Brabant en Zeeland warmen Reimersw aa I overleg weer op Woonwagenbewoners kunnen vandaag in Zierikzee weer 'in gemeentedienst' D| Politie Terneuzen arresteert krakers van jeugdcentrum Comité eist 'goedkope veren'..., COLSEN WIL EEN TWEEDI MARS OP HET BINNENHOI zeeaws DUREX Te Pas wil grond in Oosterschelde voor mossel kwekers COLLEGES VAN GS SPRAKEN IN MIDDELBURG MET ELKAAR AF Beroepsvervoer protesteert bij gs tegen verhoging van de veergelden ALMANAK PAARSE BOEK AANLEIDING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 AUGUSTUS Ify (ADVERTENTIE) THE BEST THERE IS. overal verkrijgbaar ogenblik reden om de zaak te reactiveren. Nieuwe gegevens hebben op het oude Reimers- waalplan hun invloed gekre gen". Daarmee doelde dr Kortmann op het zogenaamde 'paarse boek', het rapport van de rijksplanologische commissie over de ontwikkeling van zuidwest- Nederland, dat ook de regering-Bies heuvel als een richtlijn voor het toe komstige beleid heeft aanvaard. In dat rapport wordt liet Reimerswaal- plan nogal opvallend naar voren ge schoven en wordt een begin van uit voering voor 1980 aanbevolen. Het overleg tussen Brabant en Zee land over Reimerswaal zal sterk af hankelijk zijn van de technische mo gelijkheden waarmee de ministeriele commissie-Haersma Buma (onder lei ding van Brabants hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat) bin nenkort op tafel komt;. „Wanneer de alternatieven er zijn kunnen concrete plannen worden uitgewerkt. Uiteraard zal de zaak in een later stadium dan aan de orde komen in de provinciale staten van Brabant en Zeeland." aldusI dr Kortmann, die^ er nog eens op] wees dat Brabant'voor Reimerswaal] vasthoudt aan een schaal evenredig' aan liet Kreekrakplan in de Wester-: schelde dat destijds van de baan ging.] toen op de plaats van situering de; nieuwe Schelde-Rijnverbinding voor de binnenvaart werd aangelegd. In! 19Ü3 zijn aan Brabant toezeggingen; gedaan over een soort van 'compensa-! tie' voor het Kreekrakplan in de vorm van een Reimerswaal-industriegebied bij Bergen op Zoom in de afgesloten Oosterschelde. op Zeeuws grondge bied. Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen tekende op een persconferentie na afloop van het gs- overleg van de beide provincies aan. dat het Reimerswaalplan uiteraard voor Brabant van veel belang is. Hij herinnerde eraan dat destijds een Rei-i merswaal-nota aan de provinciale sta-i ten is aangeboden, die overigens in| Zeeland toen met gemengde gevoelens werd ontvangen. Pijpleidingen „Maar Zeeland heeft Reimerswaal niet afgeschreven," aldus mr Van Aartsen. Hij gaf nog even aan dat de bezwaren van Zeeland zich vooral hebben ge richt tegen een kanaal dat van de Westerschelde naar de Oosterschelde zou moeten worden gegraven om het Jtcimerswaalgebied te ontsluiten voor zeeschepen. Nu ook andere mogelijk heden zijn geopperd (pijpleidingen in PROCES-VERBAAL VOOR 14 JONGELUI plaats van dat kanaal) is de zaak voor Zeeland in een ander daglicht komen staan. De Zeeuws-Brabantse commissie zal intussen ook de alternatieve Reimers- waaiplannen van de gemeeenten Rei merswaal en Bergen op Zoom in de verdere studie betrekken. ..De behoef te aan een zeehaven bij Reimerswaal is in Brabant niet gewijzigd," zo liet dr Kortmann nog even weten. „Er is nu duidelijk rijping van de plannen gekomen. We moeten een realistische uitvoering vragen en rekening houden met de concrete planning," zo was verder nog zijn opvatting. De Bra bantse commissaris kondigde nog aan dat minister Drees van verkeer en waterstaat op 28 september een werk bezoek aan Noord-Brabant zal bren gen en dat het Reimerswaalplan bij die gelegeneheid sterk onder de aan dacht van de minister zal worden gebracht. In antwoord op een vraag bevestigde mr Van Aartsen nog dat het st,reekplanwerk in oostelijk Zee land gebonden is aan de ontwikkeling van een visie op het Reimerswaalplan. Provinciesress De 'sluimerende' problemen over wij ziging van de provinciegrens tussen Brabant en Zeeland zijn uit de weg geruimd. En wel op een bijzonder eenvoudige manier: er komt geen wij ziging van de grens, de borden kun nen blijven staan. Drie jaar geleden is er over deze zaak al eens correspon dentie gevoerd met de toenmalige mi nisters van binnenlandse zaken. Bra bant wilde de provinciegrens bij de nieuwe Schelde-Rijnverbinding, maar Zeeland wilde haar wat meer naar het oosten, ergo de grens op Zuidbevelands gebied handhaven. Enfin, gisteren bleek dat men er ei genlijk helemaal niet zo zwaar aan tilde. „We hadden geen behoefte meer om tot wijzigingen te komen." aldus mr Van Aartsen. Op Zuid-Beveland blijft de zaak bij het oude; op Tholen en Sint-Philipsland wordt de Schelde- Rijnverbinding aangehouden en ook dat levert maar minieme verschuivin gen op. Informatiecentrum Bij hun interprovinciaal overleg heb ben de heide colleges van gs ook nog gesproken over een gemeenschappelij ke regeling van de gemeenten in het deltagebied voor de oprichting van een informatiecentrum. De commissie deltagemeenten heeft daartoe op insti gatie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten het initiatief geno men. En men wil de medewerking van de provincies Zuid-Holland. Zee land en Noord-Brabant, in de vorm van materiaal voor het informatiecen trum. waar voornamelijk kleine ge meenten zich snel over allerlei actuele zaken zouden kunnen documenteren. De gs-colleges vonden in het algemeen een gemeenschappelijke regeling voor dit doel "nogal zwaar'. Een duidelijk standpunt had men over de zaak nog niet. Andere gemeenschappelijke Bra bants-Zeeuwse aangelegenheden als 'een tweede Schiphol," de perslei ding voor afvalwater van Brabant naar de Westerschelde bij Waarde en eventuele deelname van Zeeland in de NV Waterwinning Biesbosch zijn in Middelburg slechts zijdelings ter sprake gekomen. De volgende interprovinciale ontmoeting is op 8 december in Den Bosch. TERNEUZEN De gemeentepolitie] van Terneuzen heeft dinsdagavond 14 jongelui gearresteerd, die het jeugd-l centrum 'Dhyana' (liet vroegere 'Kotje')] op de Terneuzense Markt hadden ge-j kraakt. De jongeren kwamen tot hun actie nadat de 'centrale stichting voor sociaal-cultureel werk in Terneuzen' maandag het jeugdcentrum tijdelijk had gesloten. Reden: liet slecht functi oneren van de vrijwillige staf. met na me in het vlak van het zakelijk beheer. Onder de gearresteerde krakers bevin den zich vier meisjes, een Duitser en een Belg. Het gros van de jongelui is woonachtig in Terneuzen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens lokaalvrede-breuk. Stichting-voorzitter P. J- Huijbrecht verklaarde dinsdagavond dat de jeugd soos beslist weer open zal gaan. Tijdens de sluitingsperiode za' een herstructu rering plaatsvinden van onder meer de vorm en de inhoud van het centrum. De duur van de sluiting zal sterk af hangen van de mate waarin de deel nemers en vrijwillige staf van "Dhyana' zich zullen inleven in de doelstellingen van de stichting, zoals deze ze voor het centrum heeft gesteld. „We moeten de zaak eerst opnieuw op poten zetten" aldus voorzitter Huijbrecht. Hij maak te duidelijk dat het bestuur van de stichting op korte termijn enkele ge sprekken zal voeren met een aantal vaste bezoekers van het centrum. „We; gaan van het principe uit dat men zelf, het zaakje moet kunnen besturen en we hopen dat we een paar mensen zul len vinden die dat aan kunnen." De moeilijkheden rondom 'Dhyana' zijn al geruime tijd aan de gang. De jeugd soos is bedoeld als een centrum waar de jeugd 'zichzelf kan zijn'. Tot de be zoekers behoorden veelal jongeren rond de twintig jaar. studerende zowel als werkende jeugd. De krakers hadden hun actie tevoren al aangekondigd. „We hebben ze dan ook tevoren gewaar schuwd dat we zoiets niet zouden la ten zitten", aldus de Huijbrecht. Het bestuur van de stichting heeft dinsdag morgen met de gemeentepolitie over leg gepleegd over de wijze waarop men in geval van een kraakactie zou optre den. Toen de 14 jongeren dinsdag het jeugdcentrum kraakten, heeft de poli tie op verzoek van de centrale stichting ingegrepen. „De stichting wenst zeker verantwoor delijk te blijven voor de begeleiding van de groep die de soos bezoekt", ver duidelijkte voorzitter Huijbrecht. „Maar een en ander zal moeten steu nen op wederzijdse afspraken en het kunnen delegeren vai. een groot stuk verantwoordelijkheid aan de jongeren zelf." En dat bleek volgens de heer Huijbrecht de laatste tijd in Terneuzen niet meer mogelijk te zijn. VLISSINGEN Het tweede kamerlid voor de Nederlandse Middenstandspar tij, A. W. te Pas, wil dai- braakliggende gronden op de Yersekebank in de Oos terschelde beschikbaar worden gesteld aan de mosselkwckcrs, die zijn gedu peerd door de afsluiting van het Brnu wershavense Gat. Over deze zaak stel de hij schriftelijk vragen aan de mi nisters van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat. Volgens de heer Te Pas zijn de braak liggende gronden geschikt voor mos selpercelen. Hij dringt er bij de minis ter op aan dat de gedeputeerde mossel kwekers op deze wijze schadeloos wor den gesteld. De vragensteller wijst er op dat er nog steeds niets bekend over een eventuele schadevergoeding of compensatie voor deze mosselkwekers „DE JONGE DREES IS ME TEGENGEVALLEN.." SLUISKIL - Een werkcomité van twaalf man met Honoré Colsen als voorzitter is dinsdagavond begonnen met de voorbereidingen van een mas sale tocht naar het Binnenhof om daar te protesteren tegen de voorge stelde tariefsverhogingen voor de Westerscheldeveren. De oprichting van dit comité was het rechtstreekse ge volg van de oproep van de 83-jarige Honoré Colsen uit Sluiskil, die het initiatief had genomen tot een verga- derng dinsdagavond In zaal Dallinga in Sluiskil. Weliswaar was nog niet eenderde van de driehonderd plaatsen tellende zaal bezet, maar toch bleek men snel tot zaken te kunnen komen. De comité-leden waren ondanks wat aarzelingen snel gevonden en nog de zelfde avond maakten zij een begin met hun werk. De vergadering, die om zeven uur zou beginnen, kwam wat traag opgang. Pas om half acht klom de heer Col sen achter de microfoon om mee te delen, dat tien minuten later iedereen zijn mond moest houden, omdat men dan zou beginnen. De bejaarde strij der voor vrije veren hield woord. Staande naast een stoel, waarop hij zijn pilsje en een foto-album over de vrije-verenactie in 1958 had gedepo neerd, legde hij uit wat de bedoeling was: de vorming van een werkcomivé dat een massale demonstratie naar Den Haag moest organiseren. „Ik had persoonlijk nogal moed op de jonge Drees, maar hij is me zwaar tegenge vallen. Wij Zeeuws-Vlamingen dreigen het zwaarste offer te moeten bren gen. En dat terwijl Zeeuwsch-Vlaande- ren in tijden van tegenspoed altijd klaar stond om de rest van het land te helpen'", aldus riep de initiatiefne mer zijn gehoor toe. Hij memoreerde hierbij de eerste wereldoorlog („toen Zeeuwsch-Vlaanderen de graanschuur van Nederland was") en de periode vlak voor en vlak na de bevrijding („in grote colonnes ging vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen het voedsel naar het noorden"). Hoedekenskerke Een speciaal welkomstwoord had de heer Colsen voor het actie-eomité dat vanuit Hoedekenskerke ijvert voor het behoud van het veer Hoedekens- kerke-Terneuzen: „Ik nodig iedereen uit om eens in Terneuzen te gaan kijken. Hij zal er tot de ontdekking komen dat er meer dan voldoende plaats is voor een nieuwe aanlegstei ger". Uiteraard vergat hij ook de actie van 1958 niet te vermelden: „Toen zorgde Jan Boezeroen er in ieder geval voor. dat de Zeeuws-Vlamïngeji per jaar een voordeel van één miljoen kregen". De heer Colsen zei, dat hij er absoluut niets in zag om met handtekeningen lijsten te werken: „Daar wordt verder toch niet naar omgekeken". En ook zei hij naar aanleiding van de opmer king van burgemeester M. K. van Dijke van Axel, dat de kwestie van de veertarieven moest worden besproken door de burgemeesters van Zeeuwsch- Vlaanderen: „In burgemeesters en wet houders heb ik geen vertrouwen meer. Want die moeten dingen gaan vragen bij gedeputeerde staten en daar staan ze onder". Op verzoek De heer Colsen was duidelijk ont roerd toen hij vertelde, dat hij van plan was geweest afscheid te nemen: „Maar op verzoek van vele vrienden zal ik. als God het behaagt. nog voor de zaak van Zeeuwsch-Vlaanderen strijden". Ik hoop dat hier de basis wordt gelegd voor vrije veren". Nadat de heer A. J. de Krijger uit Sluiskil een lofzang op de verdiensten van de heer Coisen had gehouden kreeg de heer A. I. Burgel ui. Hoede kenskerke het woord. Deze voorzitter van het comité voor behoud van het veer Hoedekenskerke-Terneuzen riep een ieder op om 31 augustus naar hotel Rotterdam in Terneuzen te ko men om een gezamenlijke actie van Zuidbevelanders en Zeeuws-Vlamingen op touw te zetten. Inmiddels was er nog steeds geen werkcomité. Maar de heer W. Warnier uit Hulst beklom na een korte pauze het podium om de steun van het bedrijfsleven te vragen: „Er zitten hier toch veel beroepsver voerders in de zaal en met name zij, en hun personeel komen door de verhoogde tarieven in moeilijkheden. SLUISKIL De berocpsgoederenver- voerdersorganisaties NOB en EVO hebben in een brief aan gedeputeerde staten geprotesteerd tegen de aange kondigde verhogingen van de tarieven op de Westerseheldcvcrcn met 35 pro cent. In het schrijven zeggen de organisa ties dat de kostenontwikkeling in het beroepsgoederonvervoer onrustbarend genoemd kan worden en dat de marktsituatie een volledige doorbere kening van de veerkosten nauwelijks haalbaar maakt. „Het goederenver voer vervult een onvervangbare func tie in deze provincie, dat geen uitge breid net van spoorverbindingen kent", aldus de organisaties. „Er zijn geen altemativen, men moet nu een maal over water1'.. Expositie W. Wisse in Middelharnis GOES De Goese kunstenaar W. Wisse exposeert van 28 augustus tot 10 september in galerie De Welle te Middelharnis. Er zullen verfstructuren en creatieve werkstukken te zien zijn. De opening yan de tentoonstelling vindt plaats op zaterdag 28 augustus om 16.00 uur: - We moeten de actie richten op tv» doelen: geen tariefsverhoging en g vrije tunnel". Geloo; Na veel heen en weer geloop van a name de heren Warnier en C. Blelj-; berg uit Sluiskil kwamen er wats men op een papiertje. GesoufpJ door de heer Warnier kon de Colsen enige tijd later aan het voor. rond de bar verzamelde publiek s namen van de comité-leden bekenfc ken. Het zijn de heren H. J. Cc.» uit Sluiskil, W. Warnier uit Huls,. J. de Krijger uit Sluiskil. Scheer» uit Stoppeldijk, C. Bleijenberg Sluiskil, W Avermaete uit Huls-,, van Aerde uit Sluiskil, D. Voerman Sluiskil, H. Mobach uit Sluiskil, -, Wolfert uit Terneuzen, Loof uit Ie neuzen en J Chevalier uit Terneuss De laat sten gaven zich nog op toen; heer Colsen al klaar was met voor) zen. Foto: Honoré Colsen aan het woor FotoPZC.) Zeeuwse Leed Een aandoenlijke, vandaag. Over dat poezenparadijs bij een onzer collega's, waar ma poes tijdens een doorwaakte nacht vijf klein tjes werpt, die ze een voor een onderbracht in de daartoe ge reedstaande veilingkist. Van die behuizing uit trokken de jongen al snel ondernemend door het pand. zich amuserend in de gor dijnen, achter boekenplanken en met losliggend speelgoed Ma poes hoorde tot het moeder lijke type en de familie zag des avonds vaak vertederd toe hoe ze bij het serveren van vis en vlees de jongen mauwend waarschuw de dat het weer zover was op welk signaal de kleintjes zachtjes roffelend van de trappen kwa menma liet ze bij de maaltijd altijd voorgaan, al gebeurde dat soms met van begeerte trillende pootjes. Daar vijf jonge poesjes toch te veel van het goede was. begaf onze collega zich op een zonnige zaterdag het Zeeuwse land in om her en der kennissen beloftes na te komen en poesjes te slijten. Die avond kreeg ma poes op haar gemiauw slechts een reactie van de onbekommerde kleine, die de familie zelf had gehouden. De geringe respons trof ma zeer. ze begaf zich naar boven, en de familie hoorde vol schuldgevoe lens hoe ze er geruime tijd klaag lijk mauwend heen en weer liep. Toen haar aanhang niet vermeer derde, trippelde ze langdurig rond liet vlees, dat die ene kleine niet meer moest en begon er toenslotte aarzelend zelf aan Fr is veel ongedacht leed. vrien den. ADVIESCOMMISSIE; „STENEN SORTEREN IS 'PASSENDE ARBEID' DINSDAG GEEN INCIDENTEN ZIERIKZEE De woonwagen bewoners, die maandag een wat vreemde manier demonstreer den van het sorteren van stenen, zullen vandaag woensdag van de gemeente Zierikzee nog maals de gelegenheid krijgen him goede wil en hun werklust te tonen. Het gemeentebestuur heeft de waarnemend directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau te Zierikzee dinsdagmid dag laten weten, dat men de I woonwagenbewoners vandaag weer tot de werkzaamheden het sorteren van stenen voor ge- - meentewerken op een terrein aan de Westhavendijk wil toelaten. ..In de loop van de week zal iedereen die bij ons voor dit werk is ingeschre-j ven. in de gelegenheid worden gesteld zijn goede wil te tonen", aldus de! heer I). Dokman. hoofd van dc afde ling bijzondere bemiddeling en waar nemend directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Zierikzee. De woonwagenbewoners staan bij zijn dienst nog steeds ingeschreven als .werkzoekend'. Maandagavond heeft de adviescommissie van het GBA ver gaderd naar aanleiding van de inci dentjes, die zich die dag tijdens het; sorteren van stenen door de woonwa-j genbewoners voordeden. De commissie kwam tot de slotsom.' dat deze arbeid als .passend werk' kan worden beschouwd, en dus ook moet worden uitgevoerd, wil men zijn recht op uitkering niet verspelen. „Morgen vroeg om half acht gaan we het dus weer proberen met hetzelfde werk en op dezelfde plaats", aldus de heer Dokman dinsdagmiddag. De heer Dokman achtte de wensen die de acht woonwagenbewoners maandag hadden' geuit een schaftkeet. een toilet, water niet onredelijk. ..Daarom heb ik ook voor hen bij de gemeente bemiddeld. De gemeente heeft die ei sen dan ook ten dele ingewilligd. Alleen die van werkkleding en laarzen waren niet steekhoudend, gezien de werkomstandigheden". Toen maandag tijdens de middag werkzaamheden de stenen wel op een uienveld, maar niet op de gewenste plaats terecht kwamen, zijn de werk zaamheden maar stop gezet. Zoals gezegd willen b cn w van Zierikzee! het echter vandaag nog eens probe ren. Moeilijkheden met de woonwagenbe woners deden zich dinsdag in Zierik zee niet voor. Een klein aantal van hen bezocht het arbeidsbureau en ver klaarde te willen werken. „Wij hebben echter geen incidenten kunnen constateren" zei de opper wachtmeester J. Hoekman van de rijkspolitie, groep Zierikzee. „Wij wa ren wel op moeilijkheden voorbereid, maar ze hebben zich gelukkig niet voorgedaan", aldus de politie. De meeste woonwagenbewoners hiel j den zich rustig en beperkten zich tot het bespreken van de toestand. Aan de Zierikzeese Havendijk stonden dinsdag nog een 20 woonwagens. In Nieuwerkerk telde de politie er zes en Zijpe meldde 12 wagens. Spreekuur Buigt meester Th. de Meester van Zie-! nkzee had over belangstelling voor zijn spreekuur van de zijde van de woonwagenbewoners dinsdag niet te klagen. „Ik heb velen van hen op bezoek gehad met de bekende wensen op het; gebied van de vervoermidde len. Veel van die verzoeken zijn' in behandeling' bij de afdeling sociale zaken, waar men in afwachting is van nieuwe richtlijnen van erm inzake het toekennen van uitkeringen voor de tractie en dergelijke. Vandaar dat men daar voorlopig enige terughou dendheid mee betracht", aldus de bur gemeester. Hoe de gemeente Zierikzee zich zal opstellen ten aanzien van de uitkering over de dag van dinsdag waarop dus door de woonwagenbewoners niet is gewerkt kon dc burgemeester nog niet zeggen. „We willen echt de beroerdste niet zijn, maar dat hangt mede af van de verdere houding van de andere partij HET IVEER IN EUROPA f ADVERTENTIE) In de Abdijgebouwen. Woensdag- en donderdagavond aanvang 20.30 en 21.00 uur. Vrijdagavond aanvang 20.30 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. ZONNIG WEER Droog en zonnig weer met een z*vat ke tot matige wind uit oost tot zuk- oost. Maximum temperaturen or streeks 24 graden. In het Waddenjf] bied enkele graden lager. (Van onze weerkundige medewerfckj Ook vandaag veel zon met een zvra$ oostenwind. In de middag 22 a 231* den. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: voorlopig stabiel- s zonnig strandweer. Vooruitzichten voor donderdag en vri- dag: Vrij warm, later enkele buien en n®> der zonnig. Weersvooruitzichten in cijfers gen® deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 4 V 11; min. temp. omstreeks normal max. temp. 1 tot 5 graden boven m-' maal: kans op een droge periode vu minstens 12 uur: 95 procent: kans ff een geheel droog etmaal: 70 procent l Voor vrijdag: min. temp. van ongewt' normaal tot 3 graden boven norma*-1 max. temp.: van ongeveer normaal Wl 3 graden boven normaal; kans op# droge periode van minstens 12 uur I# procent.; kans op een geheel droog t- maal: 50 procent. ZON EN MAAN 26 augustus Zon op 05.41 onder 19.42 I Maan op 11.55 onder 20.51 j MIDDELBURG Het Reimers waalplan zal ook in het inter provinciaal overleg tussen Zee land en Noord-Brabant weer eens wat worden 'opgewarmd'. Dat hebben de colleges van ge deputeerde staten van beide provincies dinsdag afgesproken tijdens het gebruikelijke half jaarlijkse buurcontact, ditmaal in Middelburg. De interprovin ciale bestuurlijke commissie voor het Reimerswaalplan was namelijk enkele jaren terug 'op een laag pitje gezet', maar zo verklaarde Brabants com missaris der koningin, dr C. N. M. Kortmann 'er is op het MIDDELBURG Persconferentie na de ontmoeting Brabant-Zeeland van de leden van g.s. Aan het hoojd van de tafel mr. Van Aartsen, commissaris van de koningin, met aan zijn rech terzijde dr. Kortman, zijn Brabant se ambtgenoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2