgen dan zijn voor ganger mr. Polak. Er zijn volgens de minister twee argumenten in te bren gen tegen hem als indiener van zo'n voorstel. „Ten eerste ben ik een ariër, wat mijn voorganger niet was; en ten tweede een heel jonge, die van de oor log weinig bewust heeft meegemaakt", zo zei hij. Er is over deze kwestie geen afspraak binnen de ministerraad gemaakt, aldus mr. Van Agt. DISSELDORF DPAIn het grond water van de IVestduitse gemeente Norf bij Dusseldorf is een wolk arseni cum met een concentratie van 27 milli gram per liter ontdekt. De overige gijzelaars (cipiers en ande re gevangenisemployes) wisten te ont komen of werden bevrijd, maar de meesten van hen waren gewond, vier werden zwaar gewond. Volgens onbe vestigde berichten is een van hen in het ziekenhuis overleden. Onder de muiters vielen volgens de politie ze ker 100 gewonden. De advocaat William Kunstier, die d^el uitmaakte van het bemiddelings- comite van burgers, dat de afgelopen dagen met de muiters onderhandelde, sprak nog tijdens de gevechten zijn afschuw uit over de bestorming. Hij verweet gouverneur Nelson Rockefel ler van de staat New York, beëindi ging van de onderhandelingen te heb ben gelast. Dit besluit was .monster lijk'. aldus Kunstier. die grote bekend heid heeft gekregen als verdediger van leden van de buitenparlementaire oppositie in Amerika. Volgens hem hadden de onderhandelingen voortge zet kunnen en moeten worden, „al had het een half jaar of een jaar moeten duren". „Ik schaam me toch zo verdomd, dat ik in dit land leef", zo zei Kunstier. Bij deze actie had men in naam van orde en wet ijskoud de dood van mensen op de koop toe genomen. Sommige staatsautoriteiten daarente gen zeggen, dat met de bestorming niet langer gewacht mocht worden daar de opstandigheid naar andere gevangenissen dreigde over te slaan. De directeur van het gevangeniswezen in New York, Russell Oswald, ver-' klaarde van zijn kant, dat besloten was tot de aanval over te gaan. toen de afgelopen avond en nacht in de gevangenis .verdachte activiteit' was waargenomen. De muiters hadden vol gens hem barricaden opgeworpen, die onder stroom gezet of met, benzine overgoten, en er acht gijzelaars met het mes op de keel heen gevoerd. schaarden zich zondagavond achter het herhaalde verzoek van het bemid delingscomite aan gouverneur Rocke feller. naar de gevangenis te komen om de klachten te onderzoeken. Een leider van de beweging der zwarte panters. Bobby Seale, die dit weekein de in het comité was opgenomen, waarschuwde dat er een bloedbad kon ontstaan, maar Rockefeller reageerde afwijzend. Zondagavond al begonnen de voorbereidingen voor de bestor ming, waarbij de politie versterkt werd met leden van de nationale garde. Traangas was de voorgaande dagen al in grote hoeveelheden aange voerd. Ruim een uur na het verstrijken van (Zie slot pagina 9 kolom 5) ATTICA- Naaste familieleden van gijzelaars in tranen MINISTER NELISSEN: OPWAARDERING GULDEN TE HOOG" BRUSSEL De zes Euromarkten willen dat de dollar devalueert in het kader van een wereldwijde: ten bü de eeg. De diverse systemen j,- om de dollarcrisis het hoofd te bieden herziening der onderlinge muntverhoudingen. De ministers van financien zijn het daarover maan- bleken volgens <ie bewindslieden be- dag in de loop van de dag tijdens hun besprekingen in de Belgische hoofdstad in grote lijnen eens j vr^Bt^dNteiissentidat,wii nazeggen geworden. Met dit gezamenlijk standpunt zullen zij tevoorschijn treden op de aanstaande verga- dat op langere termijn geen moeilijk- i dering van de tien rijkste landen ter wereld en het Internationaal Monetair Fonds. heden zouden kunnt'n onlslaan- Eisen GEALARMEERD door een zend amateur heeft de Londense poli tie gisteren vergeefs gezocht naar bankrovers die met. elkaar via de ether in verbinding stonden. De politie kwam later tot de ont dekking dat voor wellicht mil joenen is gestolen uit een bank kluis (pag. 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 10. Televisie op pagina 11. Financieel nieuws op pagina 13. Dc opstand was donderdag ontke tend door 1.280 van dc ruim 2.000 gedetineerden in Atlica voor het overgrote deel negers en l'ortorica- lien. Zij gijzelden 38 personen (32 cipiers en zes andere gevangenisem- ployees) en eisten onder andere op heffing van de censuur op lectuur en post. politieke en religieuze vrijheden, betere voeding en toepassing van de minimumloonregeling van de staat New York. De gevangenisdirectie be dreef volgens ben racisme. De muiters dreigden hun gijzelaars te zullen do-| den als hun actie met geweld werd onderdrukt. Een politiemacht van 500 man omsin gelde de gevangenis, en er begonnen moeizame onderhandelingen waarbij een bemiddelingscomite van dertig burgers werd ingeschakeld. Op een gegeven moment eisten de muiters .politiek asiel in een niet-imperialis- tisch land', een eis waar zij overigens niet serieus aan vast leken te houden. Zaterdag liepen de onderhandelingen volledig vast, volgens het bemidde lingscomite door dat de gevangenisau toriteiten over twee belangrijke eisen niet wilden praten: geen rechtsvervol ging voor strafbare feiten die samen hingen met de opstand, en de over plaatsing van gevangenisdirecteur Vin cent Manescu. Vooral de eerste eis was klemmend geworden door het overlijden van een bewaker, die don derdag door de gevangenen uit een raam was gegooid. In de staat New York kan de doodstraf worden uitge sproken wegens moord op een politie man of een gevangenbewaarder. Alle andere eisen waren wel ingewilligd. De gevangenen en ook de gijzelaars Bovendien menen de ministers dat het VS-plan om zijn betalingsbalans in 1972 met 13 miljard dollar te verbeteren, nogal ambitieus is. Ten opzichte van het huidige tekort van 11 miljard betekent dit het creeren van een overschot van twee miljard. Zulks zou kunnen leiden tot ernstige terug slag op de economie van andere lan den. onder andere door een verminde ring van werkgelegenheid en aeflatie- verschijnselen. De zes willen tijdens de komende bijeenkomsten proberen dit alles aan de VS duidelijk tc maken. Zij wensen voorts meer inlichtingen over de wij ze waarop de VS denken die 13 miljard voor htm betalingsbalans bij een te krijgen. De vergadering van maandag die in de opvatting van sommige minimiers nog slechts 'inleidende onderhandelin gen' kan worden genoemd, heeft dui delijk gemaakt dat Frankrijk in het raam van een wereldwijde aanpassing van de pariteiten wel bereid is tot revaluatie van de franc. Over percen tages is echter nog niet gesproken Sommige landen zullen meer moeten doen dan andere landen, aldus een zegsman. De Nederlandse minister van financien, Nelissen, meent dat de momentele opwaardering van de gul den ten opzichte van de dollar van 4.5 tot 5 pet te hoog is voor de funda mentele economische situatie in Ne derland. Als er dan ook over herzie-, nmg van wisselkoersen wordt gespro-1 ken, kan er zeker geen sprake van TIJDENS DICHTE MIST THELWALL (AP/RTR) Een kettingbotsing van ongeveer 200 voertuigen heeft maandagmorgen tijdens het ochtend spitsuur in Engeland aan tien mensen het leven gekost. Zestig gewonden moesten in ziekenhuizen worden opgenomen, terwijl tien tallen anderen werden behandeld in een inderhaast ingerichte eerste hulp post. De kettingbotsing deed zich voor in dichte mist op een weg in de omgeving van Thelwall in Cheshire. De weg zag er over een grote afstand uit alsof er een veldslag had gewoed, bij de botsing waren personenwagens, tankwagens en zware vrachtwa gens betrokken. De politie wijt het ongeluk aan het feit dat met veel te grote snelheid in de dichte mist werd gereden. zijn dat <iie voor de gulden op deze hoogte uit zou komen. De bewindslieden hebben het belang onderstreept van het zo sael mogelijk j tot; stand brengen van een nieuw niet noodzakelijkerwijs het goud be-, hoeft te zijn, doch ook kan bestaan, uit speciale trekkingsrechten bij het Internationaal Monetair Fonds, of uit: een combinatie van goud en trek-i kingsrechten. Het Internationaal Mo-! netair Fonds moet zo snel mogelijk weer gaan werken. De overeenstemming die maandag: tentoongespreid werd is volgens des-i kundigen ongeveer het maximum wat' voor een politiek op lange termijn' nodig en mogelijk is. Overigens hebben de ministers niet; nagegaan wat er moet geschieden j wanneer de VS zouden weigeren aan een algemene herziening van de pari teiten en dus aan devaluatie van hun| dollar mee te werken. Compromis De Duitsers, die steeds op het j standpunt heb".en gestaan dat geen devaluatie van de dollar nodig is wanneer de andere munteenheden vol doende zouden worden gerevalueerd, hebben zich binnenskamers toch be reid verklaard een dollardevaluatie te accepteren. Daar ligt kennelijk de kern van een compromis, dat zij in de1 afgelopen weken met de Fransen heb ben bewerkstelligd. Ook Parijs wil nu zo nodig de eigen munt revalueren. De Duitsers, economisch in zo ruime mate van goede verhoudingen met de Verenigde Staten afhankelijk, willen echter een communique waarin deze tere kwestie niet al te onverbloemd aan de orde wordt gesteld. Op dat punt spitsen zich tenslotte de discus sies toe, nadat minister Schiller een ontwerpcommunique van de Europese Commissie had verworpen. In dc morgenuren hebben de minis ters gesproken over de interne moei lijkheden in dc monetaire Terhoud.in- LONDEN AFP/RTRDe premiers van Groot-Brittannie, Noord-Ierland en de Ierse republiek zullen elkaar op] 27 en 28 september in Londen ontmoe ten. Heath, Faulkner en Lynch zullen in het j buitenverblijf Chequers van de Britse premier een ronde-tafelconferentie houden. Dit is in Londen officieel be kendgemaakt. De Ierse premier Lynch liet vorige' week weten dat hij bereid was aan een dergelijk gesprek deel te nemen a!s: daaraan geen voorwaarden vooraf zou-1 den worden verbonden. Hij behoudt zich het recht voor ook over de her eniging van Ierland te spreken. De rooms-katholieke primaat voor ge heel Ierland, kardinaal William Con way en vijf andere Ierse bisschoppen hebben zondag in een verklaring de terreur van het republikeinse verzet in Noord-Ierland scherp veroordeeld. GRONINGEN - Om de impasse, waar in de oecumene in Nederland momen teel op het officiële vlak verkeert, te doorbreken, heeft een groep vooraan staande leden van verschillende ker ken het plan in studie genomen om tot een 'nationale kerkendag' te ko men, een beraad van alle kerken. De groep, waarin leden van de Her vormde. Gereformeerde, Roomskatho- lieke en Lutherse kerk zitting hebben, heeft voor 30 oktober op 'Kerk en Wereld' in Driebergen een vergadering gepland. AFSPIEGELING STANDPUNT COLLEGE G.S. j^AKtltjK Braderie in Goes: pagina's 15, 17, 19, 23 en 25. MIDDELBURG Het stand punt van provinciale staten over het tracee voor het Baalhoekka naal is: een meerderheid kiest voor een buitendijkse oplossing, dus over de rand van het Land van Saeftinge. Dat is gisteren na een bijna zes uur durend debat in de staten gebleken en dat zal volgende week op een speciale 1 hearing van de raad van de wa- j terstaat namens het provinciaal j bestuur worden meegedeeld. Het beeld dat provinciale staten gisteren in deze kwestie opleverden was een afspiegeling van wat het college van gs naar voren had ge bracht. De meerderheids-keus voor een buitendijks tracee was afkom stig van CHU. KVP, VVD, SGP en AR (de laatste bracht daarbij nog de nuance aan van: een lichte voor keur. PvdA en BP spri 'ten een zekere voorkeur uit voor een binnendijks tracee (achter de dijk door het land bouwgebied). PPR en I) '66 vonden liet 'op dit moment niet verant woord om al een uitspraak over een tracee te doen". Er werd in deze zitting een motie aanvaard, ingediend door dr E. J Prins (pvda). Daarin werd vastgesteld dat in het tractaat over het Baalhoek kanaal een internationale milieuraad verplicht moet worden gesteld, ge combineerd met een arbitrage-clausule] •oor het oplossen van geschillen. Ver der wordt in datzelfde verdrag een allesomvattende regeling (met. sane j ties) gevraagd voor waarborgen met! het oog op schadeloosstellingen en milieubescherming. De motie was een soort van compromis tussen twee eer der (door chu en pvda) ingediende moties en kreeg de steun van alle statenleden met uitzondering van he: viertal van PPR en D '66. Bij de behandeling van de nota over de Baalhoek-tracees deed gedepu teerde mr J. P. Boersma een aantal: exacte mededelingen over een voorlo pige milieubeschermingsregeling met de Belgen, vooruitlopend op hel trac taat over de aanleg van een Baalhoek kanaal bereikt. De-e regeling de heer Boersma citeerde een brier van het staatstoe zicht op de volksgezondheid houdt in dat: er gezamenlijk overleg tussen Ne derlandse en Belgische ambtenaren zal komen over alle industrievesti gingen en wijzigingen in bestaande ve. 'igingen in het grensgebied met Belgie; uit dat. overleg zal een advies aan de bevoegde instanties moeten komen; - aar. in een beroepsprocedure op dit punt is voorzien: dat een zekere controle mogelijk; zal zijn; dat men de weg over Den Haag - Brussel niet al te gecompliceerd wil maken. De regelingen zouden van kracht moeten worden zodra het tractaat over het baalhoekkanaal wordt afge floten „De Nederlandse regering is dus bijzonder diligent op milieuzaken •i deze Baalhoekzaak". aldus mr Boersma a Het -concept-voorontwerp streek plan Oost Zeeuwsch Vlaanderen zal orden terugverwezen naar de provin ciale planologische commissie. He: komt er dus op neer da- het plan geheel op de helling wordt geze:. woonte om over het lagcr- KYAJAi huis te spreken als een to- taliieit. alsof het gaat om een j figuur mc-t menselijke elgen- j schappen. Harold Nicolson parlementslid in de Jaren vóór en tijdens de tweede wereldoor log schreef zijn boelende dagboeken uit die periode vaak in deze stijl. Zo noteert hij ergens tijdens een zitting: „The House is sad and glum". het huis is bedroefd en nors. In de statenver gadering van gisteren viel een soort gelijke notitie te maken: landerig en vervelend. Een groot deel van de dag werd besteed aan het Baal hoek-debat, aan de vraag namelijk welk tracé voor dit kanaal moet worden gekozen. Wel licht dat daarmee de landerigheid van de vergadering was te verklaren. Het is immers een ongrijpbaar onderwerp: de staten moesten een standpunt be kendmaken ten behoeve van de raad van de waterstaat en daarbij was het zinloos te spreken over de vraag of het kanaal er al dan niet moest komen. Het bleek evenmin mogelijk de aan leg te beschouwen in de totale plano logische opzet van het gebied en ten slotte vielen er meningsverschillen te signaleren tussen deskundigen. Eigen lijk een debat zonder bevoegdheden en misschien daardoor landerig en verve lend. Het kwam heel moeilijk op gang. de techniek werkte weer eens niet mee: er waren storingen in de ge luidsinstallatie met als gevolg dat de vergadering in het begin al moest wor den geschorst voor het leggen van enige noodverbanden. Zou het zo lang zamerhand geen zin hebben om de ge luidsinstallatie van de statenzaal mee te geven aan een opkoper? Wat ons betreft hoeft de man er geen cent voor te geven, want het ding is aftands en werkt zelden op momenten, waar op het; nodig is. Er komt nog bij. dat, gebruik wordt gemaakt van een micro- foon-aan-een-touwtje, die een bode de statenleden als een ambtsketen moet omhangen Een merkwaardig en primi tief ritueel: iedere spreker krijgt het microfoontje om. Is het een tempera mentvol man die zijn er overigen» nier. zo veel in de staten dan ver geet hij het ding af te doen: als de bode er dan niet als de kippen bij is neemt het bewuste staten lid het hele spreek gestoelte in zijn kielzog mee. Dat is gisteren net niet gebeurd, de enige die struikelde was een gedeputeerde. Daarom kon hartelijk worden gelachen, evenals om een verspreking van een geachte afgevaardigde, die in plaats van 'schadevergoeding voor gedupeer den' sprak over een schade uitkering 'aan gedeputeerden'. Alweer grote vro lijkheid. al dan niet met PZEM-bijge- dachten. Het geeft wel zo ongeveer aan in welke zanderige stemming de Zeeuwse bestuurderen bijeen waren. F\an w aren er nog wat kribbigheden. IS vooral aan het slot. Men weet: er was een meerderheids- en een min derheidsstandpunt bij gedeputeerde staten. De meerderheid wilde het Baal hoekkanaal buitendijks, de minderheid binnendijks. Gedeputeerde Boersma vormde met zijn collega Van Poelje de minderheid, maar was tevens woord voerder van het college. Bij de replie ken werd wat vinnig gedaan aan het adres van deze gedeputeerde Boersma: nïj zou te veel het accent hebben ge legd op het minderheidsstandpunt Waarna mr Schlingemann onder de druk van deze omstandigheden nog wat nader de meerderheidsoverwegin gen uiteenzette. Naar ons gevoel was het bij sommige sprekers nogal spij kers op laag water zoeken: mr Boers ma liet weliswaar merken een sterke voorkeur te hebben voor het binnen dijks tracé, maar dat wil niet zeggen dat hij het meerderheidsstandpunt verzaakte. De kribbigheden zouden zich vermoedelijk niet hebben voorgedaan als net college als geheel wijzer was geweest: het had de verdediging van de algemene beleidslijn in de?e kwes tie aan mr Boersma moeten opdragen vervolgens zou dan mr Schlingemann het meerderheidsstandpunt hebben kunnen verdedigen, waarna mr Boers ma namens de minderheid weer aan het woord had kunnen komen. Als ge deputeerden over deze procedure wa' meer hadden nagedacht, zouden de kribbigheden gisteren zeker achterwe ge zijn gebleven. Men moet '.vellicht nog wat wennen aan de gedachte, dat er twee standpunten verdedigd moe ten worden, het is nog maar de tweede keer dit jaar. Overigens was het betoog m eerste instantie van mr Boersma helder en overzichtelijk, hij sprak bo venalen als een man me: bestuurser- varing. Een tekenend citaat in dit op zicht: Het gaat hier om een reeks van handelingen en bestuurlijke ontwikke lingen, waarbij men niet zomaar plot seling halverwege en middenin kan zeggen: nu gaan we het helemaal an ders doen". T"\e PPR en D '66 hadden dat het hels' maar gedaan. Ze stonden wa: da: betreft echter alleen in de staten en dat is begrijpelijk. In absolute zin moge het acceptabel lijken om tegen di. Baalhoekkanaal zonder meer een stoer nee te zeggen, in de realiteit van het dagelijks bestuur kan men een voorgeschiedenis niet negeren. Even- mm kunnen zomaar bepaalde comoe- temiegrenzen worden overschreden. Ook daarop wees mr. Boersma: de be voegdheden van de landsoverheid zijn van een andere aard dan die van h»t provinciaal bestuur. Er komt nog een p™ n1^ 0:'" ~e'[en 06 staten ffti en D 66 zouden zijn gevolgd pen tracé-keuze, maar voorlopig nee .egen net kanaal totdat meer gegevens op tafel komen dan zegt men in Den Haag jammer, dan maar zonder de Zeeuwen om vervolgens een besluit te nemen. De houding van beide kleine fracties was meer demonstratief dan V oor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1