Lanser wil gesprek over plan maatschappelijke vooruitgang Benelux wil snel monetaire vergadering EEG-ministers CAO voor pastoors en hun medewerkers KRO-winter programma streeft naar diversiteit en kwaliteit „Kosmokomplot niet tegen gevestigde machten'5 Bonn is tevreden „PROBLEMEN OPLOSSEN DOOR BERAAD REGERING EN BEDRIJFSLEVEN" Loonbeleid Prijsverhoging Harde klappen NIJPENDE PERSONEELSSITUAT1E BRANDPUNT LANGER EN GEVARIEERDER ^sL^rsssr^.sas-Kja■SS.'S-SLTSE Richtlijnen voor medische adviseurs bejaardentehuizen 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 197| UTRECHT „Het lijkt mij denkbaar dat voor de oplossing van een groot aantal proble men regering en bedrijfsleven zich met elkaar beraden over een plan voor maatschappelij ke vooruitgang". Dat zei zater dagmorgen voorzitter J. Lanser van het CNV in de verbonds raadvergadering van deze vak centrale te Utrecht. De heer Lan ser vindt dat de vakbeweging zich niet moet neerleggen bij de problemen, maar veel meer moet zoeken naar economische mogelijkheden om een maat schappelijk programma te reali- De inhoud daarvoor is met name te vinden in het actieprogram van de vakbeweging, zo zei hij. M.a.w.: wat sociaal gezien wenselijk is, zal finan cieel en ecconomisch mogelijk moeten worden gemaakt, ook wanneer daar toe verdere belastingverhoging nodig is. Dat moet de doelstelling zijn van het beleid van regering en vakbewe ging, aldus de heer Lanser. De enquete, die de dne vakcentrales onder de leden hebben gehouden, heeft uitgewezen dat grote groepen van het Nederlandse volk bereid zijn bedragen op tafel te leggen voor een behoorlijke woongelegenheid, goed on derwijs voor de jeugd, uitbreiding van mogelijkheden voor sport, ontspan ning en ontwikkeling en om te leven in een omgeving die niet wordt bedor ven door vuil, stank en lawaai. Die voorzieningen gaan vele honderden miljoenen guldens kosten, maar blij kens de enquete van de vakcentrales is een aanzienlijk deel van de leden bereid genoegen te nemen met een geringere stijging van het vrij be steedbare inkomen om het zover te krijgen. Mede op grond daarvan, al dus de heer Lanser, verwacht de vak beweging van de overheid, dat zij aan deze dringend noodzakelijke gemeen schapsvoorzieningen een duidelijke voorrang zal geven in haar beleid. Over de inflatie-bestrijding zei de heer Lanser. dat bij de matiging in het loonbeleid de positie van de laagstbetaalden goed in het oog moet worden gehouden. Voorkomen zal moeten worden, zo zei hij, dat de lasten van die matiging onevenredig zwaar zullen drukken op de loontrek kers, die van een bescheiden inkomen moeten rondkomen. De heer Lanser wees erop dat het loonpeil in het buitenland, dat mede bepalend is voor de door ons te betalen invoerprijzen, een belangrijke rol speelt bij de geld ontwaarding. De strijd daartegen is een internati onale zaak, die ook internationaal moet worden aangepakt. Nederland alleen is niet in staat die inflatie de kop in te drukken, aldus de heer Lanser. Het is dan ook onbillijk de schuld voor de inflatie geheel in de schoenen van het bedrijfsleven of sterker nog van de vakbeweging te schuiven, zoals soms wel gebeurt. Wat wij kunnen proberen, aldus de heer Lanser. is prijsstijgingen zoveel moge lijk beperken en de int het buitenland komende inflatie niet te versterken, zodat wij geen koploper zijn in het inflatie-procecs. De heer Lanser voegde eraan toe dat de loonontwikkeling voor een be langrijk deel wordt bepaald door de ontwikkeling van de prijzen (45 pro cent). Er zal dan ook veel van afhan gen wat de ondernemingen met de prijzen gaan doen. De organisaties van werkgevers hebben er bij hun leden sterk op aangedrc-ngen de prij zen zorgvuldig te bepalen. „Hopelijk geeft het bedrijfsleven daar ook ge volg aan", aldus de heer Lanser. „Maar ik deel niet zonder meer het vertrouwen dat die organisaties in de concurrentie stellen als enig middel cm onnodige prijsverhogingen tegen te gaan. Hoewel de concurrentie zeker een roi kan spelen, ben ik van mening dat ook door andere maatregelen prijsregulerend kan worden opgetre den", aldus de heer Lanser. Geruisloze en niet-noodzakelijke prijsverhogingen acht hij niet ondenk baar. Daarom lijkt hem juist dat prijsverhogingen duidelijk worden kenbaar gemaakt en worden gemoli- kt-ur aan", aldus de lieer Lanser, „dat alle prijsverhogingen automatisch en dus bij voorbaat worden verant woord. Gelet op de principiële bereid heid van de werkgeversverbonden om de prijsontwikkeling zo doorzichtig mogelijk te maken voor de consu ment. moet op dit punt overeenstem ming mogelijk zijn". Over de werkloosheidscijfers zei de lieer Lanser. dat een percentage van 1.6 voor het hele land niet verontrus tend behoeft te zijn als het daarbij blijft. Maar de cijfers voor Groningen,] Drente en Friesland geven wel reden tot bezorgdheid, zo zei hij. De cijfers voor Groningen en Drente zijn drie maal zo hoog als voor de Randstad Holland. Duidelijk blijkt dan ook op nieuw de volkomen scheve verdeling van de werkgelegenheid over het land. Ondanks allerlei maatregelen is de achterstand in het noorden nog steeds een feit. Blijft de stijging van de werkloos heid doorgaan, daa dreigen er op nieuw harde klappen te vallen. Er is daarom reden voor de vraag of niet nu al matregelen moeten worden ge troffen om die stijging in het noorden tegen te gaan. Tijdens de vorige reces sie is met het inpompen van dei zesmaal 100 miljoen gulden voor openbare werken te laat begonnen. Die fout mag niet worden herhaald, aldus de heer Lanser. Dat hoeft ook niet, want de regering beschikt over een reserve aan openbare werken, die kunnen worden gegund zodra de eco nomische situatie dat mogelijk maakt, De plannen voor deze werken (wo ningbouw en wegenaanleg) zitten kant en klaar in de computer. Ze kunnen er worden uitgehaald zodra de rege ring daartoe besluit, zo zei de heer Lanser. Intussen bestaat er - zo heeft de ervaring geleerd - behoefte aan moge lijkheden om industrievestiging in het westen te kunnen afremmen ten gun ste van de rest van het land. Het CNV hoopt dat de plannen van de regering op dit punt spoedig concrete vormen gaan krijgen. Het is niet alleen zaak van evenwichtige sprei ding van werkgelegenheid, ook de be strijding van de inflatie maakt dat gewenst. Nog steeds is het westen een haard van overspanning op de ar beidsmarkt. Telkens weer ontstaan er schoksgewijze loonbewegingen zich dan als een olievlek over het land uitbreiden en daarmee bijdragen aan de inflatie, zo zei de heer Lan- UTRECHT (GPD) Er staat een cao op stapel voor pastoors en hun medewerkers in de Rooms-Katholieke Kerk. Het salaris van een pastorale wer ker ligt thans op ongeveer 18.000 gulden bruto per jaar. En hij profiteert niet van de so ciale verzekering. De kosten voor het optrekken van het in komen worden geschat op 50 a 80 miljoen gulden per jaar. Het inkomen van priesters bedraagt thans nog geen 13.000 gulden, alles inbegrepen. In de cao moet de rechtspositie voor priesters en andere pastorale werkers geregeld worden. Begin oktober zal het ontwerp aan de bisschoppen wor- 'eerd. De werkgeversorganisaties zien j den voorgelegd. De raamcao bevat de iet belantr daarvan kenneli.ik wel in.: elementen vnnr pph chpirkmwrpori. het belang daarvan kennelijk wel in, maar willen die verantwoording be perken tot gevallen waarin erom wordt gevraagd. „Ik geef er de voor- elementen voor een arbeidsovereen komst die zou moeten worden afge sloten tussen het bestuur van een parochie en de pastorale werkers in diezelfde parochie. De noodzaak van zo'n rechtspositieregeling is de laatste jaren urgent geworden vanwege de inschakeling van gehuurde pastorale werkers. In het algemeen wordt ver wacht dat het aantal getrouwden in het pastorale werk zal toenemen, waarbij ook de mogelijkheden tot herziening van de celihaatsveiplich- ting voor priesters een rol speelt. Begin vorig jaar hebben de Neder landse bisschoppen al aan de kardi naal-staatssecretaris in Rome laten weien dat er in Nederland op het punt van de personeelssituatie een fatale ontwikkeling aan de gang is.' Als er in de celibaatskwestie op kor ter termijn geen perspectief komt, dai. vrezen de bisschoppen dat de kerk meer ongeloofwaardig wordt en de vitaliteit van het kerkbestel en haar plaats in de samenleving wel wordt aangetast, zo hebben zij aan de kardinaal-staatssecretaris geschreven. De voorbereiding van een rechtsposi tieregeling is in handen van de werk groep Professioneel Pastoraat en zijn Samenwerkingsverhanden PPS waarin alle bisdommen, congregaties en orden zijn vertegenwoordigd. De werkgroep PPS is begin dit jaar met de werkzaamheden gestart. Initiatieven i AMSTERDAM (GPD) Diver-1 siteit zonder versnippering en| kwaliteit: dat is nog steeds het devies van de KRO, als we tenminste voorzitter mr. H. van Doorn mogen geloven. Zorgelijk, overigens niet al leen voor de KRO, is de tota le financiering. Hoewel de KRO redelijk goed draait, drukken toch de financiële te korten een duidelijk stempel op het hele programmabeleid. In zijn totaliteit heeft de KRO voor zijn televisieprogramma's een bc-j drag van vier miljoen tot zijn beschikking. Daarvan gaat 1.350.000 gulden naar de afdeling informatieve programma's. Nog geen 350.000 gulden gaat naar de aTdeling gevarieerde programma's, die gedeeltelijk bestaan uit amuse ment en drama, en de rest van deze vier miljoen wordt gelijkelijk verdeeld over de andere tv-objek- ten. Voor de afdeling informatieve pro gramma's heeft dat als gevolg dat er een tekort is van twee ton. Het documentaire drama., een nieuwe richting die men graag zou willen opzetten, lijkt een financiële onmo gelijkheid te worden Voor experi menten bestaat geen ruimte. Dat er toch een wat andere opzet komt voor het progr mma 'Brand punt', is te danken aan veel ener gie en vindingrijkheid. Het eigen drama sterft op het ogen blik ook geruisloos uit. Program ma's uit het buitenland zijn over het algemeen 70 procent goedko per. Daar komt dan nog bij de grote moeilijkheid om acteurs van enig niveau aan te trekken. Ook hier blijft' weer geen enkele ruimte over voor experiment. Het is namelijk gebleken dat John nv en Rijk zonder publiek slechter werken, hetgeen ook duidelijk wordt in de lage waarderingscij fers die deze programma's vorig jaar gehaald hebben. Brandpunt breidt uil In het tv-programnia behouden de informatieve programma's hun rui me plaats. Brandpunt gaat wat langer duren en zal ook een grote variëteit gaan vertonen. In zijn documentaires zal de KRO dit jaar proberen de veranderingen te be geleiden die zich op elk gebied voltrekken en waardoor talrijke mensen worden overvallen. Bij het ontwerpen van het program maschema is met name gepoogd de zondagavond voor een breder publiek aantrekkelijk te maken. Naast de Johnny en Rijk-shows presenteert de KRO daar de nieu we western 'Alias Smith and Jo nes'. een produkt van MCA. Voor de vrijdagavond, het begin van het weekeinde, is gekozen voor de fameuze BBC-serie 'de vrouwen van Hendrik de achtste' en later voor een aantal tv-spelen, die de belangstelling van het hele gezin kunnen hebben. De zaterdagavond op Nederland I is gereserveerd voor een anderhalf uur durende spelshow. Op de zaterdagavond opj Nederland II staan tv-bewerkingen van Nederlandse speelfilms, zoals i 'Bleke Bep', 'Boefje', 'de Jantjes'! en 'Oranje Hein'. 'Van twaalf tot twee' Wat de radio betreft: door de wisse ling van zendtijd op Hilversum III is de KRO nu in staat om het programma 'van twaalf tot twee' elke werkdag uit te zenden: dins dag, woensdag en vrijdag via Hil versum I en maandag en donder dag op Hilversum III. In liet kader van de opdracht van PPS om een dynamische pastorale stemming te bevorderen en initiatie ven te nemen om de beroepsuitoefe ning voor pastorale werkers te her vormen heeft de werkgroep de volgen de punten onder handen: e De uitgave van een informatie-bul letin, waarmee een poging wordt ge daan om onder meer het sollicitatie systeem in de Rooms-Katholieke Kerk ingang te laten vinden. Het ontwerpen van een concept rechtspositieregeling voor pastorale werkers, aanstellingsprocedure en be roepsprocedure. Het opstellen van ee beroepscoor- dinator. Het opstellen van statuten voor diocesane verenigingen van pastorale werkers, die men zou kunnen be schouwen als beroepsverenigingen. Nota Voor het bereiken van een pensioen is berekend dat naast éen aow-uitkering van 7500 gulden een kapitaal van minstens 110 miljoen nodig zou zijn als dekking voor de zogenaamde back service. Hierover is bij de kabinet s- BLACKPOOL In het Britse va kantie-oord Blackpool hebben vier gemaskerde mannen die ingebro ken hadden bij een juwelier, een commissaris van politie gedood en ticee agenten gewond. Na de diefstal vluchtten zij met een sportauto. De gealarmeerde poli tie reed met twee wagens het voertuig van de daders klem, (fo to) ivaarna de dieven uitstapten en het vuur openden op hun niet- beioapenden achtervolgers. De overvallers verdwenen via een zij straatje. De commissaris van po litie overleed op weg naar het zie kenhuis aan zijn verwondingen. De omgekomen politieman was het 38-jarige hoofd van de politie in Blackpool. Gerald Richardson. Na de overval hadden de overval lers eerst gebruik gemaakt van een vrachtauto, die bij de juwe lierszaak stond. Daarop stapten zij over in de wachtende sportau to. Toen de schoten vielen, stoven de vakantiegangers die de drukke winkelstraat bevolkten, uiteen. Secretaris-generaal Hervormde Synode; HAARLEM (GPD) „Dacht u dat wij een komplot in elkaar aan het zetten waren tegen de gevestigde machten in de wereld? Zo ir Marxistisch-Leninistische zin? Absurd". Dat is de reactie van dn secretaris-generaal van de hervormde synode ds. F. IT. Landsman op kritiek tegen 'Kosmokomplot', een manifestatie die op 4 en 51 september in Driebergen op het terrein van 'Kerk en Wereld' word'.J gehouden. Boerenleenbank in Zetten beroofd van 65 mille ZETTEN" (GPD) Pas maandag aan het eind van de middag is bekend' geworden dat in het afgelopen week einde is ingebroken in het gebouw j van de boerenleenbank Midden Betu-I we' te Zetten. De rijkspolitie groep Valburg, rayon Zetten, lieert de zaak in onderzoek. Volgens nog niet beves tigde berichten zou een bedrag van 65.000 gulden uit de bank zijn gesto len. Personeelsleden ontdekten maandag morgen vroeg dat de buitenramen van het bankgebouw open stonden. Toen zij de bank binnen gingen bleken zowel de deur van de kelder, waar zich de hoofdlduis bevindt, als de casettekluis open te staan. In de laat ste kluis deponeren tijdens het week einde de middenstanders uit Zetten de opbrengsten van hun zaterdag-ver kopen. Er kon zaterdag of zondag in Over het reit dat alleen oppositionele groepen zouden zijn uitgenodigd zegt ds Landsman: „dat is helemaal niet waar. Er zi.ïn alleen maar groepen uitgenodigd die op de een of andere manier op maatschappelijk gebied ac tie voren. Maar dat zijn helemaal niet alleen politieke en links politieke groepen. Op het lijstje vindt men ook de naam van de brave NOVIB, waar, van mr Cals, meen ik, voorzitter is. Niet bepaald een linkse politicus. Ver der liet .Interkerkelijk vredesberaad', waarvan de goede professor Van Leeuwen uit Nijmegen voorzitter is". „Aan het feit dat er een heleboel actiegroepen tegenwoordig links ge richt zijn kunnen wij niets doen. Het is een conferentie het is geen politieke conferentie van actiegroe pen en daar zitten groepen bij die niet bepaald een politieke kleur heb ben. Ook zitten er inderdaad nogal wat politieke groeperingen bij die wel een politieke kleur hebben, die nogal wat linkse allures hebben. Laat die dan eens bij elkaar gebracht worden om eens redelijk met elkaar van ge dachten te wisselen en met het evan gelie geconfronteerd te worden". Van binnen de kerk is nog geen enkel protest binnengekomen, zo zegt ds; Landsman, ook geen telegram van AR: of CHU. Bovendien is de voorzitter; van het curatorium van Kerk en We reld een oud-minister van de CHU. Verder zegt ds Landsman dat het niet ging om het: uitnodigen van politieke partijen.,. Het ging om de uitnodiging van bepaalde sociale actiegroepen. Of men daar wat erg eenzijdig bij ge weest is, dat is verder niet voor mijn woonhuis hoven de bank was name lijk niemand thuis. De filiaalhouder is nog met vakantie. iormatïe een nota aangeboden. Ver wacht wordt dat de rechtspositierege ling met name vanwege gebrek aan financien in de Rooms-Katholieke Kerk in fasen zal worden ingevoerd. Men zal waarschijnlijk starten met vood- zie-ningen voor getrouwde pastorale werkers. Het zijn er thans 30 maar verwacht wordt dal; du aantal spoedig zal toenemen. Opvallend is dat dc afgestudeerden zwaar, van de theologische hogescholen thans voor het overgrote deel niet in de zielzorg terecht komen. Behalve aan de celibaatsverplichting voor priesters wordt dit ook toegeschreven aan liet lage inkomen van de pastorale wer ker. Dit is ook een van de redenen dat dc bisschoppen zo'n positieve be langstelling hebben voor een goede rechtspositieregeli ng. moeten uitpluizen. Het kan best zijn dat men er fouten bij gemaakt heeft. Daar durf ik noch ja noch nee op te zeggen". Heel anders dan ds Landsman denkt zijn geloofsgenoot, het tweede-kamer lid Aantjes over deze zaak. Zijn be zwaar gaat juist tegen het wat ge noemd wordt alleen maar uitnodigen van oppositie en de anderen daarbij niet betrekken. „Niet omdat ik fractie voorzitter van een zich christelijk noemende partij ben, maar er is een aantal zeer meelevende en hervormde mensen die politiek verantwoordelijke posten bekleden", zo luidt zijn be- „Het is altijd een beetje moeilijk geweest en ik trek me dat als hervormde aan om bij dit soort instellingen van de hervormde kerk (Kerk en Wereld red.) dat altijd een bijzondere sympathie heeft gehad voor doorbraakrichtingen en de PSP om daar geaccepteerd te worden". Sympatie overigens die het tweede kamerlid hen niet wil ontzeggen. Er is een periode bij ,Kerk en Wereld' DIRECTEUR IMF: VREES VOOR MONETAIRE- OF'HANDELSOORLOG Co-prodaklies Ook de afdeling amusement kampt, met financiële moeilijkheden. Men is op het ogenblik in de werkgroep amusement bezig te bezien hoe men kan komen tot meer co-pro- dukties met andere omroepen of eventueel met het buitenland. Dinsdag vaste tv-avond In het komende winterseizoen zal de KRO-tv de dinsdag als vaste weke lijkse uitzendavond voor de maan dag ruilen. Er zal niet alleen bij Brandpunt, maar ook bij a-r.dere programma's meer publiek betrok ken worden. Onder andere in de programma's van Johnny en Rijk. die dit jaar in 'Het Spant' in Bussum opgenomen zullen worden. DEN HAAG (ANP) De Stichting Landelijke Samenwerking Bejaarden- tehuizenorganisaties (lsb) heeft aan de aangesloten tehuizen richtlijnen verstrekt over de taakinhoud, de func tie en dc honorering van de medisch adviseur in de bejaardentehuizen. De richtlijnen, die door dc LSB zijn over genomen, zijn opgesteld door liet we tenschappelijk adviescollege van de stichting. Als taakomschrijving wordt in de richtlijnen gezegd, dat de medisch adviseur verzorgingstehuizen adviseert in medische en medisch-sociale zaken, betreffende de gehele inrichting, recht streeks of zijdelings, gevraagd en on gevraagd, en onafhankelijk van het bestuur. Hij heeft in principe toegang tot alle bestuursvergaderingen en ont vangt daarvan de agenda's en versla gen. Een adequate honorering kan volgens de LSB worden gevonden op basis van het aantal bewoners Naar de toestand op 1 januari 1971 komt dit uit op ƒ26 per bed voor de eerste 100 bedden en een tientje voor elk bed boven dit aantal. De bijzondere medi sche verrichtingen en keuringen moe- ten afzonderlijk gehonoreerd worden. BONN, BRUSSEL, WASHING-1 TON, AMSTERDAM (RTR, GPD ANP, AP) De Benelux-landen hebben voorgesteld een verga dering van EEG-ministers bij een te roepen voor bespreking! van de monetaire situatie. Dat' heeft de woordvoerder van het! Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken, Guido Brunner, maandag bekend gemaakt. Als; de vergadering doorgaat zal zij waarschijnlijk op 4 september worden gehouden, omdat de Westduitse ministers van bui tenlandse zaken, Walter Scheel, en van economische zaken, Karl Schiller, op 2 en 3 september moeten deelnemen aan de zit ting van het Westduitse econo mische kabinet- in Brussel werd daarentegen gezegd dat de Benulux-Ianden hebben voorge steld de vergadering op 2 en 3 sep-i tember tc houden om dan te proberen een gemeenschappelijk standpunt te bepalen ten aanzien van de internatio nale monetaire situatie. Voor 13 sep-1 tember staat al een vergadering van EEG-ministers van financiën op liet programma, maar de Benelux vindt dat tc laat en meent dat de besprekin gen ook dienen te worden bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken opdat beslissingen in politieke en in technische zin kunnen worden genomen. Een devaluatie van de dollar ten op zichte van het goud zal bijdragen tot de stabilisering van het internationale monetaire stelsel maar op zichzelf niet voldoende zijn om het evenwicht te herstellen. Dit heeft Pierre-Paul Schweitzer, algeen directeur van het Internationale Monetaire Fonds, maandag gezegd in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. Hij achtte het wel normaal dat de Vere nigde Staten een bijdrage leveren. Op de vraag of hij het goedkeurde dat president Nixon de band tussen de dollar en het, goud heeft verbroken antwoordde Schweitzer dat er waar schijnlijk geen onderhandelingen over pariteilsvcranderingen zouden worden gevoerd als de Verenigde Staten niet. hadden besloten de verkoop van goud te staken. Hij vond dat de periode van zwevende wisselkoersen zo kort mogelijk zou moeten zijn. ode van wanorde of zelfs van mone taire of handelsoorlog zou kunnen aanbreken", zo verklaarde hij. Schweitzer drong aan op snelle en ingrijpende collectieve maatregelen om de vaste koersverhoudingen te herstellen. Maandag zijn de wissel markten in Europa na een week van monetairs verwarring weer open ge gaan. Britse pond 'vrij' 'Handelsoorlog' De stabiliteit van het internationale, handels- en betalingsverkeer zou in gevaar kunnen komen als de vaste verhouding tussen de valuta's wordt verbroken. „We maken ons er zeker, In Engeland is dc wisselmarkt maan dag weer open gegaan met een onver anderde Sterling-pariteit van 2,40 dol lar. De transacties hoeven echter niet meer binnen bestaande limieten tot stand te komen, wal inhoudt dat ook het Engelse pond min of meer is gaan De It.' aanse lire zweeft. 0,75 pet boven of beneden de officiële koers. De Duitse markt blijft zweven als voor de dollarcrisis. De Bundesbank zal voorlopig niet op de wisselmarkt intervenieren, maar wanneer de dollar sterk daalt zal de koers worden ge steund. Volgens de Westduitse minis ter van economische zaken Carl Schil ler v/erken de zes centrale banken van de EEG-landen nauw samen bij operaties op de valutamarkten Een handelsoorlog tussen Europa en de Verenigde Staten als gevolg van president Nixons economische maatre gelen is volgens Schiller uitgesloten. Hij zegt dat in een vraaggesprek in het maandag verschenen nummer van 'Der Spiegel'. Het zweven van de ernstig ongerust over dat er een peri-j dollar versterkt naar zijn mening de Europese valuta's en draagt bij tot stabilisatie van de prijzen door de 'internationale inflatie' af te houden Noorwegen De centrale bank van Noorwegen heeft maandag liaar handen van de Noorse wisselmarkt afgetrokken wat betreft haar steun aan de dollar. Dat houdt in dat dc Noorse kroon voor de koersvonning ten opzichte van de dollar is overgelaten aan liet vrije spel van raag en aanbod. Na de bekendmaking van de nationale bank werden op de wisselmarkt van Oslo maandag nominale noteringèn vermeld welke een revaluatie van de kroon ten opzichte van de dollar met ongeveer drie procent inhielden. Oostenrijk De Oostenrijkse regering heeft maan dag besloten de schilling ten opzichte van de Amerikaanse dollar te laten 'zweven'. Blijkens een communique betekent dit dat de marge van 5.3 procent rond de officiële pariteit on der bepaalde omstandigheden kan worden overschreden. Bij heropening van de valutamarkt in Oostenrijk, die volgens de regerings mededeling waarschijnlijk vandaag een feit zal zijn. zal de nationale bank beginnen met koersen binnen de mar ge De bank zal proberen de stabiliteit van de schilling ten opzichte van dei valuta's der belangrijkste Europese in-; dustrielanden te handhaven en zal zonodig de koersvorming van de dol-l lar vrijlaten. geweest dat men er ernstig naar streefd heeft om in deze zin net breed te zijn als de hervormde Stel zelf is. Maar dat is kennelijk met tel vertrek van ds Poot (deze was ee der conrectoren van .Kerk en Wj| reld') al weer helemaal achter ons tl trek het mij als politicus echt m aan als mijn kerk dit soort dingt organiseert; dat Jan en allemaal ve links tot uiterst links tot anti-partei mentaire en anti-democratisch toe el bij gehaald wordt. En dat men e kennelijk zelfs geen prijs op stelt wij daar kennis van krijgen, of ij gast uitgenodigd worden. Ik zie o« niet in waarom het alleen de oppot- tie zou zijn. Daar zit ook een duiden ke keuze in, natuurlijk. Een duidelijbl sympatiebetuiging. Wat dc politieke punten in zijn com mentaar betreft zegt de lieer Aantjn „steeds meer begin ik mij af te m gen or er politiek van een trendm» ge ontwikkeling in het optreden in ir linkse kamp moet worden gesprokfi Dat is ai merkbaar geweest bij b bezoek kortgeleden dat een gm, heeft gebracht aan minister Schmr zer van buitenlande zaken over él vrijlating van politieke gevangenen bi Indonesië cn bij acties in Groningen". Hij zegt verder: „zijn dit nou alb maal incidenten zoals drs Den Uw ook het Volksfront Groningen es|> incident genoemd heeft. Of wordt hel aantal incidenten waarbij de expon® ten van de PvdA samen met continu nisten optrekken zo groot dat je he. moeilijk meer onder het hoofd ïnfl dent kunt brengen? Er zijn wat groepen bij drs Schnnlï zer geweest. Als ik die documentaal zie die me daarna namens die gr»| pen is toegezonden, dan is het auid-l lijk als wat. dat de zaak helemaal handen van communisten is". Slot van pagina 1 inmiddels op Oostduits verzoek 1» mende donderdag worden voortgezet Sceptisch uitte zich gisteren slechts d> leider van de oppositie in de bondsdaf Rainer Barzel. De oppositie van CM en CSU zal het akkoord rustig bestu deren en daarbij rekening houden met hetgeen in de werkelijkheid gebeur. Want afgelopen nacht is nog op r.?! vluchtelingen aan de muur geschotttl aldus Bnrz°l Wij hebben reden aar I nrm?n 6 :;i Berlijn verdere corns! SÏ23 aan de S:.v.jet-U*v.o en aan deDDil zijn gedaan, zo voegde hij daaraan w| Een regeringswoordvoerder paste S I maandagavond voor op deze bcwcritel in te gaan. omdat de tekst van de oitr eenfcomst nog geheim is. Pas na dcpul blikatic door de vier verantwoordelijk I mogendheden zal dc regering-Braoij officieel stelling nemen. De voornaamste punten van het bft reikte akkoord luiden als volgt: 1. De erkenning van de Russen dril West-Berlljn nauwe handen met Wetf Duitsland onderhoudt. 2. De instemming van de Russen ons! samen met de VS, Frankrijk en Enge- land de vrije toegang naar West-Berllp te garanderen. 3. Reizigers naar en van Berlijn zulte) zich moeten lndentificeren, maar zul I len niet meer gecontroleerd worde' door de Oostduitse grenswachten. I 4. De goederen die naar Berlijn t'-' r voerd worden, zullen niet meer doe de Oostduitsers doorzocht wortel Voor ze Oost-Duitsland binnenkortte zullen ze verzegeld worden. 5. De Westberlijners mogen naar Ok- Berlijn en Oost-Duitsland reizen op zelfde voorwaarden die nu voor de 2> woners van de bondsrepubliek gelden. 6. De Westberlijners zullen van dt Westduitse autoriteiten paspoorten krijgen. Deze paspoorten zullen doo; de westelijke grote drie voorzien wot den van een stempel. 7. West-Duitsland kan West-Berlijn 1" het buitenland vertegenwoordigen. I 8. Moskou mag een consulaat in West Berlijn openen. 9. De Westduitse regeringsinstellingen I mogen in West-Berlijn blijven. Wesl j duit-se parlementscommissies mogen in I West-Berlijn vergaderen en de West-1 duitse president, bondskanselier cn mi nisters mogen West-Berlijn bezoeken- In West-Berlijn mogen echter geen da den worden gesteld waaruit de West- i duitse soevereiniteit over dit stadsded zou blijken en in West-Berlijn mogen geen vergaderingen van het Westduits j parlement worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 16