VLIEGEN NAAR AMERIKA OPNIEUW GOEDKOPER Doorgaan met afsluiting Oosterschelde Cholera-inenting aangeraden voor Spanje-reizigers Tarieven-oorlog gevreesd na mislukken van IATA-overleg Minder ruimte voor inkomensverbetering' Vandaag in de krant... Alibi VNO: SER-cijfers te optimistisch MUITENDE GEVANGENEN HOUDEN VOET BIJ STUK - NOG 32 BEWAKERS WORDEN IN ATTICA GEGIJZELD MINISTER DREES IN REACTIE OP KAMERVRAGEN Milieu-onderzoek met meeste zorg voortzetten Kort geding NMP ingetrokken [4e jaargang - no. 213 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 4799, adv. 0111 I 20.70 p«. kvarti Zaterdag 11 sept. 1971 DAM TEGEN GEKNABBEL VAN EENDEN Pagina 2 MONTEVIDEO: Journalisten bela gen hier de vrijgelaten Britse am bassadeur Geoffrey Jackson op de stoep van de ambassade in Monte video, terwijl mensen van de vei ligheidsdienst en personeel van de ambassade de ambassadeur zo snel als maar mogelijk is, naar binnen werken. Ministerie van volksgezondheid: DEN HAAG (ANP) Reizigers naar Spanje wordt aangera den zich tegen cholera te laten inenten. Aldus heeft desge vraagd vrijdagmiddag een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne meegedeeld naar aan leiding van de recente bekendmaking van het voorkomen van choleragevallen in Spanje. De grens tussen Frankrijk en Spanje is niet gesloten. Reizigers, die uit Spanje Frankrijk binnenkomen, moeten een geldig bewijs hebben, dat zij tegen cholera zijn ingeënt. De controle van deze bewijzen geschiedt mo menteel alleen bij lucht-en bootreizigers, zo deelde de woordvoerder mee. Binnenkort zal beslist worden, hoe de controle zal zijn bij degenen, tlic Over land vanuit Spanje naar Frankrijk gaan. Degenen, die bij binnenkomst in Frankrijk vanuit. Spanje niet zijn ingeënt, xorden gedurende vijf dagen onder controle gehouden waarbij zij niet beperkt zijn in de bewegingsvrijheid. Landreizigers. die de Spaans-Franse grens overkomen, ontvangen bij de grens een prospectus, waarin ver meld staat op welke symptomen zij acht moeten slaan. Hygiënisch voedsel De woordvoerder van het ministerietekende bij de mededeling, dat reizi gers naar Spanje aangeraden wordt zich te laten inenten, aan. dat vacci natie tegen cholera enige tijd bescherming tegen deze ziekte biedt. Hygi ënische voorzorgsmaatregelen zijn in dit Verband van veel grotere beteke nis. Veilig drinkwater en hygiënisch bereid voedsel zijn de belangrijkste voorwaarden ter voorkoming van besmetting. Gestabiliseerd Overigens schijnt de cholera.explosle aan tic Spaanse Middellandse Zee kust nu enigszins te zijn gestabiliseerd, zo meldde onze correspondent gis teren uit Barcelona. Deskcndigcn menen echter dat er nog wel een tot twee jaar overheen zullen gaan voordat de cholera geheel zal zijn uit geroeid. Uit betrouwbare medische kringen in Barcelona werd verno men dat daar momenteel dagelijks 5 tot 9 patiënten in ziekenhuizen worden opgenomen onder verdenking van cholera. Afscheidsbrief DOOR EEN TOEVAL heeft de heer Perquin uit Bergen op Zoom na 28 jaar een tweetal afscheids brieven van zijn vader uit een Ja pans concentratiekamp ontdekt. (pag. 3) Ruilverkaveling DE PRESIDENT-DIRECTEUR van de Heidemaatschappij is niet .gelukkig" met het feit dat de „toevallige" grondeigenaars een beslissende stem hebben bij het realiseren van een ruilverkave ling. (pag. 6). uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1, 3 en 6. Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5 en 7. Sport; pagina 9. Radio-tv: pagina 19. Financieel nieuws: pagina 21 pag. 13: In Brugge wordt een nieu we tv-fïlm gemaakt als opvolger van „De I-Ieren van Zichem Letterkundige kroniek van Hans Warren. pa. 14: Interview met prof. ir. P. K. A. Pennink te Amsterdam, de Pas benoemde supervisor van Goes, over de sledebouw: Poppraet. vag. 15: Documentatiecentrum of basisschool: element van vernieu wing in onderwijs- Stemmen vit de Kerken, pag. 17: Schaken, dammen, bridge, puzzel en culinair avontuur. "J* wee Jaar geleden V.vt I ondergronds ges< ,%'i ri Sowjet-Rusland ster! AMSTERDAM (GPD) Het vliegen tussen Europa en Noord- Amerika wordt volgend jaar goedkoper. Scherpe tariefdalingen worden zelfs mogelijk, wanneer het mislukken van het IATA-over leg, vrijdag in Amsterdam, gaat leiden tot een tarieven-oorlog tus sen de verschillende maatschappijen. Dc Duitse Lufthansa is de dwarsligger In de club van 24 luchtvaartmaat schappijen die zich voor het trans- Atlantische verkeer hebben gebonden aan de tariefafspraken die zijn ge maakt binnen tie IATA, de internatio nale organisatie van luchtreders. Tij dens het IATA-congres in juli en au gustus in Montreal sprak de Lufthan-I sa haar veto uit over de voorstellen om het aantal tarieven voor het trans- At Iantische verkeer met nog eens tien uit te breiden. Met name verzette de Lufthansa zich tegen het plan om een extra goed koop tarief in te stellen dat een wal zou moeten opwerpen tegen de con currentie van de chartermaatschappij en. Het goedkoopste retour zou dan ruwweg zevenhonderd gulden gaan kosten, mits de reis drie maanden van tevoren wordt geboekt en betaald. Ziet men van zo'n trip af dan krijgt men maximaal 75 procent van het gestorte geld terug. Tarieven in die orde van grootte gelden thans voor trans-atlantische vlucht. Dat werkt on gezonde manipulaties in de hand. al dus de Lufthansa. Wat de Duilse| maatschappij bijzonder hindert is. dal i Amerikaanse charterbedrijven profit e j ren van het beleid, waarmee de IATA- maatschappijen zich onderling tegen concurrentie van de eigen medeleden proberen te beschermen. Zij willen weliswaar het vliegen voor een groot publiek aantrekkelijk maken, maar aan de andere kant hebben zij te streven naar zo veel inkomsten dat zij hun geregelde lijndiensten ook op minder rendabele lijnen kunnen; volhouden. Niet eens De president-directeuren van 21 der 24 luchtvaartmaatschappijen zijn vrijdag in Amsterdam aan het confe reren geweest over de impasse waarin men na het mislukte Montreai-overleg was geraakt. Aanvankelijk zouden ze bij elkaar komen maar jeugdige reizigers, voor studenten en daar bleken de hotels vol te zitten. De voor mensen die. als zij aan bepaalde j voorwaarden voldoen, in verenigings- verband reizen. Manipulaties De Lufthansa heeft niets tegen bepaal de lage tarieven, maar zij meent dat men zo langzamerhand door de bo men het bos niet meer ziet. Er be staan tientallen tabellen voor het be palen van de vrachtprijs voor een heren waren het er in Amsterdam overigens al heel snel over eens dat zij het niet eens zouden worden. Na een paar uur al stond het vast dal de Lufthansa op haar standpunt bleef staan: geen uitbreiding van het aantal soorten tarieven, maar juist een ver eenvoudiging tot bijvoorbeeld negen. En het tarief waarbij vooruit moet Zie slot pag. 21kol. 2) DEN HAAG (ANP) Het jaar 1972 biedt voor zowel no minale als reele inkomensver beteringen een nog beperkte-1 re speelruimte dan de Sociaal- Economische Raad in zijn jong-1 ste halfjaarlijkse rapport heeft aangenomen. Het is, zowel voor de overheid als voor het be drijfsleven, zaak daar de con- BREDA: Vrijdagavond is een vrachtauto een woonhuis in Breda binnengereden Bij een poging een voor hem plaatsvindende aanrij ding te ontwijken verloor de chauf feur de macht over het stuur. Op de voorgrond een van de bij de aanrijding betrokken wagens, er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Bij overval op postagentschap 17 mille buit MOERDIJK (ANP) Twee mannen hebben vrijdagavond in Moerdijk een roofoverval gepleegd op een post agentschap. Dc mannen, die omstreeks zes uur liet postagentschap binnen drongen, maakten volgens dc eerste berichten ongeveer f 17.000 buit. Ze verdwenen daarna in een auto in de richting van het. Hollands Diep waar zij vermoedelijk zijn overge stapt op een boot. De politie, zowel te land als te water, speurt naar het tweetal. De houdster van het posta gentschap, die de enige zou zijn ge weest die op het moment van de overval aanwezig wasl was dermate overstuur dat zij geen duidelijk signa- j lement van haar overvallers kon ge-: ven. sequenties uit te trekken. Tot deze conclusie komt het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen in een beschouwing, over de gevolgen van de dollar-1 crisis in zijn blad de Neder-1 landse Onderneming. Twijfelde de SER nog of op grond, van de externe positie van ons land, de revaluatie van de gulden wel blij-i vend zou kunnen zijn. thans moeten wij er van uit gaan. dat die feitelijke! opwaardering als gevolg van de uit-, komst van het internationale monetai re overleg niet meer ongedaan zal worden gemaakt, aldus het VNO. Onder de huidige omstandigheden ligt het zijns inziens dan ook voor de hand de discussie over de gewenste ontwikkeling van onze nationale eco nomie in 1972 primair te richten op verdere beperking van de nominale stijgingen van lonen en prijzen dan zonder een duidelijk daarop gericht beleid het geval zal zijn. ftantlijn Afremming „Wij zullen ons er verder voor moe ten hoeden ons te vleien met de hoop dat van de revaluatie van de gulden op zichzelf een zodanige anti-inflatoire v.erking uit gaat dat versterking van- het restrictieve beleid niet nodig zou zijn. In eerste aanleg kan inderdaad enige afremming van de prijsstijging; en vermindering van de spanning op: de arbeidsmarkt optreden en als ge-: volg daarvan ook enige beperking van de loonstijging. Zoals de SER in een korte beschou wing over de gevolgen van een blij vende rvaluatie reeds opmerkte, zal dit effect op de loonstijging zich eerst op langere termijn voordoen en dan nog alleen als dr vermindering van de prijsstijging inderdaad doorwerkt in de loonontwikkeling Onderhandelingen met autoriteiten leverden niets op ATTICA (RTR) De onder handelingen tussen overheids functionarissen en muitende ge vangenen die in de staatsge vangenis van Attica in de Ame rikaanse staat New York 32 gevangenbewaarders als gijze laars vasthouden, zijn vrijdag afgebroken. Kennelijk is men niet tot een akkoord gekomen. Bij de onderhandelingen die de hele dag hebben geduurd, waren rijf journalisten aanwezig. Zij waren door de gevangenen uitgenodigd. De journalisten zeiden dat de besprekin- ger in een gespannen sfeer zijn ge voerd. De muiters ongeveer 1.250 van de 2500 gevangenen overweldigden donderdag de cipiers die zij nu als gijzelaar vasthouden. De gevangenis is omsingeld door rond 500 man politie De muiters hebben gedreigd de gegij zelde bewakers te zullen doden als hun actie met geweld wordt onder drukt. Donderdag lieten ze acht bewa kers vrij. Enkelen van hen waren mishandeld. Vrijdag bezetten zij nog twee van de vij' cellenblokken. Eisen De gevangenen, voor hel merendeel negers en Portoricanen, beschuldigen de leiding van de gevangenis van racisme. Zij eisen onder meer ophef fing van de censuur op brieven, vrij heid op godsdienstig gebied en betere voeding en toepassing van de staats- minimumloonregeling. Een federale rechter heeft vrijdag een rechterlijk verbod op het nemen van, administratieve represailles tegen de' muiters uitgevaardigd. De gevangenen wilden geen genoegen nemen met een, schriftelijke toezegging van de direc teur van het New-Yorkse gevangenis- Getuige in Berlijn: Bormann gevangene van de Russen HAMBURG (DPA) Volgens het AVestduitse blad Die Welt' heeft een vrouwelijke getuige vrijdag in West- Berlijn notarieel laten vastleggen dat zij midden juni 1915 in Berlijn Hitlers plaatsvervanger Martin Bormann in Russische gevangenschap heeft gezien. Deze verklaring ondersteunt de passa ge in de memoires van het voormalig hoofd van de Westduitse geheime dienst Reinhard Gehlen, waarin deze! schrijft dat Bormann na de oorlog voor de Russen heeft gewerkt en drie jaar geleden is gestorven. De getuige, dochter van een vroegere Duitse generaal, was in juni 1945 in Berlijn door een Russische officier! ondervraagd. Zij zegt dat zij toen; Bormann in de gang had zien staan, 'omringd door veel Russische solda ten Ze is er absoluut zeker van da: het Bormann was. aldus T)ie Wel:.' Er is veel twijfel uitgesproken over; Gehlens bewering, onder andere door j Simon Wiesenthal. De Sowjet-Unie heeft gesteld dat hier sprake is van 'anti-Russische leugens.' VERINGA VIT ZIEKENHUIS DEN HAAG (GPD) Dr G. H. Verin- ga, de KVP-fractieleider uit de tweede kamer heeft het ziekenhuis Johannes de Deo in Den Ilaag verlaten. Zija behandelende specialisten achten een langdurige rustperdrode buiter. zijn woonplaats noodzakelijk om te komen tot algeheel herstel da: nog enige maanden in beslag zal nemen. Jaar geleden 'rok een .♦schrift uit i sterk de aan- cht in bet westen: een ver handeling. geschreven door de jonge auteur AndreJ Amsl- rtk onder de titel "Zal de Sowjet-Unie tot 1984 voortbestaan?' Er bleken in dit geschrift vele opmerkin gen te vinden, die niet alleen van toe passing zijn op de Sowjet-Unie, maar een veel bredere strekking hebben. Een citaat ..Hoewel de wetenschappelijke en technische vooruitgang de wereld letterlijk voor onze ogen verandert, steunt hij In wezen op een zeer smalle sociale basis en hoe aanzienlijker de wetenschappelijke successen zullen zijn. des te scherper zal het contrast w orden tussen hen. die hem tot stand brengen en gebruiken en de overige wereld. De Sow jet raketten bereikten Venus, maar de aardappelen worden in het dorp. waar ik woon, met de hand gerooid. Dit is niet komisch be doeld. het is een kloof die zich tot een afgrond kan ontwikkelen", aldus Amal- rik. Allerlei nieuwsfeiten van de laatste maanden duiden er op dat de kloof er in menig opzicht al lang is. Het indringendste voorbeeld uit de actualiteit is de toestand in Oost- Pakistan en India: vluchtelingenkam pen met miljoenen mensen. Een revol te in Oost-Pakistan zorgde voor een totale ontreddering in een land, dat kort tevoren door overstromingen was geteisterd De vluchtelingenstroom zette zich in beweging, een miljoenen stoet, waarin dui zenden omkwamen tengevolge van hon ger en cholera. Er was ontzetting in de wereld en overal startte men acties: geld stroomde bin nen en de hulpverlening begon. Even werd de nood gelenigd, maar dat duur de niet lang. Na korte tijd was de toe stand even erg of erger dan in de be gindagen van watersnood en opstand Het grote sterven in India en Pakistan is inmiddels een alledaags feit gewor den. Dat is een sinistere constatering, waartegen evenwel niets ls in te bren gen. In de verstedelijkte samenleving van het westen t reedt allerwege een ge wenning op ten aanzien van de Azia tische vluchtelingen. Een blijkbaar on vermijdelijk verschijnsel: over deze catastrofe wordt alleen nog in ronde getallen gesproken, zes. zeven miljoen vluchtelingen, die in modder en riool buizen een beestachtig bestaan leiden. Dat is niet meer te omvatten, de men sen worden tot een niets betekenende cijferreeks, waaraan niets menselijks meer is. Op dat moment begint een alibi nodig te worden. Alibi: een aan duiding daarvoor, dat iemand op ze ker ogenblik elders was. Het kan een grond zijn voor verontschuldiging: „Ik was er niet bij, ik had iets anders te doen en ben dus onschuldig". In overdrachtelijke zin betekent het. dat men een bepaalde zaak maar liever uit de gedachten verdringt, omdat men er toen niets aan doen kan en er geen rechtstreekse bemoeiing mee heeft. He: alibi in de kwesiie-Oost-Pakistan- India is al duidelijk aanwezig en er wordt gretig gebruik van gemaakt ..Wat kunnen we er aan doen? We hebben gegeven tijdens de tv-actie. Het komt toch ook aan op de regeringen daar ginds. ze zien geen kans orde op za ken te stellen". Een sluitend alibi, al thans dat vinden we individueel wel zo ongeveer. Daarom acht eigenlijk iedereen het verantwoord over te gaan tot de orde van de eigen dag. En ais dat eenmaal is gebeurd, gaan de tv- beelden uit India en Pakistan zelfs irri tatie oproepen. Dat is zo'n kloof, waarop Amalrik doelde. Een mensheid, die raket ten naar de maan stuurt, daar mensen laat lopen en karren laat rijden, maar geen kans ziet een doeltreffende orga nisatie op te bouwen, die hulp biedt aan miljoenen vluchtelingen. Op een hoger niveau werkt het. alibi eveneens onmiddellijk: de kloof kan namelijk logisch worden verklaard en gemoti veerd. De exploratie van de ruimte is immers onvergelijkbaar me: hulpver lening. Zowel het een is nodig als het ander, aldus de redenering, waarbij zeker wordt toegegeven, dat de hulp verlening niet zo best werkt. De oor zaken daarvan zijn overigens exact aan te geven. In dat verband wordt dan gewezen op de sociaal-economische situatie in de bewuste landen, op de totaal andere geschiedenis van Azië vergeleken bij Europa en Amerika, de achterstand die nu eenmaal in landen als India en Pakistan bestaat, enfin, er is een hele rekensom mogelijk, waaruit het allemaal is af te leiden Het nadelig saldo blijft evenwel eer. ontelbaar aantal doden, plus miljoe nen levend in modder en slik. We we ten dat allemaal, maar we hebben er geen oplossing voor. Vandaar het alibi we zijn elders en daardoor onmachtig iets te doen. Een alibi zo oud als ce wereld: „Adam. waar zijt gij", Wat moet nu het antwoord luiden? We pro beren een valutacrisis op te lossen. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Met de afsluiting van de Oosterschelde moet wor den doorgegaan, zeker nu men zich van Zeeuwse zijde zo duide lijk heeft uitgesproken. Dit is het standpunt van minister Drees van verkeer en waterstaat. In zijn antwoord op vragen van het tweede kamerlid Terlouw (d'66) voegt hij er echter aan toe. dat de lopende milieu-onderzoekingen met de meeste zorg en inzet moeten worden voortgezet, zodat uit de resultaten daarvan een beleid kan worden opgebouwd ter verzekering van een goed milieu. Minister Drccs zegt, dat hij met alle begrip voor de argumenten die voor een open Oosterschelde pleiten, geen onduidelijkheid heeft laten bestaan! aan zij'n standpunt inzake het grote j gewicht van de argumenten voor af-! sluiting. Hij verwijst hierbij onder meer naar een interview met hem in de Provin ciale Zeeuwse Courant van 26 april 1971. De bewindsman bevestigt, dat hij op 10 april tijdens een verkiezingstoe spraak in Zierikzee heeft gesteld, da: de publicaties met argumenten voor een open Oosterschelde een belangrijk argument vormen om het voor en het: tegen van afdamming nog eens tegen elkaar af te wegen. Daarbij noemde hij ook de mogelijkheid dat een nieuw ka binet een commissie zou instellen me. vertegenwoordigers van rijkswater staat en geïnteresseerde Zeeuwen. Deze commissie zou dan op korte termijn een rapport moeten uitbrengen. Het is nog steeds de bedoeling, dat er over de gehele Oosterschelde-proble- matiek een publicatie komt van hetj ministerie van verkeer en waterstaat. Deze publicatie werd eerder dit jaar toegezegd door de voorganger van i nister DrerN het huidige A.R.-kamerlid drs. Bakker. In antwoord op een desbetreffende, vraag van de heer Terlouw zegt minis ter Drees nog. dat in de kostenanalyses' betreffende de afsluiting van de Oos terschelde uiteraard met alle relevan te en weegbare factoren rekening is gehouden Hij stelt desgevraagd na drukkelijk. dat de zuivering van het s valwater dat op de Rijn en de Ma - wordt geloosd, niet op de afsluit in- van de Oosterschelde of op andere de' tawerken zal drukken De Oosterschr de zal na de afsluiting met Rijn- er. Maaswater worden gevoed. Het zuive ren van het afvalwater dat op deze ri vieren wordt geloosd is volgens mine- ter Drees noodzakelijk, onafhankelii'; van de afsluiting van de'Oosterschelde.. W 3 r MIN1N1 LRLi.- ROTTERDAM (ANP) De heer >f. Dessing van dc Nederlandse Midden standspartij heeft het korte geding, dat hij tegen het tweede-kamerlid Jac. dc Jong had aangespannen, vrijdag middag ingetrokken. Hij had geeist.dat de heer De Jong, voorzitter van het interimbestuur van de partij, de naam en het merk van deze partij nie: meer zou gebruiken, nadat zich een scheuring in de gelede ren had voorgedaan. Het korte gedir.g werd ingetrokken, nadat de heer De Jong en vier andere gedaagden voor de president var. de Rotterdamse rechtbank, mr J. G. L Reuder. schrif telijk hadden verklaard dat zij geen prijs stelden op het gebruik van de naam Nederlandse Middenstandsparuj ais merk. De president twijfelde er overigens aan of de NMP een handels merk kan voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1