Bergen op Zoom heeft als zeehaven erg veel handicaps Bouw ontmoetingscentrum Dauwendaele kan beginnen, maar zonder bestemming Hontenisse moet de centrale dienst ruim 8 mille betalen in regiekosten van verbouwing burgemeesterswoning 4 „MAXIMUM AAN SERVICE VERLENEN' DUWBAKKEN OMHOOG BIJ HAVEN VAN WEMELDINGE STEMVERHOUDING 11-2 NA EMOTIONELE EN VERHITTE DISCUSSIE BEHANDELING HUURC0NFLICT MIDDELBURG UITGESTELD Zwemdemonstratie in Kloosterzande een groot succes FOUTEN BIJ DE DIENST TOEGEGEVEN Begroting PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 RAPPORT IN 'DE NEDERLANDSE LOODS': VLISSINGEN Als zeehaven heeft Bergen op Zoom veel handicaps, al dus een slotconclusie van een artikel 'Bergen op Zoom als zeehaven' In 'De Nederlandse Loods'. Het artikel, dat Is ondertekend met Loodstechnische Commissie 6e District, zegt onder meer dat het herhaaldelijk voorkomt dat kapiteins, na voor het eerst Ber gen op Zoom bezocht te hebben, rond. uit tegen hun' loods zeggen dat ze beslist nooit meer met hun schip naar Bergen op Zoom hopen te komen. Wil Bergen op Zoom, ondanks de handicaps als zeehaven toch zeesche pen aantrekken, dan zal, zo stelt men. een maximum aan service verleend moeten worden. Over de geschiktheid van Bergen op Zoom als haven voor de binnenvaart wordt geen oordeel gegeven. Het artikel is de tekst van een rap port dat op 25 november 1970 werd verspreid door de LTC 6. Dit rapport is nu, een half jaar later, voorzien van enkele kanttekeningen van b en van Bergen op Zoom en van de directeur van het loodswezen in het zesde district. Het rapport is opge steld in de hoop daarmee een bijdra ge te leveren tot een goede toekomst voor Bergen op Zoom als zeehaven. Het rapport noemt vier toegangsmo gelijkheden vanuit zee naar Bergen op Zoom: via Vlissingen en het Kanaal door Zuid-Beveland, via Vlissingen en het Veerse Meer, via de Zeelandbrug en via Hoek van Holland, Dordrecht en Willemstad. De LTC 6 ziet in deze laatste route de belangrijkste toe gangsweg naar Bergen op Zoom na de afsluiting van de Oosterschelde. Reeds nu kan deze route van nut zijn voor schepen komend van de noord als hoogwater te Zierikzee op een ongunstig tijdstip valt of bij storm weer. Het Kanaal door Zuid-Beveland heeft als problemen de zeer intensieve binnenvaart en de spoorbrug, die een vertraging van maximaal een uur kan opleveren. Bovendien kunnen de bui tenhavens bij Hansweert en Wemel- dinge niet bij laag water door kust vaarders bevaren worden. Het Kanaal door Zuid-Beveland acht men voor doorgaand verkeer met grote kust vaarders niet aan te bevelen. De direc teur van het loodswezen zegt hiero ver: „Omtrent de plannen voor verbe tering van het Kanaal door Zuid- Beveland zijn nog onvoldoende gege vens bekend. Deze verbeteringen zou den onder andere inhouden verbre ding en verdieping, nieuwe sluizen aan beide einden, een en ander onder meer om het kanaal voor de duw- vaart meer geschikt te maken". Jachtjes De bruggen over het Kanaal door Walcheren leveren de scheepvaart slechts geringe vertraging op. Boven dien is er weinig scheepvaartverkeer op het kanaal. Op het Veerse Meer BROMMER RIJDT OP AUTO SINT-JANSTEEN Een brommer en een auto werden zaterdagavond be schadigd doordat bromfietser A. D. tut Sint Jansteen op de Steense dijk tegen de geparkeerde auto, van A. van de H. uit Hontenisse reed. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. kan evenwel hinder wan jachtjes on dervonden worden. Hoewel het Veerse Meer 'bcvuurd' is, wordt het varen daar 's-nachts niet aanbevolen. „Een plan tot verbetering van de bevuring van het Veerse Meer wordt momenteel uitgewerkt", merkt de di recteur van het loodswezen op. Onder bepaalde omstandigheden kan deze vaarroute goed dienst doen voor de doorgaande vaart, ook met grote kustvaarders, aldus de LTC 6. De vaarweg via de Zeelandbrug (Oos terschelde) wordt tot nu toe meestal gebruikt. De nautische omstandighe den bij de Zeelandbrug zijn evenwel zodanig dat de brug slechts bij stil water veilig gepasseerd kan worden. Er is dan ook een regeling getroffen dat de brug bij stil water wordt geopend voor kustvaarders als er om gevraagd wordt, ongeacht de officiële openingstijden. Belangrijk wordt ge noemd dat de minste diepte nabij de doorvaartopening wordt opgenomen en bekendgemaakt. De directeur loodswezen: „Op verzoek van het loodswezen heeft de 'Zeefakkel', die beschikt over een vlet met echolood, in mei 1971 een opname verricht". De brug wordt niet geopend bij een wind kracht 7 of meer. De Oosterschelde is goed bevuurd en kan tot aan inloop van het Tolensche Gat ook nachts bevaren worden. De gehele vaarweg via Hoek van Holland, Dor drecht en Willemstad is bevuurd en kan ook 's-nachts bevaren worden. Bergse Diep Het Bergse Diep (het toegangswater tot Bergen op Zoom) is, volgens de LTC 6, voor een grote kustvaarder te smal, te bochtig, te ondiep en zou moeten worden verbreed en uitge diept. B en'w van Bergen op Zoom: „Het Bergse Diep wordt nog deze zomer rechtgetrokken in het kader van de aanleg van het Schelde-Rijn- kanaal. De diepte wordt 5.50 meter onder NAP, de breedte op de bodem wordt 90 meter". Onder de huidige omstandigheden is het slechts moge lijk om overdag en rond hoogwater Bergen op Zoom te bereiken. Het is zelfs mogelijk dat de haven op som mige dagen helemaal niet te bereiken is. Een peilschaal, zoals die ook op de Westerschelde in gebruik zijn, is op 16 juni geplaatst. Van belang wordt voorts geacht dat de loods over de meest recente dleptegegevens van het J3erg.se Diep beschikt. Volgens de di recteur van het loodswezen is op 2 december 1970 een opname verricht en hebben de betrokken loodsen een peilkaart ontvangen. Verder vindt re gelmatig controle plaats. Naar de me ning van de LTC 6 verdient het aanbe-j veling het Tolensche Gat door te' trekken tot aan de havenmond. Als; net diep genoeg wordt uitgebaggerd, en goed wordt bevuurd, dan is Bergen op Zoom dag en nacht bereik baar. De vaargeul in de buitenhaven is te smal en niet diep genoeg. Er is niet voldoende ruimte om te manoeuvre ren. Buiten de smalle geul is de haven bovendien bezet met. palingfuiken. Aanbeveling zou het volgens de LTC 6 verdienen om alle vergunningen tot palingvissen in de buitenhaven in te trekken. B en w van Bergen op Zoom achten dit evenwel niet nodig. Over de wenselijkheid de vaargeul in de buitenhaven aanzienlijk te verbreden en uit te diepen zegt het college: JDe vorm van de vaargeul is destijds in overleg met rijkswaterstaat bepaald. Naast nautische eisen zijn hierbij ook civiel-technische problemen betrokken Bezwaren worden voorts aangevoerd ten aanzien van de meergelegenheid bij de sluis. Er is bij b en w overi gens reeds enige tijd een plan in studie om het aantal meerstoelen uit te breiden. Een compleet geleidewerk zal, mede om financiële redenen, al dus het college, voorshands niet kun nen worden uitgevoerd. Havenkanaal Als een van de bezwaren tegen het havenkanaal wordt aangevoerd dat het te ondiep is. B en w van Bergen op Zoom: „Mogelijkheden worden be studeerd om het kanaal op maximaal 5.50 meter beneden NAP diep te bren gen". Hoewel het niet tot de taak van het loodswezen behoort, worden de dieptes af en toe gecontroleerd door een vaartuig van het loodswezen, dus de directeur. De steigers met gemeerde binnenschepen kunnen ook hinderlijk zijn. De suggestie om deze binnenschepen de weg vrij te laten maken als er een zeeschip komt wordt door het college van b en w niet reeel genoemd. havenmeester zal er evenwel op toe zien dat niet meer dan 'een dik' wordt aangelegd, terwijl er voorts naar streefd zal worden de steigers niet tegenover elkaar te leggen. Een goede verlichting langs het kanaal noemen b en w prettig, maar niet noodzakelijk, daar door de reeds gevestigde bedrij ven verlichting aanwezig is. wat vol doende oriëntering op het havenka naal mogelijk maakt De beschikbare zwaairuimte in de bin nenhaven wordt krap. maar niet on voldoende genoemd- Het rapport besluit met een aantal suggesties tot het verlenen van een maximum aan service Bijvoorbeeld de voorschutting aan de sluis van zeeschepen. Volgens b en w is dit regel. Ook wordt er reeds geruime tijd aan voldaan dat zeeschepen te allen tijde de sluis kunnen passeren. B en w zeggen er wel prijs op te stellen dat zo tijdig mogelijk een verzoek wordt ingediend. TELEFOON Over de door de LTC 6 dringend noodzakelijk geachte openbare tele fooncel op de kade zegt het college dat een reeds bij de aanleg van de haven gedaan verzoek door de PTT Is afgewezen, om reden dat het gebruik maar gering zou zijn. Een tweede toestel in de hal van het havenkan toor moest als een tijdelijke oplossing dienen. Onlangs is nogmaals een ver zoek gericht aan de PTT. Bezwaar maakt de LTC 6 er voorts tegen dat er geen vervanger is voor de havenmeester wanneer deze bij voorbeeld met vakantie is. B en w zeggen hierop dat de sluisbediende als vervanger optreedt en dat men in geval van bijzondere beslissingen te recht kan bij de directeur van de havendienst of diens ven.'anger. In het in principe altijd beschikbaar zijn van een motorvlet zien b en w enkele financiële problemen, 'daar er voor de bemanning van deze vlet geen volledi ge dagtaak wacht. Er zijn evenwel onderhandelingen gaande met het scheepvaartbedrijf Muller. Aanmerkin gen worden er tenslotte nog gemaakt over de serviceverlening van scheepsagent (makelaar). Men heeft evenwel de indruk dat dat de laatste tijd beter wordt, hoewel, gezien de aanzienlijke teruggang van de vaart op Bergen op Zoom hierover echter nog geen definitief oordeel kon worden gevormd. Tenslotte wijst de LTC 6 er nog op dat voor de toe komst een verkeersregeling zal moe ten worden opgesteld om een coaster een veilige oversteek te kunnen garan deren, wanneer de kruising van de Schelde-Rijnverbinding met het Berg se Diep tot stand is gebracht. WEMELDINGE Omstreeks kwart over elf maandagochtend zijn vier geladen duwbakken op de Oosthaven- dam in Wemeldinge vastgelopen. De bakken met een tonnage van 5.000 werden door de duwboot R. Siegfried r de Wemeldingse haven ingeloosd. Oog-I getuigen menen dat dit gebeurde met een te hoge snelheid. De bakken zaten niet lang vast. De sleepboten .Kamper land' en ,En Avant 15' van de sleep dienst Muller trokken de combinatx vlot. Gedaagde verscheen niet „Alles staat al in een brief" MIDDELBURG De behandeling van de civiele procedure van de Algemene Woningbouwvereniging Middelburg te gen de Middelburger A. J. Schipper jr werd maandagochtend door kanton rechter A. Vecnhoven veertien dagen uitgesteld, omdat de heer Schipper niet was verschenen. Zoals bekend was de heer Schipper gedaagd, omdat hij de door de woningbouwvereniging vastgestelde huurverhoging voor zijn flat in de Driewegenhof in Dauwen- daele niet betaalt. In een uitvoerig schrijven heeft de heer Schipper zijn motieven aan de kantonrechter uiteengezet: „Ik heb nog bij het kantongerecht geïnfor meerd of ik moest verschijnen, maar daar werd me verteld, dat ae zaak schriftelijk kon worden behandeld. Ik ben toen expres niet gegaan, omdat ik mijn motieven mondeling toch niet beter kan verwoorden dan ik in die brief heb gedaan". Maar aangezien het Nederlands recht eist, dat bij civiele vorderingen, beide partijen ter zitting verschijnen of zich laten vertegenwoordigen, kon lean ton rechter Veenhoven niets anders doen dan tot uitstel besluiten. In het geval van de heer Schipper had deze zich kunnen beperken tot het verwijzen naar de eerder door hem geschreven brief. Mevrouw J. de B.-P. was gedaagd door de Nederlandse Lezerskring, om dat ze de uit haar lidmaatschap voort vloeiende verplichtingen niet was na gekomen. In 1968 reeds werd me vrouw De B. lid. Dat gebeurde in haar toenmalige woonplaats Wagenborge, waar, aldus haar verklaring, een man aan haar deur verscheen, die zei mee te werken aan een onderzoek, waaruit onder meer moest blijken welke boe ken en grammofoonplaten het meest in trek waren: „Ik heb toen m'n handtekening maar gezet. Maar toen ik het papier ging lezen bleek, dat ik lid van die club was geworden. Ik heb een plaat, die me werd toegestuurd gehouden en die wil ik wel betalen, maar alle boeken, die de post bracht gingen onmiddellijk retour". Deur waarder M. L. van Dijke wilde nog uitzoeken of deze boeken wel bij de Nederlandse Lezerskring zijn ontvan gen en daarom werd de zaak vierj weken aangehouden. Hetzelfde gebeurde met de zaak tegen de heer M. uit Middelburg, die in strijd met het contract een door hem gehuurde woning op het Damplein had onderverhuurd: „Dat is inderdaad een paar keer gebeurd, maar louter om te helpen". De heer M. voerde verder aan. dat in het contract, dat de huiseigenaar voortijdig ontbonden wil hebben, ook stond, dat de huiseigenaar zich ver plichtte tot het laten verrichten van onderhoudswerkzaamheden: „Maar dat is helemaal niet gebeurd". Om dit verder uit te zoeken werd besloten tot uitstel van verdere behandeling. KLOOSTERZANDE In het gemeen- telijk zwembad in Kloosterzande j werd zaterdagmiddag een zwemde monstratie gegeven. Leerlingen van, badmeester P. Schoones toonden een| groot aantal toeschouwers hoe de ver schillende zwemslagen uitgevoerd moeien worden. Daarnaast werd dui delijk gedemonstreerd hoe onder wa ter gezwommen moet worden. Enkele meisjes fungeerden als drenke lingen voor het reddend zwemmen, waar men ook uitvoerig bij stilstond. Badmeester Schoones voorzag alle ge beurtenissen in het water van com mentaar. Overigens werd niet alleen, door jeugdige zwemmers en zwem sters gedemonstreerd. Enkele oudere dames die er een gewoonte van heb ben gemaakt, om iedere morgen 30 of 40 baantjes in het zwembad te trek ken om de conditie op peil te houden, lieten geen twijfel bestaan over hun zwemcapaciteiten. Hoogtepunt van de zwemmiddag was het schoonspringen van de hoge plank. Met twaalf meis jes die allemaal de zwemvaardigsdi- ploma's 1 tot en met 4 hebben en twee jongens heeft de heer Schoones dikwijls 's avonds na sluitingstijd van het zwembad geoefend op allerlei sprongen van die hoge plank. Zater dagmiddag wilde men wel eens laten zien dat men sprongen met schroef en salto, achterwaartse sprongen en sprongen uit handstand al volledig onder de knie heeft. Het talrijke pu bliek (850 toeschouwers), dat gratis toegang had beloonde de zwemmers en zwemsters voortdurend met luid applaus. De demonstratie die om drie uur 's middags was begonnen duurde bijna drie uur. AXEL Het algemeen bestuur van de centrale dienst bouw- en woningtoezicht en gemeente werken in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren (CD), heeft maandagmid dag met 11 stemmen voor en 2 tegen besloten dat de gemeente Hontenisse wel een honorarium (van ruim acht mille) voor de verbouwing van de burgemees terswoning moet betalen. Te genstemmers waren burgemees ter mr. M. Somers en wethou der W. D. Lambert van Honte nisse; vóór stemden de verte genwoordigers van Axel, Hulst, Sas van Gent en raadslid L. F. Anné van Hontenisse. Aan de stemming ging een emotionele en verhitte discussie vooraf en er was een voorstel van orde (van mr. Somers) nodig om de beraadslagingen te sluiten. Zoals gemeld, heeft de gemeenteraad van Hontenisse destijds 70 mille uit getrokken voor de verbouwing van de ambtswoning van burgemeester So mers. In het voorjaar van 1971 bleek dat dit krediet met ƒ30.000 overschre ven was. De raad van Hontenisse besloot in mei tijdens een stormachti ge vergadering om het extra krediet beschikbaar te stellen, maar als voor waarde daaraan te verbinden dat men geen honorarium aan de centrale dienst zou betalen. Men was van me ning dat de dienst tekort was gescho ten in raming en toezicht. En over de vraag of die 8149,14 op het spaar bankboekje van de CD moeten komen, heeft het algemeen bestuur van de dienst maandagmiddag in het stadhuis te Axel uitvoerig gepraat. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel, voorzitter van de dienst, gaf een uitgebreid overzicht van de voorge schiedenis. „Gebleken is dat de dienst te laag geraamd heeft, net name het aantal werkuren. De directeur heeft dat ook toegegeven en zijn excuses gemaakt aan b en w van Hontenisse", vertelde de heer Van Dijke. „Ik moet er ter ontlasting van de centrale dienst aan toevoegen dat het regie- werk was en dat het ging om een oude woning. Naar het gevoel van het dagelijks bestuur heeft de dienst d te weinig rekening mee gehouden. Burgemeester Van Dijke wees erop dat er bovendien nog posten op de begroting zijn bijgekomen, die niet voorzien waren, zoals een nieuwe cen trale verwarming, een nieuw plafond in de huiskamer en een nieuw bad met aanpassing van het tegelwerk in de badkamer. „Toen de verbouw klaar was, bleken de totaalkosten f 99.317, te bedragen", aldus de heer Van Dij ke. .Normaal zou zijn geweest, dat de gemeente Hontenisse aan de centrale dienst de werkelijke honorariumkos- ten zou betalen; dat zou dan geweest zijn rond de ƒ9000. (een bepaald percentage van de verbouwingssom, zocider de 2 mille toezichtkosten-red.). Maar dat heeft de centrale dienst niet gewild. Men heeft de oorspronkelijke honorarium- en toezichtkosten vraagd, dus ruim ƒ8100'. Schieten Burgemeester Van Dijke maakte dui delijk dat een meerderheid van het dagelijks bestuur van oordeel was. dat Hontenisse het aanvankelijk be paalde bedrag (ƒ6100 honorarium en ƒ2000 toezicht) diende te betalen: „We laten ƒ3000 aan honorarium schieten". De heer Anne (Hontenisse )benadruk- te dat de centrale dienst de gemeente niet tijdig heeft ingelicht over de overschrijding van het krediet. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de dienst heeft gefaald". Voorzit ter Van Dijke: „Dat hebben we al toegegeven. Maar ik wil er wel op wijzen dat de gemeente Hontenisse uit volkomen vrije wil de centrale dienst heeft ingeschakeld". En direc teur J. P. C. Roelands: „Het waarschu wen dat er kostenoverschrijdingen waren, was te laat, ook dat is toege geven". Loco-burgemeester W. H. M. Colsen van Sas van Gent verklaarde achter het standpunt van het dagelijks be stuur te kunnen staan. Hij zei zich zich wel voor te kunnen stellen dat er ook honorarium over het extra be drag wordt berekend. Burgemeester Van Dijke vond dat het DB zich „soepel" diende op te stellen. „We brengen geen cent meer in rekening dan oorspronkelijk was bepaald" Toen de discussie zich dreigde toe te spitsen op het al dan niet uitvoeren van bepaalde opdrachten (waaronder aanleg van een open haard), greep mr Somers in: „We moeten de discussie beperken tot de vraag: heeft de cen trale dienst recht op de vordering" En daaraan twijfelde de heer Somers. „Het nieuwe algemene bestuur heeft het honorarium-percentage nog niet vastgesteld. Ais we juridisch strak doorredeneren, dan kunnen we zeggen dat de rechtsgrond voor de vordering ontbreekt". Zijn collega P. J. G. Mol- thoff van Hulst was het er niet mee eens. „De opdracht was verstrekt voor de nieuwe opzet van de centrale dienst. En waarom moeten de andere drie gemeenten voor de kosten op draaien als Hontenisse het honorari um niet wil betalen?" Kwestie Evenals loco-burgemeester Colsen vond wethouder J. H. Stolte (Hulst) dat de extra ƒ3.000 ook in rekening gebracht moeten worden. „De reeele kosten moeten betaald worden. Als het fout loopt, dan moet men ook de consequenties dragen". Voorzitter Van Dijke betoogde dat de heren Colsen en Stolte .formeel' volkomen gelijk hadden. „Maar we hebben een beetje genade voor recht willen doen gelden. LATER BESLISSING OVER EXPLOITATIE MIDDELBURG De gemeenteraad van Middelburg is maandagmiddag, na een debat van bijna drie uur. gekomen tot een opmerkelijke con structie om de bouw van een ontmoe tingscentrum in Dauwendaele, waar mee een bedrag van ongeveer 700.000 is gemoeid, te laten door gaan zonder dat de bestemming als ontmoetingscentrum duidelijk werd opgelegd. Men zal dit centrum bouwkundig realiseren, maar nog niet overgaan tot de 'aankleding'. Over de bestemming en de exploitatie van de ruimte zal later worden beslist. Verschillende raadsleden waren, mede door de niet afdoende beantwoorde vraag of er onder de bewoners van Dauwendaele behoefte bestaat aan een dergelijk centrum, sceptisch gestemd over de noodzaak van realisering van dit project, waarachter, als men het de vorm wil geven van een cafe- restaurant., de schim van het Schouw burg-debacle opdoemde. Maar er lag een andere belangrijke overweging, die de dames en heren raadsleden deed zoeken naar een "brugvoorstel'. Het ontmoetingscentrum vormt name lijk een bouwkundig geheel met het te stichten winkelcentrum en zo de raad niet akkoord zou gaan met de bouw van het ontmoetingscentrum, althans in zijn bouwkundige vorm, dan kwam ook de realisering van het winkelcen trum In gervaar. Het was de heer W. Don (pvda) die tenslotte, na een slag regen van bedenkingen de lucht liet opklaren door de lancering van het voorstel de bouw door te laten gaan. maar over de bestemming en exploita tie van de ruimte later tc beslissen. Na beraad van b. en w. noemde burgemeester drs P. A. Wolters dit een 'brugvoorstel', dat het college con structief wilde benaderen'. Het werd zonder dat verder stemming nodig was, aangenomen. Dwangpositie Van de slagregens was de wolk van de heer Don de eerste, die zich in de warme raadszaal ontlastte. Hij zei, dat zijn fractie zich in een dwangposi tie voelde gebracht, omdat afwijzing van het voorstel de totstandkoming van het winkelcentrum in gevaar zou brengen. „Het college van b. en w. heeft categorisch ontkend, dat het winkelcentrum afhankelijk is van het ontmoetingscentrum", zo zei hij, „het blijkt nu, dat de koppeling er wel is. Geen ontmoetingscentrum, geen win kelcentrum". De heer Don vroeg zich af of de bevolking van Dauwendaele er werkelijk behoefte aan heeft. De mensen voelden zich, zo bleek uit onderzoekingen, niet aanwijsbaar bij betrokken en recentelijk is er geen behoeftepeiling geweest. De heer Don stelde, dat op dit moment geen enkele particulier te vinden zou zijn voor de exploitatie van een cafe-restaurant in deze wijk. „Moet de gemeente het dan wel doen?" De PvdA, zo stelde de heer Don, heeft gepleit voor een ont moetingscentrum. Maar de PvdA is reeel genoeg om van de prioriteiten in behoeften uit te gaan. zo formu leerde hij, sprekend over de urgentie van het dorpshuis in Nieuw- en Sint- Joosland. De heer A. P. van Mourik (ar) zei namens de rechtse raadsfractie begrip te hebben voor de onlosmakelijkheid van het project ontmoetings- en win kelcentrum en hij vond ook, dat stich ting van een dergelijk centrum voor de bewoners van Dauwendaele nood zakelijk is. Wel zei hij een groter exploitatietekort te vrezen, dan is voorzien. Voorts wenste hij geen en kele binding te aanvaarden t.a.v. de bouw van het dorpshuis te Nieuw- land; hij wilde dit laatste project zo spoedig mogelijk gerealiseerd zien. Mevrouw M. A. v. d. Boogert-Selhorst zei het voorstel wel te zullen steunen, omdat men in de nieuwe wijk te maken heeft met twee verlangens. Het winkelcentrum moet zo snel mo gelijk van de grond komen en er zal gelegenheid moeten zijn om te verga deren. Zij vond deze overwegingen belangrijker dan het feit, dat ook zij niet gelukkig was met de combinatie, de onlosmakelijkheid van dit project. Ir W. J. Akkerman d'66) toonde zich een groot voorstander van de stich ting van het ontmoetingscentrum, om dat er grote behoefte aan zou zijn. De heer Don, interrumperend: „Hoe komt u daaraan?" De heer Akkerman, laconiek: „Bij de bewoners in de wijk geinformeerd, dat is altijd het beste". De heer A. C. Pijnenburg (kvp) bleek dezelfde methode te hebben gevolgd. De meeste mensen, zo was de uitslag van zijn .particuliere enquete, waren van mening dat het centrum er moest komen, maar zij hadden vooralsnog een minder helder beeld van wat zij er precies mee moesten doen. De heer W. P. Rentier (sgp) noemde het be grijpelijk, dat de winkeliers beducht zijn voor de ontwikkelingen rond win kelcentra elders in de regio Hij vondj het gelukkig, dat voor de realisering van het ontmoetingscentrum niet meer de dekkingsmiddelen van het dorpshuis te Nieuwland worden bruikt. De wethouders J. A. van Bennekom en M. A. L. Hubregtse verdedigden het voorstel. De heer Van Bennekom wilde het verband tussen het ontmoe tingscentrum en het winkelcentrum geen koppeling noemen, maar sterke onderlinge samenhang'. Als het ontmoetingscentrum er komt, hestaat aan de totstandkoming van het win kelcentrum geen twijfel meer. zo be toogde hij, „en wie zou de totstandko ming van het winkelcentrum ook maar een maand willen vertragen?" Hij benadrukte, dat in het herziene voorstel van b- en w. de samenhang met het dorpshuis van Nieuwland niet meer voorkomt „Wij wensen aan de totstandkoming van dit dorpshuis de grootste prioriteit te geven". Ook wees hij erop, dat voor het centrum Dauwendaele voor 500.000 uit de infrastructuurpot kan worden geput. Wethouder Van Bennekom betoogde tenslotte, dat op grond van de erva ringen elders een goed gebruik van het ontmoetingscentrum is te ver wachten en dat men hef. als onmis baar moet zien in een wijk, die straks 15.000 inwoners zal tellen. Wethouder Hubregtse zei dat. pessi mistisch beschouwd de jaarlijkse last f 108.500 zal zijn. Zich tot de financië le positie van de gemeente in het algemeen bepalend wees hij erop. dat de stichting van een medisch centrum geheel van de baan is. In dit verband noemde hij een mogelijkheid, nog dit jaar te beginnen met de bouw van dorpshuis te Nieuwland Nadat drs M. Beinema -er 1 sep tember de nieuwe fractieleider van de rechtse groepering in de Middelburgse raad nog had gezegd, dat de over tuiging om het voorstel te steunen ontbrak, kreeg de heer Don van wet houder Hubregtse antwoord op een belangrijke vraag. De naamloze vennootschap, die de bedrijfspanden in het winkelcentrum zal exploiteren, had het contract voor de bouw nog niet getekend. Men wachtte hier op het raadsbesluit het ontmoetingscentrum. Daarna kabbelde het debat nog even voort. Wethouder W. P. J. Baars stel-' de dat men de mensen in Dauwendae le deze accommodatie niet mag ont houden dn de heer Don, die aandrong op een voorstel tot de bouw van het dorpshuis Nieuwland op korte ter mijn. zei nog dat wethouder Van Bennekom in zijn antwoord de be hoefte-vraag had ontweken. MR. M. SOM1 RS De centrale dienst is toch wel fou; geweest met de raming". De heer L. F..S. de Meijer (Sas van Gent) zag het allemaal niet zo zit ten. „Ik had liever gezien dat he: dagelijks bestuur ons wat nader geinformeerd had. Dan had ik over leg kunnen plegen met de gemeen teraad". Burgemeester Van Dijke stelde dat de zaak niét gedram»'.- seerd moest worden. „De zaak va: de ambtswoning in Hontenisse voldoende bekend. Die kwestie moet nu eens de wereld uit Er a nu lang genoeg in Zeeuwsch-Vlaan deren een zaak van gemaakt ros een dikke streep onder .gemaakt'. Nadat raadslid P. Stevens (Hulst' had laten weten akkoord te gaan me: het voorstel van Ijet DB, vroeg wei houder A. C. de Beleir (Sas van Gent) of er ook door het gemeentebe stuur van Hontenisse fouten zijn ge maakt. Burgemeester Somers: treedt in een beoordeling van bei gemeentebestuur. Dat is onjuist". En ook burgemeester Van Dijke vond da: het al dan niet fout zijn van bs gemeentebestuur van Hontenisse ni? ter sprake was. „We moeten niet algemeen Zeeuwse fout gaan make om verantwoordelijkheden door e. kaai te gaan halen. Het algemee bestuur zit hier als bestuursorgaan. I moet hier de dienst besturen en int. allerlei verantwoordelijkheden doo: elkaar gaan gooièn". Waarna mr Somers met zijn voorstel van orde kwam: beraadslagingen slui ten. Dal deed men. Stemming zoals gemeld II leden voor betalen, tegen. Als dc gemeente Hontenisse alsnog niets wil uitkeren, zullen gede puteerde staten van Zeeland liet ge- schil moeten beslechten, terwijl in eva later stadium ook nog een civiele procedure mogelijk is. De gemeente raad van Hontenisse zal zich hierover op de eerstkomende vergadering t' oktober) beraden. Het algemeen bestuur van de centrale dienst, heeft verder de begroting over 1972 goedgekeurd. Uit, de toelichting van voorzitter Van Dijk bleek dat men geprobeerd heelt om de kosten stijgingen beneden de 6 procent te houden. Alleen de heer De Meijer had enig bezwaar: hij vond de vaste auto vergoedingen van een aantal ambtena ren te hoog.. „Als dat in 't particuliere bedrijfsleven gebeurt, dan zal men gauw failliet zijn". Burgemeester Van Dijke vond het nogal meevallen. „Ik geloof met dat de vergoedingen normaal hoog zij. Ze zijn niet aandf vette kant. maar voldoendeEnig? discussie was er ook over de rraa? wie er verantwoordelijk is voor de aanstelling van een binnenhuisarchi tect, de opdrachtgever of de centrale dienst. Het DB zal over dit vraagstuk in ee-n volgende vergadering advies uitbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4