Hartelijke ontvangst voor het CHLOORGAS ONTSNAPTE koninklijk paar in Djakarta IN ZWEMBAD Mogelijk gerechtelijk vooronderzoek naar oorzaak treinongeval Oostdijk PVDA EN D'66 LIEPEN UIT RAAD ROTTERDAM Sphinx moet weer 150 man ontslaan Van een lekken dakje Reuzechampignons in de Biesbosch IN LIMBURG NA REL OM UITLATING THOMASSEN Vandaag in de krant... OFFICIER VAN JUSTITIE TEMIDDELBURG OVERWEEGT: Dagbladpers 214e jaargang - no. 200 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 augustus 1971' Pagina 2 VEEL MENSEN OP DE BEEN 7 DORDTENAREN IN ZIEKENHUIS (Van onze correspondent) DJAKARTA De eerste dag van het tiendaags statiebezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië werd gister avond afgesloten met een prachtige voorstelling door Javaanse en Sumatranse dansers en musici. Eerder hadden de koningin en president Soeharto tijdens het staatsbanket in het Merdeka-pa- leis, waar 140 Nederlandse en Indonesische gasten voor waren uitgenodigd, in toespraken getuigd van de grote en groeiende vriendschap tussen beide volken. De president zei onder meer dat toen hij en zijn echtgenote vorig jaar in Ne derland waren ze het gevoel hadden een „toppunt te benaderen van de vriendschap tussen heide volken", maar toen president Suharto het ko ninklijk paar Indonesische bodem zag betreden kreeg hij het gevoel dat nu het „hoogtepunt van die vriendschap was bereikt". De president merkte in zijn tafelrede verder op dat „het herinneren aan het verleden de mens emotioneel maakt, coch de capaciteit om een revaluatie ie maken van wat voorbij is. kan vaak TERHEIJDEN (ANP) In de Brabantse Biesbosch zijn enlcele reuzechampignons gevonden. De grootste heeft een omtrek van 105 cm en weegt 3"e kg. De vondst werd gedaan door enkele leden van de botanische afdeling ven dc bejaardenvereniging in Terheijden. Bij een speurtocht door de Bies bosch vonden de bejaarden der tien reuzenchampignons. De pre cieze vindplaats houden zij geheim om te voorkomen dat er veel mensen komen kijken en de champignons beschadigen. DJAKARTA Toegejuicht, door duizenden inwoners van Djakarta rijden de hoge gasten door de straten van de Indonesische hoofdstad. krachten geven om de opbouw van de toekomst een nieuw aanzien te geven". De president meende dat „on ze beide naties thans bezig zijn aan die nieuwe periode inhoud te geven". De koningin sprak over haar blijd schap dat ze nu „het prachtige land mag zien". „Wij beiden hebben grote bewondering voor uw streven in taaie volharding naar opbouw, temidden van de moderne wereld die zozeer aan sterke en snelle veranderingen onder hevig is en waarin elke natie en ieder mens zijn medezeggenschap en verant woordelijkheid ten volle' zal dienen te aanvaarden". Hare majesteit sprak verder van „vriendschap die onze beide volken verbindt, die zichzelf bewezen heeft, die herleefd is en opnieuw is opge bloeid". Geschenken Een bewijs van die vriendschap kwam ook tot uiting in de geschenken die aan het eind van de middag werden uitgewisseld. Het koninklijk paar bood de heer en mevrouw Soharto een uit gebreid kristallen tafelservies aan met Zie slot pag. 3 kol. 4) Gulpen zwaar getroffen door wateroverlast NOODWEER HEERLEN (GPD) In Zuid-Limburg heeft donderdagavond een hevig nood weer geheerst. Het stadje Gulpen kreeg een wateroverlast te verwerken zoals men er in dertig jaar niet heeft gekend. Ook Margaten, Heer en Sint- Geertruid moesten het zwaar verduren. In enkele plaatsen brandden door blik seminslag boerderijen uit. Terwijl het onweer in alle hevigheid woedde begon in Gulpen het water van twee kanten de laaggelegen dorpskom in to stromen. Het veranderde in niet te stuiten vaart het kerkplein en de markt in enorme modderpoelen. Auto's op het kerkplein stonden tot aan de ramen in het water. Doordat het rivier tje de Gulp plotseling fors steeg wer den twee gasleidingen stukgeslagen. In allerijl wist personeel van Lima-gas de ze gevaarlijke situatie het hoofd te bie den. De winkeliers in het centrum van Gul pen hebben grote schade geleden door dat voorraadkelders onder water kwa men te staan. In de forellenkwekerij dreigden door de enorme watertoevoer de dammen te bezwijken. De bevolking hielp met man en macht mee aan versterking van de dammen met zandzakken. m ROTTERDAM (GPD) De fracties van de Partij van de Arbeid en D'66 zijn gisteravond na een woedend 'verdwijnt u maar. u kunt luisteren of ver dwijnen', van burgemeester W. Thomassen demonstratief uit de raadzaal van Rotterdam weggelopen. De breuk tussen de Partij van de Arbeid-fractie en burgemeester Thomassen lijkt daarmee een feit te zijn ge worden. Bomen VOLGENS onderzoekingen, verza meld door de SWOV, kunnen bo men die te dicht langs de weg jtaan gevaar opleveren voor het verkeer. (pag. 3) Klopjacht DE MEEST GEZOCHTE man in Engeland is op het moment de dader van de overval op een ju welierszaak in Blackpool gevolgd door de moord op de commissa ris van politie van die stad. (pa. 9) EXTRA SPORT Vandaag de PZC extra-sportkrant, waarin behalve veel nieuws over clubs en spelers alsmede voorspel lingen voor de nieuwe competi tie, gesprekken met Wim de Vos, de grillige ster van Middelburg en nu Veer-speler (pag 17), met de Bredase scheidsrechter Frans Derks (pag. 18). strafcommissie- secretaris Clees Steenbakker (pag. 25) en naar Belgie vertrokken Zeeuws-Vlaamse voetballers (ook pag 25). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3 en 9 Sport op pagina 10 en 11 Radio en tv op pagina 13 Beurs en financien op pagi na 15 Het incident gebeurde, nadat op vra gen van een 'der PvdA-ers wethouder II. W. Jettïnghof (eveneens pvda) had bevestigd, dat na afgelopen maandag b en w van Rotterdam een convenant over de oprichting van een dienst milieubeheer met de provincie Zuid- Holland en Rijnmond hebben gete kend. In maandagavond gestelde vragen had dr H. Lamberts (pvda) onthuld, dat dit convenant bestond. De vragen wa ren bedoeld om te verhinderen, dat de overeenkomst zou worden getekend. Gistermiddag had de fractie van de Partij van de Arbeid er lucht van gekregen. Men besloot op de 's avonds te houden commissievergade ring over de toepassing van de hinder wet om 'haring of kuit' te vragen. Zou de overeenkomst (die indruist tegen de PvdA-wens, dat Rijnmond het milieubeheer moet gaan doen) door Rotterdam getekend zijn. dan zouden de aanwezige PvdA-ers de ver gadering ('niets anders dan lege dozen verplaatsen') stante pede verlaten. 'Philippica dinsdagmiddag was getekend. Daarop vroeg burgemeester Thomassen, als toehoorder aanwezig, het woord en begon hij een philippica tegen zijn par tijgenoot Lamberts. De burgemeester verweet hem met de publikatie van het omstreden conven ant 'gestdfen goed' te hebben gebruikt. Hij beschuldigde Lamberts van het 'weggrissen van stukken uit gemeente lijke kamers en bet doortrechteren daarvan naar de pers.' Hij zei ook. dat 'een ontstellende daling van de publieke moraal' te vinden en kondig de aan: „Als dit gezelschap de zaal uit is, dan zal ik enkele, mededelingen doen." Evenals wethouder Jettinghoff stelde de heer Thomassen, dat de overeen-1 komst feitelijk niet meer was dan' 'een beginselverklaring.' waarover al sinds juni overeenstemming bestond, j Niettemin kon hij meedelen, dat Rijn-I mond te elfder ure besloten heeft het stuk niet te tekenen, omdat men bang is. hiermee zijn eigen glazen in te gooien. De kwestie krijgt overigens nog een nasleep, want op 1 september komt het partijbestuur in de persoon van Zie slot pag. 3 kol. 3 DORDRECHT (GPD) Gistermorgen omstreeks half tien is door nog onbekende oorzaak een flinke hoeveelheid dodelijk chloorgas ontsnapt en terecht gekomen in het overdekte gedeelte van het sportfondsenbad in Dordrecht. Het is aan het snelle optreden van een aantal personeelsleden te danken, dat de 67 kinderen die aan het schoolzwemmen waren ten tijde van de gasontsnapping, geen nadelige gevolgen zullen ondervinden. Toch zijn direct twee kinderen aaar het Donltse gemeenteziekenhuis ver voerd terwijl later op de dag nog drie kinderen voor observatie in hetzelfde ziekenhuis opgenomen werden. Ook twee personeelsleden, de heren \Y Hendriks en badmeester L. ten Haaf moesten in het ziekenhuis worder opgenomen. Zij hadden een zo grot" hoeveelheid gas ingeademd dat opna me dringend noodzakelijk was. Ver moedelijk zal het nog wel een week duren voordat zij het ziekenhuis mo gen verlaten. Het onderzoek heeft aangetoond dat zij geen nadelige ge volgen van het hachelijke avontuur zullen overhouden. De toestand van badmeester Ten Haaf is redelijk. Machinist W. Hendriks verwisselde gisterochtend, zoals hij een keer in de vier weken doet. de lege cylinder chloorgas voor een volle. Op het mo ment dat hij het koppelstuk aan de volle cylinder met een inhoud van 50 liter wilde bevestigen, gebeurde er iets met het koppelstuk zodat het gas kon ontsnappen. De machinist, die tijdens het verwisselen van de cylin ders niet het voorgeschreven masker droeg, kreeg de volle straal gas in het gezicht. Ondanks dat hij door het gas bijna niet meer kon ademhalen wist hij nog in de machinekamer te komen en de machines te stoppen. Inmiddels was het gas, door een ruim dat normaal afgesloten hoort te zijn, de machinekamer ingestroomd, waardoor het na het ventilatiesysteem werd meegezogen naar het overdekte zwem bad. Badmeester L. ten Haaf kreeg het gas tijdig in de gaten omdat het een penetrante geur verspreidt. On middellijk haalde hij de zwemmende kinderen uit het water en bracht ze naar buiten. Zijn optreden kon echter niet verhinderen dat een tiental kinde ren onpasselijk werd tengevolge van het ingeademde gas. Op zoek naar de oorzaak stuitte de heer Ten Haaf in de machinekamer op de heer Hendriks die bijna het bewustzijn had verloren. Ook de heer Hendriks werd door de heer Ten Haaf in veiligheid gebracht. Inmiddels waren auto's ter plaatse van brand weer en politie en ambulances van gg gd. tlijl Foto. Eén van de chloorgas-cilinders OOK ONTSLAGEN AAN DE TOP Foto: politie „te water" in Gulpen. MAASTRICHT (GPD) Begin september zullen vakbonden en directie van de aardewerkfa briek Sphinx in Maastricht be sprekingen voeren over het ont slag van 150 man administratief en technisch personeel. Het ontslag wordt voorgesteld in het rapport-Berenschot dat volgende week aan de raad van bestuur van de Sphinx wordt aangeboden. Naast het ontslag voor 150 man, voornamelijk beambten pleit het rapport ook voor het afsto ten van de Belgische dochteronderne ming in Heiksem bij Antwerpen. Geen eenstemmigheid bestaat over het al of niet sluiten van de produktie-afdeling in Wijck bij Maastricht. De directeur Van de Belgische dochteronderneming, de heer Vinken (47), is met ingang van 15 augustus ontslagen. Ook Sphinx-di- recteur Loosjes uit Maastricht heeft ontslag gekregen. Venvacht wordt, dat. nog enkele topfunctionarissen het be drijf zullen verlaten. Bij het arbeidsbureau In Maastricht venvacht men elke dag de ontslagaan vragen voor de 150 man administratief personeel binnen te krijgen. Het personeel van Sphinx bad het ont slag donderdag verwacht. Leden van de ondernemingsraad zeggen dat het niet uitgesloten is dat het ontslag toch nog in augustus zal plaatsvinden. Directeur L. van Kempen van de Sphinx blijft, bij zijn eerdere verklaring dat hij niet! weet wanneer de ontslagen ingaau en om hoeveel man het gaat. NOG GEEN NIEUWE DEUR IN D1JKC0UPURE MIDDELBURG - Er komt zeer waarschijnlijk een gerechterlijk vooronderzoek naar de oorzaak van het treinongeval van maan dag' 4 augustus te Oostdijk, na bij Krabbendijke. Zoals bekend botste de intercitytrein uit Vlis- singen in volle vaart op een los geschoten vloeddeur in de dijk- coupure. Drieentwintig men- sen liepen daarbij verwondingen op. Deze week heeft de officier van justi tie hel proces-verbaal over dit in de analen van de spoorwegen als 'uniek' opgetekende treinongeluk binnen ge kregen. „Ik wacht nog op de foto's. Pas als ik die heb. kan ik tot een bepaalde conclusie komen." aldus mr Lebrct, die, zoals hij opmerkte, er over denkt een gerechtelijk vooron derzoek te vorderen bij de rechter commissaris. Over de oorzaak van het treinongeluk is veel gespeculeerd Mr Lebret: „Blik-I seminslag als oorzaak van het trein ongeluk lijkt minder onwaarschijn-1 lijk dan we aanvankelijk dachten. Uit de verhoren van de getuigen is geble ken. dat zij alleen vlak voor het j ongeval een geweldige blikseminslag hebben waargenomen. Ik wil dat bij een vooronderzoek wel eens duidelijk; uitgezocht zien." Slachtoffers Van de totaal 23 slachtoffers konden j er dezelfde avond 19 het ziekenhuis, weer verlaten. Nu, ruim drie weken na het ongeval, ligt nog een slachtof i fer in het ziekenhuis, namelijk de 18- jarige mejuffrouw Luyter uit Beek (L), die aanvankelijk niets mankeer de. derhalve de reis voortzette, maarj in de trein op weg naar huis onwel werd en in een ziekenhuis in Sittard werd opgenomen. „Zi jis de enige die nog in het ziekenhuis verblijft.' vertel de ons gisteren een woordvoerder van de NS te Utrecht. Vloeddeuren Het spoorwegongeval in de dijkcoupu- re te Oostdijk is voor (le Nederlandse Spoorwegen aanleiding geu eest in de dagen kort na hel ongeval alle vloed deuren in de dijkcoupures op hun veiligheid te onderzoeken. In hel hoofdspoor Vlissingen-Bergen op Zoom zijn in totaal elf dijkcoupures: drie op Walcheren en acht op Zuid- Beveland. De W'aicherse coupures worden afgesloten mei schotbalken. welke balken men op elkaar stapelt. Op Zuid-Beveland zijn er drie van (Zie slot pag. 4 kol. 6) De zwaar geschonden vloeddeur. dag na het treinongeval. (Foto PZC §\\Je leven snel. Ruim tien VV jaar geleden op 1 oktober 1960 werd het zestigjarig bestaan gevierd van de socialistische dagblad pers in Nederland: het jubi leum van Het (Vrije) Volk. De drie toespraken, die bij die gelegen heid zijn gehouden, werden korte tijd later uitgegeven in een boekje, dat tot titel had .De toekomst van Het Vrije Volk". Enkele citaten daaruit: „Voor leder is De Arbeiderspers een begrip geworden. Gesteund en geschraagd door vele honderden toegewijde wer kers heeft oas bedrijf een zeer belang rijke plaats in het Nederlandse volks leven veroverd. De krant is onze tolk en ons getuigenis, onze leidsman en on- _ze niet weg te denken hulp in de strijd" Woorden van de toenmalige president-commissaris van de NV Ar beiderspers, G'. W. van Wingerden. Voorts dr Thijs W. van Veen. toen ad junct-hoofdredacteur: „De onafhanke lijkheid van Het Vrije Volk is verwer kelijkt op een wijze, die uniek mag he ten. Van geen krant weet de lezer zo precies waaraan hij toe is. Deze duide lijkheid zal de krant ook in de toe komst slechts ten goede kunnen ko men. De krant en het Nederland waarin Het Vrije Volk zijn taak heeft te vervullen". Citaten van tien jaar geleden: de daarin vervatte opinies zijn vooral deze week achterhaald door bit tere en harde feiten: Het Vrije Volk is in feite zijn zelfstandigheid aLs eigen onderneming kwijt en wordt een doch ter van de NDU en de Perscombina tie. Een laatste citaat van tien jaar geleden, afkomstig van drs D. Roe mers. toen NW-voorzitter: hij hield de voorzichtigste toespraak van alle feestgangers ,.Ik hoop dat de krant nog een bloeiperiode tegemoet za! gaan". Van die hoop is niet vee! over gebleven. Een tragische ontwikkeling. We leven snel. De samenleving wij zigt zich voortdurend en de kran ten veranderen mee, krant en samen leving vormen immers één geheel. We hebben in dit verband op deze plaats al eens gewezen op de deconfessionali sering in Nederland. Zij treedt de laatste jaren in de journalistiek verhe vigd op. Wat Het Vrije Volk betreft is het begin daarvan in feite al aan te wijzen in het begin van de jaren der tig. Van Veen signaleerde het in zijn jubileumrede van 1960 zonder het ech ter als 'ontzuiling' aan te duiden; in 1931 werd namelijk Het Volk van „een krant voor partijgenoten" omgezet in een modern nieuwsblad. In de loop der jaren en vooral na de tweede we reldoorlog kwam het accent steea* meer op het nieuws-blad te liggen en minder op 'krant voor partijgenoten'. Dit proces werd bo vendien verhaast door technische fac toren: nieuwe media als radio en tv meldden zich. waardoor de leesgewoonten zich wijzigden. Het gedrukte woord devalueert en het beeld televisie profiteert daar van. Nieuwe ontwikkelingen in de gra fische industrie dwingen de dagbladen tot hoge investeringen, de kostenstij gingen staan daardoor niet in verhou ding tot de vermeerdering van de in komsten. Dat alles valt nog weer sa men met een ander verschijnsel: het te ruglopen van de advertentie-omzetten, mede een gevolg van reclame in radio en tv. Op dit stuk van zaken heeft de regering zich weinig aan de kranten gelegen laten ligger.: zij heeft gewei gerd de media te laten deelnemen aan de exploitatie van radio- en tv-reclame. Ook in dit opzicht vormen de kranten een 'papieren spiegel' van de samenle ving: zij ondergaan de ontwikkelingen daarin zeer direct. De recente herver kaveling ten aanzien van Het Vriie Volk is er opnieuw en het ongewilde bewijs voor. De afgelopen twintig jaar heeft zich voorts een verschijnsel voorge daan, dat in dit hele spel van krachten in de dagbladwereld ook van invloed is geweest: Nederland verloor zijn hol- landistische trekken. In de negentien de en in de eerste helft van de twin tigste eeuw verschraalde Nederland tot 'Holland', de randstad waarin de drie hoek Rotterdam-Den Haag-Amsterdam de dienst uitmaakte. De rest bestond uit een reeks secundaire gebieden: ove rig Nederland. De industrialisatie- en infrastructuurpolitiek van de afgelo pen jaren heeft dit beeld echter duide lijk gewijzigd, er ontstonden nieuwe industriegebieden, waardoor de rand stad niet langer meer het enige krach tencentrum is in dit land. Nederland is weer bezig Nederland te worden, een geheel, samengesteld uit zelfbe wuste gewesten. Deze regio's hebben hun' eigen kranten, die de problema tiek van de eigen streek omstandig be handelen en daarnaast een uitgebreide algemene voorlichting geven. De regio nale dagbladpers wist daardoor een deel van de markt te veroveren ten koste van de nationale dagbladen. Het. ziet er nu naar uit. dat het Vrije Volk zal trachten van dit proces te profi teren: het wordt vooral een Rotterdam se krant. Beter een sterk regionaal dag blad dan een zwakke nationale krant. We leven snel. De hierboven vermel de citaten uit toespraken bij het Arbeiderspers-jubileum tonen dat aar. op het moment dat deze toespraken werden gehouden, begon zich het pa troon al af te tekenen, dat deze week zo nadrukkelijk naar buiten is geko men, de ontmanteling van een bedrijf, waarover tien jaar geleden met trots en respect werd gesproken. Het is goed te bedenken met name dient dat in Den Haag te gebeuren dat het mo ment var. stabilisatie rn de Nederland se krantenwereld nog steeds niet is be reikt Zes jaar geleden waarschuwde professor Rooy hoogleraar in de perswetenschap en econoom in een opstel over de verzuiling en de dag bladpers. dat alle kranten zich moesten gaan bezighouden met de strijd om het bestaan. Hij schreef dat in 1965. toen het er nog vrij rooskleurig scheen uit te zien. Het zou gaan aldus (Voor vervolg zie pagina 3 hnlnm 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1