KROESJTSJ EW (77) OVERLEDEN Franse politie dreigt regering Goed beheersplan voor Veerse Meer noodzaak bij verdere ontwikkeling Vandaag sobere begrafenisplechtigheid Nederlands meisje in Israëlisch arrest dochter van plv. bevelhebber landmacht BANKROVER SLOOT KASSIER OP EN VERDWEEN MET 13.000 - Brandstichting bij ex-werkgever vrouwen naar Twee bisschoppensynode Vandaag in de krant... 'Het Veerse Meer zal gekend worden in beheer oevers Beheersplar 2i4« jaargang - no. 214 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M IDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 sepl. 1971 Dienstplichtige rookt minder pagina 3 AMSTERDAM (ANP) Enige duizenden mensen zijn zaterdag getuige geweest van een korte terugkeer van het in 1953 in ons land geeindigde stoomtijdperk. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandschc Vereeniging van Belangstelleden j« het Spoor- en tramwegwezen INVBSJ reed er iveer eens een door stoom voortbewogen snel treinloc met 14 Nederlandse rij tuigen van Amsterdam naar Rot terdam v.v. Aan deze jubileumrit namen ruim 1100 mensen deel. Behalve de afgevaardigden van buitenlandse zusterorganisaties van de NV BS lo.m. Engeland, Luxemburg, De nemarken) waren ook Nederland se leden van de vereniging in de gelegenheid deze niet-alledaagse reis mee te maken. Be NVBS-trein reed van Amster- dam-Amstel via Woerden naar Rotterdam. Velen maakten van de foto-stop' in Rotterdam ge bruik, om de loc te vereeuwigen. In boerenleenbank van Dongen DONGEN (ANP) Bijna drie uur heeft de 27-jarige kassier W.i Brouwer van de boerenleenbank aan het Europaplein in Dongen zondagmiddag opgesloten gezeten in een kast achter de kluis in j het bankgebouw. Hij was daar om tien voor twaalf opgesloten door een met een pistool gewapende indringer. Deze verdweën met circa 13.000 gulden. De politie heeft nog geen aanwijzingen j wie die rover wel zou kunnen zijn. De kassier werd gevonden, nadat zijn vrouw ongerust was geworden en hem was gaan zoeken. De heer Brouwer had om twaalf uur een afspraak met een cliënt over een hypotheek. Die afspraak zou plaatshebben in het bank gebouw. Toen de kassier in zijn kantoor kwam. werd hij opgewacht door| de gewapende onbekende. Hoe deze in het bankgebouw heeft kunnen komen. is een van de vele raadsels in deze merkwaardige bankoverval. De heer Brouwer, die anderhalf jaar bij de boerenleenbank werkt, is door het gebeuren zeer overstuur. MOSKOU, WENEN (GPD, AFP, RTR) Nikita Kroesjtsjew, elf jaar lang de machtigste man in de Sowjet-Unie. is zaterdag in de ouderdom van 77 jaar in Moskou aan een hartaanval overleden. Zijn vrouw Nina en zijn dochter Rada hebben de laatste uren bij hem doorgebracht. Drie dagen tevoren was de voormalige partij leider en minister-president vanwege een oude hartkwaal van zijn landhuis vervoerd naar de speciale kliniek voor de prominente Sowjets, vijfhonderd meter voor de poorten van het Kremlin. trokken, met name de oktobercrisis van 1962. Zonder enige twijfel is de periode van zijn bewind aan te merken a's een markante fase in de geschiedenis der Sowjet-Unie. aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Nixon Kroesjtsjew zal vandaag worden be-, graven in een stille, besloten begrafe nisplechtigheid. Vrienden van de familie Kroesjtsjew hebben zondagavond gezegd dat de enige plechtigheid ter gelegenheid un de dood van Kroesjtsjew in besloten kring zou plaatshebben in hel zieken huis waar hij is overleden. Zij zeiden dal ze verwachten dat er. een paar toespraken zouden worden I gehouden, maar zij konden geen ver-! derc bijzonderheden verstrekken. Zij voegden eraan toe. dat de begra fenis op de N'ovodevichy-begraa; plaats, naast een klooster dal dezelfde naam draagt, vermoedelijk besloten zal zijn en zonder ceremonieel. Het Russische partijdagblad Prawda en het persbureau Tass nebben zon dagavond in gelijkluidende bewoordin gen het overlijden van Kroesjtsjew ge meld: „Het centraal comité van de CPSU (de communistische partij van de Sowjet-Unie) en de ministerraad van de USSR maken met droefheid be kend dat de voormalig eerste secre taris van het centraal comité en voor zitter van de ministerraad van de USSR. de verdienstelijke gepensioneer de Nikita Sergejewitsj Kroesjtsjew na een ernstige en langdurige ziekte op 11 september 1971 op 77-jarige leef tijd is overleden" De Prawda bracht dit bericht zon der foto op de voorpagina. Enkele minuten nadat het Prawda-bericht op de telex van Tass verscheen vijf minuten na middernacht Moskouse tijd meldde ook het Oostduitse persbureau ADN Kroesjtsjew's overlij den. Den Haag Met het overlijden van Nikita Kroesjtsjew is volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een der meest dynamische en tempera mentvolle Sowjet-Russische staatslie den van deze tijd heengegaan. Zijn naam, aldus de woordvoerder van het ministerie zaterdagmiddag in een reactie op het overlijden zal steeds on- verbrekelijk verbonden blijven zowel met verstrekkende ontwikkelingen in eigen land, zoals de periode van de zogenaamde destabilisering, als met ernstige internationale gebeurtenissen waarbij zijn land ten nauwste was be- NAAM NU BEKEND: JETTY VAN DER MEER (Van onze correspondenten) DEN HAAG De geheimzinnige 'Jetty' die in Israel met een Peruaans meisje voor nog onbepaalde tijd wordt vastgehou den, nadat uit haar vliegtuigbagage door de Israëlische veilig heidsdienst een explosieve lading was gehaald, blijkt de 20- jarige dochter van de generaal-majoor H. J. van der Meer, plv. bevelhebber van de koninklijke landmacht, te zijn. Jetty van der Meer woont in Den Haag. bij liaar moeder. Zij had op september jl. moeten beginnen met haar tweede jaar aan de Haag se academie voor podiumvorming, maar zal met de cursus moeten wachten tot de Israëliërs haar hebben vrijgelaten. De vader, zeer bezorgd, zegt over haar handelswijze: „Onbegrijpe lijk onvoorzichtig". Voor het overige hult hij zich in zwijgen. Over heel de omgeving van het meisje hangt een volstrekte af spraak van zwijgzaamheid. Vrien den, familieleden en leraren wei geren iets los te laten, bevreesd als zij zijn dat Jetty tijdens of na haar terugkeer iets zou kunnen overkomen. Over het tijdstip van deze terugkeer blijkt zelfs bij de ouders niets bekend. Zij hebben met hun dochter in Israel ook sinds haar aanhouding geen con tact meer gehad. Het schooljaar aan de academie sloot op 26 mei jl. voor Jetty ('Jetje' thuis) met een overgangs examen van toneel, cabaret, zang en dans. Zij trad er als soliste op mei een eigen stukje, 'Monu ment'. en figureerde later nog in een 'western dance'. Daarna was voor haar de vakantie aangebro ken. Wie haar kennen, zeggen dat zij een uitgesproken talent heeft voor tekstspel en er wel eens aan denkt haar toekomst in de jour nalistiek te zoeken. De academie noemde Jetty meer een overbrug gingsperiode. Jetty heeft in Tel Aviv tijdens een persconferentie verteld, dat ze wel eens een 'stickie' rookte. Dat is ook in de kring van haar kennissen in Den Haag niet onbe kend. Er is vanuit de leiding van de academie ook wel eens wat over bezegd, zo weet men. De Haagse academie voor podi umvorming (50 leerlingen tel lend) is een instituut, waar jon gelui een zo veelzijdig mogelijke voorbereiding krijgen voor een optreden op een theaterpodium. Persoonlijkheid en zelfwerkzaam heid spelen er een grote rol. Er is een sterk groeiende belangstel ling voor dit instituut, waarvan bekend is dat er hard en inge spannen moet worden gewerkt. Hoofdvakken zijn: toneelexpres sie in de vorm van improvisatie, tekstspel en voordracht, zang. dans. spraakkunst, cabaret en mi me. Vreemde talen worden niet onderwezen, maar wel wordt ver wacht dat de leerlingen daar in extra uren degelijk werk van ma ken. De cursus duurt drie jaar. Bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar heelt de school slechts gehoord: Jetty komt later. Niemand heeft aanvankelijk het verband gelegd tussen dit later- komen en de aanhouding van een meisje Jettv door de Israëliërs. Daartoe heeft het feit bijgedra gen. dat aanvankelijk vanuit Is rael als naam werd opgegeven: Henriette Windermeijer. Hoe men aan die naam komt. is ook de familie een raadsel. Men denkt aan een verbastering, maar ook aan een willekeurig pseudo niem dat om veiligheidsredenen is verzonnen. De perschef van het Witte Huls. Zieg- ler, verklaarde namens president Nixon dat Kroesjtsjew „een van de hoofdpersonen op het wereldtoneel is geweest en dat zijn bijdrage aan de geschiedenis van de Sowjet-Unie wei- bekend is". Ziegler voegde eraan toe dat Nixon de overledene goed kende ,.en Iiem respecteerde als energiek en schilderachtig verdediger van zijn op vattingen". Luigi Longo. secretaris van de Itali aanse communistische partij zond een condoleancetelegram aan Kroesjtsjews weduwe, waarin hij zegt te spreken na mens „de Italiaanse kameraden die Kroesjtsjew gekend hebben als een oprechte vriend en vurig strijder voor de vrede en het communisme'. In een vraaggesprek voor de Italiaan se radio herinnerde de oude socialis tenleider Pietro Nenni aan de grote (Zie slot pag. 3 kol. 7) Levensbeschrijving Nikita Kroesjtsjew op pagina 3 NIKITA KROESJTSJEW DEN HAAG (ANP) Een grote fa briekshal in de Haagse Siriusstraat. die in gebruik was als magazijn en werk plaats van het elektrotechnisch con structiebedrijf Vihamij-Buttinger NV, Is in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel afgebrand. De brand brak uit om ongeveer kwart over twaalf en blijkt te zijn aangesto ken door een voormalig werknemer van dit bedrijf. Deze man. de 42-jarige bedradingsmon teur H. H. uit Den Haag, belde om kwart voor drie 's nachts de politie. Hij zei bij zijn voormalige werkgever Vihamij-Buttinger uit wraak brand te hebben gesticht. Tevens vertelde hij dat hij vanuit een politie-alarmcel aan de Belvederweg in Den Haag opbelde. „Kom me hier maar halen", zo zei hij, hetgeen de politie ijlings deed. Door de brand is een schade aangericht van ongeveer driehonderdduizend gul den. Vallende bok miste meisje MAASBRACHT (GPD) Een vaste bok van de scheepswerf Valkenburg op de Industrieweg te Maasbracht is dit weekeinde door midden gebroken. Het motorschip Bona Spes hing met het achterschip in de kabels. Tijdens het laten zakken van het schip is de 30 meter hoge hok voorover gevallen en op de stuurhut van het schip te rechtgekomen. die daardoor volko men werd vernield. Op het moment van de val kwam het 14-jarige dochtertje van schipper Van de Ben juist uit de stuurhut. De sta len poten van de bok kwamen precies links en rechts van het meisje te recht. Zij liep alleen een wond aan haar hoofd op door een stalen kabel. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een defect aan de kabelspanners De schade bedraagt na voorzichtige raming 100.000,-. 'BEZETTING MINISTERIE' (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de leraren van alle Franse middelbare scholen hebben aangekondigd woensdag, de eerste lesdag na de grote vakantie, te zullen sta ken, zijn de ongeveer 100.000 po-j litieagenten die Frankrijk rijk( is nog een stapje verder gegaan door de regering een ultimatum CASTELGANDOLFO (AFP) Paus Paulus heeft zondag meegedeeld, dat twee vrouwen deel zullen uitmaken van de groep leken, die op de komen de bisschoppensynode za! deelnemen aan de discussie over het onderwerp 'De rechtvaardigheid en de vrede in de wereld'. De paus, die sprak tot een menigte ge lovigen voor zijn buitenverblijf te Castelgandolfo, noemde geen namen. Hij zei wel dat de synode die op 30 september bijeenkomt, zeker een maand zal duren. Zondag 26 septem ber zal een 'dag van gebed' zijn voor het welslagen van deze conferentie. STAATSSECRETARIS CRM BIJ NAAMGEVING DRIE EILANDEN te stellen met het dreigement het ministerie van financien en de zetel van de minister-presi dent te bezetten. Die beide bedreigingen worden van de zijde van hun vakbonden gemoti veerd door ontevredenheid over sala rissen en arbeidscondities. De middel bare leerkrachten zullen woensdag hu" discipelen een voorbeeld van een collectieve spijbeldag geven, omdat de minister van onderwijs hun vakanties dit jaar met 10 dagen heeft bekort. In plaats van de 109 vrije dagen die ze vorig jaar nog genoten, hebben ze er nu nog maar 99. Maar ae zwaarste zorgen maakt de regering zich terecht over haar poli- tde-apparaat, dat al ruim een jaar de prooi van een ernstige malaise is. De politieagenten die weren dat ze door het publiek over het algemeen nu niet direct op handen worden gedragen beklagen zich ai vele maanden over aar gebrek aan populariteit De minis ter van binnenlandse zaken had hen bij de te talrijke schandalen van mis handeling van al of niet gearresteerde burgers altijd systematisch onder zijn bescherming genomen en publieke sancties even regelmatig achterwege gelaten. Dreigement Maar die hoge ministeriele protectie heeft de politie nu toch niet weerhou den haar looneisen kracht bij te zet ten door het genoemde dreigement waardoor minister van binnenlandse zaken. Marceliin natuurlijk wel in een onmogelijke positie is geraakt. Hij heeft de autonome vakbond waarbij 80 pet van het politiepersoneel :s aangesloten herinnerd aan de regle menten die voor hen stakingen verbie den. Hij heef: ze ook gezegd dat de politieagent nu al 400 franken per maand meer verdient dan een verge lijkbare andere overheidsfunctionaris En hij heeft tenslotte laten weten nie: te zullen aarzelen alle regeringsgebou wen zonodig door de gendarmerie, die onder de autoriteit van het ministerie van oorlog valt te laten verdedi gen. Oproer DE MUITENDE gevangenen in de Newyorkse stad Attica eisen „politiek asiel in een niet-imperia- listisch land". (Pag. 3) Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 3. Zeeuws nieuws op de pagi na's 2,4 en 5. Tv-nieuws op pagina 7. Sportnieuws op de pagina's 9,10,11,12 en 13. MIDDELBURG Staatsse cretaris H. J. L. Vonhoff van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft zater dagmiddag tijdens een werk bezoek aan het Veerse Meer de naamborden onthuld op twee van de drie nieuwe eilan den in het meer, de 1,4 ha grote Arneplaat, de 5,4 ha grote Schutteplaat en de 5,7 ha gro te Mosselplaat. Deze drie eilanden, die met talrijke aanlegplaatsen de wa tersport ten dienste zullen staan, zijn ontworpen door provinciale waterstaat, aange legd door rijkswaterstaat en worden de kosten zijn an derhalf miljoen gulden voor honderd procent gesubsidieerd door het ministerie van erm Dit werd mogelijk omdat de Deltadienst van rijkswater staat zich met de uitvoering van het werk belastte. Hel Veerse Meer wordt beschouwd als een pioniersgebied en staat zo model voor het ombouwen van afgesloten zeearmen tot recreatiegebieden De Arneplaat (geheel voltooid) ligt in de zuidwestelijke linek van het Veerse Meer. de twee andere nieuwe eilanden, de Schutteplaat en de Mos selplaat. die bijna voltooid zijn. lig gen noordelijk van Veere. Tijdens zijn werkbezoek verklaarde de staatssecretaris in een bespreking met het bestuur van het recreatie schap 'Het Veerse Meer', dat thans op korte termijn de verdere ontwik keling in liet oostelijk deel van liet meer de aandacht moet krijgen Uier zijn twee eilanden ter hoogte van het Noord-Sloe geprojecteerd en c- i eiland in de zogenaamde Schelp hoek. dat een speciale bestemming <al krijgen voor dagrecreanten ui* Zuid-Bevel and. Het departement van erm staat ach 'er deze plannen, zo viel uit di uitlatingen van de staatssecretaris op te maken. Men mag aannemen dat in het overleg tussen het be stuur van het recreatieschap en dc staatssecretaris, dat aan de onthul ling van de naamborden voorafging het beheer van de buitendijkse gron den (600 ha, waaronder de Goud plaat, De Piet. de Schotsman, de Ruiterplaat en De Schenge) een be langnjk punt van bespreking is ge weest. Deze buitendijkse oevergron- den waren in beheer bij Domeinen, maar nu deze dienst met het beheer is gestaakt, moet in het kabinet beslist worden, wie het beheer krijgt. Op dit moment hangt het beheer dus nog in de' lucht. Niet uitgesloten is. dat bij de besprekin gen de mogelijkheid is aangeroerd dat het beheer over de oevers in handen van staatsbosbeheer komt wat, in de visie van het recreatie schap, uiteraard een garantie za: betekenen voor een deskundig be heer. maar waarbij men de vraag kan stellen of in dit beheer het accent niet vrijwel uitsluitend op de landschappelijke ontwikkeling za! vallen. Audiëntie In de bespreking was men liet e» nier eens. dat een goeil beheersplai thans de prioriteit moet hebben en voor liet recreatieschap was het ver heugend, dat de staatssecretaris ver klaarde, dat 'Het Veerse Meer" hoe worden in het Na de bespreking ging het gezel schap aan boord van ae RP 5: de staatssecretaris onthulde achtereen-j volgens de naamborden op de eilan-| den 'Arneplaat' en 'Schutteplaat'. Op, het laatste eiland betrok de heer! Vonhoff spontaan de jeugd in de' onthulling. De achtjarige Ronnie de Kam uit Souburg en Josje Wouters f6) uit Vüssingen. die toevallig op: de Schutteplaat waren, werden door de staatssecretaris gerecrueerd om hem onder het motto 'de jeugd heeft de toekomst' bij de onthulling behulpzaam re zijn T.arer zou rip staatssecretaris, in een toespraak in. 'De Campveersetoren' hierop inha-l ken: „Het was mij een genoegen! deze eilanden hun naam te geven Het zijn bruggen naar een gezonde toekomst in een zuiver recreatiege bied". In bet gezelschap, dat van de spon ane gebeurtenissen op de Schut le- ilaat getuige was. waren onder (Zie slot pag. 2 kol. 6 Zondagavond werd in Parijs nog bekend gemaakt dat het hogere poli- tiekader zich van de actie had gedis tantieerd. Bovendien heelt premier Chaban- Delnias zich bereid verklaard de rebelse politieagenten in dc perso nen van hun vakbondsleiders in speci ale audiëntie te zullen ontvangen. Lynch bereid met Heath en Faulkner te praten LONDEN (RTR) Premier Lynch van de Ierse republiek heert zich za terdag bereid verklaard samen met premier Heath van Engeland en pre mier Faulkner van Noord-Ierland rond de tafel te gaan zitten om de kwes tie-N oord-Ierland te bespreken. De instemming van Lynch met deze topconferentie is in Londen bekend gemaakt. Men verwacht dat. er spoe dig een datum voor deze conferentie worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1