PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOUDPRIJS BLIJFT ONAANGETAST" Nederlands initiatief voor Europees overleg Woonwagenbewoners zullen zo spoedig mogelijk uit Zierikzee vertrekken Nixon vindt begrip in buitenland IRA vormt kabinet en parlement in Noord-Ierland Veerlarieven 55 Vandaag in dQ krant... 214e jaargang - no. 191 WAARIN OPGENOMENDEMIDDELBURGSE.VLISSINGSE, GOES E, BRESKENSE COURANT ENVR IJ E STEMMEN o>t 21.70 I .vifl.i S21J, Oeitkui». IH. H« Cl'» )»300. Dinsdag 17 augustus '71 VS-MINISTER VAN FIN ANCIEN JOHN CONNALLY: H WASHINGTON (RTR) President Nixon is niet van plan stap pen te doen om verandering te brengen in de officiële goudprijs van 35 dollar per ounce (31,1 gram). Dit heeft minister van finan cien John Connally maandag verklaard tijdens een uiteenzetting van de economische maatregelen die Nixon zondagavond heeft bekendgemaakt. De toeslag van tien procent over de waarde van ingevoerde goederen geldt ook voor staal, zo deelde hij mee. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van financien heeft maan dagavond meegedeeld dat de invoertoe slag voor auto's geen tien maar 6.5 pro cent bedraagt. Het normale invoer recht op auto's bedraagt 3,5 procent. In het algemeen zijn twee categorieën goederen uitgezonderd, volgens Con-1 nally. In de eerste plaats zal de toe-j slag slechts worden geheven op goede-; ren waarvoor nit ook al een invoer- j recht geldt. Goederen die nu vrij dej Verenigde Staten mogen binnenkomen; blijven dus onbelast. „We verbreden de basis dus helemaal niet", zo merkte de minister op. De tweede categorie vor-| men de goederen waarvoor kwantita tieve invoerbeperkingen gelden. Dat zijn bijvoorbeeld katoen, textiel en sui ker. I Op de vraag of de loon- en prijsstóp| na negentig dagen zal worden ingetrok- ken antwoordde Connally dat presi dent Nixon nog geen besluit heeft ge nomen. Hij wees erop dat de president een tegenstander van toezicht op lonen: en prijzen is. „Ik wil geen categorische; verklaringen afleggen over wal. er gaat gebeuren omdat ik het gewoon nieti weet", aldus Connally. houden Hij zei niet in Londen te zijn voor onderhandelingen over valuta koersen. Hij is er voor overleg. Op de vraag of naar zijn mening de wisselmarkten vandaag weer ooen zou den kunnen gaan zonder dat de afzon derlijke centrale banken maatregelen nemen antwoordde hij: „Ik heb daar helemaal geen commentaar op" Hij voegde hieraan toe; „Als men realis tisch ingesteld is moet men erkennen dat de maatregelen die nu genomen zijn in sommige gevallen tot wissel koersveranderingen kunnen leiden Of de dollar wel of niet gaat zweven hangt af van de vraag of andere valu ta's zweven. „In dit bedrijf kan de lief de niet van een kant komen". De Verenigde Staten gaan geen blauw druk voor het Internationale Monetai- slot pag. 3 kolom 5) TOKIO Va het hekend worden van de nieuwe economische maat regelen door de Amerikaanse re gering ontstond op de beurs i Tokio een zeilde handel door t groot aanbod van aandelen Machtisin" AMSTERDAM Als reactie op het besluit van president Nixon voorlopig geen goud meer voor de dollar te verstrekken gaven de internationale fondsen in het met- of fidele voorban rsi.erlceer van maandagochtend al direct een scherpe daling te zien. Op de foto een beeld van de noteringen aan de Amsterdamse beurs. NIEUW GEWELD AANGEKONDIGD BELFAST (AFP/DPA) Joe; Cahill, een van de leiders van| het Ierse republikeinse leger I (IRA), heeft gisteren de vor ming van een kabinet en eeni parlement voor Ulster bekend gemaakt op een clandestiene persconferentie in Belfast. De openingsvergadering van het parlement wordt over ongeveer twee weken gehouden. Beide in stanties zullen uiteraard onder gronds werken. De IRA-regering streeft naar erken ning door buitenlandse regeringen. Ie-' ren die in het buitenland wonen zul len de kosten van de tegenregering] Het kabinet lelt zes leden en het parlement veertig. Joe Cahill, dicl door de Britse politie wordt j zei dat de IRA zich door| zal laten weerhouden om een te maken aan het Britse bestuur Ulster. Hij deelde mee dat de IRA een nieuwe campagne van geweld I voorbereidt tegen het Britse leger, de politie- en regeringsgebouwen De N'oordierse premier Brian Faulkner gaat morgen naar Londen om met1 premier Heath en andere leden van Britse regering de crisis in Ulstei te bespreken. Genei aal Marston Tic-, keil. stafchef van de Britse strijd krachten in Noord-Ierland, heeft giste ren op een persconferentie in Belfast I meegedeeld dat er ruim 80 officieren' van het verboden Ierse republikeinse leger zijn gearresteerd na het van I kracht, worden van de internerings maatregelen in de loop van vorige I week. De gearresteerde officieren be horen zowel tot de militante als de meer gematigde tak van het IRA. Gisteren is een Britse militair bescho ten en gewond geraakt tijdens een patrouille nabij de Ierse grens. Gene raal Tickell onthulde voorts dat er een groot aantal gewone leden van het verboden leger zijn aangehouden Hoeveel wilde hij echter met zeggen. Labourleidcr Harold Wilson heelt om terugroeping van hel Britse parlement I van zomerreces verzocht. Hij wil opl 30 en 31 augustus in het lagerhuis een debat laten houden over de toestand in Noord-Ierland. Inmiddels is een besluit van president Nixon gepubliceerd dat de Amerikaan-1 se minister van financien machtigt de| invoertoeslag op eigen gezag te vermin-1 deren of af te schaffen. Hij mag dat doen voor een afzonderlijk produkt.j voor een categorie goederen of voor alle exportprodukten van een bepaald; land als hij vindt dat het in het belang; van de Amerikaanse betalingsbalans is De Amerikaanse onderminister van fi nancien voor internationale monetaire zaken. Paul Volcker. heeft maandag avond verklaard dat hij 'veel begrip' heeft ondervonden voor de dilemma's, waarvoor de Verenigde Staten zich ge-; plaatst zien en die hebben geleid tot het pakket van maatregelen dat presi dent Nixon zondagavond heeft bekend gemaakt. Volcker zei dit na afloop van zijn besprekingen met Europese mone- faire autoriteiten op een pevsconferen- lie in Londen. Er bestaat inzicht, in de vraagstukken1 waar het om gaat en in de mogelijkhe-; den er een oplossing voor te vinden, i zo merkte hij op. Tijdens de besprekin- j gen is van Europese zijde uitdrukking gegeven aan bezorgdheid over de in voertoeslag van tien procent, maar „dit is een buitengewone maatregel die ge-; rechtvaardigd wordt door de buitenge- wone aard van het vraagstuk", zo zei hij. Hij verklaarde naar Europa gekomen te zijn om „met onze vrienden en han delspartners te overleggen en te pro beren ze uit te leggen wat de denkbeel den achter het programma van presi dent Nixon zijn" „We zijn ons er ten volle van bewust dat dit programma voor andere landen moeilijkheden op levert", aldus Volcker. MR. NELISSEN: „DOLLARDEVALUATIE ONVOLDOENDE" tVan onze parlementaire redactie). DEN HAAG De Nederlandse regering heeft maandag beslo ten het initiatief te nemen tot een bijeenkomst van de Europese ministerraad met het doel tot internationaal overleg over de dol larcrisis te komen. Dat heeft vice-premier mr. R. J. Nelissen (fi nancien), maandagavond meegedeeld na afloop van een bijeen komst van het kernkabinet voor economische aangelegenheden. Vandaag komt in Brussel het monetaire comité al hijeen. Conferentie De Amerikaanse onderminister achtte; het niet nuttig een grote internationale monetaire conferentie te beleggen zo-i als die destijds in Bretton Woods is ge- J De regering wil dat de ministers van, financien uit; de zes EEG-landen mei j hun collega's uit de vier kandidaat-, landen op korte termijn bijeenkomen! om de monetaire problemen onder i ogen te zien en samen met de groep i van tien tot overleg met de VS te PARATHION OP DUITSE STORTPLAATSEN BREMEN De Westduitse justitie, onderzoekt de mededeling van een me dewerker van een vuilnisafvoeronder- neming in Bremen, dat sinds I9(i9 va ten met liet vergif parathion uit Dene marken en vergiftige vliegenvangers uit Nederland op verscheidene vuil stortplaatsen bij Osnabruck zouden zijn gedeponeerd. In het begin van dit jaar zijn 80 vaten parathion uit Denemarken op vuilnis-, belten in Hamburg gevonden. De vaten, waren destijds aan een onderneming; ter vernietiging toevertrouwd. komen. Volgens mr Nelissen moeten, de koèrsverhoudingen in internatio naal overleg worden herzien. lian de valuatie van de dollar alleen zal niet voldoende zijn, alle koersen zullen, opnieuw op elkaar moeren worden afgestemd. De minister bleek nogal gebelgd over hst feit dat Nederland niet is uitgenodigd voor de besprekin-! gen. die de Amerikaanse onder-minis-' ter van financien, Volcker, maandag middag op een geheime plaats in Londen heeft gevoerd met de regerin gen van Engeland. Frankrijk, West- Duitsland en Italië Het kernkabinet zal woensdagmorgen de vaste kamercommissies voor eco nomische zaken, financien en handels betrekkingen inlichten over het maan dag gevoerde overleg. Mr Nelissen vond dat de Nederlandse valutamarkt langer dan een dag gesloten zal moe ten blijven. Voor nadelige effecten van de Amerikaanse maatregel was de, minister niet zo bang; de gulden was al zwevende en de Nederlandse Bank' heeft maar een beperkt bezit aan: dollars. Onze export naar de VS. die. door de importheffing van Nixon! wordt getroffen, bedraagt maar 5 pro cent van onze totale export en bestaat dan nog voornamelijk uit gecontin- geerde goederen, vooral agrarische produkten. waarvoor de heffing niet geldt. De Surinaamse minister van financiën heeft maandag bekendgemaakt dat de huidige internationale monetaire situa tie hem geen aanleiding geeft maatre gelen te treffen met betrekking tot de pariteit van de Surinaamse gulden. Maatregelen tegen lozing chemisch afval in zee in voorbereiding DEN MAAG ANP) In antwoord op vragen van liet tweede-kamerlid Berk- houwer vvdheeft minister Schmel- zer (buitenlandse zaken) meegedeeld dat er Nederlandse maatregelen in voorbereiding zijn tegen lozing van chemische afvalstoffen in zee. De maatregelen, gebseerd op de wet- veront reiniging oppervlaktewateren, zullen blijkens het antwoord van de be windsman echter een beperkte geogra fische reikwijdte hebben. Nationaal en internationaal ontbreekt, het nog aan afdoende wetgeving tegen dergelijke lozingen in volle zee. In het internationaal overleg dat hierover gaande is. wordt van Nederlandse zij de krachtig op spoedige totstandko ming van bindende regels aangedron gen. aldus de bewindsman in antwoord op de vragen die gesteld waren naar aanleiding van de 'zaak Stella Maris'. EIS VAN EEN HALF MILJOEN INGETROKKEN Dollar DE MAATREGELEN van presi dent Nixon hebben de dollar zwe vend gemaakt (pag. 3). Ontvoering EEN MAN die zei lid te zijn van een Palestijnse verzetsorganisatie heelt maandag de directeur van de Deense Tuborg-brouwerijen ontvoerd en voor een losgeld van 900.000 gulden vrijgelaten (pag. 9) Nieuws uit Zeeland op de pagina's '2, 4, 5 en 6; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9; Sport op pagina 7; Televisie op pagina 8; Financieel nieuws op pagina 11. OVEREENSTEMMING TIJDENS GESPREK OP GEMEENTEHUIS ZIERIKZEE Als de woonwa-1 genbewoners zich aan hun be-; lofte houden, zal binnen del kortst mogelijke tijd de Haven-! dijk in Zierikzee verlaten zijn. In een van negen uur 's och-: tends tot drie uur 's middags durend gesprek met het ge meentebestuur en vertegen woordigers van het ministerie] van erm ging maandag een de-I legatie van de woonwagenbewo-j ners akkoord met de voorstel-1 len, die door de overheid wer den gelanceerd. De delegatie] trok de eisen, gesteld namens de ongeveer zeventig woonwa-j genbewoners in Zierikzee, in.; Enkele van die aanvankelijk ge- j stelde eisen: 32 auto's, 9 woon-, wagens plus de gewone bij stand, handelsgeld en .verzeke ringen. In totaal kwamen deze eisen neer op een bedrag van ongeveer een half miljoen gul den. In tic loop van het weekeinde kwa men nog zon dertien woonwagens naar Zierikzee. Het grootste deel hier van was afkomstig van het woonwa genkamp in Goes, dat maandag hoege naamd leeg was. Dit weekeinde had burgemeester Th. de .Meester van Zie rikzee met de woonwagenbewoners afgesproken, dat maandagochtend een delegatie met hem over een oplossing van de problemen zou komen praten. Aan de drie leden tel'ende delegatie! van woonwagenbewoners uit Zierik zee. werden nog drie personen toege voegd; cle voorzitter van de stichting, belangenbehartiging van woonwagen-, bewoners in Nederland, cle heer Har- tog Gelder; het bestuurslid de heer: Nol Rolink en de juridisch adviseur, de heer De Vries Het gesprek werd! verder bijgewoond door b en w van' Zierikzee. het hooicl van de afdeling! bijstand aan bijzondere groepen van' het ministerie van erm, cle heer Ver-i steeg en het hoofd van hel bureau Zeeland van erm, drs H, W. Hiel-' kamp. Zondagavond hadden cle woonwagen bewoners al-laten weten dat wanneer! men niet akkoord zou gaan met hun eisen, zij eventueel met hulp van woonwagenbewoners uit andere delen van Nederland met htm wagens de stad in zouden trekken om er de nodige consternatie te verwekken Een van de dreigementen aan het I adres van burgemeester De Meester: „We komen met z'n allen naar hel gemeentehuis om er deboel kort en klein te slaan". Het kwam niet zover Terwijl voor de deur van het gemeen tehuis minstens veertig mannen en' vrouwen stonden te dringen om met een ambtenaar van sociale zaken te praten over bijstand, kwamen de dele gatie en de overheid tot overeenstem ming. Burgemeester De Meester tijdens een persconferentie na afloop van de be sprekingen: „De woonwagenbewoners1 krijgen de normale bijstandsuitkering om te kunnen voorzien in het leven sonderhoud. Wanneer zij dat. willen kunnen ze bovendien 20 tot 35 gulden benzinegeld krijgen. En verder wor den de lopende zaken afgewerkt" De burgemeester heeft de woonwagenbe woners er op gewezen dat het voor de gemeente Zierikzee een onmoge lijkheid is om een dergelijk groot aantal woonwagenbewoners in een zeer korte lijd van dienst te zijn. De afdeling sociale zaken draaide maan dag mei Iwee adviseurs van erm en een door de gemeente Vlissingen alge stane ambtenaar. Door ziekte waren i op de afdeling sociale zaken nogl maar twee van de vier ambtenaren' over. De delegatie had zij het in enkele, gevallen wat morrend, begrip voor de moeilijke situatie waarin de gemeente momenteel verkeert. Vandaar ook dat de aanvankelijk gestelde eisen werden ingetrokken. Burgemeester De Mees ter verwacht nu dat in de loop van vandaag dinsdag en woensdag liet grootste deel van de woonwagens verdwenen zal zijn. Naar zijn schat ting _bli.j\en er twaalf wagens staan. De eigenaars hiervan wachten nog op bij sociale zaken in onderzoek zijnde uitkeringen voor de aanschaf van bij voorbeeld nieuwe vervoermiddelen. Nieuwe regeling De nieuwe regeling, waarin werd vast gesteld dat 75 in de regio centraal liggende gemeenten in Nederland per 1 augustus de bijstandsuitkeringen zouden gaan verzorgen, is zeker niet te vroeg gekomen. Volgens de lieer Versteeg van erm is er wel degelijk een uitgebreid vooroverleg geweest met vertegenwoordigers van de woon wagenbewoners. Voorop stond dat in de 75 aangewezen gemeenten voor het ingaan van de regeling al minstens 80 pet van de woonwagenbewoners een standplaats had. De heer Versteeg ,.Ik ben van mening dat. wanneer er ongenoegen is bij de woonwagenbewoners, zij eerst met erm moeten komen praten. Actie voe-l ren moet zo veel mogelijk vermedenI worden". Overigens meent cle heer1 Versteeg dat de nieuwe regeling in' het voordeel is van de woonwagenbe woners. .Men is nu niet meer afhan kelijk van kleine gemeenten, met eeni klein ambtenarenapparaat". Volgens! de heer Versteeg zijn de acties, zoals in Zierikzee. zeker niet iets van de laatste maanden. Hij haalt als voor beeld de moeilijkheden een tijd gele den in de Brabantse Kempen aan Daar moesten de woonwagenbewo ners zonder meer vertrekken Wanneer de woonwagenbewoners niet akkoord waren gegaan met de voor stellen van de gemeentelijke en rijk soverheid dan had burgemeester De Meester daaraan weinig kunnen doen „Dat blijft op zichzelf een erg moei-! lijk punt in de wetgeving Ik kan deze mensen niet dwingen weg te gaan.! Wel kan dat in geval van ordeversto ringen en dergelijke" De burgemeester had alle mogelijke! voorzorgsmaatregelen getroffen Een; van die maatregelen was bijvoorbeeld! het vragen van politieversterking. Het! negen man sterke korps van de groep- Zierikzee van de rijkspolitie werd uit gebreid met twintig manschappen uit; heel Zeeland. Voorlopig blijven de extra politieagenten in Zierikzee. Ze brengen de nacht door in het kleine I politiebureau naast het gemeentehuis. Zie slot pag. 4 kol. 2 taste punt staat weer op de Zeeuwse agenda: verhoging van de veerta LSPaj,; -even over de Wester<r.e'.c- V&Sti Voor het laatst was dit or.de: werp in 1967/'68 aan de orde, toen minister Bakker een ver hoging van circa dertig procent eiste Er rees daartegen vee! verzet, er werd nogal wat actie gevoerd, maar het hielp allemaal niets: de bewindsman stelde zich op het standpunt dat veer tig procent van de kosten uit de veer gelden moet komen. Minister Drees naar het zich laat aanzien nog zuiniger dan zijn voorganger heeft diens vuistregel overgenomen en wil nu een verhoging van om en bij vijfendertig procent. Wat nu? Weer actie voeren? Bij de bepaling van een standpunt lijkt het ons zinvol na te gaan hoe het komt dat de kosten van de veerdiensten zo sterk stijgen. Die sur ging is immers de belangrijkste oor zaak van de ministeriele eis tot tariefs verhogingen: zij verstoort de zest 12- veertig verhouding Gaat het hier om üe gewone kostenstijgingen, het geijkte percentage, waarmee iedere Nederlan der heeft te maken? De afgelopen ja ren stegen de jaarlijkse tekorten van 9,9 miljoen in 1968 naar 10.7 miljoen in 1969 en 13,6 miljoen in 1970. een toe neming die naar het ons voorkomt uit gaat boven wat men tegenwoordig de 'jaarlijkse trend' noemt. Het kost niet veel moeite om daarvoor een ver klaring te vinden: de nieuwe veersche pen, beter bekend als 'dubbeldekkers' Met de bouw van dergelijke schepen l-s per stuk zo'n twintig miljoen gulden ruim gemoeid, een bedrag dat over een dertig jaar word: uitgesmeerd. Rente en aflossing voor deze overigens dringend nodige vernieuwing van de vloot vormen derhalve een belangrijke factor bij de kostenstijgingen: de eer ste dubbeldekker kwam in 1968, de tweede in 1970. Er doet zich nu de merkwaardige si tuatie voor. dat de veerlarieven omhoog moeten omdat er beter materieel voorhanden is. materieel dat echter dringend nodig is omdat het vervoersaanbod steeds stijgt en de be staande schepen hun onderhoudsbeur ten hard nodig hebben, zij worden in tensiever dan ooit gebruikt. Deze toe stand meer aanbod, hogere tarieven is daarom zo merkwaardig, omdat bij vaste tolobjecten bruggen, we gen een toeneming van het vervoer de prijs per eenheid niet doet stijgen, maar integendeel doet zakken. Als er bijvoorbeeld over de Westerschelde een vaste oeververbinding zou zijn, zou de huidige ontwikkeling hebben geleid tot lagere tarieven, zoals het voorbeeld van de Haringvlietbrug leert. Met an dere woorden: het voorstel van de mi nister dwingt aan Zeeuwse zijde in ieder geval tot het stellen van een prin cipiële voorwaarde, namelijk dat haast wordt gemaakt met de vaste oeverver binding Er is evenwel meer. De relatie tussen dubbeldekkers en kostenstijging dwingt er op te wijzen, dat de tweede boot van dit type in feite niet in de vaart is, hoewel de boot vorig jaar is afgeleverd. Waarom varen beide dubbeldekkers niet gelijk? Omdat pas in november van dit jaar het schip aan de steiger op de lijn Kruiningen-Perk- polder kan worden gelegd. Van de kant van de provinciale bootdiensten is daarop in het verleden bij herhaling gewezen, maar het rijk heeft niet vroeg genoeg gereageerd- Gevolg; de exploita tie van de twee schepen samen is ver re van optimaal geweest. Nogmaals: de provincie kan men dat nie: verwijten, het rijk daarentegen wel. De kosten van beide schepen samen evenwel vor men een belangrijke factor in de reeks van oorzaken, die minister Drees thans tot tariefsverhoging nopen. Men hoeft aan Zeeuwse kant naar ons gevoel geen haast te maken met de onderhandelin gen: het rijk was ook niet zo vlug met een steiger, die een optimale exploita tie van de dubbeldekkers mogelijk maakte. Het is bekend, dat er nog een derde dubbeldekker moet komen. Pas dan is een situatie ontstaan, die enig soelaas geeft voor een redelijke exploitatie. Die derde dubbeldekker is tot nu toe echter nog nie: toegestaan. Daarin lijkt ons een tweede voorwaar de te zijn gelegen aan de Zeeuwse kan: indien tot tariefsverhoging moet wor den besloten, zal de minister tevens toestemming moeten geven to: de bouw van een nieuw schip. Een derge lijke koppeling van tarieven aan verbe tering van de outillage is allerminst immoreel: een ambtsvoorganger van de minister heeft in 1953 precies "ne:- zelfae gedaan, toen de vrije veren wer den opgeheven, er is dus een prece dent. In dit geval komt er nog bij tiat de veergebruiker voor een niet gering deel zelf de exploitatiekosten meebe taalt, veertig procent. Tenslotte alles onder elkaar zettend ter bepaling van een standpunt, lijkt het ons onjuist om zonder morren in te gaan op het verlangen van minister Drees. Gelet op de gang van zaken bij andere tolobjecten is hei. uiterst onbillijk, dat een verhoging van het vervoersaanbod tevens tot een ver hoging van de tolprijs leidt. Bij brug gen en wegen is juist het omgekeerde het geval. Voorts mag de veergebruiker eisen stellen aan de outillage nu de prijzen weer omhoog gaan. Daarom zijn drie voorvaarden aan Zeeuwse kant onvermijdelijk. In de eerste plaats kan pas worden gesproken over verhoging als in uitzicht wordt gesteld dat de stjjging niet tot in lengte van jaren doorgaat. Dat wil zeggen: er moet nu zekerheid komen over cie vaste oeververbinding, in de tweede plaats dient de toezegging eindelijk eens af te komen, dat een nieuwe dub beldekker kan worden gebouwd. En tenslotte zou dit hele pakket moeten worden vastgelegd in een overeen komst tussen minister en provincie. Als dat niet gebeurt dan blijft hc> kwakkelen, waarbij de minister met zijn vuistregel van veertig procent iede re keer weer de tarieven omhoog kan schroeven. Terwijl eiders in he: land om precies dezelfde oorzaak toltarie ven dalen. Aan die onbillijkheid in Zee land moet een eind komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1