BREZJNEV NEEMT 'EIGENZINNIGHEID' VAN ROEMEENSE LEIDERS NIET LANGER Rijnmond brengt nota tegen Willemstunnel Bootshow „Bontkjue Barbara" Speciaal congres over moeilijkheden Middenstandspartij binnen- en buitenland WEER ENQUETE OVER GEWOON TEN AUTO MOBILISTEN FELLE BRAND IN LEGERPLAATS OIRSCHOT Rijnmond-verkeersgecommitteerde Roozemond: CALS ERNSTIG ZIEK 'Klaarheid langs democratische weg PONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 r PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT II Lawaainormen voor vliegvelden van milieu-minister DEN HAAG (GPI» De minister van volksgezondheid en milieuhygienc| kan niet rechtstreeks maar toch zijde- j lings betrokken worden in het overleg over de aanleg van luchtvaartterrei nen. I)e bij de staten generaal inge-! diende luchtvaartwet zal na haar van j kracht worden bepalen, dat op zijn voordracht normen voor de toelaat baarheid van lawaai door vliegtuigen I bij algemene maatregel van bestuur] dienen te worden vastgesteld. Deze normen zijn van belang bij de vaststelling van zones rondom lucht vaartterreinen. De plannen tot verleg ging van de star.- en landingsbaan van het vliegveld Welschap lopen daarop reeds vooruit. Minister De Koster antwoordt dit de heer lm- kamp, lid van de tweede kamer voor D 'CC, die daarnaar had gevraagd mede in verband met studies, die behalve ten aanzien van Welschap ook met betrekking tot het vliegveld Zuid- Limburg waren gemaakt EERSTE RAPVERBOD BOMEN UITGEVAARDIGD DES HAAG (ANP) De staatssecre taris van crm. de heer H. J. L. Vonhoff en de minister van landbouw en visserij ad interim, drs J. Boers- ma, hebben, voorlopig tot 31 decem ber 1872 een kapverbod opgelegd op bomenrijen, die staan ter weerszij den langs de weg Neede-Haaksbcrgen en Ncede-Diepenheim. Deze bomenrijen omvatten ruim 1050 berken en eiken. De bewindslieden; hebben met deze beslissing voor de eerste keer gebruik gemaakt van de mogelijkheid, die de boswet van 1961 biedt, een verbod uit te vaardiger, bepaalde bomen te kappen. De gemeenteraad van Neede wilde I deze bomenrijen laten vellen, omdat zij meende dat zij gevaar vormen, voor de verkeersveiligheid. Deze voor-, genomen veiling heeft het college van b en w van Neede op grond van de boswet gemeld bij het staatsbosbe heer. De bewindslieden hebben bij hun beslissing overwogen, dat de laan beplanting met eiken en berken van de Haaksbergseweg een eigen karak ter heeft met grote zeldzaamheids- waarde; de velling zou zware schade toebrengen aan het natuur- en land- schapsschoon. De eikenbeplanting langs de Diepenheimseweg noemen zij een fraai voorbeeld van wegbeplan- ting met een gesloten kronendak, die zowel op zichzelf, als in samenhang met de aangrenzende wallen van loof- en naaldhout een karakteristieke func tie heeft. P0L1TIE-0NDERZ0EK NAAR HERKOMST NCRV 'HIER EN NU'-BERICHT HILVERSUM (A.NP) Een rijksrechercheur Is woensdagmid dag hij de staf van de radio- actualiteitenrubriek .Hier en nu' van de NCRV begonnen met ren onderzoek naar de herkomst van een maandag 's middags om half zes door Paul Hollaar omgeroe pen bericht. In dat bericht werd meegedeeld, dat tijdens de reis van koningin Juliana en prins Bernhard naar Indonesië het pa lels Soestdljk extra bewaakt zou worden en de woonoorden van de Molukkers In hel bijzonder gecontroleerd zouden worden. De rijksrecherche stelt ln op dracht van de procureur gene raal in Amsterdam het onderzoek in. Hot gaat er daarbij om. hoe een NCRV-radioreporicr in het bezit is gekomen van de nage noeg letterlijke tekst van een zeer vertrouwelijk politie telexbericht, dat de Baamse politie maandag in verband met het vertrek van het koninklijk paar naar Indo nesië had verzonden. Enkele uren nadat het vla de telex van de polltioverbindings- dienst was verspreid, kende de reporter de Inhoud. In dit telex bericht werd de aandacht van de politiekorpsen gevraagd voor de verplaatsing van Ambonezen van uit woonoorden en kampen ln verband met de mogelijkheid van wanordelijkheden bij het palels Soestdljk rond het vertrek van ko ningin en prins voor hun staats bezoek aan Indonesië. DEN HAAG (ANP) Ook in de weekeinden van september, oktober en november van dit jaar gaat de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid S. \V. O. V. weer 's nachts enquetes houden onder auto mobilisten. Het doel Is een inzicht te krijgen In onder andere kilometeraf- .itanden. reisdoelen, alcoholgebruik en algemene rijervaring. De gegevens die deelnemers aan de en- quete verstrekken zullen ook dit keer volledig anoniem blijven. De SWOV zal dan ook niet naar namen en adressen vragen. De informatie zal statistisch worden verwerkt. Deze statistiek zal worden vergeleken met de statistiek voor welke de S. W. O. V. vorig jaar op dezelfde wijze gegevens heef: ver zameld. Men wil hiermee nagaan of er wijzigingen optreden in rij- en drinkgewoonten. De statistiek van de eerste enquete wordt thans opgesteld. Een rapport zal volgend jaar gereed komen, aldus heeft de stichting in een persbericht meegedeeld. ROEMENIE ZAL BIJ AANVAL TERUGVECHTEN (Van onze correspondent) WENEN Als de Russen Roemenie binnen zouden vallen dan zal er worden teruggevochten. Dat schijnt aan het eind van twee veken koortsachtige activiteit in Boekarest nu wel vast te staan. Eerst heeft president en partijleider Ceaucescu zijn China-politiek daarover gaat het conflict met Moskou door de drie hoogste Instanties van het land ostentatief laten goedkeuren: door het Centrale Comité, de Staatsraad en de regering. Vervolgens hebben, tijdens de natio nale feestelijkheden op 22, 23 en 24 ansustus, waarbij voor de 27ste keer de bevrijding van het 'fascistische juk' werd gevierd, ook 20 miljoen Roeme nen hun onvoorwaardelijke solidari teit met hun charismatische leider jedemonstreerd. Eendracht In alle grote steden van Roemenie ajn de afgelopen dagen ook tochten en massa-bijeenkomsten gehouden, die de nationale eendracht naar voren trachten. In een feestvergadering ver zekerde de plaatsevrvangende staats president Manea Manescu dat de ar beidersklasse Ceaucescu en diens Chi na-politiek ten volle ondersteunt en hij prees de sterke persoonlijkheid van de 'geliefde zoon van ons volk'. De Roemenen mogen dan. zelfs na 27 jaar indoctrinatie, nog steeds geen overtuigde communisten zijn, door hun ingeboren haat tegen de Sowjet- Unie staan ze wanneer het tegen de Russen gaat - en men vat Ceaucescu's pro-Chinese houding uiteraard als an ti-Russisch op - als een man achter de partijleiding. Dit alles was voorzien en gepland. De nationale demonstratie was het antwoord van Ceaucescu aan de Sow- jet-leiders. nadat dezen hem de afgelo pen weken steeds sterker onder druk hadden gezet. Er zijn verschillende parallellen met de ontwikkelingen in 1968 in Tspechoslowaki.ie. Evenals toen heeft ook nu de pers in Oost-Europa tegen de afvallige socialistische bond genoot een felle campagne ge voerd. de Sowjets niets aan te merken heb ben. Het is op de DDR na waarschijn lijk het strengste en meest onvrije van alle satelliet-landen. Zelfs de eer ste schuchtere pogingen om op cultu reel gebied de teugels wat te laten vieren heeft Ceaucescu in juli de kop weer ingedrukt. Zeker niet alleen om tegenover het Kremlin een moreel alibi te hebben, maar ook om de bevolking in het uur van gevaar volle dig onder controle te hebben. Manoeuvres Eigenzinnig Successievelijk hebben het Hongaar se blad "Magyar Hirlap', het Poolse partij-orgaan Tribuna Ludu' en liet Oostduitse 'Neues Deutseliland' het Roemeense beleid gekritiseerd. Er werd zelfs van een anti-Russische as Boekarest-Belgrad o-Tirana gesproken. Evenals in juli 1968 in Warschau werd er deze maand op de Krim een com munistische topconferentie gehouden om over Ceaucescu's nationalistische en eigenzinnige houding de staf breken, zonder dat deze erbij werd uitgenodigd om zich te verdcdl- fjanr in tegenstelling tot Tsjecho- Slowakije, dat indertijd vanwege zijn interne liberaliseringen Moskou's toom opwekte, gaat het bU Roemenie om het buitenlandse beleid. Tijdens het Russisch-Chinese conflict Is dit land neutraal gebleven. En Ceaucescu heeft drie maanden geleden persoon lijk tussen Washington en Peking be middeld, om het bezoek van president Xixon voor te bereiden. De Sowjet- Ieiders beschouwen dit gebrek aan solidariteit als een aantasting van hun zuidwestelijke verdedigingsgordel, te meer daar de Chinezen ook in Joego slavië en Albabie hun invloed zienedr- ogen hebben uitgebreid. Op het interne beleid van de Roe-j meense communistische partij kunnen OIRSCHOT (ANP) Een felle uit slaande brand heeft zaterdagavond naar eerst thans bekend is geworden, een hevoorradingsloods van het 13de \erkenningseskadron in de Generaal- IVIajoor De Ruijter van Steveninck kazerne ln Oirschot vrijwel geheel verwoest. De schade wordt geschat op ruim drie miljoen gulden, zo deelde een woordvoerder van de legervoor- lichtingsdienst woensdagochtend mee. In de hevoorradingsloods was een grote hoeveelheid boordwapens, ver bindingsmiddelen en kleding opgesla gen. Vrijwel de gehele voorraad is verloren gegaan. De brand werd aan vankelijk bestreden door eigen perso neel van de kazerne. Maar later moes ten ook de brandweerkorpsen van Best en Oirscbot worden gealarmeerd. Het vuur greep evenwel zo snel om zich heen, dat vrijwel niets kon wor den gered. De brandweren moesten zich beperken tot de nablussing. Over de oorzaak van de brand last men tot op heden in het duister. Volgens de woordvoerder van de le- gervoorlichtingsdienst is er voor de gedachte, dat hier van sabotage spra ke is geweest, nog geen enkele aanwij zing. De koninklijke marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek. Minister Drees wil landelijk systeem voor registratie verkeersongevallen DEN HAAG GPD) Minister Drees streeft ernaar om een landelijke ver- keersongevalienrcsislratiesystecra op te zetten. Daarop zu'.len provincialc- en gemeentelijke registraties kunnen inhaken met lokale subsystemen, zo als voor wegkenmerken ten behoeve van lokaal onderzoek naar gevaarlijke Plaatsen, z.g, blaek-spot. Minister Drees antwoordt dit de he ren Oele en Van Thijn, beide PvclA- tweede kamerledendie gevraagd had den naar een overzicht van de huidige stand van zaken bij de ongevallenregi stratie en die ook de aandacht geves tigd hadden op het 'black-spot-onder- soek, dat in Drente en Limburg gaan de is, De minister deelt, mee, dat midden juni 1971 een studie gereed gekomen is over de bruikbaarheid van door veizekeringsmaatschappijen ontvan gen schademeidingen voor het opzet ten van een verkeersongevallenregi- stmtie. De mogelijkheid tot het opzet ten vaa een basisregistratie, in samen werking tussen assuradeuren en de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid wordt onderzocht. De commissie verkeersongevallen coördineert de "black-spot'-onderzoe- ken die plaatselijk en provinciaal gaande zijn. Voor verantwoorde con clusies zijn meer gegevens nodig dan tue welke thans ter beschikking staan. In Roemenie loopt het socialisme zelf dus wel geen gevaar, maar wel wordt de Russische hegemonie op de Balkan bedreigd. Alle tekenen wijzen erop, dat de Sowjets niet bereid zijn dat verder te accepteren. Nog deze maand zouden er drie Russische divi sies naar Bulgarije worden gevlogen, zogenaamd voor manoeuvres, de der de in deze zomer (Roemenie had voor de doortocht geen toestemming gege-' ven, gedachtig aan de Russische troe pen die in juni '68 in Tsjechoslovakije op manoeuvre waren en na afloop wekenlang bleven om de partijleiding te intimideren). ROTTERDAM (GPD) Rijnmond gaat zich, tot gro te ergernis van Rotterdam, in de discussie over de Wil lemstunnel mengen, aldus blijkt uit een nu nog ver trouwelijke nota. Het is de bedoeling, dat de Rijnmondraad dit stuk dat een breed gedocumenteerd en vernietigend oordeel be vat over de Willemstunnel, als zijn mening overneemt. Rijnmond - verkeersgecommïteer- de C. M. L. Roozemond (al lang tegenstander van de Willemstun nel) wijst de Rotterdamse plan nen voor deze oeververbinding midden in de stad op alle fronten af. Maar het .voornaamste be zwaar' is volgens de nota dat ,een beslissing wordt gevraagd over een zeer kostbaar project, .dat geen deel uitmaakt van een verkeers- en vervoersplan, als on derdeel van een generaal struc tuurplan. In feite wordt een be slissing gevraagd waarvan de ge volgen op dit moment niet geheel kunnen worden overzien". Achtereenvolgens wijst de nota verder op de slag die de Willems tunnel aan de Rotterdamse bin nenstad gaat toebrengen: .conges- tiekosten, ongunstig ruimte-ren dement en milieubederf'. De Rijnmond-gecommitteerde ziet verder het gevaar, dat de niet zo lang geleden aangelegde metro de concurrentie niet aan kan en ook dat de Willemstunnel gebruikt gaat worden door het doorgaand verkeer dat uit het zuiden naar Den Haag en Amsterdam moet. Niettemin zegt de nota: „wij ach ten een zo goed mogelijke bereik baarheid van de Rotterdamse bin nenstad een levensvoorwaarde voor Rotterdam en het Rijn mondgebied. Wij zijn echter van mening dat de bereikbaarheid niet beter zal worden door het aanleggen van additionele rijstro ken naar de binnenstad voor au to's". Aanbevelingen Verder bepleit de gecommitteer de, dat aan een .kleinschalige oe ververbinding' (zoals dc er nu liggende Maasbruggen zouden kunnen worden, na ophoging en verbetering) al deze bezwaren niet zouden kleven. Verdere aan bevelingen: snelle afbouw van de ruit om Rotterdam, aanleg van een Alcxandertunnel naast de Van Brienenoordbrug (zodat deze meer lokaal verkeer kan bergen) en afschaffing van de tol in de Beneluxtunnel, die vele Maastun nelgebruikers nog steeds afstoot. Aan het begin van de nota moti veert de Rijnmond-gecommitteer de zijn bemoeienis met de Wil lemstunnel met te wijzen op het belang dat de Rijnmondbewoner heeft bij een goede ontwikkeling van het openbaar vervoer (die hier dus wordt bedreigd), op het feit dat de 270 miljoen gulden dure Willemstunnel andere inves teringen voor lange tijd buiten competitie stelt er, omdat Rijn mond alle belang heeft bij een goede ontwikkeling van de Rot terdamse binnenstad. 'Kostenvertekening' Zo staat er o.a.: „Het betalen van de Willemstunnel uit algemene middelen zonder de rentabili- teitseis zou tot belangrijke kostenvertekening in het stedelij ke verkeerssysteem leiden. Bo vendien is er alle aanleiding te veronderstellen, dat aan het woonwerk-verkeer per auto (naar de binnenstad) een groot aantal maatschappelijke nadelen is toe te rekenen welke de gesignaleer de kostenvertekening des te gro ter maken". Weer gif vondst in West-Duitsiand HANNOVER, WEST-DU1TSLAND (AP) In de speurtocht naar giftige stoffen op openbare vuilstortplaatsen bi de bondsrepubliek is in de buiten wijk Bemerode van Hannover een partij van enige kilo's natriumcyanide gevonden, zo heeft een woordvoerder voor de regionale autoriteit van Han nover meegedeeld. Er is een klacht ingediend tegen enige bedrijven die ervan verdacht worden de uiterst gevaarlijke stof op de stort plaats te hebben gegooid. De hoeveel heid was voldoende om ongeveer 100.000 mensen te doden. DEN HAAG Oud premier mr J. M. L. Th. Cals ligt ernstig ziek in een ziekenhuis te Wassenaar na een voor spoedige operatie vorige week. Gisteren werd bekendgemaakt dat mr Cals, die minister van staat is, vorige week een operatie in de neurologische kliniek .Ursula' heeft ondergaan aan het centrale zenuwstelsel in de rug. Hoewel de operatie goed verliep de den zich later complicaties voor. Ge vreesd wordt dat volledig herstel nog wel enige maanden kan duren. De dood op de weg Woensdagavond is in Eindhoven, na een botsing met een motorrijwiel, de 56-jarige mevrouw weduwe M. J. van Keulen-van Doom uit Eindhoven zo zwaar gewond dat zij bij aankomst in het ziekenhuis is overleden. De motor rijder werd licht gewond. Woensdagavond even na acht uur is in Almkerk door buurkinderen in een sloot nabij de ouderlijke woning het stoffelijk overschot gevonden van de vierjarige Peter Donkersloot. De moeder, die het kind reeds enige uren miste, stond op het punt om naar de politie van Woudrichem te gaan. toen de buurkinderen het stoffelijk overschot vonden. De 66-jarige mevrouw A. Verhulst- Koopmans uit Den Haag is woensdag in haar woonplaats op het trottoir aangereden door een truck met opleg ger, die na een botsing met een tram uit de richting was geraakt. Mevrouw Verhulst is korte tijd later in een zie kenhuis aan de verwondingen overle den. De vrachtwagen, die volgens ge tuigen voor driekwart op de tram baan reed, botste bij een halte tegen de tram uit tegenovergestelde richting die juist in beweging kwam. In de Brabantse gemeente Rietho ven is woensdagmiddag de 3-jarige Erik K. Faasssn uit deze plaats om het leven gekomen, toen hij plotseling de Hobbelweg overstak en door een personenauto werd aangereden. Het kind was op slag dood. In het Ignatiusziekenhuis te Breda is woensdag de 70-jarige heer H. Hee- ren uit Etten-Leur overleden. De man was dinsdagochtend betrokken bij een verkeersongeluk op rijksweg 58 in zijn woonplaats. Ais wielrijder passeerde hij daar een vrachtwagen .die stal stond om ver keer van rechts voorrang te verlenen. Voigens de rijkspolitie keek de be jaarde man niet goed uit. Hij werd geschept door een van rechts komen de automobilist. De 19-jarige kantoorbediende A. A. Wezendonk uit Pannerden is dinsdag nacht in de gemeente Herwen en Aerdt na een valpartij met zijn brom fiets overleden. De man raakte met het voorwiel van zijn vervoermiddel van de weg af en viel. De 70-jarige H. Heeren uit Etten is dinsdagnacht in het ziekenhuis te Bre da overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een verkeers ongeluk de vorige dag. Het ongeluk gebeurde in Etten, toen het slachtoffer op zijn fiets een voor- rangsweg overstak zonder op het ver keer te letten. De man werd aangere den door een passerende personenau to. De 20-jarige militair H. J. van Dijk uit Rijssenhout, gemeente Haarlem mermeer is dinsdagavond in Ermelo vermoedelijk door een tegemoetko mende personenauto aangereden en aan de opgelopen verwondingen in het Salemziekenhuis overleden. De mili tair, die met 4 andere dienstplichtige militairen van de Generaal Spoorka- zerne te Ermelo op de Horsterweg liep, moet 140 meter door de auto zijn meegesleurd. De bestuurder van de personenauto, waarschijnlijk beige tot grijs gekleurd, is doorgereden. De 15-jarige G. van Dinther uit Heesch is dinsdagmiddag met zijn bromfiets in zijn woonplaats tegen een langs de weg staande boom gere den. Hij is met zwaar hersenletsel en gebroken ledematen in het St-Annezie- kenhuis in Oss opgenomen, waar hij in de nacht is overleden. Barbara de Groot beet spits af van Nederlands seizoen AMSTERDAM Barbara de Groot, het ex-fotomodel dat twee jaar geleden haar eigen bontboetiek 'Bontique Barba ra' in de Amsterdamse Vijzel straat opende, heeft woens dag met een indrukwekken de bontshow de spits van het Nederlandse mode-sei zoen afgebeten. Ook deze derde bont-collectie Is he lemaal ontworpen door Barbara, die 'het enfant terrible' van de Nederlandse bontwereld wordt ge noemd. Dat bont een uitgesproken modemateriaal is geworden en niet langer alleen maar voor mantels gebruikt hoeft te worden, bewijst Barbara met de leren broeken die vanaf de knie een 30 cm brede bontzoom hebben (konijn) en waarbij een bontbolero hoort. Hip- piehesscn noemt ze de mouwloze vesten van hele vossenvellen, waar dc poten en staarten nog aan zit- en. Barbara vertelde me dat ze al klanten van 16 jaar heeft, en om ieders wensen te voldoen, heeft ze bontcreaties in drie verschillende stijlen ontworpen. gevlekte diersoorten als tijger en Langharig Voor de jongeren is er de 'style jeune': sportieve jasjes met een dubbele rij opvallende knopen en vaak voorzien van capuchon en ceintuur, waarvan de prijzen tus sen de 500 en 1.250 gulden liggen. Favoriete bontsoort in deze serie is konijn in beverkleuren, seal-imi- tatïes of bedrukt met prints van De vrouw die alles durf vindt vast wel iets in de 'style sauvage', een reeks mantels van langharig bont, zoals een met staarten gegarneerde vosjas en een mantel van multi colour wasbeer die in brede rood, groen, blauw en naturelkleurigc ba nen is verwerkt. Dan is er tenslotte de 'style sophis ticated' die voor de oudere vrouw is bestemd, maar die wel zo is ge maakt dat ze er jonger door wordt. Barbara ontwierp van dure bontsoorten als nerts, persianer en breitschwanz, maar ook van het goedkopere kalf elegante mantels met een smal bovenlijf en gerend vanuit de taille, met kragen en manchetten van langharige bont- soorten. DUSSELDORF - Een nieuw mo del VolkswagenNee hoor. ge woon een Volkswagen waarvan de bestuurder een bocht te klein nam, en in een etalage terecht kwam. De spiegelruit zorgde voor dit merkwaardige efject Nijmegen vraagt opheffing bouw- stop universiteit NIJMEGEN (ANP) In een uitvoeri ge brief aan minister De Brauw heeft het bestuur van de katholieke univer siteit in Nijmegen gevraagd om direc te opheffing van de bouwstop en er daarbij op geattendeerd, dat nu in Nijmegen vooral de studierichtingen worden getroffen, waar de ruimte nood het grootst is en het treffen van noodvoorzieningen het kostbaarst wordt. Met nadruk wordt de minister gewe zen op de groeiende stroom van stu denten, waarbij de universiteit van Nijmegen het landelijk gemiddelde ver overtreft. Als de universiteit deze studentenstroom moet blijven opne men, betekent het dat een groot aan tal noodvoorzieningen moet worden getroffen, die vooral voor de b-facul- teiten bijzonder kostbaar zijn. Dit geldt zelfs als de opname van het aantal eerstejaarsstudenten zou wor den gefixeerd op het peil van 1971. WETHOUDER BESCHULDIGD VAN GRONDSPECULATIE CALLANTSOOG (GPD) De fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Callantsoog lieefl woensdag een motie van wantrouwen ingediend tegen wet houder J. B. Stam (plaatselijk be lang) op grond van het feit dat deze zich zou hebben schuldig gemaakt aan grondspecolatie. De heer Stam zou in '68 vijf hectaren grond hebben gekocht in een voor recreatie bestemd plan en deze in april van dit jaar hebben verkocht aan de NV Sunglass. De fractievoor zitter van de PvdA, J. Koelemey, stel de dat de heer Stam gebruik heeft gemaakt van informaties die hij in zijn functie als raadslid heeft verkre gen en dat hij daaruit voordeel heeft behaald. De raad hield de motie aan. schijnlijk in Utrecht zal worden gehouden. De ruim 5000 leden krijgen dan van het hoofdbe stuur de gelegenheid om de po sitie van partijvoorzitter Jac. de Jong uit Vorden en zijn politie ke tegenstanders in de NMP (A. W. te Pas en Martin Dessing, beiden uit Amsterdam) uit en te na te bespreken. „Langs demo cratische weg zal dan klaarheid worden gebracht", meent de heer De Jong. Ondanks geruchten, dat de rijksrecher che 'n onderzoek zou instellen naar de positie van Jac. de Jong (die op onwaarheid blijken te berusten) laat de heer De Jong alles aankomen op het ledencongres, dat hij overigens eerst in september van plan was om uit te schrijven. Hij wil naar aanlei ding van een brief van partijoprichter Dessing geen juridische stappen on dernemen. In die brief beschuldigt Dessing De Jong ervan, dat hij hem 'onder dwang' van zijn kamerzetel verjaagd zou hebben. De grote rel in de NMP kwam. toen die dwang maar al te vaak omschreven werd als finan ciële toezegging en chantage. Op grond echter van de formulering 'on der dwang' kan de heer De Jong geen stappen ondernemen, alhoewel hij dat enkele weken geleden overwoog. Schalden Fractieleider van de NMP in het par lement, de heer Te Pas, die door De Jong niet wordt erkend en niet wordt aangekeken, wil ook graag klaarheid in de rellen. HIJ laat doorschemeren, dat er door hem al iets wordt gedaan san de schulden, die partsj-opriebter Dessing voor de NMP heeft moeten maken. Die schulden zouden boven de 30.000,- liggen, een bedrag dat Des sing op de rand van een faillissement heeft gebracht. Van zijn kamersalaris heeft de heer Te Pas volgens zijn zeggen al 10.000,- doen toekomen aan Dessing. De schulden zijn inzet van de hoog oplaaiende ruzie. Ook de heer De Jong zou iets aan de schulden van Dessing moeter doen. Te Pas ca. redeneren, dat die schulden NMP- schulden zijn. Eventuele financiële te gemoetkomingen van de zijde van De Jong echter zijn als ze zouden bestaan al direct omschreven als 'steekpenningen en chantage'. Als de strijdende partijen elkaar bellen, aan gebeurt ds: met bandopn»meappara- ten en meeluisteraars. Ze schrijven van weerskanten brieven, die ln het parlement door kamervoorzitter Van Thiel echter niet in behandeling zijn genomen. De heer De Jong heeft over alle 'negatieve publiciteit' zijn volgende mening: „Die wordt geentameerd van de zijde van politieke tegenstanders, die bang zijn geworden voor de mid denstandspartij'*. (Van onze parlementaire i redactie) DEN HAAG De grote moei-| lijkheden in de Nederlandse Middenstands partij zullen in november aanstaande inzet zijn van een ledencongres, dat waar- AMSTERDAM Vit de nieuwe collectie 71-72 van Boutique-Bar baraLinks een maxi suedejas met capuchon, afgezet en gevoerd met geitenbont. rechts een multi color suedejas in de nieuwe tinten blauw-grijs-beige, met blauwge- verfde wasbeerkraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 11