Bus- en treinreizigers in Goes geenqueteerd Veerse scholiere schildert aan Middelburgse openbare LTS Instituut voor ruimtelijke ordening deed Midden-Zeeland xemws ENIGE MEISJE IN MANNEN GEZELSCHAP Schade ontploffing op 'Stad Zierikzee' bedraagt f 80.090,- Afscheidsdienst ds Van Embden Majoor Lanting (rijkspolitie) terug in Zeeland RONDRIT VEERSE MEER EN VLISSINGEN-OOST „JE HOEFT NIET ALTIJD IN EEN ROK TE LOPEN" H. Verboom opende kleuterschool Ben jaminte Goes Zeeuwse ALMANAK Altaarzuiltje van Nehalennia-tempel werd opgedoken uit Oosterschelde Opzichter gemeente in gezicht geslagen INCIDENT SCHOONMAKEN SLOTEN WOONWAGENKAMP SAS VAN GENT Woonwagenkamp overvol15 wagens op de Prinsenkade 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 SEPTEMBER 197] behang- en verfspeciaalzaak ZIERIKZEE De schade, dinsdag veroorzaakt door een gasexplosie aan boord van de toen voor Scharcndi.ike varende RTM-rondvaartbool 'Stad Zie rikzee'. is getaxeerd op 80.0(111,-. Dit bedrag is gelijk aan 10 procent van de bouwkosten, deelde de directeur van de RTM, dr. H. J.' van ZuyJcn. desgevraagd mee. De schade is herstelbaar, en het. is zeker dat de boot, die zijn laatste vaart voor het einde van het seizoen maakte, volgend seizoen zal zijn her steld. De 'Stad Zierikzee' zal waar schijnlijk in februari worden opgele verd. Het schip, dat geen motorschade heeft opgelopen, en dus varen kan, ligt nog bij Scharendijke. Er is nog geen werf bekend, waar het vaartuig zal worden gerepareerd. Voor de re paratie zal een inschrijving worden geopend, aldus de RTM-directeur. K DEZELFDE TEMPERATUREN Wolkenvelden vooral in bet noorden van het land maar ook nu en dan zon Op de meeste plaatsen droog weer en maximumtemperaturen rond 20 Era- den. Overwegend matige wind uit west tot zuidwest. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Overwegend droog en vrij zonnig n zomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers gomli deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp- omstreeks normaal: max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp» omstreeks normaal; max. temp. 0 tol 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent,; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 3-9 september: min. 1 Den Helder 14 Eelde 10 De Bilt 11 Vlissingen 14 Vlv. Zuid-Limburg 12 Gem. over Nederland 12 -0 ZON EN MAAN 3 september Zon op 05,54 onder 1924 Maan op 18.39 onder 03.U 4 september Zon op 05.55 onder 19.22 Maan op 18.55 onder 04,44 MIDDELBURG De afscheidsdienst van de Middelburgse hervormde pre dikant. ds. G. H. van Embden in de Nieuwe Kerk vmdt niet maandag, zo als abusievelijk werd vermeld, maai' zondagavond om zeven uur plaats. ADVERTENTIE MIDDELBURG Tot opvolger ran de majoor P. H. Borra, die mei ingang van 1 september jongstleden is overgeplaatst naar Zwolle, is be noemd tot stafofficier algemene dienst bij het district Middelburg der rijkspolitie de majoor W. D. Lantln?, thans in gelijke functie werkzaam bil het distriet Zwolle. De heer Lanting toonde zich zeer inge nomen met zijn plaatsing te Middel burg. Hij kent Zeeland goed daar hij van 1 mei 1960 tot 1 december 1963 in de rang van kapitein ook werk zaam was bij de staf van het district Middelburg. De excursie van het Nederlands Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuivesting door Midden-Zeeland werd donderdag afgesloten met een ontvangst door het provinciaal bestuur. (Foto PZC) GOES Op het Stationsplein en ook bij verschillende bushaltes in de stad stonden donderdag marlet- kraampjes. Ze waren daar neer gezet voor het I.B.V.-onderzoek naar de verlceersïtuatie in en om Goes. Dat verlceersonderzoek wordt uitgevoerd met medewer king van ruim tachtig leerlingen van het Z.T.I., de provinciale wa terstaat en rijkswaterstaat. Woensdag enqueteerde men auto mobilisten, die Goes verlieten en donderdag werden personen, die gebruik maken van het openbaar vervoer ondervraagd. Volgens de heer C. van Trichi van het I. B. V. is het onderzoek beide dagen vlot verlopen. „Er waren weinig wei- geringep.". aldus 'de heer Van Trlcht. De uitslag van het onder zoek wordt in hel volgend voor jaar verwacht. (Foto PZC) MIDDELBURG Op de Middelburgse openbare lts aan het Molenwater heeft de mannelijke bevolking na de invoering van de gemengde brugklas die bestaat uit leerlingen van de samenwer kende technische en huis houdschool aan het Molen water nu een cursusjaar geleden, weer een stukje ter rein moeten prijsgeven aan het vrouwelijk geslacht. Sinds het nieuwe cursusjaar, dat enkele weken geleden begon, heb ben de jongens van de gecombi neerde Idas schilderen 2 en 3 gezelschap gekregen van een vrouwelijke lesgenole in de per soon van de zeventienjarige Agni- ta Beije uit Vcere, die als eerste meisje de opleiding schilderen aan deze school volgt. „Er was niks wat ik graag wilde doen. Ik heb er wel een jaar over gedacht en zomaar ineens kwam ik op het idee om schilder te worden", zegt ze bijna veront- schuldigdend op de vraag, waar om ze dit (nog) typisch mannelij ke beroep heeft gekozen. Op de huishoudschool waar ze na drie jaar mulo de derde klas met goed gevolg heeft doorlopen, werd haar gewezen op de moge lijkheid om aan de lts de schil dersopleiding te volgen. In de vakantie heeft de jongedame, dochter van de Veerse architect Beije, reeds enige ervaring opge daan bij een schildersbedrijf in haar woonplaats. „Het lijkt met een leuk beroep en je kunt jn plaats van een rok ook nog eens een broek aantrekken", vertelt ze. Ook de vuile handen kunnen haar enthousiasme voor het schilders beroep niet temperen. De directeur van de school, de heer D. Roos, ziet de schoolkeuze van de Veerse als een uitvloeisel van de samenwerking tussen lts en huishoudschool. „Ik zie het als een eerste verschijnsel tussen de in de toekomst op grotere schaal te verwachten uitwisseling tussen ons en de huishoudschool. De nieuwe structuur maakt het het makkelijker dan vroeger en ook de wet op het voortgezet onder wijs heeft ons meer mogelijkhe den gegeven", zo zegt de direc teur. De heer Roos wil wel be kennen dat vooral het praktijkge deelte 'van de leraar een zeker enthousiasme, een andere instel ling en fileer tijd vergt, De leraar schilderen, de heer A. J. Dijkwel, ziet voor zijn leerlinge in de verdere toekomst duidelijke per spectieven. „De mogelijkheden worden oneindig veel groter als ze bijvoorbeeld na deze opleiding en de schildersschool nog verder INFORMATIE OVER BINNENSTAD VAN MIDDELBURG MIDDELBURG Honderdvijftig le den van het Nederlands Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting hebben zich donderdag bezig ge houden met de planologie van Mid den-Zeeland en van Middelburg: liet gebied was het doel voor de jaarlijkse excursie van het instituut. En dat betekende voor de deelnemers infor matie over en een kijkje bij het industriegebied Vlissingen-Oost, het Veerse Meer en in het bijzonder ook de binnenstad van Middelburg. Daarna werd de excursie afgesloten met een ontvangst door het provinciaal be stuur. Een belangrijk deel van de dag bracht het gezelschap excursiegangers door in de Middelburgse binnenstad. Dat gebeurde mede tegen de achtergrond van de verdere uitgroei van Middel burg tot regionaal verzorgingscen trum, zoals het rapport van de rijks planologische commissie over de ont wikkeling van Zuidwest-Nedeland is aangeduid. Het gemeentebestuur ontving het ge zelschap in de Burgerzaal, waar bur gemeester drs. P. A. Wolters de bezoe kers een korte indruk gaf van de groei en de stilstand van de stad in het verleden en de periode van op gang, die Middelburg nu meemaakt. GOES Met een sleutel, hem aange boden door Wilma Bustraan en Arco Sturm, opende de beer H. Verboom, inspecteur van het kleuteronderwijs, donderdagmiddag de kleuterschool 'Benjamin' aan de Leliestraat te Goes. Tevoren werd in de kerk van de gereformeerde gemeente een dienst gehouden, waarin ds N. W. Schreuder voorging. Onderwerp van de prediking was Prediker 11 6a, „Zaai uw zaad in de morgenstond". Na de dienst ging men naar het schoolgebouw, dat vanaf het begin van dit schooljaar in gebruik is. Op het schoolpelin stonden tijdens de opening het schoolbestuur, de leerkrachten, de leerlingen en veel belangstellenden. Nadat de heer Ver boom de officiële opening had ver richt, verzamelden de aanwezigen zich in de hal, waar mejuffrouw M. M. van der Plasse hoofdleidster van de school een gedenkplaat onthulde, waarin de tekst "Zaai uw zaad in de morgenstond" gegraveerd staat. Na de onthulling werd in de hal een receptie gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond. In de ruime, lichte klas lokalen zijn de modernste attributen die voor het kleuteronderwijs nodig zijn, aanwezig. De leerlingen van de "Benjamin' kleuterschool worden per autobus opgehaald en thuisgebracht. Naast mejuffrouw Van der Plasse zijn op de school als leidsters werkzaam, de dames H. de Visser en D. Witte. Grap Een goeie grap is nooit weg, vrien den. Daar gaat-ie dan. U weet wat een deodorant is? Precies: een ingeblikte geur. die u normaal niet ruikt. Er is nu een speciale deodorant voor ambtenaren op de markt. Ze ruikt naar zweet. Iedereen, behalve ambtenaren: ha, ha, ha, ha! COLIJNSPLAAT De duikers van de pontoniers- en torpetlistenschool uit Empel hebben dinsdag een altaarzuilt je opgedoken uit de Oosterschelde. Het zuiltje afkomstig uil de in het Scheldewater verzonken Nehallenia tempel is van kalksteen en weegt ongeveer 20 kilo. Het is erg verweerd, zodat de inscripties niet meer lees baar zijn. Woensdag en gisteren donderdag zijn de duikpogingen zonder succes gebleven. Gedurende tweeenhalve week, dat de duikers nu weer bij Colijnsplaat aan de gang zijn, is er naast bovengenoemde vondst vorige week nog een altaar-hoekje gevonden. Dr. Louwe Kooi.jmans van het rijks museum voor oudheden te Leiden, die nauw bij de Nehalennia onderzoekin- gen is betrokken, deelde mee dat de duikpogingen in de Oosterschelde nog ongeveer tweeenhalve week zullen doorgaan. „Maar als de resulta'.en zo blijven als tot nu toe, houden wij er mee op. Dan willen wij geen verder beroep blijven doen op de diensten van de pontoniers. Wij zitten wel op de goede plaats, maar het zand speelt ons nu parten en bedekt de tempel-resten op de bodem". Op de foto: Agnita Beije in het praktijklokaal achter de tekenta fel. - de vrije middaguren met elkaar op. De vriendinnetjes van Agnita vinden het allemaal nog een beet je vreemd en moeten nog aan de, voor hun vreemde, schoolkeuze wennen, maar dat vindt ze zelf niet erg. „Dat gaat ook wel weer over". Ook in de vrije uren lHiitpn schooltijd springt de Veerse schildersleerlingen reeds nijver inet kwast en verf om, terwijl op school het letters tekenen voor reclame-tekenen veel aandacht krijgt. Voorlopig vormt het schil derwerk op school nog de hoofd moot en haar klasgenoten zijn daar best blij mee. SAS VAN GENT Gemeente-opzich ter B. Vermandei uit Sas van Gent (oud-turnkampioen) heeft donderdag bij de rijkspolitie te Sas van Gent een aanklacht Ingediend wegens mishande ling door een bewoner van het woon wagenkamp in Sas van Gent. De heer Vermandei zou door de bewoner in het gezicht zijn geslagen. Het incident deed zich voor toen \ardenburger gewond AARDENBURG In de nacht van woensdag op donderdag is omstreeks twaalf uur de Aardenburger B. Ch. C. met zijn bromfiets op dc Eedeweg bij zijn woonplaats geslipt en tengevolge 'laarvan ernstig gewond geraakt. Tegen half een werd de heer C., die tengevolge van ernstige hoofdkwetsu ren bewusteloos was, gevonden. Dok ter N. J. Rijk uit, Aardenburg, die eerste hulp verleende, liet de heer C. per ambulance overbrengen naar het Sint-Anthoniusziekenhuis te Oostburg. opzichter Vermandei het reinigen van de sloten rondom het Sasse kamp inspecteerde. Een dragline van de fir ma Van Esbroek te Westdorpe was daar al enige dagen druk mee bezig. Een van de woonwagenbewoners gaf de heer Vermandei te kennen het schoonmaken van de sloten niet op prijs te stellen, hij vond dat de ge meente de sloten maar moest dicht gooien. Nadat de opzichter te kennen had gegeven dat het om uitvoering van een opdracht van het gemeentebe stuur ging, maakte de woonwagenbe woner zich daarover nogal kwaad, hetgeen resulteerde in een klap in het gezicht van de heer Vermandel. De firma Van Esbroek zou naar aan leiding van het incident te kennen hebben gegeven onder dergelijke om standigheden niet met het schoonma ken van de sloten (die zijn vervuild door allerlei afval en huisvuil) door te willen gaan. Het ziet er overigens naar uit dat de problemen rondom de woonwagenbe woners in Sas van Gent nog niet van' de baan zijn. In de loop van donder dag arriveerden een groot aantal nieu we woonwagens met bewoners in Sas. Omdat het kamp op een gegeven moment vol was, hebben een 15-tal wagens een plaatsje gezocht op de Prinsenkade in Sas van Gent, op de plaats waar men dezer dagen de Sas se middenstandexpo gaat opbouwen. De rijkspolitie verklaarde donderdaga vond dat men vandaag vrijdag de situatie zal bekijken. wil. Er is zelfs al vraag uit het bedrijfsleven naar vrouwelijke krachten", aldus de heer Dijkwel. Ladder Voorlopig denkt Agnita zelf nog niet verder dan een opleiding voor huisschilder. „Het lijkt met wel leuk op een ladder te staan zolang het maar niet te hard waait". Ook haar ouders zijn wel ingenomen met deze niet-alle- daagse beroepskeuze van hun dochter. „M'n moeder vond het erg leuk, dat ik het eerste meisje was op de school, die de oplei ding voor schilderen volgt", ver telt de zeventienjarige. Na een wat schuchtere eerste dag hebben de jongens haar al helemaal ge accepteerd en trekken ze ook in Voorts schetste hij hoe dc gemeentel de binnenstad levend wil houden en het historisch decor van ongeveer 100 monumenten waartejen dat gebeurt. Drs. Wolters: „Het gaat om de zaak1 van het evenwicht tussen behoud en I vernieuwing. De opdracht is om ons duidelijk rekening houdend met het verleden, te richten op de toekomst". Schaalvergroting Hij onderstreepte hoe de Deltawerken de opheffing van de isolatie en de aansluiting bij het westen des lands betekenden. Drs. Wolters betoogde, dat de problemen van de schaalver groting de gemeente wel met enige zorg vervullen. „Het standpunt van de regering ten aanzien van gewestvor- mïng en het tempo waarin dat moet gebeuren is nog onduidelijk. De rol vai de provincie is in het toekomstige ontwikkelingmodel nog nauwelijks aangegeven. En veel gemeenten verke ren toch al in moeilijke posities, om dat er grensoverschrijdende zaken zich voordoen, die vandaag al moeten worden opgelost", zo zei hij. Na het koud buffet, gaf ir. H. Klaren- beek stedebouwkundig supervisor van Middelburg de bezoekers een indruk van de ontwikkeling van de binnenstad na de oorlog. „Misschien dat je op het eerste gezicht kunt denken, dat het socialer had gekund, maar als je wat langer kijkt, kan je misschien ook tot de conclusie komen dat je niet weet hoe het beter had gekund. Er is geloof ik niet al teveel geblunderd". Hij stond stil bij de alternatieve plannen voor het winkel gebied in de binnenstad en de in spraakprocedure, die erbij is gevolgd, waarbij hij liet weter. dat van het voorkeur-plan C nu een geamandeerde tekening wordt gemaak voor b en w. Stadsarchitect ir J. Snoey ging daarna nader in op onder meer de ontwikke lingen in de Spanjaardstraat. Vervolgens bezocht het gezelschap in groepen een aantal markante punten in de Middelburgse binnenstad, zoals het saneringsgebied Lange Geere, de Kloveniersdoelen, het winkelcentrum, het rehabilitatiegebied Spanjaard straat, de Dam, de Kuiperspoort. Het bezoek aan Middelburg was voorafge gaan door een rondrit door Midden- Zeeland, waarbij medewerkers van de PPD in de bussen informatie gaven over onder meer de ontwikkelingen op en langs het Veerse Meer en in Vlissingen-Oost. De wandeling door de Middelburgse binnenstad mondde uit bij het Abdij- complex, waar commissaris der kon- ging mr J. van Aartsen het gezelschap toesprak tijdens een informele ont- j vangst. Hij attendeerde er daarbij op, dat de' vraagstukken rond de ruimtelijke or- dening pas de laatste jaren sterk in de belangstelling zijn gekomen. „De I laatste vijf jaar zijn er talloze rappor ten met planologische consequenties verschenen", zo zei de heer Van Aarts- en, die in dit verband ook wees op de recreatieve en industriële ontwikkelin gen in Zeeland en de belangstelling die er in Zeeland voor de ruimtelijke ordening bestaat. Instituut-voorzitter B. van Zwieten uit Valkenswaard sprak een woord van dank voor de hartelijke ontvangst die het gezel schap in Midden-Zeeland was bereid. IN JULI 203 WONINGEN VOLTOOID IN ZEELAND VLISSINGEN In de maand juli is in Zeeland begonnen met de bouw van 113 woningen. In totaal werden in deze maand 203 woningen voltooid. In het eerste halfjaar van 1971 werd begonnen met de bouw van 2471 wo ningen en werden er 2189 voltooid. In het eerste halfjaar van het vorig jaar bedroegen deze aantallen respectieve lijk 2054 en 1924.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2