BERLIJN- AKKOORD GETEKEND Ontslag bij HAL voor 831 man Zeeuwse Raad Arbeidsmarkt sprak over groei Terneuzen 60-70.000 inwoners KY GEEFT THIEU TWEE WEKEN VVD houdt vast aan belastingcorrectie Ultimatum aan president in verkiezingskwestie Door bezuinigingen: WEGENBOUW VREEST 3000 ONTSLAGEN Vandaag in de krant... BRANDT: GEEN CRISES MEER REGERING DOET EEN BEPERKTE INGREEP IN ECONOMIE DISCUSSIES ROND CONCEPT-SCHRIJVEN AAN GS Verhoging van het voorzieningenpeil i.v.m. leefbaarheid noodzakelijk Brief werkgevers Vredesberaad 214e jaargang - 207 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MID DELB U RGSE. VLI SS IN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN p.- »o.l ƒ21.70 P.r hwirlaal 96. adv. Oo.t5.rf, UI. f 4 9» ktw. Ciro 359300 (Intl 4 n. .uw.tr..1 22. UI. 4457 Courant, MM4.lt.urf- Zaterdag 4 september '71 SAIGON (RTR) In krin gen die nauw contact onder houden met de Zuidvietname- se vice-president Nguyen Cao Ky is vrijdag meegedeeld dat deze president Nguyen Van Thieu twee weken de tijd geeft om de presidentsverkie zingen van 3 oktober af te ge lasten. Anders loopt Thieu het gevaar dat hij met geweld wordt geconfronteerd, aldus deze kringen. Bij de verkiezing is Thieu de enige kandidaat. Ky en het voormalige staatshoofd generaal Duong An Minh hetoben zich teruggetrokken en de president van verkiezingsbe drog beschuldigd. In genoemde kringen zei men eveneens dat K> vastbesloten is de president te 'vernietigen* en dal hij zich niet meer gebonden acht door ile grondwet. Ky is van mening dat zestig procent van het leger achter hem staat. Topmiiitaircn die de president rouw zijn, zullen Thieu niet te hulp snellen indien er een confrontatie komt. aldus deze krin gen. President Thieu heeft eerder via de televisie meegedeeld dat ae verkie zingen doorgaan, ook al is hij d< enige kandidaat. HIJ kritiseerde Ky en generaal Minh die hij de schuld gaf van het feit dat er maar een kandidaat is. De vice-president zei vrijdagoch tend op een persconferentie dat hij Thieu als een gevaar voor het land beschouwt en dat er in Zuid-Viet nam een dictatuur komt indien de president wordt herkozen. Hij deel de ook mee dat hij op 3 oktober niet zal stemmen. DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse wegenbouwers, die de laatste jaren 75 procent van hun materieel nodig hadden voor het verwezenlijken van de geprogrammeerde rijks- en pro vinciale wegen, vrezen op grond van de door de regering-Bies heuvel aangekondigde bezuini gingsplannen het komende jaar slechts 55 procent van hun ma terieel te kunnen benutten. Zij zijn ook bang, dat van de 15 werknemers in de Nederlandse wegenbouw wel eens zo'n 3000 overbodig zouden kunnen wor- Dit heeft de voorzitter van de Neder- imdsd Vereniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, vrijdagmiddag in Den Haaggezegd op een persconferentie, die voorafging aan de maandag te houden jaarvergadering van zijn vere niging. De raad van bestuur bouwbedrijf, waarin genoemde vereniging ook deel neemt, heeft woensdag een onderhoud gehad met minister dr. W. Drees van verkeer en waterstaat, die volgens de voorzitter heeft gezegd de problemen van de wegenbouw wel aan te voelen, maar niet anders te kunnen handelen. Zijn advies zou dan ook hebben ge luid: zoek prioriteiten. Ir. Prins had gewezen op de nota van de werkgroep-Nelissen. waarin gesteld werd, dat in 1972 de uitgaven aan rijkswegen 75 miljoen gulden minder zouden worden, aan provinciale en gemeentelijke wegen 15 miljoen en lien miljoen gulden mmder voor on derhoud. De voorzitter merkte verder op, dat de wegenbouwsector de laat ste drie tot vier maanden een rem ming in de afgifte van goedkeuringen voor wegenwerken had geconstateerd (Zie slot pag. 7 kol. 7) Woningbouw DE DRIE VAKCENTRALES heb ben toegestemd in de oprichting van een nationale ontwikkelings maatschappij voor sociale wo ningbouw. Zij zullen niet direct deelnemen maar wel de financië le basis helpen leggen.... (pag. 3) Deserteur DE JONGE SPAANSE deserteur Menas Garcia Pellicer is toch het land uitgezet. Een poging van de advocaat, mr. A. D. van Leeuwen, om uitstel te krijgen, mislukte... (pag. 7) Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1, 3 en 7. Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5 en 6. Sport op de pagina's 8 en 9. Radio-tv: pagina 19. Financieel nieuws: pag. 21. En in de Pagina 13. Sint-Anna ter Muiden en de kunst. Verhalen van F. C. Terborgh in Hans Warrens letter kundige kroniek. Pagina 14: Zestig jaar geleden brandde de Jacobsto- ren in Vlissingen af; stemmen uit de ker ken. Pagina 15: Dammen, schaken, bridge, puzzel en cu linair avontuur. Pagina 17: Poprubriek', schrijven. lezers KABINET BESPRAK FINANQELE PROBLEMEN (Van onze parlementaire redact iel DEN HAAG Gisteren heeft het kabinet vrijwel de gehele dag opnieuw langdurig verga derd over de financiële moeilijk heden waarin ons land is komen te verkeren en over de oplossin gen daarvoor. Met name de libe rale vice-premier Geertsema heeft daarbij zeer duidelijk het standpunt van zijn partij naar voren gebracht dat niet kan worden afgeweken van de af spraak dat de belastingcorrec tie ook volgend jaar zal plaats vinden. De belastingcorrectie was indertijd ook al een afspraak bij de vorming van het kabinet-De Jong. maar in 1969 gaf dit aanleiding tot enige wrijving. Met name de AR-fractie maakte toen bezwaren en kon slechts met grote moeite weer in gareel worden gehou den. In het afgelopen voorjaar werd een wetsvoorstel van minister Witte- veen aangenomen waarbij de belas ting automatisch aan de inflatie jaar lijks zal worden aangepast. Bovendien werd in het regeerakkoord afgesproken dat de belastingcorrectie het volgende begrotingsjaar zal door- tcgcnstander van dat idee is en de drie confessionele partijen de felste voorstanders. Naar in politieke krin gen verluidt, voelt de minister-presi dent zelf ook weinig om de afspraken hierover te schenden, maar weet ook lxl.| niet hoe anders tot een oplossing moet worden gekomen. Voorlopig ziet het er naar uit dat met name op het gebied van de subsidies nog meer zal moeten worden ingegre pen, ofschoon de besprekingen daar voor reeds voorlopig waren afgerond Overigens zullen de politieke leiders van de regeringspartijen maandag ver gaderen met premier Biesheuvel en; minister Nelissen (financien). Het wordt niet onwaarschijnlijk ge-; acht dat ook zij met nieuwe voorstel len zullen komen die de problemen kunnen verzachten. Op de jolo lijdeus de ona^rlenc ning v.l.n.r. de Franse ambassa deur Jean Sauvagnargues. de Britse ambassadeur Sir Roger Jackling. de Russische ambassa deur Pjotr Abrassimoio en de Amerikaanse ambassadeur Ken neth Rush. (Van onze correspondent) BONN In de toekomst zullen er geen Berlijn-crises meer zijn. Dat feit heeft bondskanselier Brandt vrijdagavond in een toe spraak via radio en televisie de „eigenlijke betekenis" van de overeenkomst genoemd, die om 1 uur 's middags in West-Berlijn was ondertekend. fcantlijri DEN HAAG (GPD) De regering grijpt beperkt in om de economie te verbeteren. Zij heeft een rem gezet op het obligatie-verkeer. Met ingang van maandag mogen buitenlanders nog; slechts in guldens luidende obligaties van Nederlanders kopen met guldens die vrij komen uit verkoop van obli gaties door buitenlanders aan Neder landers. Op die manier zal de kapi- taalinvoer dalen en de economie, zo als gewenst is, verkrappen. Een speci-j ale obligatie-gulden (o-gulden) wordt] De ondertekening vond plaats in het gebouw van de voormalige geallieerde controleraad waar 17 jaar geleden de laatste conferentie van de vier mo gendheden was gehouden over het verdeelde Duitsland, echter zonder re sultaat. De technische details moeten nog worden uitgewerkt door de Oost en Westduitsers en de Wesiberli.fners- .Hoewel de tweede Duitse' fase bevre digend moet worden afgesloten wil de overeenkomst van vrijdag van kracht kunnen worden in de eerste fase, om met de woorden van de Franse am bassadeur Jean Sauvagnargues spreken, „de beslissende die alle esen- tiele punten bevat voor een regeling" Een succesvolle afsluiting van 't hele pakket problemen over Berlijn zal een groot aantal onderhandelingen tussen; Oost en West in Europa in beweging: zetten die tot nu toe hebben gehangen op 'n bevredigende oplossing voor Ber lijn. Hieronder vallen de ratificering i van de een jaar geleden gesloten ver-, dragen van Wesr-Duitsland met Mos-j kou en Warschau en een Europese: veiligheidsconferentie waar de Sowjefc- Unie al verscheidene jaren krachtig naar streeft. Als kernpunten van de overeenkomst tussen Amerika. Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie noemde Brandt: „Het verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn wordt in de toekomst niet meer ge stoord. de banden tussen beide zijn niet meer omstreden, Bonn kan West- Berlijn in het buitenland (ook In Oost-Europa) vertegenwoordigen., W'est-Berli.iners zullen de DDR en Oost-Berlijn kunnen bezoeken en In veiligheid kunnen leven en wer ken". Naar het oordeel van de bondskan selier hebben alle bij de onderhande lingen betrokken landen hun interesse voor het verwijderen van spanningen duidelijk tot uitdrukking gebracht. Daarom zou het mogelijk moeten zijn ook op andere gebieden resultaten te bereiken, die de samenwerking en de vrede ten goede komen. De ondertekening door de ambassa deurs van de grote vier, die anderhalf jaar aan de overeenkomst hebben ge werkt, was inmiddels van verschillen- (Zie slot pag. 7 kol. 5) OVERLEG MET DE VAKBONDEN AFGESLOTEN Gesprekken Nu de tekorten groter blijken te zijn dan men ten tijde van de kabinetsfor matie had vermoed, wordt eraan ge dacht de belastingcorrcctie maar ach terwege tc laten. In de afgelopen 1 week heeft premier Biesheuvel reeds, persoonlijke gesprekken gehad met de fractieleiders van de vijf regeringspar tijen. Daarbij is naar voren gekomen dat de VVD met name de felste ROTTERDAM (ANP) De besprekingen tussen de directie van de Holland Amerika Lijn enerzijds en de federatie van werkne mersorganisaties in de zeevaart en de katholieke bond van ver- voerspersoneel anderzijds over het eventuele ontslag van ruim 1000 man personeel op de cruisseschepen 'Rotterdam', 'Nieuw- Amsterdam' en 'Statendam' zijn vrijdag in Rotterdam afgerond. Het staat vast, dat van het vaste personeel 154 Nederlanders en 379 buitenlanders binnenkort zullen worden ontslagen, benevens 271 werknemers met een seizoencontract. Daarnaast zullen nog 27 werknemers op wachtgeld worden gesteld. De directie van de HAL liet in meij van dit jaar reeds weten, dat ruim 1000 personeelsleden zouden moeten worden ontslagen teneinde hiermee liquidatie van liet cruise-bedrijf van de Holland-Amerika-Lijn te voorko men. De met ontslag bedreigde perso neelsleden (allen beneden de rang van onder-officier) waren in de hotel- dienst van de maatschappij werk zaam. De HAL-directie deelde toen ook mee, dat alle vrijgekomen plaatsen later zouden worden ingenomen door Indo nesisch personeel. De HAL-directie be sloot in juni het ontslag op te schor ten na een hernieuwd overleg met de werknemersorganisaties. Op 31 juli jl. waar bij de Holland-Amerika-Lijn 2395 zeevarenden in dienst. In totaal zijn zeven besprekingen tus sen beide partijen gevoerd. De vak bonden hebben in de afgelopen m: den nauwkeurig bekeken of het moge lijk was het aantal met ontslag be dreigde Nederlanders zo veel mogelijk te verminderen. „Het aantal Nederlan ders, dat oorspronkelijk op straat zou komen te staan, bedroeg aanvankelijk 400", zo verklaarde vrijdagmiddag desgevraagd het bestuurslid C. Rood- enburg van de federatie van werkne mersorganisaties in de zeevaart, die nauw betrokken is geweest bij aile overleg. Hotelsector „We hebben evenwel andere functies kunnen creeren, met daarbij een om en bijscholing, zodat nu uiteindelijk maar 154 Nederlanders in vaste diens: (Zie slot pag. 7 kol. 1 MIDDELBURG De recente lijk geïnstalleerde Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, vrijdagmiddag voor het eerst in openbare vergadering bijeen in het gebouw van de kamer van koophandel te Middelburg, heeft zich na langdurige en vaak levendige discussies met voor zichtigheid geschaard achter een aan het college van gs van Zeeland gerichte ontwerp-brief over de ruimtelijke ordening in oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen Hoewel de raadsleden van het; presidium het aanbrengen van' verfijningen en andere nuance-1 ringen in het ontwerp-schrijven bedongen, kon men meegaan met de algemene teneur van het schrijven, waarin onder meer een groei van Terneuzen tot een stad van zestig- a zeventigdui zend inwoners wordt bepleit. De raad, zo was in het ontwerp- schrijven geformuleerd, acht uit een oogpunt van leerbaarheid een verho ging van het voorzieningenpeil ge wenst. Een gemeente met meer inwo ners heeft meer armslag, zo werd uit de vergadering aangevuld en dit zal. door uilhreiding van liet dienstenpak ket. de leefbaarheid van geheel Zceuwsch-Vlaanderen ten goede ko men. De Zeeuwse Raad voor de Arbeids markt, zo bleek uit het conceptschni- ven. had de laatste tijd een groot deel. van zijn besprekingen gewijd aan de ruimtelijke ordening van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in verband niet. de ontwikkeling van havens en indus-l trieen in en nabij dit gebied. Men; bracht, hierbij arbeidsmarkt en leef baarheid met elkaar in relatie, zoals tijdens de vergadering ook aandacht werd besteed aan ae relatie tussen planologie en arbeidsmarkt. Elemen ten, die niet van elkaar te scheiden zijn, zo overwoog men. wat tevens een antwoord was op de principiële vraagstelling of de nieuwe raad zich op het terrein van de planologie mag bewegen. De raad (s in het algemeen van me ning dat de arbeidsmarktfacetten in lot dusver gepubliceerde plannen nog te weinig tot hun recht komen. Zo kan de raad zich verplaatsen in de gedachtengane die in de brief van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzo ne van Zeeuwse li - V1 aanderen aan de Raad voor de Waterstaat is neerge legd. Daarin zijn zoals bekend bepaal de denkbeelden ontwikkeld ten aan zien van het voorontwerp streekplan- Oost-Zceuwseh-Vlaanderen en het; Baalhoekkanaal. Genoemde Kring van Werkgevers had) de Zeeuwse raad voor de Arbeids-i markt een afschrift van deze brief gestuurd. Het Nederlands Katholiek Vakverbond heefi zoals bekend adhe sie betuigd aan het standpunt van de Kring van Werkgevers en in de verga dering van gistermiddag was het. CNV-districtsbestuurder C Pinxteren, die mede namens zijn NW-collega W.j M. Pel verklaarde het hiermee geheel: eens te zijn: het standpunt van de, Kanaalzone-werkgevers wordt dus; door alle drie de vakbonden onder-; schreven. In het concept-schrijven van de raad voor de arbeidsmarkt was hieraan dus eveneens aandacht besteed: in een eerste formulering werd gezegd: „Er dient naar een samenwerking gezocht te worden bij de haven- en industrie ontwikkelingen in het gebied waarbij grenzen geen belemmering voor een optimale structuur mogen vormen". Bij de aanleg van een nieuw zeehaven- industrieterrein dient men met de groei van Terneuzen rekening te hou den. ervan uitgaande, dat de werk- woon-afstand over de weg maximaal 30 a 40 minuten mag bedragen, zo werd in het concept gezegd. Voor een verfijning van het inzicht is de raad thans bezig meer gegevens te verza melen over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt en het leefklimaat in het betrokken gebied op middellang, termijn. Men is. zo bleek uit mededelingen var voorzitter dr ir J Nijman. bezig met het voor geheel Zeeland opstel len van een vijfjaren-prognose voor de arbeidsmarkt. Die mededeling kwam hij het agendapunt "Effect van Zie slot pag. 6 kol. 2 §pr ls de afgelopen dagen E. deining ontstaan rond het afgelasten van een vredes manifestatie, Kosmo- komplot 71 genaamd, die zou worden gehouden op de ter reinen van de hervormde stichting Kerk en Wereld in Drieber gen. De leiding van dit instituut be sloot de manifestatie niet te laten doorgaan nadat er allerlei moeilijkhe den waren gerezen. Ze waren van ver schillende aard. maar hadden op de een of andere manier toch met elkaar ie maken. In dit verband stellen som migen vooral De Telegraaf aanspra kelijk voor het onverwachte niet door gaan van het geheel: dit blad heeft voor een berichtgeving over Kosmo komplot '71 gezorgd, die bij de direct- betrokkenen als uiterst negatief is er varen. Zij zou aanleiding zijn geweest voor pressie op het breed modera- men van de hervormde synode met als uiteindelijk gevolg de afgelasting van de bewuste manifestatie. Met name de groep Septuagint heeft in dit op zicht felle kritiek op de synode geuit: „Niet alleen een aantal hervormden, maar ook het breed moderamen van de synode zijn voor een Goliath door de knieën gegaan", aldus Septuagint. Ter verduidelijking van het geheel: Kosmokomplot "71 hield een sa menwerking in tussen allerlei actie groepen van diverse signaturen, zoals het Angolacomité, Betaald Ant woord, de Bond van dienstwei geraars, de Koffieaktie, SJaloom, wereldwinkels enz. om er slechts enkele te noemen. Een soort gelijke bijeenkomst was ook vorig jaar gehouden, maar er was ditmaal een nieuw element aan toegevoegd. Het motto was namelijk 'oppositie kiezen', in welk verband uitno digingen waren ge- - richt tot linkse oppositiepartijen In het parlement. Intern had dat al tot enige spanning aanleiding gegeven, maar de kritiek van buiten kwam vooral los omdat de uitnodigingen wa ren beperkt tot de oppositie. Waarom niet KVP, AR en CH zo werd ge vraagd: het betreft partijen, waarin allerlei mensen uit diverse kerken zich bezighouden met de problemen, die tijdens de manifestatie aan de orde zouden komen. Zo ontstond een es calatie van kritiek met als uiteindelijk gevolg, dat Kosmokomplot '71 werd al- gelast. Bij de teleurgestelde verbitterd H misschien een beter woord re acties was die van de groep S.ia- loom het duidelijkst. Zij trok zich uit de organisatie terug, omdat zij niet wenste mee te werken aan een con gres, waarvan de doelstellingen zijn vervaagd tot 'iedereen, alle richtingen en alle partijen'. Sjaloom vindt dat ons land al vol is van ruimtes voor dit soort kleurloze meetings. Dat is dui delijke taal: men weet waar men met Sjaloom aan toe is. De manifestatie was naar het inzicht van deze groep bedoeld als een voorbereiding tot het 'maatschappij-kritische werkseizoen'. Kennelijk moeten daaruit figuren wor den geweerd, die behoren tot de hui dige gouvernementele partijen: er dient volgens het thema van de manifes tatie 'oppositie te worden gekozen'. Nu kan men wel uiterst bitter doen over De Telegraaf, omdat die de directe aanleiding tot de moeilijk heden zou zijn, het neemt niet weg dat deze krant allerminst als enige oor zaak kan worden aangeduid. De kern van het conflict zit veel dieper: er is bezig zich een scheiding der geesten te voltrekken. Ter ene zijde is er in dit geval sprake van een aantal actie groepen, die duidelijk stelling kiezen: zij zijn kritisch ingesteld ten aanzien van de huidige maatschappij en menen dat men die maatschappij slechts van uit een totale afwijzing moet bestrij den. Vanuit die gedachtengang plaat sen deze groepen ter andere zijde al diegenen, die over deze problematiek anders denken, ook al stellen die zich op de basis van een christelijke belij denis. Zo ontstaat een nieuwe anti these, een scheidslijn, die steeds scher per wordt in de kerken van het wes ten. Er is al bezig een theologie van de revolutie te ontstaan, strevend naar radikaal nieuwe typen van maat schappijstructuren. Diegenen, die de ze theologie aanhangen, beschouwen de officiële kerken als 'slapend in Gethse- mané', zoals een Nederlands theoloog niet zonder overdrijving formuleerde. Kennelijk wensen de actiegroepen zelfs niet 'één uur met hen te waken' tijdens Kosmokomplot '71. Wie zich van het bestaande afkeert en slechts wenst te spreken met diegenen, die dezelfde maat schappijkritische opvattingen huldigen ae Sjaloomgroep zegt dat met zo veel woorden wijst de dialoog zon der meer af en stelt zich in feite sek tarisch op. Aldus ontstaat een ver vreemding tussen mensen, die zeggen tot eenzelfde geloofsgemeenschap te behoren. Dit sektarisme leidt boven dien tot eigenaardige opvattingen. In dit speciale geval bijvoorbeeld, dat 'oppositie kiezen' zou inhouden, dat men wél de oppositie uit het parle ment aan een manifestatie mag laten meedoen, maar niet regeringspartijen. Men ziet daarbij over het hoofd, dat óók de oppositie tot het parlementaire stelsel behoort. Met andere woorden: de buitenparlementaire actiegroepen, die bij Kosmokomplot samenwerkten, hadden er geen bezwaar tegen een par lementaire categorie tot gesprekspart ner te kiezen. In dat geval echter kan men moeilijk de regeringspartijen bui ten schot houden, zeker niet als daar toe politici behoren, voor wie het christen-zijn de basis van het politiek handelen is. Weigert men daarmee een gesprek, dan laat men merken be paalde mede-christenen niet serieus te nemen. Het is wat vreemd allemaal, vreemd vooral omdat het moest die nen ter inleiding van wat 'vredesbe raad' wordt genoemd. Op deze manier wordt het wel een erg aardse vrede, niet één die alle verstand te boven gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1