PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOODLANDING OP WEG MISLUKTE - ZEKER 17 DODEN lllTupamaros door tunnel gevangenis uit Een woonwagencentrum met een aantal dependances in Zeeuwsch-Vlaanderen Vliegramp bij Hamburg: NIXON: GROTERE ECONOMISCHE INSPANNINGEN Geen vervolging van Nederlandse studente door Israëliërs Koelsier op de hoi. Vandaag in de krant... Academisch jaar Breuk JONGETJE NA SPELEN MET VUUR OVERLEDEN TIENVOUDIGE MOORD IN AUSTRALIË BESTUUR WIL ONDERZOEK DOOR OPBOUWWERKER Ervaring Ontheffing jl4e jaargang - no. 209 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D E LB U RG SE, VLIS SI N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 september 1971 I 4799. 14, 01 I 86-584 (Van onze correspondent.) BONN Bij een vliegtuigongeluk even ten noorden van Hamburg Djn gisteravond 17 mensen om het leven gekomen. 42 mensen werden in een ziekenhuis opgenomen. Een chartervliegtuig met 115 meeste jeugdige passagiers en 6 bemanningsleden aan boord zond ongeveer een minuut na het opstijgen van het vlieg veld Hamburg een noodsein uit. Direct daarop werd de radiover binding verbroken. Even later trachtte de piloot een noodlanding temaken op de autoweg Hamburg-Kiel. Dit mislukte echter door dat in de buurt van het plaatsje Hasloh de vleugels van het landen de toestel de pijlers van een viadukt raakten. De vleugels knapten al, het toestel werd vernield en brandde uit. Een groot aantal passagiers en ook de bemanning slaagde er echter toch nog in het toestel te verlaten en strompel den gewond door de velden langs de autoweg. Velen van hen werden over gebracht naar ziekenhuizen. Daardoor ontstond grote verwarring over liet aantal slachtoffers. Werd er aanvanke lijk gemeld, dat 85 mensen waren om gekomen. later werd het dodencijfer teruggebracht tot 1 dode. In de loop van de avond werd echter duidelijk dal liet ongeluk toch 17 slachtoffers had geeist. De bemanning van het vlieg tuig. en BAC 'Super One Eleven' heeft het ongeluk overleefd. Het toestel eigendom van de Muen- chense chartermaatschappij Pan In ternational was gisteravond met vakantiegangers op weg naar het Zuid- spaanse Malaga. Het was eerder ge land in Dusseldorf. Frankfort en Hann over alvorens het in Hamburg de laat ste passagiers aan boord nam. De pi loot. de 32-jarige Reinhold Huels. is een zeer ervaren vlieger met 2900 vlieguren op zijn naam. De Pan International heeft het afgelo pen jaar ongeveer 270.000 passagiers vervoerd. Het ongeluk is het eerste sinds de oprichting van de onderne ming. De Westduitse minister van verkeer Leber heeft inmiddels al een diep gaand onderzoek aangekondigd. Over de oorzaak van het ongeluk was van nacht nog niets bekend. Het verschil van tussen Partij vai HAMBURG Wrakstukken van het verongelukte toestel lagen over een grote oppervlakte ver spreid. HAMBURG Het brandende wrak van de BAC-111. Geen 'beschermende muur' (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon heeft het Amerikaanse volk in een korte radio-toe- spraak opgeroepen tot grotere economische inspanningen in het kader van de door hem on langs afgekondigde maatrege len. „Dit land zal zich niet op zichzelf gaan concentreren", zei de president. „Wij zullen geen beschermende muur om ons op richten om ons te vrijwaren van eerlijke concurrentie". Hij leg de daarbij het accent op de noodzaak om de Amerikaanse export op te voeren. De toespraak die voornamelijk een inspirerend karakter had. stond in het teken van .labor day', traditioneel de eerste maandag in september die als «n feestdag wordt gevierd. .Labor day' markeert het einde van de zo mervakanties en het begin van de regeringswerkzaamheden die tijdelijk gedeeltelijk waren stilgelegd. AAN DE Nederlandse universitei ten en hogescholen is maandag het nieuwe academische jaar be gonnen. (pag. 3) HET HOOFDBESTUUR van de Nederlandse Middenstands Partij onder leiding van Jac. de Jong is gisteren afgetreden en heeft het voornemen bekend gemaakt een nieuwe partij te stichten. (pag. 3) Nieuws uit binnen- en buitenland op de pagina's 1,3 en 6 Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4 en 5 Sport op pagina 7 Radio-tv: pagina 8 Financieel nieuws pagina 11 Reactie De president zei dat de nationale reactie op zijn afgekondigde economi sche maatregelen zeer gunstig was geweest. Dat scheen ook de uitslag te zijn van een Gallup opinie-onderzoek, waar 47 procent van de ondervraag den van mening was dat de economi sche maatregelen meer goed dan kwaad zouden doen, vergeleken met 32 percent in mei van dit jaar. Uit het onderzoek bleek verder dat de maat regel waarbij de belasting op Ameri kaanse auto's met ongeveer 200 dollar werd verminderd de grootste bijval had (78 percent), en dat deb elasting- aftrek van 10 percent voor bedrijven ten behoeve van investeringen het minst werd gewaardeerd (45 percent). Nixons toespraak was er vooral op gericht om de arbeiders aangesloten bij de grote vakverenigingen te win nen, aangezien met name George Mea- (slot pag. 3 kolom 5) Franse kardinaal vermist LOURDES (AP) De reddingsteams, die maandag waren uitgezonden om de 80-jarige Joseph Marie kardinaal Martin op te sporen, zijn tegen het vallen van de avond onverrichterzakc teruggekeerd. De kardinaal wordt sinds zondag ver mist. toen hij alleen voor een wande ling de bergen introk. De reddingsactie zal vandaag worden voortgezet maar de autoriteiten heb ben weinig hoop dat zij de kardinaal emeritus levend zullen vinden. HENGELO (ANP) In een zieken huis in Hengelo (O) is in het week end de zevenjarige Renee Rosens uit Hengelo overleden aan brandwonden die hij had opgelopen, toen hij met! enkele vriendjes verfbussen met be hulp van benzine in brand wilde ste ken. ADALAIDE (RTR) Een Australi sche landarbeider, de veertigjarige Clifford Bartholomew is maandag avond officieel beschuldigd van het doden van zijn vrouw die met negen anderen dood is aangetroffen in eeni afgelegen boerderij in de omgeving van de Australische stad Adelaide. Alle tien slachtoffers waren door het hoofd geschoten. Het waren behalve de vrouw van Bartholomev. hun zeven kinderen, een jongere zuster van de vrouw en een tweejarig neefje. Aanlei ding tot het bloedbad zou een huiselij ke ruzie zijn geweest. ONSCHULD AAN BOIH-AFFAIRE STAAT VAST TEL AVIV (AFP) Een woord voerder van de Israëlische po litie heeft maandag nade re bijzonderheden bekendge- maakt over de twee pogingen tot aanslagen op vliegtuigen van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al, waarbij argeloze meisjes een Ne derlandse en een Peruaanse als werktuig zijn gebruikt. De twee gevallen staan vol gens de Israëlische woord voerder los van elkaar. De twee meisjes zullen niet be recht worden, daar hun on schuld is gebleken. De twee meisjes zullen waarschijnlijk vandaag worden vrijgelaten. Er zijn ONDER STRAAT IN MONTEVIDEO stregen maatregelen genomen om in verhand niet mogelijke repre-' sailles van Arabische zijde hunl veiligheid te verzekeren. Het Nederlandse meisje (naar ver luidt de 20-jarige studente Henriet- te Windemeier.i had op vakantie reis door Europa ook Belgrado aangedaan. Zij werd daar verleid door een jonge Arabier, die zei uit' Bethlehem te komen. De Arabier wist het meisje ertoe te bewegen, naar Israel te gaan om daar een koffer geschenken voor zijn fami lie aldaar af te geven. Deze familie! was de Arabier een bedrag van 2500 dollar schuldig. De Arabier wist het meisje bovendien er toe te krijgen in Rome met een vlieg tuig van El Al naar Israel te vertrekken. El Al, zo had de Ara bier verzekerd, was het neusje van de zalm. De koffer, die het meisje meekreeg, had een dubbele bodem en bevatte negen kilo ontplofbare stoffen een tijdontsteking. die een ontploffing tijdens de vlucht moest teweeg brengen De familie die op he: adres had moeten wonen, dat het meisje verstrekt was, blijkt reeds lang naar een onbekende bestem ming vertrokken te zijn... f)AHi tlijn Peruaanse MONTEVIDEO (RTR, AFP) Zeker 111 Tupamaros- stadsguerrillastrijders in Uru- guay-zijn er maandag in ge slaagd uit een gevangenis in Montevideo te ontsnappen via een nauwe tunnel die onder de gevangenismuur door naar een huis aan de overkant van de straat liep. Onder hen zijn drie van de ste leiders van de geurrillabeweging. namelijk Raul Sendic, een voormalig student in de rechten die in 1963 de EFE,; sladgeurrillastrijd organiseerde om de arbeidersmassa te kunnen mobilise ren, en diens naaste medewerkers Jor ge Manera Lluveras en Julio Saenz die hoogleraar Is geweest. Toen maandagmorgen vroeg de laat-, ste barrière bij het huis aan de over-, kant van de gevangenis was opge-, ruimd, wefrden de inwoners onder schot gehouden. Nadat een groep ge vangenen via de tunnel het huis had bereikt, maakten de guerrillastrijders een gat in een muur tussen dit huis en een huis daarnaast dat geen uit zicht biedt op de gevangenis. De hele groep verdween daarna door de voor deur van dit laatste huis. De politie heeft in de tunnel krikken, scheppen en ander graafmateriaal gevonden. De uitbraak werd maandagmorgen om Strenge maatregelen De conservatieve regering van presi dent Jorge Pacheco Areco is bijzonder geirriteerd door deze geslaagde ont snappingspoging, vooral omdat zij twee dagen geleden nog nieuwe, stren-, ge maatregelen tegen linkse stadguer- rillastrijders heeft toegezegd. In de afgelopen drie jaar hebben de Tupa- maros een reeks vermetele ontvoerin gen. moorden en bankovervallen ge pleegd. Zij houden de Britse ambassa deur in Uruguay, Geoffrey Jackson, al negen maanden gevangen. Op 30 juli wisten 38 vrouwelijke leden van de guerrillabeweging, ook via een tunnel, uit een andere gevangenis in Montev L411- aiiUClC £CVCUJ£Gtlia 441 1V4*J JI i-C V 1 vier uur plaatselijke tijd door gevan-| cleo te ontsnappen. Tot nu toe is er gemsbewaarders ontdekt. Honderden nog maar een gegrepen. Het 21-jarige Peruaanse meisje een! modiste had op een reis door; de VS een jonge Arabier ontmoet.' die zei een Israëlische ingenieur te zijn. Samen maakten zij reizend naar verscheine Latijnsamerikaan- se landen alvorens naar Londen te begeven, waar de Arabier het meisje voorstelde, hem naar Israel ze vergezellen. Maar de jonge Ara bier moest eerst naar Israel en de Peruaanse zou zich later bij hem voegen en een van zijn koffers meenemen. De jonge man raadde haar met klem aan. een vliegtuig van El Al te nemen. De koffer, die de Peruaanse meekreeg had eveneens een dubbele bodem, waarin zich drie plastic pakjes bevonden, verbonden met een tijd ontsteking. die de bom tijdens de vlucht zou moeten doen ontplof fen. De Israëlische pers meent nog te weten, dat de Peruaanse ervan overtuigd was, dat zij met de jonge Arabier zou trouwen bij aan komst in Israel. De bom in een van de koffers, aldus de Israëlische pers, kon nog op tijd aan boord van een toestel van EI Al onschadelijk gemaakt wor den. De tijdontsteking van de bom in de andere koffer functioneerde gelukkig niet, zodat een ontploffing uitbleef. 'MOEDERKAMP' KLEINER HULST Het bestuur van het regionaal woonwagencentrum voor Zeeuwsch-Vlaanderen vindt j dat er meer dan één woonwa gencentrum in Zeeuwsch-Vlaan-; deren opgezet moet worden. Men zal daarom een onderzoek laten instellen om te bekijken of er naast het geplande cen trum bij Hulst een aantal de pendances kunnen komen. In welke gemeenten deze secun daire centra moeten komen, is nog niet bekend. Ook is er niet beslist over de vraag hoeveel dependances er ter verlichting van het 'moederkamp' noodza-j kelijk zijn. In samenwerking met de particuliere stichting voor maatschappelijk werk: onder woonwagenbewoners wil het bestuur van het regionaal centrum proberen op korte termijn een specia le opbouwwerker aan te trekken. Deze zal de sociale en sociologische aspec ten van de groep woonwagenbewo ners in Zeeuw sch-Vlaandcren moeten bestuderen. Van het advies van de opbouwwerker zal in belangrijke ma te afhangen hoe de organisatie van de woonwagencentra in Zeeuwsch-Vlaan- deren eruit zal komen te zien. De acht gemeenten die deelnemen in de gemeenschappelijke regeling woon- wagencentrum voor Zeeuwsch-Vlaan- deren zullen aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een subsidie voor het aantrek ken van de opbouwwerker aanvragen. Men hoopt op een rijksbijdrage van 95 procent. De opbouwwerker zal in gepast worden in de stichting maat schappelijk werk onder woonwagenbe woners. Los van het onderzoek, heeft het i centrumbestuur bepaald dat het! woonwagencentrum in de oude Ferdi- nanduspolder in de buurt van de. Hulster kern Heikant gewoon gere aliseerd móet worden. Wel zal het kamp kleiner van omvang worden. Oorspronkelijk was het de bedoeling1 dat er in het centrum ruimte vrij gemaakt zou worden voor 60 woon wagens. Dit aantal ls teruggebracht tot 40. De gemeente Huls: zal zo, spoedig mogelijk de benodigde gron den gaan aankopen. Aan de Neder- landsche Heidemaatschappij zal op-, dracht worden gegeven om een schets- plan te maken voor het verkleinde centrum. Het bestuur van het regionaal woon wagencentrum heeft maandagmiddag in Hulst uitvoerig gesproken over de Zeeuws-Vlaamse cent ra-problematiek De besprekingen werden ook bijge woond door drs H. W. Hietkamp, hoofd bureau Zeeland van het minis terie van crm. „Er is vooral gesproken over de' vraag in hoeverre wij gebruik, kunnen en moeten maken van de in de laatste jaren opgedane ervaringen en gege vens in andere centra", vertelde bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst, voorzitter van het centrumbestuur ..Sinds wij in 1964 begonnen zijn. :s duidelijk geworden dat een andere benadering van het woonwagenkamp probleem wenselijker is." Volgens de heer Molthoff is ais grootste .moe: lijkheia' naar voren gekomen ae vraag hoe men de gemeenschap, de .gewone' burger, ertoe zal kunnen krijgen om de bewoners van een i centrum te accepteren en hoe de integratie van de kampbewoners kan; worden bewerkstelligd en bevorderd „Vooral ook om nu met de meest recente opvattingen die leven bij dei mensen die in woonwagens wonen op! de hoogte te komen, willen wij een onderzoek door een opbouwwerker in laten stellen", verduidelijkt burge meester Molrhoff Het^ centrumbestuur wil de mogelijk heid openlaten om voor woonwagen bewoners die al zo'n 15 tot 20 jaar op dezelfde staanplaats staan, een ent heffing :e verlenen. „Maar als men vertrekt aan zullen op die plaatsen geen nieuwe wagens meer neergezet Vlaamse nog meerdere volgen, hoff. Hoe het nieuwe centrum in Hulst er precies uit zal gaan zien. kan hij nog niet vertellen. „Ik zou wel willen dat slechts die voorzieningen worden aangebracht die niet in de normale gemeenschap te vinden zijn. dan wel met door de woonwagenbe- woners als zodanig worden geaccep teerd", stelt burgemeester Molthoff Dit zal onder meer inhouden dat er in j het kamp geen speciale school ge bouwd zal wordèn. Men wil dat de kinderen van de woonwagenbewoners in bijvoorbeeld Heikant naar school, zullen gaan ..De centra die Li; (Zie slot t)ae. 4 hnl. 3 van inzicht de Ar beid en Democraten '66 over de vormln*t van progres sieve volkspartij ls vooral T" J} een verschil in geschiedenis D '66 heeft vergeleken bij de PvdA helemaal geen geschiedenis, zij werd vijf jaar geleden opgericht uit verontrusting over de wijze, waar op de democratie in Nederland func tioneerde. Vandaar, dat zij de politiek vooral wenst te toetsen aan het crite rium van de doelmatigheid. De wor tels van de PvdA gaan daarentegen terug tot in de negentiende eeuw. in ieder geval tot in de jaren negentig In de verklaring van de befaamde 'twaalf apostelen' van 4 juli 1894 wordt nadrukkelijk betoogd, dat de sociaal- democratie "haar rood gekleurd vaan del waarlijk niet zal verloochenen'. Een dergelijk verschil in geschiedenis en achtergrond kan men niet kleineren, het bepaalt mede de verhoudingen van vandaag. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat een verklaring uit juli 1894 toch geen echte invloed meer kan uit oefenen op de politieke situatie van 1971 Niet in letterlijke zin. maar wel als het gaat om de sfeer en de achter grond van de PvdA: de herinnering aan een lange periode van strijd, be ginnend met cut manifest uit 1894. ls nog niet vervlogen en bepaalt mede het heden. De Amsterdamse historicus dr. Pr. de Jong Edz. heeft er eens op gewezen, dat de arbeidersbeweging a- tijd haar eigen historie heeft hoogge houden: haar geschiedenis is namelijk met alleen een beeld van het verleden ze is tevens het verleden dat in het heden uitmondt: „Zo gezien wordt alle werk in de bewe ging, hoe klein ook. ervaren als werk in een groot verband ieder weet er op een weg te staan, die van 'toen' naar 'straks' leidt", aldus De Jong Dat maakt duidelijk, waar om zaterdag tijdens een studiebijeen komst m Rotterdam waar het ver schil van inzicht tussen PvdA en D '66 ondanks alle eensgezindheid toch aan de dag trad Van der Louw op her gevaar van vervreemding wees: de PvdA voorzitter wil niet het contac» met de eigen achterban verliezen. Her is vooral die achterban, van wie de denkbeelden sterk historisch zijn be paald. Deze dwang uit het verleden is ove rigens geen exclusieve PvdA-aan- gelegenheid. men ziet soortgelijke ver schijnselen bij de confessionele pat tijen. Het. is trouwens een normaal gegeven de mens is van nature traag en ncht zich liever op de nonnen van gisteren dan op ae eisen van morgen. In deze eeuw zijn daarvan frappante voorbeelden op te sommen, vooral in het dagelijkse leven. Vóór de tweede wereldoorlog hadden om een voor beeld te noemen de meeste treinen meer van een koets dan van een mo dern vervoermiddel op rails. Ze stam den nog uit de negentiende eeuw. toen de ontwerpers bij het tekenen van een treincoupé het dagelijks vervoermid del van die dagen voor ogen hadden, namelijk de koets. Pas later begon men in te zien. dat een trein een eigen soortig vervoermiddel was met eisen, die weinig van doen hadden met die van het rijtuig, door paarden getrok ken. Bij auto's eenzelfde verschijnsel bij de eerste grote personenauto's za? de bestuurder buiten in regen en wind. de passagiers zaten binnen. Bij een koets zat de koetsier immers ook bui ten op de bok, een gegeven, van waar uit de eerste autoconstructeurs hun ontwerpen maakten. De samenleving zit nog vol van dergelijke rudimenten, vaak zonder dat men ze als zodanig bewust is. Het verleden is echter dwin gend. Hoe sterker het verleden, hoe dwingender zijn invloed. Bij D '66 heeft men geen koetsier op de bok: men is nog maar pas be gonnen. zodat men geen last van het verleden heeft. In die groep kan men dan ook makkelijk zeggen, dat er een nieuwe volkspartij moet komen, want D '66 wordt (nog niet gehinderd door haar geschiedenis. Bij de PvdA kan men zich echter niet zonder meer van het verleden losmaken, ook al willen sommigen dat nog zo nadrukkelijk. Bij dit alles moet nog een belangrjjk element worden gevoegd, namelijk de factor-onzekerheid, een verschijnsel dat op dit ogenblik bij alle oudere par tijen in Nederland herkenbaar is. on zekerheid. omdat de eigen ideologie, in het verleden een inspiratiebron en een allesomvattende band. hier en daar is verbleekt. Althans- zij is nog niet door iedereen doordacht met het oog op de karakteristieken van de huidige moderne technologische wereld. De agnostici van D '66 hebben het ook wat dat betreft makkelijker dan me nigeen in ae PvdA, ae oprichting van hun partij had mede met die techno logie te maken: vandaar nun aoelma- tigheidsdenken. Die twee lijnen nu één afkomstig uit de arbeidersbewe ging van weleer en één van de jongere democraten zonder ideologie wil men nu samenbrengen Dat is niet eenvoudig, het vergt tijd, zo bleek za terdag in Rotterdam. En daarmee pas te deze bijeenkomst volledig in het. beeld van ae politieke vernieuwing van Nederland: het beeld van een lan ge weg. waarop vervoermiddelen van allerlei constructies. Onderweg word: voortdurend veranderd en gesleuteld, de koetsier hoeft niet meer buiten op de bok te zitten. In de eerste helft van dit jaar zijn op de Westduitse wegen 8.129 mensen omgekomen. Volgens de door de fe derale statistieken gepubliceerde cij fers was dit aantal een stijging van zestig in vergelijking met de zelfde periode van 1970. Het aantal gewon den bedroeg 239.267. een lichte daling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1