Watermaatschappij Zeeland NV lonkt naar Goeree-Overflakkee W oon wagenbewoners vinden kamp in Goes een sloopterrein Kort geding rond gebruik naam de Christen Zuidmolukse Kerk Drum 2 SAMEN MET SCHOUWEN TAPPEN UIT GREVEUNGEN-SPAARBEKKEN Scbr<7t7te ALMANAK JONGERENMANIFESTATIE MET 'OUR GENERATION' IN ABDIJ Initiatief van Youth for Christ Inwoner Anna Jacobapolder verongelukt WELNEE, OPEEN DRUmÊTjE 40 INEEN PAKJE v» ggp, KRITIEK OP GOES EN ZIERIKZEE AANGESPANNEN TEGEN DS. P. FADER v J.C.LAV00Y "N Ds. Fader zegent huwelijk in PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1971 EERSTE CONTACTEN WERDEN GELEGD GOES Het ziet er naar uit dat de NV Watermaatschappij 'Zeeland' in de toekomst pogingen zal ondernemen om het eiland Goeree-Overflakkee binnen haar verzorgingsgebied te krijgen. Op het ogenblik is de drinkwatervoorziening op dit Zuidhollandse eiland toevertrouwd aan een stichting. Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, wat de watervoorziening betreft beide aan gewezen op eigen (duin)bronnen, zouden op langere termijn sa men kunnen aansluiten op de nieuw aan te leggen spaarbekkens in de Grevelingen. Deze voorzichtige toekomstfilosofiegecoördineerd optreden van alle over een verdere concentratie van de drinkwatervoorziening in zuidwest-Ne derland werd gistermiddag in Goes ontwikkeld op de algemene vergade ring van aandeelhouders van de wa termaatschappij .Zeeland', toen daar een discussie ontstond over de natio nale basisplannen voor onze drink- en industriewaterleiding en daarbij ook de bestuurlijke organisatie ter sprake kwam. Het had allemaal ook te maken met de produktiemiddelen waarover beide eilanden in de toekomst kunnen be schikken. Voor Schouwen-Duiveland zijn aanvragen voor bet slaan van nieuwe bronnen ingediend, die de ca paciteit op een totaal van 2.5 miljoen m3 per jaar moeten brengen. En daarmee kan het eiland dan vooruit tot 1976. Op het ogenblik levert het pompstation Haamstede uit duinwa- terwinning 1.9 miljoen m3 per jaar Hoe het dan verder moet met de Schouwse watervoorziening. De direc teur van het bedrijf, ir. P. Stoter, tegenover de aandeelhouders: „Welke oplossing er ook gekozen zal worden het zal altijd bijzonder kostbaar zijn om water van elders aan te voeren. We moeten nog bekijken of het mogelijk is om met de duinwater winning boven die 2.5 miljoen m3 te gaan. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat het goedkper is om schade vergoeding als gevolg van de wateron- trekking te accepeteren dan om water van elders aan te voeren". Al contact De uiteenzetting van mr. J. J. van Soest (rijksinstituut voor de drinkwa tervoorziening). waarin deze pleitte voor een .krachtige bundeling van de watervoorziening in Nederland', bracht de Schouwse aandeelhuoder van het Zeeuwse drinkwaterbedrijf S. Francke tot de suggestie: „Goeree- Overflakkee zou best door onze maat schappij bediend kunnen worden". Mr Van Soest profeteerde dat een vol strekt onafhankelijke kleine maat schappij als daar opereert erg moeilijk zal zijn te handhaven. En hij deed er het advies bij: „Laten Zeeland en Zuid-Holland daarover maar eens sa men overleggen" Overigens op dit moment een niet eens zo loze gedach te. want uit de daarop volgende mede delingen van de voorzitter van de vergadering, gedeputeerde A. J. Ka- land bleek dat er over dit idee al eens enige stekken waren gestoken „Wc hebben al contact gehad met liet provinciaal bestuur van Zuid-Holland cn met de stichting op Goeree-Over flakkee. We hebben gepolst, hoe men i zou reageren als. wij met onze maat-; schappij buiten het gebied van de pro vincie zouden treden. In principe wa ren er bij gs van Zuid-Holland geen 1 bezwaren. Integendeel. Alleen, de be langen van de verbruikers op dit eiland moeten met een eventuele aan sluiting bij Zeeland wel gediend zijn"'. De heer Kaland tekende in dit ver band aan dat de verbruikerstarieven op Goeree-Overflakkee momenteel erg laag zijn in vergelijking met Zeeland Aansluiting nu zou dus voor de Flak- keenaars hogere watertarieven mee brengen. „Op korte termijn echter zal men ook op Goeree-Overflakkee tot uitbreiding van de produktiemiddelen moeten komen. En dat wordt natuur-j lijk wel een kostbare zaak." Volgens! de heer Kaland zit het er daarom tei zijrfer tijd wel in dat in gezamenlijk overleg het eilandengebied voor de drinkwatervoorziening tot ontwikke ling kan worden gebracht. Overigens wilde de voorzitter van de aandeelhou dersvergadering de planning op lange termijn breder zien dan alleen "een eilandje erbij". Hij sprak van een ADVERTENTIE! Voor uw OGEN naar opticien Zeissglazen Orma 1000 glazen Ziekenfondsleverancier St-Jacobsstraat 14 - Vlissingen „eeuwse Geheim „Je mag morgenochtend niet meteen uit je bed komen hoor", deed het vijfjarig zoontje van de Middelburgse familie geheim zinnig toen hij aan de voor avond van pa's verjaardag door zijn vader werd ingestopt. ..Want we moeten eerst nog iets leuks doen aan het plafond." ..En je mag vanavond ook niet onder de keukentafel kijken", zo luidde de tweede order. ..Want daar ligt een pakje voor jou." „Je wilt me zeker niet vertellen wat er in zit." probeerde pa voorzichtig. ,.Nee, natuurlijk niet", ant woordde het knaapje veront waardigd „Want anders rook je het toch maar op." terbedrijven in het zuidwesten van Nederland „Rotterdam. Zeeland en Noord-West-Brabant zullen met een passende organisatie een passend ant woord moeten geven En het spaarbek kenobject in de Brabantse Biesbosch (capaciteit uiteindelijk 500 miljoen kubieke meter per jaar) is daarbij I een essentieel onderdeel". Voorfinanciering Over dat spaarbekken, ook van belang voor Zeeland, is in deze aandeelhou dersvergadering nog meer naar voren gebracht. Een andere medewerker van, het rijksinstituut voor de drinkwater voorziening, ir Th G Marlijn, belicht-1 te het in het verband van de nationale basisplannen en rekende daarbij voor dat Zeeland in het .ïaar 2000 aan leidingwater zal nodig hebben 360 mil joen kubieke meter per jaar (320 miljoen kubieke meter voor de indus trie en 40 miljoen kubieke meter voor de bevolking) De aandeelhouders kre gen ook een uiteenzetting over de activiteiten aan internationaal overleg over de kwantiteit en de kwaliteit van het Maaswater, dat de spaarbekkens in de Biesbosch straks moet voeden. Zoals bekend zal Zeeland in de naaste toekomst per jaar 40 miljoen kubieke meter oppervlaktewater uit de Bies bosch gaan betrekken en daarvoor grote investeringen doen Die liggen in de orde van grootte van f 125 mil- Zaterdag in Middelburg jijen. Voorzitter Katand deelde nog mee dat gepoogd wordt om van het rijk een soort van voorfinancierings regeling los te krijgen voor de uitvoe ring van de transportleidingen en an dere voorzieningen van Zeeland naar. iet Bicsbosehprojeoi Berekend is na mclijk dat activering van de investe-1 ringen na 8 jaar een verdubbeling zou, veroorzaken Als een soort van rug dekking bij het project wil de water- maatschappij 'Zeeland' een renteloze lening zien te bemachtigen tot het moment waarop de leiding vol bezet zal zijn om als dan via de tarieven de investeringen door te berekenen. Gevraagd naar de exploitatievooruit zichten van de NV Watermaatschappij 'Zeeland' verklaarde de heer Kaland dat de raad van bestuur 'de toekomst met gematigd optimisme tegemoet ziet'. Hij wees erop dat nu nog wordt geprofiteerd van een aantal subsidies, maar dat deze toch een aflopend karakter hebben. Toekomstige verlie zen zullen daarom via tariefsverhogin gen of bezuiningen binnen het bedrijf moeten worden opgevangen'. Op het ogenblik liggen de jaarlijkse tariefs verhogingen in de orde van grootte van 5 tot 10 pet gemiddeld, waarbij dan moet worden aangetekend dat de verhogingen in Midden-Zeeland voorlo pig nog wat sneller moeten doortrek ken dan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit om een gelijk niveau van de tarieven te verkrijgen Fluoridering MIDDELBURG De rockgroep Our Generation' die de afgelopen weken Zeeland heeft doorkruist werkt a.s. zaterdagmiddag mee aan een jonge* renmanifestatie op het Middelburgse Abdijplein, opgezet door Youth for Christ, interkerkelijke cn internationa le jeugdbeweging, die hiermee een' start geeft aan het nieuwe seizoen. Behalve muziek van Our Generation is er zaterdagmiddag op het Abdij- plein een boekenraam rpet allerlei nieuwe christelijke lectuur, een infor matiestand, oriëntatie over het werk van Youth for Christ, een speakers- comer waar iedereen z'n zegje mag zeggen, een discussiehoek, en een ge zellige rommelmarkt, waar men voor kwartjes en dubbeltjes allerlei bruik bare en grappige dingen kopen kan. Bart van Empel, jeugdleider Utrecht houdt korte toespraakjes en is gespreksleider en presentator van het programma. Het gebeuren doorlopend geopend van 2.30 tot 5,00 uur en de toegang is vrij. De muziek, kerygmatic-rock van 'Our Generation' is nieuw voor Nederland. Deze Amerikanen brengen het evange lie cp een geengageerde manier. Jonge mensen hebben veel waardering voor deze muziek. Dat bleek zondagavond in een overvolle hervormde kerk te Oostkapelle en tijdens het zomera vondconcert in Domburg, woensdaga vond. praten. Zondag a.s„ de laatste dag vani de tournee werkt de groep mee aanj enkele openluchtdiensten, nl. 's mor-, gens in Kapelle en 's middags om 5.00 uur op het openluchttheater Tooren- vliedt' aan de Koudekerkseweg te! Middelburg Spreker in deze meetings is Bart van Empel. De Walcherse werkgroep Youth for1 Christ werkt aan de voorbereiding van meerdere open activiteiten voor1 deze winter. Enkele jaren geleden be gon Youth for Christ met het uitpro beren van nieuwe methoden om jonge mensen waarop de kerk geen vat! heeft, in contact te brengen met het' evangelie. ADVERTEN7 t F Concert Zaterdagavond geeft Youth for Christ met Our Generation een jongerencon- cert in de Koorkerk, als sluitstuk van de manifestatie. Na afloop is er de mogelijkheid om met de teamleden te GEERVLIET Maandagmiddag is dn 64-jarige wegwerker P. Verhagen uit Anna Jacobapolder geschept door een personenauto terwijl hij bezig was strepen te trekken op het wegdek van de Groenkruisweg in Geervliet. De man overleed ter plaatse. De bestuur der van de personenauto negeerde een inhaalverbod, dat ter plaatse was in gesteld in verband met de wegwerk zaamheden. L je> Op héle beste halve zware. Met fluoridering van drinkwater houdt de watermaatschappij 'Zeeland' NV de boot voorlopig maar wat af. De aandeelhouders waren het eens met de raad van bestuur dat er eerst voorlichting aan de gemeenteraden over invoering van fluoridering gege ven zal moeten worden, maar dat dit niet kan zolang er onvoldoende duide lijkheid over de consequenties be staat. Voorzitter Kaland: ..De hele zaak is in een impasse geraakt en minder actueel, nu is beslist dat iede re afnemer ook over ongefluorideerd drinkwater moet kunnen beschikken. En dat laatste is technisch moeilijk te realiseren. Tot lid van de raad van commissaris sen werd met algemene stemmen nog benoemd burgemeester J. E. van Boeycn uit Tholen. Woonwagenbewoners bi] Iicl ga eentehuis te Zierikzee. terwijl de rljkspoltie een oogje in het zeil houdt. (Foto PZCj. LIEFST WEER SITUATIE VAN VROEGER ZIERIKZEE Onder de woon wagenbewoners in Zierikzee heerst grote ontevredenheid over de accommodatie die de gemeenten hen verschaffen. Vooral het woonwagenkamp in Goes is een punt van hevige kri tiek. Men noemt het kamp 'een groot sloopterrein, waar je met je wagen niet zonder deuken op en af kan rijden'. Dat komt voornamelijk door de grote ho pen oud ijzer die er liggen opge- slagen. Maar ook de opvang in Zierikzee maakt de woonwagenbewoners boos.; Hun naam zeggen ze liever niet, maar hun kritiek wordt er niet minder om. Een moeder van vijf kinderen. „Mijn: kinderen hebben net een besmettelijke! ziekte gehad. Ze komen pas uit het, ziekenhuis. In Goes was er geen enke le mogelijkheid om ze goed te verzor-! gen. zo slecht zijn de voorzieningen daar. Maar in Zierikzee is liet ook erg. Met zo'n zeventig families moe ten we ons hier behelpen met water uit een kraantje. Zo hou ik m'n kinderen nooit gezond. Overigens is deze vrouw nog liever in Zierikzee dan in Goes. „Hier kunnen, de kinderen tenminste nog een beetje spelen. De mogelijkheden in Goes zijn wat dat betreft minimaal", zegt ze. De VERBOD GEVRAAGD MIDDELBURG Voor de pre sident van de arrondissements rechtbank te Middelburg heeft maandagmorgen een kort ge ding gediend, aangespannen 'door de rechtspersoonlijkheid bezittende Christen Zuid-Mo lukse Kerk in Nederland tegen ds. P. Fader uit Souburg. Na mens eiseres werd de president gevraagd ds. Fader een verbod op te leggen uit naam van de Christen Zuid-Molukse Kerk godsdienstoefeningen te houden en huisbezoeken af te leggen. Namens eiseres verklaarde mr. A. J. Peeck, dat er geen bezwa ren zullen zijn, als de sinds mei 1970 door de Christen Zuid-Mo lukse Kerk geschorste en later ontslagen ds. Fader zijn werk voortzet: het bezwaar is geheel gericht tegen het gebruik van 'de naam Christen Zuid-Molukse Kerk. Aanstaande maandag 23 augustus doet de rechtbank president uitspraak in dit kort geding. Mr Peeck zette in het kort de voorge schiedenis uiteen. Oorspronkelijk wa ren alle Zuid-Molukker.s verenigd in één kerk onder ds Lawalata. de Mo lukse Evangelische Kerk. Hierin ont stond een scheuring met als gevolg de stichting van de Christen Zuid-Moluk se Kerk, met achtereenvolgens als predikanten ds A. Temar cn ds Fader. De Christen Zuid-Molukse Kerk is een plaatselijke afsplitsing, die alleen op Walcheren voorkomt, in drie kerkelij ke gemeenten, Middelburg. Souburg cn Koudekerke. In verband met zijn levenswandel, die niet in overeenstem ming was met de principes van de Christen Zuid-Molukse Kerk werd ds Fader geschorst. Nu de predikant ech ter onder de naam van deze kerk doorgaat met godsdienstoefeningen en huisbezoeken, wilde eiseres voor het gebruik van de naam verbod vra gen. Voor ds Fader trad mr C. Mouton op, die allereerst aanstipte, dat ds Fader is te beschouwen als de stichter in 1969 van de Christen Zuid-Molukse Kerk. Op 24 mei 1970 hebben 24 leden van de kerk het vertrouwen opgezegd in ds Fader, Dit besluit,, aldus mr Mouton, werd niet genomen door de algemene synode van de kerk en al leen de algemene synode is bevoegd een predikant te ontslaan. Ds Fader stelt dat hij 288 aanhangers heeft, de oppositie zou 114 zielen omvatten. Die oppositie, aldus mr Mouton. heeft ech ter het recht op de naam Christen Zuid-Molukse Kerk verspeeld door herhaaldelijk in de Provinciale Zeeuw se Courant de diensten aan te kondi gen als diensten van de .Zuid-Molukse Gemeente'. Verspeeld Hierdoor heeft men geen recht meer de naam Christen Zuid-Molukse Kerk te claimen, zo concludeerde mr Mou ton, die meende dat eiseres het alleen recht op die naam heeft verspeeld cn derhalve vroeg de cis niet-ontvanke- lljk te verklaren en eiseres te veroor delen in de kosten van het geding. Hierna o- -'-'e zich nog een kor te geda< ling over de vraag, hoe de kerkorde is opgesteld. Ds Fa- der verklaarde hierbij de kerkorde zelf te hebben opgesteld. Mr Peeck stipte aan, dat nergens in de kerkorde staat, hoeveel mensen er aanwezig moeten 'zijn bij het nemen van een besluit over ontslag en schorsing van een predikant. Mr Mouton wilde dui delijk een verschil maken tussen een algemene en een gewone synode. De drie kerkeraden vormen samen het kerkbestuur en die vergadering is sy node te noemen. Mr Peeck bracht nog naar voren, dat de mensen van de eisende partij zich altijd Christen Zuid-Molukse Kerk zijn blijven noemen. Ook wees hij op een brief van ds Fader aan het kerkbe stuur. waarin hij het besluit van de schorsing erkent. Over de getallen van de aanhang van beide partijen wilde de raadsman van eiseres zich niet concretiseren: de getallen ondergaan steeds wijzigingen, omdat ds Fader door zijn huisbezoeken hierin steeds correcties aanbrengt De groep-Fader was oorspronkelijk kleiner Nadat rechtbankpresident mr- P. van Empel nog had geïnformeerd naar de mogelijkheden om de partijen tot el kaar te laten komen (lit bleek uitgesloten te zijn bepaalde hij de uitspraak op maandag 23 augustus. Uit antwoorden vaq aanwezige kerke- raadsleden van de Christen Zuid-Mo lukse Kerk bleek nog, dat de leden van deze kerk thans weer samen diensten houden met de grocp-Lawala- vagenbewoners zouden het liefst de situatie zoals die vroeger bestond terug zien. Toen kon men in elke gemeente terecht, ook voor uitkerin gen. Een woonwagenbewoner, die spreekt namens een groep van eif. „Er zou in elke gemeente een kampje moeten zijn. waar je in elk geval de absoluut noodzakelijke voorzieningen aantreft. Dat zou de situatie veel verbeteren en bovendien overzichtelij ker maken". De man vertelt geen enkele waarde te hechten aan de oprichting van regionale woonwagen kampen. Op de eerste plaats meent hij dat dan nog veel meer woonwa genbewoners van de bijstand zullen moeten gaan leven, omdat, er voor zulke grote concentraties te weinig werk is. „En bovendien ben ik v zulke kampen doodsbang. Het geeft zonder meer rotzooi omdat er eri veel haat is tussen de woonwagenbe woners onderling". Een vrouw verge lijkt de regionale kampen met concen tratiekampen. „Het wordt een grote puinhoop", meent zij. Kost verdienen Verschillende woonwagenbewoners leggen er de nadruk op dat zc naar Zierikzee zijn gekomen om werk te vinden. „Als we werken verdienen w toch zeker veel meer dan nu", zegt een van hen. Van de bijstand die hen wordt uitgekeerd zegt hij: „Het is teveel om dood te gaan en te weinig om te blijven leven". Deze man ver telt dat hij moet rondkomen met een uitkering van 106 per week. Hij heeft een vrouw en drie kinderen. Hij spuit ook zijn gal over de regels, die worden gevolgd bij de gemeenten en crm. .Als wij zelf een woonwagen zouden kopen, kost ons dat 13.000. Als we het via de sociale dienst regelen, moeten we met de procenten meegerekend zeker f 18.000 voor een zelfde wagen betalen" De terugbeta lingen lopen via het inhouden van de kinderbijslag, waarop de woonwagen- ADVERTENTIE r BLAUWE JACQUETKOSTIIUMS NIEUW VOOR ZEELAND Exclusieve collectie gelegenheidskleding AFDELING VERHUUR Gortstraat 32-34 Middelburg Telefoon (01180) 2508 bewoners recht hebben. Ook de be handeling. die de sociale dienst van Zierikzee de woonwagenbewoners geeft is punt van kritiek. „Je staat vanaf acht uur 's morgens te wachten tot ze je te woord kunnen staan. Dan ben je bijna aan de beurt en plotse ling sluiten ze omdat het twaalf uur is", stelt een woonwagenbewoner mokkend vast. Vandaag, dinsdag, komt naar verwachting toch nog een groot aantal woonwagenbewoners om een uitkering vragen. Volgens ramin gen staan er namelijk op heel Schou- wen-Duiveland zo'n honderdvijftig woonwagens, waarvan de eigenaars in Zierikzee hun uitkering moeten halen. HET WEER IN EUROPA grC Athene, onbewolkt .13 Barcelona, onbewolkt 3! Berlijn, onbewolkt 51 Bordeaux, onbewolkt 39 Geneve, ontewoikt U Innsbrucck, zwaar bewolkt 25 Kopenhagen, licht bewolk' 19 Lissabon, onbewolkt 27 Luxemburg, onbewolkt 33 Madrid, onbewolkt 36 Malaga, licht bewolkt29* Muenchen, zwaar bewolkt 22 Nice, onbewolkt 28 Parijs, onbewolkt23 Rome, onbewolkt 30 Split, licht bewolkt 26 Wenen, zwaar bewolkt26 Zuerich, licht bewolkt 2( Casablanca, licht bewolkt26 Istanboel, onbewolkt 30 Las Palmas, geheel bewolkt 21 Tunis, onbewolkt 23 MIDDELBURG Vrijdag a.s. wil ds P. Fader in Souburg uit naam van de Christen Zuid-Molukse Kerk een hu welijk inzegenen. „Dit betekent dat hij toch tegen alle regels in de naam van de kerk misbruikt", aldus een voor de aanvang van het door de Christen Zuid-Molukse Kerk tegen ds Fader aangespannen kort geding namens de Christen Zuid-Molukse Kerk door de heer W. F. Qulettes uit Middelburg uitgegeven perscommuniqué. „Daarom is het van belang", aldus het communique, .voor het handhaven van orde en rust dat het gezagsapparaat van Vlissingen dit in acht zal nemen en ds Fader en zijn volgelingen hier voor ernstig te waarschuwen, voordat zij als eigen rechter gaan spelen", De heer Qulettes merkte hierin voorts op. dat de aanhangers van ds Fader verstoten zijn uit de kerkorganisatie en het dus onjuist van hen is. dat zij zich nog als leden van deze organisa tie beschouwen. ZONNIG WEER Aanvankelijk hier cn daar mist. Ove rigens droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Maximum temperatuur rond 22 graden. STRAND'VER WACHTING Een hogedrukgebied geeft een zonnige stranddag bij een zwakke wind. tem peratuur ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: zwakke zuidoosten wind met aanvoer van iets warmere lucht, waardoor fraai strandweer. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Tamelijk warm niet toenemende kans op regen of onweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 10; min. temp.: omstreeks nor maal. max. temp van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor donderdag aantal uren zon: 0 tot 7; min temp.: van ongeveer nor maal tol 3 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80, procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 19 tot 23 augustus, resp. min. temp en max temp.: Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen Vlv Zd-Limbui'g Gem. over Nederland 14 13 ZON EN MAAN 18 augustus Zon op 05.23 onder 19.59 Maan op 02.14 onder J9.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2