HULST WIL GEEN BAALHOEKKANAAL Kees Lamper was niet 'gekleed' voor bezoek aan Tsjechoslowakije Waterschap Hulster Ambacht wil, als het toch moet, het Baalhoekkanaal buitendijks De raad besluit eenstemmig: 4 INFORMATIE ONVOLDOENDE MEISJE (12) DOOR AUTO GESCHEPT AAN DE GRENS BIJ CHEB TEGENGEHOUDEN ERNSTIGE KRITIEK LANDBOUWERS OP 'BAALHOEKPLANNENMAKERS' DAGELIJKS BESTUUR: LIEVER HELEMAAL GEEN KANAAL JEUGDT0ER- TOCHT OP DE FIETS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 AUGUSTUS 197} MOLT HOF F niet ondergraven HULST De gemeenteraad van Hulst wil niet dat er op het grondgebied van de gemeente een Baalhoekkanaal wordt aan gelegd. De raad schaarde zich dinsdagavond tijdens een specia le zitting eenstemmig achter het standpunt van b en w: in dit stadium van ontbreken van diepgaande en gedegen stüdies over de harmonische planolo gische benadering van de streek is het graven van een kanaal niet aanvaardbaar. Over 'een eventuele trace-keuze liet de raad zich niet uit. Men was van mening dat zo'n keuze het anti- kanaalbetoog van de gemeente zou ondergraven. De enige die tegensputterde was raadslid R. F. van Acker (lijst Van Aeker). „Willen wij nu geen kanaal?", informeerde hij na de stemming. En. na het bevestigende antwoord van burgemeester P. J. G. Molthoff; „Maar ir Zuurdeeg heeft ons destijds toch verteld dat liet kanaal er zeker zal komen?". Waarop burgemeester Molt hoff: „Wat de heer Zuurdeeg vertelde zal wel waar zijn, maar het standpunt dat de raad Hulst nu heeft ingenomen is ook waar. In dit stadium willen wij geen Baalhoekkanaal". Voordat men aan de stemming toe was. gaf een aantal raadsleden zijn mening over de Baaihoekzaken. De heer W. P. A. Colsen (lijst Colsen) zei voorop te willen stellen het gebied ten zuiden van de grens .ergens als mijn vaderland te beschouwen. Het wel en wee van het land van Waas spreekt me wel aan. Ik weet wat structurele werkeloosheid betekent en ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die zich bezorgd maken over de werkgelegenheid, daar heb ik ook be slist geen kritiek op. Maar de econo mische factor mag niet ten koste van alles gaan", aldus de heer Colsen. STUMPERS De heer Colsen vond dat er aan de sociaal-maatschappelijke sector te< weinig aandacht wordt besteed, met name ten aanzien van de buitenlandse werknemers, die volgens de heer Col sen voor een belangrijk deel de nieu we industrievestigingen zullen gaan bemannen. „Wie een beetje nadenkt heeft mede lijden met die stumpers in de ontwik kelingslanden, waar de mensen geron seld worden om hier te komen wer ken", De heer Colsen toonde zich zeer bezorgd over de milieu-hygieniscbe as pecten van de Belgische industrie- en kanaalplannen. „De wetenschap zwijgt nog teveel over wat er aan de hand is. Ik ben niet tegen een Baalhoekka naal als er op de linker Scheldeoever schone industrie komt, een fietsenfa- briek en een jamfabriek en zp". De heer Colsen benadrukte dat het een plicht moet zijn om ervoor te zorgen dat. de bevolking van OosGZeeuwsch- Vlaanderen gezond kan wonen. Hij had kritiek op de organisatie van de hoorzittingen op 31 augustus. „Het is merkwaardig dat men eèn hoorzitting houdt om half elf 's morgens. Daar door kunnen een hoop mensen niet komen. Dat moet men 's avonds doen". Overigens mag het tijdstip de hearing geen beletsel zijn om i te spreken over de kanaalaanleg, liet raadslid Colsen weten. „Zeggen van jiet komt er toch wel' is nog een stelling uit de feodale tijd". ROOK De heer G. A. van de Voorde (lijst Stolte) was boos over de wijze inspraak en voorlichting die de meente Hulst heeft gehad. „Deze me thode van inspraak kan moeilijk als een wettelijke inspraak vanuit de ge meente worden beschouwd. Bovendien is de vorm onvoldoende. We mogen alleen een keuze doen over een vrij onbmelangrijke taak als de taeee's Onze fractie verwerpt de beslissings procedure via de staten generaal'dan ook volledig", aldus de heer Van de Voorde. Hij zei zich helemaal achter de nota van bezwaar van de vereni ging milieuhygiëne Zeeland te kunnen stellen. „Het is inderdaad een benau wende zaak om te weten dat de kern Nieuw Namen onder de rook van het industriegebied op de Belgische linker oever komt te liggen. Samenspraak met Belgie is nu toch wel heel drin gend noodzakelijk. We kunnen in dit stadium als gemeente niets anders i doen dan het kanaal afwijzen". De heer Van Acker zag het allemaal -.vat anders. Hij vond dat industrieves tigingen niet zonder meer moeten worden afgewezen, temeer daar de voorzieningen op milieuhygiënisch ge bied steeds beter worden. «Ik vraag mij wel af of Saeftinge te handhaven is als het kanaal er ligt". De heer G. C. Naessens (lijst Brand) betoogde dat Hulst primair de belangen van de gemeente voorop moet stellen. „Pas op de tweede plaats kunnen we wel eens naar andere gebieden kijken. Ik zou het bijzonder jammer vinden als de concurrentiestrijd tussen Antwer pen en Gent ten koste van onze streek zou gaan". De heer R. J. Eeman (lijst Blom- maert) wees erop dat tijdens de voorlichtingsbijeenkomst van rijks waterstaat op 12 augustus wel ge bleken is dat de inspraak niet veel om het lijf heeft. „Ik vind dat het Baalhoekkanaal niet los kan wor den gezien van het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Er moet daarom eerst over het streekplan beslist worden en dan pas over het grayen van een kanaal". De heer R. Martinet (lijst. Blom- maert) hield een warm pleidooi voor een buitendijks kanaal. „Ik ben wel een vogelvriend geen vogelkenner maar ook een liefhebber van het mooie Zeeuwse polderland". Volgens de heer Martinet biedt een buitendijks kanaal ook veel voordelen voor het behoud van Saeftinge: er kan een bos; omheen komen en het kanaal houdt! de mensen wat meer uit het schorren- gebied weg. De heer E. J. van Ruym- beke (lijst Willaert) vertelde dat de brief dat b en w hem .helemaal uit het hart' gegrepen was. Hij voorzag dat Saeftinge hoe het kanaal ook komt te liggen niet te behouden zal zijn. .Daarom moeten we het minst kostbare nemen en dat is een buitendijks kanaal". CASCADE Be noeming De heer P. Brakman uit Sliedrecht is benoemd tot onderwijzer aan de 'Ma- rijkeschoo!.' de openbare lagere school te Axel. Burgemeester Molthoff was kort in de beantwoording van de opmerkin gen. „Er is een cascade van woorden over ons uitgestoft, maar ik meen begrepen te hebben dat men het wel eens is met het standpunt van b en w". Hij zegde toe dat de gemeente bij de raad van de waterstaat zal proberen om voor de hearing gewijzigde tijd stippen los te krijgen. Tijdens de tweede en derde ronde zaten de heren Martinet en Colsen elkaar een beetje in de haren over de vraag of de landbouwgronden als kostbaar kunnen worden beschouwd. ,Die gronden zijn waardevol, ze zijn alleen door de landbouwpolitiek voorlopig minder waard", stelde de heer Martinet. De heer A. P. M. van Duijse (lijst De Keijzer) verklaarde tenslotte dat het minder realistisch is als men zegt dat het kanaal er niet. moet komen. „En dan moet men kiezen voor een bin nendijks trace. Dat is de enige garan tie voor het behoud van Saeftinge". Zowel burgemeester Molthoff als wet houder P. J. Brand benadrukten dat men door een uitspraak over het trace de teneur van het Hulster stand punt zou afzwakken. Daarom liet de raadsleden het er maar bij. Zonder hoofdelijke stemming ging men ak koord met de brief van b en w. KAPELLE De 12-jarige Ella K. uit Kaplle is dinsdagmiddag in de Goes- straat vlak vor haar ouderlijke wo ning door een passerende personenau to geschept. Het meisje, dat vermoe delijk een onderbeenfractuur opliep, moest per ambulance naar het zieken huis Bergzicht te Goes worde overge bracht. Het meisjes was op weg naar huis en stak plotseling met de fiets de straat over. Zij kwam op de motor kap van de auto. bestuurd door Th. S. uit Kapelle. terecht. VLISSINGS PVDA-BESTUUR TEGEN VERHOGING VAN DE VEERTARIEVEN VLISSINGEN Het bestuur van de afdeling Vlissingen van de Partij de Arbeid heeft zich in een verklaring uitgesproken tegen de voorgenomen tariefsverhoging voor de veerdiensten over de Westerschelde. Het bestuur van de PvdA-Vlisslngen spreekt als zijn mening uit, dat het beleid inzake de verbindingen over de Westerschel de op moet zijn gericht om de kosten ervan op dezelfde wijze te bestrijden als de kosten van welke verkeersver binding ook. Aangezien de voorgeno men maatregel geheel in strijd is met de visie van het bestuur van de PvdA- Vlissingen. wordt een tariefsverhoging van de hand gewezen. Identiteit van verdronken man werd achterhaald VLISSINGEN De rijkspolitie te water heeft de identiteit achterhaald van het stoffelijk overschot, dat op 12 augustus door de Nederlandse kust vaarder .Kortenaar' ter hoogte van Boulogne in zee werd aangetroffen en aan boord werd genomen. Het is de 25-jarige R. Ph. Th. Mitchell uit La- vant, een plaats in het Zuidengelse graafschap Sussex. De rijkspolitie te water had zijn sig nalement doorgegeven aan Interpol in Frankrijk en Engeland. Toen men vrijdag nog niets had gehoord werd het stoffelijk overschot, dat tot die tijd in de koelcel van het Bethesdazie- kenhuis had gestaan, in Vlissingen begraven. De echtgenote en een zwa ger van de heer Mitchel kwamen maandag naar Nederland waar zij aan de hand van foto's en kledingstukken tot de identificatie kwamen. Het lijk is inmiddels opgegraven en zal in Engeland worden herbegraven. Het stoffelijk overschot van de heer Blender eigenaar van het zeiljachtje .Adrianne' werd op 13 augustus ter hoogte van Ramsgate uit het water gehaald. Een derde opvarende wordt nog vermist. VAKANTIE MET TSJECHISCH VRIENDINNETJE DE MIST IN BIEZELINGE Voor Kees Lamper uit Biezelinge is de droom van een vakantie in Tsje choslowakije zondag als een bom uit elkaar gespat. Wellicht geldt dat ook voor het Tsjechische vriendinnetje dat Kees in Praag van het station zou afhalen en dat misschien lang heeft staan wachten, niet wetend dat haar Nederlandse vriend niet verder dan het grenskantoor Cheb was gekomen, omdat zijn kleding de Tsjechische ambtenaren niet aan stond. Voor de 19-jarige Biezelingse stu dent aan de vrije universiteit te Amsterdam (waar hij Engels en geschiedenis studeert) was het allemaal een bittere ontgooche ling. In plaats van Praag te gaan bekijken met de Tsjechische stu dente. wiens naam hij uit veilig heidsoverwegingen liever niet wil de noemen, stond Kees maandag ochtend om elf uur weer op het station Kapelle-Biezelinge. Het was zijn bedoeling geweest een dag of tien in Tsjechoslowakije te blijven en daar te gast te zijn bij het meisje dat hij vorig jaar op een internationaal werkkamp te Sheffield in Engeland had ont moet. In juni reeds had hij op de Tsjechische ambassade in Den Haag zijn visum gehaald. Om het een beetje voordelig te houden, zou hij gebruik maken van het speciale studenten-treintarief waarvoor men in Brussel, moet zijn. Omdat Kees in de Belgische hoofdstad niet zo goed de weg weet, vertrok hij zaterdagmiddag al om twaalf uur per NS vanuit zijn woonplaats. Hij had dan spe ling genoeg om met de trein van acht uur uit Brussel te vertrek ken. Tot aan het grenskantoor Cheb ging alles goed: Kees had aan een Engels meisje en een Engelse jongen een paar leuke medepassagiers. Toen hij zijn pas en visum had afgegeven, werd hij plotseling te verstaan gegeven dat ze moesten wachten. Bij het Engelse duo. alsmede bij een Zwitsers echtpaar bleken de grens papieren niet in orde te zijn, maar bij Kees Lamper waren deze wel in orde. Voorschriften Voor een raadsel stond Kees pas toen hij te horen kreeg dat ook hij de trein uit moest. Na enkele malen naar het waarom te heb ben gevraagd, werd hem gezegd: „Zulke kleren kun je toch niet dragen." waarop Kees antwoord de: „Als dat een bezwaar is, wil ik wel andere aantrekken." (Hij droeg een bruin jack met een bruine broek). Maar ook dat hielp niet, want volgens de amb tenaren waren voorschriften nu eenmaal voorschriften. Kees, die pas zijn geld had gewisseld, zag daarop zijn hele reisplan in dig gelen vallen. Niets hielp en sa men met het Zwitserse echtpaar en het Engelse duo moest hij aan de terugreis beginnen. Op zijn vraag of hij dan niet even mocht bellen naar Praag, om het meisje te laten weten dat er aan de vakantietrip abrupt een einde was gemaakt, kreeg liij eveneens een ontkennend antwoord, en men wilde het ook niet voor hem doen. Voor Kees, die meer kwaad was dan angstig, zat er niet veel anders op dan de trein terug te nemen. Verontwaardigd Thuis, waar Kees gisteravond zijn belevenissen vertelde, is men verontwaardigd over deze affaire, In dezelfde broek, waarmee hij deze zomer ook weer naar Enge land is geweest naar een sociaal werkkamp in het kader van zijn studie, zat hij nog wat op ver haal te komen. Ook zijn moeder kan het niet begrijpen: „Wat is dat nou voor een argument om die jongen z'n vakantie te ontne men. Kees was nog niet met vakantie geweest en het meisje waar hij ook het afgelopen jaar nog contact mee heeft onderhou den, wilde hem zo graag Praag laten zien. Ik begrijp er niets van. Financieel is het natuurlijk ook een tegenvaller. Met verzeke ring en reisgeld is Kees rond tweehonderd gulden kwijt," aldus mevrouw Lamper. Dit geld tracht hij echter terug te krijgen via een verzoek en een klacht die hij heeft ingediend bij de Tsjechi sche ambassade. Zijn moeder: .Ze hebben hem toch ook zijn visum verstrekt." Waarop Kees aanvult: .Ze hebben me zelfs het visum mee teruggegeven. Dus ei genlijk zou ik het nog eens kun nen proberen." Dit zal hij echter niet doen. want over een paar weken is het weer studeren ge blazen. Het voornaamste nu is dat hij het geld terugkrijgt. Bij de brief, die gisteren is uitge gaan, heeft burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle een verklaring 'van onbesproken ge drag en politieke betrouwbaar heid' verstrekt. Het wachten is nu op antwoord.... NIEUW-NAMEN Meer dan honderd leden van de NCB uit de dorpen Nieuw-Namen. Graauw en Lamswaar- de hebben tijdens een vergadering van de NCB in Nieuw-Namen van gedach ten gewiseld over het Baalhoekplan. Er was nogal wat kritiek te beluiste ren op de plannenmakers. Aan het slot van de vergadering on dertekenden de bijna honderddertig aanwezigen merendeels boeren een van de vier bezwaarschriften te- „VOLDOENDE GEGEVENS ONTBREKEN" HULST Het dagelijks bestuur van het waterschap 'Hulster Ambacht' vindt dat de aanleg van een Baalhoek kanaal dwars door Oost Zeeuwsch- Vlaanderen-oost niet nodig is. Maar als er dan toch een kanaal gegraven zal worden, dan is het waterschap voor de uitvoering van een buiten dijks trace. Het standpunt van het waterschapsbestuur staat vermeld in een lijvige concept-nota voor de raad van de waterstaat, die de algemene vergadering van het waterschap van daag, woensdag, zal behandelen. In de nota stelt liet waterschap het ontbre ken van voldoende gegevens over de gevolgen van de kanaalgravérij v de streek centraal. „Aangezien de aanleg van een kanaal een ingrijpende verandering voor de streek t&\ betekenen, welke zeer zeker grote consequenties voor de toekomst zal inhouden, vinden wij het bre- vreemdend dat niet de keuze van kanaal op zich aan de orde wordt gesteld, maar in wezen de keuze van variant-oplossingen, die geen werkelij ke alternatieven zijn", aldus het dage lijks bestuur van het waterschap, wel in het voorontwerp-streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als in de nota van rijkswaterstaat en de rijks planologische dienst wordt geen aan dacht geschonken aan de planologie met betrekking tot een Baalhoekka naal". Om niet in reeds achterhaalde denk wijzen te vallen, is het waterschap van mening gelet op de gewijzigde normen voor industrievestigingen, werkgelegenheid, leefklimaat en mi lieuverontreiniging dat het stand punt van de minister van verkeer en waterstaat ten aanzien van de aanleg van een Baalhoekkanaal ter discussie dient te worden gesteld. Men heeft kritiek op de stelling dat door het kanaal geen Nederlandse belangen zul len worden geschaad: ,De aanleg van het kanaal betekent in ieder geval een doorsnijding van een Nederlands grondgebied, waarmee geen enkel Ne derlands belang is gediend, maar, ge zien de nadelen bij zowel een binnen- als buitendijks trace, des te meer wordt geschaadDe Hulster water schapsmensen schrijven in de nota niet de indruk te hebben dat de Belgen uit overwegingen van goede nabuurschap staan te springen om te voorkomen dat het leefmilieu in Ne derland wordt geschaad. „Wij denken daarbij aan de tot 500 meter geredu ceerde groenzone's, de vestiging van in Nederland geweigerde industrie vlak bij de Nederlandse grens en de verdergaande water- en luchtverontrei niging". Westerschelde Het dagelijks bestuur van het water schap zegt de door Antwerpen gewen ste ontwikkelingen niet in de weg te willen staan. .De vraag dient echter te worden gesteld of de aanleg van een Baalhoekkanaal een oplossing zali geven voor de moeilijkheden waarmee] de Antwerpse havenontwikkeling te! kampen heeft". Jn dit verband wijst men op de mogelijkheid om aansluitend op de afsnijding van het Nauw van Bath een toegangssluis ten noorden van het Belgische plaatsje Doel te bouwen. Het Hulster Ambacht is het ermee eens dat industrievestigingen nood zakelijk zijn voor een voortgaande welvaart van West-Europa. Men vindt echter dat het voor de ruim- bevolkte steden zo broodnodige on gerepte landschap daarvoor niet mag worden verminkt.' Het water schap pleit daarom voor nieuwe mogelijkheden om industrieën neer te zetten, waarbij men denkt aan afsluiting en kanalisatie van de1 Westerschelde. „Daardoor zou een grote ruimte be schikbaar kunnen komen, zowel bij de monding van de Westerschelde, als tussen de huidige Scheldedijken. Daar kunnen industrievestigingen plaats vinden, die door een grotere spreiding minder verontreiging van het milieu zullen geven en eveneens zou een groot gedeelte van de beschikbare ruimte bebost kunnen worden". Het dagelijks bestuur vraagt om een op korte termijn uit te voeren studie over dit idee: „Dit kan misschien voorkomen dat nu op verschillende plaatsen grote kosten gemaakt wor den voor werken die over 20 tot 30 jaar niet effectief blijken, maar dan wel de gehele leefgemeenschap heb ben vernietigd of in ernstige mate hebben aangetast" ringe aantasting van het Land van Saeftinge en welke waaide aan een ingrijpende doorsnijding van de bin- nendijksc landbouw)-gronden. „Wij dienen ons te realiseren dat het Land van Saeftinge reeds verschillen de jaren in steeds toenemende mate op negatieve wijze van buitenaf wordt beinvloed en wel door een steeds sterkere vervuiling van uit Belgie af komstig Scheldewater. Tevens is het niet ondenkbeeldig dat een rigoreuze vernietiging van de diverse waarden van het Land van Saeftinge kan plaats vinden door bijvoorbeeld een] scheepsramp in de omgeving van het natuurgebied, waarbij verontreinigen- de stoffen het hele gebied op zeer korte tijd kunnen bedekken". Het wa terschap verwacht dat door de vervui ling van de Schelde en de Wester schelde („onder meer door de afval waterleiding en Albertkanaal en Waar de en door verhoging van de water temperatuur door koelwater van de centrales te Doel"), Saeftinge nog meer bedreigd zal worden. „Bij de keuze van een buitendijks trace zou de oppervlakte van Saeftinge met een vijfde worden verminderd. Daarbij dient gerealiseerd te worden dat daar bij slechts het minst interessante en hoog gelegen deel van Saeftinge wordt weggenomen, terwijl het meest specifieke en grootste schorrengedeel te behouden blijft", aldus het water schap. „Door de voorgestelde bocht afsnijding van het Nauw van Bath zal zeer waarschijnlijk ten noorden hiervan aanslibbing optreden. Dit nieuwe gebied zou het te verliezen gedeelte van het Land van Saeftinge ruimschoots kunnen compenseren". Paal worden afgebroken (kosten 4>/2 miljoen), drie nieuwe bruggen moeten worden gesloopt (kosten 2,5 ton), en een deel van de hoofdwaterloop moet worden gedept (kosten 3,5 ton). Voor het verdwijnen van deze zaken zullen op andere plaatsen weer nieuwe ge malen, bruggen en waterlopen moeten komen. Het waterschap gaat ervan uit dat de belangen van de ingelanden niet ge schaad mogen worden. „Indien tot uitvoering wordt overgegaan, willen wij de zekerheid dat een en ander voor ons geen nadelige financiële gvolgen zal geven. Voorts zal er van uit moeten worden gegaan dat de gronden ter plaatse van het kanaal, alsmede die ten oosten hiervan voor 100 procent schotsplichtig dienen te blijven", zo staat in de nota. Verzwaringen gen het plan. Er waren bezwaarschrif ten voor het ongebouwd, tegen de aanleg van het kanaal, tegen een bin nendijks tracee en een bezwaarschrift tegen het duurder worden van de ruilverkaveling door uitvoering van het Baalhoekproject. De voorzitter van de plaatselijke NCB-afdeling in Nieuw-Namen, de heer H. Vercauteren wees er in een korte beschouwing op. dat zowel de eigenaren-gebruikers als de pachters gedupeerd worden- door uitvoering van het binnendijks trace. Er zal zo'n 2.300 hectare landbouwgrond worden opgeofferd, aldus de heer Vercaute ren, die stelde, dat de uitkering aan de gedupeerde boeren niet voldoende zal zijn om elders terecht te kunnen. Vooral voor de jonge boeren is dat een trieste zaak, aldus de heer Ver cauteren. Saeftinge Het waterschap is zich ervan bewust dat de opmerking 'eerst praten over wel of geen kanaal' weinig realistisch is. Daarom heeft men toch een trace- keuze gemaakt, ervan uitgaand dat er geen industrievestigingen langs het ka naal op Nederlands gebied zullen wor den toegelaten. De keuze van het Hulster Ambacht is vooral bepaald door twee uitgangspunten: welke waarde wordt toegekend aan een ge- Miljoenen Men benadrukt dat bij een buitendijks trace maar een klein gedeelte van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wordt doorsneden, waardoor de woonkernen behouden blijven en de ontsluiting, ontwatering cn verkaveling van de gronden het minst worden verstoord. Verder vindt men het belangrijk dat het afwateringsstelsel middels een kleine aanpassing nagenoeg gehand haafd kan blijven, evenals het wegen stelsel en het nieuwe gemaal bij het dorpje Paal. En dat ligt volgens het waterschap bij keuze van een binnen dijks trace wel wat anders. Afgezien nog van de schade aan de landafwate- ring. wegenstelsel en verkaveling in grijpend moeten worden aangepast. Men heeft voor de raad van de water staat alvast een aantal rekensomme- 1 tjes gemaakt, die in de vele tientallen miljoenen gulden lopen. Bij een bin-: nendijka trace moet het gemaal biji Het dagelijks bestuur merkt op dat in verband met de onzekerheid over het trace van het Baalhoekkanaal in 1970. de uitvoering van de dijkverzwaring tussen Baalhoek en Paal voorlopig werd uitgesteld. De verzwaring was gepland in het kader van de Deltawet. Men is van mening dat in het belang van de veiligheid voor het gebied zeer spoedig een uitspraak over het al of niet aanleggen of over de definitieve plaats van het Baalhoekkanaal moet komen. „Wij achten het niet verant woord, gelet op een mogelijke herha ling van een stormramp zoals die 1953, dat door het uitstellen van een uitspraak, de uitvoering van een dijk verzwaring nog jarenlang zal worden gestagneerd", schrijft het waterschap met klem aan de raad voor de water staat. Tenslotte pleit men voor het nemen van een aantal maatregelen op korte termijn, zoals: Er dienen uitvoerige gegevens te komen over de noodzaak tot aan leg van het Baalhoekkanaal en de gevolgen die zo'n kanaal voor de streek zal hebben; als die gegevens verkregen zijn, moet in overleg met instanties en belanghebbenden een uitspraak ge daan worden over het al dan niet aanleggen van het kanaal; gelet op de toekomst moet zo spoedig mogelijk een overlegor gaan worden opgericht om te pra ten over de ontwikkeling van het Westerscheldegebied. In het over legorgaan kunnen zitting hebben de belanghebbende Nederlandse en Belgische provincies, gemeenten en waterschappen. Ledenvergadering van PPR-Zeeland BRESKENS De PPR-afdeling Zee land houdt morgen donderdaga vond in café-restaurant Scherbij aan het Spuiplein te Breskens haar algemene ledenergadering. Behalve de kwestie van de verhoging van de veertarieven komt ook de industriali satie in Zeeland aan de orde. De PPR- statenleden C. van Waterschoot en J. van de Voorde en het PPR-raadslid van Borsele J. de Koster vertellen een en ander over de aanleg van het Baalhoekkanaal en de industrialisatie in de gemeente Borsele. Na de inlei dingen is er gelegenheid tot discussie. De (openbare) vergadering begint om kwari voor acht. Nehalennia-duikers visten 'hoekje' op COLIJNSPLAAT De duikers van de torpedisten en pontonniers uit Empel, die sinds een week weer naar restan ten van de Nehalennia-tempel in de Oosterschelde duiken, hebben dinsdag een klein stenen hoekje gevonden. Men kon echter nog niet zeggen of dit afkomstig was van een altaar of een ander overblijfsel van de tempel. Het duiken gaat bij gunstige weersomstan digheden vandaag verder. Onderwij sbenoeming OUWERKERK Voor het goven van vakonderwijs handwerken is aan de openbare lagere school te Ouwerkerk benoemd mevrouw Hage te Ouwer kerk. Zij geeft deze lessen ook reeds aan scholen te Nieuwerkerk en Oos- terland. De heer J. Minnaar te 's-Gravenpolder, reeds tijdelijk verbonden aan de open bare basisschool, is in vaste dienst benoemd en tevens belast met het tijdelijk hoofdschap. De aanstelling van een definitieve 3e leerkracht aan deze school is mogelijk geworden door het feit. dat het aantal leerlingen boven de daarvoor gestelde norm is gestegen. GOES De Jeugdcommissie lïieto belangen Zeeland organiseert, na tin geslaagde jeugdtoertocht in juli ik 60 deelnemers, nu vandaag, woensdu haar tweede jeugdtoertocht op a fiets. Ook deze keer wordt er varna Goes gestart en wel vanaf de Fruii laan bij de veiling in Goes-Zuid. Dij vertrektijd is 18.15 uur. Iedere jongen en ieder.meisje tusses 8 en 17 jaar kan meedoen. Alle fietso] zijn toegestaan. Jongens en meisjs van 8 tot en met 11 jaar rijd» ongeveer 15 kilometer (vorige tools 10 kilometer en zijn tegen 8 uur ten* in Goes. Deelnemers van 12 tot met 17 jaar fietsen ongeveer 25 kilc meter (vorige keer 20 kilometer) &i| worden rond 8.30 bij de veiling terlij verwacht. Ook deze tocht wordt weer georgati seerd onder auspiciën van de KNWTI en begeleid door een gediplomeat' jeugdwielren-leidster en een lerac lichamelijke opvoeding. Inschrijfgeld 1,-. Iedere deelnemer die de tocht ril brengt, ontvangt na afloop een leuk' herinnering. Deze tochten zijn beslist geen wtd strijden. Er wordt gezamenlijk in bepaald tempo gefietst. Alle jeugdig] deelnemers zijn automatisch vera kerd. Bovendien wordt de 'karavaan gevolgd dooreen EHBO-wagen. Ookdfi bezem- en materialenwagen zal niet ontbreken. De Jeugdcommissie Wielerbelangffl Zeeland stelt wederom een beperkt aantal fietsen ter beschikking aan hen, die graag willen deelnemen, maai niet in het bezit zijn van een geschil te fiets. INSTITUUT RUIMTELIJKE ORDENING OP EXCURSIE MIDDELBURG Het Nederlands I»1 stituut voor Ruimtelijke Ordening ai Volkshuisvesting houdt donderdag t september de jaarlijkse excursie. m«| ditmaal als reisdoel de provincie land en in hel bijzonder Midden-Z» land en Middelburg. De deelnemers vertrekken kwart owl negen vanaf het Centraal Station ai Rotterdam. Om elf uur wordt in holt Terminus te Goes de koffiepauze ja houden, waarna men vertrekt voor een rondrit, door Midden-Zeelui langs onder andere het Veerse Mee en door het Sloegebied. Tijdens rit wordt toelichting gegeven medewerkers van de PPD-Zeelam Omstreeks kwart over een denkt m» in Middelburg aan te komen voor ea ontvangst op het stadhuis en een doe- het gemeentebestuur aangeboden K9-1 de lunch. Na de maaltijd worden K enkele korte toelichtingen gegeven 051 het thema- de binnenstad van Midde-1 burg. Rond kwart voor drie wort begonnen met een wandeling door f I Middelburgse binnenstad om beeld te krijgen van de winkelfuncM de vele monumenten en de rehabüi» tieprojecten. Voordat het gezelscte om viif uur weer de terugreis aanvaarden, vindt er ora kwart ow vier een ontvangst plaats door 1* provinciaal bestuur in de abdij. KAMERLID ROELS STELT VRAGEN OVER VUILSTORTING VOOR KUST men en verdund zwavelzuur in zee to storten. Voorzitter A. L. S. LockefeK van Zevibel onthulde dit zoals gemeld deze maand op de jaarlijkse Zevibel- reünie in Oostburg De heer Roels is van oordeel dat I massaal storten van afval dicht bij j kust gevaar oplevert voor de vissen] en de kustrecreatie. Hij vraagt <*j bewindslieden met de Belgische rege Hij informeert of het juist is. dat het ring overleg te beginnen over eer (Van onze Haagse redacteur) DEN IIAAG Het tweede kamerlid P. A. Rocis (pvda) heeft de ministers van milieuhygiëne, landbouw en visse rij en verkeer en waterstaat vragen gesteld over de berichten, dat de Zeeuwse en Belgische vissers ongerust; zijn over de snel toenemende vervui ling van het kustwater. Belgische filiaal van de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek in Zeebrugge van de Belgische rege ring toestemming heeft gekregen vlak voor de kust grote hoeveelheden enzy- regeling, waardoor afvallozingen d* vis en kustwater verontreinigeng Kin> nen veroorzaken slechts mogen plaa^ vinden met toestemming van bei«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4