PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UITSTEL ONDERTEKENING AKKOORD OVER BERLIJN G. s. verdeeld over tracé's Baalhoek CHAOS IN BELFAST NA SERIE BOMAANSLAGEN Monetair overleg EEG El Cordobes huwt toch Spaanse schone IR A-leider Cahill in New York vastgehouden NAZOMERS Vandaag in de krant... Een gegeven Milieubeheersing Geen een- stemmigheid 214e jaargang - no. 206 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSING SE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 september 1971 I. 4799, adv. 01186-584, »p. 2751) I. dan Boar. Hooldradai advertentie t 6.60. IllgtK GEMEENSCHAPPELIJKE DUITSE VERTALING ONTBRAK (Van onze correspondent) BONN Het samenstellen van een voor alle partijen aanvaardbare Duitse tekst van het Berlijn- akkoord heeft meer moeilijkheden opgeleverd dan was verwacht. Officieel werd donderdagmid dag meegedeeld dat de ondertkening door de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie moest worden uitgesteld omdat de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Rush zich niet lekker voelde. De werkelijke oorzaak van het uitstel vormden echter de meningsverschillen over wat de regeringswoordvoerder Ahlers in Bonn de „gesamt Deutsche" vertaling noemde. Dat de viering van de plechtigheid moest worden verschoven en honds kanselier Brandt zijn t.v.-tocspraak tot de natie moest uitstellen, vermin derde in Bonn niet de algemene tevre denheid dat praktisch te elfder ure nog oin een door de grote vier goed gekeurde Duitse tekst was gevraagd. Dit was gebeurd om te voorkomen dat de onderhandelaars van Bondsre publiek en DDR hun aanvullende be sprekingen volgende week aan dei hand van verschillende versies zouden moeten beginnen. Dit zou zeker het geval zijn ge weest, getuige de moeilijkheden waar mee nu deskundigen van 'de Zes' (de grote vier en de beide Duitslanden) te kampen hadden. Naar verluidt ver schilden Oost en West aanvankelijk op 19 punten van mening over de juiste Duitse interpretatie van de overeenkomst. Donderdagavond zou den nog slechts enkele punten overge bleven zijn, maan. daarbij was hen grootste probleem: boe wordt het ver-j keer tussen Bondsrepubliek en DDR genoemd? De Engelse tekst spreek: van 'tran- meen is ingeburgerd, wensen de Sow jet-Unie en de DDR dat het ook in dej Duitse vertaling wordt gebruikt. De: bondsrepubliek, ondersteund door dej drie westelijke geallieerden, staat ech-j ter op de term 'doorgangsverkeer' Immers in het algemene spraakge-; bruik slaat transitverkeer op de ver plaatsing van buitenlanders over het grondgebied van een staat en men: weet dat de DDR voor de Westduitse regering wel een andere staat is, maar - met de woorden van bonds kanselier Braadt - geen buitenland kan zijn... Oplossing Donderdagavond werd oer op gere kend dat de laatste problemen vrij dagnacht /.ouden worden opgelost en de ondertekening dus vrijdagmiddag zou kunnen plaatsvinden. I NEW YORK: Joe Cahill, leider van het (verboden) Ierse Repu blikeinse Leger (IRA), wordt hier begeleid door een politieman. De 51-jarige Cahill werd op de '.uchthaven Kennedy aangehouden. BELFAST (RTR) In de Noordierse hoofdstad Belfast heeft een viertal bomaanslagen donderdag tijdens de middagpauze gro te chaos veroorzaakt. Zeker veertig mensen liepen verwondingen op. Uit de buitenwijken kwamen onbevestigde meldingen over explosies en grote verwarring werd gesticht door een aantal valse meldingen over bommen. Een beslissing of hij de Verenigde Stalen alsnog binnenmag of dat hij op een vliegtuig terug naar Ierland, zal worden gezel, is tot dinsdag uitge steld. (Van ome weerkundige medewerker) Na een onstuimig begin van sep tember- tekende zich donderdag al een verbetering af met opkla ringen. Voor het weekeinde is overwegend droog weer met zon te verwachten, hetgeen een nazo mers effect zal hebben. Een zwak imrmte front je kan vrij dag met tijdelijke bewolking pas seren en mogelijk in het noorden nog wat lichte regen, gevolgd door iets warmere lucht Tijdens het weekeinde kunnen de tempe raturen bij ongeveer 22 graden komen te liggen, in het binnen land mogelijk nog iets hoger. De ze vrij snelle ommezwaai van herfst naar nazomerweer danken wij aan een hogedrukgebied dat zich van de Azoren verder naar West-Europa uitbreidt en ver sterkt. Door deze ontwikkeling worden de depressies gedwongen een veel noordelijker koers over de oceaan te volgen. VONDELING OVER BEGROTINGSTEKORT: REGERING MOET GERUCHTEN ONTZENUWEN' DEN HAAG (ANP) De regering moet, naar het oordeel van het kamer lid dr. ir. A. Vondeling (pvda) om gaand de berichten ontzenuwen, dat het geraamde tekort op de lopende rijksbegroting 1971 opgelopen zou zijn tot 3 miljard. In schriftelijke vragen aan minister president mr. B. W. Biesheuvel en mi nister mr. R. J. Nelissen van financien heeft net kamerlid om een dergelijke' ontzenuwing gevraagd. De vragen gaan uit van persberichten j over een tekort van 3 miljard in 1971. Dr. ir. Vondeling heeft de beide, bewindslieden gevraagd of "de regering zich er van bewust is, dat haar mede deling op 5 augustus in de tweede ka-' mer tijdens het debat over de rege ringsverklaring, dat 'een aanzienlijke I toeneming van het tekort over 1971 j onafwendbaar is', door zeer velen op j gevat is ais een toeneming met onge-i veer een half miljard gulden. Dit zou,1 aldus het kamerlid het totale tekort brengen op ruim 2.7 miljard. Want, op de oorspronkelijk ingediende be groting was er een tekort van 2.062 miljoen, en daarbij komen de 153 miljoen, genoemd nog door de voor malige minister van financien, dr. H. J. Witteveen, en de 500 miljoen, waar aan velen denken na de mededelingen tijdens het kamerdebat. Het kamerlid wil weten of de regering het niet strijdig met het landsbelang acht dat een zo grote onzekerheid over het tekort op de lopende rijksbe groting nog voortduurt tot de derde dinsdag in september. Hij wijst er op, dat de geruchten over het tekort in het bijzonder schadelijk zijn voor de kapi taalmarkt. daar zowel de aanbieders als de vragers, waaronder de gemeen ten, in grote en onnodige zekerheid verkeren over de eventuele nieuwe be hoeften van het rijk. LOENA OP WEG NAAR DE MAAN MOSKOU (DPA/TASS De Sowjet-Unie heeft donderdag een onbemand ruimtevaartuig, de Xoe- na 18'. naar de maan gelanceerd, al dus het Sowjetrussische persbu- Tass. De Loena heef; tot doel „verder wetenschappelijk onder zoek van de maan en de ruimte in de omgeving van de maan". (Van onze correspondent) BRUSSEL Het monetair comité van de EEG (bestaande uit presiden- ten van nationale banken en andere financieel-technische esperts) heeft donderdag de gehele dag vergaderd ter voorbereiding van de beraadslagin gen die de ministers van financien van de /.es op 13 september opnieuw over de dollar-crisis zullen voeren. Aanstaande maandag beraadt de com missie van de EEG zich daarover en! op donderdag 9 september spreken de permanente vertegenwoordigers van de zes met elkaar, opdat de ministers op 13 september aan een zo vrucht-| baar mogelijke vergadering kunnen, beginnen. Hoewel er over de bijeenkomst van aanstaande donderdag geen medede lingen zijn gedaan, mag worden aan genomen dat de standpunten over de wijze waarop de EEG de Amerikaanse monetaire maatregelen tegemoet moet treden nog even ver uiteen lig*! gen als tijdens de mislukte bijeen- j komst der ministers op 19 augustus i De Fransen, die (althans volgens cle! bedoelingen van de Nederlandse mi nister Nelissen) lering zouden hebben moeten trekken uit de afgelopen peri-j ode. waarin zij met een dubbele wis selmarkt voor handelstransacties en; kapitaaltransaccies opereerde, wensen vooralsnog vol te houden. Evenzeerj blijft de Westduitse bondsrepubliek op het standpunt staan, dat de EEG gezamenlijk een zwevende koers moet, aannemen ten opzichte van de dollar. De autoriteiten vrezen dat cle aansla gen op klaarlichte dag het begin bete kenen van een nieuwe terreurcampag- ne van het (Verboden) Ierse republi keinse leger tegen het Britse bestuur. Premier Brian Faulkner kwam met zijn kabinet in spoedzitting bijeen. De eerste explosie vond plaats in het 'noofdkwarteir van de aan het bewind zijnde unionistische partij. Voorbij gangers raakten gewond door rond vliegende glasscherven. Twee andere bommen ontploften ia een complex kantoorgebouwen waar het ministerie voor gemeenschapsbetrekkingen is ge vestigd en een vierde bom kwam tot ontploffing in een uit meer verdiepin gen bestaande parkeerplaats. Kantoor meisjes renden gillend de straat op en bij mannen en vrouwen stroomde het bloed van het gezicht. Een groot aan tal ambulances pikte de gewonden op van straat of haalde ze uit de gebou wen. De meesten konden later het ziekenhuis verlaten. Door valse bom meldingen moesten verscheidene ge bouwen worden ontruimd om te wor den doorzocht door leden van mijn- opruimingsdienst. Veroordeling De premiers van zowel cle Ierse repu bliek als van Noord-Ierland hebben tic bomaanslagen donderdagavond ver- Man door trein overreden CUYK (ANP) Op een gedeeltelijk beveiligde overweg in Cuyk is donder dagavond een bromfietser tegen het achterste gedeelte van de trein Vcnlo Nijmegen gereden. Het slachtoffer, de 31-jarige Spaanse gastarbeider Fernandez Pable Delgado (geboren in Navrata Syena) uit Cuyk, overleed ter plaatse. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11. Sport op de pagina's 9 en 13. Televisie op pagina 15. Financieel nieuws op pagina 17. oordeeld. Premier Brian Faulkner sprak van het werk van 'onmenselijke j dieren' en voegde daaraan toe: „Ik kan mij niet voorstellen dat enig mens met een christelijke opvatting zich iret dit soort activiteiten op houdt" Premier Jack Lynch van Eire zei te zijn geschokt- „Namens de regering uit. ik onze volledige .veroordeling van dit verschrikkelijk geweld". Kort nadat de twee regeringsleiders hun veroordelingen hadden uitgespro ken beschadigde een nieuwe explosie het stadhuis van Enniskillen, 100 kilo meter ten zuidwesten van Belfast. Een man werd hierbij gewond. Cahill Joseph Cahill, een van de leiders van de IRA is woensdag bij zija aankomst op Kennedy Airport bij New York aangehouden De 51-jange Cahill was van plan een reis van vier weken door de Verenigde Staten te maken, naar hij had gezegd om geld, wapens en munitie ia te zamelen voor de strijd tegen het Britse leger in Noord- Ierland. Cahill wordt door de Britse autoritei ten gezocht sedert hi! vorige maand in Belfast een persconferentie gaf waarin hij zei dat zijn organisatie zoveel mogelijk Britse soldaten zou doodschieten en op militaire ea ande re doelen bomaanslagen zou plegen. HOLLAND IS ZO ERG VER WEG" El Cordobez en Patricia in gelukkiger tijden. IBIZA (Reuter) De stierenvechter-miljonair El Cordobes heeft besloten, niet de zestienjarige Patricia Lïeben uit Maas tricht, maar een Spaanse schone te trouwen. „Holland is zo erg ver weg en ik zou in ieder geval Nederlands hebben moe ten leren spreken", zei de 34-jarige matador tegen verslagge vers bij zijn aankomst op Ibiza. Vorige maand deelde El Cordobes (wiens eigenlijke naam Manuel Benitez is) aan een Madrileens blad mee, dat hij verliefd was geworden op Pa tricia Lietaen. maar haar vader zou hebben gezegd, dat er geen sprake van was, dat zijn dochter in de komende vijf jaar zou trouwen. El Cordobes heeft nu volgens hei Spaanse persagentschap Europa Press het Spaanse meisje Emilia Senda ten huwelijk gevraagd. Zij woont in Zuid-Frankrijk en is op het ogenblik op vakantie op Ibiza. El Cordobes heeft zijn nieuwe gelefde tijdens een doopplechtigheid, waarbij hij optrad als peetoom, voor het eerst ontmoet. De eerste reactie van de vader van de 15-jarige Patricia was „geen com mentaar". Later wilde hij wel kwijt dat het bericht hem niet verraste. El Cordobes had, zo zei hij, nooit serieus de bedoeling om met zijn dochter te trouwen. De Spaanse correspondenten hebben het geval ver schrikkelijk opgevijzeld, was de mening van de heer Lieben. Patricia zelf was donderdagavond niet voor commentaar bereikbaar. MEERDERHEID: BUITENDIJKS MINDERHEID: BINNENDIJKS MIDDELBURG Gedeputeer de staten van Zeeland gaan er van uit dat het Baalhoekkanaal er komt, maar ze hebben een verdeeld standpunt over het tracé. Uit een brief aan provin ciale staten, die op 13 septem ber in behandeling komt, wordt duidelijk dat: een meerderheid van het col lege een buitendijks tracé voorstaat, dus over de rand van het Land van Saeftinge; een minderheid kiest voor een binnendijks tracé (dus door het landbouwgebied), tenzij uitdrukkelijk zou worden aangetoond dat een verlies van 500 ha het huidi ge karakter van Saeftinge niet aantast. Wat de bocht,afsnijding in de Westerschelde bij Bath betreft kiest het college voor het. meest noordelijk tracé, aangezien dit Saeftinge vrijwel ongerept laat. Het woord is nu aan provinciale, sla-1 ten. Drie weken terug hebben ile com missies van advies en bijstand voor! de streekplannen en de waterstaat zich al over de Baalhoekplannen gebo gen. Op 20 september zal de raad van de waterstaat voor het provinciaal bestuur nog een speciale hoorzitting heieggen, zoals dat afgelopen week voor andere belanghebbenden en; «interesseerden In Hulst is gebeurd. Hoe de zaak ook' uitpakt, gs willen dat er bij een akkoord met de Belgen1 over het Baalhoekkanaal en de Bocht i van Bath een voor beide partijenl afdoende regeling wordt getroffen. Em daarbij gaat het niet alleen om water-1 staatkundige, planologische en econo mische belangen, maar ook om parti culiere. Bovendien hechten gs 'in het bijzonder grote waarde aan een goede milieubeheersing.' De vraag of een Baalhoekkanaal er al dan niet zou moeten komen is dus voor het Zeeuw se college van gs al geen vraag meer. Men redeneert: in februari 1968 heelt, de minister van verkeer en waterstaat] zijn Belgische collega meegedeeld, dat] de Nederlandse regering in beginsel! bereid is om medewerking te verlenen; aan aanleg en onderhoud van een Baalhoekkanaal en in de sindsdien verstreken drie jaar zijn tegen ddat standpunt geen bezwaren ingebracht.] niet door gs en niet door de staten. Het Baalhoekkanaal is dus een gege ven voor gedeputeerde staten. Maar dat betekent niet dal men nu ook snel een keus tussen dc tracé's van water-j slaat kan maken. „De belangen-anve- ging blijft uiterst complex." bekennen zij de staten. Er staan verschillende be langen naast elkaar en er is geen maatstaf om de onvergelijkbare, grootheden aan af te meten. Toch! zetten gs in hun brief aan de staten de argumenten vóór en tegen en de consequenties van beide tracé's nog eens naast elkaar. Voor de meerderheid in gs slaat tie weegschaal door bij verstoring van het leefmilieu in de streek, de land bouwbelangen, de economische en dc waterschapsbelangen. Die meerderheid gaat ervan uit dat een aantasting van het Land \an Saeftinge ongeveer 500 ha opofferen van een gebied dat 3000 ha groot is niet zo zeer de ecologische belangen zal schaden, dat het onverantwoord zou zijn. Een bin nendijks tracé zal volgens diezelfde: meerderheid in he' college diep ingrij pen in liet leven éan dc bevolking, want daarvoor moeten de kernen Paal. Baalhoek. Duivenhoek. Kruispol- derkaai en Emmadurp worden afge broken. Een minderheid in het college vindt, zoals de zaken er nu voorstaan, opof fering van die 500 ha Saeftinge onaan vaardbaar. Die minderheid erkent ook de vele andere belangen en wil die! zeker niet veronachtzamen hij cle keu-; ze van een binnendijks tracé, maar alles afwegend kiest zij toch voor dat] binnendijks tracé. (is stellen in hun hrirf aan dc staten nog eens vast. dal zii de milieubclan-' gen bij dc aanleg van een Baalhoekka naal al in een vroeg stadium nadruk kelijk aan de orde hebben gesteld. ...\l van het begin van onze contacten met dc onderhandelingsdelegatie voor een akkoord over een Baalhoekkanaal hebben wij aangedrongen op een af-; Zie slot pag. 7 kol. 4 /Gedeputeerde staten heb- V-vi}4/ G ben geen eenstemmig ad- friC£(k> v:cs kunnen uitbrengen over het tracé, dat een even- - tueel Baalhoekkanaal zal I y. moeten krijgen: een meerder- held voelt het meest voor een buitendijks tracé, een minderheid voor een kanaal aan de binnenkant van de zeewering. Die tegengestelde opvattin gen zijn niet helemaal onbegrijpelijk: het gaat hier'om een afwegen van be langen. waarbij de één nu eenmaal be paalde accenten anders legt dan de ander. Duidelijk komt dat naar voren in de nota, die de hoofdingenieur-di recteur van de provinciale waterstaai. ir. W. de Beijl. over deze kwestie heelt opgesteld en bij het stuk van gedepu teerden is gevoegd. Ir. De Beijl conclu deert, dat in hoofdzaak de belangen van de lokaliteit en die van mogelijke industriële ontwikkeling tegengesteld zijn aan die van de natuurbescherming. De nota van rijkswaterstaat en de rijksplanologische dienst over de beide tracé's biedt evenwel "aldus ir. De Beijl „onvol doende aanknopings punten om laatstbedoelde (natuurbe scherming) in een of andere vorm te 'wegen'; de vraag is trouwens of dit eigenlijk wel mogelijk is". Waarop de hoofdingenieur-directeur besluit: .Der halve zal op de beleidsgronden een af weging van de belangen moeten plaats vinden". Dat is precies waar het om gaat: het beleid moet beslissen. Het houdt echter tevens in, dat het een illusie is in de staten een eenstemmig oordeel te verwachten. Eenstemmigheid is niet mogelijk gebleken in gedeputeerde staten, het zal evenmin mogelijk zijn in provinciale staten: het standpunt van de individuele leden hangt immers af van de waarde, die zij toeken- ne*i aan de diverse elementen, die de basis voor de beleidskeuze moe ten vormen. Wie aan de argumenten van de natuurbescherming het volle pond wil geven, kiest voor een binnen dijks tracé, de mensen van het 'groene front' daarentegen zullen liever buiten dijks gaan. In een zo moeilijke zaak als deze lijkt het ons zinvol, dat na de uitspraak van de staten beide stand punten aan de raad voor de waterstaat worden meegedeeld, voorzien van stem verhouding en motivering. Op die ma nier krijgt deze raad en later minis ter en volksvertegenwoordiging een eerlijk beeld van de opvattingen, die binnen het provinciaal bestuur over deze zaak leven. /"Np één punt met name willen wij de N-Z aandacht vestigen: gedeputeerden stellen niet de wenselijkheid van hei kanaal zelf ter discussie, maar gaan er van uit dat het er zal komen. De moti vering daarvan slaat overigens terug op het college en de staten zelf. Gede puteerden zeggen namelijk dat de be ginselverklaring van de Nederlandse regering al van 12 februari 1968 da teert en dat daartegen 'in de inmid dels verstreken drie jaren noch door uw staten noch door ons college be zwaren zijn ingebracht'. Uit eeh vol gende zin blijkt bovendien, dat het college vanaf het begin der onderhan delingen me: Belgie contact heeft on derhouden met de onderhandelingsde legatie. Met andere woorden: er was gelegenheid geweest in de afgelopen drie jaar om tegen de aanleg van het kanaal te protesteren, maar wij ge deputeerde staten hebben dat niet gedaan en u provinciale staten evenmin. Het komt er min of meer op neer, dat wordt erkend dat het provin ciaal bestuur een recht van spreken heeft verspeeld inzake het principe of het kanaal er wel of niet moei komen. pen onvermijdelijk standpunt: het ka- L-< naai zal er wel komen. Daarbij moet worden overwogen, dat de aanleg van her Baalhoekkanaal Neder land de mogelijkheid biedt een aantal dringende zaken met Belgié vrij de finitief te regelen: we denken met na me aan de grensoverschrijdende lucht vervuiling van het Antwerpse haven gebied en de waterverontreiniging van de Schelde. Zonder Baalhoekkanaal gaat de industrialisatie van de linker- Scheldeoever ongehinderd en onge breideld verder en kan Nederland al leen maar vriendelijk een reeks ver zoeken doen. Nu kunnen althans en kele problemen via een traktaat wor den geregeld: een voordeel dat in het hele beeld erg belangrijk is. In dit verband valt het echter op. dat ge deputeerden zelf in hun jongste nota de aan Belgié te stellen voorwaarden slechts zéér summier behandelen. Ook in dit oj>zicht is de nota van ir. De Beijl verhelderend: hij somt een aantal exacte voorwaarden op. die van Zeeuwse kant belangrijk moeien wor den geacht. Het stuk van gedeputeerde staten en de bijgevoegde ambtelijke nota's dienen wel nadrukkelijk als één geheel te worden beschouwd: het. pre advies van het college alleen is onvol doende. In dit verband njst de vraag of het provinciaal bestuur niet een aan tal duidelijke verlangens dient te formuleren, zodat die in een eventuele traktaatstekst kunnen worden opgeno men. Er zijn in dit verband nogal wat onzekerheden: hoe is de controle op de lucht- en waterverontreiniging, gaan Nederlandse en Belgische instanties hier met elkaar samenwerken en zo ja. wordt die samenwerking precies voorgeschreven, eventueel in uitvoe ringsbesluiten? Hoe word: de arbitrage geregeld als er moeilijkheden oor- staan? Kan van Nederlandse kant slui ting van Belgische bedrijven in over treding worden geëist-7 Ziehier enkele eerste vragen, die onvermijdelijk zijn na he: lezen van de nota. thans door gedeputeerden ingediend Er zijn nog veel meer vragen mogelijk, ze zullen (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1